انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

نوشته شده توسط moshaveranetehran.net   
دسته: انجام پایان نامه | مقالات
نمایش از دوشنبه, 08 شهریور 1395 11:49
بازدید: 504

خلاصه و فشرده مطالعات فني، مالي، اقتصادي طرح:

محصول مورد نظر طرح ورق پي-وي-سي نرم مي باشد كه با وزن مخصوص تقريبي بين 36/1-32/1 بوده و به عنوان يك محصول مياني (خود به عنوان مواد اوليه و محصول مياني) داراي كاربردهاي صنعتي و خانگي مي باشد. به دليل دارا بودن خواص ويژه، نرمي، دوام، شفافيت در بسياري از محصولات به عنوان پوشش خارجي و حفاظتي كاربرد دارند و در برخي ديگر به عنوان ماده اصلي كاربرد دارد. ماده اصلي اين محصول پليمر پلي- ونييل- كلرايد (يا به اختصار پي-وي-سي) مي باشد كه در صنايع پتروشيمي ايران. خصوصاً پتروشيمي آبادان، و بندر امام در گريدهاي مختلف توليد مي شود. به دليل مصرف بالا عليرغم توليد داخلي در كشور، هر ساله مقادير زيادي از كشورهاي كره جنوبي، تايوان و اروپائي وارد مي شود، همچنين اين محصول داراي مزيت نسبي توليد در داخل به دليل وفور مواد اوليه بود و ارزش افزوده اين محصول به ازاي هر تن 450 الي 600 دلار مي باشد. به منظور بررسي كلي نقاط كليدي طرح در جدول زير، خلاصه اطلاعات مالي، فني و اقتصادي آورده شده است.


جدول: جمع بندي مشخصات اصلي پروژه توليد ورق پي-وي-سي

مشخصات كلي محصول:

نام: ورق پي-وي-سي نرم

ظرفيت ساليانه: 500 تن در سال

دستگاهها و تجهيزات توليد:

بخش خارجي: 000/350/9 دلار

بخش داخلي: 800/163/1 ميليون ريال

شاخص هاي عملياتي:

تعداد روزكاري: 275 روز در سال

تعداد شيفت: 3 شيف 8 ساعته

زمين، ساختمان:

مساحت زمين: 500 متر مربع

سالن توليد: 1800 مترمربع

سالن انبارها: 810 مترمربع

تاسيسات فني: 175 مترمبع

ساختمانهاي اداري: 275 مترمربع

و خدمات رفاهي

درصد و منابع تامين مواد اوليه:

داخلي: 97%-95% به ارزش تقريبي 000/500/694/3

خارجي: 5%-3% به ارزش تقريبي 000/000/560/3

تعداد كاركنان:

مديريت: 1 نفر

مهندسين: 2 نفر

تكنسين فني: 4 نفر

كارگر ماهر و نيمه ماهر: 14 نفر

كارگر ساده: 10 نفر

كارمند 16 نفرك

كل پرسنل: 47 نفر

سرمايه گذاري:

سرمايه ثابت: 000/383/735/87 ريال

سرمايه در گردش: 900/152/937/8 ريال

حجم سرمايه كل: 900/535/672/96 ريال

حجم سرمايه‌گذاري مجري: 050/653/015/22 ريال

حجم سرمايه از منابع و تسهيلات بانكي

(صندوق ذخيره ارزي): 000/350/9 دلار

 

تاسيسات عمومي پروژه:

برق مصرفي ساليانه: 000/750/1 (كيلووات ساعت)

آب مصرفي ساليانه: 4550 مترمكعب

سوخت مصرفي ساليانه: 9120 مترمكعب گاز طبيعي

هواي فشرده: 1200 ليتر در ساعت با فشار 6 اتمسفر

ديگ بخار: 5/2 تني با فشار 6 اتمسفر

برج خنك كننده: 2 تني

سيستم اطفاء حريق: كپسول آتش نشاني

هزينه هاي توليد:

هزينه هاي ثابت: 367/892/9 ميليون ريال

هزينه هاي متغير: 735/754/44 ميليون ريال

كل هزينه هاي ساليانه: 971/743/45 ميليون ريال

 

شاخص هاي اقتصادي طرح:

 

 

 

 

فصل دوم:

كليات و مشخصات عمومي محصول

1-2- ويژگي ها، مشخصات فني محصول

ورق پي-وي-سي نرم، محصولي است كه از تركيب مواد پليمري و مقاديري اضافه كننده بدست مي آيد و به دو صورت شفاف (Transparent) و مات (رنگي) توليد مي‌شود و در بازار ايران به نام طلق معروف است از ويژگي هاي عمده اين محصول مقاومت در برابر رطوبت، آفتاب و مواد روغني است كه به همين منظور در خيلي از مواقع به عنوان يك عامل حفاظت كننده (روكش مبل و صندلي چادر ماشين) بكار مي رود از خواص ديگر آن نرمي و انعطاف آنست كه به آن قابليت دوخت پذيري و جوش خوردن (پرس) را مي دهد به همين منظور براي بسته بندي بسياري از اقلام و محصولات بكار مي رود. وزن مخصوص اين محصول بين 35/1-32/1 متغيراست و در ضخامت هاي 60 تا 1000 ميكرومتر (1~06/0) ميلي متر و عرض‌هاي 100 تا 200 سانتيمتر در رولهاي 50 تا 100 متري بسته بندي و توليد مي شود.

2-2- طبقه بندي محصول و كاربردهاي آن

طلق يا همان ورق پي-وي-سي به دو صورت نرم (Soft) و خشك (Rigid) و به صورت شفاف (Transparent) و رنگي (مات) توليد مي شود، محصول مورد نظر ما نوع نرم است كه كاربردهاي مختلفي را در صنعت و مصارف خانگي دارد اهم اين مصارف و كاربردها عبارتند از:

-      روكش انواع صندلي، مبلمان براي حفاظت پارچه

-      ساخت چادرهاي خودرو (خصوصاً به عنوان نورگير خودروهاي جيپ و...)

-      صنايع توليد كيف و كفش (ماده اصلي داخلي و خارجي كالا)

-      بسته بندي لوازم التحرير و لوازم صنعتي

-      توليد لوازم التحرير و اداري (زونكن، پوشه، كيف و جامدادي)

-      براي حفاظت مدارك و اسناد (پرس كارت)

-      توليد لوازم روميزي و سفره (انواع سفره هاي روميزي ساده و چاپي و پرده‌هاي حمام)

-      امور تبليغاتي (توليد پرده، پوستر، بردهاي تبليغاتي و بالونهاي تبليغاتي)

-      بهداشتي و داروئي (بسته بندي كالاي بهداشتي و داروئي)

-      توليد لوازم كودك و اسباب بازي (گهواره، كالسكه، روروك،...)

-      توليد وسائل ورزشي (رويه تشك كشتي، وسايل بدن سازي،...)

-      صنايع خودروسازي (رويه هاي درب، صندلي و قسمت هاي تزئيناتي و آفتابگير و...)

3-2- شماره تعرفه گمركي و استاندارد

اين محصول تحت شماره 8 رقمي 90/392040 (ورق هاي پلي ونيل كرايه انعطاف پذير) ثبت شده و به دليل مصرف بالا و توليد داخلي با حقوق بازرگاني 40%
(سال 83) از كشورهاي كره و تايوان  و اروپا وارد مي شود. كالاهاي ساخته شده از ورق نرم پي-وي-سي نيز در اداره استاندارد ايران تحت شماره 1436 ثبت شده است.

4-2- كاربرد و محصولات جايگزين

در مورد كاربردهاي اين محصول در شماره 2-2 به تفضيل سخن گفتيم، تقريباً به دليل خواص ويژه و منحصر بفرد و خصوصاً به دليل قيمت مناسبي كه دارد مي توان گفت جايگزين ديگري وجود ندارد. (در حال حاضر) در برخي از كاربردها از ورق‌هاي پليمري مشابه مثل پلي پروپيلين با سلوفان مي توان استفاده كرد يا در برخي مواقع از ورق هاي پلي ونيل استات (EVA) يا (PEVA) براي توليد سفره و روميزي و پرده استفاده مي كنند. ولي به همان دلايلي كه در فوق ذكر شد تقريباً مصارف و كاربرد منحصر بفرد خود را دارد.

5-2- بررسي بازار و قيمت فروش

الف) بررسي بازار و نياز داخلي

با يك بررسي اجمالي به حجم واردات اين محصول طي سالهاي 70 الي 82 مي‌توان به راحتي به حجم بالاي واردات اين محصول پي برد با وجوديكه طي چند سال اخير يكي، دو مورد خط دست دوم براي توليد اين محصول وارد و نصب شده ولي به دليل نياز و مصرف بالاي اين محصول همچنان ورود آن از كشورهاي تايوان و كره جنوبي ادامه دارد. در حال حاضر تقريباً پنج كارخانه عمده براي توليد ورق پي-وي-سي نرم در ايران وجود دارد كه 2 كارخانه قديمي و متعلق به قبل از انقلاب هستند (كارخانه توليدي تهران تاسيس سال 1348 و كارخانه شاهين سال تاسيس 1351) و سه كارخانه دست دوم كه در سالهاي بين 1374 تا 1379 در شهرهاي تهران، ساوه و اصفهان راه‌اندازي شده اند. مجموع توليد اين پنج كارخانه 14000 تن در سال مي باشد. به علاوه هيچكدام از اين كارخانه ها توليد ورق پي-وي-سي نرم با عرض بلند ندارند (حداكثر عرض توليدي 140 سانتي متر است).

در حاليكه طرح اخير و مورد نظر ما قادر به توليد ورق با عرض 180 سانتي متر خواهد بود. كه به دليل بسياري داراي مزيت و نياز صنعت است. از طرفي نياز روز افزون صنايع و بالا رفتن مصرف، لزوم ايجاد كارخانه هاي بيشتري را بوجود مي آورد.

با بررسي جداول وارداتي ملاحظه مي شود كه هر ساله متجاوز از 12500 تن ورق فقط بصورت خام و مقادير بيشتري بصورت كالاي ساخته شده وارد مي شود (مثل لوازم التحرير، سفره، پرده، كيف و...) لذا با عنايت به مسائل و آمار فوق ملاحظه مي‌گردد. ايجاد ظرفيت هاي جديد امريست الزامي و كاملاً توجيه اقتصادي دارد، و اين ظرفيت و ظرفيت هاي موجود در كشور حتي قادر به تامين كل نياز كشور نيستند. به علاوه در سالهاي اخير به دليل صادرات بخشي از محصولات ساخته شده، همچون كيف، سفره، پرده به كشورهاي همسايه عراق، افغانستان و آسياي مركزي كه اين نياز كاملاً محسوس مي باشد، زيرا حجم زيادي مواد ساخته شده براي اين كشورها از طريق ايران ترانزيت مي شود.


ب) قيمت فروش محصول

قيمت هاي جهاني اين محصول كه بصورت خام (بدون چاپ) عرضه مي شود در حدود 45/1 تا 55/1 دلار هر كيلو مي باشد كه با احتساب هزينه هاي حمل و سود بازرگاني و ساير هزينه هاي قيمت تمام شده اين محصول به حدود 18500 ريال در هر كيلو مي باشد (براي وارد كننده) كه در حال حاضر جنس خارجي در بازار ايران بصورت عمده هر كيلو 21000 ريال و بصورت متري هر متر بين 5500 تا 7000 ريال به فروش مي رسد (قيمت هر متر متناسب با ضخامت متغير است)، توليدات داخلي نيز بطور متوسط كيلوئي 17500 تا 19000 به فروش مي رسد (زيرا داراي كيفيت متفاوتي هستند).

بنابراين چنانچه قيمت هاي جهاني پودر پي-وي-سي كه در حال حاضر بين 700 تا 750 دلار در هر تن مي باشد ثابت باشد و ساير مواد مصرفي ديگر تغييري نكنند، اين قيمت ها ثابت خواهند بود. لذا پيش بيني مي شود در صورت ثبات قيمت دلار و قيمت هاي جهاني مواد نفتي و فرآورده‌هاي جنبي، با توجه به بالا بودن كيفيت محصول اين طرح كه از ماشين آلات با تكنولوژي روز اروپا بهره گرفته شده حداقل بين كيلوئي 18000 تا 19500 ريال به فروش رود. (به صورت عمده فروشي) لازم به ذكر است چنانچه عمليات اضافي همچون چاپ روي طلق و عمليات ديگر انجام شود، اين قيمت تا سقف 23000 تا 25000 ريال افزايش مي يابد.


6-2- بررسي روند مصرف، واردات

همانگونه در فصول قبل اشاره شد و براساس جدول واردات اين محصول ملاحظه مي‌شود، نياز به واردات تا تامين نياز داخلي همچنان ادامه دارد. از طرفي بخش عمده‌اي از مصارف داخلي بصورت كالاهاي ساخته شده از اين محصول مي باشد، بطور مثال هر ساله مقادير زيادي سفره روميزي، ورق پي-وي-سي پرده اي (پرده حمام و...)، كيف هاي مدرسه اي و... وارد مي شوند كه چون اين اقلام عمدتاً بصورت قاچاق و غير مجاز وارد مي شوند، آمار صحيحي در دست نمي باشد ولي حضور اين محصولات در بازارهاي ايران كاملاً مشهود است. از طرفي هر روزه به دليل ايجاد مصارف جديد در صنايع مختلف، نياز به اين مواد بيشتر مي شود، زيرا توليد كنندگان زيادي در سالهاي اخير كالاهاي خود را به دليل جلوه و زيبائي ظاهري بسته بندي در اين ورق بسته بندي مي كنند كه از جمله بسته بندي انواع پتو در كيف هاي زيپ دار (از ورق پي-وي-سي)، بسته بندي انواع روتختي، پرده، ملافه و بسته بندي انواع محصولات آرايشي و بهداشتي، و بالاخره بسته بندي انواع لوازم التحرير و توليد لوازم التحرير از اين جنس مي باشد.

 

فصل سوم:

مطالعات فني

1-3- روش هاي توليد متداول اين محصول

در شرايط حاضر و با پيشرفت تكنولوژي تقريباً 2 روش عمده براي توليد اين محصول وجود دارد.

الف) روش اكسترودرينگ:

در اين روش كه تكنولوژي قديمي تر مي باشد، ورق به ابعاد و عرض حداكثر تا يك متر و براي ضخامت هاي بالا (15/0 ميلي متر) بكار مي‌رود ظرفيت توليد در اين روش پائين است (حداكثر ساعتي 200 كيلوگرم) و محدوديت ضخامت و عرضي داريم، از طرفي كيفيت و دقت ضخامت ورق توليدي پائين است.

ب) روش كلندرينگ:

جديدترين روش توليد ورق هاي پي-وي-سي استفاده از روش كلندرينگ است در اين روش با اصلاح روش قبلي و بكارگيري دستگاههاي جديد و در واقع اصلاح اشكالات و محدوديت هاي روش قبلي (افزايش عرض تا 3 متر، پائين آوردن ضخامت تا 05/0 ميلي متر) عملاً محصول با كيفيت برتري بدست مي آيد از طرفي امكان افزايش ظرفيت تا سقف 1500 كيلو در ساعت وجود دارد.


2-3- تشريح فرايند توليد و روش انتخابي مورد نظر طرح

همانگونه كه در مبحث 1-3 اشاره شد، روش كلندرينگ به دليل برخورداري از تكنولوژي برتر و ماشين آلات مدرن و همچنين امكان دسترسي به ظرفيت بالاتر، مناسب تر مي باشد. لذا ما، در انتخاب خود بهره گيري از ماشين آلات روش دوم را انتخاب نموديم.

گردش و روش كار اين محصول به طور اختصار و به شرح زير مي باشد:

ابتدا مواد اصلي (پودر پي-وي-سي و روغن Dop) پس از توزين با مواد اضافه كننده لازم و با نسبت هاي معين مخلوط مي شوند. سپس داخل يك ميكسر با سرعت بالا وارد شده و بهم زده مي شوند پس از آن به اكسترودر براي آماده سازي و اختلاط بهتر وارد شده و تقريباً اين مواددر اكسترودر عمليات اختلاط تكميلي خود را پيدا مي‌كنند. پس از خروج از اكسترودر در واقع مواد آماده ورق شدن است، از طريق نوارهاي نقاله بين غلطك هاي كلندر كه معمولاً 4 رول مي باشند ريخته مي شوند در اينجا عملاً ورق به ضخامت و عرض مورد درخواست (برنامه ريزي توليد) توليد مي‌گردد، به دليل نرم بودن و گرمي ورق و به منظور جلوگيري از تغيير شكل و ضخامت ورق از ميان تعدادي غلطك گرم و سرد كه پس از كلندر قرار دارند عبوركرده و به تدريج فرم اصلي خود را پيدا مي كند. پس از آن ورق توليدي براي تنظيم عرض دقيق (بوسيله تيغه هاي برش) با عرض مناسب برش مي شود (لبه‌هاي ناصاف و اضافي بريده مي شود)، سپس ورق توليدي براي طاقه پيچي بصورت رولهاي بزرگ به طاقه پيچ هدايت مي گردد. كليه عمليات از ابتدا تا انتهاي خط بصورت اتوماتيك مي باشد و كارگران صرفاً نقش اپراتور را بازي مي كنند.

3-3- تعيين ظرفيت و ماشين آلات مناسب

اصولاً براي تعيين اقتصادي توليد هر محصول مي بايست، ظرفيت مناسب طراحي و انتخاب شود. زيرا اگر هزينه هاي سرمايه گذاري و سرمايه در گردش هر طرح متناسب با توليد و فروش محصول نباشد و يا به عبارتي بازده سرمايه به حد كفايت و قابل قبول نباشد، اصولاً توليد چنين محصولي امري عبث و غير اقتصادي خواهد بود. لذا دقت در انتخاب ماشين مناسب با ظرفيت مناسب با كمترين هزينه توليد امريست لازم وضروري. ما در انتخاب نوع ماشين آلات و ظرفيت ساليانه به عوامل زير توجه نموده‌ايم:

1- برخورداري از جديدترين تكنولوژي روز دنيا.

2- انتخاب ماشين آلات مناسب با بالاترين ظرفيت بازدهي (راندمان بالا)

3- نياز به تعميرات و نگهداري حداقل.

4- با كمترين انرژي مصرفي (برق) براي پايين نگهداشتن هزينه هاي تمام شده كالا.

5- با حفظ بالا بودن تكنولوژي داراي كاركرد و راهبري ساده باشد.

6- با حفظ موارد فوق پائين ترين قيمت در مقايسه با ساير ماشين آلات.

در اين رابطه بررسي هاي زيادي انجام شده، اصولاً در زمينه تكنولوژي ساخت ماشين آلات توليد ورق (كلندر) حداكثر 4 الي 5 توليد كننده صاحب نام و با سابقه در دنيا وجود دارند كه ما از تمام اين توليد كنندگان قيمت و پيشنهاد گرفته ايم كه پس از بررسي تمام جوانب انتخاب برتر انجام خواهد پذيرفت.


4-3- مواد اوليه مصرفي توليد و بسته بندي

جدول شماره 1: مواد مصرفي توليد و بسته بندي

رديف

شرح مواد

مشخصات فني

مصرف ساليانه

محل تامين

1

پودر P.V.C (پي-وي-سي)

با گريدهاي 65 تا 70

3700 تن

ايران- خارج

2

روغن DOP (نرم كننده)

با گريد مخصوص ورق نرم

650 تن

ايران- خارج

3

استابليزرهاي ويژه پي-وي-سي

با گريدهاي مختلف

120 تن

ايران- خارج

4

رنگ (پيگمنت)

متفاوت

35 تن

ايران- خارج

5

كربنات كلسيم (پركننده)

-

400-300 تن

ايران- خارج

6

مواد افزودني پايدار كننده- ضد آتش

با گريدهاي مختلف

50 تن

ايران- خارج

7

لوله مقوائي يا پليكا (بسته‌بندي رولي)

با قطر 2 تا 3 اينچ و طول 5/1 تا 2 متر

500 هزار عدد (تيوپ)

ايران

8

كاغذ كرافت (براي بسته‌بندي)

120 تا 150 گرمي

50-40 تن

ايران

9

نايلون (بسته بندي)

ضخامت 100 ميكرومتر

40-30 تن

ايران

 


5-3- تجهيزات خط توليد

جدول شماره 2: تجهيزات خط توليد

رديف

شرح دستگاه

مشخصات فني

محل تامين

1

خط كامل كلندر شامل تجهيزات:

مخازن، وسائل توزين، ميكسر، اكسترودر، غلطك ها، كلندر، غلطك‌هاي سرد و گرم كننده، تيغه هاي برش، كنترل ضخامت رولهاي جمع كن، تجهيزات برقي و تابلوهاي كنترل

مطابق بروشور و صفحات ضميمه

كنسورهاي اروپائي

(اروپاي متحد)

 


6-3- تجهيزات و تاسيسات عمومي

جدول شماره 3: تجهيزات و تاسيسات عمومي

رديف

شرح دستگاه

مشخصات فني

تعداد

منبع تامين

1

برج خنك كننده

2 تني

1 دستگاه

ايران

2

ديگ بخار

با فشار 12 پي-اس-آي و ظرفيت 100 كيلو بخار

1 دستگاه

ايران

3

كمپرسور هواي فشرده

1500 ليتري

2 دستگاه

ايران

4

پمپ هاي آب 2 و 3

پمپ پره‌اي با فشار 6 psi

6 دستگاه

ايران

5

سيستم هاي اطفاء حريق (كپسولهاي آتش نشاني)

20و30 كيلوئي پودر خشك

14 عدد

ايران

6

مخزن ذخيره روغن DOP (20 تني)

سيلوي عمودي با ظرفيت 20 تن روغن

1 عدد

ايران

7

تابلوهاي برق

مطابق مشخصات نقشه

4 دستگاه

ايران

8

مخازن ذخيره پودر (30 تني)

سيلوي عمودي با ظرفيت (30 تن)

3 دستگاه

ايران

9

مخازن ذخيره كربنالت كلسيم

(20 تني)

سيلوي عمودي با ظرفيت (20 تن)

1 دستگاه

ايران

10

ليفتراك

با شاخك و قلاب با 5 تن قدرت

1 دستگاه

ايران

11

مخازن ذخيره گازوئيل

منبع سياه از ورق 4 ميلي‌متري به ظرفيت 20 هزار ليتر

1 دستگاه

ايران

 

ادامه جدول شماره 3

 
12

مخازن ذخيره آب (هوائي)

منبع گالوانيزه به ظرفيت 10 هزار ليتر

1 دستگاه

ايران

13

جرثقيل سقفي

2 تني، 5 تني

2 دستگاه

ايران

14

خودرو

كاميون خاور

1 دستگاه

ايران

15

خودرو

وانت

2 دستگاه

ايران

16

خودرو

سواري

3 دستگاه

ايران

17

جك پالتي

500 كيلوئي

4 دستگاه

ايران

 


7-3- نيروي انساني مورد نياز

جدول شماره 4- نيروي انساني

رديف

شرح

تخصص و تحصيلات

تعداد مورد نياز

1

مديريت

ليسانس صنايع يا مكانيك

1 نفر

2

مديريت توليد و برنامه ريزي

ليسانس پليمر يا صنايع

1 نفر

3

مديريت فني

ليسانس مكانيك يا برق

1 نفر

4

تكنسين

متخصص برق و مكانيك

4 نفر

5

كارگر ماهر

سوابق تجربي در صنايع پلاستيك

6 نفر

6

كارگر نيمه ماهر

سوابق تجربي در صنايع پلاستيك

8 نفر

7

كارگر ساده خدمات

-

10 نفر

8

كارمند دفتر، اداري

ديپلمه با آشنايي به كامپيوتر

6 نفر

9

كارمند انبار

آشنايي به انبارداري

2 نفر

10

كارمند حسابداري

آشنايي به حسابداري

3 نفر

11

مسئول كنترل كيفي و آزمايشگاه

ليسانس و آشنايي به سيستم‌هاي كنترل كيفيت

1 نفر

12

كارمند تداركات و بازرگاني

ديپلمه يا ليسانس بازرگاني

2 نفر

13

راننده ليف تراك

آشنايي با ليف تراك

2 نفر

جمع كل:

47 نفر

 


8-3- ساختمان و زمين مورد نياز

1-8-3- زمين

زمين مورد نياز طرح 5000 مترمربع مي باشد كه در ناحيه صنعتي جنت آباد در كيلومتر 65 جاده تهران- گرمسار واقع شده است.

2-8-3- ساختمانهاي مورد نياز

-      ساختمان سوله مورد نياز توليد: 1800 مترمربع

-      ساختمان سوله مورد نياز انبار محصول:  450 مترمربع

-      ساختمان سوله مورد نياز انبار مواد اوليه: 360 مترمربع

-      ساختمان خدمات اداري و رفاهي:  275 مترمربع

-      ساختمان تاسيسات عمومي، كارگاه:    175 مترمربع

جمع كل:                      3060 مترمربع

9-3- برنامه زمان بندي اجرائي پروژه

با توجه به اقدامات اوليه اي كه قبل از تنظيم مطرح و اقدامات اداري جهت به اجرا گذاشتن طرح صورت گرفته، يعني مطالعات فني و اقتصادي و بررسي و انتخاب ماشين آلات انشاءالله اميدواريم كليه مراحل طرح را حداكثر ظرف مدت 15 ماه به مرحله اجراء بگذاريم كه البته امكان سرعت بخشيدن و كاهش اين زمان نيز وجود دارد. برنامه كلي و برنامه زمانبندي طزرح در ذيل آمده است.

فصل چهارم:

بررسي هاي مالي و اقتصادي

1-4- سرمايه در گردش و برآورد آن

جهت برآورد سرمايه در گردش، مي بايست قبل از هر چيز، هزينه هاي توليد و ساير هزينه هاي اداري و فروش محاسبه گردد و براساس ضرايبي اين هزينه ها جمع و بدين ترتيب ميزان سرمايه در گردش محاسبه مي گردد. معمولاً سرمايه در گردش به شرح زير محاسبه مي گردد (براساس توليد ساليانه 5000 تن):

1) حداقل هزينه تامين مواد اوليه براي يك دوره 2 ماهه

2) حداقل حقوق 3 ماه پرسنل

3) حداقل هزينه 2 ماه انرژي مصرفي

4) حداقل محاسبه يك ماه هزينه هاي فروش و اداري

لذا براي محاسبه ارقام فوق مي بايست قبل از هر چيز هزينه هاي فوق به ترتيب زير بدست آيند.

2-4- ارزش مواد اوليه مصرفي

جدول شماره 5: برآورد هزينه هاي مواد اوليه و بسته بندي ساليانه

رديف

شرح مواد

ميزان مصرف‌ ساليانه

قيمت واحد

كل هزينه ساليانه (هزار ريال)

1

پودر پي-وي-سي

3700 تن

7200

000/640/26

2

روغن نرم كننده DOP

650 تن

9200

000/980/5

3

استابليزرهاي پايدار كننده

120 تن

32000

000/840/3

4

رنگ (پيگمنت)

35 تن

42000

000/470/1

5

كربنات كلسيم

400 تن

600

000/240

6

مواد افزودني (كمكي)

95 تن

22000

000/090/2

7

لوله مقوائي(تيوپ) بسته‌بندي

500 هزار عدد

25/0

000/125

8

كاغذ كرافت بسته بندي

35 تن

3500

500/122

جمع كل:

500/507/40

 

3-4- هزينه نيروي انساني

جدول شماره 6: هزينه يكساله نيروي انساني

رديف

شرح نيروي انساني

تعداد

حقوق ماهيانه

جمع كل حقوق و مزايا (14 ماهه)

1

مديريت

1 نفر

8000

000/112

2

مديريت توليد

1 نفر

6000

000/84

3

مديريت فني

1 نفر

6000

000/84

4

تكنسين فني

4 نفر

3500

000/196

5

كارگر ماهر

6 نفر

3800

200/319

6

كارگر نيمه ماهر

8 نفر

2400

800/268

7

كارگر ساده

10 نفر

2000

000/280

8

كارمند دفتري، اداري

6 نفر

2200

800/184

9

كارمند انبار

2 نفر

2500

000/70

10

كارمند حسابداري

3 نفر

3500

000/247

11

مسئول كنترل كيفي و آزمايشگاه

1 نفر

4500

000/63

12

كارمند تداركات و بازرگاني

2 نفر

4500

000/126

13

راننده ليف تراك

2 نفر

3000

000/84

جمع كل:

800/018/2

 

4-4- هزينه انرژي مصرفي

جدول شماره 7: هزينه هاي تامين انرژي مورد نياز ساليانه

   (ارقام به هزار ريال)

شرح

واحد

مصرف ساليانه

بهاي واحد

هزينه كل

آب مصرفي

مترمكعب

4550

38/0

1729

برق مصرفي

كيلووات ساعت

000/750/1

25/0

500/437

گاز طبيعي

مترمكعب

9120

95/0

8664

بنزين

ليتر

32500

21/0

6825

جمع كل:

718/454

 

برآورد سرمايه در گردش:

معادل هزينه 2 ماه مواد اوليه:

600/166/894/7 ريال

معادل هزينه 3 ماه حقوق پرسنل:

000/700/504 ريال

معادل هزينه 2 ماه انرژي مصرفي:

333/786/75 ريال

معادل 5/0 هزينه فروش (هزينه‌هاي اداري)

000/500/462 ريال

جمع كل:

900/152/937/8 ريال

 

 بنابر اين سرمايه در گردش معادل: 900/152/937/8 ريال مي باشد.

5-4- سرمايه ثابت و برآورد آن

اصولاً به آن دسته از هزينه ها و اموال و دارائي هايي كه ماهيتي نسبتاً ثابت و دائمي دارند، سرمايه ثابت مي گويند كه مهمترين آنها عبارتند از: هزينه خريد ماشين آلات، زمين، ساختمان، محوطه سازي هزينه هاي خريد اثاثيه، خودرو و هزينه هاي قبل از بهره برداري. همچنين چون اين اموال در طول زمان بهره برداري مستهلك مي شوند، لذا به هزينه هاي فوق هزينه استهلاك نيز افزوده مي شود. بدين منظور براي دستيابي به كل سرمايه ثابت مي بايست تمام هزينه هاي فوق را بطور جداگانه محاسبه نمود.

6-4- محاسبه هزينه ماشين آلات توليد

كل هزينه خريد ماشين آلات توليد به صورت زير محاسبه مي گردد.

1) ارزش دلاري ماشين آلات خارجي:

000/350/9 دلار

000/000/410/80= 8600 * 000/350/9

2) هزينه هاي نصب و راه اندازي:

000/000/455 ريال

3) هزينه هاي حمل، ترخيص و بيمه و هزينه‌هاي گمركي:

000/000/450/1 ريال

جمع كل:

000/000/315/82 ريال

7-4- برآورد هزينه ماشين آلات جنبي و تاسيسات عمومي

جدول شماره 8: هزينه خريد ماشين آلات جنبي و تاسيسات عمومي

(ارقام به هزار ريال)

رديف

شرح ماشين

تعداد

قيمت واحد

قيمت كل

1

برج خنك كننده

1 دستگاه

125000

125000

2

ديگ بخار

1 دستگاه

120000

120000

3

كمپرسور هواي فشرده 1500 ليتري

2 دستگاه

35000

70000

4

پمپ هاي آب 2، 3

6 دستگاه

2500

15000

5

سيستم هاي اطفاء حريق كپسول 25 كيلوئي

14 دستگاه

1200

16800

6

مخازن ذخيره روغن DOP(20 هزارليتري)

1 دستگاه

17000

17000

7

تابلوهاي برق

4 دستگاه

3500

14000

8

مخازن ذخيره پودر (30 تني)

3 دستگاه

22000

66000

9

مخزن ذخيره كربنات

1 دستگاه

15000

15000

10

ليف تراك 5 تن

1 دستگاه

85000

85000

11

مخزن ذخيره گازوئيل

1 دستگاه

8500

8500

12

مخزن ذخيره آب

1 دستگاه

9500

9500

13

جرثقيل سقفي

2 دستگاه

6500

13000

14

خودرو كاميون

1 دستگاه

220000

220000

15

خودرو سواري

3 دستگاه

75000

225000

16

خودرو وانت

2 دستگاه

65000

130000

17

جك پالتي 5/0 تني

4 دستگاه

3500

140000

جمع كل:

800/163/1

 

8-4- هزينه هاي خريد زمين و ساختمان سازي

الف) زمين:

ريال 000/000/500= 000/100 * 5000

ب) ساختمان ها:

جدول شماره 9: برآورد هزينه هاي ساختمان ها

(ارقام به هزار ريال)

رديف

شرح

متراژ

قيمت واحد

قيمت كل

1

سالن هاي توليد (سوله

1800 مترمربع

750

000/350/1

2

سالن انبار محصول (سوله)

450 مترمربع

750

500/337

3

سالن انبار مواد اوليه (سوله)

360 مترمربع

750

000/270

4

ساختمانهاي اداري و رفاهي

275 مترمربع

850

750/233

5

ساختمان كارگاهها

175 مترمربع

850

750/148

جمع كل:

000/340/2

 

ج) هزينه ديواركشي، محوطه سازي كارخانه

جدول شماره 10: هزينه هاي محوطه و ديواركشي و خاكبرداري

(ارقام به هزار ريال)

رديف

شرح

متراژ

قيمت واحد

قيمت كل

1

هزينه خاكبرداري و تسطيع

3500 مترمكعب

65

227500

2

ديواركشي زمين

750 مترمربع

200

150000

3

جدول گذاري و اسفالت

1450 مترمربع

57

82650

4

فضاي سبز و نرده كشي

570 مترمربع

75

42750

جمع كل:

502900

9-4- هزينه لوازم و اثاثيه اداري

برآورد مي شود براي خريد تجهيزات و لوازم اداري مبلغ 175 ميليون ريال هزينه گردد اين هزينه بابت خريد لوازم دفتري، ميز كار، كامپيوتر، لوازم اداري، (فايل، كمد بايگاني) و وسايل آبدارخانه و نهارخوري مي باشد.

10-4- هزينه هاي قبل از بهره برداري

قبل از شروع كار و اقدامات اوليه و تا زمان شروع عمليات اجرائي هزينه هائي وجود دارد كه به اين هزينه ها هزينه هاي قبل از بهره برداري اطلاق مي گردد كه اهم آن عبارتند از:

هزينه هاي تهيه طرح، هزينه ثبت شركت و جواز تاسيس، هزينه هاي آموزش و سفر و هزينه اخذ تسهيلات و وام بانكي كه تماماً در جدول شماره 10 به تفضيل ذكر شده اند.

جدول شماره 11: هزينه هاي قبل از بهره برداري

رديف

شرح

مبلغ

1

هزينه مطالعات مقدماتي، تهيه طرح و... (معادل 3/0% سرمايه ثابت)

261482

2

هزينه تاسيس و اخذ مجوزها (معادل 2/0% سرمايه ثابت)

174322

3

هزينه هاي جاري در دوره اجراي طرح (هر ماه 4 ميليون ريال)

60000

4

هزينه هاي اخذ وام (تسهيلات)

65000

5

ساير هزينه هاي پيش بيني نشده (5/2% اقلام فوق)

14020

جمع كل:

574824

 

 

براي برآورد كل سرمايه ثابت اقلام فوق را جمع و بدين ترتيب حجم كل سرمايه ثابت بدست مي آيد:

جدول شماره 12: برآورد كل سرمايه ثابت

(ارقام به هزار ريال)

رديف

شرح

ارزش ريالي

ارزش دلاري

جمع كل

1

ماشين آلات خط توليد

-

9350

82315000

2

تجهيزات و تاسيسات عمومي

1163800

-

1163800

3

لوازم و اثاثيه اداري و دفتري

175000

-

175000

4

زمين

500000

-

500000

5

ساختمان و محوطه سازي

2842900

-

2842900

6

هزينه‌هاي پيش بيني نشده (5/3%)

163859

-

163859

7

هزينه هاي قبل از بهره برداري

574824

-

574824

جمع كل:

000/383/735/78

 

بنابر اين جمع كل سرمايه ثابت معادل: 000/383/735/87 ريال


11-4- نحوه تامين سرمايه گذاري كل طرح

سرمايه كل از مجموع سرمايه ثابت و در گردش بدست مي آيد:

ريال 900/535/672/96= 900/152/937/8 + 000/383/735/87

نحوه تامين اين سرمايه به شرح زير تامين مي گردد:

جدول شماره 13: نحوه تامين سرمايه گذاري طرح

(ارقام به هزار ريال)

رديف

شرح

درصد و سهم سرمايه گذاران

درصد و سهم منابع بانكي

جمع كل سرمايه گذاري

1

سرمايه ثابت

20% 6/17547076

8% 4/70188306

87735383

2

سرمايه در گردش

50% 45/4468576

50% 45/4468576

9/8937152

 

مجموع

05/22015653

85/74656882

9/96672535

 

هزينه هاي توليد:

براي توليد هر محصول علاوه بر سرمايه گذاري مورد نياز جهت احداث كارخانه و خريد تجهيزات مي بايست هزينه هائي براي توليد ساليانه و در طول دوره فعاليت در نظر گرفت، اين هزينه هاي شامل حقوق پرسنل، هزينه هاي انرژي و... مي باشند، اين هزينه ها بخشي به عنوان هزينه هاي ثابت و بخشي به عنوان هزينه هاي متغير هستند كه در محاسبه قيمت تمام شده بايد سهم هر كدام را جداگانه منظور و سپس به قيمت تمام شده دست يافت، لذا محاسبه اين هزينه ها از طريق جداول زير عملي خواهد بود.

12-4- برآورد هزينه هاي ثابت توليد

هزينه هاي ثابت، مخارجي هستند كه با تغيير سطح توليد (توقف يا كاهش) تغيير نمي‌كنند، مثل هزينه هاي استهلاك بيمه، كارمزد، بانك و... براي محاسبه اين هزينه ابتدا مي بايست هزينه هاي استهلاك، تعمير و نگهداري و هزينه هاي عملياتي محاسبه گردند، سپس با جمع بندي اين هزينه ها، ميزان هزينه هاي ثابت را محاسبه نمود.

الف) هزينه هاي نگهداري و تعميرات

جدول شماره 14: هزينه تعمير و نگهداري

شرح هزينه

درصد كل

جمع كل هزينه (هزار ريال)

ماشين آلات خط توليد

3%

2469450

تاسيسات عمومي

3%

4/349

ساختمان و محوطه

2%

49658

لوازم و اثاثيه اداري

5%

8750

جمع كل:

2562772

 


ب) هزينه هاي عملياتي

جدول شماره 15: هزينه عملياتي

شرح هزينه

مبلغ كل (هزار ريال)

هزينه هاي فروش 5/0%

462500

هزينه هاي غير پرسنلي دفتر مركزي

12000

ساير هزينه هاي پيش بيني نشده 3/0%

5/1423

جمع كل:

5/475923

­­­­

ج) هزينه هاي استهلاك

جدول شماره 16: هزينه استهلاك

شرح هزينه

درصد كل

جمع كل هزينه (هزار ريال)

ماشين آلات توليدي

6%

4938900

تاسيسات عمومي

5%

58190

ساختمان و محوطه

5%

142145

اثاثيه اداري

7%

12250

جمع كل:

5151485

 

بنابراين با محاسبه هزينه هاي فوق براساس جدول شماره 17 هزينه هاي ثابت توليد محاسبه مي گردد:

جدول شماره 17: هزينه هاي ثابت توليد

شرح هزينه

درصد كل

جمع كل هزينه (هزار ريال)

حقوق كاركنان

85%

1715980

انرژي مصرفي

20%

90944

هزينه استهلاك

100%

5151485

هزينه تعمير و نگهداري

10%

256277

هزينه هاي پيش بيني نشده 2% هزينه هاي فوق

144293

جمع هزينه هاي توليد

7358979

هزينه بيمه كارخانه

2/0%

162000

هزينه  عملياتي

15%

71388

هزينه كارمزد تسهيلات

100% براي يكسال

2300000

جمع كل هزينه ها:

9892367

 


13-4-هزينه هاي متغير توليد

هزينه هاي متغير آندسته از هزينه ها هستند كه با تغيير سطح توليد (كاهش يا افزايش) تغيير مي كنند. اقلامي همچون مصرف مواد اوليه، هزينه انرژي و اضافه كاري پرسنل، جمع اين هزينه ها در جدول شماره 18 آمده است.

جدول شماره 18: هزينه هاي متغير توليد

شرح هزينه

درصد كل

جمع كل هزينه (هزار ريال)

مواد اوليه و بسته بندي

100%

40507500

حقوق كاركنان

15%

302820

انواع انرژي مصرفي

80%

363775

تعمير و نگهداري

90%

2306495

هزينه هاي پيش بيني نشده 2% هزينه هاي فوق

869612

جمع هزينه هاي توليد

44350200

هزينه هاي  عملياتي

85%

404534

جمع كل:

44754735

 


14-4- قيمت تمام شده محصول

با محاسبه هزينه هاي ثابت و متغير توليد، مي توان با عنايت به ظرفيت ساليانه و اسمي طرح كه برابر 5000 تن (000/000/5 كيلوگرم) مي باشد، به قيمت تمام شده محصول براساس جدول زير دست يافت.

جدول شماره 19: برآورد كل هزينه ساليانه

شرح

جمع هزينه (هزار ريال)

هزينه هاي ثابت توليد

989236

هزينه هاي متغير توليد

44754735

جمع كل هزينه ها

45743971

 

45743971

=

مجموع هزينه هاي ساليانه

= قيمت تمام شده

5000

ظرفيت اسمي

 

ريال 9148 = قيمت تمام شده هر كيلو محصول


انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه