انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

پایان نامه

انجام پایان نامه|بررسي کودکان استثنايي (کم توان ذهني)


موضوع :
بررسي کودکان استثنايي (کم توان ذهني)
فهرست مطالب
عناوين                                     صفحه
چكيده     4
مقدمه     5
اهميت و ضرورت پژوهش     7
پيشينه و تاريخچه ي تحقيق در ايران    8
تاريخچه کودکان استثنايي    10
تعريف کودکان استثنايي     11
گروه بندي دانش آموزان استثنايي    12
جدول براورد شيوع دانش آموزان استثنايي     13
تاريخچه ي کودکان کم توان ذهني     14
رويدادهاي مهم در رابطه با عقب ماندهاي ذهني     15
انجمن حمايت از کودکان عقب مانده (AHRC)    16
انجمن کودکان و خانواده (ACF)    17
ديدگاه تردگلد    18
ديدگاه کانر     18
تعريف بر اساس نمره ي آزمون ترمن    20
تعريف AAMD    20
ويژگي هاي رشد افراد عقب مانده ي ذهني از نظر AAMD    22
ديدگاه ريچارد هانگر فورد    22
ديدگاه ادگاردال    23
تعريف عقب ماندگان و کم توانان ذهني در DSM    23
ويژگي هاي کودکان عقب مانده ذهني    26
مقايسه ي کودک نرمال و کودک عقب مانده ذهني    28
طبقه بندي کودکان کم توان ذهني يا عقب مانده ذهني     32
گروه کودکان دير آموز     32
گروه کودکان آموزش پذير     34
گروه کودکان تربيت پذير     37
گروه کودکان حمايت پذير (کاملاً متکي)    39
رفتارهاي جنسي در کودکان عقب مانده ذهني     40
مشکل ها و مسايل جنس افراد عقب مانده ذهني     41
نقاشي کودکان عقب مانده ذهني    44
سبب شناس    46
علل قبل از تولد    47
علل مربوط به هنگام تولد    56
علل بعد از تولد    54
عوامل فرهنگي و تربيتي و عقب ماندگي فرهنگي    57
پيشگيري    58
راهنماي گسترش برنامه ها و خدمات براي کودکان عقب مانده ذهني     60
از بين بردن مرز ميان آموزش عادي و ويژه    61
نتيجه گيري     64
منابع     65
پيوست    67
 
چکيده
آنچه که ذهن نگارنده را به خود مشغول و موضوع بحث موجود گرديده يک پديده ي اجتماعي و انساني است که بايد به آن توجه مذبول داشت. موضوعي که باعث شد که براي توجه به انسان و توانايي هاي او به کنکاش و جستجو بپردازم. اين که چه چيزي باعث مي شود انساني داراي توانايي هاي مي باشد و ديگري فاقد آن توانايي ها و اين که چگونه بتوانيم با ناتوانايي هاي آن کنار بياييم و به آن کمک کنيم تا بتواند با توانايي هاي اندکي که دارد با محيط اطراف ارتباط برقرار کند و بتواند زندگي روزمره خود را بگذراند و موضوع تحقيق و پژوهش کودکان عقب مانده ذهني است که افکار مرا بر آن داشت که درجه و توانايي هاي اين کودکان را شناسايي و با دنياي آنها بيشتر آشنا شوم. ديدگاههاي متفاوتي مطرح شد که در صفحه هاي آتي با آن رو به رو خواهيم شد. در ابتدا با تاريخچه ي کودکان استثنايي و دسته بندي آن و سپس در مورد کودکان کم توان ذهني و گروه بندي هاي مطرح شده است . در جايي ديگر علل به وجود آمدن کودکان کم توان ذهني از جمله علل ژنتيکي و پديده هاي قبل و بعد از تولد را مطرح کرده ايم. و در پايان نتيجه گيري آن را عنوان خواهيم کرد. اميدواريم که روزي رسد که انسانها ديدي وسيع و درست نسبت به کودکان کم ذهني داشته باشند و برخوردي صحيح و فاقد ترحم به آنها داشته باشند.
 
مقدمه
انسان به عنوان اشرف مخلوقات ايزد منان، خلق شده تا از فرصت هاي به دست آمده کمال استفاده را ببرد و به کمال واقعي که همان قرب خداست، دست يابد. يکي از ويژگي هاي مهم انسان، قواي ذهني رشد يافته و عقل و هوشي است که در وجود او به عنوان يک موهبت الهي به وديعه نهاده شده و همين ويژگي او را از ساير موجودات متمايز ساخته و به دليل دارا بودن اين نعمت ، خداوند او را اشرف مخلوقات و مسجود فرشتگان و خليفه خود بر روي زمين قرار داده است. اما به دلايل متعددي، معدودي از افراد انساني از داشتن چنين توانايي و ظرفيتي يا محروم بوده يا از حد طبيعي متناسب با سن خود پايين تر مي باشند، اين محروميت يا کمبود و نقصان آنان را از ساير افراد متمايز ساخته و براي آنان نيازها و محدوديت ها و ناتوانايي ها را تحميل مي نمايد که اين افراد با توجه به ويژگي ها و خصوصيات خاصي که دارند در گروه افراد استثنايي قرار مي گيرند. البته بايد توجه نمود که واژه استثنايي به طور اعم و به معناي دقيق علمي خود نمي تواند فقط به گروههاي خاصي از افراد جامعه اطلاق شود، چرا که در حقيقت همه افراد از نظر خصوصيات مختلف جسماني، ذهني، رواني و عاطفي و اجتماعي و غيره يکسان نبوده و نسبت به همديگر داراي تفاوت هاي خاصي مي باشند. لذا بدين ترتيب هر فرد نسبت به افراد ديگر استثنايي مي باشد. آنچه غالباً «کودک استثنايي» مي گوئيم بدين معناست که کودک از نظر هوشي و جسمي و رواني و اجتماعي به ميزان قابل توجهي نسبت به ديگر همسالان خود متفاوت مي باشد که ناگزير، نيازمند به توجه خاص و آموزش و خدمات فوق العاده اي مي باشد. استثنايي بودن مشکلي است که نه فقط براي افراد استثنايي، بلکه مشکلي است که زندگي همه را تحت تأثير قرار ميدهد.
وقتي کودک بر اثر برچسب منفي که به او زده شده و باعث جدا شدن از ديگر کودکان مي شود، وقتي کودکي در اثر معلوليتي که دچار آن است در برخورد با نيازهاي اجتماعي و همچنان به کمک ديگران نيازمند باشد، در تمام اين موارد ساير افراد جامعه تحت تاثير قرار مي گيرند چه از جهت اقتصادي و چه از لحاظ عاطفي .
بنابراين بايد گفت که افراد استثنايي قبل از هر چيز يک انسانند، اما با يک سري کمبودها و ناتوانيها. که وظيفه تک تک افراد جامعه است که در جهت خدمت به اين قشر، عزم خود را جزم کرده و در راه رسانيدن آنان به حداکثر توانمنديهايشان تلاش نموده و خدمت به اين قشر عزيز جامعه را براي خود سعادت و نيکبختي قلمداد نمايند.
يکي از گروههاي که در تقسيم بنديهاي مختلف که از طرف محققين و صاحب نظران در مورد افراد استثنايي شده است و داراي جايگاه خاص و ويژه اي مي باشد، گروه «عقب مانده ذهني» و کساني که از نظر عملکرد هوشي پايين تر از حد متوسط عمل مي کنند، مي باشند.
عقب ماندگان ذهني را مي توان از يک طرف به عنوان يک مشکل تربيتي، رواني و پزشکي مورد بررسي قرار داد و از طرف ديگر به عنوان يک مشکل اجتماعي به حساب آورد. مشکل اجتماعي بودن آن، اين حقيقت را آشکار مي سازد که در طول تاريخ عقايد و نظريات مردم نسبت به کساني که عقب افتادگي رواني، ذهني داشته اند، منعکس کننده نظريات اجتماعي آن زمان بوده و فرهنگ خاص آن ملت در شکل گيري آن عقايد و نظريات تاثيري شگرف داشته است و چگونگي برخورد با اين گروه متأثر از شرايط اجتماعي و سطح فرهنگ و تمدن هر جامعه بوده و اين رابطه متقابل تا به آن حد ملموس و دقيق است که به باور برخي از محققان مي تواند آئينه تمام نماي فرهنگ و تمدن يک جامعه باشد. (هاشمي)
عقب ماندگي ذهني همانطوري که يک مشکل اجتماعي به حساب مي آيد شايد قبل از هر چيز يک مشکل و معضل خانوادگي باشد که خانواده را با مشکلات رواني، اجتماعي و اقتصادي، عاطفي و غيره مواجه مي سازد.
اهميت و ضرورت پژوهش :
چون علل ايجاد کننده عقب ماندگي ذهني خصوصاً عوامل مربوط به هنگام تولد و بعد از تولد قابل پيشگيري مي باشد مي توان با شناخت اوليه از بروز تعدادي از اين عقب ماندگيها جلوگيري نمود.
شناخت کودکان عقب مانده ذهني و سطح هوشي و طبقه بندي آن قابل توجه است. اينکه اين کودکان داراي مهارتهايي هستند و مي توانند در اجتماعي پذيرفته شوند در آن شکي نيست.
شناخت عوامل مهم ايجاد کننده عقب ماندگي ذهني و آموزش آن به خانواده ها به عنوان آموزش هاي پيش از ازدواج يا آموزش هاي پيش از بارداري و دوران بارداري درصد قابل توجهي از تولد کودکان عقب مانده ذهني را کاهش خواهد داد.
عقب مانده ذهني بار اقتصادي زيادي را به دوش جامعه و وزارت آموزش و پرورش و خانواده ها مي نهد که اين شامل هزينه هاي آموزش، هزينه هاي تأمين وسايل حمايتي مورد نياز (عينک، سمعک، عصا و ... ) هزينه مشاوره و درمانهاي روان پزشکي و ... مي باشد. که اگر اين بودجه براي کودک عادي در زمينه هاي تحصيلي، فرهنگي، ورزش و ... صرف شود بازده بسيار بالاتري خواهد داشت، که با انجام اين تحقيق و يافتن بارزترين علل عقب ماندگي ذهني مي توانيم با شناخت عوامل و ارائه پيشنهادها و راهکارها جهت کاهش اين پديده و عوارض نامطلوب آن براي افراد و جامعه قدمي هر چند کوچک برداريم .
سابقه و پيشينه ي اين تحقيق در ايران :
در ايران تحقيقات زيادي در مورد کودکان استثنائي و علل عقب ماندگيها صورت پذيرفته است در زير چکيده تحقيقات انجام شده بيان مي شود.
1- در سال 1373 تحقيقي توسط آقاي عبدا... آژير در استان خوزستان صورت پذيرفته است. موضوع تحقيق بررسي عوامل موثر بر عقب ماندگي ذهني در کودکان استثنايي استان خوزستان مي باشد. جامعه ي آماري عبارتست از کودکان و نوجوانان عقب مانده ذهني زير پوشش اداره ي آموزش و پرورش استثنائي و سازمان بهزيستي استان خوزستان .
نتايج تحقيق حاکي از آن است که درصد بالاي فراواني مربوط به فقر فرهنگي – اجتماعي- اقتصادي و عدم آگاهي والدين نسبت به دوران بارداري و زمان تولد و ايام کودکي اينگونه کودکان مي باشد. همچنين رواج ازدواجهاي فاميلي مزيد بر علت بوده است.
2- در سال 1374 تحقيقي تحت عنوان بررسي تأثير ازدواجهاي فاصلي بر ايجاد عقب ماندگي ذهني دانش آموزان دختر و پسر آموزش پذير (6 تا 17) ساله مدارس استثنايي شهرستان تهران توسط آقاي کريم سواري در دانشگاه روان شناسي و علوم تربيتي دانشگاه تربيت معلم تهران صورت پذيرفته است.
نتيجه تحقيق اين است که از لحاظ آماري هيچ تفاوت معناداري ميان ازدواج هاي فاميلي و غير فاميلي در ايجاد عقب ماندگي ذهني وجود ندارد.
3- در سال 1372 تحقيقي تحت عنوان بررسي ميزان شيوع و علل عقب ماندگي ذهني خفيف دانش آموزان پايه اول دبستانهاي شهر کرد توسط آقاي مجيد جلالي در دانشکده روان شناسي و علوم تربيتي دانشگاه علامه طباطبائي صورت پذيرفته است .
نتيجه ي گرفته شده از لحاظ آماري نشان داده که متغييرهاي سطح تحصيلات والدين، ترتيب تولد کودک، سطح درآمد خانواده، بعد يا اندازه ي خانواده، ... در سطح اطمينان 99/9 درصد با عقب ماندگي ذهني خفيف ارتباط دارند. بين متغييرهاي جنسيت و سن والدين، قرابت يا خويشاوندي والدين با عقب ماندگي ذهني خفيف همبستگي و ارتباط ديده نشده. (پايان نامه، حميدرضا بحريني)
تاريخچه ي کودکان استثنايي :
علاقمندي به ارضاي نيازهاي کودکان استثنايي در اوايل سال 1800 آغاز شد. و هدف آن اين بود تا کودکان «کودن» و «ديوانه» را مورد آموزش و حمايت قرار دهند. پزشکان اروپايي مانند : ايتارد – پينل و سگن مونتسوري کوششهايي منظم و سيستماتيک جهت معالجه و آموزش کودکان استثنايي به عمل آوردند. قسمت اعظم پيشرفت هايي که در تاريخ آموزش هاي ويژه به عمل آمده است و کوششهاي مشترک متخصصان حرفه اي و والدين است. مثلاً انجمن کودکان استثنايي (CEC) يکي از انجمن هاي موثري است که با شعباتي که دارد کارهاي زيادي در اين زمينه انجام داده است. از جمله اين کارها مي توان به اين موارد اشاره کرد. مطالعه و تحقيق درباره ي معلوليت هاي ويژه، مطالعه ي درباره ي مديريت، سرپرستي و اجراي برنامه هاي آموزش هاي ويژه، مسئوليت تربيت معلمان و گزينش دانش آموزان و غيره.
سازمان ديگري به نام سازمان شهروندان عقب مانده (ARC) وظيفه دارد که اطلاعات لازم را درباره ي معلوليت هاي مختلف براي والدين، اولياي مدارس و عموم مردم فراهم آورده و همچنين خدمات لازم را در اختيار کودکان قرار دهد. قانون ديگري که وضع گرديد، قانون 142-94 PL که برنامه آموزشي را براي همه ي کودکان استثنايي لازم تشخيص داده است چنين تشريح مي کند : «براي اين که مدارس بتوانند از کمک هاي مالي دولت برخوردار شوند بايد آموزش هاي لازم را براي همه کودکان استثنايي به طور مناسب و رايگان فراهم نمايند.» (هالاهان و کافمن، 1372).
تعريف کودکان استثنايي :
کودکان استثنايي، افرادي هستند که براي شکوفا ساختن استعدادهاي بالقوه و انساني شان به آموزش هاي ويژه و خدمات مربوط به آن دارند. منظور از آموزشهاي ويژه يعني طرح برنامه اي که بتواند نيازهاي بي همتايي کودکان استثنايي را برآورده سازد. خدمات آموزشهاي ويژه فراوان براي کودکاني که به نوعي با افراد عادي تفاوت دارند هم اکنون در اختيار است. (هالاهان و کافمن 1372).
دانش آموزي که از نظر جسمي يا خصوصيات رفتاري و ذهني با اکثر دانش آموزان همکلاس خود تفاوت فاحش دارد و آموزش ويژه براي اوضا بستر از آموزش معمولي باشد. در اينجا منظور از مناسبتر بودن آموزش نسبت به آموزش عادي اين است که از طريق آزمايش و بررسي مشخص شود که اين آموزش از لحاظ تطبيق و سازش همه جانبه ي دانش آموز با محيط و همچنين پيشرفت تحصيلي او، برتر است. با توجه به تعريف دانش آموز فقط براي مدتي از دوران مدرسه که شرايط بالا را دارد استثنايي خوانده مي شود. (عزت ا... نادري و سيف نراقي، 1380).
آموزش و پرورش کودکان استثنايي بايد جرئي از آموزش و پرورش براي همه کودکان باشد. همانند ديگر کودکان، اين کودکان نيز بايد قسمت اصلي و اساسي از طرح کلي نظام آموزشي باشند. خارج کردن دانش آموزان استثنايي به طور مطلق از برنامه ي عادي و معمولي آموزش و پرورش، بدين معني است که ما آنان را از آشنايي و تماس با همسالان و مربيان عادي خود دور کرده و تاکيد در جدا کردن و دور نگاهداشتن آنان از روال طبيعي داريم . (عزت ا... نادري و سيف نراقي، 1380).
گروهبندي دانش آموزان استثنايي :
محققان مختلف، در زمينه ي دانش آموزان استثنايي، تقسيم بندي هاي گوناگوني را پيشنهاد کرده اند، ولي در اين قسمت فقط تقسيم بندي کلي را که کرک از انواع اين دانش آموزان به عل آورده است، ارائه مي گردد.
اين گروهبندي عبارتند از :
1-    انحرافات هوشي : دانش آموزان تيزهوش و گندذهن
2-    نقايص حسي: دانش آموزان کم شنوا- ناشنوا- کم بينا، نابينا
3-    دشواريهاي ارتباطي : دانش آموزان با مشکلات تکلمي و دانش آموزان با نارسايي هاي ويژه ي يادگيري
4-    نابهنجاري هاي رفتاري : دانش آموزان با اختلالات رفتار
5-    دشواريهاي حرکتي : دانش آموزان با معلوليت هاي بدني
6-    ساير موارد استثنايي و بيماريها
همچنين در بررسي انجام شده توسط مرکز ملي آمار آموزش و پرورش آمريکا در سال 1979 درصد شيوع دانش آموزان استثنايي براي حدود 47 ميليون دانش آموزان آمادگي تا ديپلم به شرح زير آمده است.
جدول براورد شيوع انواع دانش آموزان استثنايي
انواع دانش آموزان استثنايي     گسترده ي درصد
1- تيزهوشان    3-2 درصد
2- عقب ماندگان ذهني    3-1 درصد
3- مشکلات شنوايي    5/0-3/0 درصد
4- مشکلات بينايي    2/0-1/0 درصد
5- مشکلات تکلمي    4-5/2 درصد
6- اختلالات يادگيري    3-1 درصد
7- اختلالات رفتاري    2-1 درصد
8- دشواريهاي حرکتي    5/0-3/0 درصد
کل    2/16-2/8 درصد
بر اساس تخمين و قياس و با توجه به آمار دانش آموزان کشور که در سال 1370 حدود 15 ميليون نفر برآورد شده است و با عنايت به متوسط درصد مطالعات ياد شد، لذا تخمين زده مي شود ما حدود دو ميليون دانش آموز استثنايي که نياز به رسيدگي ويژه دارند، وجود دارد. (دکتر عزت ا... نادري و نراقي، 1380).
تاريخچه ي کودکان کم توان ذهني (عقب ماندگان ذهني ) :
از نظر تاريخي عقب ماندگان ذهني در هر جامعه اي وجود داشته و مي توان گفت از زمانيکه انسان خود را شناخته عقب ماندگي ذهني وجود داشته ولي انسان نسبت به آن واقف نبوده و هر جامعه اي متناسب با رشد فکري و فرهنگي خود برخورد هاي متفاوت با اين افراد داشته اند، مثلاً در قرون وسط در اروپا علت عقب ماندگي ذهني را منسوخ به ارواح شيطاني و خشم خدايان نسبت به اين افراد مي دانستند و متناسب با آن درمانهايي بسيار سخت و آزار دهنده اي به آنها مي دانند. مثلاً سوراخ کردن سر در آسيا مسئله در آئين کنفوسيوس چين با عقب ماندگان ذهني با مهرباني و ملايمت رفتار مي شود. در آئين يهود آمده است که اگر فرد عقب مانده اي جرمي را مرتکب شد نبايد او را مجازات کرد. در حالي که در اروپا عقب مانده ها را مانند افراد سالم مجازات مي کردند . (سايت  blog fa)
در دين اسلام با عقب مانده هاي ذهني با ديد بازتري برخورد شده البته در اسلام روي عقب مانده هاي ذهني تنها بحث نشده بلکه اسلام کلمه مسکين به معني تهي دست و فقر بارها مورد تاکيد قرار گرفته و همچنين رفتار با ملايمت با اين افراد توصيه شده است. کلمه ي مسکين تنها به معني تهي دست و فقر اقتصادي نيست. بلکه کساني که نياز به آموزش و تربيت و ساير نيازها را شامل مي شود و به عبارتي فرد معلول ذهني و غيره به نوعي نيازمند مي باشند.(سايت blog fa)
رويدادهاي مهم در رابطه با توجه به عقب مانده هاي ذهني :
1- انقلاب کبير فرانسه :
شعار انقلاب کبير فرانسه آزادي و رعايت حقوق بشر يعني از بين رفتن فقر و برده داري به دنبال اين انقلاب افراد دانشمند و متخصص در رشته هاي مختلفي پيدا شدند که جرأت اظهار عقيده داشتند. مثلاً ايتارد و پينل بيان کردند.
پينل عقيده داشت :
که عقب ماندگان ذهني با بيماران رواني متفاوت هستند و قبل از اينکه اينها بيمار باشند انسان هستند و بايد مانند انسان با او رفتار شود.
ايثارد عقيده داشت :
که فرد عقب مانده ي ذهني با اين که مشکل ذهني داشته ولي به وسيله ي آموزش از طريق حواسهاي مختلف مي توانند آنها را تا حدودي بهبود بخشيد ايتارد به عنوان اولين معلم کودکان عقب مانده ي ذهني مطرح است.
2- رونسانس انقلاب اروپا (قرن 18):
در انقلاب اروپا مسئله ي حقوق بشر به صورت يک قانون مدون شد. همين مسئله باعث تحولاتي در طرز برخورد با افراد عقب مانده ي ذهني شد همچنين پيشرفت هاي پزشکي در اين دوره شناخت علت هاي مختلف عقب مانده ي ذهني در ترويج برنامه هاي آموزشي در اين دوره تحولي در زمينه عقب ماندگي ايجاد کرد.
3- جنگ جهاني اول و دوم :
به دنبال جنگ جهاني اول و دوم به علت بازسازي بعد از جنگ نياز به نيروي انساني افزايش يافت و افراد عقب مانده ذهني و بيماران رواني در کارخانه ها و ديگر مراکز به کار گرفته مي شوند و همچنين بعد از جنگ توجه به معلولين ناشي از جنگ باعث شد که روش هاي خاص توانبخشي و آموزشي براي معلولين عقب مانده ي ذهني به کار گرفته است.
اين توجهات باعث شد که روش هاي توان بخشي اجتماعي حرکتي حرفه اي آموزشي و کارگاههاي حمايتي و مدارس تأسيس شد. و هر کدام تأثير بي شماري روي عقب مانده ي ذهني گذاشت. (سايت (blog fa)).
انجام پایان نامه کامپیوتر

 

پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه