انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ تاریخ

انجام پایان نامه‏ ارشد تاریخ

5.5«وزراي خارجه در دوره پهلوي اول»
وزراي خارجه در دوره پهلوي اول به ترتيب:
1)حسن مشار دسامبر 1925 تا ژوئيه 1926- جمادي الاخر 1343 هـ.ق- آذر 1304 تا تير ماه 1305 هـ.ش
2)عليقلي خان مشاور الممالك انصاري 1926 تا 1928- 1344 تا 1347 هـ.ق 1305 تا 1307 هـ.ش
3)فتح الله پاكروان (كفيل) 1928 تا 1931 م 1347 تا 1349 هـ.ق- 1307 تا 1309 هـ.ش
4)محمد علي فروغي 1931 تا 1933 م- 1349 تا 1352 هـ.ق- 1309 تا 1313 هـ.ش
5)سيد باقر كاظمي 1933 تا 1937 م- 1352 تا 1356 هـ.ق- 1311 تا 1316 هـ.ش
6)عنايت الله سميعي 1937 تا 1939 م- 1356 تا 1358 هـ.ق- 1316 تا 1318 هـ.ش
7)مظفر اعلم 1939 تا 1941 م 1358 تا 1360 هـ.ق 1318 تا 1320 هـ.ش
8) علي سهيلي 1941 تا 1942 م- 1360 تا 1361 هـ.ق- 1320 تا 1321 هـ.ش
در اين بخش از تحقيق ابتدا زندگي نامه هر يك از وزراي خارجه و سپس فعاليت هاي هر يك از آنها توضيح داده شده است.
«حسن مشار»
1)زندگي نامه
حسن مشار معروف به مشارالملك از رجال و وزرايي است كه در طول حيات خود در دوره چهار پادشاه مشاغل مهمي را بر عهده داشت، وي گذشته از اينكه ده بار به مقام وزارت و دوباره به نمايندگي مجلس و يكبار وزير دربار احمد شاه بوده است يكي از رجال ثروتمند و اعيان ايران مي باشد كه دوران حيات خود را در «مونت كارلو » در قصر با شكوهي با رفاه و آسايش گذراند. تولد در سال 1243  هـ .ش و وفاتش در سال 1327  هـ .ش اتفاق افتاد و پدرش مشار كه از اعضاي وزارت خارجه بود فرزند خود را براي جانشيني در آن وزارتخانه تربيت كرد گذشته از فارسي و عربي به زبان فرانسه نيز آشنايي داشت و در سال 1307 هـ.ش داخل وزارت خارجه تا نهضت مشروطه در آن وزارتخانه بود مصدر مشاغلي از قبيل رياست اداره حسابداري شد. در كودتاي 1299  هـ .ش مشارالملك وزير دربار بود و در برانداختن سيد ضيا و تبعيد او از ايران نقشي داشت ولي مردي با سواد و اهل حساب و كتاب و مال انديش بود در دوران وزارت خود در پنج وزارت خانه كار موثري انجام نداد و هيچگونه آثار علمي از او به يادگار نمانده است و در سال 1300ش ظاهراً به جرم تحريك عليه قوام و سردار سپه تحت تعقير قرار گرفته و تبعيد شد ولي اين تبعيد زياد طول نكشيد و مجدداً به ايران آمد و با رضا شاه نزديكي بيشتري يافت به طوري كه بيش از اندازه مقرب و محرم شد و از طرف رضا شاه ماموريت رسيدگي به اموال و املاك سپهسالار تنكابني به او واگذار شد و نيز قسمتي از املاك او را براي شاه به عنوان هديه در نظر گرفت.
وي در انتخاب دوره اول مجلس از طرف اعيان و ملاكين تهران به وكالت رسيد ولي در ماجراي مبارزه با محمد علي شاه و تند روي هاي بعضي از نمايندگان آن دوره دخالت نداشت به همين دليل بعد از استبداد صغير كار مهمي به او ارجاع نشد و در وزارت ماليه مدتي رئيس تشخيص عايدات بود.
در سال 1329 هـ.ق به معاونت وزارت ماليه رسيد تا اينكه در سال 1295 ش فرمان رياست وزرائي وثوق الدوله صادر شد وثوق در ظرف 10 روز توانست اعضاي كابينه خود را معرفي كند و لذا از كار كناره گرفت ولي استعفاي او مورد موافقت واقع نشد و كابينه خود را تشكيل داد در آن كابينه حسن مشار به وزارت ماليه انتخاب شد و سرپرستي وزارت تجارت نيز با او بود. در كابينه عين الدوله و صمصام السلطنه مشار الملك همچنان وزارت ماليه را بر عهده داشت در سال 1297 هـ.ش در نخست وزيري دوم وثوق الدوله مجدداً به وزارت ماليه رسيد و در ترميم كابينه وزير مشاور شد و سپس به وزارت دربار احمد شاه برگزيده شد. در كودتاي 1299 هـ.ش مشارالملك وزير دربار بود و در برانداختن حكومت سيد ضياء و تبعيد او از ايران نقشي داشت زيرا خود سوال رياست وزرايي داشت ولي سر نگرفت و قوام السلطنه به اين سمت گمارده شد. مشار المك تا سال 1300 هـ.ش وزير دربار بود بعد جاي خود را به صاحب اختيار داد و به مجلس شوراي ملي رفت زيرا از طرف مردم سيرجان به نمايندگي انتخاب شده بود. در سال 1303 هـ.ش در دو كابينه سردار سپه عنوان وزارت خارجه دانست و در كابينه مخبر السلطنه هدايت بود كه در سوم آذر 1308 هـ.ش به وزارت ماليه معرفي شد ولي بيش از پنج ماه در اين سمت نبود كه از كابينه خارج گرديد و از آن تاريخ به بعد ديگر كاري را عهده دار نشد و قبل از شهريور 1320 هـ.ش به اروپا رفت و با ثروت زياد نوبه زندگي پرداخت.
مشار الملك مردي باسواد و اهل حساب و كتاب و مال انديش بود در دوران وزارت خود در پنج وزارت خانه كار موثري انجام نداد و هيچگونه آثار علمي از او به يادگار نمانده است.
فعاليت هاي حسن مشار
روز 29 آذر ماه 1304 هـ.ش برابر با سوم جمادي الاخر 1344 هـ.ش و دسامبر 1925 م در ساعت 9 صبح فروغي اولين كابينه را به رضا شاه معرفي و سپس به مجلس شوراي ملي معرفي نمود در اين كابينه ميرزا حسن خان مشاور وزير امور خارجه بوده است. اين كابينه تا تير ماه 1305 هـ.ش در اين مقام باقي بود و انتخابات دوره ششم در دوره زمامداري وي انجام شد. توضيح آنكه فروغي در دوران پهلوي مدتي با سمت كفالت عهده دار امور بوده ولي بعداً به سمت رئيس الوزرا مشغول كار شده است و در اين دوره زمامداري از افرادي مانند ابوالحسن پير نيا- قاسم صور- محمد علي فرزين- نظام الدين حكمت- غلام رضا هدايت در پشت، عدليه، ماليه، فوايد عدليه و تجارت رسميت و تلگراف بايد يادآوري نمود .
وزارت امور خارجه 16 آبان 1304، نمره 19232 فوري
حكومت جليله تهران و توابع
ابلاغيه اي راجع به شناسايي والاحضرت اقدس دامت عظمته به رياست موقت مملكت تهيه شده كه حسب الامر مبارك، تلواً ارسال مي دادم كه بفرمائيد امشب در صفحه اول تمام جرايد طبع نمايند.در زمان حسن مشار كه وي به عنوان وزير امور خارجه معرفي شده بود معاهده نامه وداديه ما بين ايران و تركيه منعقد شد كه از طرف دولت ايران آقاي ميرزا داوود خان مفتاح به عنوان كفيل وزارت خارجه و از طرف تركيه شوكت بيگ ايلچي و سفير كبير تركيه در ايران پس از ارائه اختيار نامه هاي خود كه معتبر شناخته شد مذاكراتي را آغاز كردند و قرارداد آنها در 5 فصل منعقد شد و هر دو كشور نسبت به يكديگر تعهداتي را كردند. فصل اول در رابطه با صلح خلل ناپذير و دوستي صميمي و دائمي ما بين مملكت شاهنشاهي ايران و جمهوريت تركيه و همچنين ما بين اتباع آنها برقرار خواهد بود.
فصل دوم: در صورت عمليات نظامي از طرف يك يا چند ناحيه دولت مخالف نسبت به يكي از دولتين متعاهدتين طرف متعاهد ديگر متعهد است كه بي طرفي خود را نسبت به متعاهد خود محفوظ بدارد.
فصل سوم: هر يك از متعاهدين تقبل مي نمايند كه از جمله نسبت به متعاهد ديگر خودداري كرده و در هيچ نوع اتحاد و يا ائتلاف سياسي و اقتصادي و يا مالي كه از طرف يك يا چند دولت ثالث متعاهد ديگر يا برضد امنيت نظامي وآن منعقد شده باشد شركت بجويد.
فصل چهارم: در صورتي كه يك يا چند دولت در موقع جنگ با يكي از متعاهدين معظمين بي طرف متعاهد ديگر را نقض كرده و از خاك آن مملكت قشون و اسلحه و مهمات جنگي عبور دهد و يا بخواهد آذوقه چهارپايان و يا هر چيزي كه براي جنگ لازم باشد در آن مملكت تهيه نمايد و يا قشون خود را كه عقب نشيني مي نمايند از آنجا عبور دهد و يا سكنه مملكت بي طرف را براي مقاصد نظامي تشويق به قيام كند و يا در خاك مملكت بي طرف ملزم است كه استكشافات نظامي به عمل آورد متعاهد با قواي مصلحت خود از عمليات مذكوره جلوگيري كرده و بي طرفي خود را حفظ نمايند .
فصل پنجم: طرفين معظمين متعاهدين تعهد مي نمايند كه تاسيس و توقف تاسيسات و دستجات را كه مقصد آنها بر هم زدن صلح و امنيت مملكت متعاهد و يا تغيير حكومت آن باشد در خاك خود اجازه نداده و همچنين اشخاص و دستجاتي را كه به وسيله تبليغات با ساير وسايل درصدد مبارزه با مملكت متعاهد ديگر باشد ممنوع از توقف در خاك خود بدارد.
البته لازم به ذكر است كه در پنجم ارديبهشت 1305 هـ .ش معاهده و داديه و تامينه بين دولت ايران و دولت تركيه منعقد شد و با امضاي اين معاهده تصور ميشد كه ايران و تركيه از حس هجواري استفاده نمودند و برخوردي روي نخواهد داد ولي چنين نشد و در شهريور 1306 هـ .ش بر اثر تصادم سر حدي اختلافاتي به وجود آمد كه منجر به صدور يادداشت هاي از طرفين گرديد و بالاخره در 17 مهر ماه 1306 هـ .ش وزارت خارجه ايران ابلاغيه را صادر نمود كه چگونگي ماجرا شرح داده شد و اين ابلاغيه در زمان عليقلي خان مشاور الممالك انصاري صادر شد.  در آوريل 1926 م عهدنامه مودت بين دو كشور منعقد گرديد و قرار شد مذاكرات مربوطه به انعقاد موافقت نامه هاي گمركي و مرزي و مبادلات پستي و غيره نيز بلافاصله شروع شود. در 5 نوامبر 1934م نيز دو قرارداد مورت و امنيت و بي طرفي و همكاري اقتصادي بين دو كشور در آنكارا به امضا رسيد البته اين قرارداد در زمان نخست وزيري فروغي و سيد باقر كاظمي كه وي به عنوان وزير امور خارجه ايران معرفي شده بود بسته شد.

2. زندگي نامه عليقلي خان مشارالممالك انصاري
عليقلي خان انصاري مشاور الممالك متولد 1248 خورشيدي پسر ميرزا حسن خان نايب الوزرا و نوه حاج ميرزا مسعود ايشلقي گرمرودي انصاري وزير امور خارجه در زمان محمد شاه قاجار مي باشد. نامبرده از كارمندان وزارت خارجه بوده است و از سال 1319 تا 1322 هـ.ق كه ميرزا حسنخان مشير الملك (مشيرالدوله) وزير مختار ايران در پطرزبورگ بود، علي قليخان مشاور الممالك سمت نيابت و بعد مستشاري سفارت را داشت و براي اولين بار در كابينه عبدالحسين ميرزا فرمانفرما در سال 1334 هـ.ق، 1294 خورشيدي وزير امور خارجه شد و در دو كابينه حسن مستوفي الممالك د ر سال 1296 خورشيدي، 1336 هـ.ق و در كابينه نجفقلي خان صمصام السلطنه بختياري وزير خارجه بود. در سال 1297 شمسي مطابق با 1919 ميلادي در كابينه وثوق الدوله معروف به كابينه قرارداد چندي وزير امور خارجه بود و بعد در راس هياتي عازم پاريس شد كه به نمايندگي دولت ايران در مذاكرات كنگره صلح و رساي شركت نمايد.
لكن چون بين انگلستان و وثوق الدوله دست نشانده است براي عقد قراردادي كه براي به تحت الحمايگي انگلستان در آيد مذاكراتي در جريان بود و با گرفتن صد و سي هزار ليره صورت هم گرفت، بنابراين از طرف وثوق الدوله نخست وزير چندان توجهي به هيات مزبور نشد و اقدامات آن تاييد نگرديد و اين عدم توجه دولت ايران به هيات مزبور باعث تعجب دول ديگر از آن جمله آمريكا شد و چون شهرت داشت كه دول فاتح در كنفرانس در سالي توجه زيادي به ايران نكرده اند در اين باره ابلاغيه اي نيز صادر شد.
در سال 1298 خورشيدي برابر با 1338 هـ.ق چون وثوق الدوله قرارداد گذايي 1919 ميلادي را با انگليس بست و ايران را به موجب قرارداد مزبور رسماً به تحت الحمايگي انگلستان درآورد با اين وضع ديگر لزومي نداشت كه ايران هيات نمايندگي در كنفرانس صلح ورساي داشته باشد بنابراين اين هيئت نمايندگي را احضار و مشاور الممالك را به سمت سفير كبير ايران در اسلامبول نمود. پس از سقوط وثوق الدوله كه به واسطه بستن قرارداد 1919 فوق العاده طرف تنفر عموم واقع شده بود و روي كار آمدن مشير الدوله (حسين پيرنيا)، او مشاور الممالك را براي تنظيم قرارداد با دولت شوروي به مسكو فرستاد و قرارداد تحت 26 ماده با وزير امور خارجه امضا شد.
وي در سال 1305 هـ .ش وزير ايران در مسكو بود از آنجا احضار شده و در كابينه مستوفي الممالك بجاي تقي زاده كه مستعفي و مامور اداره غرفه ايران در نمايشگاه فيلادلفي شده بود وزير خارجه گرديد و در فروردين سال 1306 خورشيدي با سمت وزير امور خارجه ايران براي تجديد مذاكرات با شوروي در زمينه افتتاح مناسبات بازرگاني دارد مسكو شد و بر او اين كابينه هدايت مخبر السلطنه در سال 1306 نيز وزير امور خارجه شد. وي در سال 1319 هـ.ش در سن 71 سالگي در تهران در گذشت.  
فعاليت هاي «عليقلي خان مشاور الممالك انصاري»
در كابينه مستوفي الممالك ابتدا سيد حسن تقي زاده به عنوان وزير امور خارجه معرفي شد ولي تقي زاده قبول نكرد و به جاي او عليقلي خان مشاور الممالك انصاري به اين سمت منصوب شد در روز 21 خرداد 1305 هـ .ش مستوفي الممالك كابينه خود را به مجلس معرفي كرد. و همچنين در كابينه دوم مستوفي الممالك نيز مشاور الممالك انصاري به عنوان وزير امور خارجه ايران معرفي شدند. در كابينه مخبر السلطنه هدايت نيز وي به عنوان وزير امور خارجه ايران معرفي شدند كه در مسكو بودند بعد از او فردي به او عنوان وزير امور خارجه ايران معرفي شدند.
در زمان مشاور الممالك انصاري يكي از مهمترين مسائل مطرح شده اختلاف ايران و شوروي در رابطه با قصبه فيروزه كه يكي از موارد اختلاف ميان آن در كشور بوده است در زمان نخست وزيري مشير الدوله در 1299 خورشيدي سريعاً وي به مشاور الممالك انصاري دستور داد كه به مسكو رفت درباره معاهده دوستي و ايجاد روابط ميان را در مذاكره شود، وي پس از چند ماه مذاكره بالاخره موفق شد كه متن عهدنامه را تهيه و در روزهاي آخر رياست وزرايي در تاريخ 29 فوريه 1921 به امضا رسانيد و روابط دوستانه برقرار شد.
انجام پایان نامه

، انجام پایان نامه ارشد، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

سفارش پایان نامه