انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

نوشته شده توسط moshaveranetehran.net   
دسته: انجام پایان نامه | مقالات
نمایش از چهارشنبه, 10 شهریور 1395 14:34
بازدید: 705

چكيده

این پایان نامه مسائل مربوط به بازار بورس، انواع مبادلات در بازارهای مالی و نهادهای آن، بازارهای سرمایه و مخاطرات آن، بازار بورس اوراق بهادار (مشخصات و نقش شرکتها در آن)، عرضه سهام، نوسانات آن و اطلاع رسانی در بازار سهام، و همچنین بورس اوراق بهادار تهران و مسائل مرتبط به آن را مورد بررسی قرار می دهد.

درباره تاریخچه بورس و فرآیند تشکیل آن در ایران، تشکیلات بورس اوراق بهادار تهران و مقررات و ضوابط پذیرش سهام شرکتها در آن، قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران تشریح نسبتهای مالی و فرمولهای مورد استفاده در تحلیل یافته ها، و بررسی اجمالی شرکتهای دولتی و تحت پوشش از نظر کمی است.

شرایط مناسب هر فعالیت قانونمند در گرو حضور مجموعه قانونی منسجم و متناسب با آن فعالیت است. در بسیاری از موارد، کاستیهای قانونی و مقرراتی، قانونگذار را بر آن میدارد که با طرح مقررات جدید ابعاد تازه تری برای فعالیت پدید آورد یا ابهام های قانونی موجود را برطرف سازد. از این رو، گاه مراجعه به مجموعه های مطول، اما پراکنده قانونی، نشان میدهد که چگونه قانون گذار با پارهای پیش بینیهای هوشمندانه بستر قانونی مناسب برای تکوین و تداوم فعالیت های نوبنیاد را پدید آورده است.

آن چه در این مجموعه گرد آمده مجموعه مقرراتی است که در طی سالیان مختلف دهه های اخیر، حوزه فعالیت بورس بهادار را در نوشته است. برخی از این مقررات، به طور مشخص، ماهیت، کارکردها و گستره عمل بورس بهادار را تعیین کرده و پارهای نیز به نحوی از انحا فعالیت بازار متشکل سرمایه ایران را تحت الشعاع قرار داده است.

بر این اساس، از خلال مقررات و قوانین مختلف حاضر در مجموعه کنونی به روشنی میتوان بستر قانونی فعالیت بورس اوراق بهادار را شناسایی کرد. افزون بر این، باید توجه داشت که شناخت دقیق تنگناهای محتمل قانونی، قبل از هر چیز مستلزم شناخت قوانین موجود و از خلال آن یافتن راهکارهای مناسب برای حل آن معضل ها و تنگناها است. از این رو، امید است انتشار این مجموعه، زمینه ساز گسترش آگاهی از شرایط قانونی فعالیت بورس اوراق بهادار و نیز بحث و تبادل در زمینه ایجاد قانون مناسب تری برای فعالیت بازار متشکل سرمایه ایران باشد.

 

فصل اول

روش پژوهش 

مقدمه

آشنایی با برخی از واژه های بورس

شرکت سهامی عام: به موجب ماده 1 قانون تجارت شرکت سهامی عام شرکتی است که سرمایه آن به سهام مساوی تقسیم شده و مسئولیت سهام محدودی به مبلغ اسمی سهام آنهاست.

بازار پول: بازاری است که در آن اسناد خزانه- اوراق مشارکت یا قرضه (بانكها) و گواهیهای سپرده عرضه می شود و دوره اینگونه بازار یکسان یا کمتر است.

بازار سرمایه: بازاری است که در آن سهام شرکتهای سهامی عام عرضه و مورد معامله قرار میگیرد.

بازار اولیه: بازاری است که در آن شرکتها برای اولین بار اقدام به عرضه سهام و پذیره نویسی مینمایند.

بازار ثانویه: در این بازار سهام عرضه شده در بازار اولیه مورد معامله مکرر قرار میگیرد. بازار ثانویه باعث تسهیل عمل جذب سرمایه در بازار اولیه میگردد.

بورس: محلی است برای معامله و داد و ستد سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس.

سرمایه اولیه: عبارتست از مبلغی که موسسین برای شروع فعالیت تعیین کرده و قسمتی از آنرا از طریق فروش سهام به غیر (پذیرفته نویسی) تامین میکنند.

قسمت اسمی: در ایران این قیمت برای هر برگ سهام 1000 ریال تعیین شده است و در هر زمان تعداد سهام هر شرکت از تقسیم سرمایه بر این مبلغ بدست میاید که آنرا قیمت پذیفته نویسی نیز می نامند.

قیمت تابلو: قیمتی است که براساس عرضه و تقاضای موجود در بازار برای هر سهم تعیین میشود و ارزش روز هر شرکت بر مبنای این قیمت محاسبه میشود.

عرضه: اعلام آمادگی برای فروش سهام یک شرکت در یک قیمت (یا در یک محدوده قیمتی) توسط دارنده (کارگزار) آن سهم.

تقاضا: اعلام آمادگی برای خرید سهام یک شرکت در یک قیمت (یا در یک محدوده قیمتی) توسط خریدار.

نقد شوندگی: عبارتست از درجه سهولت معامله روی یک سهم. هر چه سهم از نقد شوندگی بیشتری برخودار باشد امکان بلوکه شدن سرمایه کاهش می یابد.

شاخص: عددی است که جهت و سرعت حرکت بازار را نشان میدهد. انواع ان که در ایران محاسبه میشود عبارتست از شاخص کل قیمت (tepix)- شاخص بازده نقدی (tedix)- شاخص بازده نقدی و قیمت (tedpix)- شاخص پنجاه شرکت فعال- شاخص مالی و شاخص صنعت که شاخص کل قیمت به دلیل موزون بودن، در دسترس بودن و جامع بودن بیشتر نشاندهنده وضعیت کلی بازار است.

کارگزار: شخصیتی است حقوقی که عمل خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار را برای مشتریان انجام میدهد و در ازای آن کارمزد دریافت میکند.

قیمت باز: در مواقعی که خریدار یا فروشنده تعیین قیمت را به کارگزار واگذار می نماید کارگزار دارای دستور معامله با قیمت باز میباشد.

قیمت محدود: در مواقعی که خریدار یا فروشنده حداکثر یا حداقل قیمتی را برای معامله تایین مینماید کارگزار دارای دستور معامله با قیمت محدود میباشد.

قیمت معین: در مواقعی که خریدار یا فروشنده قیمت ثابتی را برای انجام معامله تعیین مینماید کارگزار دارای دستور معامله با قیمت معین میباشد.

درخواست خرید: اولین گام خرید سهام یک شرکت پس از مراجعه به کارگزاری تکمیل فرم درخواست خرید میباشد که میباست بطور کامل و صحیح پر شود. مهمترین قسمتهای آن عبارتند از نام کامل و تعداد سهام شرکتی که قصد خرید آنرا داریم. نحوه پرداخت و تعیین نوع قیمت (باز- محدود- معین) و ذکر آدرس پستی دقیق ارسال اطلاعیه های شرکت میباشد.

درخواست فروش: این قسمت دارای دو فرم میباشد یکی تکمیل فرم وکالتنامه که کارگزار بتواند حق فروش داشته باشد و دیگری تکمیل فرم درخواست فروش است که تقریباً شبیه فرم درخواست خرید است.

اعلامیه خرید: سندی است که جزئیات خرید سرمایه گذار را منعکس میکند.

دوره مالی: عبارتست از زمانی که شرکتها برای انجام عملیات مالی خود در نظر میگیرند. این زمان در ایران معمولاً یکسال تعیین میشود. شرکتها موظفند در پایان این دوره صورتهای مالی و سود و زبان خود را به بورس تحویل دهند.

eps پیش بینی شده: عبارتست از سود هر سهم که شرکت برای سال مالی که در پیش است پیش بینی میکند.

eps تحقق یافته: عبارتست از سود هر سهم که در دوره مالی گذشته به هر سهم تعلق گرفته است.

dps : عبارتست از سودی که پس از پیشنهاد هیات مدیره و تصویب در مجمع عمومی به هر سهم پرداخت میشود که رابطه عکس با قیمت سهم دارد.

p / s : به زبان ساده عبارتست از تقسیم قیمت یک شرکت بر سود پیش بینی شده آن که دوره بازگشت سرمایه را نیز نشان میدهد (البته به زبان ساده).

مجمع عمومی عادی سالیانه: که با حضور سهامداران- بازرس- حسابرس و مدیران شرکتها هر سال یکبار و حداکثر 4 ماه بعد از پایان سال مالی تشکیل میشود و در آن موارد مختلفی از جمله تصویب صورتهای مالی سال قبلی و تصمیم در مورد نحوه تقسیم سود انجام میگردد.

مجمع عمومی فوق العاده: در مواقعی که نیاز به تصمیم گیری در مورد بخصوصی باشد که نیاز به تصویب مجمع دارد مانند تصمیم در مورد افزایش سرمایه یا تغییر در اعضای هییت مدیره و غیره مجمع عمومی فوق العاده تشکیل میشود.

اطلاعات میان دوره ای: اطلاعاتی که در دوره های فصلی و ماهانه اعلام میشود و جریان مالی شرکت را بصورت واقعی نشان میدهد با مقایسه این اطلاعات با بودجه شرکت میتوان درصد خطای پیش بینی شرکت را بدست آورد.

افزایش سرمایه: شرکتها معمولاً برای انجام طرحها و برنامه های سودآور و بعضا برای جبران کمبود نقدینگی به افزایش آخرین سرمایه ثبت شده خود و در نتیجه تعداد سهام شرکت میمانید که اینکار با پیشنهاد هیات مدیره و تصویب در مجمع عمومی و تایید سازمان بورس عملی میباشد و از طرق مختلف انجام میگیرد که عبارتست از آورده نقدی- سهام جایزه و صرف سهام.

سبد سهام: عبارتست از تقسیم بین سهام چند شرکت مختلف جهت کاهش ریسک سرمایه گذار.

طرح مسئله

بطور کلی در حال حاضر تالارهای بورس به سه دسته تقسیم می شوند:

1- بورس کالا:

بازار منظمی است که در آن کالاهای معینی مورد معامله قرار می گیرد. مانند بورس طلای نیویورک یا بورس پشم استرالیا.

2- بورس اسعار:

در این بازار پول کشورهای مختلف (ارز) مورد معامله قرار میگیرد. معاملات ارزی بر اساس نوسانات بهای پولهای مختلف در مقابل یدکدیگر صورت می گیرد.

3- بورس اوراق بهادار


سفارش پایان نامه