انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه

انجام پایان نامه|افسردگي درزنان
 

با آنكه در دهه هاي اخير‘ پيشرفت هاي سريع و شگفت انگيزي نصيب جامعه پزشكي گرديده با اين حال يك نوع حس بلاتكليفي و سرماخوردگي نهاني در بين مردم به ويژه در گروه زنان گرديده است. اين ناراحتي هاي گوناگون رواني طبيعتاً جسم آدمي را نيز تحت تاثير قرار مي دهد و شخص را تا سر منزل بيماري هاي روان تني و رواني مانند « افسردگي » كه يكي از عواقب آن خودكشي است مي رساند. به عقيده عده اي از دانشمندان بيش از 60 درصد بيماري هاي جسمي اغلب به علت فشارهاي رواني و عوارض گوناگوني بر دستگاههاي مختلف بدن و از جمله كاهش عمر طبيعي شخص مي گذارد.
در جامعه ي كنوني كه مملو از مشكلات و محيط هاي متشنج است‘ زمينه ي بيش تري براي بروز بيماري هاي رواني مهيا شده است و به طبع افسردگي هم به خصوص در زنان روبه افزايش است. به همين علت در اين تحقيق ( افسردگي در زنان ) سعي بر شناسايي اين بيماري و عوامل به وجود آورنده ي آن به خصوص در زنان شده است و در آخر راه هاي كسب آرامش از نظر روان شناسي و ديدگاه هاي قرآن و روايات در مورد افسردگي بيان شده است.
روش تحقيق در اين مقاله بر اساس روش كتابخانه اي و روش اسناد و مداركي و توصيفي و همچنين از منابع دست اول ديني ( قرآن‘ نهج البلاغه و غررالحكم ) و ديگر منابع دست دوم استفاده شده است.
افسردگي يك انحراف خلقي است به عبارت ديگر افكار منحرف و فريب آلود مجموعه اي از احساسات و غم و اندوه‘ عدم اعتماد به نفس‘ بي تفاوتي‘ بي حوصلگي‘ خستگي و ضعف و ... را تحت عنوان افسردگي در فرد به وجود آورده است. علل افسردگي عبارتند از : علل شيميايي‘ نوروني‘ سكته‘ سيستم اندوكرين‘ افكار منفي و علل ژنتيكي.
افسردگي عمده در ميان زنان 18 تا 44 ساله بيشتر شيوع دارد و معمولأ در اواخر دهه بيست زندگي آغاز مي شود. در اوايل دهه بيست زندگي ناسازگاريهاي زناشويي‘ براي كساني كه ازدواج كرده اند‘ اغلب به نقطه اوج خود مي رسد. در گـذشته‘ رايـج ترين داروهـاي درمـان افـسردگي‘ داروهاي ضد افسردگي سه حلقه اي؛ ايمي پرامين ( توفرانيل ) و آمي تريپ تيلين ( ايلاويل ) يا بعد از موفقيت اين داروها‘ بازدارنده هاي منوآمين اكسيداز فنلزين ( نورديل ) و سولفات ترانيل سيپرمين ( پارنات ) بودند. در اكثر موارد‘ اين داروها عوارض جانبي ( خشك شدن دهان‘ خواب آلودگي‘ سرگيجه و افزايش وزن ) به همراه دارند و نمي توانند از آن ها براي كساني كه به بيماري هاي متعدد ديگري دچار هستند‘ استفاده كرد.
راه هاي كسب آرامش از نظر روان شناسي عبارتند از :توقعات خود را كاهش دهيد؛ براي كسب آرامش‘ صراحت گفتار داشته باشيد.
راه هاي كسب آرامش از نظر قرآن و روايات عبارتند از : خداوند مي فرمايد : « وَ مَن أعرَضَ عَن ذِكري فَإنَّ لَهُ معشيةً فَتنَتاً. طه 124
و هر كه از ياد من دل بگرداند‘در حقيقت زندگي تنگ و سختي خواهد داشت. »
و نيز در سوره رعد آيه 27 مي فرمايد :
« ... إلا بِذِكرِاللّه تَطمَئِنَّ القلوب . آگاه باشيد كه دل ها با ياد خدا آرامش مي يابد. »
رسول الله ( ص ) مي فرمايند : « إن هَدفي في الدُنيا يحبُكَ اللّهُ وَ إن هَدفيما ايدي الناس يحبُكَ الناسُ : به دنيا بي رغبت باش‘ تا خداوند دوستت بدارد به آن چه در دست مردم است بي اعتنا باش تا مردم دوستت بدارند. »
امام علي ( ع ) مي فرمايند : « أعظمُ البَلاءِ إنقِطاعِ الرَّجاء : بزرگ ترين بلا نوميدي است. »
در سخني ديگر آن حضرت فرموده اند كه : « قَتَلَ القُنوطُ صاحِبَهُ : نوميدي‘ صاحب خود را           مي كشد.»
امام باقر ( ع ) مي فرمايند : « َيرُالمالِ الثِّقَةُ بِاللّهِ والأسِ مِمّا في ايدي الناسِ : بهترين سرمايه اعتماد به خداست و چشم طمع بركندن از آن چه مردم دارند. »
امام صادق ( ع ) مي فرمايند : « اليأسُ مِمّا في ايدي الناسِ عزّ المؤمِنِ في دينِهِ : قطع اميد كردن از آن چه مردم دارند‘ مايه عزت دين مؤمن است. »
كليد واژه:
 افسردگي: به معناي غم و اندوه‘ ملال و بيحالي است كه واسطه ميان غم اندوه و شاد است. يك حالت‘ شادي و نشاط و حالت ديگر غم و اندوه. اما وقتي كه غم و شادي طبيعي نبود و غم و مكروهي هم عارض نگرديده باشد اين حالت بينابين را افسردگي گويند.

 


تعريف و تبيين موضوع
ضرورت و اهداف تحقيق
پيشينه ي موضوع
سوالات اصلي و فرعي
روش تحقيق
كليد واژه
منبع كشف مسئله


تعريف و تبيين موضوع:
افسردگي در لغت به معناي غم و اندوه‘ ملال و بيحالي است كه واسطه ميان غم اندوه و شاد است. يك حالت‘ شادي و نشاط و حالت ديگر غم و اندوه. اما وقتي كه غم و شادي طبيعي نبود و غم و مكروهي هم عارض نگرديده باشد اين حالت بينابين را افسردگي گويند.
و افسردگي در اصطلاح به معناي يك انحراف خلقي است. به عبارت ديگر؛ افكار منحرف و فريب آلود مجموعه اي از احساسات‘ غم و اندوه‘ عدم اعتماد به نفس‘ بي تفاوتي‘ بي حوصلگي‘ خستگيو ضعف‘ نااميدي وياس و ... را افسردگي گويند.
افسردگي از نظر روانشناسي مورد بررسي قرار گرفته است. در فصل آخر اين تحقيق به بررسي اهمي از آيات و روايات پرداخته شده است.

ضرورت و اهداف تحقيق:
با آنكه در دهه هاي اخير‘ پشرفتهاي سريع و چشم گيري در رشته هاي پزشكي ديده مي شود‘ با اين حال يك نوع حس بلاتكليفي و سرماخوردگي نهاني در بين مردم بويژه در قشري خاصي شيوع پيدا كرده است. اين ناراحتي هاي رواني طبيعتا جسم آدمي را به سمت بيماريهاي روان تني مانند افسردگي كه خودكشي يكي از عواقب آن است‘ سوق مي دهد. به عقيده بسياري از دانشمندان 60 درصد از بيماري هاي جسمي اغلب به علت فشارهاي رواني است و عوارض فراواني بر دستگاههاي مختلف بدن و از جمله كاهش عمر طبيعي شخص مي گذرد. در جامعه كنوني كه مملو از مشكلات و محيطهاي متشنج است‘ زمينه بيشتري براي بروز بيماريهاي رواني مهيا شده است و به طبع افسردگي هم به خصوص در زنان رو به افزايش است به همين علت در اين تحقيق ( افسردگي در زنان) سعي بر شناسايي اين بيماري و عوامل بوجود آورنده آن به خصوص در زنان شده است و در آخر راههاي كسب آرامش از نظر روانشناسي و ديدگاههاي قرآن و روايات در مورد افسردگي بيان شده است.

پيشينه موضوع:
در مورد افسردگي وعلل آن در كتب مختلفي صحبت شده است مثلا در كتاب (بهداشت رواني زنان) در مورد علل افسردگي به خصوص در زنان بحث كرده است.
در كتاب (خلاصه روان پزشكي علوم رفتاري- روان پزشكي باليني) در مورد تعريف و تاريخچه افسردگي و افسردگي مانيك و افسردگي خويي سخن به ميان آورده است.
در كتاب (آسيب شناسي رواني) در مورد يكي ديگر از انواع افسردگي (اختلال شيدايي-افسردگي) سخن گفته است.
در كتاب (مشاوره كاربردي) افسردگي در سنين مختلف را بين كرده است.
در كتاب(آثار فردي معاد از ديدگاه قرآن) در مورد تاثير افسردگي برمعنويت و زندگي دنيوي و اخروي شخص را بيان كرده است.
(در قرآن و روايات مختلف) در مورد افسردگي ديدگاهها و رواياتي را بيان كرده اند.
در اين تحقيق سعي بر آن است كه بعد از جستجو در مورد افسردگيو علل آن‘ يك تقسيم بندي در مورد انواع افسردگي و علل و نشانه ها و درمانهاي آنها و راههاي كسب آرامش را در داشته باشد.سوالات اصلي و فرعي:
1-    افسردگي چيست؟
2-    معنا ومفهوم افسردگي چيست؟
3-    علل افسردگي چيست؟
4-    علل افزايش افسردگي چيست؟
5-    علائم ونشانه هاي افسردگي چيست؟
6-    افسردگي از چه راههايي درمان مي شود؟
7-آيا افسردگي فقط درمان دارويي دارد؟
8-آيا اطرافيان شخص افسرده در بهبودي او نقشي دارند؟
 9- قرآن و معنويت چه نقشي در بهبودي شخص افسرده دارد؟
10 – اثرات افسردگي بر شخص چيست؟
11- اثرات افسردگي بر زندگي شخصي فرد چيست؟
12- اثرات افسردگي بر ديگر افراد خانواده چگونه است؟
13- اثرات افسردگي فرد در اجتماع چگونه است؟
14- ديد مردم و جامعه نسبت به فرد افسرده چگونه است؟
15- علل شايع بودن افسردگي در زنان چيست؟
16- چرا در مردان افسردگي كمتر ديده مي شود؟
17- راههاي كسب آرامش چيست؟
18- آيا قرآن و معنويت در كسب آرامش مفيد است؟
19- راههاي كسب آرامش از نظر روانشاسي چيست؟

روش تحقيق:
در اين تحقيق از روش كتابخانه اي و روش اسناد و مداركي-توصيفي استفاده شده است. و از منابع دست اول مانند: ( قرآن كريم و نهج البلاغه و غررالحكم) و منابع دست دوم استفاده شده است.
كليد واژه:
افسردگي: به معناي غم و اندوه‘ ملال و بيحالي است كه واسطه ميان غم اندوه و شاد است. يك حالت‘ شادي و نشاط و حالت ديگر غم و اندوه. اما وقتي كه غم و شادي طبيعي نبود و غم و مكروهي هم عارض نگرديده باشد اين حالت بينابين را افسردگي گويند.
منبع كشف مسئله :
موضوع اين تحقيق ( افسردگي در زنان ) را به تأثير از زندگي فردي و اجتماعي انتخاب نموده ام چرا كه در جامعه ي كنوني افسردگي روبه افزايش است و روز به روز دامن افراد بيشتري را مي گيرد و همين افزايش روز افزون افسردگي در جامعه باعث شد كه به دنبال تحقيق در مورد اين مسئله بروم تا پي به علل آن برده و پس از آشنايي با راه هاي درمان درصدد كاهش آنها برآيم.
در انتها به اختصار به برخي از ويژگي هاي مسئله پژوهشي مي پردازيم: متناسب بودن با توانايهاي پژوهشگر‘ نو وبديع بودن‘ معين و مشخص بودن مسئله‘ مورد علاقه پژوهشگر بودن‘ متناسب بودن با امكانات و شرايط‘ برخورداري از قابليت پژوهش‘ برخورداري از اهميت و اولويت‘ واضح و متمايز بودن.


 


 

                                              
                                   افسردگي
                                               تاريخچه افسردگي
                                         علل افسردگي
                                             افسردگي در زنان
                                             نشانه هاي بيماري

افسردگي :
افسردگي‘ مسئله شماره يك سلامتي در دنياست و به قدري توسعه پيدا كرده كه آن را سرماخوردگي اختلالات دماغي ناميده اند. اين اختلال شايع يك انحراف خلقي است؛ به عبارت ديگر؛ افكار منحرف و فريب آلود مجموعه اي از احساسات غم و اندوه‘ عدم اعتماد به نفس‘ بي تفاوتي‘ بي حوصلگي‘خستگي و ضعف‘ نااميدي و يأس و.... را تحت عنوان افسردگي در فرد به وجود آورده است. به عقيده يكي از روان شناسان مشهور‘ اختلال افسردگي شامل تغييراتي در پنج حوزه رفتاري عمده مي شود كه عبارتند از:
1.    عواطف منفي
2.    شناخت هاي منفي
3.    انگيزش منفي
4.    تغييرات منفي
5.    تغييرات رفتاري
6.    تغييرات نباتي.
‌‌‌‌تاريخچه افسردگي :
افسردگي از زمان هاي بسيار دور در نوشته ها آمده است و توصيف هايي از آنچه ما امروزه اختلالات خلقي مي خوانيم‘ در بسياري از منابع طبي قديم وجود دارد. داستان «عهد عتيق » شاه سائول ( King saul ) و داستان خودكشي آژاكس در ايلياد هومر هر دو يك سندرم افسردگي را توصيف كرده اند.
حدود 450سال قبل از ميلاد‘بقراط اصطلاح ماني و ملانكولي را براي توصيف اختلالات رواني بكار برد. در حدود 100 سال قبل از ميلاد‘ كورنليوس ساسوس در كتاب افسردگي را ناشي از صفراي سياه معرفي نمود. اين اصطلاح را پزشكان ديگر از جمله ارسطو(120 تا 180 سال بعد از ميلاد) و جالينوس (129 تا 199 سال بعد از ميلاد) نيز بكار بردند.
در سال 1854 ميلادي‘ ژول فالره‘ حالتي را توصيف نموده و آن را جنون ادواري ناميد. چنين بيماراني متناوبأ حالات خلقي ماني و افسردگي را تجربه مي كنند.
تقريبأ در همان زمان‘ يك روان پزشك فرانسوي ديگر به نام ژول بايارژه جنون دوشكلي را شرح داد كه در آن بيمار دچار افسردگي عميقي مي شود كه به حالت بهت و حيرت افتاده و بالاخره از آن بهبود مي يافت.
در سال 1882 ميلادي‘ كارل كالبام‘ روان پزشك آلماني با استفاده از اصطلاح « سايكلو تايمي» ماني و افسردگي را مراحل مختلف يك بيماري توصيف كرد.

علل افسردگي :
1.    علل شيميايي :
داروهايي مانند « رسرپين » كه براي درمان فشار خون به كار مي روند‘ سبب افسردگي در بيماران مي شود‘ زيرا رسرپين از شمار انتقال دهنده هاي عصبي به نام « كاته كولامين » مي كاهد و كمبود اين انتقال دهنده در مغز سبب افسردگي مي گردد. داروهايي مانند استروئيدها ( Steroids ) و فني كلين هيدروكلريد ( Phiniclin Hydrochlorod ) موجب بروز نشانه هاي افسردگي مانيك مي شوند.

2. علل نوروني :
از جمله نخستين اختلالات جسماني كه مي توان به غير طبيعي بودن نوروني آن اشاره كرد‘ ناشي از آسيب يا بد عمل كردن مغز است. بيماري ( هانتينگتون ) كه در آن فرد به تدريج توانايي هاي ذهني خود را از دست مي دهند و از كنترل اندام هاي خود باز مي مانند‘ عوارض و اختلال افسردگي مانيك نيز معمولاً پس از آغاز چنين بيماري ظاهر مي شود. بيماري ( پاركينسون ) هم يك بيماري نوروني ـ عصبي است. اغلب افسردگي اساسي و عمده را  ايجاد مي كند.
3. سكته :
يكي ديگر از علل افسردگي‘ سكته است كه در اثر قطع ناگهاني خون به بخشي از مغز‘ ايجاد مي گردد.

4. سيستم اندوكرين :
اين سيستم شبكه غددي بدن را شامل مي شود. اين غدد‘  هورمون هايي را به جريان خون سرازير مي كنند كه بر تمام اندام هاي بدن تأثير مي گذارد. غده تيروئيد كه در ناحيه گردن قرار دارد‘ بخش مهمي از نظام غددي آندوكرين بدن را تشكيل مي دهد و در اثر كم كاري‘ علاوه بر عوارض جسمي‘ عوارض افسردگي را نيز به همراه دارد.

5. علل ژنتيك :
بدون شك مي توان يكي از علت هاي افسردگي را عامل ژنتيك دانست‘ مطالعات در اين زمينه نشان داده است كه در دوقلوهاي يك تخمكي كه ژن هاي كاملاً يكسان دارند ؛ اگر يكي از دوقلوها از افسردگي رنج ببرد به احتمال 50 تا 90 درصد‘ همتاي او نيز دچار اين اختلال خواهد شد. و ژن حامل اين اختلال به فرزندان خانواده هايي كه از افسردگي اساسي و عمده رنج مي برند‘ منتقل مي شود.

6. افكار منفي :
به تصوراتي كه احساسات منفي؛ از قبيل افسردگي ايجاد مي كنند‘ افكار منفي گويند كه در اين جا مي توان به برخي از آن ها اشاره كرد :
‌أ.    تفكر همه يا هيچ ( كامل و بي نقص بودن ) : در اين تفكر فرد همه چيز را سفيد و در غير اين صورت سياه مي بيند.
‌ب.    تصميم مبالغه آميز : هر حادثه منفي  از جمله ناكامي شغلي را شكستي تمام عيار تلقي مي كند.
‌ج.    فيلتر ذهني ( عينك بد بيني ) : تحت تأثير يك حادثه منفي‘ همه واقعيت ها را تاريك مي يابد و بيش تر به جنبه هاي منفي حوادث توجه دارد.
‌د.    بي توجهي به امر مثبت : با بي ارزش شمردن تجربه هاي مثبت‘ اصرار بر بي اهميتي امور مهم دارد.
‌ه.    نتيجه گيري شتاب زده : بدون زمينه محكم و استدلال منطقي نتيجه گيري شتاب زده مي كند.
‌و.    درشـت نـمايي : از يك سـو درباره اهميت مسائل و شدت اشتباهات خود مبالغـه نمـوده و از سوي ديگر‘ اهميت جنبه هاي مثبت زندگي را كمتر از آن چه كه هست‘ محاسبه مي كند.
‌ز.    استدلال احساسي : فرد داراي افكار منفي‘ فرض را بر اين مي گذارد كه احساسات منفي لزوماً منعكس كننده واقعيت ها هستند.
‌ح.    بايـدها : فرد انتـظار دارد‘ اوضاع همان طور كه او مي خواهد و تـوقع دارد‘ رغـم بخورد؛ مثلاً بايد اين كار را انجام دهد و در صورت عدم موفقيت‘ احساس گناه و ناتواني مي كند.
‌ط.    برچسب زدن : اين حالت‘شكل حاد تفكر همه يا هيچ است. فرد به جاي اين كه بگويد‘اشتباه كردم‘ به خود برچسب منفي ميزند و مي گويد:«من بازنده هستم.»«من عرضه هيچ كاري را ندارم.»
‌ي.    شخصي سازي و سرزنش ( به خود گرفتن ) : اين افراد خود را بي جهت مسئول وقوع حادثه اي مي دانند كه اساساً به هيچ وجه امكان كنترل آن را نداشته اند‘ بنابراين به شكل كلي مي توان گفت كه انديشه منفي‘ علت اصلي اكثر بيماري هاي روحي و رواني‘ خصوصاً افسردگي است؛ چنان چه مولانا مي فرمايد :
اي بـرادر تو هـمه انديـشه اي                              مابقي خود استخوان و ريشه اي
گر گل است انديشه تو گلشني                              ور بـود خواري تو هيمه گلخني

افسردگي در زنان :
افسردگي‘ دامنه وسيعي از حالت هاي عاطفي و ذهني و از غمگيني و ضعف عزت نفس گرفته تا ناتواني احساسي و رفتار خودكشي گرايانه‘ را در بر مي گيرد و ممكن است در واكنش نسبت به بعضي وقايع بيروني مانند مرگ يك عزيز يا بدون هيچ علت ظاهري  اتفاق بيفتد.
حالت اول : افسردگي واكنشي ( Reactive Depression ) و
حالت دوم‘ افسردگي باليني ( Clinical Depression ) ناميده مي شود.
روان پزشكان‘ افسردگي ها را عمدتاً بر اساس شدت و ماهيت علائم آن ها به انواع مختلف طبقه بندي مي كنند. افسردگي خويي و افسردگي عمده‘ دو نوع افسردگي بسيار شايع در ميان زنان است.
افسردگي خويي معمولاً در كودكي يا نوجواني آغاز مي شود و علائم مشخصه آن غمگيني‘ نگرش منفي و ضعف عزت نفس است. افسردگي عمده نيز شامل علائمي مشابه افسردگي خويي اما درسطحي بسيار شديد و گاه غير قابل تحمل است. اين نوع افسردگي معمولاًدر اواخر دهه بيست زندگي آغاز مي شود اما در هر زمان ديگري نيز احتمال بروز دارد.
از نظر زيستي تصور مي شود كه افسردگي به سبب ناكافي بودن مقادير انتقال دهنده هاي عصبي در مغز به وجود مي آيد. اين اختلال ممكن است حاصل بيماري هاي جسمي متعدد‘ به اضافه واكنش هايي در برابر داروهاي معين‘ شامل سدكننده هاي بتا‘ داروهاي رژيم غذايي‘ آرام بخش ها‘ قرص هاي ضدبارداري و الكل باشد. بعضي مردم به طور ذاتي نسبت به افسردگي آسيب پذير هستند‘ در مورد كساني كه والدين يا هم شيرانشان پيشينه افسردگي دارند‘ احتمال ظهور افسردگي بيشتر است.

نشانه هاي بيماري :
هر كسي ممكن است گاهي به علت از دست دادن شغل‘ مرگ يكي از عزيزان‘ شكست در يك معامله يا عشق‘ غمگين شود يا گرفته به نظر برسد. اما افسردگي باليني زماني روي مي دهد كه غمگيني بيش از حد انتظار ادامه پيدا كند يا به قدري شديد باشد كه مانع عملكرد عادي فرد شود.
افراد افسرده احساس بي حسي پايدار‘ نااميدي‘ درماندگي‘بي ارزشي و گناه مي كنند آنها عمومأ تعلق خاطر خود را نسبت به زندگي‘ شغل و ديگر فعاليت هاي كه قبلأ برايشان لذت بخش بوده از دست مي دهند. براي آنها زندگي به قدري خسته كننده و بي معني مي شود كه خودكشي تنها راه حل به نظر مي رسد و گاهي حتي مبادرت به خودكشي مي كنند. بعضي ديگرخصوصأ بزرگسالان الكل يا سوء مصرف از مواد را آخرين راه حل مي يابد كه خود به افسردگي بيشتر منجر مي شود.
بسياري از كساني كه به افسردگي مبتلا هستند‘ در فكر و تمركز‘ يادآوري‘ پاسخ گويي‘ و تصميم گيري دچار مشكل مي شوند و بعضي از آنها توهم‘ هزيان‘ اضطراب و اختلال هاي روان - تني تجربه مي كنند. هم چنين آنها علائم جسمي مانند تغيير در اشتها‘ لاغري يا چاقي‘ سرگيجه‘سردرد‘ گريه غيرقابل توجيه يا حالت هاي مختلف چهره غمگين‘ پرخوابي يا كم خوابي‘ صبح زود بيدار شدن از خواب و خستگي نشان مي دهند.انجام پایان نامه

 

پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه