انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

تعريف ويروس
به زبان ساده مي توان گفت ويروس، برنامه مخفي و كوچكي است كه باعث آلوده شدن برنامه هاي ديگر مي شود و مي تواند داده ها را دستكاري و يا تخريب نموده، سرعت سيستم را كاهش داده، باعث اغتشاش و عدم كارائي كامپيوتر شود.
مهمترين خصوصيت ويروس قدرت تكثير آن است. ويروس ها براي تكثير نياز به يك برنامه اجرائي دارند .يعني بيشتر ويروس ها در فايل هاي اجرائي جاي مي گيرند و آنها را آلوده مي‌كنند و كمتر ويروسي پيدا مي شود كه در يك فايل غير اجرائي جاي بگيرد و بتواند از طريق آن تكثير شود .بنابراين ويروس برنامه اي است كه مي تواند نسخه هاي اجرائي از خود را در برنامه هاي ديگر قرار دهد. برنامه آلوده به ويروس مي تواند هر برنامه سيستمي يا كاربردي باشد كه شرايط مورد نياز براي پذيرش ويروس را داشته باشد. برنامه آلوده نيز، قادر است برنامه هاي ديگر را آلوده كند.
از آنجائيكه ويروس ها مي توانند به تمام فايل هايي كه توسط سيستم اجرا مي شوند، اضافه شوند به آنها خود تكثير مي گويند.
با وجوديكه ويروس ها توسط برنامه نويسان مجرب و حرفه اي نوشته مي شوند، ولي برخي ها تصور مي كنند كه خود به خود و به طور تصادفي وارد سيستم مي شوند. ولي فرد كوهن و ساير كارشناسان احتمال به وجود آمدن ويروس به طور تصادفي را بسيار كم دانسته اند. زيرا:
a-گر طول برنامه ويروس هزار بيت فرض شود.
b-اگر پنجاه درصد از بيت ها صحيح فرض شوند.
c-اگر فرض كنيم با پانصد تغيير در برنامه، ويروس كامل مي شود.
آنگاه احتمال به وجود آمدن ويروس برابر است با :
 
با فرض هاي فوق كه شرايط مطلوبي براي ايجاد خود به خودي ويروس است عددp برابر مقدار كوچك  مي شود كه شانس بسيار كمي براي بوجود آمدن و تكامل ويروس به طور تصادفي است.اما نرم افزارهاي موجود معمولا داراي روال هاي خواندن و نوشتن داده ها و... هستند كه اين نشان دهنده وجود توابع اساسي ويروسها، در برنامه ها است. بنابراين برخي احتمال به وجود آمدن ويروس به طور تصادفي را ، با احتمال بسيار كم مي پذيرند.

مقايسه ويروس هاي بيولوژيكي و كامپيوتري
به كار بردن كلمه ويروس براي اين برنامه ها، به دليل شباهت فراوان آنها با ويروس هاي بيولوژيكي است كه در بدن موجود زنده فعاليت مي كنند. بنابراين ويروس هاي كامپيوتري را مي توان با ويروس هاي بيولوژيكي مقايسه كرد. ويروس هاي بيولوژيكي رشته هايي از اسيد نوكلئيك همراه با پوشش پروتئيني هستند كه به تنهايي هيچ اثري از حيات ندارند مگر اينكه به يك سلول زنده به عنوان ميزبان وارد شوند. پس از ورود ويروس هاي بيولوژيكي به بدن، آنها شروع به فعاليت كرده و فعاليت‌هاي سلول ميزبان را متوقف مي كنند. ويروس‌هاي بيولوژيكي در بدن ميزبان مي توانند توليد مثل كرده و ويروس هاي جديد به وجود آورند.
ويروس هاي كامپيوتري مانند ويروس هاي بيولوژيكي به تنهايي نمي توانند فعاليت كنند و همانند ويروس هاي بيولوژيكي نياز به ميزبان دارند. ويروس هاي كامپيوتري به طور غير فعال در برنامه ميزبان باقي مي مانند تا در شرايط مناسب فعال شده و عمليات تخريبي و تكثير خود را آغاز كنند. شرايط مناسب براي فعاليت ويروس ها، بسته به نوع آنها متفاوت است. راه اندازي سيستم، اجراي يك برنامه اجرائي و ... باعث فعال شدن ويروس ها مي شود. در برخي موارد، يك تاريخ مشخص باعث فعاليت ويروس مي شود.
بايد توجه داشت هيچ كامپيوتري در برابر ويروس مقاوم نيست. اگر كامپيوتري در حال حاضر فاقد هر نوع ويروس باشد، آن وقت كامپيوتر به ويروس آلوده نمي شود، اگر:
a- هيچ نوع ديسكت يا “سي دي” در آن مورد استفاده قرار نگيرد .
b- به شبكه متصل نباشد.
يعني همه درگاه هاي ارتباطي را بايد كنار بگذاريد. كه البته كامپيوتري كه قادر به انجام اين كار باشد نادر و كمياب است. در صورت وجود چنين كامپيوتري ميتوان گفت ويروس به صورت مستقيم يعني تايپ خود برنامه ويروس مي تواند اين كامپيوتر را آلوده كند

محل فعاليت ويروس
بعضي ويروس ها بر روي فايل هاي با پسوند exe و بعضي از آنها بر روي فايل هاي با پسوند com و بعضي ديگر بر روي هر دو دسته اثر مي گذارند. بنابراين مي توان گفت : يكي از محل هاي وجود ويروس، فايل هاي اجرايي است. پسوندهاي رايج فايل هايي كه توسط ويروس ها آلوده مي شوند عبارتند از:
EXE-COM-SYS-BIN-OVL-DLL-SCR-DOC-DOT-OVR-APP-XTP
بعضي از ويروس ها علاقه خاصي به بوت سكتور و پارتيشن تيبل دارند. ويروس هاي بوت سكتور، جاي بوت سكتور را با برنامه خودشان عوض مي كنند. اگر ويروس ها بيش از يك سكتور نياز داشته باشند، سكتورهاي ديگري از ديسك را به كار مي برند و در اين صورت در FAT آنها را به عنوان “ بد سكتور“ علامت گذاري مي كنند تا از نوشتن روي آنها جلوگيري شود و اكثر برنامه هاي كمكي مانند نورتن نيز نمي توانند محتويات اين سكتورهاي به ظاهر خراب را نمايش دهند.
وقتي فايل آلوده به ويروس را اجرا كنيد، ويروس در حافظه قرار مي گيرد و در آنجا مقيم مي‌شود. پس از آن، هر وقت فايل سالمي را اجرا كنيد، براي اجرا به داخل حافظه مي رود، و ويروس مقيم در حافظه خود را به آن متصل مي كند و بالاخره فايل آلوده در ديسك ذخيره مي شود. بيشتر ويروس ها مانند برنامه هاي مقيم در حافظه عمل مي كنند. برنامه هاي مقيم در حافظه پس از اجرا، جاي خود را در حافظه از دست نمي دهند. محل حافظه اين برنامه ها با روش خاصي اداره مي شود و در اختيار برنامه هاي ديگر قرار نمي گيرد. ويروس هاي مقيم در حافظه كنترل سيستم عامل را در دست مي گيرند و فر آيندهاي ورودي/خروجي ، مترجم هاي فرمان و ... را تحت كنترل مي گيرند. اما بعضي از ويروس ها فقط در حافظه قرار مي گيرند و نمي توانند مانند برنامه هاي مقيم در حافظه عمل كنند. يعني تنها از اقامت در حافظه استفاده مي كنند و نمي توانند تحت عنوان وقفه ها سيستم عامل فعاليت نمايند.
برخي از ويروس ها بر روي برنامه هاي غير اجرائي يا داده اي اثر گذاشته و آنها را غير فعال مي كنند. ويروس ها، فقط مي توانند به فايل ها داده اي صدمه بزنند، اما نمي توانند همه انواع آنها را آلوده كنند. در نتيجه فايل هاي داده اي نيز نمي توانند كامپيوتر را آلوده كنند.
بعضي از ويروس ها خودشان را فقط يك بار به يك فايل اضافه مي كنند. يعني هر فايل را فقط يك بار آلوده مي كنند زيرا بيشتر ويروس ها داراي يك علامت مشخصه هستند كه باعث مي شود فايل هاي آلوده شده، توسط خودشان را تشخيص دهند. اين امر آنها را قادر مي سازد تا از كشف شدنشان جلوگيري بعمل آيد زيرا فايل آلوده به ويروس، در صورت آلودگي پي در پي به صورت قابل توجهي بزرگ مي شود.

خصوصيات ويروس
بر اساس تعاريفي كه تا به حال بيان شد، برنامه ويروس بايد داراي خصوصيات زير باشد:
1-    برنامه نرم افزاري كوچك و مضري است كه روي نوعي وسيله ذخيره اطلاعات كامپيوتري قرار مي گيرد.
2-    به صورت خودكار و بدون دخالت اشخاص اجرا مي شود.
3-    معمولا مقيم در حافظه هستند و با اجراي فايل هاي آلوده به ويروس در حافظه كپي مي شوند. ويروس هاي مقيم در حافظه مي توانند از طريق وقفه ها در حافظه مقيم شوند.روش دوم نياز به مهارت فراوان در برنامه نويسي دارد ولي در عوض ديرتر كشف مي شود زيرا اغلب برنامه هاي ضد ويروس بر روي وقفه ها نظارت دارند.
4-    نام ويروس ها در فهرست فايل ها ظاهر نمي شود.
5-    ويروس ها مي توانند خود را در ساير كامپيوترها از طريق برنامه هاي آلوده كپي كرده و توليد مثل نمايند.
6-    ويروس هاي كامپيوتري توسط برنامه نويسان تكامل پيدا مي كنند. يعني در حال حاضر تكامل آنها وابسته به دخالت برنامه نويسان است.
7-    اكثر ويروس ها بوت سكتور كوچكتر از 512 بيت هستند زيرا فضاي ذخيره شده در اين قسمت 512 بايت (يك سكتر)است.
8-    بعضي از ويروس ها مانع از اجراي ضد ويروس هايي مانند scan مي شوند و اين در صورتي است كه حافظه آلوده به ويروس نباشد. در اين صورت برنامه ضد ويروس ظاهرا اجرا مي شود ولي ويروس را نمي تواند بر روي ديسك تشخيص دهد. ويروس هاي “ وان هاف” و “ايرانين” از اين نوع هستند.
9-    ويروس هاي مقيم در حافظه، در صورت اجرا يا باز شدن فايل، آنها را آلوده مي سازدند ولي ويروس هايي كه در حافظه مقيم نيستند بايد در فهرست جاري يا مسير هاي تعريفي در دستور path به دنبال فايل هاي سالم بگردنند و آنها را آلوده كنند.بعضي از ويروس ها به دنبال فايل خاص در مسيرهاي خاص مي گردند و در صورت وجود فايل خاص، آنرا آلوده مي كنند.
10-قسمت هاي مختلف يك ويروس به هم وابسته اند و با پاك كردن يك يا همه دستورات، ويروس از بين مي رود.
11-ويروس ها معمولا تغييرات مختلف در كامپيوتر را تشخيص داده و مي توانند در مقابل آنها عكس العملي نشان دهند.

مراحل زندگي ويروس
از آنجائيكه ويروس هاي كامپيوتري شباهت زيادي با ويروس هاي بيولوژيكي دارند به اين دليل نام ويروس را بر آنها نهاده اند و مانند آنها داراي چرخه اي براي گسترش، ايجاد و تخريب هستند كه عبارتند از :
1-    مرحله خوابيده و بي حركت كه بستگي به نوع ويروس دارد و مدت زماني است كه ويروس از زمان نوشته شدن تا زمان انتقال به محيط خارج لازم دارد.
2-    مرحله انتشار كه در اين مرحله آلوده سازي صورت مي گيرد.
3-    مرحله فعال شدن كه در اثر يك رويداد خاص(ماننديك دستور يا تاريخ خاص يا ...) تعيين شده توسط برنامه نويس ويروس، اين حالت رخ مي دهد.
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

سفارش پایان نامه