انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه پروژه پایانی

پایان نامه وظایف عمومی مربیان

پایان نامه


بسمه تعالي
فهرست مطالب
عنوان    صفحه
فصل اول: تعاريف و مفاهيم    
مفهوم فنون تدريس و تعاريف آن    
شرايط مربي از نظر قوانين موثر در تدريس    
وظايف عمومي مربيان از ديدگاه سازماني    
تعريف مطالعه و روش هاي آن    
فصل دوم: آيين كلاس داري    
هدف از بررسي آيين كلاس داري    
نقش انگيزه    
نقش انضباط و كنترل    
بحث انضباط شخصي و تاثير آن در كلاس داري    
فصل سومن: روش هاي كلي تدريس در نظام آموزشي    
روش هاي فعال و غير فعال و قوانين اثر و نتيجه    
هدف هاي آموزشي    
مهايت هاي فرايند تدريس    
الف) مهارت هاي پيش از تدريس- تعريف استاندارد- آشنايي با طرح درست و فوايد آن و فرم    
ب) مهارت هاي بپمن تدريس: 1- تنظيم صدا و حركات فيزيكي مربي 2- حفظ شخصيت و احترام مربي 3- فروتني و ادب 4- بيان كافي مطالب درسي 5- اجتناب از ارائه مطالب غير درسي 6- اجتناب از اختلاط موضوعات 7- كيفيت بيان مطالب    
بررسي فنون عرضه شده به كارآموز و بيان مطالب    
ارجاع اطلاعات كافي براي كارآموز    
انتظاراتي كه كارآموز از مراكز فني و حرفه اي دارد:    
تقاضا و نيازهاي عمومي و كلي در پداگوژي و نحوه برخورد با ديگران    
طريق شناخت افكار و استعدادهاي افراد    
مهارت هاي پس از تدريس    
فصل چهارم: كليات روش هاي تدريس    
1- روش هاي تدريس غير فعال- شيوه مكتبي- شيوه توضيحي- شيوه سخنراني     
2- روش هاي تدريس فعال- شيوه پرسش و پاشخ- شيوه بحث- شيوه اكتشافي    
3- شيوه يا روش اكتشافي و روش حل مسائل    
4- شيوه يا روش اكتشافي و روش حل مسائل    
بحث پاياني    
منابع و مأخذ مورد استفاده    

 
تعريف فرستنده يا مربي
مربي شخصي است كه اطلاعات علمي پراكنده را متناسب با استاندارد رشته آموزشي خود تنظيم كرده و با شيوه هاي مناسب آن را به صورت مطالب ساده و قابل درك براي كارآموز تبديل و با سرعت مناسب و در سطح استعداد او انتقال مي دهد.
حال با توجه به تعريف مربي مي توان فرق بين مربي با كتاب را مقايسه و درك نمود. يعني اينكه كتاب آنچه را كه در خود دارد چه سخت باشد و چه آسان، بدون توجه به اينكه كارآموزي كه آنرا مطالعه مي كند مي فهمد يا نه مطالب را انتقال مي دهد، ولي مربي اطلاعات كتاب را درك و مطالب سخت و نامفهوم را همانند فيلتري به كنار گذاشته و جايگزين آن مطالب ساده تر و قابل درك و فهم كارآموز به كار مي برد.

شرايط مربي از نظر قوانين موثر در تدريس
1-    داشتن علاقه به رشته آموزشي خود
2-    داشتن صبر و حوصله در جهت انتقال اطلاعات
3-    تسلط كامل به علوم فني مورد نياز
4-    توانايي ايجاد نظم و انضباط در محيط آموزشي
5-    داشتن فن بيان مناسب
6-    توانايي ايجاد روابط خود و صميمي با كارآموزان
در چه شرايطي مربي مي تواند اطلاعات علمي خود را به كار آموز موثرتر انتقال دهد؟
1-    كارآموز به او اطمينان و اعتبار را در نظر داشته باشد.
2-    داشتن نظم و انضباط در كلاس آموزش.
3-    داشتن فن باين تن صداي مربي بسيار تاثير گذار است.
4-    توجه كردن مربي به افراد كم توجه و يا بي توجه.
5-    توجه به سطح اطلاعاتي كارآموزان و ميزان استعداد و توانايي آنها.
6-    پرهيز از ايجاد سدهاي ارتباطي.
7-    از نظر (مادي- معنوي- امنيت شغلي و ايمني) تامين باشد.
كارآموز در چه شرايطي مفاهيم آموزشي را بهتر درك مي نمايد؟
1-    داشتن علاقه و انگيزه و شناخت و درك علت فراگيري رشته آموزشي.
2-    فراهم بودن عوامل رفاهي (نور- گرما- سرما- صدا- زاويه ديد كارآموز نسبت به مربي و كلاس به صورتي قرار گيرد كه همه شاگردان قادر به ديدن و شنيدن حرفهاي او باشند)
3-    نياز بازار كار به حرفه آنها.
4-    آمادگي روحي و جسم و داشتن استعداد اوليه
5-    برخورد مناسب استاد.
6-    توضيح كامل و توجيه در مورد برنامه يا رشته آموزشي
در نظام فنون تدريس به دو عامل مهم آموزش تئوري و هم عملي توجه بيشتري شده است و تاكيد هميشه در تلفيق انها بوده است، چرا كه باعث مي شود خواسته هاي بيان نشده را در تئوري بتوان در علم بيان نمود و مسائل را با ديدي بازتر و ملموس تر به مشاهده كارآموزان گذارد.
وظايف عمومي مربيان از ديدگاه سازماني
1-    تقويت و پرورش قوه تفكر در كارآموزان:
برداشتي كه اكثر ما از تفكر داريم و كم و بيش در جامعه ما رواج دارد يك برداشت صد درصد صحيح و بدون اشكال نبوده. لذا بايد ابتدا معناي صحيح آن روشن شود تا درباره تقويت و قدرت بخشيدن آن در افراد به طور صحيح گام برداريم.
اصولا زماني بانسان بهتفكر مي پردازد كه با مشكل و مسئله مهمي برخورد كند. و يا مطالبي را به خاطر آورده باشد. با اين تعريف مشخص مي شود كه انسان به تفكر نمي پردازد و نمي انديشد مگر در هنگامي كه دچار مشكلي گردد و احتياح به كار و تلاش يكي از عوامل مهم در امر تفكر و رسيدن به هدف است.
2-ايجاد تفكر عملي:
معمولا اينگونه تفكر در مسائل روزمره و عادي جريان دارد و بيشتر براي تنظيم كار و وظايفي كه در قبال آن مسئوليت دارد معطوف مي شود.
4- ايجاد تفكر خلاق:
در اينگونه تفكر بيشتر به مسائل و مشكلاتي كه حل آن مشكل بوده و نياز به تلاش فكري بسيار نياز دارد پرداخته مي شود و در اين راستا براي حل مسائل مشكل راه حل هاي جديد كشف مي گردد و معمولا در اينگونه انديشه و تفكر است كه به اختراعات بسيار مهم مي انجامد. آنچه مد نظر است دقت نظر به تعاريف ياد شده تفكر خلاق است كه بايد مورد توجه قرار گيرد و همه مربيان و مسئولين در اين رابطه تلاش كنند.
اما آنچه ما در مراكز آموزش و پرورش و تمام مراكز آموزشي شاهد و ناظر آن هستيم غير از آن چيزي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد. و با يك بررسي بسيار سطحي متوجه خواهيم شد كه مراكز آموزشي ما با اتخاذ روش هاي خشك و بي روح و طبق يك عادت ديرينه مشغول به كار هستند و از هرگونه راه حل جديد كه از ناحيه دانشجو بخواهد ارائه شود مخالفت مي ورزند و با ايجاد يك محيط انضباطي سخت موجب ركود هرگونه تفكر تازه مي شوند و اين تفكر در همه مراكز آموزشي سايه نيفكنده. اما بايد توجه داشت كه اينگونه روش ها هيچگونه پيشرفت و ترقي را به همراه ندارد.
حتي ساكت كردن دانشجويان درمحيط آموزش، مجبور كردن آنها به پذيرفتن مطالبي كه ازناحيه استاد بيان مي شود يك نوع ارزش و نشانه اداره خوب كلاس شمرده مي شود. بايد به اين نكته توجه داشت كه انتقال فراوان مفاهيم علمي و تمرين هاي تكراري هرگونه فرصت انديشيدن را از دانشجو سلب مي كند و آنچه سبب پيشرفت و تعالي هر انساني مي گردد همان ايجاد فرصت هايي براي انديشيدن است. در اينجا بايد شرايط انديشيدن را براي دانشجويان فراهم منايد و دانشجويان بايد با انديشيدن به شناخت صحيح دست يابند و اين شناخت علمي صحيح آنان را به باور تثبيت شده برسانند. در اثر ايجاد باور تثبيت شده است كه گرايش به سوي عمل تحقق مي يابد و در نهايت به انجام عمل منجر خواهد شد.
