انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه

انجام پایان نامه|بررسي ميزان رعايت استانداردها در واحد مدارک پزشکي بيمارستان‌هاي آموزشي شهر کرمان در سال


فصل اول

 
1-1 مقدمه
2-1 بيان مسئله
3-1 اهميت پژوهش
4-1 اهداف پژوهش
5-1 سؤالات پژوهش
6-1 روش پژوهش
7-1 محدوديت هاي پژوهش
8-1 تعاريف واژه ها


1-1 مقدمه
يكي از بخش هاي مهم بيمارستان كه از نظر اطلاعاتي حقوقي تجزيه و تحليل عملكرد           بخش هاي بيمارستان پژوهش هاي پزشكي و مطالعات اهميت بسزايي دارد ، بخش نگهداري اسناد و مدارك پزشكي است . بخش مدارك پزشكي را محور توسعه فرماي ساير بخش ها دانستند .
خدمات اين بخش موجب افزايش كيفيت در خدمات ساير تخصص هاي شاغل در هر مركز و مديريت آن مي شود . پايگاه و نقش مدارك پزشكي به عنوان يك تخصص و ابزار مؤثر در افزايش كيفيت خدمات بهداشتي – درماني استفاده بهينه از امكانات و منابع بيمارستاني و حمايت از ساير تخصص هاي بهداشتي و درماني بيمار ، آشكار ساخته است .
امروز مدارك پزشكي ، مجموعه اي جمع آوري شده از اطلاعات حياتي و تاريخچه ي درماني بيمار است . تصميم گيري بر اساس اطلاعات صحيح و درست در محيط هاي بهداشتي درماني موجب ارزش افزوده هاي زيادي در زمينه ي ارتقاي كيفيت خدمات ، استفاده صحيح از منابع كاهش ساير هزينه ها و ارتقاي كيفيت خدمات ، استفاده صحيح از منابع كاهش ساير هزينه ها و ارتقاي ميزان رضايت دريافت كنندگان مي شود .
بخش مدارك پزشكي بيمارستان ها موظف است در هر صورت چه ارجاع بيمار به سطح بالاتر و يا ترخيص بيمار با يك برگ خلاصه پرونده براي ادامه درمان بيمار و اطلاع رساني به پزشكان ساير مراكز اعم از سرپايي و بستري در اختيار بيمار قرار دهد . نقش اطلاعات و اطلاع رساني در نظام ملي بهداشت و درمان به قدري حياتي و تعيين كننده است كه گاهي اوقات ارزش آن را مي توان به اندازه نجات انساني از مرگ برشمرد .
اساسي ترين وظيفه تخصصي مدارك پزشكي در سيستم بهداشت و درمان ، اطلاع رساني به عوامل مختلف سيستم بهداشت و درمان براي تحقق اهداف نظام است و فلسفه و اساس ايجاد رشته تخصصي مدارك پزشكي در مراكز عالي ، مديريت اطلاعات هدفمند در هر مركز و نهايتاً در كل نظام ارائه خدمات بهداشتي – درماني كشور است .
مدارك پزشكي ابزاري است كه هر كس متناسب با تفكر و سطح تخصصش مي تواند در جهت ارتقاي خدمات و وظايف خود از آن استفاده كند و در اين رهگذر هر چه تفكر سيستمي به عنوان بزرگترين نياز مديريتي در بيمارستان ها و مراكز درماني بيشتر حاكم باشد به مدارك پزشكي ارزش و بهاي بيشتري از طرف مديريت داده خواهد شد .
با توجه به اين كه اين واحد از مهمترين مراجع دستيابي به اطلاعات بهداشتي و درماني در رابطه با بيمار و افراد و نحوه مديريت و كارايي پرسنل بهداشتي درماني است براي اينكه مدارك پزشكي كارايي خود را بهتر نشان دهد تحقيق در مورد معضلات و مشكلات بخش  و مقايسه آن با استاندارد چهاني از ضروريات به نظر مي رسد .
2-1 بيان مسئله
واحد مدارك پزشكي به عنوان گنجينه اطلاعاتي جايگاه خاصي در زمينه ي تحقيقات         بهداشتي – درماني دارد و چون آن از ضروريات حتمي يك بيمارستان است . پرونده هاي بيمارستان در واحد مدارك پزشكي وسيله اي با ارزش و قابل اعتمادي جهت مديريت و برنامه ريزي هاي خدمات بهداشتي – درماني است . اولين هدف از نگهداري مدارك پزشكي ارتقاي سطح كيفيت درمان بيماران است . مدارك پزشكي براي تشخيص فوري ، درمان به موقع ، رفاه بيمار در مراجعات بعدي و در زندگي آينده ي او يك امر حياتي است . ( صدقياني 1377 )
هر كشوري خواه ناخواه داراي استاندارد يا معيار براي ارائه خدمات بهداشتي – درماني است . ويژگي اين معيارها از كشوري تا كشور ديگر و حتي بر حسب منطقه متفاوت است . نظام بهداشتي درماني به هر صورتي كه باشند خواه با مشاركت بخش دولتي يا خصوصي وجود استانداردهاي روشن و جامع به منظور ارزيابي ارائه خدمات بهداشتي – درماني اجتناب ناپذير مي نمايد . بايد گفت بدون وجود استانداردها امكان ارزيابي مراقبت هاي بهداشتي – درماني نيز وجود نخواهد داشت . ( صدقياني 1377)
در بررسي بخش مدارك پزشكي برخي از بيمارستانهاي كشور مشخص گرديد كه عامل مهم وسايل و تجهيزات ، صلاحيت پرسنل و نيز كاربرد سيستم ها و روش هاي صحيح در پيشرفت اين بخش تأثير بسزايي دارد .
امروز در جامعه ما يكي از عواملي كه باعث شده پيشرفت مدارك پزشكي ما با ساير كشورهاي پيشرفته برابري ننمايد عدم وجود يك روند ثابت و يكسان در مراكز مختلف و عدم وجود استانداردهاي ويژه و كاربردي در آنها مي باشد . ( قاضي سعيدي - 1377 ) در بررسي بخش مدارك پزشكي               بيمارستان هاي تابعه دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي -  درماني تهران به اين نتيجه رسيد كه بخش مدارك پزشكي اين بيمارستان ها با اصول استاندارد جهاني و اصول پذيرفته شده ي داخلي مطابقت ندارد .
( فشاركي – 1380 ) در بررسي فعاليت هاي بخش مدارك پزشكي بيمارستانهاي آموزشي دانشگاه علوم پزشكي تهران بخش هاي فوق را فاقد خط مشي يا دستورالعمل هاي مبني بر نحوه فعاليت ها ذكر كرده است .
( آريايي – 1380 ) در پژوهش خود با عنوان ارزيابي عملكرد بخش هاي مدارك پزشكي بيمارستان هاي دانشگاه علوم پزشكي ايران ، عملكرد اين واحدها را به طور كلي متوسط بيان كرده است .
در اكثر بيمارستان هاي كشور بخش مدارك پزشكي دستخوش اعمال و سليقه هاي شخصي شده است كه مسلماً عدم رعايت استانداردها در اين بخش باعث افزايش هزينه هاي غير ضروري و كاهش بهره وري بهينه خواهد شد . به علاوه عدم رعايت اصول استاندارد در بخش مدارك پزشكي منجر به ناهماهنگي و بي نظمي در كار تقسيم بندي نادرست وظايف و كاهش سرعت و سهولت كار و همچنين كاهش كيفيت عملكرد پرسنل و نهايتاً كل سيستم خواهد بود . ( حاجوي و همكاران 1381 )
اگر استادنداردها ، خط مشي ها و دستورالعمل هاي پذيرفته شده در زمينه بخش مدارك پزشكي در سراسر كشور وجود داشت و اين بخش نيز موظف به رعايت آنها شود نه تنها پرسنل بخش قادر به انجام صحيح وظايف خود مي باشند بلكه معياري نيز براي مقايسه فعاليت ها با آنها يافت مي شود . ( حاجوي و همكاران 1382)
از مطالب ياد شده نياز به وجود يك سيستم استاندارد در زمينه مديريت مدارك پزشكي در سراسر كشور احساس مي شود و از سويي ديگر در بررسي هاي به عمل آمده مشخيص گرديد كه تاكنون پژوهشهاي كافي در مورد رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي با اين زاويه نگرش و عملكرد صورت نگرفته است . لذا ضروري است جهت پي بردن به معايب و محاسن موجود در بخش مدارك پزشكي بيمارستان ها مطالعات گسترده اي انجام پذيرد .
3-1 اهميت پژوهش
مدارك پزشكي براي اقدامات اداري ، فعاليت هاي آموزشي و انجام پژوهش هاي لازم پزشكي - دارويي و نيز دسترسي به آمار و ارقامي كه ارزيابي كمي و كيفي را امكان پذير مي سازد ، كاربرد دارد .
با توجه به نقش مؤثر مدارك و گزارشات پزشكي در پيشبرد برنامه هاي بهداشتي - درماني مي توان گفت هر چه پژوهشي كه به منظور تكامل دانش مدارك پزشكي انجام مي پذيرد از اهميت ويژه اي برخوردار خواهد بود و نكات مطرح شده زير بيانگر اهميت پژوهش است .
اگر استانداردها ، خط مشي ها و دستورالعمل هاي پذيرفته شده در زمينه مدارك پزشكي در سراسر كشور وجود داشت و اين بخش نيز موظف به رعايت آنها شود نه تنها پرسنل بخش قادر                   به انجام صحيح وظايف خود مي باشد ، بلكه معياري نيز براي مقايسه فعاليت هاي آنها يافت                 مي شود . ( حاجوي و همكاران – 1382 )
با مشخص شدن محاسن و معايب احتمالي در بخش مدارك پزشكي بيمارستان هاي تحت بررسي توجه مسئولين اين مراكز بيش از پيش به نارسايي هاي موجود معطوف مي گردد كه اين امر در اصلاح و بهبود اين بخش نقش بسزايي خواهد داشت .
ضرورت وجود يك سيستم استاندارد در زمينه ي بخش مدارك پزشكي در سراسر كشور احساس مي شود زيرا وجود يك مدارك پزشكي قابل قبول و مطابق با اصول استاندارد دستيابي به اهداف زير است :
- ارائه ي آمارهاي صحيح و دقيق جهت برنامه ريزي ، هدايت و كنترل
- ارتقاي كيفيت آموزش و پرورش در خصوص علوم پزشكي
- جلب اعتماد بيماران و حمايت از حقوق بيماران بيمارستان و كاركنان
- فراهم شدن زمينه اي مناسب جهت مكانيزه نمودن بخش مدارك پزشكي
- افزايش آگاهي در زمينه ي عوامل خطرساز مهم و بيماريهاي قلبي و عروقي ( حاجوي 1381 )
4 – 1 اهداف پژوهش
هدف آرماني پژوهش : ارتقاي كيفيت مراقبت سلامت از طريق توسعه و ترويج رعايت استانداردها در سيستم مديريت اطلاعات بهداشتي – درماني
هدف كلي پژوهش : بررسي مقايسه اي ميزان رعايت استانداردها در واحد مدارك پزشكي               بيمارستان ها ، افضلي پور ، شفا، شهيد بهشتي و شهيد باهنر در نيمه دوم سال 86
اهداف جزئي
1- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي در بيمارستان هاي مذكور از نظر قوانين و مقررات .
2- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي در بيمارستانهاي مذكور از نظر عملكرد مديريت .
3- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي و بيمارستاني مذكور از نظر فضاي فيزيكي و تجهيزات .
4- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي در بيمارستانهاي مذكور از نظر فرم هاي مدارك پزشكي .
5- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي در بيمارستان هاي مذكور از نظر محتواي پرونده هاي پزشكي .
6- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي در بيمارستان ها از نظر برنامه آموزش پزشكان .
7- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي در بيمارستان هاي مذكور از نظر كدگذاري پرونده هاي پزشكي .
8- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي در بيمارستان هاي مذكور از نظر            جمع آوري و ارائه ي آمار بيمارستاني.
9- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي در واحد بايگاني بيمارستان هاي مذكور از نظر ذخيره و بازيابي اطلاعات .
- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي در بيمارستان هاي مذكور از نظر محرمانه نگهداشتن اطلاعات پزشكي .
11- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي در بيمارستان هاي مذكور از نظر       سيستم هاي تعيين كيفيت .
12- تعيين ميزان رعايت استانداردها در واحد پذيرش بيمارستان هاي مذكور
13- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي در بيمارستان هاي مذكور از نظر كميته مدارك پزشكي .
14- تعيين ميزان رعايت استانداردها در بخش مدارك پزشكي در بيمارستان هاي مذكور بر اساس ملاك هاي ارزيابي انجمن هاي مدارك پزشكي آمريكا .5-1 سوالات پژوهش
1 – ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به قوانين مقررات در بخش مدارك پزشكي بيمارستان ها چقدر است ؟
2 – ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به عملكرد مديريت در بخش مدارك پزشكي بيمارستان هاي مذكور چقدر است ؟
3 – ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به فضاي فيزيكي و تجهيزات در بخش مدارك پزشكي بيمارستان ها مذكور چقدر است ؟
4 – ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به فرم هاي مدارك پزشكي در بيمارستان هاي مذكور چقدر است ؟
5 – ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به محتواي پرونده هاي پزشكي در بيمارستان هاي مذكور چقدر است ؟
6 – ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به برنامه هاي آموزش پزشكان در بخش مدارك پزشكي بيمارستان هاي مذكور چقدر است ؟
7 – ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به كدگذاري پرونده هاي پزشكي در بخش مدارك پزشكي چقدر است ؟
8 – ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به محرمانه نگه داشتن اطلاعات پزشكي در بخش مدارك پزشكي چقدر است ؟
9  - ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به جمع آوري و ارائه آمارهاي لازم در بخش مدارك پزشكي بيمارستان هاي مذكور چقدر است ؟
10 – ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به سيستم هاي تعيين كيفيت در بخش مدارك پزشكي مذكور چقدر است ؟
11 – ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به ذخيره و بازيابي مدارك پزشكي در واحد بايگاني                بيمارستان هاي مذكور چقدر است ؟
12 – ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به واحد پذيرش در بيمارستان هاي مذكور چقدر است ؟
13 – ميزان رعايت استانداردهاي مربوط به كميته مدارك پزشكي در بيمارستان هاي مذكور چقدر است ؟
14 – ميزان رعايت استانداردهاي در بخش مدارك پزشكي بيمارستان هاي مذكور بر اساس ملاك هاي ارزيابي انجمن مدارك پزشكي آمريكا چقدر است ؟
15 – ميزان رعايت استانداردهاي در بخش مدارك پزشكي بيمارستان هاي مذكور بر اساس ملاك هاي ارزيابي چقدر است ؟
6 –1  روش پژوهش
اين روش يك مطالعه توصيفي است كه طي آن ميزان رعايت استانداردها در بخش در مدارك پزشكي بيمارستان هاي مذكور در مقايسه با استانداردهاي انجمن مدارك پزشكي آمريكا و ملاك هاي ارزيابي ملي در سال 86 مورد بررسي قرار گرفته و وضعيت موجود توصيف مي گردد .
7 – 1 محدوديت هاي پژوهش
1 – كمبود وقت مسئولين واحدهاي مورد بررسي به دليل داشتن مسئوليتها و وظايف مختلف و همچنين تراكم مراجعين آنها موجب شد كه جهت پاسخگويي به سوالات زمان زيادي مصرف شود .
2 – محدوديت نسبي در خصوص نحوه پاسخگويي مسئولين بخش مدارك پزشكي در برخي از سؤالات كه ممكن است ناشي از حفظ رعايت منافع شخصي باشد .
3 – كافي نبودن مطالعات و پژوهش هاي مشابه در داخل كشور سبب شد كه اساس براي مقايسه اين پژوهش با ساير پژوهش ها وجود نداشته باشد .


تعاريف واژه ها
استانداردها :
تعريف نظري : عبارتست از تعيين مشخصه هاي پايه براي نوع كالا به موجب قانون كالا را از نظر كميت و كيفيت تعريف و تأييد مي نمايد و تعيين و تدوين ويژگي هاي لازم در توليد يك فراورده و انجام يك خدمت ( موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران – 1375 )
تعريف عملي : معيار و ملاك ارزيابي كه در اين پژوهش استفاده شده است .
بيمارستان :
تعريف نظري : بيمارستان در واقع مكان فعاليت براي توليد خدمات است و براي ايجاد اين منظور عوامل انساني و لوازم و تسهيلات ، تجهيزات ، پول و زمان را كه با قيمت و قدرت توليد مشخص            مي گردد ، بكار مي گيرد . اين موسسه نيز به نوبه خود در موقعيتي قرار مي گيرد كه قلمرو بيمارستاني ناميده مي شود ، قلمرويي كه در ضمن دارا بودن ويژگي هاي خاص خود مي تواند در چاچوب موقعيت جغرافيايي ، اندازه و ابعاد فيزيكي تخصص و همره مشخص شود . ( صدقياني – 82 )
تعريف عملي : در اين پژوهش بيمارستان ها يا به عبارت ديگر بيمارستان هاي آموزشي به موسسات آموزشي – درماني اطلاق مي شود كه زير نظر دانشگاه علوم پزشكي كرمان به درمان بيماران و آموزش دانشجويان پزشكي و پيراپزشكي مي پردازد .
مدارك پزشكي :
تعريف نظري : يكي از جامع ترين تعاريفي كه تا كنون در خصوص مدارك پزشكي شده است    عبارتست از كليه اوراق و مداركي كه به ضرورت خدمات پزشكي و پيراپزشكي داده شده ، بيمار در          يك مركز پزشكي ، بيمارستان ، درمانگاه و غيره جمع آوري و به ترتيب تاريخ  به نحو قابل دسترسي نگهداري مي شود تا در مواقع لزوم به منظور معالجات بعدي بيمار آمار ، تحقيقات آموزشي و بررسي خدمات داده شده از لحاظ كمي و كيفي مورد استفاده قرار مي گيرد . و در تعريف ديگري كه از اين عنوان شده چنين آمده است : هر پرونده اطلاعات كافي جهت شناسايي كامل يك بيماري خاص ، ثبت مسائل بهداشتي وي و ثبت دقيق نتيجه گيري هر گونه معالجه مي باشد . ( حاجوي – 82 )
تعريف عملي : به مجموعه اوراقي گفته مي شود كه كليه سوابق بيماري و خانوادگي ، اقدامات تشخيصي درماني و اعمال جراحي بيمار از بدو ورود به بيمارستان تا هنگام ترخيص در آن ثبت شده و پس از ترخيص اين پرونده تكميل و مرتب گرديده يعني از لحاظ كمي و كيفي بررسي شده و نظارت و برنامه ريزي در آن صورت گرفته كه بعداً توسط واحد بايگاني نگهداري و بايگاني مي شوند .
ملاك هاي ارزيابي آمريكا : ( A . M. R . A)
منظور ملاك هاي ارزيابي انجمن مدارك پزشكي آمريكا مي باشد كه در سال 1984 معيارهايي را به منظور برآورد كمي و كيفي خدمات مدارك پزشكي تدوين نمود .

فصل دوم

مروري بر متون و مطالعات انجام شده
1-2 پيشينه تحقيق
2-2 مطالعات انجام شده در ايران
3-2 مطالعات انجام شده در جهان

1 - 2  پيشينه ي تحقيق
يكي از جامع ترين تعاريفي كه تا كنون در خصوص مدارك پزشكي عنوان شده ، عبارتست از : مدارك پزشكي كه اصطلاح آن MedicaRecord  مي باشد ، عبارتند از كليه اوراق و مداركي كه به ضرورت خدمات پزشكي و پيراپزشكي داده شده به بيمار در يك مركز پزشكي يا بيمارستان و درمانگاه جمع آوري و به ترتيب تاريخ به نحو قابل دسترسي نگهداري مي شود تا در موقع لزوم به منظور معالجات بعدي بيمار ، آمار ، تحقيقات ، آموزش و بررسي خدمات داده شده از لحاظ كمي وكيفي مورد استفاده قرار مي گيرد . ( حاجوي و همكاران – 1381 )
نقش و اهميت مدارك پزشكي
1 – به عنوان اساس برنامه ريزي و اطمينان از ادامه مراقبت بيمار
2 – به عنوان ابزار و ارتباطي بين پزشكان و ديگر كاركنان كه در مراقبت از بيمار سهيم مي باشند .
3 – جهت تهيه مدارك مستند از جريان بيماري و درمان بيمار .
4 – جهت كمك و پشتيباني قانوني از بيمار بيمارستان و كاركنان مسئول
5 – به عنوان اساس مطالعه ، بررسي و ارزشيابي بكار مي رود .
6 – جهت تهيه اطلاعات براي استفاده در هزينه هاي درماني .
7 – آموزش و پژوهش . ( حاجوي – 1379 )
تاريخچه مدارك پزشكي
آثار و سوابق بدست آمده نشان مي دهد كه تاريخچه مدارك پزشكي به موازات علم پزشكي پيش آمده است چون علم طبابت هميشه احتياج به وجود ركورد (مدارك ) جهت ثبت نام داشته و استفاده از مدارك پزشكي در رسيدن به كشفيات تازه علم پزشكي بسيار مؤثر بوده است  ، بقايايي از مدارك پزشكي به ديواره غارهاي عصر حجر كه برخي در اسپانيا مي باشند به جامانده است ، كه سابقه آنها به 2500 سال قبل از ميلاد مي رسند ، البته شكل مدارك پزشكي در آن زمان با چگونگي آن در اين زمان كاملاً متفاوت بوده است ولي جنبه مشترك آنها كه ضبط اطلاعات طبي براي زمان هاي بعد مي باشد ، در هر دو يكي است به مرور زمان مدارك پزشكي كاملتر گرديده و در مصر ، يونان ، روم پزشكان يادداشت هاي طبي مهمي نوشته اما چه مدارك پزشكي بر روي ديواره معابد يونان و يا روبروي صفحات گل رست در بابل و نينوا و چه در مصر بر روي كاغذ پاپيروس نوشته مي شوند همه همان منظور را تأمين مي كردند كه امروزه مدارك پزشكي تأمين مي نمايد .
تاريخچه مدارك پزشكي ايران
رازي از اولين اطبايي است كه در هزار سال قبل به مانند روش بيمارستان هاي امروزي              گزارش حال بيماران و تاريخچه بيماري آنها را به ترتيب صحيح و شكل منظم همانگونه كه امروز در بيمارستان هاي جهان براي درمان و مداواي بيماران در موقع ورود بيمار قبل از هر چيز در نظر              مي گيرند و پس از آن به معالجه مي پردازند و اين نكته اساسي را كه با اسلوب فعلي تفاوت زيادي ندارد طالب علم نشان داده شده است . ( حاجوي – 1377 )
واحد كدگذاري :
يكي از بخش هاي مدارك پزشكي واحد كدگذاري است . كدگذاري جمع آوري و طبقه بندي اطلاعات به صورت رمز و اختصارات است و نقش واحد كدگذاري بيماري ها و اعمال جراحي ، دستيابي به پرونده پزشكي بيماران با توجه به بيماري آنان و اقدامات درماني انجام شده بدون در نظر گرفتن مشخصات بيمار دستيابي به پرونده پزشكي بيماران مربوط به بيماري يا جراحي خاص با توجه به پزشك معالج ، مطالعه اپيدميولوژي ، آموزش پزشكي ، كادر پزشكي و غيره است.
اهميت كدگذاري و كاربرد طبقه بندي بين المللي بيماري ها :
اطلاعات موجود در مدارك پزشكي زماني ارزشمند خواهد بود كه به طريق معني داري پردازش شود و طبقه بندي گردد. موسسات بهداشتي جهت نيل به اهداف باليني ، آماري و مديريتي نياز به مطالعه الگوهاي بيماري و جراحات درمان شده دارند . مقايسه اطلاعات مراقبت بهداشتي بين موسسات بهداشتي مختلف ، جهت پيشرفت اطلاعات بهداشتي در سراسر جهان امري حياتي است . در عين حال اين اطلاعات بدون استفاده از سيستم هاي استاندارد تعريف و طبقه و مرتب نمودن اطلاعات بيماري به منظور مقايسه اطلاعات توسعه يافته است . ( هافمن – 1994 )
مؤثرترين سيستم جهت طبقه بندي بيماري ها سيستمي است كه اطلاعات كافي درباره تعداد              پرونده هاي پزشكي بيمار با كمترين مقدار بررسي ميسر سازد . ( اسكوركا – 1998 )
طبقه بندي بين المللي بيماري ها ( ICD ) توسط سازمان جهاني بهداشت تدارك ديده شده در اين سيستم اطلاعات بر اساس تشخيص هاي نهايي بيماري ها در طبقاتي دسته بندي مي گردند .
به طور عمده از ICD به منظور جمايت از ايندكس بيمارستان استفاده مي شد و اين ايندكس تحقيقات و برنامه ريزي موسسه را پوشش مي داد . ( ويگل – لواميس )       
از ديدگاه انجمن مدارك پزشكي آمريكا در خط مشي و روش هاي مدارك پزشكي مي بايست خط مشي و روش كدگذاري و خلاصه برداري كه از وظايف عمده واحد كدگذاري هستند حاوي نكات زير باشند :
1- راهنمايي هاي لازم جهت انتخاب صحيح تشخيص و اقدام اصلي .
2- تعريف مختصر و واضح از مشخصه هاي تشخيصي اصلي ، ساير تشخيص ها ، اقدام اصلي ساير اقدامات ، عوارض و پزشك انترن .
3- تشخيص ها يا اقداماتي كه بايد يا نبايد كدگذاري شوند .
4- اطلاعاتي كه بايد خلاصه برداري شوند .
5- اوراقي از پرونده كه مي بايست اطلاعات مورد لزوم را از آنها جهت كدگذاري و خلاصه برداري استخراج نمود . ( صدوقي 1375 )
واحد بايگاني مدارك پزشكي :
واحدي از بيمارستان يا مؤسسه مراقبت بهداشتي كه سيستم و خدماتي براي بايگاني ، نگهداري ، امنيت و بازيابي اوليه و ثانويه پرونده هاي پزشكي تأمين مي نمايد به نحوي كه براي جمع آوري ،كدگذاري و طبقه بندي داده هاي مراقبت بهداشتي ، عمليات افشاء مجاز اطلاعات مدارك پزشكي ، تحليل كمي و آماده سازي گزارشات آمار پزشكي و مديريتي استفاده مي شود به طور كلي بر اساس شرح وظايف مصوب واحد بايگاني مدارك پزشكي و استانداردهاي موجود خدمات واحد به شرح زير مي باشد .
1- آماده سازي پرونده
عملكردي كه طي آن اوراق پرونده بر اساس نظم مقرر مرتب مي شوند به نحوي كه در يك ارتباط منطقي بين اوراق و اطلاعات مراقبت بيمار ايجاد مي شود و اوراق سفيد و غير ضروري كنار گذاشته مي شوند .
2- تحليل پرونده
3- تكميل پرونده : فرايندي كه باعث مي گردد مدارك پزشكي ناقص و بي دقتي كه در طي تحليل مدارك شناسايي شده اند تبديل به مدارك كامل و دقيق و قابل استفاده شوند .
4- فهرست نويسي : تهيه و تنظيم فهرست راهنمايي از بيماران به نحوي كه دستيابي به مدارك پزشكي بيماران و ساير اطلاعات بهداشتي به سهولت انجام پذيرد .
5- ذخيره سازي و بازيابي پرونده
6- افشاء اطلاعات
برقراري روشي براي ارائه اطلاعات مدارك پزشكي به افراد ذيصلاح به نحوي كه حقوق بيمار به بيمارستان و پزشك معالج وي در آن لحاظ گردد و در مكانيسم هاي ارتباطي و اطلاعات به درستي انجام پذيرد .
وظايف واحد بايگاني از نظر انجمن مدارك پزشكي آمريكا :
1- توسعه ، اجرا و ارزيابي خط مشي ها و دستورالعمل هاي ذخيره سازي پرونده ها و اطلاعات بهداشتي به گونه اي كه مطابق با قوانين و نيازهاي مؤسسه باشد .
2- طرح ريزي سيستم هاي ذخيره سازي و بازيابي صحيح ، دقيق و مطمئن اطلاعات بهداشتي
3- توسعه ، اجرا و ارزيابي خط مشي ها ودستورالعمل هايي جهت بازيابي سريع ، دقيق و مؤثر مدارك پزشكي
4- تنظيم استانداردهاي كمي و كيفي به منظور سنجش نحوه بازيابي پرونده پزشكي در فعاليت هاي كنترل كيفيت .
5- ايجاد فرصت هاي آموزشي و كمك آموزشي ، پيشرفت حرفه اي كاركنان واحد بايگاني در خصوص بازيابي و بايگاني پرونده . ( 1990 –  AMRA)
نشانگرهاي وضعيت مطلوب در واحد بايگاني
1- مسئول بايگاني كارشناس مدارك پزشكي باشد .
2- پرسنل بايگاني حداقل كاردان مدارك پزشكي باشد .
3- تقسيم كار در قسمت مدارك به صورت ذيل مي باشد :
الف ) مرتب نمودن اوراق و پيگيري پرونده ناقص يك نفر
ب ) فايل كارت ايندكس هاي ترخيص شده و كنترل شماره ايندكس هاي داده شده به بيماران واحد پذيرش يك نفر
د ) ارسال پرونده به درمانگاه و تحويل گرفتن و استخراج فايل پرونده هاي مورد نياز براي جوابگويي برنامه هاي اداري و پژوهشگران 2 نفر   
هـ ) تايپ ايندكس ها ، نامه هاي اداري ، يك نفر تايپيست .
4- حداقل دو خط تلفن در بخش موجود باشد .
5- وسايل ايمني از قبيل كپسول اكسيژن ، ماسك ها ، دستكش ها و لباس هاي ويژه در بخش موجود باشد .
6- حداقل 2 خط تلفن در بخش موجود باشد .
7- از برگه هاي استاندارد در پرونده پزشكي استفاده گردد .
8- پرونده بيماران حداقل 15 سال به صورت كامل و بعد از طي مدت فوق به صورت خلاصه شده در بايگاني وجود داشته باشد .
9- از سيستم هاي نوين فايل مدارك پزشكي ( ترمينال – ميدل ) جهت شماره دهي و فايل پرونده استفاده گردد . ( دانيالي – 1385 )

.

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه