انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

نوشته شده توسط moshaveranetehran.net   
دسته: انجام پایان نامه | مقالات
نمایش از جمعه, 05 شهریور 1395 04:12
بازدید: 535

مقدمه :

ویل دورانت در تاریخ تمدن خودازسرگشتگی فرزانه ای سخن می گوید که در مقابل خیل عظیم کتاب های نوشته شده آن زمان ، خود را انتخاب ناتوان می دید. باید به فکر انسان امروز بود که این سرگشتگی وناتوانی درمقابل بهمن عظیم اطلاعات به چه درجه ای رسیده است. آمار بیان کننده این است که فقط در بیست کشور جنوب با همه فقط و مشکلات در حوزه اطلاعات و نشر ، سالانه بیش از پنجاه میلیون ساعت صرف جستجوی اطلاعات می شود.

انسان در مقابل حجم زیاد اطلاعات مجبوربه انتخابت شده و سعی کرده است که ابزاراین انتخاب را پدید آورد. فهرست ها و فهرستگان ها به نمایه ها و حتی موتورهای جستجوی قدرتمند امروزی دراین راستا پدید آمده اند. اگر ابن ندیم در الفهرست خود سعی در گرد آوری اطلاعات کتابشناختی آثار موجود در اواخر قرن 14 داشته است و اگر مقدسی در احسن التقاسیم خود از فهرست کتابخانه عضدالدوله دیلمی سخن می گوید و اگر امروز شاهد نشر کتاب شناسی ها ونمایه نامه ها در سطوح مختلف و به اشکال چاپی و رقومی هستیم. همگی این تلاش ها برای تسهیل و سرعت بخشی به گردش اطلاعات است. بشر به خوبی دریافته است که اعمال در این زمینه موجب خسران جبران ناپذیری خواهد شد.

درایران متاسفانه در بحث نمایه سازی استانداردهای لازم پدید نیامده و نه ابزار موجود درست به کار گرفته شده و نه در دانشگاه ها  مراکز آموزش حین خدمت ، دانش و مهارت لازم در این زمینه پدید آمده است.

ضرورت استاندارد  سازی نمایه ها

اهمیت ، سودمندی و ضرورت استانداردها در فعالیت های گوناگون بشر ، امری آشکار و تردید ناپذیر است و امروزه با توجه به کاربرد وسیع نمایه سازی در فعالیت های پژوهشی و نقش آنها دربازیابی اطلاعات ، استانداردسازی آنها الزامی است.

نمایه کتاب درواقع مخزن اطلاعات فشرده ، بسته بندی شده کتاب است. هر کتاب حکم صندوقی از اطلاعات را دارد که در آن را به کمک کلید واژه ها باید گشود و نمایه خووب کتاب راهی فرعی برای ورود به آن است.

هدف از نمایه انتهای کتاب دسترسی آسان به محتوای اطلاعاتی مورد نیاز در کتاب است. نمایه انتهای کتاب سبب می شود که هر کتابی به کتاب مرجع تبدیل گردد و با استفاده از آن پژوهشگر ، برای بدست آوردن اطلاعات مورد نظرش لازم نیست همه کتاب و فصول آن بررسی و مطالعه کند. بدون نمایه جستجو مشکل و طولانی خواهد شد. از آنجا که نمایه های موجود در یک کشور ، و حی در حالت آرمانی نمایه های موجود در کل دنیا ، باید دارای شکل و شیوه یکسانی باشند تا استفاده از آنها نیاز به توضیحات اضافی نداشته باشد ، طبیعی است که نمایه سازی به استانداردهای ملی و بین المللی نیاز دارد.

استاندارد چیست ؟

در فرهنگ های لغت برای واژه استاندارد تعاریف مختلفی ارائه شده است برای مثال : قاعده ، قانون ، ملاک ، معیار ،میزان و نظایر آنها . استاندارد از لحاظ اصطلاحی به سطحی از کیفیت خاص اشیا فعالیت ها یا مقیاس پایه گفته می شود که باید رعایت شود یا مبنای داوری قرار گیرد. طبق تعریف سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) هر استاندارد نتیجه تلاش خاص است که برای هماهنگ کردن جریان یا محصولی معین پدید آمده و به تصویب مقام صالحی رسیده باشد.

استانداردهای کتابخانه ای کدامند؟

در دایره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی استانداردهای کتابخانه ای چنین تعریف شده است : استانداردهای کتابخانه ای ضوابطی هستند که با استفاده از آنها می توان خدمات کتابخانه را سنجید و ارزیابی کرد. استانداردها توسط کتابداران متخصص تدوین می شود تا کار دستیابی به هدف های تعیین شده از سوی آنان را میسر سازد. استانداردهای کتابخانه ای را می توان الگوی مطلوب ، راهکارهای نمونه ، ملاک ارزشیابی ، انگیزه ای برای توسعه و پیشرفت آتی دانست و می توان آنها را ابزارهای ضروری برای کمک به تصمیم گیری و عمل ، نه تنها برای کتابداران بلکه برای عموم افراد غیر کتابدار که به طور غیرمستقیم با برنامه ریزی و مدیریت کتابخانه ها و خدمات کتابخانه ای سروکار دارند ، توصیف کرد. این استانداردها به قصد تعیین و تعریف پیش زمینه های لازم و نیز ارائه ضوابط و قواعد ضروری برای تحقیق ارتقاء سطوح کمی و کیفی تولیدات و خدمات تدوین می گردندو روی هم رفته جنبه رهنمودی دارند واستانداردهای نمایه سازی هم از این قاعده مستثنی نیستند و گجنبه رهنمودی و دستورالعملی دارند.

محاسن استانداردسازی نمایه ها :

محاسن استانداردسازی نمایه ها عبارتند از : ارتقا خدمات موثر ، ایجاد نظم ، تضمین ثبات، تمایل به بهبود کیفیت ، کاهش هزینه ها ، کاهش دوباره کاری ها ، ثبات و سازگاری در استفاده از نظام های واژگانی ، کاهش مشکلات جستجو و بازیابی آنها.

استاندارد ایزو 1996-999

این استاندارد گسترش وویرایش کامل اولین ویرایش استاندارد بین المللی نمایه ها است این استاندارد به وسیله کمیته فنی ایزو (Tc) 64 و کمیته فرع ایزو (Sc) تهیه شده است و ژانت انگلیسی رهبراین برنامه را به عهه دارد. این استاندارد بیشتر تا اصول کلی و کاربردهای عملی نمایه سازی سرو کار دارد و به جزئیات شیو ه های نمایه سازی که بر حسب نوع و درک و استفاده کننده متغیر است. نمی پردازد و رهنمودهایی درباره محتوا ، سازماندهی ونمایش نمایه ها ارائه می دهد و شامل نمایه کتاب ، پیایند ، گزارش ، ثبت اختراع و دیگر موارد نوشتاری و چاپی و نیز موارد غیرکتابی از جمله مدارک الکترونیکی ، فیلم ، صحنه موسیقی ، نوار ویدئویی، ماده گرافیکی ، نقشه واشیاء بعدی است.

این استاندارد انواع نمایه ها اعم از نمایه سازی دستی یا رایانه ای را در بر می گیرد در این استاندارد هدف از تهیه نمایه ، فراهم کردن ابزارهای کارآمد برای کمک به کاربرد پیدا کردن اطلاعات درون مدرک است بنابراین دراین استاندارد نمایه سازی باید به نکات زیر توجه کند :

-  میان اشارات کامل و گسترده و اشارات سطحی و گذرا فرق بگذارد

-  اشارات سطحی و گذرا به موضوع هایی که برای کاربر بالقوه اطلاعات قابل توجهی نداردحذف نماید

-  شناسایی و جایابی اطلاعات مرتبط در متن اثری که در ودست نمایه سازی  است

-  استفاده از اصطلاح هایی که برای کاربران مناسب باشد

-  برقرار سازی ارتباط میان مفاهیم

-  گردآوری اطلاعات مرتبط به یک موضوع که در متن اثر پراکنده است

-  تحلیل مفاهیم موجود دراثر و ارائه آن ها به صورت نمایه واژه ها

-  تنظیم و تلفیق نمایه واژه های فرعی در شناسه ها

-  تنظیم شناسه ها به ترتیبی نظام مند و موثر

-  راهنمایی کاربرانه نمایه واژه هایت ناگزیده به نمایه هایت گزیده با استفاده از ارجاع نگاه کنید

تقسیم بندی انواع نمایه در این استاندارد

1-نمایه موضوعی

2-نمایه پدید آور

3-نمایه اسامی

4-نمایه جغرافیایی

5-نمایه عنوان

6-نمایه اعداد و کدها

راهکارهای مناسب جهت کنترل کیفیت نمایه

1-یادداشت های مربوط به ساختار نمایه باید درموارد ضروری در مقدمه نمایه توضیح داده شود.

2-نمایه از نظر سبک یا آرایه باید یکدست باشد

3-نمایه باید به اندازه کافی به جزئیات بپردازد

4-نمایه باید تمام موضوعهای مطرحشده در مدرک یا اثر را تحت پوشش قرار دهد

5-انتخاب مفاهیمی که باید در نمایه آورده شود به نیازهای کاربر و همینطور ماهیت مدرکی که باید نمایه شود بستگی دارد

6-نمایه واژه ها باید از اصطلاح های بکار رفته دراثر جدا شوند

7-نمایه باید اطلاعاتی را که به صورت ضمنی در اثر موجود دارد ولی از آنها نامی برده نشده است نیز ارائه کند

8-دامنه کاربرد نمایه واژه ها باید به وسیله یک یادداشت ، مشخص و روشن شود

9-باید از ارائه جای نماهای طولانی و جدا نشده بعد از نمایه واژه ها خودداری شود

10-از حروف اضافه در حد امکان باید برای رفع ابهام استفاده شود

11-عواملی مانند ارتباط نمایه ساز با پدید آور مدرک آگاهی از نیازهای ناشران و شناخت کامل از نیازهای بالقوه کاربر باعث افزایش کیفیت و یکدستی نمایه می شود.

12-تهیه یک نمایه برای محتوای یک اثر بر نمایه های چندگانه ارجحیت دارد

13-در نمایه باید به دقت از فواعد مربوط به املا واژه که در متن اثر به کار رفته پیروی شود

14-برای نام اشخاص ، مکان ها ، تنالگان ها باید به قواعد فهرست نویسی ، فهرست مستند اسامی مشاهیر و مولفان و فهرست مستند اسامی موسسات و سازمان ها مراجعه کرد.

15-جای نمایه  ها باید به طور مستقیم کاربر را به آن قسمت از مدرکم که حاوی اطلاعات نمایه واژه مربوط است هدایت کند

16-اصطلاح هایی بیشتراز یک واژه تشکیل شده اند هر کاربرد عام دارند ، باید بدون مقلوب شدن با رعایت سلسله مراتب موضوعی در نمایه واژه به کار روند

17-نمایه باید شامل ارجاع های مناسب از مترادف ها به نمایه واژه گزیده و ارجاع های لازم میان نمایه واژه های مرتبط باشد

18-یک اصطلاح واحد باید همواره معرف یک مفهوم در مدرک باشد

19-اصطلاح های مرتبط مثل متضادها که صرفا در ترکیب با یکدیگر کاربر پیدا می کنند ، باید به صورت یک نمایه واژه واحد که از هر دو اصطلاح تشکیل شده باشد ، ظاهر شود.

رهنمودهایی جهت تنظیم شناسه ها

-تنظیم الفبایی – عدد

-الفبایی کلمه به کلمه و حرف به حرف

-اصول تنظیم نویسه ها

-رج آرایی نمایه واژه ها

-رج آرایی نمایه واژه های فرعی

-رج آرایی شناسه هایی که شامل ارجاع هستند

-نمایه واژه هایی که با یک اصطلاح مشابه آغاز می شوند.

نتیجه گیری

هیچ کتاب ارزشمندی نیست که از نمایه بی نیاز باشد و نمایه سازی برای کتاب از ابتدایی ترین و ضروری ترین اقدام ها برای دستیابی روشمند خوانندگان و متخصصان به اطلاعات مندرج در کتاب است ، حال اگر این نمایه ها بر پایه .روش های  منظم و فنی ساخته شده باشد و بر مبنای استانداردها تنظیم شده دباشد مجموعه اطلاعات موجود در کتاب را به ساده ترین و آشناترین شکل نشان می دهد و با توجه به نقش مهم و اساسی نمایه ها در  بازیابی اطلاعات وکارهای پژوهشی ، استانداردسازی آنها ضروری به نظر می رسد.

ISO14000

استاندارد خانواده ISO 14000 شامل استاندارد هاي بين المللي در رابطه با سيستم هاي زيست محيطي مي باشد. اين استاندارد در سال 1996 ميلادي توسط كميته فني 207 سازمان ايزو به وجود آمد.

 يك سيستم مديريت زيست محيطي مي تواند به عنوان بخشي از سيستم جامع مديريت به حساب آيد.

 اين سيستم شامل ساختار سازماني، فعاليتهاي طرح ريزي، تعريف مسئوليتها، تعيين روش ها و فرآيندها و همچنين در اختيار گيري منابع لازم براي تهيه، اجرا، بازنگري و حفظ خط مشي زيست محيطي سازمان است.

سيستم مديريت محيط زيست بر مبناي استاندارد ISO 14001 به عنوان يك الگوي اجرايي توسط مرجع صدور گواهينامه (Certificationn Body ) مورد ارزيابي قرار مي گيرد.

مزاياي بكارگيري استاندارد:

- ايجاد سيستمهاي مديريت زيست محيطي كه منجر به حفاظت بيشتر از محيط زيست مي شود.

- به حداقل رسانيدن موانع غير تعرفه اي تجاري و تسهيل تجارت بين الملل با توجه به بها دادن بيشتر به محيط در سازمان ها

- جلب مشتريان بيشتر و افزايش سهم بازار در سطح بين المللي

- افزايش رعايت مقررات و قوانين مربوط به محيط زيست

- استفاده بهينه از منابع طبيعي

- تسهيل تجارت بين الملل

- ايجاد ارزش افزوده بيشتر براي سازمان

دامنه كاربرد:

اين استاندارد براي كليه صنايع كاربرد دارد.

جهان خاكي و محيط پيرامون آن، متاثر و آسيب ديده از تعرض بشر خاكي است و گاه عكس‌العمل‌هاي پيش‌بيني نشده‌اي را از خود نشان مي‌دهد. از اين روي در چند دهه اخير بسياري از دولتمردان، متخصصان و كارشناسان در انديشه و تلاشي گسترده به حفاظت از اين زيست‌گاه و محيط پيرامون آن همت گمارده و با بهره‌گيري از مقررات و الزامات قانوني سعي شده تا زندگي بشر امروز و آيندگان حتي‌الامكان از خطرهاي جدي محيطي مصون نگه داشته شود.

بشر خاكي در واقع آسايش، پيشرفت و رفاه خود را در كنار خلاقيت‌هاي ذهني خدادادي و تلاش بي‌وقفه خود، مديون نعمت‌هاي خدادادي نهفته در دل زمين خاكي، آب و محيط اطراف آن است و به عبارت ديگر اوست كه مواد و انرژي مورد استفاده براي زندگي بهتر خود را از دل آن خارج مي‌نمايد و با بهره‌گيري از خلاقيت، دانش و تجهيزات مدرن حاصل انديشه و ساخته دستان خود و در طي فرايندها، بر آنها ارزش افزوده نهاده و به مواد اوليه، محصولات نيمه‌ساخته و تمام‌شده قابل مصرف يا خدمات تبديل و مورد استفاده قرار مي‌دهد در حالي كه در طي اين فرايندها و پس از مصرف محصول يا خدمت، باقيمانده نامناسب و اكثرا مضر آن را مجددا بر دل همان آب، خاك و هوايي وارد مي‌نمايد كه از آنها بهره‌ها گرفته و زندگي خود را مديون آنهاست.

امروزه بسياري از دولت‌‌هاي آگاه و همچنين خريداران عمده و داراي بينش در كنار حصول اطمينان از دوام، ايمني، قابليت اعتماد و تحويل به موقع، نه تنها تضمين براي كيفيت محصول و آنهم از طريق ارايه گواهينامه‌هاي معتبر ملي و بين‌المللي را طلب مي‌كنند، بلكه مي‌خواهند اعتماد داشته باشند كه تاثيرات محصول و فرايند توليد، عرضه و مصرف بر محيط زيست شناسايي شده و تحت كنترل است و بتدريج مي‌رود كه تاييديه‌هاي معتبر ملي و بين‌المللي در زمينه انطباق فعاليت‌ها و عملكردهاي سازمان با استانداردهاي مديريت زيست محيطي را نيز طلب كنند.

بايد به خاطر داشت كه محيط زيست و ضرورت حفاظت مطلوب و گسترده از آن ديگر نمي‌تواند وابسته به سليقه كشورها باشد، بلكه اهميت و ضرورت توجه به آن از مرزهاي هر كشور فراتر رفته و به يك موضوع مهم بين‌المللي مبدل شده و دايما نيز بر نظارت‌هاي جدي و بدون تعارف ملي و بين‌المللي افزوده افزوده مي‌شود. به عبارت ديگر توسعه صنعتي بدون در نظر گرفتن تاثيرات زيست محيطي آن، در واقع فعاليتي مردود شناخته مي‌شود و آنچه كه در حال حاضر مورد پذيرش است، توسعه پايدار (Sustainable development) يا همان توسعه‌اي است كه در آن ضرورت حفاظت از طبيعت و محيط زيست، به صورت يك اصل اساسي مورد توجه قرار گرفته باشد و اين موضوع در زمره موضوعات با اهميتي است كه مديران و كاركنان لايق و آينده نگر صنايع توليدي و خدماتي كشورمان بايستي به خوبي به آن توجه داشته باشند.

چگونگي شكل‌گيري استانداردهاي سري ايزو 14000

توجه به محيط زيست (آب، هوا، خاك) از سه يا چهار دهه قبل به صورت جدي مدنظر قرار گرفت و از همان زمان تعدادي از مديران، متخصصان و كارشناسان صنايع داوطلبانه به كنترل تاثيرات فرايندها و محصولات توليدي خود بر محيط زيست همت گاردند و به تدريج نيز سازمان‌هاي ملي و بين‌المللي با تعيين ضوابط، مقررات و قوانين جهت حفاظت از محيط زيست به كمك آنان آمدند و در واقع حفاظت از زيست‌گاه بشر اهميت ويژه‌اي يافت. در سال 1992 و در كنفرانس ريودوژانيرو، شوراي BCSD (Business Council for Sustainable Development) بر اين نكته تاكيد كرد كه سازمان‌هاي توليدي و خدماتي بايستي فعاليت‌ها و عملكردهاي خود و تاثير آنها را بر محيط زيست مورد توجه قرار داده و تحت كنترل بگيرند. در همين سال از سازمان بين‌المللي استاندارد (ISO) درخواست گرديد در جهت تدوين استانداردهاي مديريت زيست‌محيطي فعاليت گسترده‌تري را انجام دهد و بر پايه اين درخواست، سازمان بين‌المللي استاندارد يك گروه مشورتي با عنوان SAGE (Strategic Advidory Group on Enviromental) متشكل از نمايندگان بيست كشور جهان، 11 سازمان بين‌المللي و بيش از 100 متخصص مديريت زيست تشكيل داد و به بررسي موارد زير پرداخت:

تشويق سازمان‌ها در جهت ايجاد يك رويكرد عمومي در زمينه مديريت زيست محيطي

تقويت قابليت سازمان‌ها جهت بهبود طرق اندازه‌گيري عملكرد زيست‌محيطي و پيشگيري از آلودگي

بهبود بخشيدن به مبادلات تجاري در سطح بين‌المللي و حذف موانع تجاري از طريق ايجاد استانداردهايي جهت ارزيابي عملكرد زيست‌محيطي سازمان‌ها

پيش‌بيني مشكلاتي كه تدوين استانداردهاي بين‌المللي مديريت زيست‌محيطي مي‌تواند ايجاد نمايد.

نتايج اين بررسي ضرورت تدوين استانداردهاي بين‌المللي را نمايان ساخت. سازمان بين‌المللي استاندارد در سال 1993، يك كميته فني تحت عنوان مديريت زيست محيطي (ISO/TC 207) تشكيل داد تا تدوين استانداردهاي مديريت زيست محيطي را آغاز نمايد و بر اين پايه در اگوست سال 1996 مجموعه‌اي مشتمل بر شش استاندارد از سري ايزو 14000، پس از بحث و بررسي‌هاي علمي گسترده انتشار يافت و استانداردهاي ديگري نيز تحت بررسي قرار دارد كه پس از انجام كارهاي كارشناسي و كسب تاييديه‌هاي لازم از كشورهاي عضو سازمان بين‌المللي استاندارد، منتشر خواهند شد.

مديريت كيفيت و مديريت زيست محيطي

امروزه و در سطح جهان، سازمان‌هاي پويا و علاقه‌مند به استمرار فعاليت و حضور موفق و مستمر در بازار نمي‌توانند مديريت كيفيت و يا بر عكس و همچنين در بسياري از كشورها اين دو را از "بهداشت و ايمني كار" جدا كنند. لذا در سطح بين‌المللي اين تمايل وجود دارد كه اين موارد را به بخش يا يخش‌هاي خاصي واگذار نمايند تا بتوان از مميزيهاي مكرر و صرف هزينه‌هاي چند باره جلوگيري كرد. در حال حاضر كميته‌هاي فني مديريت كيفيت (ISO/TC 176) و مديريت زيست محيطي (ISO/TC 207) با كميته ارزيابي انطباق (CASCOO) سازمان بين‌المللي استاندارد در حال همكاري هستند تا بتوانند استانداردهاي سري ايزو 9000 و سري ايزو 14000 كه داراي تشابهات نسبتا زيادي هستند بيشتر به يكديگر نزديك كنند زيرا سازمان‌هاي داراي گواهينامه ايزو 9002 يا 9001، آمادگي مناسبي براي دريافت گواهينامه ايزو 14001 را دارا هستند. هر دو سري استاندارد در واقع استانداردهاي مديريتي هستند و مي‌خواهند الگويي از سيستم مديريت ارايه دهند كه در آن هم كيفيت و هم محيط زيست عميقا و به صورت گسترده مد نظر قرار گيرد. بر طبق آمار (مرداد ماه 1376) در سراسر جهان نزديك به هفتصد گواهينامه ايزو 14001 صادر شده است ولي پيش‌بيني مي‌شود توجه به اين استانداردها و به‌كارگيري آنها، همانند استانداردهاي سري ايزو 9000، روز به روز در بين سازمان‌هاي داراي مديران و كاركنان مسوول و آينده‌نگر گسترش يابد. تعداد گواهينامه‌هاي صادره در مورد استانداردهاي سري ايزو 9000 در سراسر جهان (آذر ماه 1376) نزديك به 182000 و در جمهوري اسلامي ايران 130 (داراي شماره ثبت ملي) مي‌باشد. در زمستان سال 76 دو سازمان ايراني موفق به دريافت گواهينامه انطباق با نيازمنديهاي استاندارد ايزو 14001 شدند كه اين موفقيت مي‌تواند آغازي ديگر جهت گسترش تلاش‌ها در اين زمينه در بين ساير مديران و كاركنان سازمان‌هاي آگاه و مسوول كشورمان باشد.

ساير استانداردهاي بين‌المللي مرتبط به محيط زيست

سازمان بين‌المللي استاندارد در بيست سال اخير نزديك به چهارصد استاندارد رابط با جنبه‌هاي مختلف محيط زيست از جمله كيفيت هوا، آب، خاك و دودهاي خارج‌شده از اگزوز اتومبيل‌ها، برچسب‌گذاري، ارزيابي مراحل عمر و همچنين استانداردهايي براي يكسان نمودن روش‌هاي آزمون در اين زمينه‌ها با اين هدف كه بتوان از آنها جهت سنجش و ارزيابي يكسان در سراسر جهان استفاده كرد، تدوين و منتشر نموده‌است. استفاده از اين استانداردها و همچنين استانداردهاي رسمي كشورها در رابطه با محيط زيست از سوي متخصصان توصيه مي‌شود. براي اين منظور مي‌توان به مركز اسناد موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران مراجعه كرد.

دسته بندي ها (Categories)

استاندارد ايزو 14000 داراي 6 دسته بندي عمده است. كه مي توان آن را به 2 دسته بندي اصلي تقسيم كرد:

ارزيابي سازمان

ارزيابي محصولات توليدي

هر كدام از دسته بنديهاي فوق به بخش هاي مختلفي تقسيم مي شوند.

در مورد ارزيابي سازمان 3 دسته بندي ديگر وجود دارد:

استاندارد سيستم مديريت زيست محيطي

استاندارد مميزي زيست محيطي

استاندارد ارزيابي عملكرد زيست محيطي

 ·استاندارد سيستم مديريت زيست محيطي :

بدين مفهوم است كه واحدهاي توليدي و بخش هاي وابسته به آنها بطور پيوسته و بدون نظارت بخش هاي زيست محيطي سازمان ، اهداف زيست محيطي را اجراء كنند مفهوم اين امر آن است كه :

# ا ستانداردها و خط مشي هاي رسمي زيست محيطي توسط تمام كاركنان آموخته و درك شود.

# ملزومات قانوني آن مورد بازنگري قرار گيرد.

# آموزش هاي مناسب انجام گيرد.

# اسناد مورد نياز موجود و قابل كنترل باشد.

# آمادگي هاي اضطراري و واكنش هاي لازم درنظر گرفته شده باشد.

 استانداردهاي مميزي زيست محيطي

در اين بخش اصول كلي مميزي زيست محيطي و دستورالعمل اجرايي و كيفي آن توضيح داده شده است. شركت ها بايد اطمينان حاصل كنند كه اين مميزي ها نه تنها در سطح مشاركت كاركنان بلكه در بخش هاي تجاري و بازرگاني صورت مي گيرد و درصورت نياز ارزبايي مميزي بطور خودكار و منظم صورت مي گيرد.

استانداردهاي ارزيابي عملكرد زيست محيطي :

لازم است كه شركت به ارزيابي سيستم هاي زيست محيطي و سيستم هاي عملياتي مختلف كه بايد در محل وجود داشته باشند بپردازند. شركت ها بايد به گسترش اهداف وعملكردهاي زيست محيطي خود بپردازند مواردي از قبيل درصد كاهش انتشار آلاينده ها و توليد مواد زائد خطرناك ، كاهش مصرف انرژي، آب و ساير منابع طبيعي و كاهش درميزان جريمه ها.

§  دسته بندي ارزيابي محصول هم مي تواند در 3 بخش بيان شود:

§  استانداردهاي بر چسب گذاري زيست محيطي

§  ارزيابي چرخه مواد

§  جنبه هاي زيست محيطي در استاندارد محصول

 

§ استانداردهاي برچسب گذاري زيست محيطي

Environmental labeling standards…….

در اين بخش نيازهاي عمومي براي بسته بندي و برچسب گذاري محصولات بطور كلي توضيح داده مي شود و اين مطالب غير از ادعاهايي است كه شركت هاي سازنده در تبليغات خود در رسانه ها مي كنند و بيان مي دارد كه محصول مورد نظر براساس استاندارد ISO ساخته شده است.


انجام پایان نامه

 


سفارش پایان نامه