انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

نحوه انتخاب يک اسکنر
اسکنر يکی از تجهيزات جانبی مهم در کامپيوتر محسوب می گردد . کاربرانی که  با تصاوير سروکار داشته و تمايل به نشر حرفه ای آنان را دارند، می توانند با استفاده از  اسکنر تصاوير مورد نظر خود را اسکن و در ادامه پس از ايجاد محتوی ديجتال ، با بکارگيری نرم افزارهای ويرايش تصاوير،عمليات دلخواه خود را بر روی تصاوير انجام دهند . در صورتيکه  قصد ارسال يک عکس  که توسط دوربين های معمولی ( غيرديجيتال ) گرفته شده است را برای دوستان خود از طريق يک نامه الکترونيکی داشته باشيم ، می بايست در ابتدا عکس  مورد نظر را بکمک اسکنر ، پويش و پس از تبديل به محتوی  ديجيتال ، آن را بعنوان يک فايل ضميمه همراه نامه الکترونيکی ارسال نمود. در موارديکه قصد ايجاد يک نسخه ديجيتال از اطلاعات را داشته باشيم ( مثلا" جزوات درسی ، کتب  و ... ) ، می توان از اسکنر استفاده  نمود. ( پس از اسکن  متون و تبديل آن به محتوی ديجيتال ، امکان ويرايش آنان نيز فراهم می گردد ).  در این مقاله قصد داریم به برخی از پرسش های متداول در زمینه انتخاب یک اسکنر پاسخ داده و از این رهگذر با ضوابط و معيارهای انتخاب مناسب يک اسکنر بيشتر آشنا شويم .
جايگاه اسکنر
انتخاب يک اسکنر به عواملی متفاوتی نظير : کيفيت خروجی ، سرعت و قيمت بستگی دارد. خوشبختانه اکثر اسکنرهائی که دارای قيمت متعادل و مناسبی می باشند از  امکانات پيشرفته ای  نظير: دقت 2400 نقطه در اينچ ( dpi ) ، آداپتورهای transparency  و پورت های USB 2.0 بهره می گيرند . اغلب اسکنرهائی که با کاربرد خانگی و غيرحرفه ای طراحی شده اند، دارای دقت تصويری معادل 2400 نقطه در اينچ بوده که کاربران را قادر می سازد با کيفيت مناسب، تصاوير مورد نظر خود را اسکن نمايند. توليد کنندگان در مقابل ايجاد تغييرات  در عناصر سخت افزاری استفاده شده در اسکنرها( عناصر کليدی ) ، سعی می نمايند با ارائه امکانات جانبی، زمينه استفاده آسان از آنان را فراهم نمايند . مثلا" شرکت HP ، با افزودن يک تغذيه کننده عکس   4 در 6 اينچ ، امکان اسکن سريع  تصاوير را در اختيار کاربران قرار داده است  . اکثر سيستم های عامل جديد ، دارای امکانات مناسب نرم افزاری بمنظور حمايت و بکارگيری پتانسيل های ارائه شده توسط اسکنرها می باشند .
ويژگی ها ی مهم
از مهمترين ويژگی های مرتبط با اسکنر ، می توان به موارد زير اشاره نمود :
•    دقت لامپ تصوير : بمنظور اسکن و استفاده از تصاوير در صفحات وب و يا چاپ تصاوير 3 در 5 و يا 4 در 6 ، دقت 100 نقطه در اينچ کافی خواهد بود. برای اسکن متن با استفاده از OCR)Optical character recognition ) ، دقت 300 نقطه در اينچ استاندارد بوده و کفايت خواهد کرد .در صورتيکه قصد ايجاد تصاوير بزرگتر ( 8 در 10 اينچ ) و يا بزرگنمائی تصاوير کوچکتر وجود داشته باشد ، می بايست اسکنری با دقت 1200 يا 2400 نقطه در اينچ انتخاب گردد . تصاويری که دارای دقت بيشتری می باشند ، از انعطاف مناسبی در زمان ويرايش برخوردار بوده و فضای بمراتب بيشتری را در زمان ذخيره شدن بر روی هارد ديسک، اشغال خواهند کرد. مثلا" يک تصوير 4 در 6 اينچ که دارای دقت 1200 نقطه در اينچ می باشد ، فضائی معادل 25 مگابايت را اشغال خواهد کرد . بمنظور اسکن اينگونه تصاوير، زمان زيادی نيز صرف خواهد شد .
•     آداپتور transparency .  در زمان اسکن اسلايد و يا فيلم به يک آداپتور transparency نياز خواهد بود ( يک منبع نور که در بين فيلم تابانده می شود ). آداپتورهای فوق ، می توانند بهمراه اسکنر( جزء لاينفک در زمان ساخت )  و يا بعنوان يک ماژول جداگانه  ارائه گردند .
•    تغذيه کننده اتوماتيک سند ( ADF ) :  بمنظوراسکن متون با حجم بالا و يا تصاويری که طول آنان زياد می باشد( بيش از سطح  اسکنر ) ، استفاده از يک تغذيه کننده اتوماتيک سند ، مفيد خواهد بود. شرکت های HP و ميکروتک ، در برخی از مدل های جديد خود از ADF)Automatic document feeder) استفاده نموده اند .
•     اينترفيس : بموازات ارائه مادربردهائی که دارای پورت USB 2.0 می باشند ، توليد کنندگان اسکنر نيز اقدام به ارائه اسکنرهائی نموده اند که از پورت فوق بمنظور ارتباط با کامپيوتر استفاده می نمايند . ( در صورت عدم وجود  پورت USB 2.0 می توان از پورت USB 1.0 استفاده نمود ) . در آزمايشات انجام شده بر روی برخی از اسکنرهائی که از پورت USB 2.0 جهت ارتباط با کامپيوتر استفاده می نمايند ، تفاوت سرعت مشهودی ، ملاحظه نگريده است . سرعت و قيمت  اسکنرهائی که امکان استفاده از پورت های Firewire را دارا می باشند ، بمراتب بيشتر می باشد.
•    عمق رنگ : تعداد رنگ داده که اسکنر قادر به تشخيص و ذخيره سازی آنان می باشد را عمق رنگ  گفته و بر حسب بيت در هر پيکسل ، اندازه گيری می گردد . با توجه به اينکه ، اسکنر معمولا" قادر به اخذ داده ئی  بمرابت بيش از ميزانی است که درايو آن می تواند ذخيره نمايد ،يک شناسه ديگر  به مشخصه عمق بيت اضافه می شود . نظير : 48 بيت داخلی و يا رنگ سخت افزاری ، که مشخص کننده ميزان داده ئی است که اسکنر قادر به تشخيص آنان می باشد و  خارجی  يا True Color که  مشخص کننده ميزان داده ئی است که درايو اسکنر قادر به ذخيره سازی آنان می باشد. در اکثر موارد  ، استفاده از 24 بيت خارجی عمق رنگ ، کفايت خواهد کرد.
•    تکنولوژی سنسور : اسکنرهای صفحه تخت ، دارای يکی از دو نوع تکنولوژی سنسور می باشند : تکنولوژی اول ، Charge couple device)CCD) و تکنولوژی دوم Contact Image sensor)CIS) ، ناميده می شود . CCD يک تکنولوژی قديمی تر بوده که از آن در دوربين های ديجتال نيز استفاده می گردد . تکنولوژی CIS اخيرا" در اسکنرها استفاده و يک رويکرد جديد در اين زمينه می باشد .کيفيت تصاوير اسکن شده توسط تکنولوژی CIS ،  پائين تر است بوده ولی در مقابل ، اسکنرهائی که از تکنولوژی فوق استفاده می نمايند ، کوچکتر شده و ميزان برق مصرفی آنان  بمراتب کمتر از اسکنرهائی است  که از تکنولوژی CCD استفاده می نمايند.
•    نوع اسکنر : اکثر اسکنرهای موجود ،از نوع تخت می باشند . علت اين نامگذاری بدليل اين است که سطح اسکن بصورت تخت می باشد .  در اسکنرهای فوق ، تصوير مورد نظر برای اسکن بر روی سطحی  تخت و بين صفحه ای  شيشه ای و درب اسکنر قرار می گيرد . ( نظير دستگاه کپی ) . علاوه بر اسکنرهای تخت ، اسکنرهای ديگری نيز وجود دارد . اسکنرهای Sheet-fed ، اسکنرهای دستی ، اسکنرهای عکس و تجهيزات جانبی چندکاره شامل ترکيب چاپگر ، اسکنر و فاکس درون يک دستگاه ، نمونه هائی از ساير اسکنرهای موجود می باشد .  اسکنرهای Sheet-fed با توجه به نياز کاربران مطرح و بسرعت متداول گرديدند. کاربرد اصلی اسکنرهای فوق ، اسکن متون می باشد .
•    نرم افزار : تمامی اسکنرها بهمراه نرم افزارهای لازم بمنظور خواندن يک شی ، گرفتن تصوير و انتقال آن به درون کامپيوتر عرضه می گردند . پس از ارسال يک تصوير به درون کامپيوتر ، ممکن است با توجه به نوع نياز خود ( تغيير اندازه ، ويرايش ، افکت ، تنظيم نور و رنگ ) ، به  نرم افزارهای ديگری نياز باشد . اکثر اسکنرها  بهمراه نسخه هائی از نرم افزارهای ويرايش تصاوير ارائه شده اند. تعداد زيادی از اسکنرها نيز بهمراه يک نرم افزار OCR ارائه می گردند . با استفاده از نرم افزار فوق ، می توان يک متن نوشته شده را اسکن و آن را به متن مورد نظر بمنظور ويرايش در کامپيوتر تبديل نمود .
تشریح مشخصات
پارامترهای زير را می توان در زمان انتخاب يک  اسکنر در نظر گرفت :
•    دقت و وضوح تصوير  
حداقل : 600 در  1200 نقطه در اينچ   پيشنهادی :  1200 در 2400  تا  2400 در 4800 حداکثر : 1200 در 2400 تا 2400 در 4800
دقت ، نشاندهنده جزئيات محتوی ديجيتال می باشد . ميزان دقت هر اندازه که بيشتر باشد ، تصوير از کيفيت و شفافيت بيشتری برخوردار خواهد بود. اهميت دقت در يک تصوير ، زمانی بيشتر هويدا می گردد که قصد بزرگ نمودن يک تصوير وجود داشته باشد .
•    ناحيه اسکن
حداقل :  5 / 8 در 7 /11 اينچ  پيشنهادی :  5 / 8 در 7 / 11تا 5 / 8 در 14 ا ينچ  حداکثر :  5 / 8 در 7 /11 تا 5 / 8 در 14 اينچ
اکثر کاربران حرفه ای ممکن است نيازمند اسکن تصاوير بزرگتر باشند. بديهی است که وجود يک ناحيه بزرگتر اسکن ، امکان اسکن کتب بزرگتر ، نقشه ها ، روزنامه ها و ساير موارد مشابه را فراهم می نمايد
•    تکنولوژی هد اسکن
حداقل : CIS يا CCD  پيشنهادی : CCD  حداکثر : CCD
اسکنرهائی که از تکنولوژی CCD استفاده می نمايند ، متداولتر بوده و کيفيت تصاوير اسکن شده توسط آنان نيز بمراتب بهتر می باشد . اسکنرهائی که از تکنولوژی CIS استفاده می نمايند ، کوچکتر از اسکنرهای CCD بوده و اغلب دارای  کابل جداگانه برق نبوده و از کابل USB برای ارتباط با کامپيوتر استفاده می نمايند . در صورتيکه اسکنرهای فوق را از طريق يک کابل جداگانه و مختص اين کار به کامپيوتر متصل نمائيم ، سرعت آنان بيشتر بوده و شفافيت تصوير نيز بهبود خواهد يافت . اين نوع اسکنرها دارای تغديه کننده اتوماتيک نيز می باشند.
•    پورت های اسکنر
حداقل : USB1.1, Parallel پيشنهادی :  USB1.1, USB 2.0 Parallel, IEEE1394 حداکثر : USB2.0, IEEE 1394, SCSI
کامپيوترهای شخصی می بايست دارای يک پورت سازگار بمنظور اتصال به اسکنر می باشند . اکثر اسکنرها بهمراه يک پورت USB 1.1 عرضه می گردند( پورت فوق سرعت مناسب برای کارهای با حجم کوچک را دارا می باشد ) . برخی ديگر از اسکنرها ، دو نوع اينترفيس پورت USB و موازی را حمايت می نمايند( بمنظور امکان کار با کامپيوترهای قديمی ) . صرفا" کامپيوترهائی که دارای مادربردهائی با  پورت USB 2.0 می باشند ، می توانند از اسکنرهای شامل پورت USB 2.0 استفاده نمايند ( سرعت پورت های USB 2.0 بمراتب بيشتر از USB 1.1 است ) .
نکاتی دررابطه با تهيه اسکنر
•    اسکنرهای نخت پاسخگوی اکثر کارها می باشند . استفاده از اسکنرهای تخت آسانتر بوده و دارای قابليت  لازم در رابطه با  اکثر کاربردها ،می باشند .
•     استفاده از اسکنرهای دستی در جايگاه  خاص خود . اسکنرهای دستی برای کاربرانی که قصد اسکن مطالب کوتاه خود را دارند، بسيار مناسب می باشند. مثلا" دانشجويان و وکلا می توانند با استفاده از اين نوع از اسکنرها ،اطلاعات مورد نظر خود را بسرعت اسکن نمايند.
•    استفاده از اسکنرهائی با دقت 1200 نقطه در اينچ . قيمت اين نوع اسکنرها در مقايسه با ساير اسکنرهای اندکی بيشتر بوده ولی قابليت آنان زمانی مشخص می گردد که قصد اسکن نمودن تصاوير و در ادامه چاپ آنان وجود داشته باشد. در چنين مواردی رنگ ها ی استفاده شده در تصاوير دارای کيفيت  بسيار مناسبی خواهند بود.
•    بررسی لازم در خصوص پورت های USB .  تقريبا" تمامی اسکنرها قادر به برقراری ارتباط با کامپيوتر از طريق پورت USB می باشند . تمامی کامپيوترهای عرضه شده در دو سال اخير ، دارای يکی از انواع پورت های USB می باشند . در کامپيوترهای قديمی اين نوع پورت ها وجود ندارد. در صورتيکه کامپيوتر دارای پورت USB نباشد ، می بايست از اسکنرهائی استفاده نمود که از طريق پورت موازی به کامپيوتر متصل می گردند. بديهی است که در چنين مواردی سرعت اسکنرها نسبت به اسکنرهائی که از پورت USB استفاده می نمايند ، کمتر خواهد بود. اسکنرهائی که دارای پورت USB 2.0 می باشند ، دارای سرعت بمراتب بالاتری می باشند . در صورتيکه سيستم موجود قابليت استفاده از پورت USB 2.0 را دارا نمی باشد ، می توان در صورت امکان اقدام به تهيه يک سيستم جديد نمود و در صورتيکه شرايط فوق عملی نمی باشد ، می توان از کارت های USB 2.0 موجود استفاده تا شرايط استفاده از اسکنرهای شامل  پورت USB 2.0 فراهم گردد .
•    استفاده از اسکنرهائی که دارای دکمه کنترلی اسکن می باشند . استفاده از  اسکنرهائی که دارای قابليت فوق ( دکمه از قبل برنامه نويسی شده ) می باشند، صرفه جوئی در زمان را بدنبال خواهند داشت . ( در موارديکه تعداد اسناد مورد نظر برای اسکن زياد می باشد ) .
•     مشخصات پيشرفته يک اسکنر زمينه تحقق کارهای بزرگ را فراهم می نمايد . وجود مشخصات پيشرفته ای نظير: تغذيه کننده اسناد ، تعديل کننده شفافيت ، ابعاد مناسب صفحه اسکن، برای کاربرانی که از اسکنر بعنوان يک ابزار حياتی در جهت انجام کارهای خود استفاده می نمايند، امری ضروری است . با استفاده از اسکنرهائی که دارای ابعاد بزرگتر می باشند ( ابعاد اسکن ) ، می توان تصاوير بزرگ ، روزنامه ها و ساير موارد مشابه را براحتی اسکن نمود . بنابراين لازم است با توجه به نوع استفاده ، اقدام به تهيه اسکنری نمود که تامين کننده تمامی اهداف حرفه ای باشد . بديهی است بمنظور انجام کارهای بزرگ ، می بايست اسکنر پتاسيل های لازم را دارا  باشد .
نحوه انتخاب یک دوربین دیجیتال
اکثر پيشرفت ها و تحولات چشمگير در عرصه دستگاههای الکترونيکی  در بيست سال گذشته  ، مديون پيشرفت های مهم و عظيم تری  در صحنه های ديگر تکنولوژی است. بررسی عملکرد دستگاههای الکترونيکی نظير :   CD ، DVD ، MP3s و DVR ، توجه ما را به اين واقعيت مهم معطوف می نمايد که  تمامی آنان از يک پردازش پايه مشابه استفاده می نمايند : تبديل اطلاعات آنالوگ به ديجيتال ( صفر و يک ) .  رويکرد فوق، تغييرات گسترده ای را  در رابطه با نحوه برخورد با اطلاعات صوتی و تصويری ، بدنبال داشته است . دوربين ديجيـتال ، يکی از نمونه های قابل توجه در اين زمينه بوده که نسبت به مدل های قبل از خود ، بصورت اساسی تغيير نموده است( تفاوت عمده  نسبت به با دوربين های سنتی ) . تمامی فرآيندها در  دوربين های سنتی، مبتنی بر فعاليت های شيميائی و مکانيکی می باشد. تمامی دوربين های ديجيتال دارای يک کامپيوتر از قبل تعبيه شده بوده وتصاوير را بصورت الکترونيکی ذخيره می نمايند.
فرض کنيد ، قصد تهيه يک عکس و ارسال آن از طريق نامه الکترونيکی برای دوست خود را داشته باشيم . در اين رابطه می بايست تصوير اخذ شده ، بصورتی نمايش و مشخص گردد که کامپيوتر قادر به شناسائی آن باشد ( بيت ها و بايت ها ) . در حقيقت يک تصوير ديجيتال، رشته ای  طولانی از صفر و يک بوده که تمامی نقاط رنگ شده که پيکسل ناميده می شوند را مشخص می نمايد. ترکيب و اجتماع تمامی نقاط فوق با يکديگر ، تصوير ديجيتالی مورد نظر را ايجاد می نمايد.  در صورتيکه قصد تهيه يک عکس را داشته باشيم ، می توان از دو  گزينه  زير استفاده نمود :
•    استفاده از دوربين های فيلم سنتی . در اين روش با استفاده از يک دوربين عکسبرداری ، عکس مورد نظر گرفته شده و پس از پردازش فيلم بصورت شيميائی، امکان چاپ آن  با استفاده از کاغذ ها ی مخصوص ، فراهم می شود. در ادامه ، عکس آماده شده توسط اسکنر ، اسکن و بصورت ديجيتال تبديل می گردد .
•    استفاده از يک دوربين ديجيتال : در اين روش ، با استفاده از يک دوربين ديجيتال و تابش نور به شی مورد نظر و دريافت فيدبک های مربوطه و تبديل آنان به مجموعه ای از پيکسل ها ، تصوير مورد نظر مستقيما" بصورت ديجيتال تبديل می گردد .
يک دوربين ديجيتال ، همانند يک دوربين سنتی دارای امکانات متعددی نظير : مجموعه ای از لنزها  می باشد . اين نوع دوربين ها در مقابل تمرکز نور بر روی بخشی از فيلم ، نور را بر روی يک دستگاه نيمه هادی تابانده  که ضبط الکتريکی نور راانجام خواهد داد . در ادامه، يک کامپيوتر اطلاعات الکترونيکی را  به داده ديجيتال تبديل می نمايد . مهمترين تفاوت بين يک دوربين ديجيتال و يک دوربين مبتنی برفيلم ، عدم استفاده از فيلم در دوربين های ديجيتال می باشد. در مقابل ، دوربين های ديجيتال دارای يک سنسور بوده که نور را به سيگنال های الکتريکی تبديل می نمايد . سنسورهای استفاده شده در اکثر دوربين های ديجيتال ، از نوع CCD)Charge Coupled Device) می باشد . در تعدادی ديگر از دوربين های ديجيتال از تکنولوژی نيمه هادی CMOS)complementary metal oxide semiconductor) استفاده می شود. با اينکه سنسورهای CMOS ، تصاوير ديجيتال با کيفيت مطلوبتر را ارائه می نمايند و در آينده متداولتر خواهند شد ، ولی نمی توان ادعا نمود که تکنولوژی فوق جايگزين سنسورهای CCD در دوربين های ديجيتال خواهد شد . CCD ، مجموعه ای بسيار کوچک از ديودهای حساس به نور بوده که مسئوليت تبديل تصوير ( نور ) به الکترون ( سيگنال های الکتريکی ) را برعهده دارند . ديودهای فوق ، photosites ناميده می شوند . هر photosite  ، حساس به  نور می باشد.

جایگاه دوربین دیجیتال
همانگونه که اشاره گرديد، تصاوير اخذ شده با استفاده از دوربين های ديجيتال ، به رشته ای طولانی از پيکسل  تبديل می گردند. با توجه به نقش حياتی پيکسل ها در دوربين های ديجيتال ، توليد کنندگان و تهيه کنندگان توجه بسيار خاصی نسبت به پارامتر فوق دارند .مگا پيکسل ، واحد اندازه گيری بزرگتری نسبت به پيکسل است .مگا ، به معنی يک ميليون و پيکسل نقاط بسيار کوچکی می باشند که يک عکس را ايجاد می نمايند. تمامی تصاوير از نقاط بسيارريزی به نام پيکسل تشکيل می گردند . يک تصوير حاوی ميليون ها نقطه و يا پيکسل بوده که تشخيص آنان بدون چشم مسلح عملا" غير ممکن می باشد. بديهی است ،  هر اندازه که دوربين ديجيتال دارای پيکسل های بيشتری باشد ، قادر به آگاهی جزيئات بيشتری از تصوير خواهد بود. بموازات افزايش اطلاعات مربوط به جزئيات يک تصوير ، می توان براحتی ابعاد و اندازه تصوير را بزرگتر و عمليات مربوطه را در ارتباط با آنان انجام داد . برخی از دقت ها ی ( وضوح )  متداول  که در دوربين های ديجيتال استفاده می گردد ، بشرح زير می باشد :
•    256 در 256 پيکسل : دقت فوق در اکثر دوربين های ديحيتال ارزان قيمت ارائه می گردد . دقت فوق پائين بوده و معمولا" کيفيت تصاوير اخذ شده توسط اين نوع از دوربين ها نيز مطلوب نخواهد بود . مجموع تمامی پيکسل ها 65،000 می باشد .
•    640 در 480 پيکسل : دقت فوق نيز پائين بوده و در اکثر دوربين های ديجيتال از آن استفاده می گردد . در صورتيکه قصد گرفتن تصوير و ارسال آن برای دوستان و يا استفاده از آنان در صفحات وب ، وجود داشته باشد ، دقت فوق می تواند در اين رابطه پاسخگو باشد . مجموع تمامی پيکسل ها 307،000 می باشد .
•    1216 در 912 پيکسل : در صورتيکه قصد چاپ تصاوير اخذ شده توسط دوربين های ديجيتال وجود داشته باشد، دقت فوق مطلوب خواهد بود  مجموع پيکسل ها ، 1،109،000  می باشد( مگاپيکسل ).
•    1600 در 1200 پيکسل . دقت فوق بالابوده و  می توان تصاوير اخذ شده  را با ابعاد بزرگتر چاپ نمود( يک تصوير 8 در 10 اينچ ). مجموع تمامی پيکسل ها تقريبا" دو ميليون می باشد . امروزه دوربين هائی با 2 / 10 ميليون پيکسل نيز عرضه شده است .
ضرورت استفاده از دقت بالا در دوربين های ديجيتال ، به نوع عملياتی که می بايست بر روی تصوير انجام شود،بستگی دارد. در صورتيکه ، هدف استفاده از تصاوير در صفحات وب و  يا ارسال آنان  از طريق نامه الکترونيکی برای دوستان باشد،می توان از دوربينی که دارای دقت 640 در 480 پيکسل است ،استفاده نمود.تعداد تصاويری را که دوربين می تواند در خود نگهداری نمايد ، متناسب با افزايش وضوح تصوير ، کاهش می يابد. در صورتيکه تصميم به چاپ تصاوير اخذ شده وجود داشته باشد ، می بايست از دوربين هائی که دارای تعداد پيکسل بيشتری می باشند، استفاده گردد. در حال حاضر، دوربین های چهار و پنج  مگا پیكسلی  متداول شده اند .
ویژگی ها ی مهم  
از مهمترین ویژگی های مرتبط با دوربین دیجیتال، می توان به موارد زیر اشاره نمود :
•    دقت: تمامی دوربین های  ديجيتال موجود، قادر به ايجاد تصاوير با کيفيت مناسب بمنظور ارسال بهمراه  نامه های الكترونیكی و یا در اندازه های كوچك می باشند.همانطور که اشاره گردید، هر اندازه  تعداد پیكسل های يک تصویربیشتر باشد، تصویر مذكور واضح تر بوده و می توان آنرا در اندازه بزرگتری چاپ كرد. دوربین هایی كه دارای وضوح دو مگاپیكسل می باشند ، قادر به ايجاد تصاویری به ابعاد 7*5 ، دروبین هایی با دقت سه مگاپيکسل قادر به توليد تصاويری در ابعاد 8 در 10 و دوربين های با دقت چهار مگاپیكسل ، می توانند تصاويری با ابعاد 11 در 17 را ايجاد نمايند.
•    اندازه،‌وزن و طرح: برای برخی از كاربران اندازه و وزن دوربین ببشتر از میزان دقت آن اهمیت دارد( حمل آسان دوربين ) .استفاده از دوربین های كوچك آسان می باشد ولی بدليل كوچك بودن صفحه و دكمه های كنترل كننده آن ، ممکن است به مرور زمان تبعات و مشکلات خاص خود را بدنبال داشته باشد .
•    عدسی زوم : دوربین های ارزان قیمت، اغلب فاقد لنزهای نوری می باشند. اگر مجبور به انتخاب بین دوربین های دارای لنزهای نوری و يا  دوربین های با  دقت بالا می باشيم ، پیشنهاد می گردد ، دوربینی انتخاب گردد  كه دارای لنز نوری باشد. در چنين مواردی ضرورتی ندارد که سوژه مورد نظر جهت عکاسی، بزرگ انتخاب گردد و پس از گرفتن تصاوير با بکارگيری نرم افزار ، برداشت ها و پردازش های مورد نظر بر روی آن را انجام داد. لازم است  به تبليغاتی که در رابطه با لنزهای دوربين های ديجيتال و ميزان عملکرد آنان می شود ، دقت لازم نيز صورت پذيرد. تعداد زيادی از توليد کنندگان ، زوم ليزری ( حرکت لنز بمنظور بزرگنمائی تصوير ) را با زوم ديجيتال ( تعداد اندکی پيکسل را می تواند  capture نمايد ) ، ترکيب و اعلام می نمايند .
•    تمركز دستی: برای گرفتن تصاویر از فاصله بسیار نزدیك و یا در موارديکه امكان تتنظیم اتوماتیك وجود ندارد ،استفاده از پتانسيل های ارائه شده بمنظور تنظیم دستی دوربین ،کمک مناسبی بمنظور اخذ تصاوير واضح  را ارائه می نمايد. در برخی دوربین ها امکان استفاده از  تنظیم دستی وجود نداشته و در چنين مواردی می توان از دوربين مورد نظر صرفا" در فواصل محدودی استفاده بعمل آورد .
•    ذخیره سازی: دوربین های دیجیتال دو مگاپیكسلی كه اكثرا"  دارای هشت  مگابایت حافظه ( کارت حافظه اوليه ) می باشند ، قادر به نگهداری هشت تا ده تصوير با بالاترين دقت خواهند بود. ظرفیت كارت حافظه همراه یك دوربین دیجیتال  زیاد حائز اهميت نمی باشد و می توان در ادامه و متناسب با نياز، ازكارت هائی با ظرفیت بيشتر استفاده نمود.شركت سونی همچنان دوربين هائی را توليدمی نمايد که می توانند تصاوير را بر روی فلاپی ديسک و يا ديسک نوری ذخيره نمايند . فراموش نکنيم که سرعت فلاپی ديسک ها کند بوده و بيش از يک و يا دو تصوير با دقت بالا را نمی توان بر روی آنان ذخيره نمود. با استفاده از ديسک های نوری می توان تصاوير بمراتب بيشتری راذخيره نمودولی دوربين هائی که از ديسک نوری استفاده می نمايند کند و حجيم می باشند.انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

سفارش پایان نامه