انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

انجام پایان نامه

انجام پایان نامه| الگوي كاربردي مديريت استراتژيك

6 صفحه

الگوي كاربردي مديريت استراتژيك
در بنگاههاي متوسط

چكيده
در اين مقاله ضمن اشاره به تفاوت ويژگيهاي شركتهاي مقياس متوسط، با شركتهاي كوچك و بزرگ، در انتخاب رويكرد مناسب براي تدوين و اجراي استراتژي‌ها و مروري بر دلايل شكست استراتژيها و توجه به نقش روش كارت امتيازي متوازن در همسو‌سازي هدفهاي سازماني، همچنين توجه به نقش فرايندهاي داخلي سازمانها در تحقق خواست مشتريان و در نهايت افزايش سوددهي؛ الگوي كاربردي مديريت استراتژيك براي بنگاه‌هاي مقياس متوسط، كه در شركت سوپرپايپ اينترناشنال طراحي، پياده‌سازي و اجرا شده تبيين مي‌گردد. در اين الگو، فاكتورهاي كليدي موفقيت سازمان، هدفهاي فرايندي هستند كه محرك هدفهايي در منظر زيرساخت‌ها بوده و تحقق هدفهاي مورد نظر مشتريان و در نهايت، هدفهاي مالي سازمان را سبب مي‌شوند. مجموعه اين هدفها در قالب يك نقشه استراتژي، سازمان را در جهت تحقق هدفهاي استراتژيك خواهند برد.
مقدمه
اغلب سازمانهاي كوچك ايراني در برنامه‌ريزي استراتژيك دچار مشكل هستند، چرا كه به جاي اتخاذ شيوه‌ها و رويه‌هاي متناسب با اين سازمانها، خود را درگير مفاهيم و مصاديق برنامه‌ريزي استراتژيك در مقياس كلان مي‌كنند. سازمانهاي كوچك بر پايه مهارت و سازمان غير رسمي خود بنا شده اند و زير ساخت لازم براي پياده سازي گام به گام فرايند برنامه‌ريزي استراتژيك تجويزي را ندارند. اين سازمانها بهتر مي‌توانند از رويكردهاي توصيفي و شيوه‌هاي ارگانيكي بهره ببرند. اما در سازمانهاي بزرگ، ارتباطات رسمي حاكم بوده، افراد در بخشهاي مختلف، از كار يكديگر چندان مطلع نيستند، بنابراين رويكردهاي تجويزي و شيوه‌هاي مكانيكي با جلب مشاركت افراد، نتايج مطلوبتري براي اين سازمانها در بر دارند. اگرچه ممكن است تصور ‌شود كه سازمانهاي با مقياس متوسط در يك طيف بينا بيني، مي‌توانند از هر دو شيوه استفاده كنند؛ ولي در عمل با هر دو رويكرد مشكل دارند. از طرفي آنقدر بزرگ نيستند كه مناسب باشد در يك رويكرد تجويزي وسلسله مراتبي به تدوين و اجراي استراتژي‌ها بپردازند و از طرف ديگر آنقدر هم كوچك و انعطاف پذير نيستند تا بتوانند تنها با استفاده از رويكرد‌هاي توصيفي و مبتني بر ابتكار مديريت ارشد، استراتژيهاي خود را تعريف و اجرا كنند.
با بزرگ شدن شركت سوپر پايپ و قرار گرفتن در جايگاهي مستحكم در بازار و تعدد پارامترهاي موثر و گسترش حوزه‌هاي درگيري و تمايل به توسعه نظام‌مند در افق بلند مدت، به نظر مي‌رسيد كه استراتژي‌ها و ابتكارهاي منتج از رويكردهاي صرفاً توصيفي، كارايي گذشته را نداشته و لازم است با تحليل نظام‌مند فرصتها و تهديدها از يك سو و قوتها و ضعفها از سوي ديگر و برنامه‌ريزي استراتژيك و انتقال آن در سطوح سازماني، به بهره‌برداري كامل از شايستگي‌هاي خلق شده شركت پرداخت. اما اين پرسش وجود داشت كه با توجه به محيط پوياي امروزي و تغيير پيوسته فاكتورهاي رقابتي و عدم وجود زير ساختهاي مطمئن براي جذب اطلاعات بويژه اطلاعات كمي از بازار و رقبا در درون و برون شركت و غير اقتصادي بودن تجهيز شركت به اين زيرساختها در حال حاضر، چگونه مي‌توان به خروجيهاي برنامه‌ريزي استراتژيك با رويكرد تجويزي اطمينان يافت و بر آن اساس شركت را به پيش برد و در بلند مدت متضرر نشد. بنابراين مسئله اينگونه تعريف شد كه شركت در قالب چه الگويي مي‌تواند برنامه‌هاي آتي خود را در راستاي هدفهاي مشخص تدوين كرده و در ضمن از انعطاف لازم براي تغيير و يا اصلاح برنامه‌ها و حتي هدفها برخوردار باشد؟
مروري بر ادبيات علمي
مطالعه ادبيات مديريت استراتژيك و بررسيهاي انجام شده در مورد دلايل عدم توفيق برنامه‌هاي استراتژيك در دهه هشتاد ميلادي و كم اهميت شدن و عدم اثربخشي آن نشان ‌مي‌دهد كه يا استراتژي‌هاي اثربخشي تدوين نشده، يا استراتژيهاي اثربخش، به درستي پياده‌سازي و اجرا نشده‌اند.
بسياري از استراتژيهاي ناموفق، زاييده فرايند برنامه‌ريزي استراتژيك بودند كه پيشگاماني مانند: اندروز؛ چندلر و انسوف در قالب رويكرد تجويزي، پرچم‌داران آن به شمار مي‌روند. ايشان استراتژي‌ها را حاصل يك فرايند تحليلي و قاعده‌مند مي‌دانند. درون مايه اصلي اين رويكرد، جفت و جور كردن عوامل دروني (نقاط قوت، نقاط ضعف) و عوامل بيروني(فرصتها و تهديدها) به منظور بهره‌مندي از منافع نهفته در فرصتها (يا دوري از زيانهاي نهفته در تهديدها) است (غفاريان و كياني، 1380). از آنجا كه استراتژيهاي حاصله از اين رويكرد براي محيطهاي به نسبت پايدار مناسب بودند، با وقوع تحولات در ساختار اقتصادي جهان و تغيير سريع عوامل تكنولوژيك در دهه ????، استراتژيها با شكست مواجه شدند.
در دهه ???? با طرح نظرياتي متفاوت توسط نظريه پردازاني، مانند: هنري مينتزبرگ، رويكرد تجويزي در تدوين استراتژي مورد پرسش قرار گرفت و رويكرد توصيفي در خلق استراتژي، ظهور كرد. رويكرد توصيفي بر اين مبنا است كه يك استراتژي بديع، خلاق و اثربخش، الزاماً از روشهاي قاعده مند حاصل نمي‌شود. هنري مينتزبرگ استراتژي اثربخش را پديده‌اي خود جوش مي‌داند و عميقاً بر اين نكته، كه فرايندها نمي‌توانند استراتژي توليد كنند تاكيد دارد (Mintzberg, Quim, 1999) درحالي كه در شيوه‌هاي متعارف برنامه‌ريزي استراتژيك، فرايندها غالب هستند. در چارچوب نظريات مينتزبرگ، استراتژي اثربخش يك پديده خلاقانه است كه انسانها سازنده آن هستند و نه فرايندهاي برنامه‌ريزي و براي اين امر مي‌بايستي به جاي برنامه‌ريزي به توسعه تفكر استراتژيك پرداخت (غفاريان و ديگران، 1383) . در رويكرد تفكر استراتژيك بايد قواعد خلق ارزش براي بازار و مشتري را فهميد و آنها را براي پاسخگويي به بازار به كار گرفت. نورتون و كاپلان در كتاب نقشه استراتژي، ارزشهاي قابل ارائه به مشتريان را در سه دسته: تصوير، روابط، و ويژگيهاي محصول/ خدمت قرار داده و به هشت مورد: قيمت، كيفيت، دسترسي، انتخاب، كاربرد، خدمت، شراكت، و نام تجاري ريز مي‌كنند. وقتي شركتي مشتريان هدفش را شناسايي كند، مي‌تواند هدفهاي استراتژيك خود را در راستاي ايجاد ارزش براي مشتريان تعيين كرده، استراتژي‌هاي خود را به منظور تحقق هدفهاي استراتژيك، كه همراستا با ارزشهاي مورد نظر مشتريان است، پايه‌ريزي كند.
اگرچه با ظهور رويكردهاي نو در خلق استراتژي، درصد خطا در دستيابي به استراتژيهاي اثربخش كاهش مي‌يابد، اما نتايج پژوهشها نشان مي‌دهد دلايل ناكامي ?? درصد از مديران ارشد شركتها؛ شكست در اجراي استراتژي‌هايشان بوده است، نه اتخاذ استراتژي‌هاي غلط و غير اثربخش. پژوهشگران دلايل شكست در اجراي استراتژي‌ها را نيز در چهار عامل: عدم انتقال استراتژي به سطوح پاييني سازمان، عدم همسويي كاركنان و منافع ايشان در اجراي استراتژيها، عدم تعهد مديريت ارشد و صرف وقت در تدوين و اجراي استراتژيها و عدم تخصيص منابع لازم براي اجراي استراتژي‌ها شناسايي كرده‌اند. امروزه براي پيشگيري از وقوع موارد ياد شده، روش كارت امتيازي متوازن و ترسيم نقشه استراتژي بسيار سودمند تشخيص داده شده، شركتها به راههاي مختلف از مفاهيم آن بهره‌برداري مي‌كنند.


برای دریافت فایل کامل این مقاله می توانید از لینک زیر استفاده نمایید

دانلود

سفارش پایان نامه