انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه پروژه ساختار سراميك

انجام پایان نامه|بررسي چگونگي آموزش از راه دور دانش آموزان 12 تا 18 سال در ايران 


بررسي چگونگي آموزش از راه دور دانش آموزان 12 تا 18 سال در ايران
رشته تحصيلي : كارشناسي ديني و عربي
 

 
خلاصه :
اين مقاله درصدد است تا ضمن تبيين مباني، چگونگي و چيستي آموزش از راه دور، به تناسب سازي اين آموزش‌ها در كشور اشاره داشته باشد، به همين مناسبت مباني و تعاريف آموزش از راه دور و رويكردهاي متفاوت مورد بررسي قرار گرفته پس از تشريح رويكرد تلفيقي، به تشريح وضعيت آموزش از راه دور در آموزش و پرورش ايران پرداخته است و در اين راستا روش‌ها و فرايندهاي اجرايي و چالش‌ها و دغدغه‌هاي مهم در شكل گيري اين آموزش‌ها بيان شده است.
آنچه حائز اهميت است آنكه، آموزش از راه دور در كشورما در ابتداي راه است و براي پيشرفت و گسترش آن بايد فعاليت‌هاي در خور فكري و عملي بسياري به مدد آيد.
 
فهرست مطالب
فصل اول
مقدمه
بيان مسأله
اهميت و ضرورت تحقيق
اهداف
- اهداف كلي
- اهداف جزئي
- سوالات تحقيق
تعريف مفهومي واژه‌ها
فصل دوم
پيشينه و تاريخچة آموزش از راه دور
مسايل بنيادي درآموزش از راه دور
- رويكردهاي اساسي آموزش از راه دور
- علل پيدايش آموزش از راه دور
- مزايا و امكانات آموزش از راه دور
- آموزش از راه دور ورويكردهاي آموزشي و يادگيري
- تكامل نسلي آموزش از راه دور
اركان، ويژگي‌ها و مباني آموزش از راه دور
آموزش از راه دور در آموزش و پرورش ايران
تفاوت‌هاي موجود بين دانش آموزان نظام حضوري و فراگيران آموزش از راه دور
طبقه بندي مخاطبين
روش‌ها و فرايندهاي اجرايي تحصيل درآموزش از راه دور
چالش‌ها و دغدغه‌هاي مرتبط با آموزش از راه دور
فصل سوم
روش تحقيق
فصل چهارم
طرح تحقيق
فصل پنجم
يافته‌ها و نتايج
محدوديت‌هاي تحقيق
راه كارهاي پيشنهادي تحقيق
منابع و مآخذ
پيوست‌ها
فهرست اشكال و جداول
شكل شماره 1 – رويكردهاي آموزشي و يادگيري
شكل شماره 2- فرايند اجرايي تحصيل در آموزش از راه دور
شكل شماره3- چرخه اصلاح و توسعه رفتار از طريق آموزش
جدول شماره 1- مقايسه فراگيري نظام رايج حضوري با فراگيران نظام آموزش از راه دور
 
فصل اول
 
مقدمه
اگر فايدة آموختن و آموزش را پرورش قابليتها، توانمندي‌‌هاي انساني بدانيم، آنگاه سه اتفاق مهم مي‌افتد: نخست آن كه گسترش پوشش تحصيلي براي پاسخگويي به حق تعليم و تربيت همگاني ضرورت مي‌يابد. دوم، توجه به كيفيت و بهره وري بالاي تعليم و تربيت مد نظر قرار مي‌گيرد و در اين راه جلوگيري از پديدة اتلاف در مدرسه اولويت پيدا مي‌كند و سوم: از ورود تكنولوژي و پيوند آن با آموزش و پرورش و ايجاد تنوع و انعطاف روشمند، بهره گيري مي‌شود. آموزش از راه دور بنا به خصوصياتي كه دارد مي‌تواند بخش قابل توجهي از ضرورت هاي فوق را تامين نمايد.
قرن بيست و يكم كه از نقطه نظر تعليم و تربيت از سوي يونسكو به عنوان قرن آموزش از راه دور نام گرفته است با استفاده از تكنولوژي هاي نوين، آموزش خارج از پرديس مدرسه را ممكن ساخته است. به طوري كه مي توان آموزش مادام العمر را با حذف ديوارهاي جدا كننده مدرسه، كار و بازنشستگي تعريف نمود. در چنين شرايطي پرداختن به آموزش از راه دور در آموزش و پرورش و همچنين آموزش عالي كشور از نيازهاي بي بديل جامعه ايراني خواهد بود.
البته اين مقاله درصد بيان چيستي و چگونگي آموزش از راه دور از نقطه مباني وروش ها از يكسو و مخاطبين اين آموزش در دوران راهنمايي ومتوسطه تحصيلي (سال18-12) از سوي ديگر مي باشد.
 
بيان مسئله
آموزش از راه دور، نوعي از تعليم وتعلم است كه در آن بين معلم و متعلم فاصله است. از اين آموزش ها از درون ستادهاي آموزشي برنامه ريزي، طراحي و ارائه مي شوند و مخاطب به صورت مستقيم و يا غير مستقيم وبافاصله زماني دريافت مي كند. دراين نوع آموزش ها محتواي بسته هاي آموزشي بسيار حايز اهميت است تنوع اين بسته ها، مطلوبيت و جذابيت آن ها را درنزد مخاطب افزايش مي دهد وبه يادگيري آسان تر آنان ياري مي رساند.
آنچه در آموزش و پرورش ايران نيز به اجرا  درآمده است حكايت از روند رو به تكامل بسته هاي آموزشي دارد.
اين بسته ها، اكنون محتواي مطالب نوشتاري شامل: كتاب اصلي خود آموز، كتاب كار و تمرين ، CD هاي آموزشي، انواع سوالات و آزمون هاي موجود در  CD ها و در مواردي DVD وجود دارد.
اين بسته با راهنمايي مشاورين تحصيلي و بعضاً با كلاس هاي حضوري حمايت مي شوند تا به اين ترتيب دانش آموز براي امتحان پايان ترم و در نهايت پايه مربوط آمادگي پيدا كند.
اين شيوه آموزشي كه از سال 1383 ارائه شده است ابتدا 8 استان كشور وسپس در مدت كوتاهي درتمام كشور فراگير شد و اكنون در هر يك از مناطق دور يا نزديك آ . پ مركز يا مراكزي كه متولي آموزش از راه دور هستند و خصوصي ارائه مي شوند وجود دارند وبه ارائه خدمات خويش مي پردازند.
دراين زمينه مدارك و منابع غني و قابل توجهي در آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش وجود دارد كه حكايت از برنامه ريزي مدون كوتاه مدت وبلند مدت در اين زمينه مي باشد.
البته تا كنون از مخاطبين بالقوه حدود 13 ميليون بازمانده از تحصيل، تنها حدود سيصد هزار نفر به تحصيل در اين نوع آموزش ها اشتغال دارند كه به نظر مي رسد محل تامل است( الحسيني-1384).
اهميت وضرورت تحقيق
با پيشرفت تكنولوژي و ورود آن به عرصه صنعت آموزش، نوعي از تغييرات شتابان در عرصه آموزش و پرورش ها رخ داده است و رقابت جهاني بر اين پايه شكل گرفته است. براي اينكه كشور ما ايران از اين نوع آموزش ها محروم نشود و نظام تعليم و تربيت انعطاف پذيري لازم را تجربه نمايد، ضروري است رويكرد آموزش از راه دور جدي گرفته شود و در عمل محقق شود.
 
اهداف
اهداف كلي:
-    بدست دادن تعاريف ومفاهيم آموزش از راه دور براي آموزش و پرورش.
-    ايجاد نوعي هماهنگي بين نياز به آموزش و در بين كليه دانش آموزان باز مانده از تحصيل يا محروم از مدرسه بويژه كساني كه در سنين 18-12 سال هستند.
اهداف جزئي:
-    آشنايي هر چه بيشتر با كاركرد ها و نحوه آموزش از راه دور به عنوان يك فرصت
-    القاء نياز به آموزش از راه دور براي آموزش و پرورش.
-    عطف توجه به حقوق دانش آموزان و اولياء در انتخاب نوع آموزش ها.
-    بيان توصيفي نياز آموزش و پرورش به آموزش از راه دور، برا فائق آمدن بر فاصله هاي تكنيكي با روش هاي مطلوب تر.
-    مقابله با پديده اتلاف و معكوس پوشش تحصيلي.
-    آشنايي با چالش ها و مشكلات آموزش از راه دور.

 
سوالات اساسي تحقيق:
1-    آيا آموزش از راه دور يك فرصت براي آموزش و پرورش است؟
2-    آيا آموزش از راه دور براي دانش آموزان مخاطب يك امتياز و فرصت تلقي مي شود؟
3-    آيا آموزش از راه دور مي تواند فاصله تكنولوژيكي آموزش و پرورش سنتي ايران را با آموزش و پرورش هاي رقيب كمتر كند؟
4-    آيا روش هاي اتخاذي در آموزش از راه مي تواند به عنوان يكي از راه هاي گسترش پوشش تحصيلي ومقابله با پديده اتلاف در آموزش و پرورش مناسب باشد؟
5-    آيا القاء نياز به آموزش از راه دور براي آموزش و پرورش شده است؟
 
تعريف مفهومي واژه ها
آموزش از راه دور يك رويكرد آموزشي است كه در بيان معلم و دانش آموز از نظر زماني ومكاني فاصله وجود دارد و از سازمان و تكنولوژي هاي ارتباطي و اطلاعاتي براي بر قراري ارتباط ميان آنها استفاده مي شود.
- آموزش از راه دور عبارت است از: ساماندهي فرايند يادگيري- ياد دهي توسط يك موسسه، به منظور فراهم ساختن تسهيلات لازم براي يادگيري مستقل، خود ارزيابي تحصيلي و برقراري ارتباط دو جانبه ميان ياد دهنده و يادگيرنده كه به لحاظ زماني و مكاني از يكديگر جدا هستند، با استفاده از راهبردهاي مناسب براي بكارگيري فناوري آموزشي ( ابراهيم زاده- كنفرانس سمينار آموزشي دبيران- 1383).
- آموزش از راه دور عبارت از: سازماندهي منعطف و آزاد محيط و عناصر سيستم آموزشي به منظور دستيابي فراگيران به يادگيري در وضعيت هاي متفاوت با استفاده از راهبردهاي مناسب مهندسي آموزش براي بكارگيري انواع فناوريهاي ارتباطي واطلاعاتي مي باشد.
- آموزش از راه دور امكاني افزوده در كنار آموزش حضوري است كه با ويژگي هايي از جمله جدايي معلم و شاگرد از لحاظ فيزيكي و زماني و ارتباط غير محاوره اي معلم و شاگرد كنترل بيشتري بر فرايند يادگيري توسط شاگرد نسبت به معلم همراه است. همان طور كه كيگان (1986) از آموزش از راه دور به عنوان روشي ياد مي كند كه در آن فراگير مسئول يادگيري خويش است و يادگيرنده و ياد دهنده درتعامل آموزشي خود به ارتباط چهره به چهره نيازي ندارند. (جزوء آموزشي گروه تأليف و پژوهش -موسسه آموزش از راه دور 1383).
 
فصل دوم
 
تاريخچه آموزش از راه دور در ايران
در كشور ايران از سال 1351 شوراي عالي آموزش و پرورش به اين فكر افتاد كه موسسه، آموزش مكاتبه اي را در آموزش و پرورش داير كند ولي اقدام خاص عملي و حتي برنامه ريزي روي اين مصوبه انجام نشد تا اين كه قانون اساسي جمهوري اسلامي در اصل سوم و سي ام خود ايجاد فرصت هاي مساوي آموزشي، تربيتي و تحصيلي براي همه ايرانيان را مد نظر قرار داد.
ولي باز هم اتفاق خاصي به جز ايجاد نهضت سواد آموزي و كوشش خوبي كه در آموزش ابتدايي انجام شد، اقدام ديگري در آن راستا انجام نشد. تا اين كه شوراي عالي آموزش و پرورش پس از احساس نياز در سال 1372 براي تامين تسهيلات جهت متقاضيان واجد شرايط تحصيل در آموزش متوسطه تحصيلي به خصوص بازماندگان را در خواست كرد. ولي اقدام خاصي نيز اتفاق نيفتاد.
تا اين كه بالاخره شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سال 1375 طي مصوبه اي اساسنامه موسسه آموزش از راه دور را با پيشنهاد آموزش و پرورش به تصويب رساند. اولين جلسات رسمي براي راه اندازي علمي موسسه به  8/7/1382 مصادف با سوم شعبان المعظم وبا تشكيل جلسه شوراي موسسه برگزار شد و در واقع با انتخاب اولين رئيس آن كار خود را آغاز كرد و عملاً در مهر ماه 1383 اين نوع آموزش در كشور راه اندازي شد.
مسائل بنيادي در آموزش از راه دور
وجود چهار عامل « جهان در تغيير» واقعيت هاي ناخوشايند موجود در نظام رايج تحصيلي در مدارس ، نياز روز افزون به آموزش مستقل و همراهي و اقتضاي عوامل پيراموني آموزش مانند شرايط خانوادگي، شغلي، و سرانجام پيشرفت علوم و فنون و... سبب شده است تا نوع و شيوه نياز به آموزش و پرورش دگرگون شود و در مجموع انتقادهايي كه به نظام رايج مدرسه اي شده است (شعاري نژاد- 1381- ص75). كه البته بيانگر بخشي از واقعيت ها در مورد مدرسه مي باشد سه اثر و پيامد مشخص دربرداشته است:
1-    بهبود شرايط مدرسه با ايجاد انعطاف، آزادي عمل بيشتر دانش آموز و ارتقاء سطح كيفي فرايند ياددهي و يادگيري
2-    رواج هر چه بيشتر آموزش از راه دور
3-    شكل گيري نهضت تحصيل در خانه
شايد مدارس جوامع توسعه نايافته و گرفتار انسداد، بيش از ديگر جوامع با پديده « مدارس محصور» روبرو هستند ديوارهايي محيط فيزيكي مدرسه را محدود مي كنند و ديوارهايي هم محيط مدرسه را از اجتماع از منظربسته تعليمات در نگاه به واقعيت مسايل كار و زندگي مجزا مي‌نمايند. اين دو معني پشتيبان يكديگر هستند يعني جدايي محيط فيزيكي،  خواه ناخواه جدايي اجتماعي، جدايي اجتماعي به ناچار جدايي فيزيكي را در پي مي آورد، اين در حالي است كه به رفع حصارها و مزاحمت ها به منظور شكل گيري تفكر مستقل ورشد توانمندي‌ها، به مسايل و رويكردهايي به شرح زير نياز داريم كه در مدارس كمتر مورد توجه است:
رويكردهاي اساسي آموزش از راه دور  
1-    آزادي انضباط يادگيري ها، كه به معناي رهايي دانش آموز و معلم از يادگيري انفعالي و در برابر دخالت آگاهانه در فرايند يادگيري مي باشد؛
2-    آزادي بافت آموختني ها، كه به معناي رهايي از اسارت در آموختني هاي ناخواسته يا بي ربط با محيط كار و زندگي است؛
3-    آزادي شيوه توليد اطلاعات، كه به معناي رهايي از روش هاي محصور كننده منابع اطلاعاتي يا بعضي مباني نتيجه گيري و يا فنون تركيب معلومات مي باشد ( ابوترابيان، 1382 ص 130).
از آنجا كه تفكيك سه متغير « زندگي» ، « كار» و « آموختيها» در چرخه عمر آدميان به « تحصيلات تمام وقت» «كارطاقت فرسا » و «زندگي بي دردسر» نظمي تصنعي است تفكيك سنين تعليم، از سنين كار و زندگي، يقيناً خسارت بار بوده وخواهد بود، در واقع بايد گفت اين جدايي ها نه منصفانه است و نه ضامن منافع جامعه در حال توسعه! نظام آموزش از راه دور، در وهله اول، راهي براي انعطاف بخشي به روش هاي نظام آموزش و تغييري آگاهانه در فرايند ياددهي و يادگيري مي‌باشد. و در وهلة دوم تلاش مي‌كند تا نظم تصنعي ايجاد شده برمبناي جدايي حوزه تحصيلات را با كار و زندگي پايان دهد و يادگيري مستقل و مادام العمر را سامان بخشد. البته شايد در پايان كار بتواند در موضوعات و محتواي آموزشي نيز تحولاتي را ايجاد و منشأ رقابت بر سر آموزش هاي زندگي باشد. از اين رو پي بردن به مباني آموزش از راه دور براي كاوش بهتر آن و بهبود داوري ها نسبت به آن و نيز استفاده سودمندتر از روش ها وقابليت هاي آن، مي تواند موثر و سودمند باشد لذا در آغاز به عوامل ايجابي يا علل پيدايش آموزش از راه دور اشاره مي شود.
علل پيدايش آموزش از راه دور
1- تشديد نياز بستري به انواع يادگيري
1-1- نياز به آموزش هاي مادام العمر و اطلاعاتي ( كه بيانگر قدرت وثروت عصر جهاني شده مي باشد)
2-1- ضرورت ايجاد فرصتهاي برابر در ارائه آموزش هاي عمومي و دانشگاهي
2- مسايل لاينحل رو به تزايد آموزش هاي حضوري رايج
1-2- وجود متغيرهاي متفاوت جمعيتي، جغرافيايي، اقتصادي، آموزشي، فرهنگي ناسازگار با آموزش هاي رايج حضوري
2-2- تغييرات شتابان شرايط و پيچيدگي زندگي فراگيران ( دانش آموزان)
3- ايجاد امكان برتر براي مهندسي آموزش به منظور تامين رخداد تكامل در آن
1-3- تغييرات سريع تكنولوژيك ( پيدايش كسب و كار الكترونيكي، تجارت الكترونيكي، آموزش الكترونيكي و...)
2-3- نفوذ عنصر رقابت در عرصه آموزش كشورها
با توجه به مراتب فوق هر چند كه، ضرورت هاي روي آوردن به انواع شيوه هاي آموزش از راه دور در نظام هاي آموزشي كشورهاي جهان بسيار متفاوت بوده است ولي همگي با تعاريف ارائه شده براي آموزش از راه دور وجه اشتراك دارند از جمله مي توان به نمونه هاي ذيل استناد نمود:
1-    آفريقا: نارسايي موسسات آموزشي در مقاطع ابتدايي، متوسطه و عالي، وتنگناهاي اقتصادي
2-    استراليا: گستردگي خاك و پراكندگي جمعيت
3-    چين و هندوستان: ناكافي بودن ظرفيت موسسات آموزش عالي و محدوديت بودجه
4-    آمريكا: ژاپن وفرانسه: آموزش بزرگسالان ومداومت در آموزش مهارت ها و آموزش مادام العمر
اما به نظر مي رسد فلسفه وجودي وماموريت نظام آموزش از راه دور كه نمي تواند از عوامل ايجابي تفكيك پذير باشد به شرح زيرخلاصه مي شود:
« سازماندهي آزاد و منعطف فرايند ياددهي ويادگيري براي فراهم آوردن آموزش با كيفيت، براي همه با حذف انواع محدوديتهاي جنسيتي، زماني، جغرافيايي، اجتماعي، فرهنگي و...»
مزايا و امكانات آموزش از راه دور
1-    گسترش مكان‌هاي محدود قابل دسترسي
2-    سازگاري با ثبت نام كم ومتفرقه
3-    ايجاد گشايش در جدول زمان بندي
4-    وجود تناسب براي آموزش شاغلين
5-    تغيير روشهاي سنتي
6-    آموزش در همه جا، هر زمان وبراي همه
7-    عدالت اجتماعي در توزيع منابع
8-    آموزش استاندارد
9-    آموزش مطابق با نيازهاي افراد
10-    سادگي به هنگام سازي
11-    آموزش از راه دور براي معلمان
آموزش از راه دور و رويكردهاي آموزشي و يادگيري
1- Traditional Instruction
در اين روش تاكيد اصلي بر آموز شگر وياد دهنده و اطلاعات آموزشي مي باشد ( استراتژي طولي يا سنتي)
خصوصيات: آموزش ها در اين روش متكي به سه عنصر «معلم»، «محتواي چاپي نسبتاً ثابت» ، «نتايج پيش بيني شده و مشخص » مي‌باشد.
2- constructivism
دراين روش تاكيد بر ياد گيرنده است هر فردي معلومات و دانش خود را مي سازد ( استراتژي فكر كننده خلاق).
خصوصيات: آموزش ها در اين روش متكي به « قدرت يادگيري فرد»، «امكان مراجعه و بهره گيري مستقيم از محتواي آموزشي» و «فرايند محور» مي‌باشد.
3- social constractirism
در اين روش با هدف يادگيري و كسب دانش و مطالعه بصورت گروهي در تعامل با يك جامعه يعني جامعه يادگيرنده پرداخته مي‌شود (استراتژي يادگيري مشاركتي).
خصوصيات: آموزش ها در اين روش نيز بر اساس قدرت يادگيري فرد است ولي فرايند آموزش او را به جمع هم كلاسي ها در جامعه يادگيرنده پيوند مي زند وبا فكر گروهي به حل مسئله مي پردازد (گروه تأليف و پژوهش و مطالعات تطبيقي سير تحول تاريخي آموزش از راه -1384).
روش يادگيري نيمه حضوري و غير حضوري آموزش از راه دور به ويژه تاكيدي كه اين نوع آموزش ها، بريادگيري مستقل دارند، قرابت بيشتري با يادگيري خلاق و يادگيري مشاركتي دارند.

شكل شماره 1- رويكردهاي آموزشي و يادگيري
(الحسيني – 1384- ص 45)
تكامل نسلي آموزش هاي از راه دور
نسل اول (Behaviourism)، معلم محوري+ كنترل فرايندها= روش: آموزش مكاتبه اي وبرنامه اي
نسل دوم (Gognitvism)، معلم محوري تعديل شده+ امكان رويارويي فراگير با مسايل جديد= روش: تحت راهنمايي معلم مواد آموزشي چاپي وبرنامه هاي ديداري و شنيداري و CD ارادئه مي شود.
نسل سوم(Humanism)، فراگير محوري و خود اكتشافي يا خود آموزي و خود پژوهي شخص= روش: استفاده گسترده تر از ICI
(الحسيني- 1384- ص 71-37).

اركان، ويژگي ها و مباني نظام آموزشي باز
1- 1- اركان
نظام آموزشي باز داراي سه بخش جداگانه است ( آرين، 1375):
1-1- روش ارائه مواد آموزشي
مهترين مواد آموزشي عبارتند از: كتاب هاي خود آموز، كتب جبني، نوارهاي تصويريي( ويدئويي) نوارهاي صوتي، شبكه اينترنت ، برنامه هاي راديويي و تلويزيوني، لوح فشرده و...  كه براي ارائه يك سر فصل درسي به كار مي رود. نظام آموزش باز « كتاب محور » است. در اين سيستم گروهي از متخصصان با همياري تكنولوژيست هاي آموزشي، گرافيست ها، ويراستاران علمي و ادبي، كارگردانان تلويزيوني و متخصصان فناوري اطلاعات وارتباطات متون درسي را در قالب كتاب، لوح فشرده، نوار صوتي و تصويري تدوين مي كنند.
2-1- روش ارائه آموزش
دراين سيستم، «كتاب خود آموز» محور اصلي است، در عين حال از طريق تشكيل كلاس‌هاي رفع اشكال وارتباط رود روي استاد ودانشجو، كتاب‌هاي جانبي، آزمون هاي متناوب، ارتباطات داخلي، اينترنتي ومكاتبه‌اي به سوالات و ابهامات دانشجويان پاسخ داده مي‌شود.
3-1- روش سنجش وارزيابي
حدود سي «30 » درصد از نمره درسي مربوط به پر كردن پرسش نامه هاي درسي، آزمون ميان ترمي، فعاليت كلاسي، حل تمرين، انجام پروژه و ساير مواردي كه توسط استاد تعيين مي‌شود، اختصاص دارد هفتاد «70» درصد نمره درس هم به امتحان پايان نيمسال اختصاص مي يابد كه سوالات آن توسط سازمان مركزي تهيه و تدوين شده و امتحانات همزمان در مراكز برگزار مي شود. دانشجو ملزم است منابع درسي را به طور كامل مطالعه كرده و اساتيد نيز در حد نمره كلاس اختيار اعمال نظر دارند.
2- سازمان مركزي
سازمان مركزي به عنوان مغز متفكر سيستم آموزش باز، عمل مي‌كند. وظايف سازمان اجمالاً عبارتند از: طراحي سوال، تدوين مواد آموزشي، برگزاري آزمون، ارائه خدمات آموزشي، برنامه ريزي آموزشي و پژوهشي و برنامه ريزي وتوسعه مراكز و... به همين دليل اين سازمان بايد قوي، چابك و متشكل از نيروهاي متفكر و زبده سيستم باشد؛ تا بتواند آنرا پويا و مطلوب اداره نمايد.
3-ويژگي ها
از بزرگ ترين و مهترين ويژگي هاي نظام آموزش باز، امكان توسعه آن علي رغم پراكندگي جغرافيايي است. اغلب افرادي كه در نقاط دور دست زندگي مي‌كنند ويا به علت ناتواني جسمي نمي‌توانند در مدارس و دانشگاههاي سنتي حضور پيدا كنند، يا افرادي كه مايلند در رشته‌هاي متفاوت ادامه تحصيل دهند، امكان استفاده از اين سيستم را دارند. پاسخگويي به توسعه تكنولوژي وارتباطات سريع، نيروي بالقوه سياسي، داوطلبان تحصيل، كاهش حجم متقاضي تحصيل و حل كابوس كنكور ورودي دانشگاهها با توسعه اين سيستم ، البته متناسب با شرايط واقتضاي هر كشور امكان پذير است.

4- مباني
1-4- با توجه به نقش تلويزيون و اينترنت در انتقال مفاهيم، اين واقعيت آشكار شده است كه از « هر وسيله اي براي آموزش مي توان استفاده كرد». به بيان ديگر، انتقال پيام هاي آموزشي ونيز مهارت هاي جديد ويا تغيير آنها از طريق ايجاد كلاس هاي درسي به روش سنتي صورت نمي گيرد، بلكه از هر وسيله ديگري چون كتاب خود آموز، نوارهاي درسي، برنامه‌هاي تلويزيوني و راديويي و اينترنتي مي‌توان براي گسترش آن استفاده كرد. در پناه اين واقعيت، ديواره انديشه انحصاري آموزش چهره به چهره و سنتي فروريخت و استفاده از رسانه هاي مختلف و راههاي غير سنتي از جمله آموزش هاي باز براي آموزش افراد مشتاق آغاز شد.
2-4- نگاه نظام آموزش باز يك نگاه سيستماتيك است، بدين مفهوم كه مجموعه‌اي از اجزاء گرد هم آمده تا يك هدف را دنبال كنند. به منظور حفظ كليت اين نظام، لازم است هر جزء در حدود وظايف تعيين شده عمل كند و از چارچوب معين فراتر نرود. از اين رو، در طراحي نظام آموزش از راه دور لازم است به جايگاه و نقش هر جزء در سيستم توجه كافي مبذول گردد. براساس اين سيستم، ساختار سنتي نسبت دانشجو به اساتيد تغيير كرده و اين نسبت را در جهت افزايش دانشجو در برابر استاد دگرگون ساخته است.

انجام پایان نامه

 

 

 

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 


سفارش پایان نامه