انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ صنایع

انجام پایان نامه‏ ارشد صنایع

مقدمه
كاهش درآمدهاي حاصل از صدور نفت و نوسانات شديد آن ،افزايش جمعيت كشور،كاهش قدرت خريد درآمدهاي نفتي در نتيجه بر هم خوردن رابطه مبادله به نفع كشورهاي صنعتي و پيشرفته در راه تجارت با كشورهاي جهان سوم و از همه مهمتر پايان پذير بودن منابع طبيعي و از جمله نفت،بايد زنگ خطر را براي ما و خصوصاً براي برنامه ريزان و سياست گذاران اقتصادي كشور به صدا در آورده و ما را به اين باور رسانده باشد كه توسعه صادرات غير نفتي و رهايي يافتن از اقتصاد تك محصولي متكي به درآمدهاي نفتي ،ضرورتي اجتناب ناپذير است.
امروزه توسعه صادرات غير نفتي تنها به افزايش در آمدهاي ارزي از طريق صدور انواع كالاهاي ساخته شده و خدمات محدود نمي شود بلكه توسعه صادرات نقش مهمتري را به عنوان يك استراتژي رشد و توسعه اقتصادي بر عهده دارد.در اجراي استراتژي توسعه صادرات بخش هاي مختلف اقتصادي شامل:صنعت،معدن،خدمات،بهداشت،كشاورزي و غيره مورد توجه قرار مي گيرد.
با توجه به اين نكته كه كشورمان به دليل شرايط خاص اقليمي و جغرافيايي جزو معدود كشورهاي دنيا است كه قابليت هاي بالايي در توليد محصولات كشاورزي داراست و از نظر تنوع توليدات در بخش باغداري و محصولات باغي سومين كشور دنيا پس از كشورهاي چين(تركيه و آمريكا)مي باشد.مي توان بعنوان بخشي از استراتژي توسعه صادرات كشور به بخش كشاورزي و باغداري معطوف شد و با توليد انواع محصولات كشاورزي و باغي علاوه بر تأمين نيازهاي داخلي،به صدور اين محصولات و در آمدهاي ارزي حاصل از آن
چشم داشت.

تعريف موضوع
موضوعي كه در اين تحقيق مورد بررسي قرار خواهد گرفت(بررسي موانع صادرات مركبات كشور و ارايه راه كارهايي براي افزايش صادرات آنها)مي باشد.
كشور ما سرزمين پهناوريست كه از شرايط آب و هوايي و اقليمي بسيار متنوعي برخوردار است.همين شرايط آب و هواي و اقليمي متنوع زمينه بسيار مساعدي را براي توليد انواع و اقسام محصولات كشاورزي فراهم آورده است.
بخشي از اين توليدات به مصرف داخلي مي رسد و بخش قابل توجهي از آن نيز قابل صدور به ساير كشورها ي دنيا است.مركبات نيز بدليل همين شرايط مساعد آب و هوايي و خاك مناسب در اغلب نقاط كشور،بويژه ،شمال و جنوب كشور قابل كشت و پرورش و ذكر اين نكته ضروري است كه توليد فعلي مركبات كشور در صدي است كه مقدار قابل توجهي از آن قابل صدور است و هم اينكه به دليل استعداد فراوان كشور در توليد اين محصولات ،مي توان با افزايش سطح زير كشت و در نتيجه توليد آن به افزايش صادرات آن اميدوار بود.پس با توجه به ظرفيت موجود صادرات اين محصولات مي توان مقدار قابل توجهي از وارد سيستم اقتصادي كشور با توجه به اينكه در برنامه هاي اقتصادي دولت براي صادرات محصولات غير نفتي اهميت خاصي قائلند. لذا بررسي و تفحص پيرامون اين موضوع مي تواند راهگشا باشد.

اهميت تحقيق :
اين تحقيق اگر انجام شود چه اهميتي دارد؟
صادرات فعاليتي پيچيده بوده و داراي ظرافت هاي خاص خويش است .توسعه صادرات امري آسان نيست .براي فروش بيشتر كالا به خريداران خارجي شرايط و عوامل مساعد بسياري لازم است.
مركبات يكي  از انواع محصولات كشاورزي است كه جزء اقلام صادراتي كشور قرار دارد.براي ارائه خدمات بهتر بايستي موانعي بر سر راه صادرات مركبات وجود دارد شناسايي و راهكارهايي مناسب ارائه شود تا اينكه بين ظرفيت صادراتي اين محصول و حجم صادرات آن توازن برقرار شود.
با توجه به تحقيقاتي كه در اين زمينه انجام شد،مشاهده شده است كه كشورهايي كه توليد بسيار پايين تري نسبت به كشور ما دارند، چندين برابر صادرات مركبات دارند. لذا ضرورت پرداختن به اين موضوع پيدا كردن موانعي كه پيش روي ماست بسيار اهميت دارد.
هدف از انتخاب موضوع
مركبات يكي از انواع محصولات كشاورزي است كه در سال هاي اخير جزو اقلام صادراتي كشور قرار گرفته است .با توجه به اينكه ظرفيت صادراتي اين محصول بسيار بيشتر از حجم فعلي صادرات آن است اين تحقيق بدنبال اين است كه موانع موجود صادرات مركبات را شناسايي و معرفي كند.
قلمرو مكاني تحقيق
از نظر مكاني مراكز عمده توليد و صدور مركبات در جهان و از جمله كشورمان مورد بررسي قرار گرفته و همچنين كشورهاي عمده مقصد صادرات مركبات در جهان خصوصاً كشورهاي عربي حوزه خليج فارس ،كشورهاي واقع در آسياي ميانه ، اروپا، ژاپن و چين.
قلمرو زماني تحقيق
در اين زمينه موضوع مورد بحث و آمار و ارقام توليد و صادرات،طي سالهاي 1357 تا 1382 مورد بررسي قرار مي گيرد.
محدوديت هاي تحقيق
- مساله كمبود و منابع و ماخذ در ارتباط با موضوع مورد بحث.
- نبودن سيستم اطلاعاتي منسجم و مدون.
- عدم همكاري صادر كنندگان.
فرضيات تحقيق
موضوع مورد مطالعه از طريق فرضيات زير دنبال مي شود.
فرضيه اول: بين وجود تسهيلات مناسب نگهداري با افزايش صادرات رابطه معنا دار مثبت وجود دارد.
فرضيه دوم: بين بسته بندي مناسب با افزايش صادرات رابطه معنا داري وجود دارد.
فرضيه سوم: بين سيستم حمل و نقل مناسب با افزايش صادرات رابطه معنا دار
وجود دارد.
فرضيه چهارم: بين بازاريابي خارجي صحيح با افزايش صادرات رابطه معنا دار
وجود دارد.
واژه ها و اصطلاحات
بسته بندي(Packaging) : كليه فعاليتهايي است كه براي طراحي و توليد ظرف يا لفاف يا بسته بندي يك كالا صورت مي گيرد.
بازاريابي: فرآيند برنامه ريزي و تحقيق يك ايده(Conception)، قيمت گذاري، تبليغات (Promotion) و توزيع كالا،خدمات و يا عقايد و انديشه ها (Ideas) است به نحوي كه مبادله اي ايجاد نمايد كه اهداف فردي و سازماني توسط اين مبادله ارضاء شود.  
بازار يابي بين المللي: عبارتست از اجراي يك يا چند مورد از فعاليتهاي بازار يابي از اين سو به آنسوي مرزهاي ملي يك كشور.
 انبار :  به محل يا  فضايي گفته مي شود كه بر اساس يك سيستم طبقه بندي صحيح ،
مواد اوليه كه كالاي نيم ساخته ،محصول ساخته شده و  يا فرآورده هاي مختلف صنعتي بازرگاني در آن نگهداري شود
حمل و نقل : عبارت است از سيستمي كه  با حداقل هزينه جريان مواد در داخل واحد توليدي طوري برقرار نمايد كه مطلوبيت مكاني لازم طبق نقشه استقرار حاصل شود.
واريته:گونه،نوع،قسم،واحد رده بندي در گياهان .
سورتينگ: جداسازي،درجه بندي،طبقه بندي.جداسازي درجات مختلف يك محصول كه براي هر محصول ويژگيهاي كيفي همان محصول ملاك طبقه بندي خواهد بود.
عمده فروش(Whole Saler):  موسساتي هستند كه عمده فعاليتهاي آنان بر عمده فروشي استوار است.
مشتري يابي(Prospecting) : مرحله اي از فرآيند فروش كالا است كه در آن فروشنده مشتريان بالقوه واجد شرايط را شناسايي مي كند
بازار هدف(Targef market) : گروهي از خريداران هستند با نيازها يا خصوصيات مشترك كه شركت به خدمت كردن به آنها همت مي گمارد  
بخش اول
2-1 -  ساير مطالعات انجام شده
تحقيقات و سمينارهاي انجام شده و مقالات ارائه شده ،اغلب در ارتباط با كاشت و توليد مركبات بوده و به امر صادرات و بازاريابي مركبات كمتر پرداخته شده است.
در 15 شهريورماه 1373 ،سميناري تحت عنوان بازاريابي و توسعه صادرات مركبات ايران در دانشگاه مازندران برگزار شده كه در اين سمينار علاوه بر جنبه هاي كشاورزي مركبات به امر صادرات و بازاريابي آن نيز پرداخته شده است.
اما جامع ترين تحقيقي كه تاكنون در ارتباط با تجارت مركبات انجام شده در كتابي تحت عنوان «بازار جهاني مركبات و كيوي» در سال 1375 منتشر شده است.
بخش اعظم اين كتاب به صادرات و واردات مركبات اختصاص يافته و بطور مفصل در مورد تجارت مركبات بحث شده است.
همچنين در همايش شناخت استعدادهاي بازرگاني ،اقتصادي استان مازندران كه در تاريخ 21/2/76 برگزار شد.مقاله اي در ارتباط با مزيت نسبي مركبات استان مازندران جهت صدور به كشورهاي  آسياي مركزي ارائه شده است.


2-2-  تاريخچه مركبات  
منشأ مركبات در اصل در نواحي حاره و معتدله بوده و اين گياه توسط مردم چين از مدتها قبل شناخته و كشت مي شده است.چين مبدأ اوليه پرتقال بصورت وحشي و شمال هندوستان مبدأ اصلي انواع نارنگي و ليمو شمرده مي شوند.پيدايش بذر بعضي از مركبات نظير نارنج و بالنگ در بين النهرين و زمان كشت آنها را به هزاره چهارم قبل از ميلاد منتسب مي كنند.در اين حدود سيصد سال قبل از ميلاد در مناطق گرمسيري استان خوزستان خصوصاً در شوش و شوشتر كشت شده است.چندين قرن بعد اعراب پرتقال و ليمو ترش و نارنج را به آفريقا ،اسپانيا و چند كشور همجوار ديگر برده اند و در قرن شانزدهم ميلادي پرتقال به اروپا معرفي و كشت شد.
در سال 1492 كريستف كلمب در دومين سفر خود بذرهاي مركبات (پرتقال -ليمو نارنج- نارنگي)را به آمريكا برد و در محلي كه  اكنون هائيتي ناميده مي شود كشت نمود و در سال 1590مركبات در برزيل كاشته شد و به اين ترتيب مركبات در دنياي امروز توسعه
يافته است.
در ايران مركبات بومي وجود نداشته و اعراب با فتوحاتي كه نمودند،بزرگترين انتشار مركبات بودند و هنگام حمله به ايران مركبات را نيز به ايران آوردند.پس از اعراب پرتقالي ها انواع مركبات را به ايران آورده و در مناطق جنوبي كشور كشت نموده و تدريجاً در شمال نيز كاشته شد.در قرون هفده و هيجده در اثر رابطه ايران با روسيه از طريق درياي سياه مركبات بيشتري به ايران آورده شد.
مركبات از خانواده Ruta  Cease است كه بيش از يك هزار گونه آن تاكنون شناخته شده است.در قرن 18 با بروز بيماري پوسيدگي طوقه در ايتاليا ،پيوند مركبات بر روي نارنج و ساير پايه هاي مقاوم بر بيماري قارچي كموز،رسوم گرديد كه بتدريج با بروز اين بيماري در ساير كشورهاي مركبات خيز دنيا اين شيوه ،رواج يافت.از جمله در ايران كه در سال 1297 با از بين رفتن اولين گروه درختان پرتقال عمل پيوند مركبات نيز آغاز شد.در سال 1309 ارقام اصلاح شده و تجاري مركبات وارد كشور شد و در شمال ايران مخصوصاً رامسر كاشته شد كه عبارت بودند از:پرتقال تامسون ، ناول ، خوني ، بروهن، شاموطي،والينا و نارنگي هاي انشو،گلمانتين، و انواع گريپ فروت و نارنج.
بروز سرما و يخبندان شديد در سال 1342 و 1347 سبب شد كه كليه ارقام خارجي به جز سه رقم نارنگي انشو،گلمانتين و پرتقال تامسون ناول از بين رفت و از آن تاريخ به بعد اين سه رقم به عنوان ارقام انتخابي و اصلي در شمال كشور،مورد ازدياد قرار گرفت كه البته بعدها دو رقم ديگر نارنگي «ايشي كوآ»و سوجي ياما نيز در برنامه ازدياد قرار داده شدند.
2-3 - مشخصات كلي مركبات
موفقيت مركبات در كشور: مركبات از محصولات كشاورزيي است كه توسط سازمان هاي بين المللي و جزو محصولات غذايي با قيمت بالا تقسيم بندي شده و كشش قيمتي تقاضاي آنها معمولاً بالاست.روند تجارت اين محصولات فزاينده است.دلايل اين ا مر تغيير الگوي تغذيه در نتيجه بالا رفتن درآمد سرانه،رشد شهرنشيني و درك اهميت سلامتي ،تغيير الگوي تغذيه همراه با پيشرفت تكنولوژي در صنايع غذايي و نيز محدود شدن عوامل بازدارنده تجارت كه با انجام مذاكرات دور اروگوئه و تشكيل سازمان جهاني (WTO)(World  trad  organization) شدت بيشتري گرفت.انجام پایان نامه

، انجام پایان نامه ارشد، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

سفارش پایان نامه