4- ايجاد يگانگي و حس همكاري:
ايجاد حس همكاري و تعاون در كاراموزان را مي توان يكي از محرك هاي اصلي پيشرفت در تمام ابعاد كارآموز دانست. به وسيله تعاون وهمكاري مي توان فرصت هايي را براي ارتباط متقابل اجتماعي و رواني و نهايتاً تكامل افراد ايجاد كرد. با ايجاد حس همكاري است كه خواسته هاي افراد آشكار شده و قابليت هاي آنان بعنوان عضوي از جامعه نمودار مي گردد. اب ايجاد حس همكاري مي توان پيشرفت و تكامل كارآموز را سرعت بخشيد. در اين رابطه با بررسي هائي كه انجام گرفته است عوامل موثر در ايجاد يگانگي و انسجام در سه مورد خلاصه كرد.
الف- مربي:
اساسي ترين نقش را در انسجام و يگانگي ايفا مي كند، با تماس مداوم با دانشجويان فرصت بسيار زيادي براي ايفاي نقش خوددارد او مي تواند با ايجاد محيطي مناسب و فراهم آوردن امكانات و لوازم مورد نياز موجبات انسجام و يگانگي را در بين دانشجويان فراهم آورد.
ب- ايجاد روابط اوليه همراه با عواطف:
   درستي بين يك گروه از دانشجويان بهص ورتي كه در راه اهداف آن منافع مصالح شخصي ناديده گرفته شود از نوع روابط نخستين است و مي توان گفت كه اين بهترين نوع رابطه است. هيچ عاملي جز دوستي هاي بي شائبه و بر كنار ماندن از هدف هاي مادري و شخص نمي تواند همكلاسان را در يك موسسه آموزشي به يكديگر ارتباط  دهد. به همين دليل است كه درستي هايي كه از دوران تحصيل نشأت گرفته است عميق و ريشه دار و مستمر است. و هرچه روابط نيكوتر و صميمانه تر باشد استوارتر و از يگانگي بالاتري برخوردار است.
ج- پرورش گفتاري در كارآموزان:
 از آنجائي كه تمام حالات و كردار مربي در دانشجويان تاثير مي گذارد لذا گفتار و طرز بان مربي نيز از اين مقوله خارج نيست و مربي بايد توجه داشته باشد كه در هنگام بيان مطالب به گونه اي عمل نمايد كه همزمان دانشجويان به طريقه سخن گفتن و بيان مطالب را نيز فرا بگيرند و سعي كند كه بسيار روان و سليس مطالب را باين نمايد و كلمات قابل فهم و زيبا باشد تا دانشجويان با الهام از مربي در گفتار از وي پيروي نمايد.
تعريف مطالعه:
  مطالعه علمي است كه با تفكر همراه است و پرورش و به كار انداختن تمام قواي فكري و اخلاقي چون قوه تميز، استدلال، تصميم، حكم، قضاوت مي گردد و از طرف ديگر توانايي در خواندن سبب ورزيده شدن حافظه و مخيله خواهد شد و موجبات درك بهتر مواد درسي را فراهم مي سازد. حال اگر مطالعه با درك معنا همراه باشد موجب پرورش شخصيت، كسب اطلاعات سودمند، برقراري رابطه حسنه با ديگران، لذت روحي و نشاط خاطر را موجب مي شود.
مطالعه و روش هاي آن:
هر كارآموز قبلا مشتاق است كه مطالعه كند و اين شيوه بسيار پسنديده را در خود تقويت كند و به صورت عادت در زندگي خود درآورد. در اين رابطه مي بينيم كه بسياري از كارآموزان نگران اين هستند كه چگونه مطالعه كنند و مي خواهند بدانند كه روش هاي آن چگونه است تا به كار بستن آن راندمان تحصيلي خود را بهبود بخشد.
 
فصل سوم
روش هاي كلي تدريس در نظام آموزش:
روش ها به طور كلي به دو روش فعال و غير فعال تقسيم مي شوند. قبل از اينكه بخواهيم به اين روش ها توجه كنيم اصولي به نام قوانين ياديگري را معرفي مي نماييم.
قوانين يادگيري:
1-قانون اثر و نتيجه:
هرچقدر موضوع يادگيري در كار و يا زندگي فرد اثر و نتيجه خود را نشان دهد شخص نسبت به آنموضوع علاقه مندي بيشتري نشان مي دهد.
2-قانون آمادگي
شخص يادگيرنده بايتسي از نظر بدني سلامتي كامل را از نظر ذهني در حالات رواني مناسبي باشد همين طور محيط فيزيكي نقش مهمي در وضعيت اوليه يادگيري فرد خواهد داشت.
3- قانون تكرار و تمرين
در سيستم آموزشي يكي از مهمترين روش ها در جذب اطلاعات در تكرار كردن موضوع و تمرين كردن آن به صورت عملي مي باشد كه اين سيستم تكرار و تمرين مي تواند در خود موسسه يا در منزل انجام گيرد.
هدف هاي آموزشي:
   هدف هاي آموزشي در مراكز آموزشي فني و حرفه اي همان فراگيري و آموختن است كه اقسام گوناگون و رشته هاي مختلفي دارد. به عبارت ديگر آموزش فراگيري معلومات و دانش ها يا شيوه عملكرد و يا تغيير رفتاري موجود است، و روش رفتاري همان كاربرد مع لومات بهدست آمده و مهارت هاي آموخته شده است. در تغيير ديگري آموزش را اينگونه تعريف نموده اند، سوق دادن دانشجو به سمت فراگيري و آموختن است. اما اكثر مربيان منظور را آموزش را همان تغيير دادن رفتار فرد مي دانند كه اين تغيير را شامل اموري از قبيل دانش، مهارت ها، نگرش ها و عادات مي دانند و اين يادگيري را ناشي از عواملي چون والدين، دوستان، جامعه اعتفقادات مذهبي، مطبوعات، رسانه هاي گروهي و محيط آموزشي مي دانند. آموزش واقعي آن است كه توانايي فهميدن را به دانشجو ببخشد و راهي باشد براي تحول همه جانبه او.
آموزش از ديدگاه افلاطون
   افلاطون بر اين عقيده است كه هر جامعه اي خواهان ترقي و تعالي است و خواهان تغييراتي در تمام ابعاد و ايجاد تحول در جامعه خويش است.
لذا براي ساختن جامعه سالم و نو بايد انساني سالم و نو ساخت
 
به سلامت رواني دانش آموز لطمه مي زند. در اين مورد بايد گفت كه كاملا عكس اين موضوع صادق است. بدون شك حفظ انضباط شديد و بسيار دقيق در كلاس به نفع كارآموزان است و برعكس تدريس از روي بي بندي و باري مي تواند زيان بار باشد.
مسلماً سلامت رواني كار آموزان در سايه آموزشي منظم و كنترل دقيق كلاس تضمين مي شود و ما آن را انضباط دموكراتيك مي نماميم.
بحث انضباط شخصي
بهترين نوع انضباط شخصي دانست. اگر مربي بتواند به كارآموزان بايموزد كه خودشان مسئوليات يادگيري شان را بعهد بگيرند و اين مسئوليت را به انجام برسانند. موفقيت بزرگي نصيبش شده است. طرفي كه مربي مي تواند به كارآموز كمك كند در كارهايش انضباط فردي داشته باشد بقرار زير است:
1-    به شاگردانتان كمك كنيد تا يك سري اصول رفتاري را براي خود شان به وجود آورند. با انجام اين كار آنها را مي فهمند چه رفتاري قابل قبول است و چرا چنين رفتاري براي موفقيت گروه يا جامعه ضروري است، معلوم نبايد اين اصول را ديكته كند بلكه براي موفقيت در اين كار بايد با همكاري كارآموز و رضايت متقابل در خصوص تمام مسائل مربوطه به اين اصول دست يابد.
2-    به شاگردانتان كمك كنيد تا ملاك هاي رفتاري خودشان را بهبود بخشند. اين عمل بايد در طي يك فرايند آهسته صورت گيرد. براي انجام اين كار بايد كارآموزان را از فوايد و ملاك هاي سطح بالايي رفتاري و زيان مطلع كرد. در اين روند شيوه هايي همچون مربوط به روشن كردن امور ارزشمند و جلسات بحث مي توانند سودمند باشند.
3-    از اجراي دقيق مقررات به عنوان ابزاري د رانجام اين كار استفاده كنيد گاهي مقررات اجباري به كارآموزان مي آموزد چگونه منضبط باشند. با اجراي صحيح مقررات و وادار كردن كارآموزان به پيروي از اين مقررات كم كم در آنان به صورت عادت در مي آيد. مرباين همچنين از طريق صحبت با شاگردان خود درباره مسائل رفتاري بگونه اي كه دريابند چرا يك رفتار پذيرفتني نبوده است و كاراموز براي جبران آن رفتار نادرست چه بايد بكند و علاج آن چيست؟ به نتايج خوبي رسيده ند. در بعضي درس ها، بسياري از مقررات را كارآموزان خود به اجرا در مي آورند. ول يبهتر است كه معلمان در اين مورد از قدرت اجرايي و توان فكري دانش اموزان مطلع بانشد و اجراي مقررات را يا خود بر عهده بگيرند و يا با اگر با كمك كارآموزان اين امر واگذار مي شود با نظارت كامل انجام پذيرد.
انجام دهند و اينكه بايد آن را انجام دهند آموزش دهيد و آنها را راهنمايي كنيد و معيارهايي را مشخص كنيد كه با كمك آنها بفهمند چه زماني تكليف ها را به خوبي مطلوب انجام دهند.
5-مي توانيد از انگيزش، علايق و ايده آلها، هدف ها و طرز فكر كارآموزان در پيشبرد آموزش بهره بگيريد. براي بهبود كار از حس كنجكاوي، غرور، بازيگوشي، تمايل به موفقيت و علايق اجتماعي شان استفاده كنيد.
6-كوشش كنيد مطالب متنوع و جديدي را ارائه دهيد. در بسياري از كلاس ها همان مطالب كهنه را به شيوه اي هميشگي تكرار مي كنند. يكنواختي و خستگي حاصل از آن باعث مي شود كارآموزان كمتر به مطالعه علاقه نشان دهند.
بنابراين سعي تان اين باشد مطالب و درس هايي تازه را شيوه هايي جديد آموزش دهيد. مواد آموزشي تازه به كلاس بياوريد و جاي شاگردان را عوض كنيد. در تابلو اعلانات تصاوير جديدي نصب كنيد و تكليف هايي كه دانش آموزان بدهيد كه تاكنون انجام نداده اند، از نمايش فيلم در كلاس ها استفاده كنيد. تلاش كنيد آنچه كه آموزش مي دهيد باعث جذب كاراموزان شود، هراز گايه خنده و مزاح براي كلاس لازم است.
7-تلاش كنيد به هنگام تدريس به كارآموزان شخصيت بدهيد و با آنان با احترام رفتار كنيد. با اسم آنها را صدا بزنيد و راجع به علايق شخصي و فعاليت هاي فوق برنامه اي كه در خارج از كلاس انجام مي دهند صحبت كنيد. هنگامي كه مودب هستند و يا كار خوبي انجام مي دهند چه در كلاس و چه در خارج از كلاس از آنها تعريف كنيد. سعي كنيد تا جائي كه مي توانيد با زندگي بيرون از كلاسشان آشنا شويد. تلاش كنيد خودشان را بشناسيد، نشان دهيد كه به آنان علاقه داريد و برايشان احترام قائل هستيد. با تنظيم دوره هاي درسي و درس هايي براي آنان و تدارك تجارب خاص براي فرد فردشان كوشش كنيد آموزشي كه مي دهيد در راستاي نيازها و هدف هاي آنها باشد، نهايت سعي تان اين باشد كه هيچگاه كار آموزي در كلاس از يادتان نرود.
8-تلاش كنيد اعتماد كلاس را جلب كنيد. براي جلب اعتماد كارآموزان، دقت در تهيه مطالب آموزشي، جدي بودن كار، استفاده ازتكنيك هاي صحيح آموزشي، همدلي و احترام به شاگردان منصفانه عمل كردن و اجراي عدالت مي تواند به شما كمك كند، و اعتماد چيزي است كه تا زماني مستحق آن نباشيد نمي توانيد آن را به وجود آوريد، براي به دست آوردن آن تلاش كنيد.
نقش انضباط و كنترل
به طور يقين اگر در بوجود آوردن انگيزه قوي در شاگردان كه مناسب دوره و تدريس باشد موفق باشيم ديگر تا آنجا كه به رفتار كاراموزان در كلاسمان مربوط مي شود نگرانث نخواهيم داشت. با اين حال، بايد راه هاي دقيق تروگوناگون ديگري را به كار ببنديم تا بتوانيم رفتار  مطلوب را در كارآموزان تقويت كنيم و رفتار نامطلوب را درآنان از بين ببريم در آنان از بين ببريم. اما ابتدا ببينيم انضباط خوب به چه معنا است.
در مدارس امروز به عكس گذشته كه معلم خواندن و نوشتن و حساب را (با تهديد به چوب زدن و فلك كردن) آموز مي داد، جو كلاس آزادتر و بدون زحمت تر است و معلمان نيز خودماني تر و با روئي باز تدريس مي كند. با اين همه اين چرخش به سمت مطبوع بودن جو كلاس و آزادي عمل بيشتر به آن معنا نيست كه مربيان كلاس را به حال خود رها كنند. با آن كه ديگر سكوت را نمي توان امري لازم شمرد و كلاسي را كه دانش آموزان در آن مجال صحبت نداشته باشند نبايد كلاس به حساب آورد. اما مربي مسئوليت دارد جو كلاس را به سمت يادگيري سوق دهد. معمولا در كلاسي كه بي نظمي و قيل و قال وجود داشته باشد يادگيري تحقق نمي پذيرد. اين كه در كلاس تا چه حد سكوت حكمفرما باشد و تا چه اندازه نظم در آن برقرار باشد بستگي به نوع كلاس دارد.
در كارگاه كارآموزان بيشتر بايد گفتگو كنند و تحرك داشته باشند، جلسه هاي ايراد سخنراني مستلزم توجه دقيق و جلسه هاي بحث بايد با گفتگو هاي هدف دار برگزار شود. در جلسه هائي كه شاگردان در كارگاه هاي فني كار مي كنند شبيه به كار در بخش هاي تجاري و صنعتي است. در اين جلسه ها مسائل زيادي اتفاق مي افتد كه انتظار مي رود بيشتر فعاليت ها، در اين ساعات در جهت كاري باشد كه كارآموزان در دست دارند و بايد آن فعاليتها در اين مساعدت در جهت كاري باشد كه كارآموزان در دست دارند و بايد آن را ياد بگيرند.
گاهي مربيان تازه كار از شيوه جديد كلاس داري و جو آزاد كلاس استنباط غلطي دارند و گمان مي كنند آزاد بودن در كلاس يعني هرچه كه مي خواهد اتفاق بيافتد، اين قبيل مربيان از كلاس بي خبرند. و خيلي زود كارآموزان كنترل كلاس را از دست آنان خارج خواهند كرد. نظم و ترتيب لازم است و آزادي عملي كه در اينجا اشاره كرديم يعني اين كه مربي بايد كارآموز را در تلاش براي يادگيري تشويق كند و نه اينكه وي را در يك الگو محصور كند و قدرت تفكر را از وي سلب نمايد در يك كلاس آزاد كارآموز تشويق ميشود. نظراتش را بيان كند و بدون اينكه واهمه از از خطاهايي كه سهواً مرتكب مي شود داشته باشد. نكته ديگري كه معلمان جوان را دچار تعارض مي كمند اين است كه گفته مي شود تاديب و كنترل دقيق كلاس تنفر ايجاد كند. و يادگيري برايش توام با مشقت و تنفر جلوه كند ديگر شايد نتوان تلقي او را از تحصيل تغيير داد. از سوئي ديگر چنانچه معلم واقعاً خبره باشد و در دانش آموزان يادگيري وكنجكاوي را تحريك كند و به آنان بياموزد كه چگونه مشاهده كنند، فكر كنند و به اكتشاف بپردازند. و اين احساس را در آن ها به وجود آورد كه تحصيل و مدرسه برانگيزاننده هستند همه چيز بخوبي پيش خواهد رفت.
راههايي كه مي تواند با كمك آنها انگيزه صحيح در دانش آموزان احساس كنند مورد حمايت قرار مي گيرند. به كار آموزان بفمانيد كه شما شاهد تلاش آنان هستيد، به آنها فرصت دهيد و بگذاريد خودشان را نشان دهند و تلاششان را تاييد كنيد. موفقيت و كارهاي خوبشان را مورد تشويق قرار دهيد، خصوصاً هيچ كارآموزي را كه زحمت كشيده اما موفق نشده است مواخذه نكنيد. بايد دانست كه همه گاهي مرتكب خطا مي شويم.
2-    مطالب يادگيري و تكليف هاي درسي بايد ارزش صرف وقت را داشته باشد و به كاراموزان نشان دهيد كه چگونه مطالعه آنها مي تواند به حال خود و جامعه شان مفيد واقع شود. تكليف ها و مطالب درسي را طوري انتخاب كنيد كه متناسب با ذوق و علاقه شاگردانتان باشد. براي بعضي از آنها بايد مطالب خاصي را تهيه كنيم. كارآموزان را تشويق كنيد در برنامه ريزي و فعاليت هاي يادگيري با شما همكاري كنند. بالاتر از همه محتوي دروس بايد بگونه اي انتخاب شود كه مرتبط با زندگي و نيازهاي جامعه اي باشد كه در آن زندگي مي كنند. بايد مطمئن شويد كه همه آنها مي دانند چرا خواندن اين مطالب اهميت دارد و با زندگي شخصي شان مرتبط است. اگر از علت انجام فعاليتي آگاهي ندارند هرگز از آنان نخواهيد دست به انجام آن بزنند.
3-    كلاس را سرزنده نگه داريد و نگذاريد بيروح شود. كارآموزان را از پيشرفت شان مطلع كنيد و سعي كنيد خودشان به فراگيري بپردازند. تكليف هايي را انتخاب كنيد كه به فعاليت نايز داشته باشد نه آن كه كارآموزان غير فعال شوند. دشواري تكليف ها بايد در حدي باشد كه كارآموز وادار بعه تلاش شود، اما نبايد بيش از اندازه مشكل باشد.
با كارآموزان نبايد زياد خودماني شد، اما نبايد بيش از اندازه نيز سختگيري كرد.
4- كارآموزان بايد بدانند چه كارهايي انجام دهند و چگونه انجام دهند اگر ندانند چه بايد بكنند و در چه زماني و چگونه بايد تكليف را انجام دهند، چطور ميتوان از آنان انتظار داشت كه آن را انجام دهند؟ بنابراين مطمئن شويد كه در دستور العمل ها و تكليف ها و برنامه زماني كه تعيين مي كنند نقطه ابهامي وجود ندارد به كارآموزان  آنچه را كه بايد
 
در آن صورت روشن است كه بايد از هر كاري كه مي توانيد براي برانگيخته شدن دانش آموزان استفاده كنيد تا به كلاس درس توجه نشان دهد.
زماني در اين كار موفق خواهيد بود كه شناخت خوبي از شاگردانتان داشته باشيد و مطالب آموزشي و شيوه تدريس تان را بگونه اي تنظيم كنيد كه علاقه آنان را برانگيزد.
به زماني كه خودتان در دبيرستان تحصيل مي كرديد برگرديد؟ به يادآوريد چه درسها و كدام معلم برايتان جالب و ارزشمند بودند؟ چه چيزي در آنها بود كه توجه شما را جلب مي كرد. اينكه به دوره اي فكر كنيد كه باعث شد كه شما از يك درس و يا از طرف يك معلم سرخورده شويد. در آنها چه چيزي بود كه موجب روي گردان شدن شما گرديد.
نخستين هدف مربي كارآمد اين است كه در دانش آموز به گونه اي ايجاد انگيزه كند كه تلاش كنند در يادگيري شان از منابعي كه د راختيار دارند استفاده كنند. و تنها به مربي متكي نباشند. كاراموزاني كه بتوانند به چنين استقلال فكري برسند پس از انجام تحصيل قادر خواهند بود بدون مربي نيز به راهشان ادامه دهند. مربي با تجربه مي دانند كه اگر بنا باشد در كارآموزان انگيزه ايجاد كند بايد مطالب بسياري را علاوه بر كتاب هاي درسي آموزش دهد. در مدارس دولتي هميشه با كاراموزاني مواجه مي شويم كه نياموخته اند چگونه بخوانند تا بفهمند و بدون درك مطلب نيز علاقه بوجود نخواهد آمد.

پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه