انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

نوشته شده توسط moshaveranetehran.net   
دسته: انجام پایان نامه | مقالات
نمایش از دوشنبه, 01 شهریور 1395 13:37
بازدید: 717

مقدمه:

تجارت الكترونيك به زباني ساده و خلاصه عبارت است از هر گونه خريد و فروش كالا و خدمات از طريق اينترنت و شبكه هاي مختلف كسب و كار اينترنتي . تجارت الكترونيك باعث مي شود تا فراين موجود در ارتباطات و بازار يابي توليد كننده ، روابط داد وستد آن در سطح بين المللي بسيار روشن شود . اين نوع تجارت كه بيشتر از طريق ا ينترنت  انجام مي شود انواع گوناگوني دارد كه مي توان به تجارت بين تاجر به تاجر(B2B ) تاجر با مشتري (B2C ) و مشتري  با مشتري (C2C ) اشاره كرد .

در اين نظام صادر كننده يا مصرف كننده به صورت مجازي و با  استفاده از شبكه اينترنت يا صادر كننده يا مصرف كننده ديگر در هر جاي دنيا ارتباط برقرار مي كند . مزاياي استفاده ر تجارت الكترونيك را مي توان در گسترش دامنه كسب و كر و به تبع آن افزايش فروش ودرآمد ، كاهش هزينه ها در تبليغات ، بازار يابي ارباط با مشتري و تجار ديگر دانست . كاهش هزينه هاي اداري از قبيل نامه نگاري ، منشي ، پشتيباني و بهتر و سريع تر و موثر تر ، از پيامدها يك كسب وكار  اينترنتي است .

تجارت الكترونيك در تمام دنيا و به صورت 24 ساعت و هفت روز هفته كه بيشتر از طريق اينترنت انجام مي گيرد ، براي تمامي تجار و مشتريان قابل دسترسي است . افزايش سرعت انجام امور دريافت سفارش ، امور حسابداري، ثبت امار موجود و بسيار مواردي از اين قبيل ، از ويژگي هاي اين شيوه نوين تجارت است . از يان طريق مي توان با سهولت به انتخاب مصرف كننده و جهت توليد كالا متناسب با نياز مصرف كننده دسترسي پيدا كرد .

در « برنامه جامع توسعه تجارت الكترونيك ايران » كه در ماده 79 قانون تجارت الكترونيك شهريور ماه 1385 به تصويب هيات وزيران رسيد ، سازمان بازرگاني موظف به استفاده از اين نوع تجارت شده است .

يك مسئول در مركز آمار و رايانه دانشگاه فردوسي در اين باره مي گويد : با توجه به قانون ، وزارت بازر گا ني  مكلف است به منظور آموزش راهبرد و كاربد ها در تجارت الكترويك نسبت به تدوين برنامه هاي امزشي براي بازر گانان و اصناف فرهنگ سازي نمايد . موسي الرضا يوسفي يكي از دلايل ضعف تجارت الكترونيك را در ايران نبود دانش فني تجار و كسبه دانست و افزود : بايد اموزش و برگزاري سمينارها مختلف ف مزايا و نحوه كار با تجارت الكترونيك را بريا انها توضيح دهيم . وي ادامه داد: اين نوع اموزش بايد بريا مديران عالي ، مياني و پايه و نيز كارشناسان  سازمان بازرگاني و در راستاي اجراي ماده 7 سياست تجارت الكترونيكي ايران انجام گيرد . اويكي ديگر از مشكلات موجود در تجارت الكترونيك را سرعت و امنيت شبكه هاي اطلاعاتي  و ارتباطي عنوان كرد و گفت : اگر امنيت و سرعت شبكه برقرار نشود ، مزيت فراوان ان به خوبي حاصل نخواهد شد و اهداف تجارت الكترونيك درز كشور به نتيجه نخواهدرسيد . يوسفي افزود : در كشور كه بسياري از نرم افزار هاي پايه  از قبيل سيستم عامل و نرم افزارهاي كاربردي از طريق واسطه ها و شركت هاي خارجي تهيه مي شود ، ترس نفوذ از طريق راه هاي مخفي توسط هكرها براي بازر گانان وجود دارد . وي افزود : اين احتمال وجود دارد كه اهميت ندادن به « موضوع امنيت اطلاعات » در آينده باعث ايراد و  خسارات شديدي خواهدشد كه بعضا جبران ناپذير است .

يك مدرس دانشگاه علوم كاربردي  در مشهد و كارشناس ارشد فناوري اطلاعات  نيز در اين زمينه مي گويد در مرحله نخست ايجاد الكترونيك در ايران بايد با اموزش ها و برگزاري همايش هاي مختلف تفكر و فرهنگ تجار و بازر گانان  را نسبت به استفاده از تجارت الكترونيك در صادرات وصنعتتغيير داد . عباس پورفرخي  ادامه مي دهد : بايد خدمات اوليه تجارت الكترونيك مثل معرفي كالا ، بازار يابي و موارد مشابه را به درستي  در اينترنت انجام دهيم . وي مي گويد : مي توانيم تمام مراحل تجارت الكترونيك را به راحتي با استفاده از اينترنت انجحام دهيم ودر مرحله اخر مشخص كنيم كه پول را به حساب ما بريزد و به اين صورت مشكل فقدان كارت هاي اعتباري بين المللي در كشور از بين رود . اين كارشناس ، تفكر اشتباه درز بحث تجارت الكترونيك را برداشت غلط از كاربرد اينترنت در اين نوع تجارت دانست و افزود : بحث ايجاد سايت اينترنتي وپشتيباني از آن ربطي به پهناي باند اينترنت ندارد و تجار مي توانند با بهره گير ي از همين سرعت پايين به استفاده از تجارت الكترونيك بپردازد . پور فرخي با اشارهذ به موقعيت جغرافيايي خوب مشهد از نظر اينكه در كنار جاده ابريشم قرار و مي تواند تعامل خوبي كشورها ي همسايه داشته باشد مي گويد : با يان وجود اين موقعيت ، بازر گانان و تجار نتوانسته اند از اين امكان به خوبي استفاده كنند . وي با بيان اينكه در معاملات صورت گرفته از طريق تجارت الكترونيك در كشورهاي اروپايي همه از طريق اينترنت انجام نمي شود :مي افزايد : در تمامي موارد معملات سنگين ، طرف هاي معمله براي اعتماد سازي بين فروشنده و خريدار به طور حضوري يك بار ملاقاعت دارند . او ادامه داد : تجارت الكترونيكي كهكاملا به صورت الكترونيكي در كشورهاي اروپايي انجام ميشود . معمولا بريا يك خربد كوچك مثل پيتزا صورت مي گيرد لذا تفكر الكترونيكي بودن كليه امور تجارت الكترونيك را بايد از اذهان تجا بازر گان و عموم مردم پاك كنيم . وي يكي ديگر از مشكلات بحث تجارت الكترونيك را پايين بودن سرعت وگران بودن هزينه اينترنت در ايران دانست واضافه مي كند : هم اكنون هزينه متوسط دسترسي به اينترنت در ايران سه برابر هزينه مشابه در اروپاست . اين كاشناس الكترونيك ، اينترنت به عنوان ارزان ترين مطمئن ترين و سريع ترين واحد ارتباطي است . وي گفت : اصلا نمي توان از مردم توقع داشت با اين سرعت پايين  اينترنت و گران بودن ان از اين دهكده جهاني براي تسريع امور استفاده كنند لذا مسئولان بايد زير ساخت هاذ و بستر هاي لازم را فراهم كند او تصريح كرد اگر بحواهيم مشكل ترافيك فرهنگ اجتماعي كارايي امور  خدمات الكترونيك و بسياري از مسائل در اذهان عموم جا افتاد بايد هزينه دسترسي شهروندان  با اينترنت را در كشور كلاهش دهيم .

معاون تحارت خارجي سازمان بازرگاني خراسان رضوي نيز در اين باره گفت : براي ايجاد تجارت الكترونيك بايد زير ساخت هاي فني توسط مخابرات در خصوص ارتباطات و فناوري لازم را ايجاد شود . منوچهر سلطاني افزود مهم تر ازير ساخت ها بحث سرمايه گذاري ذر بخش تجارت الكترونيك  توسط بنگاههاي اقتصادي است لذا بايد اين امر مورد توجه فرار گيرد . وي گفت : به دليل فقدان سرمايه گذاري در اين خصوص انگيزه بخش خصوصي براي استفاده  از تجارت نوين الكترونيك ضعيف است . او افزود : وزارتخانه اي اموزش و پرورش و علوم  نيز بايد در اين چار چوب فرهنگ سازي لازم را در سطوح مختلف دبيرستان و دانشگاه انجام دهند . تا عموم مردم امائگي كامل را براي استفاده از تجارت الكترونيك كسب كنند . وي سرمايه گذاري و فرهنگ سازي در زمينه تحارت الكترونيك را يكي از رزاههاي پيشرفت اين فناوري نوين در ايران دانست و گفت : اگر سرمايه گذاري و فرهنگ سازي لازم صورت گيرد هم در هزينه ها فروش تبليغات و هم در صنعت تجارت  و واردات صرفه جوييش ود . او ادامه داد : ايجتد كميته هاي در هر بنگاه اقتصادي برا ي فرهنگ سازي در اين زمينه كمك شاياني بع پيشبرد اهداف تجارت الكترونيك در ايران مي كند . معاون تجارت خارجي سازمان بازرگلاني خراسان رضوي يكي ديگر از مشكلات تجارت الكترونيك در ايران را نبود بانكداري الكترونيك به معناي وافعي دانست و افزود بحث نبود كارت هاي اعتباري معتبر و مراكز تاييد امضاي ديجيتال از ديگر مشكلات اين بخش است . وي گفت : بايد زير ساحت هاذ و بستر هاي لازم توسط مسئولين برا ي بانكداري الكتروتنيك ايجاد شود . سلطاني  با بيان اينكه تجربه ساير كشور ها نشان مي دهد استفاده از تجارت الكترونيك باعث كاهش قيمت تمام شده براي مصرف كننده و توليد كننده مي شود اظهار داشت : اگر بتوانيم بخش بازار يابي را با استفاده از تجارت الكترونيك فعال كنيم قاعد تا توليد ما بر اساس تقاضا انجام مي شود . وي يكي ديگر از معضلات تجارت الكترونيك را عدم گسترش كاربرد  زبان انگليسي در عموم جامعه است و گفت : با فراگيري زبان انگليسي و استفاده مفيد از اينترنت مي توان به گسترش تجارت الكترونيك در ايران خوشبين بود . او مي گويد  در تجارت سنت ي زمان محدود است ولي تجلارت الكترونيك در 24 ساعت  شبانه روز و هفت روز هفته انجام شود و اين يكي از مزايا ي تجارت الكترونيك است . وي با بيان اينكه استفاده از تجارت الكترونيك براي بنگاههاي اقتصادي مي توان به عنوان حضور انها در يك نمايشگاه بين المللي باشد . افزود : قطعا استفاده از اين فناور ي  وين مي تواند كمك شاياني به اقتصاد كشور كند. او در خصوص عضو نبودن ايران در سازمان تجارت جهاني WTO و تاثير ان برتجارت الكترونيك نيز افزود : حضور ايران در سازمان جهاني دو موضوع مجزا هستنذد و به يكديگر مربوط نمي شوند / وي ادامه داد : بحث تجاري الكترونيك  مربوط با استفاده از فناوري است لذا يكي از فوايد الحاث به سازمان تجارت جهاني استفاده مفيد و موثر از تجارت الكترونيك  خواهد بود . او بيان اينكه بايد سياستگذاري دولتمردان به سوي تجارت الكترونيك گسترش يابد  گفت : تجارت الكترونيك  يك بحث ملي است لذا در اين خصوص بايد سرمايه گذاري لازم  صورت گيرد .

پول الكترونيكي جديد ترين نسل پول است . با پيشرفت ناوري اطلاعات ، شكل داد وستد تغييير كرده است  وبا گسترش تجارت الكترونيكي ، پول نيز به عنوان وسيلهع پرداخت دوران گذر خود را به سمت پول جديد سپري مي كند . مجموعه اطلاعاتي كه با هم و به صورت الكتريكي ارسال مي شوند به نام نشانه هاي الكتريكي مجموعهاي از بيت هاي مرتبط با هم است كه ازيك سري رسانه هاي فيزيكي براي ذخيره و انتقال استفاده شود . اين پول كه با امضاي ديجتالي ناشر آن به عنوان پول به رسميت شناخته مي شود همان اسكناس است كه داراي شماره شخصي و امضاي بانك تضمين كننده اعتبار آن مي باشد .

پول الكترونكي سبب شده است تا اصطلا حات نويني همچون بانكدري پيوسته پول ديجيتالي و چك هاي الكترونيكي در بحث پول مورد استفاده قرار گيرد . ريشه خدمت انتقال منابع فدواير 1918 باز مي گردد . هنگامي كه بانك فدرال رزو براي اولين بار ارزانتر از طريق تلگراف انتقال ذدادند. زمينه استفاده گستزدده از ارز الكترونيكي ايجاد شد وبه مرور سيستم هاي مشابهي در اردپا نيز ظهور يافت و اين روند به جايي رسيد ه است كه امروزه پرداخت هاي ارزي سپرده ها تقريبا د تمام سيستم هاي بانكي دنيا به صورت الترونيكي صورت مي پذيرد به عنوان مثال مي توان به اتاق پايا پاي نيويورك كه يكي از بزر گترين نمونه هاي اين دسته از شبكه دهاي الكترونيكي است اشاره نمود افزايش قئرت و كاهش هزينه هي رايانه ها همزمان با پيشرفت در فناوري ارتباطات كه عمليات متقبل را با هزينه بسيار كم مسير سازد انتقال ديجيتالي منابع مالي را براي ميليونها نفر در دنيا به حقيقت مبدل ساخته است .

اين پول كه با امضاي ديجيتالي ناشر ان به عنوان پول به رسميت شناخته مي شود همانند يك اسكناس اشت كه داراي شماره شخصي  و امضاي بانك تضمين كننده اعتبار ان مي باشد .

نسل اول پول الكترونيكي كه از اواسط دهه 1990 گرديد دچار شكست سختي شد . برخي از توزيع كننده  اين نوع پول ورشكسته شدند  و برخي ديگر عرضه محصول را رها كردند و به رفه اي ديگر پرداختند  واقع استفاده از پول  ديجيتالي  همواره خطرناك است  زيرا پول  در تمام نقط جهان محافظه كاري راايجاب مي كند به رغم ايت تجربه سخت نسل دوم شركتها ي ذرصد عرضه پول الكترونيكي به صورت LINE هستند . اگرنوع دوم پول هاي الكترونيكي نيز شكست شود يقينا نوع سومي به وجود مي ايد  چه فناوريهاي جديد امكان ايجاد طح هاي نوين را سهل تر مي نمايد به عنوان مثال مي توان به بريتانيايي اكنيگتون اشاره نمود  نرم افزار  استاندارد پول هاي خالص حخود استفاده كنند و اين نوع نرم افزار رسيدن كالا به خريدار امكان برداشت پول از حساب فروشنده وجود ندارد .

براي شناسايي پول الكترونيكي مطلوب معيارهاي توسط محققن بيان گرديده است  كه اهم انها تحت معيارهاي يك پول الكترونيكي مطلوب مورد بررسي خواهد گرفت .

معيارهاي يك پول الكترونكي مطلوب

1- امنيت

براي استفاده از پول الكترونيكي بسيار مهم است كه حين مبادله ان  از نبود امكان دزدي جعل  و مداخله در ان مطوئن گشت لذا ضروي است اقداماتلازم انجام شود  تا امكان كپي تغيير و يا توليد مجدداين نشانه  الكترونيكي ميسر نباشد .

2- گمنامي

حفظ حريم شخضي مشتريان از جمله موارد قابل طرح در استفغاده از اين پول مي بلاشد زيرا بسياري از مشتريان مايل نيستند كه در معامله آنها واسطه اي ايفاي نقش نمايد و اطلاعات  في مابين آنها را جمع آوري نمايد به همين علت نيز اطلاعاتي همانند چه كسي چه ميزان  كجا چطور چه وقت  و چرا پول را خرج كرده است ؟ نبايد چه اساني قابل پيگيري و كشف نباشد

3- قابليت كاربري اسان

استفاده از اين پول نقد بايد به شكلي باشد كه در خرج كردن يا گرفتن ان مشكلاتي وجود نداشته باشد و به سهولت انجام گيرد . ديهي است كه تسهيل اين روش موجب استفاده انبوه و در نتيجه پذيرش عمومي در استفاده شكل خواهد گرفت . نحوه بهره گيري از اين پول نبايد نياز به تخصص بالا  در امر استفاده داشته باشد تا تمام معاملات بين دو نفر بسيار اسان و شفاف از جهت به كار گيري اين پول باشد .

4- حمل اسان

پول الكترونيكي نبايد به يك حل فيزيكي خاص وابسته باشد و پس از عموميت يافتن استفاده از ان مشتري يا كاربر بايد بتواند به ان از هر ر مينال دلخواه دسترسي داشته باشد . امروزه با گسترش  شبكه هاي اينترنتي سيار  تلفن همراه و كارتهاي هوشمند حمل پول الكترونيكي آسان شده است .

5- استفاده مستمر

همانئطور كه امكان داد وستد يك سكه يا يك اسكناس در بين مردم مسير است  پول الكترونيكي نيز بايد قابل انتقال به فرد ديگري باشد بدون اينكه بانك يا فرد ديگري واسطه ان باشد . بديهي است استفاده مستمذ از پول الكترونيكي ويگي گنامي ان را تكميل مي كند .

6- دايمي بودن

مهمترين تفاوت بين پول نقد الكترونيكي با يك سيستم پرداخت الكترونيكي ان است كه با اينكه هر دو واسطه مبادله مي بشاند . پول نقد الكترونيكي شامل ديگر ظايف پول همانند ذخيره ارزش نيز مي باشد و بنابراين بايد همانند يك پول عادي ارزش خود را داشته باشد تا زماني كه يا خراب يا ناشر ان را از جريان خارج سازد .

7- قابليت ناپيوستگي ( غير همزماني )

استفاده از پول معمولي نيازي به واسطه ندارد و در هر مكاني قابليت لازم را داراست . در بهره گيري از پول ند ديجيتالي نيز نبايد به هيچ فرد يا كامپيوتر ديگري احتياج باسد . در نتيجه سيستم پول ي ديجيتالي نمي تواند به تستهاي كه معمولا به صورت ه9مزمان انجام مي شود  مانند ازمونهاي اعتبار فرد همخواني حسابها و غيره متكي باشد همچنانكه پول نقد فعلي به انها نيز دارد كارايي و پذيرش عمومي اشارهدارد .

استفاده ا پو.ل الكترونيكي مشكلاتي را نيز به همراه دارد كه اهم انها عبارتن از :

 

مشكلات پول الكترونيكي

1- عدم انكار

در انجام معملات عادي امكان انكار معامله وجود دارد ليكن موضوع انكار در دنياي ديجيتالي بسيار سخت تر از دنياي معمولي است . براي تصديق معاملات الكترونيكي امضاي ديجيتالي طراحي شده بايد به صورت سري نزد صاحب ان نگهداري شود زيرا در صورت سوء استفاده توسط فردي ديگر شناسايي وي طبيعي و معامله با او به ظاهر صحيح  ومشروع بهدنظر مي رسد .

2- خرج مجدد يك پول

ز مهمترين مشكلات پول الكترونيكي امكان خرج مجدد ان است چون كپي كردن اطلاعات در دنياي ديجيتالي اسن است لذا مانعي وجود ندارد تا فرد را از كپي كردن  از روي سكه خود و استفاده چندين باره از ان باز دارد . هرچند براي جلوگيري از بروز اين شكل دو راه حل پيشنهاد شده است : يكي آن كه ضرب كننده سكه الكترونيكي تمام اطلاعات مربوط به سكه هاي استفاده شده  را در  ركورد هايي نگهداري كند  و روش ديگر انكه به وسيله يك الگوريتم رياضي  در صورتيكه از سكه اي دوبار استفاده شود  بعضياطلاعات فرد خطا كار اشكار شود به نحوي كه بتوان او را شناخت .

3- گم شدن پول

از انجا كه پول الكترونيكي به صورت بيتهايي روي ديسك ذخيره مي شود اگر اين ديسك خراب شود اين پول  در واقع گم شده است . نظر به حاسيت اين نوع پول احتمال گم شدن پول الكترونيكي محتمل تر از پول رايج است  و از سوييي تغيير  در يك بيت كوچك  در پول ديجيتالي مي توند حجم زيادي از پول را خراب كند و اطلاعات انرا غير قابل استفاده نمايد .

4- امنيت پول الكترونيكي

مهمترين بحث استفاده  از پول الكترونيك امنيت ان است زيرا شبكه هايي همچون ايترنت از هر نظر يك شبكه باز است كه همگان به ان دسترسي دارند . تهديد سيستم هاي پول الكترونيكي م تواند به وسيله تكثير دستگاهها تغيير يا تكثير اطلاعات نرم افزاري وكاركرد ناصحيح تغيير پيامدهاي ارسالي سرقت وسايل سخت افزاري ويا اطلاعات ان صورت پذيرد . امنيت پول الكترونيكي با استفاده از موارد زير مد نظر قرار گرفته است .

5- رمز گذاري

از روش هاي مهم در ايجاد امنيت  در پول الكترونيكي رمز گذاري اطلاعات است . با اين اقدام ضمن محرمانه بودن  صحت اطلاعات و اطمينان لازم طرفين مي توانند يكديگر ا تصديق كنند و از ساختگي نبودن يا عدم انكار در معامله مطوئن شوند . رمز گذاري با كليد به دو روش متقارن و غير متقارن انجام مي پذيرد  كه در روش اول فزستنده و گيرنده توافق مي نمايد  از يك كليد سري مشترك براي رمز گذاري  و رمز گشايي استفاده كنند  ودر روش دوم از هر شخص يك جفت كليد عمومي و خصوصي  صادر مي شود كه كليد عمومي در شبكه منتشر است  و كليد خصوصي نزد فرد مشخصي نگهداري مي شود .

امضاي ديجيتالي

اين عامل شناايي كندده الكترونيكي است كه براي تائيد اسناد الكترونيكي مانند نامه قرار داد و غيره به كار مي رود . اين امضاي ديجتالي  داراي ويگي هاي زير است :

الف: براي هر فرد منحصر به فرد است .

ب:  امكان تصديق و تائيد را دارد .

ج: در كنترل اختصاصي صاحب ان است .

د: بعد از الصاق امضاي ديجيتالي به داده هي در صورتيكه داده ها تغيير كند امضا هم غير معتبر ميشود .

گواهينامه ديجيتالي

زماني كه در شبكه اينترنت دونفر قصد معا مله اي را دارند بايد ابتدا يكديگ را تصديق نمايند . اين كار از طريق گواهينامه ديجيتالي صورت مي پذيرد . سازمانهاي معتبري به نام سازمان گواهينامه CA وجود دارند كه براي افراد گاهينامه صادر مي كنند  و در اين  گواهينامه ها بهذ صورت شكل شماره يا هر دو هويت فرد را معرفي مي كنند و يك جفت كليد عمومي و خصوصي را براي او صادر مي نمايد .

انواع سيستم هاي پول الكترونيكي

تا كنون سيستم هاي گوناگوني طراحي و ارئه شده است كه هر يك از اين سيستم ها مزايا و معليب خاص خود را دارد . مهمترين ايت سييتم ها عبارتند از:

-MILLICENT

اين سيستم به منظور بهره گيري براي خريد وفروش كالا يا خدمات با ارزش كم و پرداخت هاي جزئي بر روي اينترنت  از يكصدم سنت تا پنج دلار  ايجاد گرديده است . طرز عملكرد اين سيستم بدين نحو است كه نشانه هاي پول الكترونيكي به نام SCRIP توسط ناشر منتشر مي شود . اين نشانه ها حامل پيام امضاء شده است كه ارزش و شماره خاص خود را دا رد و همانند وجه نقد الكترونيكي است . پس از تاييد تعداد نشانه ها توسط بازر گانان وطي فرايند مربوطه و جمع اوري شناسايي و رمز گذاريها به عهده دارند انها مي باشد . از مزاياي اين سيستم مي توان به بالا بودن در جه گمنامي و سرعت معاملات بواسطه عدم تمركز اشاره نمود .

DIG CASH

ديويد چام DAVID CHUM   كه خود از پيشگامان سيستم هاي پول  الكترونيكي است ، ارئه دهنده اين سيستم است ؛ در اين سيستم مشتري و تاجر در بانك DIG CASH ثبت نام مي كنند و براي ايشان يك حساب باز مي شود . ارتباط اين اجزا توسط نرم افزار خاصي صورت مي پذيرد . در اين سيستم مشتري مي تواند يك عدد بزرگ حدود 100 رقم را به عنوان پول توليد كند  و براي امضاء به بانك بفرستد بعد از اين تائيد بانك مي تواند پس از استفاده از ان به عنوان الكترونيكي انرا را تاجر ديگر تحويل دهد  از مزاياي اين سيستم گمنامي زياد كاربر ، امكان استفاده در معملات و ارتباطات ناپيوسته امكان استفاده روي كارتها هوشمند و سيستم ها ي رمز گذاري قوي ان مي بشاد

-MONDEX

در اين سيستم كارتهاي هوشمند  وجود دارد كه قادر به پذيرش و ذخيره پول الكترونيكي است . در اين سيستم نشانه هاي الكترونيكي همچون پول نقد با قابليت استفاده روي كامپيوتر شخصي و انتقال به وسيله كارتهاي هوشمند است . از ويژگي هاي خاص اين سيستمن امكان انتقال و استفاده دو طرفه بين بانك مشتري و تاجر مي بشاد . امنيت زياد رمز گذاري هاي قوي امكان استفاده ناپيوسته و وجود كارت هوشمند از مزاياي ان مي باشد .

 

 

نتيجه گيري

امروزه با لايجاد شبكه شتاب در سيستم بانكي كشور واستفاده از پول الكترونيكي به صورت كارتهاي پرداخت زمينه وقوع جرائم جديدي را توسط مجرمين ايجاد نمدهذاست . كار آگاهان پليس بايد به منظور مقبله با اين مجرمين  از كليه اطلاعات  تخصصي وطلع  و با آماده بيشتنري اقدام به مبارزه  نمايند . به همين منظور نيز اطلاع شيوه ها ذر برنامع ريزي بسيار موثر است . يكي از مهمترين  روشهاي مجرمين در اين زمينه بع كارتهاي مي باشد  كه بدليل افزايش سطح استفاده مردم و توجيه در خصوص حفظ اطلاعات كارت در اختيار  گرديده تا هر روز بر تعداد افرادي كه از كارت پرداحت سوء استفاده شده است افزود گرديد . بنابراين كاراگاهان رسيدگي به اين جرايم  كه متفاوت با نومنه هاي است بايد از اخرين اطلاعات لازم آگاه گردند .

انجام پایان نامه

 

 

 

سفارش پایان نامه