انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

انجام پایان نامه حقوق چیست 

انجام پایان نامه| حقوق چیست 

تعداد صفحات: 18 صفحه

چنانكه برخي براي رسيدن به مقصود و منظور خود آن را وجه المصالحه قرار داده - بر اساس تعاريف خودشان و نه تعاريف قانوني از اين واژه و عبارت - به چانه زني و گمانه زني مي پردازند. با اين همه حقوق شهروندي اصطلاحي است كه در سالهاي اخير بسيار بر زبان مديران و مسئولان كشور جاري و ساري است.
حقوق شهروندي اصطلاحي است كه در چند سال گذشته در ادبيات حقوقي- سياسي كشورمان بسيار رواج يافته و در محافل دانشگاهي و ميان روشنفكران و صاحبان قلم و انديشه رونق بسيار پيدا كرده است. هرچند اين اصطلاح آنگونه كه در افواه عوام و كلام خواص جريان دارد و نقل هر محفلي مي شود، كمتر با مفهوم citizenship rights يا حقوق شهروندي مورد نظر نظام هاي حقوقي تطابق دارد. اين در شرايطي است كه بسياري از مفاهيم رايج در حوزه بحث حقوق شهروندي در كشورهاي توسعه يافته زير مجموعه اي از علوم سياسي محسوب مي شود و بيشتر ناظر به حقوق مشاركت شهروندان در اداره امور كشور است و جلوه هاي گوناگوني از اين حق را در بر مي گيرد. حقوق شهروندي در اين مفهوم مقيد به مرزهاي جغرافيايي يك كشور است و نسبت نزديكي با مقوله تابعيت دارد و كساني را كه در شمول اين تابعيت قرار نگرفته باشند در بر نمي گيرد. حال آنكه اين اصطلاح در كشور ما با توجه به سبقه و سابقه تمدن و آئين ها و مناسك بومي در معناي وسيع تر و عام تري به كار مي رود. چنانكه در آثار متفكراني همچون فارابي از حقوق انسان در عرصه اجتماع با عنوان حقوق مدني ياد مي شود و مقصود از آن حقوق انسانها به عنوان شهروندان در بستر ظهور شهرها و تمدن هاي جديد است.

شهروند كيست؟
فاوريكر و لندمن در نظريه سياسي معاصر مي نويسند: «شهروندي تقريباً به طور كامل بر حسب دارا بودن حقوق تعريف مي شود.» جان كلام آنها اين است كه برخورداري شهروندان از حقوق انساني، در چارچوب عملكردهاي قانوني لحاظ شده و حقوق مدني كه براي آزادي افراد الزامي و با نقش قانون و نظام دادگاهي همراه است، با حقوق سياسي مربوط به كاركردهاي پارلماني در هم آميخته اند تا مفهوم شهروندي را شكل دهند. آنها اين موضوع را هم خاطر نشان مي كنند كه انسان مي تواند فرايند مشابهي را در رابطه با توسعه هنجاري يك نظريه حقوق بشر مشاهده كند. منتهي تفاوت اين دو فرايند در اين است كه حقوق بشر يك چارچوب «اخلاقي فرا سياسي» فراهم مي كند. اما حقوق شهروندي را بايد در حقوق خاص ملي هر كشوري جست وجو و تعريف كرد.
جك باربالت جامعه شناس استراليايي اما اعتقاد دارد «ايده شهروندي به اندازه تاريخ يكجا نشيني جامعه انساني داراي قدمت است.» به زعم او، حقوقي كه در جامعه براي يك شهروند تعريف مي شوند جزو حقوق بنيادين انسان هستند.
با اين همه در تعريف حقوق شهروندي و واژه شهروند توافقي ميان نظريه پردازان اجتماعي وجود ندارد. عده اي از آنها تعريف شهروندي بر اساس حقوق مدني را كافي نمي دانند. چنانكه جانوسكي معتقد است دست يافتن به حقوق مورد انتظار شهروندي تا حد زيادي به قدرت احزاب مختلف سياسي، گروههاي ذينفع و جنبش هاي اجتماعي اي كه مردم در آنها درگيرند بستگي دارد. او در كتاب شهروندي و جامعه شهري مي نويسد: «شهروندي متضمن عضويت فعال يا منفعلانه افراد در يك دولت - ملت است. آن هم با توجه به حقوق و تعهدات جهانشمولي كه بر اساس سطح مشخصي از برابري در جامعه توزيع شده باشد.»
در اين باره علي رباني خوراسگاني، استاد يار گروه علوم اجتماعي دانشگاه اصفهان مي گويد: «وقتي قرار است درباره نظريه شهروندي سخن بگوييم بايد سه محور را مد نظر قرار دهيم. اول از همه پذيرش مجموعه اي از حقوق و تعهدات پايه در جامعه، سپس برقراري توازن بين رعايت حقوق و انجام تعهدات و در نهايت، فرمول بندي معاني و تبعات آن در سطوح خرد و كلان.»
بر اين اساس او معتقد است كه مفهوم شهروندي طي چند دهه اخير دستخوش تغييرات عمده اي شده است و نگرشهاي جديدي به سوي آن معطوف شده است. امروزه ديگر نمي توان حقوق شهروندي را بر مبناي تعريف كلاسيك آن بررسي كرد چرا كه تعهدات هم اكنون جاي خود را به اهميت مشاركت شهروندان براي تحقق شهروندي كارآمد داده است.
با توجه به موارد فوق مي توان شهروندي را چنين تعريف كرد: شهروندي داراي مقتضيات حقوقي و اجتماعي است. به اين ترتيب وظايفي كه دولتها در قبال شهروندان خود دارند حيطه گسترده اي را در بر مي گيرد. از حق آزادي فردي و اجتماعي گرفته تا حق برخورداري از تأمين معاش و محيط زيست سالم همه از جمله حقوقي است كه دولت ها موظفند آن را براي شهروندان خويش تأمين كنند. شهروندي با اين تعريف يعني طرح سؤالاتي كه با ماهيت جامعه، عدالت، مراقبت، مسئوليت، دولت، آزادي، تعاملات اجتماعي، احترام و بويژه ارزش ها، در ارتباط هستند. شهروندي دقيقاً با حقوق انساني در زندگي اجتماعي پيوند خورده است و كمال مطلوب آن هنگامي است كه همه شهروندان با جامعه ملي تلفيق شده و ملت آن جامعه را تشكيل مي دهند.
حقوق شهروندي چيست
با تعريف شهروند مي توان به تعريف حقوق او پرداخت. آيت الله شاهرودي رئيس قوه قضائيه در كتابي تحت عنوان «شهروند محوري در عرصه عدالت» كه دكترين ايشان در عرصه حقوق شهروندي است مجموعه حقوقي كه براي يك شهروند بايد قائل شد را بر اساس متن قانون اساسي به بخش هاي زير تقسيم مي كند:
- حقوق مدني و سياسي: اين حقوق شامل آزادي مذاهب و اديان در انجام اعمال و مناسك خود، مساوي بودن مردم از هر قوم و قبيله و رنگ و نژاد و زبان، مصونيت حيثيت، جان، حقوق، مسكن و شغل اشخاص از تعرض مگر با تجويز قانون، ممنوعيت تفتيش عقايد، آزادي نشريات و مطبوعات، ممنوعيت دخالت در حريم خصوصي افراد، آزادي جمعيت ها، انجمن هاي سياسي، صنفي و اقليت هاي مذهبي، آزادي تشكيل اجتماعات و راهپيمايي ها، حق داشتن تابعيت ايراني براي هر فرد ايراني، مي شود.
- حقوق اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي: شامل داشتن حق آزادي انتخاب شغل، برخورداري از تأمين اجتماعي، فراهم شدن وسايل آموزش و پرورش رايگان براي تمام شهروندان توسط دولت، حق داشتن مسكن متناسب با نياز هر فرد و استواري اقتصاد ايران بر اساس تأمين نيازهاي اساسي مانند مسكن، خوراك، پوشاك، بهداشت، درمان و آموزش و پرورش، تأمين شرايط و امكانات كار براي همه و تأكيد بر توليدات كشاورزي دامي و صنعتي.
- حقوق قضايي: آيت الله شاهرودي حقوق قضايي را بر مبناي قانون اساسي به دسته هاي زير تقسيم مي كند:
- تأمين حقوق همه جانبه افراد زن و مرد و ايجاد امنيت قضايي عادلانه براي همه و تساوي عموم در برابر قانون (اصل سوم ).
- تدوين كليه مقررات مدني، جزايي، مالي، اقتصادي، اداري، فرهنگي، نظامي، سياسي و ... بر اساس موازين اسلامي (اصل چهارم).
- حمايت قانون از همه افراد ملت اعم از مرد و زن (اصل بيستم).
- ايجاد دادگاه صالح جهت بقاي خانواده( اصل بيست و يكم).
- ممنوعيت دستگيري و بازداشت بدون حكم قانون (اصل سي دوم).
- ممنوعيت تبعيد يا اقامت اجباري مگر به حكم قانون (اصل سي و دوم ).
- حق دسترسي همه افراد ملت به دادخواهي و دادگاه هاي صالح ( اصل سي و چهارم).
- حق دسترسي به وكيل (اصل سي و پنجم).
- حاكميت اصل برائت( اصل سي و هفتم).
- ممنوعيت شكنجه و اجبار به شهادت، اقرار يا سو گند(اصل سي و هشتم ).
- ممنوعيت هتك حرمت و حيثيت كساني كه به حكم قانون دستگير، بازداشت، زنداني و يا تبعيد شده اند ( اصل سي و نهم ).
- حق شكايت از طرز كار مجلس، قوه مجريه يا قضائيه ( اصل نودم ).
- علني بودن محاكمات مگر آنان كه منافي عفت عمومي يا نظم عمومي باشند ( اصل يكصد و شصت و پنجم ).
- اصل عطف به ماسبق نشدن قوانين ( اصل يكصد و شصت و نهم ).
- جبران خسارت توسط قاضي در اثر تقصير و اشتباه او و وارد شدن ضرر مالي و معنوي به ديگري (اصل يكصد و هفتاد و يكم).

ضرورت آموزش حقوق شهروندي
ايده بنيادي تحقق حقوق شهروندي و نيز فعال نمودن شهروندان براي كشف معيار و متر تعيين كننده حقوق شان نيازمند آموزش آنهاست و اين آموزش بايد از طريق رسانه هاي گروهي به روح جامعه تزريق شود و تا اين اتفاق نيفتد نمي توان انتظار داشت كه شهروندان بر رعايت حقوق شهروندي خود و ديگران مشاركت و اصرار داشته باشند. تازه ترين زمينه مشاركت «مشاركت شهروندان در اداره شهرهاست.» اين نوع مشاركت، يكي از الزامات زندگي شهري است و زماني تحقق مي يابد كه شهرنشينان از حالت افرادي كه صرفاً در مكاني به نام شهر زندگي مي كنند درآيند و به «شهروند» تبديل شوند. اين اتفاق نمي افتد مگر زماني كه شهروندان در خصوص حق و حقوق شهروندي خود آموزش ديده باشند.در اين باره دكتر صمد ايزدي استاديار دانشگاه مازندران مي گويد: «احساس شهروندي به خودي خود و به واسطه تجمع افراد در كنار يكديگر ايجاد نمي شود، بلكه بايد نهادهايي متكفل ايجاد اين احساس باشند. نهادهايي مثل آموزش و پرورش، رسانه ها، تأمين اجتماعي، انتخابات و نهادهاي مردمي مي توانند چنين هويتي را ايجاد كنند.»
اين همان حرفي است كه آنتوني گيدنز در كتاب جامعه شناسي اش مطرح مي كند. او مي نويسد: «در واقع افراد براي اين كه به عنوان شهروند شناخته شوند نيازمند عضويت در نهادهاي مدني هستند. با عضويت در اين گونه نهادها، فرايند اجتماعي شدن افراد در سطحي بالاتر از خانه و مدرسه تداوم مي يابد و همبستگي هاي اجتماعي جديدي حاصل مي شود كه لازمه زندگي در شهرهاي بزرگ است. در اين گونه نهادها، افراد مي آموزند كه تفاوت ها را بپذيرند، به حقوق ديگران احترام بگذارند، به منافع و علايق ديگران نيز بينديشند و همچنين اطاعت از قوانين و قواعد مشترك اجتماعي را تمرين كنند و در نهايت به نوعي رفتار مردم سالارانه گردن نهند.»

انجام پایان نامه حقوق

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه