انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه

انجام پایان نامه | بهداشت در کار

پایان نامه 


مقدمه:
انسان به عنوان گرامي ترين گوهر آفرينش داراي ويژگيهاي بسياري از نظر خلق و خو، احساسات، خواسته ها و نيازها مي باشد. که همين انسان با مسائل و مشکلات مختلفي روبرو است که بعضي از آنها مختص محيط کار است.
امروزه در جوامع ژيشرفته، صاحبان صنايع، شعار "انسان سالم در محيط کار سالم" را سرلوحه کار خويش قرار داده اند، چرا که نيروي انساني مهمترين سرمايه هر جامعه اي در دنياي صنعتي و مدرن امروز است. بهداشت روانيکارکنان در هر سازمان و موسسه اي از جمله مسائل مهمي است که بايد بدان توجه شود. مديران ابتدا بايد به نيروي انساني و تامين امکانات رفاهي، خواسته ها و نيازهاي آنان به عنوان عاملي براي افزايش کارايي و سطح بهره وري توجه کنند، تا به هدف اصلي خود که همانا افزايش توليد و سوددهي بالاست برسند. اين درحالي است که در هر سازمان دولتي و غير دولتي اين مهم از طريق روابط عمومي انجام مي پذيرد.
بهداشت رواني کارکنان در محيط کار يعني مقاومت در برابر ژيدايش ژريشانيهاي رواني و اختلالات رفتاري در کارکنان سازمان و سالم سازي فضاي رواني کار. با توجه به اين تعريف روابط عمومي ها بايد بر ايجاد تفاهم درون سازماني ميان کارکنان با يکديگر و مديران با کارکنان تاکيد کنند. در واقع بدون ايجاد فضايي سالم در درون سازمان و ساماندهي روابط انساني بين کارکنان، برقراري رابطه صحيح با خارج و مخاطبان در جامعه امکان پذير نخواهد بود.
روابط عمومي با تکيه بر علومي مانن روانشناسي و ارتباطات انساني سعي در بهبود روابط کارکنان و مديران نمايد. آنها بايد به درددلها،شکايات و نيازهاي کارکنان توجه نمايند، بطوريکه روابط عمومي را مامني براي بيان مشکلات خود بدانن و به آن به عنوان رابط خود با مديران ارشد اعتماد کنند.در يک سازمان سالم وظيفه مديران تنها توليد کالا و کسب سود نيست،بلکه آنها از طريق روابط عمومي با کارکنان خود ارتباط برقرار کرده و در جريان نيازهاي آنها قرار مي گيرند. و سعي در رفع آنها مي نمايند. چنانچه مديران به بهداشت کارکنان اهميت ندهند در بلند مدت باعث افزايش نارضايتي و کاهش کارايي آنها خواهد شد.
بمنظور بهره وري بيشتر از نيروي انساني در محيط کار راهکارهايي وجود دارد که از آن جمله ميتوان به موارد زير اشاره کرد:
۱- پيش بيني و شناسايي عوامل زيان آور محيط کار
۲- تامين بهداشت محيط کار شامل مواد غذايي،بهداشت رستورانها
۳- ايجاد جو صميمي و احترام به کارکنان
۴- شناسايي استعدادهاي بالقوه کارکنان و فراهم ساختن شرايطي براي شکوفايي آنها
۵- سنجش افکار کارکنان
۶- نظر سنجي از کارکنان در مورد موضوع تصميمگيري
۷- اطلاع رساني از عملکرد آينده سازمان
۸- تامين نيازهاي مادي و در نظر گرفتن تسهيلاتي براي آنها
۹- تامين نيازهاي معنوي آنها(نياز به تاييد)
۱۰- برگزاري مراسم و جلسات مختلف ميان کارکنان و مديران
اگرچه بيشتر روابط عمومي ها وظايف خود را به بيرون از سازمان محدود مي کنند اما آنها بايد به ياد داشته باشند، ايجاد جوي سالم در داخل به ارتباط موثر با بيرون از سازمان نيز کمک مي کند.
از جمله مزاياي اين توجه را مي توان اينگونه برشمرد:
۱- علاقه مندي کارکنان براي همکاريهاي داوطلبانه
۲- بوجود آمدن احساس مسئوليت در ميان کارکنان
۳- احساس يگانگي با اهداف سازمان
۴- انعطاف کارکنان براي ايجاد تغيير
۵- وفاداري و تعهد نسبت به سازمان
 
واحد بهداشت محيط و حرفه اي
ضامن سلامت جامعه و محيط کار
واحد بهداشت محيط و حرفه اي شبکه  چندين سال قبل از  تاسيس شبکه بهداشت بوانات  شروع به کار نموده و فعاليتهاي مربوطه را پيگيري مي نمايد  . حفظ تندرستي و رهايي از رنج و بيماري يکي از مهمترين مسايلي است که همواره در طول تاريخ ، فکر بشر را به خود مشغول نموده است و با پيشرفت علم و شناختن عوامل بيماريزا و تأثير آن بر تندرستي ، انسان آموخت که بايد در محيطي پاکيزه و سالم زندگي کند و محيط زندگي خود را از آلودگي پاک سازد و از آنچه سلامت را به خطر مي اندازد اجتناب نمايد . همچنين دريافت ، تحقق ايجاد يک محيط سالم و پاکيزه جز با بهره گيري از همه ظرفيت ها ، انديشه ها و افکار مختلف ميسر نخواهد شد .
الف ) بهداشت محيط
کنترل عواملي از محيط که به نحوي بر روي سلامت جسمي ، رواني و اجتماعي انسان تأثير داشته و يا خواهد داشت و اين عوامل در شرايط اقليمي ، اجتماعي و صنعتي مختلف متفاوت است .
نظر به اينکه حفظ و تأمين بهداشت و سلامت جامعه در گرو ارائه خدمات گسترده و مطلوب بهداشتي مي باشد . در اين راستا واحد بهداشت محيط در سطح مراکز بهداشتي درماني شهري ، روستايي و خانه هاي بهداشت خدماتي با اهداف ذيل انجام مي دهد .
هدف کلي :
ارتقاء سطح بهداشت و سلامت جامعه
اهداف اختصاصي :
1 – کاهش موارد بيماري مرتبط با آب ، غذا و .....
2 – کاهش هزينه مربوط به درمان
3 – کاهش مشکلات زيست محيطي
4 – بالا بردن سطح فرهنگ و اطلاعات بهداشتي جامعه
5 – اعمال و اجراي مقررات و استانداردهاي بهداشت محيطي
6 – ايمني غذاي سالم ......
وظايف :
1- بازديدوکنترل بهداشتي مراکز تهيه و توزيع و فروش مواد غذايي .
2- بازديدوکنترل بهداشتي مواد غذايي در مرحله توزيع و فروش .
3- بازديدوکنترل بهسازي و بهداشتي اماکن عمومي .
4- بازديدوکنترل بهداشت محيط بيمارستانها و مراکز بهداشتي در ماني .
5- بازديدوکنترل کيفي و نظارت بر شبکه هاي آب آشاميدني شهري و روستايي .
6- بازديدوکنترل بهداشت محيط مدارس و همکاري در رفع مشکلات بهداشتي .
7- بازديدوکنترل مراکز يون ساز که کاربرد پزشکي دارند .
8- حضور فعال در برنامه هاي کشوري کاهش اثرات سوانح و بلاياي طبيعي و غير طبيعي .
9- نظارت بر جمع آوري و دفع بهداشتي زباله هاي خانگي , صنعتي و تجاري و بيمارستاني .
10- بررسي در مورد تاثير هواي استنشاقي در سلامت انسان و توصيه هاي ضروري به مراجع ذيربط  .
11- برنامه ريزي و اقدام در جهت کاهش مصرف دخانيات .
12- بازديدوکنترل بهداشت محيط محل نگهداري دام و طيور .
13-اجراي پروژه شهر سالم با تاکيد بر توصيه هاي سازمان جهاني بهداشت  .
14-اجراي پروژه روستاي سالم با تاکيد بر بهسازي محيط روستا  ، بهسازي منابع آب آشاميدني ، احداث و بهسازي مستراحهاي بهداشتي و اجراي روشهاي جمع آوري و دفع بهداشتي زباله .
15- نظارت بر نحوه جمع آوري و دفع بهداشتي زباله ، فضولات حيواني وفاضلاب منازل .
16- رسيدگي به شکايات مردمي در زمينه مسائل و مشکلات بهداشتي از قبيل دفع غير بهداشتي فاضلاب ، زباله، فضولات حيواني ، خريد مواد غذايي تقلبي مشکوک به فساد و غيره
طرحهاي در دست اجرا :
1- طرح ادغام بهداشت مواد غذايي در  سيستم شبکه اي.
2- همکاري در اجراي طرح غني سازي آرد با آهن و اسيد فوليک .
3- طرح بهسازي محيط روستا ها .
4- طرح تشديد و کنترل بهداشتي  مراکز تهيه و توزيع و فروش مواد غذايي و اماکن عمومي  .
بهداشت حرفه اي در محيط کار:
بهداشت حرفه اي از جمله با ارزش ترين دارائي هاي افراد جامعه و کشورها ست که بعنوان يک استراتژي با اهميت نه تنها سلامتي شاغلين را در نظر مي گيرد بلکه تاثير مثبت و قابل ملاحظه اي در بهره وري و کيفيت محصولات ،انگيزش کار ، رضايت شغلي و کيفيت کل زندگي افراد جامعه دارد . هدف از خدمات بهداشت حرفه اي ارتقاء سطح سلامتي و آگاهي شاغلين – پيشگيري از بيماريهاي ناشي از کار ، جلوگيري از وقوع حوادث ميباشد .
با توجه به اهميت بيماريهايي که به نوعي با عوامل مختلف مربوط به کار در ارتباط هستند و نيز اين واقعيت که از طريق شناسايي عوامل خطر مربوط به کار و تحت نظر داشتن افراد در معرض خطر ، بسياري از اين بيماريها قابل پيشگيري هستند ، نقش خدمات بهداشت حرفه اي در پيشبرد اهداف برنامه هاي بهداشتي بيش از پيش نمايان ميشود .
 بهداشت حرفه اي علمي است که از طريق شناسايي ، ارزشيابي و کنترل شرايط و عوامل زيان آور در محيط کار و ارائه مراقبتهاي پزشکي – حافظ سلامت شاغلين کشور است.  
 
وظايف :
1- انجام مطالعات و بررسي هاي لازم بمنظور آگاهي از وضعيت عمومي کارگاهها و کارخانجات منطقه و شناخت مسائل بهداشتي صاحبان حرف مختلف و جمع آوري اطلاعات مورد نياز پيرامون  آن
2- بررسي واحدهاي صنعتي تازه تاسيس از نظر رعايت نکات و اصول بهداشتي و ايمني و ارائه نظر جهت صدور پروانه بهره برداري
3- رسيدگي به شکايات واصله و اقدام در رفع مشکلات در زمينه بهداشت محيط کار
4-  نظارت و پيگيري در تامين مراکز بهداشت کار در واحدهاي توليدي و يا نظارت بر حسن اجراي وظايف محوله مراکز بهداشت کار و با نظارت و همکاري پزشک
5 - تشکيل پرونده هاي بهداشتي و پزشکي و ارجاع افراد شاغل براي ادامه معاينات و تکميل پرونده ها به مراکز درماني ذيربط
     6-  نظارت و اجراي برنامه هاي آموزشي در زمينه بهداشت حرفه اي و انجام کليه مسائل مربوط به آن
7-  اجراي برنامه هاي از پيش تعيين شده جهت جلوگيري از حوادث ناشي از کار
8- اندازه گيري ، نمونه برداري و ارزشيابي و ارائه طريق بمنظور کنترل عوامل زيان آور محيط کار طبق برنامه هاي از پيش تعيين شده
9- تشخيص و ارائه راه حل مسائل عمده ايمني صنعتي و تهيه گزارش مقدماتي مربوط به حوادث   
10-  تکميل فرم هاي آماري بهداشت حرفه اي پس از بررسي کارگاهها و کارخانجات برابر دستور العمل هاي موجود و تهيه گزارش و ارسال آن به واحد هاي ذيربط
11- شناسايي عوامل زيان آور محيط کار      
بهداشت حرفه اي
تقريبا 45 درصد جمعيت دنيا و 58 درصد افراد بالاي 10 سال در شمار نيروي کارجهاني قرار دارند.  تلاش آنها که بي ترديد به توان ايشان بستگي دارد موجب استحکام پايه هاي اقتصادي جوامع مي گردد .                                                                                                                   
بسياري از افراد بيش از يک سوم زندگي پس از بلوغ خود را در محيطهاي مخاطره آميز مي گذرانند. طبق تخمين سازمالن جهاني بهداشت در سال 1995 سالانه 68 تا 157 ميليون مورد بيماري شغلي در اثر تماسهاي شغلي مختلف ايجاد مي شود                                                                                 
بهداشت حرفه اي از جمله باارزشترين دارائيهاي افراد جوامع و کشورهاست که بعنوان يک استراتژي با اهميت نه تنها سلامتي شاغلين را در نظر مي گيرد بلکه تاثير مثبت و قابل ملاحظه اي در بهره وري و کيفيت محصولات – انگيزش کار – رضايت شغلي وکيفيت کل زندگي افراد جامعه دارد .                                                                                                                        
بيماريهاي شغلي در اثر تماس مستقيم باعوامل مضر شيميايي و بيولوژيکي و خطرات فيزيکي محل کار بوجود مي آيند .اگرچه بنظر مي رسد که اينگونه بيماريها شيوع کمتري نسبت به ديگر بيماريها دارند شواهد دال براين مدعاست که گروه عظيمي از مردم بخصوص در کشورهاي در حال توسعه مبتلا به اينگونه بيماريها هستند .                                                                                                      
در بسياري از موارد بيماريهاي شغلي به حدي شديد هستند به فرد مبتلا را ناتوان از انجام کار مي سازد . مع ذالک دو عامل پيشگيري از آنها را آسان مي سازد : اول اينکه عامل مولد اينگونه بيماريها قابل شناسايي – اندازه گيري و کنترل است . دوم اينکه افراد در معرض خطر در دسترس مي باشندو ميتوان آنها را مرتبا تحت معاينه و درمان قرار داد . مضافا اينکه اينگونه بيماريها در صورت معالجه فوري در مراحل اوليه برگشت پذير مي باشند . در نتيجه تشخيص بموقع بيماريهاي شغلي حائز اهميت است .                                                                                                                        
تاريخچه کار :
1- عصر ابزار دستي       2- دوره بردگي      3- کار زراعتي       4- کار زنان         5- عصر ماشين
با شروع انقلاب صنعتي بين سالهاي 1760 تا 1830 در انگلستان وجون به اين امر آگاه بودندکه نيروي انساني آنهاست که مي تواند چرخ ماشين هاي عظيم و غول پيکر صنعتي را به حرکت در آورد اتحاديه ها و سنديکاههاي صنعتي و سازمانهايي همچون سازمان بين المللي کار و سازمان بهداشت جهاني تشکيل گرديد .                                                                                                                           
ارزش و اهميت کار :
1- کار کردن وسيله اي براي صرف انرژي در راه مطلوب و حفظ تعادل فيزيولوژيکي بدن است .        
2- کار کردن وسيله اي براي ايجاد روابط اجتماعي با ديگران و ارضاء نبازهاي رواني تا حد ممکن     .
3- از طريق کار فرد خود را جزئي از جامعه محسوب مي دارد و نقش سازندگي خود را در جامعه ايفاء مي کند .                                                                                                                        
4- از طريق کار کردن و مقايسه خود با ديگران انسان به ارزشيابي توانايي ها ومهارت ها و نيز کشف محدوديت هاي خود اقدام  مي نمايد بدين طريق فرد درصدد توسعه و گسترش مهارتهاي شغلي و حرفه اي خود بر مي آيد .                                                                                                                
5- کارکردن نشانه اي از استقلال مالي است و مهمترين عامل ترقي و تعالي هر فرد و جامعه مي باشد .
تاريخچه بهداشت شغلي :
اولين فردي که آثاري ارزنده در مورد بهداشت شغلي از خود به يادگار گذاشته است طبيبي از ناحيه ساکسوني در ايتاليا بنام اگريکولا بود .پس از يازده سال از انتشار کتاب اگريکولا پزشک ديگري بنام پارا سلسوس کتابي در باره بيماريهاي وابسته به شغل در بين کارکنان معدن و ذوب فلزات منتشر کرد . پس از آن در ايتاليا نوزادي پا به عرصه وجود گذاشت که بعدها به " پدر طب شغلي " مشهور گرديد . وي شخصي بود بنام را مازيني که يکي از پيشگامان بزرگ قرن هفدهم در زمينه بهداشت کار مي باشد . اوست که براي اولين بار به پزشکان توصيه مي کند که علاوه برسوالاتي که در موقع معاينه از بيماران خود دارند شغل بيمار را فراموش نکنند و از همه بيماران خود بپرسند که " شغل شما چيست ؟" . در حال حاضر سازمان بين المللي کار  بهبود شرايط کار و استقرار عدالت اجتماعي در سطح بين المللي را هدف خود قرار داده است .                                                                                                 
تعريف بهداشت حرفه اي :
بهداشت حرفه اي علمي است از بهداشت کار که با مسايل بهداشتي و درماني افرادي که بکار گمارده مي شوند سروکار دارد .
هدف بهداشت حرفه اي :
ارتقاء و تامين عالي ترين درجه ممکن وضع جسمي – رواني و اجتماعي کارکنان همه مشاغل WHO و  ILOطبق تعريف  جلوگيري از بيماريها و حوادث شغلي انتخاب کارگر ويا کارمند براي محيط وشغلي که از لحاظ جسمي و رواني قدرت انجام انرا دارد ويا بطور اختصار تطبيق کار با انسان ودر صورت عدم امکان اين امر تطبيق انسان با کار.                                                                                                     برنامه هاي بهداشت حرفه اي :
1- آزمايشات پزشکي قبل از استخدام- دوره اي و اختصاصي    
2- برنامه هاي مربوط به بهداشت محيط کار  
3- برنامه هاي مربوط به حفاظت و ايمني                       
 4- ايجاد امکانات درماني وکمکهاي اوليه
5- برنامه هاي مربوط به آموزش بهداشت                      
6- برنامه هاي مربوط به تغذيه        
7- برنامه هاي مربوط به نوتواني                               
8- برنامه هاي روانشناسي کار       

رئوس فعاليتهاي واحد بهداشت حرفه اي
شبکه بهداشت و درمان
 1- بازديد از کارگاههاي فني - خدماتي
2- بازديد از کارخانجات توليدي – صنعتي
3-  معرفي جهت انجام تست سلامت جسماني و رواني توسط پزشک طب کار
4- پاسخ به استعلام صادره از استان جهت صدور مجوز احداث و بهره برداري کارخانجات و مشاغل سخت و زيان آور
5- پاسخ به استعلام صنوف و شهرداريها
6- معرفي متصديان صنوف فني و خدماتي به آزمايشگاه مواد مخدر
7- انجام معاينات قبل از استخدام و دوره اي کارخانجات صنعتي و مواد غذايي
8- انجام معاينات قبل از استخدام کليه کارکنان ادارات و شرکتهاي خصوصي
9- تشکيل پرونده پزشکي جهت کليه کارگران تحت پوشش کارگاههاي خانگي و غير خانگي و ثبت سوابق بيماري
10- ارائه خدمات شنوايي سنجي – تست تنفس – بينايي سنجي – نوار قلب و ...
11- اندازه گيري عوامل زيان آور محيط کار با دستگاههاي صداسنج – نورسنج – پمپهاي نمونه برداري آلودگي هوا و...
12- ايستگاه بندي – ارزيابي - آناليز نتايج و ارائه راهکار جهت کنترل عوامل آلاينده محيط کار  
13- دادن اخطاريه به کارگاههاي متخلف و معرفي به شوراي حل اختلاف بهداشتي
14- پايش کارگاهها و کارخانجات بين راهي و معادن

.

پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه