انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

نوشته شده توسط moshaveranetehran.net   
دسته: انجام پایان نامه | مقالات
نمایش از چهارشنبه, 03 شهریور 1395 03:32
بازدید: 783

1- قضیه روی و لم شپارد را توضیح داده و موارد استفاده و استخراج ریاضی آن را بیان کنید.

1-   بحثهای اسلاتسکی را در رابطه با اثر جانشینی و درآمدی توضیح داده واستخراج کنید.

2-   در یک بازی دو نفره و یا جمع ثابت برد و باخت، شرایط ناپیوستگی در فضای برد و باخت باعث عدم دسترسی به راه حل Maxmin یا Minmax می‌شود، چرا چنین اتفاقی رخ می‌دهد. راه حل چیست؟ اصولاً نظریه بازی در چه مباحث اقتصادی بیشتر کاربرد دارد.

3-   تفاوت بین جایگزینی خالص و جایگزین ناخالص را برای دو کالای I وJ شرح دهید. آیا امکان دارد دو کالا مکمل خالص و یا مکمل ناخالص هم باشند.

4-   توابع عرضه وتقاضای زیر در قالب مدل تار عنکبوتی در دست است.

 

ضمن نوشتن و حل معادلة تفاضلی مربوطه، راجع به پایداری و ناپایداری نوسانی یا غیرنوسانی بودن تعادل و حرکت قیمت بحث کنید.

1-   فرض کنید که نظام بازار با نظام جیره‌بندی کالاها جایگزین بشود و مقدار مساوی به هر نفر کالا برسد. در این جایگزینی چه تغییری در وضعیت رفاهی مصرف‌کننده رخ می‌دهد.

2-   فرق بین مطلوبیت مستقیم و غیرمستقیم را نوشته و قضیه روی و لم شپارد را بیان کنید.

3-   بنگاهی از دو عامل تولید K و L استفاده می‌کند که K (عامل سرمایه) را می‌تواند از بازار به قیمت r خریداری کند. بنگاه در تولید کالای خود، چنانچه از عامل تولیدی L بیشتر از  استفاده کند. بایستی قیمت 5/1 برابر بپردازد. چنانچه قیمت کالای تولیدی بنگاه، دستمزد و نهاد K را به ترتیب با r ,w , p دهیم، رفتار تولیدکننده را نشان دهید.

4-   چه رابطه‌ای بین سود و اضافه رفاه تولیدکننده وجود دارد؟

5-   در یک مدل تعادل عمومی، کالاها از دو گروه کالاهای اولیه (غیرتولیدی) و کالاهای تولیدی تشکیل یافته است. شرایط بهینه مصرف‌کننده را شرح دهید.

(کالاهای اولیه q1 , q2 , qs وکالاهای تولیدی m , qs+1 , qn تعداد مصرف کنندگان و N تعداد بنگاههای تولیدی می‌باشد).

6-   ثابت کنید که سطح زیر منحنی هزینه نهایی برابر هزینه متغیر کل است.

1-   فرض کنید که قیمت اجاره خانه در زیر قیمت تعادلی آن کنترل شده باشد، اگر عرضه مسکن کشش برابر صفر داشته باشد، آیا برداشتن کنترل قیمت موجب افزایش رفاه کل در جامعه خواهد شد یا خیر؟ اگر عرضه مسکن کشش پذیر باشد به سؤال فوق جواب دهید.

2-   فرض کنید که خانوارها به طور متوسط در هر ماه 100 لیتر بنزین مصرف می‌نمایند. اگر قیمت بنزین از 200 ریال به 400 ریال افزایش یابد. باید به هر خانوار ماهیانه 20000 ریال پرداخت شود تا اثر افزایش قیمت خنثی گردد. صحت عبارت فوق را با دلیل بررسی کنید.

3-   فرض کنید دولت بخواهد در یک منطقه از شهر فرودگاهی دائر نماید. احداث فرودگاهی موجب آلودگی صوتی خواهد شد. برای پیداکردن خسارت وارد بر خانواردها دو راه به نظر می‌رسد:

1-3- از اهالی پرسیده شود چه مقدار حاضر هستند بپردازند تا فرودگاه ساخته نشود.

2-3- از اهالی پرسیده  شود چه مقدار حاضر هستند دریافت کنند تا اجازه تأسیس بدهند.

الف) کدام راه حل خسارت را بیشتر برآورد می‌کند و چرا؟ کدام راه حل صحیح

است؟

ب) اگر برای اهالی منطقه حق برخورداری از سکوت را قائل باشیم، کدام راه حل باید انتخاب گردد.

4- در یک بازار رقابت انحصاری (Monopolistic Competition) فروشنده یک و دو به ترتیب کالاهای q1 و q2 را به قیمتهای p1 و p2 می‌فروشند و تابع هزینه تولید آنها به ترتیب C1= C1(q1) و C2= C2(q2) می‌باشد. تابع تقاضای آنها به صورت زیر است:

 

هرکدام از دو فروشنده به دنبال یافتن حداکثر سود هستند به شرطی که فروش دیگری ثابت فرض شود. به کلیه سئوالات زیر جواب دهید.

الف) فروشندگان چه نوع کالایی دارند؟

ب) مقادیر بهینه فروش را تعیین کنید؟

ج) اگرباشد، در اینصورت اولاً مقادیر بهینه فروش را بدست آورید.

ثانیاً: بررسی کنید q1=q2 خواهد شد.

ثالثاً: تابع تقاضا را بدست آورید.

رابعاً: اگر هر فروشنده نسبت به مقدار فروش دیگری از خود واکنش نشان دهد، تابع واکنش هر یک را تعیین کنید و مقادیر تعادلی را بوسیله توابع واکنش بدست آورید.

5- فرض می‌کنیم 3 کالا در بازار وجود دارد و توابع تقاضای اضافی برای کالای 2 و 3 به صورت زیر است:

اولاً قیمتهای تعادلی را در بازار تعیین کنید.

ثانیاً در مورد پایداری نقطة تعادل بحث کنید.

1-   جدول هزینه خانوار نمونه برای یک هفته در سالهای t1، t2 و t جدول زیر نشان داده شده است. معین کنید. وضعیت رفاهی این خانوار در کدام یک از سالهای t1، t2 و یا t3 بهتر است.

شاخص قیمتها

هزینه خانوار

 

سالt3

سالt2

سال t1

سالt3

سالt2

سال t1

3

1

1

2

6

2

خوراک

6

2

1

6

12

2

پوشاک

2

5/0

1

8

18

6

مسکن

2

2

1

12

24

8

بهداشت

2/0

2/0

1

14

30

10

سایر

               

2-   فرض کنید هواپیمایی در طول یک هفته بین 10 نقطه سفر می‌کند. تقاضا برای سفر با هواپیما در هر کدام از این نقاط به صورت P=a-bx است که در آن P قیمت بلیط و X تعداد آن است و فرض می‌کنیم که هواپیما همواره با ظرفیت کامل حرکت می‌کند – اگر هزینه نهایی افزایش ظرفیت هواپیما برابر با C ریال باشد، اولاً ظرفیت بهینة هواپیما را محاسبه کنید ـ ثانیاً قیمت بهینة بلیط هواپیما را در هر کدام از 10 نقطه محاسبه کنید؟ ثالثاً اگر تعداد نقاطی را که هواپیما به آنجا سفر می‌کند افزایش یابد قیمت بهینة بلیط باید افزایش یابد یا کاهش؟ اگر هزینه نهایی افزایش ظرفیت برابر باCX ریال باشد به سئوالات فوق پاسخ دهید.

3-   ثابت کنید مسیر توسعه برای تابع تولید Q=ALKB،  خط مستقیمی است که از مبدأ مختصات می‌گذرد و هزینه متوسط تولید، مستقل از سطح تولید است.

4-   محصول Q توسط تابع  تولید می‌شود که در آن K عامل سرمایه و L عامل نیروی کار می‌باشند. قیمت عوامل در بازار عوامل و در شرایط رقابتی به ترتیب برابر با r و w تعیین می‌شوند. اولاً اگر قیمت محصول Q در بازار رقابتی برابر با P باشد و توسط بنگاه تولیدی در شرایط رقابتی فروخته شود، سود را حداکثر کرده و میزان جایگزینی فنی را بین کار و سرمایه بدست آورید. (Rate of Technical Substitution) . ثانیاً اگر تابع تقاضا در بازار برابر با P=f(Q) باشد و مقدار محصول Q را انحصارگر تولید نماید و در بازار انحصاری بفروشد میزان جایگزینی فنی بین کار و سرمایه را تعیین کنید، وقتی که انحصارگر سود خود را حداکثر می‌کند. ثالثاً‌ تفاوت بین این دو نرخ جایگزینی فنی را شرح دهید و هدف بنگاه تولیدی در بازار رقابتی و انحصاری برای یافتن حداکثر سود چیست؟

5-   یک انحصارگر مقدارq را با تابع هزینه C=C(q) تولید کرده و به قیمت P در شرایط انحصاری می‌فروشد. تابع تقاضا در بازار به صورت P=f(q) است. انحصارگر برای تعیین مقدار فروش و قیمت درصدد است هزینه کل را حداقل کند بشرطی که سود آن از مقدار  همیشه بیشتر باشد. شرایط تعیین فروش و قیمت را بدست آورده و از نظر اقتصادی تفسیر نمایید.

6-   نشان دهید در بازار رقابت ناقص و دربلند مدت تعادل بنگاه تولیدی در نقطه‌ای حاصل می‌شود که تابع تقاضا و تابع هزینه متوسط بر هم مماس باشند.

1-   یک انحصارگر مقدار کالای q را با هزینه تولید C=C(q) تولید کرده و با تابع تقاضای P=F(q) در شرایط انحصاری می‌فروشد. اگر نرخ مالیات بر سود a باشد؛ اولاً سهم دولت را تعیین کرده و تأثیر نرخ مالیات را در فروش معین کنید. ثانیاً دولت اجازه می‌دهد انحصارگر b برابر هزینه کل را در محاسبه مالیات بر سود منظور کند در این صورت تأثیر b را در تولید انحصارگر بررسی کنید. انحصارگر بدنبال یافتن حداکثر سود خود می‌باشد.

2-   بازار متشکل از دو فروشنده i و j می‌باشد و تابع تقاضای بازار به صورت P=F(q1+q1) است وq=q1+q2 می‌باشد. هزینه تولید فروشنده i برابر با Ci= Ci(qi) است و تابع واکنش فروشنده j ام به صورت qi= Cj(qi) است. اگر فروشنده i بخواهد در بازار تسلط کامل داشته باشد و سود خود را حداکثر نماید، در این صورت تأثیر واکنش فروشنده jام را در شاخص لرنر فروشنده i بررسی کنید.

3-   توابع عرضه و تقاضا در یک بازار به صورت زیر است.

قیمت تعادلی را تعیین کرده و در مورد پایداری مسیر قیمت بحث کنید.

4-   فرض کنید فروش کالایی مانند X بستگی به وضعیت بازار آن داشته باشد. به عبارت دیگر بتوان بااحتمال 50 درصد X را با قیمتی معادل هر واحد 30 تومان و با احتمال 50 درصد X را با قیمتی معادل 20 تومان به فروش رسانید. تابع هزینه تولید کننده X به صورت

می‌باشد و تصمیم برای تولید در هر دورة قبل گرفته می‌شود.

الف: اگر تابع مطلوبیت تولید کننده به صورتu=V باشد (که در آن V عبارت است از مطلوبیت حاصل از کسب سود) مقدار تولید را مشخص کنید.

ب: اگر تابع مطلوبیت به صورت  باشد مقدار تولید از بند الف بیشتر خواهد بود یا کمتر؟ چرا؟

ج: اگر تابع مطلوبیت به صورت  باشد به سئوال بند ب پاسخ دهید.

5-   جدول هزینه یک خانوار نمونه در هفته توسط ارقام زیر نشان داده شده است. معین کنید که وضع خانوار در کدام یک از سالهای t3 , t2 , t1 بهتر است.

شاخص قیمتها

هزینه خانوار

 

سالt3

سالt2

سال t1

سالt3

سالt2

سال t1

6

3

1

3

6

2

خوراک

12

6

1

6

12

4

پوشاک

2

5/0

1

9

18

6

مسکن

4

2

1

12

24

8

بهداشت

2/0

1/0

1

15

30

10

سایر

               

 

6-   فرض کنید یک شرکت اتوبوس رانی شهری عهده‌‌دار حمل و نقل مسافر بین n نقطه در شهر است. تقاضا برای سفر با اتوبوس در هر نقطه برابر است با P= a+bx که در آن X عبارت است از تعداد بلیطهای فروخته شده و P عبارت است از قیمت هر بلیط. اگر تابع هزینه افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل شهری از رابطه C=C+dx به دست آید که در آنX عبارت است از ظرفیت ناوگان و C عبارت است از هزینه کل. مطلوب است ظرفیت بهینة ناوگان حمل و نقل و قیمت بهینة بلیط اتوبوس در هر نقطه. اگر تعداد نقاط به سمت بی‌نهایت میل کند قیمت چه خواهد شد.

1-   هزینه یک خانوار نمونه در سالهای  در جدول زیر نشان داده شده است. وضعیت رفاهی این خانوار در کدام یک از سالها بهتر است.

شاخص قیمتها

هزینه خانوار

 

سالt3

سالt2

سال t1

سالt3

سالt2

سال t1

3

1

1

2

6

20

خوراک

6

3

1

6

12

40

پوشاک

1

 

1

8

18

60

مسکن

2

2

1

12

24

80

بهداشت

   

1

14

30

100

سایر

               

 

2-   اگر در جدول زیر X عبارت باشد از تعداد رانندگانی که مسیر یک اتوبان را طی یک هفته طی می‌کنند وY عبارت باشد از مدت زمانی که برایهر راننده لازم است تامسیر اتوبان را طی کند و Z عبارت باشد از حداکثر زمانی که آخرین راننده مایل است برای پیمودن مسیر اتوبان وقت صرف کند:

الف) تعداد بهینه عبور از اتوبان طی هفته چیست؟

ب) برای رسیدن به تعداد بهینه فوق دولت باید چکار کند؟

ج) اگر دولت کاری نکند چه نتیجه‌ای بدست خواهد آمد؟

20

18

16

14

12

10

8

6

4

X

180

160

140

120

100

80

60

40

20

Y

120

160

200

240

280

320

360

400

440

Z

 

3- فرض کنید معمول q توسط دو بنگاه A و B تولید می‌شود. دو بنگاه تشکیل کارتل داده‌اند. هر کدام از دو بنگاه برای فروش محصول خود دو استراتژی می‌توانند انتخاب کنند، اولین استراتژی عبارت است از استراتژی همکاری و اجرای تعهد و دومین استراتژی عبارت است از تقلب و فروش پنهانی، سود دو بنگاه در هر کدام از حالات زیر نشان داده شده. معین کنید استراتژی هر کدام را.

1- تعداد n بنگاه تولیدی یکسان را با سطح تولید در نظر بگیرید، تابع تقاضا بصورت معکوس می‌باشد که در آن ،

است. تابع هزینه هر بنگاه یکسان و برابر است با  نشان دهید در چنین شرایطی راه حل کورنو و شبه رقابتی در انحصار دو جانبه در حد یکی است.

2-تابع مطلوبیت را در نظر بگیرید. خط بودجه ابتدا به صورت می‌باشد. حال اگر قیمت کالایQ1 از  به از به افزایش یابد. افزایش قیمت چه اثر جانشینی از نظر هیکس و اسلاتسکی دارد.

3- منحنی تقاضای جبرانی همیشه نزولی (شیب منفی) است. این عبارت صحیح است یا غلط، توضیح دهید.

4- یک بنگاه تولیدی کالای q را با تابع هزینه C=C(q) تولید کرده و تحت شرایط نامطمئنی در ارتباط با قیمت می‌فروشد. اگر احتمال وقوع در هر یک از قیمت‌های P1 و P2 الی Pn برابر باشد.

اولاً سود انتظاری را تشکیل دهید، بطوریکه

ثانیاً : برای تعیین مقدار فروش بهینه حداکثر تابع سود انتظاری را بدست آورید و شرایط مرتبه اول را تفسیر بکنید.

ثالثاً: اگر بنگاه تولیدی مطلوبیت خود را تابعی از سود خود در نظر بگیرد. در اینصورت مطلوبیت انتظاری او را بنویسید و آن را نسبت به مقدار فروش حداکثر کنید.

رابعاً: در خصوص ریسک‌پذیری وریسک گریز بودن تولید کنندة بحث کنید.

5- یک انحصارگر دو کارخانه دارد و به ترتیب کالای q1، q2 را با هزینه تولید و تولید می‌کند و توابع تقاضای این دو کارخانه بهم مرتبط هستند و به صورت زیر بیان می‌شوند.

انحصارگر در صدد حداکثر کردن سود خود می‌باشد؛

اولاً : شرایط مرتبه اول را برای تعیین مقدار q1 و q2 در حالت بهینه تعیین کنید و آنها را از نظر اقتصادی تفسیر کنید.

ثانیاً: اگر دولت به ازاء هر واحد تولید از کالای q1 مالیات  را اعمال کند. اثر تفسیر آن را در مقدار فروش بررسی کنید.

1- چقدر با جملات زیر موافقید، تحلیل نمائید.

الف – اگر دو کالای y , x جانشین باشند در صورتیکه کالای y سهمیه‌بندی شود، کشش تقاضا برای x بیشتر می‌شود.

ب – اگر دو کالای y , x مکمل باشند در صورتیکه کالای y سهمیه‌بندی شود، کشش تقاضای برای y کمتر می‌شود.

2- نظرتان در مورد عبارت زیر چیست؟

دو شرکت الف و ب فعالیت می‌نمایند، شرکت الف اقدام به دامپینگ می‌نماید این اقدام به جز حمایت دولت عملی نیست.

3-   از تابع هزینه تابع تولید را استخراج نمائید. در صورتی که نتوان ازتابع هزینه، تابع تولید را استخراج نمود علت چیست؟

4-   در صورتیکه تابع مطلوبیت کاملاً جمع‌پذیر نباشد، کدامیک از معیارهای تابع تقاضای نرمال یا تابع تقاضای جبرانی معیار خوبی برای ارزیابی جانشین و مکملی می‌باشد.

1-   اگر موافق یا مخالف هستید، با استدلال (نمودار – اثبات ریاضی) بیان کنید چرا؟

الف – در حالیکه هزینه‌های تولید یکی از دو انحصارگر فروش بواسطه ضوابط خاص و جدید محیط زیست برای او افزایش یابد. این انحصارگر تولید خود را تغییر نمی‌دهد با این رفتار او حداکثر کنندة سود نخواهد بود.

ب ـ توابع هزینه برای تولید همگن بصورت شعاع می‌باشد.

ج- گاهی حتی در کوتاه مدت مصرف‌کننده بیش از مالیاتی که دولت بر هر واحد تولید وضع می‌کند، می‌پردازد.

د – در حالیکه تعیین قیمت برای افراد با درآمدهای ناشی از فقط فروش موجودی می‌توان، آنها را از خریداران خاص تبدیل به فروشندگان خاص نمود ولی در مورد افراد با توابع مطلوبیت از نوع Min(ab) این مسئله صادق نیست.

2- بهینه پارتو را برای تابع مطلوبیت با فرض اینکه موجودی کالای و کالای است، بدست آورید و سپس ثابت کنید که قیمت‌های تعادلی را در این اقتصاد تابع توزیع موجودیهای در این افراد نمی‌باشد.

1- کارفرمایی سیستم پرداخت دستمزد را بصورت ساعتی 500 تومان تا 44 ساعت کار در هفته و به ازاء هر ساعت کار مازاد بر 44 ساعت کار تا سقف 60 ساعت کار هفتگی 650 تومان تعیین نموده است. کارگران پیشنهاد نمودند نرخ دستمزد بطور ثابت ساعتی 540 تومان تعیین شود زیرا مطلوبیت افزایش می‌یابد. کارفرما اعلام کرد نحوه پرداخت دستمزد پیشنهادی درآمد را کاهش می‌دهد و به صلاح آنان نخواهد بود. نظر شما چیست؟ پاسخ خود را با رسم نمودار استدلال نمایید.

2- آیا هر تابع تولید هموتتیک، همگن نیز می‌باشد؟ با ذکر مثال پاسخ خود را استدلال نمایید.

3- در یک بازار انحصاری، تولیدکننده کالای q را با تابع هزینه تولید می‌کند و با تابع تقاضای روبرو است:

الف ـ نفع خالص دولت در تبدیل شرایط انحصار به شرایط رقابتی از طریق پرداختی یارانه بر واحد فروش با نرخ  و اخذ مالیات یکجا (Lump Sum) از مصرف‌کنندگان و انحصارگر را محاسبه کنید.

ب- اگر دولت نرخ مالیات بر واحد فروش را به اندازه  اعمال کند، بررسی کنید تغییر در  چه تأثیری بر قدرت انحصاری دارد؟ (راهنمایی: از شاخص لرنر برای سنجش قدرت انحصاری استفاده شود.)

4- تابع مطلوبیت فردی بصورت U=x1+ x2x3 بوده و رابطه بین درآمد فرد و قیمت کالاها بصورت می‌باشد.

الف) اثر جانشینی تغییر قیمت کالای سه بر مقدار کالای دو را بدست آورید.

ب) تابع تقاضای کالای یک را با استفاده از تابع مطلوبیت غیر مستقیم بدست آورید.

5- یک اقتصاد صرف مبادله، دو کالا و سه فرد را در نظر بگیرید. فرد یک فقط از کالای یک به میزان 5 واحد موجودی اولیه دارد و همواره مقدار یکسان از کالاها مصرف می‌کند. فرد دو که  3 واحد از کالای یک و 6 واحد از کالای دو موجودی اولیه دارد، مخارج اختصاص داده شده کالاهای یکسانی دارد. فرد سه که فقط از کالای دو به میزان 4 واحد موجودی اولیه دارد هیچگاه کالای دو را خریداری نمی‌کند. چنانچه توابع مطلوبیت افراد بصورت زیر باشد:

 

الف) قیمت تعادلی را تعیین کنید.

ب) اگر به فرد یک 4 واحد بیشتر کالای یک داده شود بر مطلوبیت و قیمت تعادلی چه اثری می‌گذارد؟

6- یک اقتصاد صرف مبادله دو کالا دو مصرف کننده را در نظر بگیرید. مصرف کننده یک موجودی اولیه 10 واحد از کالای یک و تابع مطلوبیت U1 و مصرف کننده دو موجودی اولیه 10 واحد از کالای دو و تابع مطلوبیت دارد که میزان مصرف کالای یک توسط فرد یک می‌باشد. مطلوبست:

الف) تعادل رقابتی را بدست آورید.

ب) آیا تعادل بدست آمده کار آمد پارتو است؟ نشان دهید.

7- فرض کنید بنگاهی تحت شرایط بازده ثابت نسبت به مقیاس تولید کرده و برای تولید به دو نهاده که از بازار رقابتی می‌تواند خریداری کند نیاز دارد. نشان دهید کشش تقاضا برای نهاده یک نسبت به قیمت خودش عبارتست از که کشش جانشینی سهم نهاده یک نسبت به محصول می‌باشد.

1- اگر تابع مطلوبیت برای مصرف کننده‌ای بصورت  باشد و درآمد او 1000 واحد پولی و قیمت کالاهای q2 , q1 به ترتیب 30 و 40 واحد پولی باشد، مقدار بهینه کالاهای خریداری شده بوسیله او را تعیین کنید.

2- سه طریق برای استخراج تابع تقاضا را شرح دهید.

3- یک انحصارگر که تابع هزینه او است با تابع قیمت روبروست. اگر این انحصارگر امکان اجرای قیمت‌های کاملاً تبعیضانه را داشته باشد، سطح تولید او را تعیین کنید. شرایط کارایی در تخصیص منابع و اثرات توزیعی این حالت را با وضعیت انحصارگر معمولی و شرایط رقابتی مقایسه نمائید.

4- یک اقتصاد رقابتی را با دو فرد و دو کالا و در شرایط مبادله پایاپای در نظر بگیرید. توابع مطلوبیت مصرف کنندگان 1 و 2 به ترتیب زیر هستند:

 

در حالیکه qij مقدار مصرف کالای j برای مصرف‌کننده I را نشان می‌دهد فرض می‌کنیم که فرد اول از آغاز به ترتیب 8  و 30 واحد از کالاهای q1 و q2 را دارد و شخص دوم از هر یک از کالاها 10 واحد دارد، توابع تقاضای مازاد و نسبت قیمت تعادلی را بدست آورید.

5-   اثبات کنید که در بازی دو نفره در شرایطی که فضای ماتریس برد پیوسته باشد، حتماً راه حل وجود دارد.

6-   اگر مجموعه توابع هزینه کوتاه مدت را با

نشان دهیم، در حالی که K>1 است، اندازه بنگاه را تعیین و تابع هزینه بلند مدت را بدست بیاورید.

7-   در شرایطی که اصول متعارف ون نیومن – مورگنسترن (Morgenstern Von Neuman-) برقرار است. مصرف‌کننده‌ای با چهار موقعیت A , B , C , D روبروست،‌ اگر توضیحات او به صورت زیر باشد:

 

مقادیر عددی مطلوبیت چهار موقعیت فوق را پیدا کنید.

1-   فرض کنید، تابع هزینه کوتاه مدت یک بنگاه به صورت      +66است. اگر قیمت P=5 باشد، سطح تولید برای حداکثر کردن سود را تعیین کنید و کشش ستاره‌ای هزینه را در این سطح تولید محاسبه نمائید.

2-   با استفاده از نظریه رجحان آشکار، ثابت کنید که اثر جانشینی همواره منفی است.

3-   توضیح دهید که تابع تقاضا را به چند طریق می‌توان بدست آورد.

4-   با استفاده از تابع مطلوبیت تابع تقاضا را بدست آورده و کاربرد این مدل را توضیح دهید.

5-   فرض کنید انحصاگر اول که کالای قابل تمییز نسبت به انحصارگر دوم تولید می‌کند، با معکوس تابع تقاضای و تابع هزینه روبروست. اگر انحصارگر دوم سعی در حفظ سهم  از بازار را داشته باشد، قیمت، مقدار بهینه و سود انحصارگر اول را تعیین کنند. همچنین سطح تولید انحصارگر دوم را نیز معین نمائید.

6-   دریک بازار رقابتی تولیدکنندگان ایجاد آلودگی می‌کنند. آیا سطح بازار رقابتی از کارایی لازم برخوردار است؟ برای رفع این مشکل چه راه حلی وجود دارد، بصورت هندسی یا جبری توضیح دهید.

1-   تابع مطلوبیت  و محدودیت بودجه را در نظر بگیرید. یک کالای ترکیبی است. مدل رفتارکننده را بر اساس کالای ترکیبی تعیین کرده و تقاضای برای qc را استخراج کنید.

2-   تابع تولید CES را تعریف نموده و نشان دهید که آیا تابع تولید تابع CES است. یا خیر؟ و نرخ تکنیکی جانشینی را بدست آورید.

3-   تابع عرضه بلند مدت در یک بازار رقابتی که دو گروه بنگاه در آن وجود دارند و گروه دوم با سطح هزینه بالاتری تولید می‌کنند، را توضیح داده و با نمودار نشان دهید.

4-   یک انحصارگر در دو کارخانه مجزا و غیریکسانی تولید نموده و در دو بازار کالاها را عرضه می‌کنند، شرط تعادل را توضیح دهید.

1-   تابع مطلوبیت را در نظر بگیرید، تابع مطلوبیت غیر مستقیم برای این تابع را استخراج کرده و سپس از تابع مطلوبیت غیر مستقیم به تابع هزینه مصرف کننده برسید.

2-   تابع مطلوبیت آن را در نظر بگیرید که در آن y درآمد و L فراغت هستند، توضیح دهید که چه ارتباطی بین نرخ دستمزد و عرضه کار وجود دارد. همچنین حداکثر و حداقل ساعات کار را با توجه به تغییرات در دستمزد بدست آورید.

3-   توابع هزینه کوتاه مدت را در نظر بگیرید که k>1 است اندازة بنگاه (k) را تعیین کرده و تابع هزینه بلند مدت بنگاه را بدست آورید.

4-   ماتریس زیر، ماتریس پرداخت یا سود برای دو بنگاه است که هر یک سه استراتژی را می‌توانند اجرا کنند با توجه به نظریه بازی مشخص کنید که هریک کدام استراتژی را انتخاب می‌کنند.

 

 

5-   راه حل برای بازار غیر کارآمد انحصاری و حل مسئله توزیع یا حذف سود انحصارگر را عده‌ای از طریق مالیات و سوبسید می‌دانند. توضیح دهید وبا نمودار یا راه حل جبری نشان دهید.

6-   تفاوت بازار انحصار چندتایی Oligopoly و بازار انحصار رقابتی را توضیح دهید.

1-   دو متقاضی که در بازار انحصار دوتایی در خرید را تجربه می‌کنند به ترتیب با توابع تولید زیر روبرو هستند:

در حالیکه x1 و x2 مقدار نهاده برای این دو انحصارگر در خرید می‌باشند. اگر تابع عرضه نهاده به صورت بوده وr قیمت نهاده باشد و q2 و q1 در بازار رقابتی و به قیمتهای p1=2 و p2=3 به فروش برسند، به سؤالات زیر پاسخ دهید.

الف – تابع عکس‌العمل آنها را پیدا کنید.

ب – راه حل کورنت را برای مقادیر  را بدست آورید.

2- در یک مدل از رفتار مصرف کننده که درآمد یک متغیر درونزا تلقی می‌شود، مسئله تخصیص زمان (وقت مصرف‌کنندگان) را توضیح دهید.

3- تابع تقاضای جبرانی چگونه استخراج می‌شود، تفاوت آن با تابع تقاضای معمولی (مارشالی) چیست؟ و کدام به واقعیت تابع تقاضای مصرف‌کنندگان نزدیک‌تر هستند و چرا؟

4- در یک چارچوب نظری آیا می‌توان با استفاده از مالیاتها و سوبسیدها (یارانه‌ها) یک انحصارگر را وادار به تولید در سطح کارآمد تخصیص منابع نمود و در ضمن سود او را نیز به حداقل رسانید (صفر)

5- نشان دهید (اثبات کنید) که برای تابع مطلوبیت دوکالا حتماً جانشین یکدیگر هستند.

6- چرا یک بنگاه که می‌تواند حداکثر کننده سود باشد. به دنبال حداکثر درآمد است؟

1- در مباحث اقتصاد کلان، پول‌گراها (Monetarists) و کینزینها (Keynesians) از جایگاه خاصی برخوردار هستند، لطفاً ضمن توضیح نکات کلیدی این دو مکتب اقتصادی، نکات افتراق واشتراک آنها را تحلیل نمائید.

2- گفته می‌شود که اقتصاد دانان کینزی سیاستهای مالی را به سیاستهای پولی ترجیح می‌دهند. همچنین گفته می‌شود که اقتصاد‌ددانان کلاسیک و نئوکلاسیک بر این عقیده هستند که در شرایط خاصی می‌توان برای دستیابی به اشتغال کامل از سیاست‌های مالی استفاده کرد. در ادبیات اقتصاد کلان این توافق بین این اقتصاد دانان به سنتزنئوکلاسیک معروف است. لطفاً مبانی نظری که بر اساس آن سنتز نئوکلاسیک استوار است را تحلیل نمائید.

2- وجود چسبندگی در دستمزدهای اسمی نسبت به کاهش آن در بازار کار به هنگام کاهش فعالیتهای اقتصادی  به عنوان یک عامل مهم در بروز وضعیت عدم تعادل در اقتصاد تلقی شده و به تعبیر کینز حالت این عدم تعادل در وجود بیکاری غیر داوطلبانه مطرح می‌گردد. ضمن بررسی وضعیت بازار کار در حال چسبندگی دستمزدهای اسمی، اثرات این وضعیت را در قالب منحنی عرضه کل بیان کنید و با حالت انعطاف‌پذیری دستمزدها و قیمت‌ها مورد مقایسه قرار دهید. آیا به دلایلی مبنی بر چسبندگی دستمزدها و قیمتها در اقتصاد ایران قابل طرح می‌باشد؟ بحث کنید.

4- تحت چه شرایطی از اقتصاد، دخالت عامل ثروت در تابع مصرف می‌تواند در وضعیت منحنی تقاضای کل از طریق تعدیل توان اثرگذاری سیاستهای پولی و مالی اثر بخش بوده و نهایتاً بر سطح تولید و اشتغال مؤثر واقع شود علت طرح این موضوع را به لحاظ نظری در قالب منحنی‌های IS و LM تشریح نمائید.

1- وضعیت اقتصادی را در نظر بگیرید که حالت تعادل داخلی (Internal Equilibrium) بوده ولی با کسری تراز پرداخت‌ها (B.O.P.Deficit) مواجه است. چگونگی تعدیل خودکاری پولی در کسری تراز پرداخت‌ها را تحت شرایط  نرخ ارز ثابت و با فرض اینکه بانک مرکزی به سیاست خنثی سازی (Sterilization) پولی متوسل نمی‌شود. به روش نموداری مورد تحلیل قرار دهید.

2- ضمن فرض که Y تولید K سرمایه، L کار و و A پارامتریهای تابع تولیدند و یادآوری روابط و شرایط لازم رابطه بین تعادل انباشت سرمایه بین K از یک سود و تولید و هزینه استفاده کننده از سوی دیگر (user cost)، هزینه استفاده از سرمایه را استخراج و تفسیر کنید.

3- تحت چه شرایطی ممکن است افزایش دستمزدها منجر به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها نشود. با استفاده از مدل فرضی اقتصاد کلان، این وضعیت را تشریح کنید. تحت شرایط فوق، توزیع درآمد هزینه واحد نیروی کار بین عوامل تولید را تفسیر نمائید و بحث و بررسی کنید.

4- نقش انتظارات را در توجیه و تبیین رابطه میان تورم و بیکاری در مقاطع زمانی کوتاه وبلند مدت را چگونه ارزیابی می‌کنید. چه توجیه سیاستی را در ارتباط با سیاستهای پولی و مالی در تحقق هدف مهار تورم می‌توانید ارائه دهید، تحلیل نمائید.

1- وجود  چسبندگی در دستمزدهای اسمی نسبت به پائین آمدن در بازار کار به هنگام کاهش فعالیتهای اقتصادی به عنوان یک عامل مهم در بروز وضعیت عدم تعادل در اقتصاد تلقی شده و به تعبیر کینز نمود این عدم تعادل در وجود بیکاری غیر داوطلبانه مطرح می‌گردد. ضمن بررسی وضعیت بازار کار در حالت چسبندگی دستمزدهای اسمی، اثرات این وضعیت را در قالب منحنی عرضه کل بیان نمائید و با حالت انعطا‌ف‌پذیری دستمزدها و قیمت‌ها مورد مقایسه قرار دهید. آیا دلایلی مبنی بر چسبندگی دستمزدها و قیمتها در اقتصاد ایران قابل طرح می‌باشد؟ بحث کنید.

2- با عنایت به تئوری‌های تورم در مبحث اقتصاد کلان و پدیده منحنی فیلیپس، دو معضل تورم و بیکاری در اقتصاد ایران را مورد بحث و تحلیل قرار دهید. برای خروج از این دو معضل چه پیشنهادات کاربردی را می‌توانید ارائه دهید؟ توصیه‌های سیاستی مورد نظر را بحث و تحلیل نمائید.

3- لطفاً ضمن توضیح تئوری درآمد دائمی فریدمن، تئوری سیکل زندگی «آندو – مودیگلیانی» و تئوری مصرف کینز، این سه تئوری را با یکدیگر مقایسه و نکات اشتراک وافتراق آنها را تحلیل نمائید. سپس با توجه به مشاهدات روزمره در کشورهای در حال توسعه و پیشرفته صنعتی، توضیح دهید کدام یک از این سه تئوری مصرف با واقعیات عینی زندگی قرابت بیشتری دارد. توجه بفرمائید ضروریست که توضیحات شما همراه با ذکر شواهد و دلیل کافی باشد.

4- فرض کنید:

الف- اقتصاد مورد بررسی یک اقتصاد باز است.

ب – این اقتصاد مبادلات خارجی (صادرات و واردات و خدمات وانتقال سرمایه) خود را تحت نظام ارزشناور انجام دهد.

ج- برای کنترل تورم کشور، مسئوولین ذیربط در این اقتصاد از سیاست مالی انقباضی استفاده می‌کنند.

لطفاً‌ اثرات این سیاست بر بخش‌های داخلی و خارجی این اقتصاد را تحلیل نمائید.

ادعاهای زیر را به دقت و به طور مستدل (او در صورت لزوم با رسم نمودار) نفی یا اثبات کنید. چنانچه در شرایطی درست هستند، شرایط را به طور دقیق بیان کنید.

1-   الگوی کلاسیکها حتی در صورت بروز دام نقدینگی جوابهای تعادلی دارد.

2-   در حالت ابرخنثایی پول (Super Neutrality) هر گونه افزایش در حجم پول منجر به رشد سطح عمومی قیمتها می‌شود.

3-   کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به افزایش نرخ تورم منجر می‌شود.

4-   یکی از شرایط اصلی رشد پایدار، برابری نرخ رشد انباشت سرمایه با نرخ رشد اشتغال است.

5-   هر گاه اقتصاد دچار کسادی و منحنی IS نیز هموار باشد. دستیابی به هدف افزایش تولید و اشتغال سهل‌تر می‌شود.

6-   کاهش نرخ مالیات به عنوان یک سیاست مالی، همواره به افزایش تولید و درآمد مالیاتی دولت می‌انجامد.

7-   هر گاه کشوری پس از یک دوره رکود با رشد تولید مواجه شود، اصل شتاب دچار تناقض می‌گردد.

8-   رشد تولید ملی واقعی تنها شاخص گذر یک اقتصاد ار رکود و ورود به رونق است.

9-   اگر سرمایه‌گذاری تابعی از نرخ بهره و درآمد ملی و مصرف تابعی از درآمد ملی و نرخ تورم باشد و شرط تعادل پس‌انداز و سرمایه‌گذاری نیز برقرار باشد، اثر ازدحام بیرونی (Crowding Out Effect) کاهش می‌یابد.

1- اثر عوامل زیر را بر شیب تقاضای کل بررسی و تحلیل کنید:

میل نهایی به مصرف – حساسیت سرمایه‌گذاری نسبت به نرخ بهره حساسیت تقاضای معاملاتی پول نسبت به درآمد – حجم پول واقعی.

2-   در چه صورتی افزایش مخارج دولت باعث افزایش سرمایه‌گذاری در بخش خصوصی می‌شود. به طریق هندسی یا ریاضی نشان دهید.

3-   با توجه به عرضه و تقاضای نیروی کار و تولید، شیب عرضه کل را استخراج کنید و اثر قیمت‌های انتظاری را بر تولید بررسی کنید.

4-   آیا در اقتصاد ایران برقراری نرخ ارز شناور امکانپذیر است؟ اثرات آن را بر تولید و اشتغال و سطح قیمت بررسی کنید.

1-   وجود چسبندگی در دستمزدهای اسمی نسبت به پائین آمدن در بازار کار به هنگام کاهش فعالیتهای اقتصادی به عنوان یک عامل مهم در بروز وضعیت عدم تعادل در اقتصاد تلقی شده و به تعبیر کینز نمود این عدم تعادل در وجود بیکاری غیرداوطلبانه مطرح می‌گردد. ضمن بررسی وضعیت بازار کار در حالت چسبندگی دستمزدهای اسمی، اثرات این وضعیت را در قالب منحنی عرضه کل بیان نمائید و با حالت انعطاف‌پذیری دستمزدها و قیمتها مورد مقایسه قرار دهید. آیا دلایلی مبنی بر چسبندگی دستمزدها و قیمت‌ها در اقتصاد ایران قابل طرح می‌باشد؟ بحث کنید.

2-   در شرایط فعلی درآمدهای ارزی ایران ناشی از فروش نفت کاهش یافته است. آیا می‌توان آن را به عنوان یک شوک مهمی از ناحیه عرضه تلقی کرد آن را بر روی متغیرهای کلان بویژه تولید اشتغال و دستمزد حقیقی تبیین نمایند.

3-   در مورد صحیح یا غلط بودن عبارت زیر بحث نمائید.

هر چه حساسیت سرمایه‌گذاری نسبت به نرخ بهره کمتر و حساسیت تقاضای پول نسبت به نرخ بهره بیشتر باشد سیاستهای مالی انبساطی کارایی کمتری دارد.

4- سه مکتب عمده اقتصادی یعنی کلاسیکها، کینزی‌ها و پولیون‌ نقشهای متفاوتی برای پول قائل هستند این نقش‌ها را توضیح دهید پولیون و کینزیها استراتژی‌های متفاوتی را برای بانک مرکزی از نقطه نظر اثرگذاری پول بر روی اقتصاد در نظر گرفته‌اند. توضیح دهید.

1-   چنانچه بهره‌وری نیروی کار با تدوین برنامه‌های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت، هرساله افزایش یابد، اثر آنرا بر روی متغیرهای اساسی اقتصاد کلان با رسم نمودارهای لازم، مورد بررسی قرار دهید. همچنین اثر این افزایش بهره‌وری نیروی کار را بر روی اشتغال، با توجه به وجود اثر پیگو (Pigou Ellect) و در صورت عدم آن تبیین نماید.

2-   از جمله انتقاداتی که به کینز در خصوص طرح مسألة چسبندگی قیمتها وارد می‌شد، عدم ارائه مبنای تئوریک برای این پدیده بود. در مقابل ، اقتصاددانان نئوکینزین مسأله هزینه جستجو و یا هزینه کسب اطلاعات را مطرح کردند. در این زمینه توضیح دهید.

3-   معمولاً بحث می‌شود که افزایش مخارج دولتی منجر به کاهش فعالیتهای بخش خصوصی شده، و سهم بخش خصوصی را در فعالیتهای اقتصادی  کاهش می‌دهد. اولاً با توجه به راههای تأمین مالی سرمایه‌گذاری بنگاهها توضیح دهید که چگونه سود و فروش و بنابراین سطح تقاضای کل، بر سرمایه‌گذاری و شیب منحنی IS اثر می‌گذارد. در تحت چه شرایطی ممکن است علیرغم افزایش مخارج دولتی، از سهم بخش خصوصی در فعالیتهای اقتصادی کاسته نشود؟

4-   از نقطه نظر فریدمن در بلند مدت دنباله روی از سیاست پولی برای افزایش تقاضای کل نمی‌تواند سطح بیکاری را پائینتر از نرخ طبیعی بیکاری بیاورد. استدلال فریدمن را توضیح داده و بگوئید نرخ بیکاری طبیعی چگونه تعیین می‌شود، اصولاً سیاست پولی چه کارهایی را می‌تواند انجام داده و چه کارهایی را نمی‌تواند انجام دهد.

5-   در چند دهه گذشته تحولات قابل ملاحظه‌ای در تئوریهای مصرف بوجود آمده است . بدون اشاره به بخشهای تکنیکی این تئوریها، صرفاً بیان نمائید که این تئوریها چه نقطه نظراتی را در مورد سیاستگذاری‌های اقتصادی، ارائه می‌دهند؟ به اعتقاد شما بعنوان کارشناس اقتصادی کدامیک از این تئوریها برای اقتصاد ایران کاربرد بیشتری خواهد داشت.

6-   بر اساس دیدگاه کینز، هنگامی که اقتصاد در وضعیت دام نقدینگی قرار می‌گیرد. مدل اقتصاددانان کلاسیک قادر به تبیین وضعیت اقتصاد نبوده و مبین وضعیت تعادل نخواهد بود. آیا  این مطلب صحت دارد؟ بحث کنید. نسبت به انتقاد صورت گرفته بر تئوری کلاسیکها، چه پاسخی از سوی طرفداران این مکتب اقتصادی ارائه شده است؟ تحلیل نمائید:

7-   در قالب مدل اقتصاد کلان و در حالت عمومی آن، ضمن تحلیل نموداری از اثرگذاری سیاست انبساطی پولی بر متغیرهای اقتصاد کلان، ضریب تکاثری این سیاست را محاسبه و تحلیل نمائید. کاربرد این ضریب را در تصمیم‌گیرهای سیاستگذاری تشریح کنید.

1-   مقایسه ومقابله‌ای اجمالی بین تئوریهای مختلف پولی را بیان کرده، سیر تحول این تئوریها را توضیح دهید.

2-   فریدمن عبارتی دارد بدین صورت که «بعد از همه این ماجراها، ما همه کینزی هستیم» این جمله را تفسیر نمایید زمینه مباحثی که منجر به چنین نتیجه‌گیری در حیطة سیاستگذاری اقتصاد کلان شد را مورد بحث و تحلیل قرار دهید.

3-   پاره‌ای از اقتصاددانان قائل به کنترل نرخ بهره و برخی نیز معتقد به کنترل عرضه پول هستند. تبعات هر یک از این دو سیاست را در شرایط متفاوت اقتصادی توضیح دهید.

4-   در صورتی که در طول زمان شاهد یک روند صعودی در مورد قیمتها باشیم، کدامیک از مدلهای انتظارات تطبیقی (Adaptive Expectation) و یا انتظارات عقلایی (Rational Expectation) برای پیش‌بینی مناسب‌تر به نظر می‌رسد؟ بحث کنید.

5-   بر اساس دیدگاههای نظری ومشاهدات تجربی در عملکرد بازار پول استدلال می‌گردد که عرضه (حجم) پول کاملاً توسط سیاستگذار پولی قابل کنترل نمی‌باشد و این متغیر مهم از خاصیت درون‌زایی (Endogeniety) برخوردار است. دیدگاههای نظری و تجربی در این خصوص را تشریح نموده و پیامد سیاستگذاری آن را مورد بحث قرار دهید.

6-   اجماع نظر میان اقتصاد‌دانان بر ایناست که «تورم» از عمده‌ترین مشکلات اقتصادی است و تداوم آن می‌تواند نامطلوب اقتصادی را در ابعاد مختلف داشته باشد ضمن بررسی علل تورم به لحاظ نظری و مصداق آن در چند سال اخیر در ایران، جایگاه سیاستهای کنترل قیمت در مهار تورم را مورد نقد و بررسی قرار دهید. آیا مجموعه سیاستهای کنترل قیمت و کنترل بازار ارز در مهار تورم می‌تواند توأم با موفقیت باسد؟ بحث کنید.

1- در مورد صحیح با غلط بودن جمله زیر بحث نمایید:

«زمانیکه مصرف تابعی از ثروت باشد کاهش نرخ بهره اثر کمتری بر روی مقدار تقاضای کل برای کالاها و خدمات داشته و بنابراین منحنی IS و تقاضای کل هر دو پرشیبتر می‌شوند»

2-   اثر انحصاری شدن بازار کالا را بر روی مدل اقتصاد کلان و متغیرهای مربوط بررسی نمایید. آیا اگر دولت دخالتی در این زمینه ننماید این امر باعث بروز تورم می‌شود؟ بحث کنید.

3-   از دهه 1930 تا دهه 1970 دو مکتب کلاسیکها وکینزیها در اقتصاد کلان در مقابل یکدیگر قرار داشتند. ولی از اواسط دهة 1970 به دلیل مشکلات موجود در مکتب کینزیها بخصوص به خاطر بی‌توجهی نظرات آنها به زیر بنای اقتصاد خرد، اقتصاد کینزی مواجه با بحران شد. سپس مکتب کلاسیکهای جدید و بعد  از آن مکتب کینزیهای جدید به دنیای اقتصاد معرفی گشتند. به طور خلاصه چگونگی شکل‌گیری این دو مکتب جدید و ارتباط آنها را با مکتبهای گذشته توضیح دهید.

4-   اتخاذ ترکیب سیاست پولی ومالی جهت کاهش نرخ بیکاری کمتری از نرخ بیکاری طبیعی در بلندمدت، بی‌‌اثر بوده و همراه با این سیاستها باید سیاستهای درآمدی هم به کار گرفته شود در این رابطه توضیحات بیشتری را به طور مستدل ارائه نمایید.

5-   با عنایت به روشهای نظری مطروحه جهت تبیین تعدیلتر از پرداختها و چگونگی تعیین نرخ ار، اولاً سیاست اخیر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر کنترل بازار و اعلام تثبیت نرخ ارز صادراتی را مورد بحث قرار دهید و ثانیاً اثرات این سیاست بر تراز جاری، تورم بیکاری و نرخ انتظاری نرخ ارز را موردتحلیل قرار دهید. قروض لازم را جهت ارائه تحلیل مناسب به کار بگیرید.

6-   ضمن تبیین ویژگی اساسی مدل رشد هارود – دومر، شرط تعادل در قالب این مدل را تشریح کنید. مزیت مدل رشد نئوکلاسیک نسبت به مدل هارود – دومر چیست؟ بحث و تحلیل نمایید.

1-   فرض کنید تولید ناخالص ملی در کشوری طی یک دورة 10 ساله دو برابر می‌شود. در اینصورت متوسط نرخ رشد سالانه تولید ناخالص ملی در این کشور چه میزان می‌شود؟

-        اگر قیمت‌ها در کشوری به طور متوسط سالانه 10 درصد افزایش یابد، آنگاه نرخ تورم سالانه در این کشور چه میزان خواهد بود.

-        آیا به نظر شما این امکان وجود دارد که در کشوری نرخ تورم صفر باشد، اما گرانی یک مشکل مهم و جدی تلقی شود. لطفاً توضیح دهید.

2-   نقش پول را در اقتصاد کلان از دیدگاه مکتب پولی و نظریه پردازان ادوار تجاری واقعی با یکدیگر مقایسه کنید.

3-   منظور از قاعده طلایی انباشت سرمایه (Golden rule of Capital Accumulation) چیست. ضمن ارائه روابط دقیق، الگوی ریاضی مورد نظر قاعده فوق را بدست آورید و آن را از دیدگاه اقتصادی تفسیر نمائید.

4-   چرا سیاستهای درآمدی به این نام مرسوم است،‌ آیا به نظر شما این سیاست را می‌توان یک سیاست واقعی درآمدی کلان تلقی نمود؟

5-   منظور از واژه درون‌زا در نظریه رشد درون‌زا Endogenous Growth theory چیست؟

ضمن بررسی تفاوت اصلی این نظریه با نظریه‌های قبلی رشد اقتصادی، بیان کنید که با معرفی این نظریه چه تحولاتی در زمینه تحلیلهای تجربی عوامل تعیین کنندة رشد اقتصادی صورت گرفته است.

6-بر اساس آمار موجود در سالهای اخیر، همیشه هزینه‌های خانوارهای ایرانی از درآمد آنها بیشتراست.

اولاً: چگونه امکان دارد که میل متوسط به مصرف بیش از یک باشد؟

ثانیاً:‌ چگونه می‌توان این آمارها را توجیه نمود؟

ثالثاً: اثرات اقتصادی و اجتماعی این حالت برای جامعه ما در سطح کلان چیست؟

1- به موارد زیر پاسخ دهید.

الف – ثابت کنید که بر اساس نظریه انتظارات عقلایی، منحنی عرضه‌ کل محصول می‌تواند عمودی باشد.

ب- اگر انتظارات قیمتی تابع قیمت‌های واقعی باشد، در وضعیت (Imperpect Foresight) پیش‌بینی ناقص بر اساس مدل کینز، رابطه بین عرضه کل و قیمتها را استخراج کرده و نشان دهید که شیب آن مثبت است.

2- سیستم معادلات زیر مفروض است:

تابع مصرف                                      

تابع سرمایه‌‌گذاری                     

مخارج دولت                                  

                                          

الف- شرایط تعادل پایدار y را نسبت به ضرائب موجود در مدل مورد بررسی قرار دهید.

ب –در حالت  و  مسیر زمانی روابط  را به ازای G0= 100 رسم کنید.

آیا تعادل پایدار وجود دارد؟ چرا؟

3- معادلات زیر نشان دهنده تقاضا و عرضه کل می‌باشند:

Xt= ابزار برون‌زای سیاست دولت

pt= سطح عمومی قیمت‌ها

yf: تولید در اشتغال کامل

: قیمت انتظاری دوره t که در دوره t-1 پیش‌بینی شده است (بر اساس اطلاعات پیشین)

Ut: عامل اختلال با شرایط استاندارد

برای تکمیل این مدل رابطه‌ای در جهت نحوه تشکیل انتظارات قیمتی نیز لازم است. برای این منظور از روش‌های مرسوم انتظارات تعدیل تطبیقی و انتظارات عقلایی استفاده کنید و به موارد زیر پاسخ دهید:

الف- پس از نوشتن معادلات مورد نظر و مبانی نظری، این دو نوع انتظارات را بر اساس ادبیات اقتصادی مربوطه توضیح دهید.

ب- قیمت و مقدار تولید را در حالت تعادل اقتصاد کلان در هر یک از دو وضعیت فوق به طور جداگانه استخراج و نتایج حاصله از هر یک از این دو حالت را شرح دهید.

ج- با استفاده از نتایج حاصله در قیمت ب، تغییر سیاست دولت (مثلاً افزایش Xt) را بر مقادیر تعادلی (قیمت و تولید) در هر یک از دو حالت فوق نشان داده وتوضیح دهید که چرا و چگونه پاسخ‌های حاصله متفاوت می‌باشند؟

4- با استفاده از نموداری که در برگیرنده متغیرهای ابزاری مخارج دولت وعرضه پول باشد iso – line اشتغال – قیمت را رسم کنید.

الف- به کمک یک تحلیل مبتنی بر بازار کار، تورم رکودی را نتیجه گرفته و روی شکل نشان دهید.

ب ـ سیاست‌های مناسب برای بهبود وضعیت موجود در بند الف را نام برده و اصل مزایای مقایسه‌ای در انتخاب سیاست‌ها را تشریح کنید.

ج- آیا تحلیل فوق، هم در سیستم نرخ ارز شناور و هم در سیستم ارز تثبیت شده صادق می‌باشد یا خیر؟ چرا؟

به کلیه سئوالات ذیل پاسخ دهید.

1-   با استفاده از معادلات و منحنی‌های IS – LM به روشهای ریاضی و نموداری، ضرایب تکاثری مبنی بر اثرگذاری سیاستهای پولی و مالی را در حالات خاص و عمومی بدست آورده و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

2-   ویلیام با مول (w.Baumol) در چه زمینه‌ای تئوری تقاضای پول را گسترش داد؟ توضیح دهید. آیا نتایج حاصل از بررسیهای با مول رابطه معکوس بین تقاای پول و نرخ بهره را تأیید می‌کند؟ بحث کنید.

3-   در صورتیکه حجم (عرضه) پول متأثر از نرخ بهره باشد، آثار سیاست انبساطی مالی در تعیین سطح تقاضای کل را مورد ارزشیابی قرار دهید. تحت شرایط فوق، در ارتباط با مفهوم «جایگزینی هزینه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی توسط هزینه‌های بخش دولتی» چه می‌توانید بگوئید؟

4-   در قالب مدل استاتیک کلان که در برگیرنده بازارهای کالاها و خدمات، پول، نیروی کار و تابع تولید است، تأثیرسیاست انبساطی پولی را با توجه به تئوری محض کلاسیکها و حالت عمومی کینز به روش نموداری مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید.

1-   کارآیی سیاستهای پولی و مالی در شرایط باز بودن اقتصاد (تراز تجاری و تراز پرداختها) را در الگوی IS- LM تعمیم یافته تحلیل کنید.

2-   ادعا می‌شود که کاهش نرخ مالیات می‌تواند اقتصاد را از رکود نجات دهد. این موضوع را به صورت ریاضی و نموداری تحلیل نمائید.

3-   در صورتیکه اقتصاد با سه فرض انعطاف‌پذیری دستمزدها، خشکی نرخ بهره بانکی ونرخ مالیاتی مواجه باشد و آمار زیر در دسترس باشد، وضعیت اقتصاد را تحلیل کنید و اگر فکر می‌کنید اقتصاد در رکود قرار دارد،‌ پیشنهاد شما برای رهایی از آن چیست.

20٪ = رشد حجم پول

میلیارد دلار 15= صادرات نفتی

12٪ = رشد سطح عمومی قیمت‌ها

میلیارد دلار 5= صادرات غیرنفتی

15٪ = نسبت کسری بودجه به GDP

میلیارد دلار 25= واردات

4- آیا کاهش نرخ بهره بانکی می‌تواند در سرمایه‌گذاری مؤثر باشد.

1- لطفاً با استفاده از نظریه تصمیم دوگانه کلاور

(Cower s dual decision hypothesis) منحنی‌های عرضه و تقاضای تصوری منتسب به مکتب نئوکلاسیک را با منحنی عرضه و تقاضای مؤثر منتسب به مکتب کینز را مقایسه و تحلیل نمائید. سپس توضیح دهید. البته با  ذکر دلیل کافی، کدام یکی از این دو برخورد قرابت بیشتری با شرایط عینی کشورهای پیشرفته صنعتی دارد؟

2- یک اقتصاد کلان در یک اقتصاد باز را در نظر گیرید که مبادلات خارجی خود را تحت نظام ارز شناور انجام می‌دهد. همچنین، فرض کنید مقامات ذیربط این اقتصاد سوبسید به سرمایه‌گذاری را فوق العاده افزایش می‌دهند. لطفاً اثر این سیاست را بر حسابهای جاری، حسابهای سرمایه‌ای، تراز پرداختها و نرخ ارز تحلیل نمائید. توجه بفرمایید که ضروریست توضیحات همراه با ذکر دلیل کافی باشد.

3- با استفاده از معادلات IS و LM در قالب مدل اقتصاد کلان استاتیک، معادله و شیب منحنی تقاضای کل را بدست آورید. چنانچه بازار پول دچار وضعیت خاصی شده و بطوریکه تابع تقاضای پول نسبت به هزینه اجاره سرمایه از شیب صفر برخوردار باشد. تأثیر آن را در وضعیت منحنی تقاضای کل تبیین کنید. دیدگاه اقتصاد دانان کلاسیک در این خصوص را مطرح نمائید و پیامدهای سیاستگذاری (سیاست پولی) در چنین وضعیتی را از نظر کنزینها و کلاسیکها مورد بحث و تحلیل قرار دهید.

4- تحت چه شرایطی از اقتصاد دخالت عامل ثروت در تابع مصرف می‌تواند در وضعیت منحنی تقاضای کل از طریق تعدیل توان اثرگذاری سیاستهای پولی و مالی اثر بخش بوده و نهایتاًٌ بر سطح تولید و اشتغال مؤثر واقع شود، علت طرح این موضوع را به لحاظ نظری در قالب منحنی‌های LS و LM تشریح نمائید.

1- کینزین‌ها و کلاسیکهای جدید را شرح داده و تفاوت این دو مکتب اقتصادی را بیان کنید.

(علامه طباطبایی – اردیبهشت 1380)

2- چگونه انتظارات باعث بی‌تأثیری سیاست مالی و پولی در اقتصاد می‌شود.

(علامه طباطبایی – اردیبهشت 1380)

3-   اگر دولت با کسری مواجه شود و مداوم این کسری را با عرضه پول و اوراق قرضه تأمین نماید. در خصوص تثبیت اقتصادی چه پیش می‌آید.

(علامه طباطبایی – اردیبهشت 1380)

4-   هزینه سرمایه را تعریف نموده و چگونگی استخراج هزینه استفاده از سرمایه، حجم سرمایه مطلوب و تابع سرمایه‌گذاری را تشریح کنید.

(تربیت مدرس – بهمن 1379)

5- اگر هدف دولت  تثبیت اقتصادی باشد؛ از کدام متغیرهای تثبیتی نرخ بهره و یا حجم پول می‌توان بهره برد؟

(تربیت مدرس – بهمن 1379)

6- در مورد جمله زیر اظهار نظر کنید:

با فرض وجود انتظارات عقلایی، افزایش حجم پول بر تولید حقیقی تأثیر ندارد.

(تربیت مدرس – بهمن 1379)

سفارش پایان نامه