انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

نوشته شده توسط moshaveranetehran.net   
دسته: انجام پایان نامه | مقالات
نمایش از پنج شنبه, 04 شهریور 1395 04:01
بازدید: 600

تشريح و بيان موضوع تحقيق

امروزه عرضه و تقاضاي سالانه حدود 50 ميليون دستگاه خودرو، صنعت خودروسازي را به يكي از پر سودترين منابع توليد و تجارت جهاني تبديل كرده وو اهميت استراتژيك آن موجب شده است كه از اين صنعت به عنوان (مادر صنايع) و يا (صنعت صنعت‌ها )‌ ياد شود.

دو مقوله تقريباًُ  يكسان بين‌المللي شدن و جهاني شدن از بديهي‌ترين اهداف فعلي صنايع بزرگ جهان است. تلاش براي رقابت مسالمت‌آميز و ورود به بازارهاي جهاني و در نهايت كسب  سهم ابزار مناسب باعث پويندگي و بالندگي صنعت خودرو خواهد شد. و از طرف صنعت خودرو به جهت ارتباط گسترده و تنگاتنگ با ساير صنايع و زير بخشهاي اقتصادي مي‌تواند تبلور توان صنعتي كشور بحساب آيد.

ويژگيهاي صنعت خودرو جهان در سال 1998 از جمله 200 ساله شدن صنعت خودروسازي، توليد سالانه 50 ميليون و 500 هزار دستگاه خودرو، اشتغال بيش از سه درسد ارزش اقتصادي توليدات جهان). ادغام توليد كندگان بزرگو سازندگان قطعات و شكل‌گيري شبكه توليد و توزيع جهاني، اهميت اين صنعت را به وضوع نشان مي‌دهد..

؟؟؟؟‌كشور به شمار مي‌آيد. رونق يك صنعت را مي‌توان با شاخصهائي همچون ميزان توليد، حجم سرمايه در گردش، كيفيت محصولات، توان رقابت در بازار، فناوري و تقاضاي بازار سنجيد. براساس آمارهاي موجود. توليد خودرو كشور در سال 1377 رشدي حدود 10 برابر نسبت به سالهاي پاياني دفاع مقدس داشته است.

در شرايط كنوني بيش از 20 درصد كل توليدات صنعتي كشور متعلق به صنايع خودروسازي است. صنعت خودروسازي در سال 77 نزديك به 400 ميليارد تومان از توليد ناخالص ملي را به خود اختصاص داده است. اين صنعت به تنهائي مولد بيش از 10 درصد ارزش افزوده صنعتي است. از سال 72 تاكنون سياستهاي اتخاذ شده توسط دولت جمهوري اسلامي و فعاليت روزافزون صنايع خودروسازي به ويژه به كارگيري ظرفيتهاي بالقوه صنعتي كشور، به ايجاد شركتهاي طراحي و مهندسي و تأمين قطعات خودرو (نظير شركت ساپكو و سازه‌گستر) و احياي صنعت قطعه سازي با ايجاد 1200 واحد فعال با 6200 ميليارد ريال سرمايه، 139 هزار نفر شاغل (با 11 درصد متخصص)،‌رشد قابل توجه 30 درصدي توليدات صنعت خودرو، 5 باربر بودن متوسط توليدات صنعت خودرو نسبت به رشد توليدات صنعت و 8 برابر بودن آن نسبت به رشد متوسط اقتصاد اقتصادي انجاميده است.

قطعه سازي يكي  از صنعتهاي مياني صنايع مادر و توليدي است و حكم كليد توليد را در صنعت دارد. در حال حاضر قطعه سازان زيادي در حال توليد قطعات مورد نياز صنايع مختلف كشور هستند.  و صنعت قطعه سازي خودرو در سالهاي اخير رشد شتابنده‌اي داشته است و از بالنده‌ترين رشته‌هاي صنعتي كشور محسوب مي‌شود.در چند دهه اخير قطعه سازي توانسته است با رشدي مناسب و كارا بيش از صنايع ديگر در بازارهاي جهاني حضور يابد و  با ارزش افزوده فراوان خود حاصلي بيش از صنايع ديگر داشته باشد. در حال حاضر در اين نيز تلاش گسترده‌اي از طرف قطعه سازان در زمينه تأمين و تدارك قعطات مورد نياز خودروسازان داخلي و همچنين صادرات قطعات به كشورهاي ديگر ديده مي شود كه نشان از بالندگي اين صنعت دارد.

با توجه به اينكه صنعت خودروسازي را مي‌توان به دو گروه بزرگ صنعت قطعه سازي و مونتاژ تقسيم كرد، صنايع قطعه سازي به عنوان صنايع كليدي با ارزش افزوده بالا در اين بخش از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

با عنايت از مزيت نسبي ايران در اين صنعت از جمله: وفور مواد اوليه و منابع معدني،‌هزينه پائين انرژي، نرخ كم دستمزد، نيروي انساني ماهر ،‌با توجه خاص و ويژه،  خصوصاً در زمينه صادرات، ميتوان گامي در جهت توسعه و رهائي از اقتصاد تك محصولي متكي به نفت برداشت.

در اين تحقيق ضمن ارائه مطالبي در خصوص صادرات و صنعت قطعات خودرو به بررسي وضعيت صادرات شركتهاي توليد كننده قطعات خودرو پرداخته و موانع عمده در اين را مورد مطالعه و بررسي قرار خواهد گرفت تا انشاءا… استراتژي مناسبي جهت ورود سازندگان قطعات خودرو به بازارهاي بين‌المللي ارائه شود.

اهميت موضوع تحقيق

اگر چه طي سالهاي خير و بويژه از هنگام كاهش قيمت نفت خام، پيوسته بر اهميت و لزوم توسعه صادرات غير نفتي تأكيد شده است،  اما متأسفانه توليدات صنعتي كشور هنوز با هدف صدور به بازارهاي جهاني صورت نمي‌گيرد. در واقع چون طي چند دهه گذشته، استراتژي توسعه اقتصادي كشور بر مبناي سياست جانشيني واردات استوار بوده،  صادرات همواره امري فرعي و ثانوي به شمار آمده است. هم از اين روست كه امروزه بدون توجه كافي به نيازها و شرايط بازارهاي هدف سعي مي‌شوند به خارج از كشور صادر شوند. به بياني ديگر در اكثر موارد، مازاد داخلي براي صادرات در نظر گرفته مي‌شود. عمدتاً به همين علت، اكثر صادرات صنعتي كشور، حالت موردي داشته و تابعي از توليد و مصرف داخلي است. اين در حالي است كه صادرات به مفهوم دقيق اقتصايد ميبايستي حالتي مستمر داشته باشد تا صادر كننده بتواند بازارهايي را كه با زحمت فراوان و صرف هزينه‌هاي قابل ملاحظه‌اي بدست آورده است،‌ حفظ كند.

در خصوص صنعت خودرو نيز، در حال حاضر صنعت خودروي كشور فاقد يك استراتژي مشخص و منسجم در زمينه صادرات است.

صنايع خودروسازي در سه بخش سواري، كاميونهاي سنگين و ساخت قطعات خودرو خلاصه مي‌شود، در خصوص سواري شايد از بعد تنظيم بازار داخلي موفق بوده‌ايم ولي به دلايل بسيار نمي‌توانيم حرف چنداني در بازار جهاني داشته باشيم، آن هم  در برابر سازندگان بزرگي چون ژاپن كه سالانه 12 ميليون خودرو سواري توليد مي‌كند در بخش خودروهاي تجاري، توليد اتاق، كشور ما داراي  سابقه طولاني است و كارهاي زيبايي هم توسط ايران خودرو، ايران پيماي سابق، خاور و سايرين انجام شده است، ولي آمار صادرات سه سال اخير از سه عدد رقمي كوچكي فراتر نمي‌رود. در بخش قطعات خودرو از مزاياي زيادي چون پتانسيل فني خوب، فقدان انحصار در بازار جهاني، دقت و توجه شركتهاي خودروساز به قطعه سازان براي ارتقاء كيفيت و مانند آن برخوردار هستيم.

آمارها نشان مي‌دهد كه از سال 71 تاكنون قابليتهاي طراحي و ساخت زيرمجموعه‌ها و قطعات خودرو در داخل كشور به سرعت رشد كرده وحجم بزرگي از گردش اقتصادي را در درون خود فراهم ساخته است. بنابراين اگر ما بخواهيم به بازارهاي صادراتي جهان دست يابيم. صادرات قطعه مي‌تواند اولين قدم ما براي اينكار باشد. لذا با توجه به اهميت توسعه صادرات غير نفتي در برنامه پنج ساله دوم كشور،  تدوين استراتژي بلند مدت صادرات براي اين صنعت خصوصاً  در زمينه قطعات، ضروري به نظر مي‌رسد.

در اين تحقيق سعي بر اين است كه از طريق بررسي ويژگي‌ها و امكانات صنعت قطعات خودرو در كشور از يك سو و مشكلات موجود بر سر راه صادرات اين محصولات از سوي ديگر مناسبترين استراتژي را براي ورود سازندگان قطعات خودرو به بازارهاي بين‌المللي را ارائه نمود.

اهداف اصلي از انجام تحقيق

تجارت جهاني يكي از اهرمهاي رشد و توسعه است، كه بسياري از كشورها با توسل به آن به مفقيتهاي چشمگيري در حيطه‌هاي مختلف اقتصادي رسيده‌اند. تجارت آزاد  از يك سو با ايجاد اشتغال و تخيصيص بهتر منابع و همچنين انتقال تكنولوژي و فناوري توليد، سبب رشد اقتصادي كشور مي‌شود و از سوي ديگر به تأمين ارز مورد نياز، جهت واردات كالاهاي واسطه‌اي و سرمايه‌اي توان توليدي كشور را افزايش مي‌دهد.

ما نيز اگر بخواهيم در صحنه بين‌المللي در زمينه كالاهاي صنعتي حضور داشته و به رقابت بپردازيم بايد بدانيم چه كارهائي را انجام دهيم و به چه چيزي مجهز باشيم. هدف كلي اين تحقيق نيز شناخت مهمترين موانع صادرات قطعات خودرو كشور و ارائه مناسب‌ترين استراتژي براي سازندگان قطعات خودرو جهت ورود به بازارهاي بين‌المللي.

اهداف اصلي تحقيق:

1 ـ شناسائي ويژگيها و امكانات صنعت قطعات خودرو كشور.

2ـ شناسايي موانعا و فرصتهاي مؤثر درون محيط و بيرون محيطي سازمان در صادرات قطعات خورد.

3ـ ويژگيهاي شركتهاي موفق قطعه ساز در كشورهاي در حال توسعه.

4ـ رسيدن به بهترين شيوه و يا بهترين استراتژي براي سازندگان قطعات خودرو جهت دستيابي به بازارهاي بين‌المللي.

اهداف فرعي تحقيق:

1ـ دلايل ورود سازندگان قطعات خودروي كشور به بازارهاي بين المللي

2ـ مناسب‌ترين نوع و گروه قطعات براي توسعه صنعت قطعه سازي كشور

3ـ مؤثرترين حمايت‌هاي دولتي از صنعت قطعه سازي كشور براي توسعه صادرات

مسئله تحقيق:

عوامل مهم و اساسي در تدوين مناسب‌ترين استراتژي مؤفق براي سازندگان قطعاته خودرو جهت راهيابي به بازارهاي بين‌المللي كدام است؟

سؤالات تحقيق:

1ـ ويژگيها و امكانات صنعت قطعات خودرو كشور كدامند؟

2ـ نقاط قوت و ضعف درون سازماني سازندگان قطعات خودرو جهت ورود به بازارهاي بين‌المللي كدامند؟

3ـ موانع و فرصتهاي محيطي برون سازماني سازندگان قطعات خودرو جهت ورود به بازارهاي بين‌المللي كدامند؟

4ـ ويژگيهاي شركتهاي موفق قطعه ساز در كشورهاي در حال توسعه كدامند؟

5 + بهترين شيوه و يا بهترين استراتژي براي سازندگان قطعات خودرو جهت دستيابي به بازارهاي بين‌المللي كدامند؟

سوالات فرعي:

1ـ دلايل ورود سازندگان قطعات خودروي كشور به بازارهاي بين‌المللي كدامند؟

2ـ مناسب‌ترين نوع و گروه قطعات براي توسعه صنعت قطعه سازي كشور كدامند؟

3ـ مؤثرترين حمايت‌هاي دولتي از صنعت قطعه سازي كشور براي توسعه و صادرات كدامند.

روش تحقيق

الف) در اين تحقيق با توجه به موضوع مورد بررسي از روش توصيفي و تحليلي بهره گرفته شده است. بدين معني كه در روش توصيفي سعي شده بدون هيچگونه دخالت يا استنتاج ذهني وضعيت و موقعيت فعلي صادرات صنعتي كشور بويژه  صنعت قطعه سازي را آنطور كه هست مورد بررسي قرار داده و در روش تحليلي، اطلاعات جمع آوري شده را بوسيله روشهاي آماري مورد تحليل قرار دهيم و نهايتاً  با محاسبه ضريب همبستگي بين متغيرهاي سؤالات تحقيق به تعيين نوع رابطه و ميزان تأثير متغيرهاي تحقيق پرداخته كه از اين جهت تحقيق از نوع توصيفي همبستگي مي‌باشد. ضمناً  از تحليلهاي آمراي استنباطي براي گردآوري، طبقه‌بندي و تجزيه و تحليله داده‌ها و آزمون سؤالات استفاده شده است.

ب) جمع‌آوري اطلاعات با استفاده از ابزار ذيل صورت گرفته است:

1ـ روش كتابخانه‌اي: براي تدوين مباحي تئوريك تحقيق،  عمدتاً  از كتابهاي مرجع سمينارها مقالات، جزوات، مجلات و پايان‌نامه‌هاي مرتبط با موضوع مورد بحث، بهره گرفته شده است.

2ـ  روش مصاحبه حضوري و پرسشنامه: جهت جمع‌آوري نظرات كارشناسان و مديراني كه با موضوع تحقيق حاضر آشنا هستند،  پرسشنامه‌اي با سؤال شامل، سؤال بسته كه داراي  پاسخ به روش ليكرت، سؤال باز و سؤال عمومي مي‌باشد،  تدوين گرديد. (اصل پرسشنامه در قسمت ضميمه آورده شده است).

قلمرو تحقيق

به منظور امكانپذير نمودن دستيابي به منابع تحقيق، چارچوب موضوعي، مكاني و زماني به صورت زير تعيين گرديده است:

الف) قلمرو موضوعي: صادرات قطعات خودرو در قالب مباحث مربوط به استراتژيهاي ورود به باارهاي بين‌الملل و مديريت بازارهاي بين‌المللي مي‌باشد.

ب) قلمرو مكاني: براي بررسي اهم موانع صادرات قطعات خودرو، كلية شركتهاي توليد كنندة قطعات خودرو كه در زمينة صادرات قطعه طي سالهاي 78ـ74 فعاليت داشته و گواهينامه سيستم مديريت ISO اخذ نمودند. مورد بررسي قرار خواهند گرفت.

پ)قلمرو زماني: قلمرو زماني اين پژوهش طي سالهاي 78 ـ‌74 مقارن با اجراي برنامة دوم توسعه مي‌باشد.

ت) قلمرو صنعت: صنعت مورد نظر كليه سازندگان قطعات خودرو مي‌باشد علي‌الخصوص شركتهائي كه طي سالهاي 78ـ 74 فعاليت داشته و گواهينامه سيستم مديريت ISO اخذ نمودند، مورد بررسي قرار گرفته‌اند.

مشكلات و محدوديتها

طبيعي است كه هر كار تحقيقاتي با موانع  مشكلاتي روبرو مي‌باشد، تحقيق حاضر نيز از اين امر مستثني نبوده و با مشكلاتي به قرار ذيل روبرو بوده است:

1ـ عدم همكاري سازمانها و ارگانهاي دولتي در دادن اطلاعات و آمار مربوطه، زيرا متأسفانه در جامعة ما هنوز به اطلاعات به عنوان يك منبع قدرت نگريسته و آنرا محرمانه تلقي مي‌كنند.

2ـ مشكل عدم وجود پرسشنامة استاندارد در زمينة پژوهش.

3ـ مشكلات مربوط به توزيع و جمع‌آوري پرسشنامه‌ها، به دليل عدم همكاري بعضي از مديران و مسئولين شركتهاي مربوطه.

4ـ محدوديتهاي مالي و نبود امكانات لازم در راستاي انجام امور مربوط به تحقيق

5ـ محدودت زماني نيز يكي از مسائل گريبانگير اين پژوهش بود، بالطبع در صورت وجود زمان بيشتر، امكان بالا بردن سطح كيفي تحقيق ميسر مي‌شد.

6ـ عدم همكاري مسئولين كتابخانه‌هاي بعضي از دانشگاههاي كشور در خصوص استفاده از منابع كتابخانه‌اي. (اغلب آنها اين مطالب را عنوان مي‌كنند كه از سرويس دهي به دانشجويان ساير دانشگاهها معذورند.)

7ـ نقصان اطلاعات مربوط به صنعت خودرو و قطعه سازي در كشور.

8ـ نقصان اطلاعات مربوط به بازارهاي صادرات قطعات خودرو در كشور

9ـ عدم وجود نتايج تحقيقات در اين  خصوص و يا عدم انجام اينگونه تحقيقات در كشور.

10ـ عدم وجود آمارهاي دقيق از صادرات قطعات خودرو در كشور.

 


مراحل چرخه حيات

 

معرفي

رشد

بلوغ

افت‌(افول)

محل توليد

ـ‌در كشورهاي ابداع كننده (معمولاً كشورهاي صنعتي)

ـ‌در كشورهاي ابداع كننده محصول و كشورهاي صنعتي

ـ در كشورهاي متعدد

ـ عموماً در كشورهاي توسعه يافته

محل بازار

ـ عموماً در كشورهاي ابداع كننده محصول با كمي صادرات

ـ عموماً در كشورهاي صنعتي

ـ تغيير در بازارهاي صادراتي به دليل جايگزيني توليد در بعضي بازارهاي خارجي صادراتي بجاي صادرات

ـ رشد در كشورهاي در حال توسعه

ـ كمي كاهش در كشورهاي صنعتي

ـ عموماً در كشورهاي توسعه يافته

ـ كمي صادرات از كشورهاي توسعه يافته

عوامل رقابتي

ـ‌جايگاه نزديك به مونوپولي

ـ فروش بيشتر بر مبناي منحصر‌ بهفرد كردن خصوصيات محصول است تا قيمت

ـ‌ ببود در خصوصيات محصول

ـ رشد سريع تقاضا

ـ افزايش تعداد رقبا

ـ قيمت تكي بعضي از رقبا

ـ استاندارد شدن هر چه بيشتر محصولات

ـ‌تقاضاي بسيار تثبيت شده است.

ـ‌تعداد رقبا كاهش مي‌يابد.

ـ قيمت بسيار مهم است، خصوصاً در كشورهاي در حال توسعه

 

ـ تقاضا بسيار افت مي‌كند.

ـ قيمت سلاح كليدي است.

ـ تعداد كشورهاي توليد كننده كاهش مي‌يابد.

تكنولوژي توليد

 ـ چرخه توليد كوتاه

ـ ابداع روشهاي منطبق با تكامل تدريجي محصول

ـ افزايش نيروي كار و تخصص مرتبط با ميزان سرمايه‌گذاري

ـ‌حجم سرمايه گذاري افزايش مي‌يابد.

روشها بيشتر يكسان و استاندارد مي‌شوند.

ـ چرخه توليد طولاني با سرمايه گذاري زياد

ـ‌بساير يكسان (استاندارد)

ـ مهارت نيروي انساني كمتر مورد نياز است.

‌-‌كارگرا بدون تخصص در خطوط توليد مكانيزه طولاني

جدول شمارة‌(2ـ3) تغييرات در تجارت جهاني طي چرخة زندگي محصول

 

ـ سطوح سه گانه محصول

اولين و مهمترين جنبه كالا شالوده يا اساس 1 آنست. شالوده كالا در مركز تماميت كالا قرار گرفته است. شالوده كالا همان خدمات مشكل گشايندة كالا يا ففوايد اساسي آن است كه مصرف كنندگان هنگام خريد انتظار آنرا دارند.

بخش واقعي 2 (فيزيكي) كالا خود داراي پنج ويژگي است. سطح كيفي،  ويژگيها، طرح، نام تجاري و بستگه‌بندي و سرانجام به آخرين سطح كالا يا مزاياي اضافي همراه آن مي‌رسيم طراح كالا موظف است براي مصرف كننده، فوايد و خدمات اضافي دراطراف شالوده كالا و كالاهاي واقعي  ايجاد كند. خدمات و مزاياي نظير تضمين تأمين قطعات كارآيي خوب، آموزشهاي مجاني…

شـــــــــــــــــــــــــكــــــــــــــــــــل

شكل (2ـ8) سطوح سه‌گانه كالا

الف ـ كيفيت:

شركتها مفهوم كيفيت را مورد بررسي مجدد قرار داده‌اند و متوجه شده‌اند كه مطلوبترين و موفقترين مصول در جهان اگر نيازها، خواسته‌ها و انتظارات مشتريان را برآورده نكند ايده آل محسوب نمي‌شود. تعريف جديد كيفيت در چهارچوب اين مفاهيم چنين است.

درجه‌اي كه يك محصول با انتظارات مشتري و مشخصات ارائه شده تطبيق دارد در اين نگرش جديد بازاريان بايد تركيبات مناسب، عملكرد مناسب دوام مناسب و… شناسائي كنند. تنها كاري كه آنها بايد انجام دهند اين است كه از مشتريان نظرخواهي كنند. امروزه تمام وظايفي كه در سازمان انجام مي‌گيرد از قبيل نوشتن نامه‌ها، رنگ كردن ماشينها و پاسخگوئي به مراجعه كنندگان،‌ حتي وظايف نظافتچي‌ها و نگهبانان عناصر مؤثر در كيفيت محسوب مي‌شود.

كيفيت محصول از راههاي مختلف مي‌تواند ارتقاء يابد به عنوان مثال:

ـ بوسيله بهبود عملكرد محصول

ـ بوسيله گنجانيدن مزايا و ويژگيهاي جديد

ـ‌بوسيله افزايش قابل اعتماد بودن محصول

ـ بوسيله اطمينان دادن به اينكه محصول با مشخصاتش تطبيق دارد.

ـ‌ بوسيله افزايش دوام محصول

ـ بوسيله بهبود سرويس دهي

ـ بوسيله بهبود شكل ظاهري محصول

شكل (2ـ10) راههاي ارتقاء كيفيت محصول

 

ب ـ ‌ويژگي‌ كالا:

يك كالا را مي‌توان باويژگيهاي مختلفي به بازار عرضه داشت. يك توليد كننده بايد خريداران كالاي توليدي خود را بطور دوره‌اي مورد بررسي قرار داده و از ايشان سؤال كند كه كدام ويژگي كالا مورد علاقه ايشان است و افزودن كدام ويژگي به ارتقاء و بهبود كالا كمك مي‌كند و براي هر ويژگي جديد، شما حاضر به پرداخت چه مبلغي هستيد؟

ج‌ـ طرح كالا:

مفهوم طرح كالا مفهومي به مراتب وسيع‌تر از شكل ظاهري كالا است. شكل كالا فقط گوياي ظاهر كلاست ولي طرح كالا تا عمق كالا ادامه مي‌يابد. يك طرح خوب هم به مفيد بودن كالا و هم به ظاهر آن كمك مي‌كند. يك طراح خوب به ظاهر كالا توجه دارد اما در عين حال در فكر توليد كالائي است كه استفاده و تعمير و نگهداري آنها سهل، ايمن و نسبتاً كم هزينه باشد و توليد و توزيع آنها نيز به آساني و با كمترين هزينه انجام شود.

د ـ ‌نام تجاري:

يكي از تصمي‌‌هاي مهم‌ تعيين مارك يا نام تجاري محصول است مارك تجاري محصول عبارتست از هر گونه كلمه، طرح، صدا، شكل، رنگ يا تركيبي از اينها كه براي ايجاد تمايز بين محصولات و خدمات يك توليد كننده يا فروشنده و محصولات و خدمات رقبا مورد استفاده قرار مي‌گيرد نام تجاري قسمتي از علامت تجاري است كه ادا كردني است.

توليد كنندگان اغلب به اين نتيجه رسيده‌اند كه با صرفه‌تر و آسانتر آن است كه خود صرفاً توليد كالا را برعهده گيرند و تعيين علامت تجاري را به سايرين واگذارند (از نامهاي معتبر استفاده كنند)

ه‍ ـ‌بسته‌بندي:

كالاها اكثراً با بسته‌بندي به بازار عرضه مي‌شوند. بعضي از بازاريان بسته‌بندي را همراه با P 4 ديگر پنجمين P تركيب عناصر بازاريابي ناميده‌اند.

بسته‌بندي محصول  عبارتست از هرگونه ظرف يا بسته‌اي كه محصول در آن براي فروش به بازار عرضه مي شود يا بوسيلة آن اطلاعات لازم در مورد محصول به مصرف كنندگان منتقل مي‌شود.

امروزه هزينه‌هاي بسته‌بندي در كشورهاي پيشرفته‌ بسيار بالا است و چنين تخمين زده‌اند كه 10 درصد هزينه مربوط به خريد محصولات، هزينه بسته‌بندي است.

بسته‌بندي محصولات، علي رغم هزينه‌هاي زياد آنها ضروري است، زيرا مزاياي بسياري براي توليد كننده خرده فروش و مصرف كننده نهائي دارد. مزيت اصلي بسته‌بندي اطلاعاتي است كه به مصرف كننده منتقل مي‌كند مانند دستورالعمل مصرف مواد استفاده شده در تركيب محصول نشانة استاندارد وموارد ديگري كه طبق ضوابط قانوني يا  تجاري بايد روي بسته بنديها نوشته شود. بسته‌بندي اغلب در سهولت كاربرد نقل و انتقال، حفاظت و انبار كردن محصول تأثير بسزائي دارد.

نكتة‌ديگر در مورد بسته‌بندي، ذهنيتي است كه در مصرف كننده ايجاد مي‌كند. بسته‌بندي ممكن است نشاندهنده وضعيت يا حتي كيفيت محصول باشد.

امروزه مشخص شده است كه انتخاب رنگها در بازاريابي اهميت بسياري دارد و در بسته‌بندي بايد به اين عامل مهم توجه شود. رنگها با توجه به سن، محل زندگي و نوع درآمد افراد و نوع محصول داراي پيامهاي گوناگوني هستند.

امروزه بسته‌بندي يكي از جنبه‌هاي مهم استراتژي بازاريابي شركتهاست. سازمانها بسته‌بندي را راهي براي جذب مشتري به سوي محصولات جديد و موجود مي‌دانند. براي بسته‌بندي مجدد ماركهاي موجود اقدامات جدي صورت مي‌گيرد.

و ـ ورانتي: 1

وارانتي عبارتست از تعهد كتبي‌اي كه شركت به مشتري مي‌دهد. مطالعات نشان مي‌دهد كه وارانتي ارزشيابي محصولات بوسيلة مصرف كنندگان را تحت تأثير قرار مي‌دهد. ماركهائي كه داراي وارانتي محدود است. در مقايسه با ماركهائي كه داراي وارانتي كامل است مقبوليت كمتري دارد.

در اوايل قرن حاضر در كشورهاي پيشرفته دادگاهها از شركتها حمايت مي‌كردند اما روند فعلي دادگاهها به طرف تعهد كامل شركت است، يعني توليد كننده مسئول هر گونه نقصي در محصول است، حتي اگر استانداردهاي لازم را رعايت كرده باشد. طرفداران مصرف كنندگان و شركتها اين موضوع را بطور گسترده مورد بحث و بررسي قرار مي‌دهند. ارائه وارانتي در خريد مصرف كنندگان تأثير مثبتي دارد و براي توليد كنندگان نيز مزيت بازاريابي مهمي محسوب مي‌شود.

ض ـ خدمات پس از فروش

خدمات همراه كالا بعنوان يك ابزار اصلي براي دستيابي به مزيت رقابتي مورد ستفاده قرار مي‌گيرد.  قبل از هرگونه تصميم دربارة خدمات همراه كالا بايد نظر مصرف كنندگان هدف، ارزش و فايده هر خدمت، همراه با اهميت نسبي آن خدمت تعيين و مورد بررسي قرار گيرد. از نظر ارزشي كه براي خدمات مختلف قائل مي‌شوند مشتريان با يكديگر متفاوت‌اند بعضي از آنها به خدمات مالي و اعتباري اهميت مي‌دهند عده‌اي از آنها براي تحويل فوري و قابليت اطمينان تأكيد دارند، عده‌اي ديگر خواستار خدمات نصب و بهره‌برداري فوري‌اند وبراي بعضي از مشتريان، خدمات مشاوره‌اي و اطلاعات فني، خدمات آموزشي استفاده از كالا يا خدمات پس از فروش از اهميت خاصي برخوردارند.

با توجه به اهميت خدمات در بازاريابي جديد، خدمات فقط به خدمات پس از فروش اطلاق نمي‌شود. بلكه خدماتي فراگير و شامل سه مرحلة‌ پيش از فروش، در خلال فروش و پس از فروش مورد توجه است. خدمات پيش از فروش شامل حل مشكلات مشتريان است حتي در شرايطي كه با محصول شركت ارتباط ندارد، براي مثال، گرفتن و يزاي مسافرتي.

خدمات، در خلال فروش آن خدماتي است كه اطلاعات كافي را در اختيار مشتري قرار مي‌دهد و او را ترغيب به خريد مي‌كند و در تصميم خريد راهنمائي مي‌كند مثل نمايش طرز صحيح استفاده از محصول خدمات پس از فروش نيز شامل حمل و نقل محصول، نصب و راه‌اندازي دستگاهها، آموزش و… است. مجموع اين خدمات مبناي بازارداري و حفظ مشتريان است زيرا باعث وفاداري آنان به محصول و شركت مي‌گردد.

انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه