انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

HARD DISK
  ارائه شده به:
 آقای مهندس پاکدامن
توسط :
 سمانه جعفری
شیوه ارائه مطالب( نوشتاری)
ترم دوم: سال تحصیلی 85- 84
پیشگفتار:
Hard disk  بعنوان يكي اجزای اصلی سخت افزاری کامپیوتر نیاز به مطالعه وشناخت بیشتری دارد با دانستن نکاتی پیرامون این موضوع می توان کامپیوتر را به ر اه انداخت و طی یک مدت آن را ارتقاء داد و بیشترین و بهترین استفاده را از آن برد.
-    مبانی Hard disk  
-    كالبدشکافی
-    ذخیره سازی داده ها
-     نحوه انتخاب یک Hard disk
-    جايگاه Hard disk  
-    ویژگی های مهم
-    تشریح مشخصات نکاتی در رابطه  با تهیه Hard disk
-    اضافه كردن Hard disk
-    پارتیشن Primary
-    پارتیشن Active
-    پارتیشن Extended
-    Hard disk  خارجی(External )
-    يكپارچه سازی دیسک سخت
-    اجرای برنامه در ویندوز xp
-    FATSL-NIFS
-    بر روی هر کامپیوتر حداقل یک Hard disk وجود دارد. برخی از سیستم ها ممکن  است دارای بیش از یک Hard disk باشند. Hard disk يك محيط ذخیره سازی دائم برای اطلاعات را فراهم می نماید. اطلاعات دیجیتال در کامپیوتر می بایست بگونه ای تبدیل گردند که بتوان آنها را بصورت دائم برروی Hard disk مغناطیسی ذخیره کرد.
 مبانی Hard disk
Hard disk در سال 1950 اختراع گردید. Hard diskهاي اوليه شامل هاي بزرگ با قطر 20 اینچ( 50/8 سانتیمتر) بوده و توان ذخیره سازی چندین مگابایت بیشتر را نداشتند. به این نوع Disk در ابتد" دیسک ثابت" می گفتند. در ادامه بمنظور تمایز آنها با Floppy disk از واژه" Hard disk " استفاده گردید. Hard disk دارای یک Platter ( صفحه) به منظور نگهداری محیط مغناطیسی می باشند. عملکرد یک Hard disk مشابه يك نوار كاست بوده و از یک روش یکسان برای ضبط مغناطیسی استفاده می نمایند. Hard disk و نوار کاست از امکانات ذخیره سازی مغناطیسی یکسانی نیز استفاده می  نمایند. در چنین مواردی می توان به سادگی اطلاعاتی را حذف و یا مجدداً بازنویسی کرد. اطلاعات ذخیره شده برروی هر یک از رسانه های فوق. سالیان سال باقی خواهند ماند. علیرغم وجود شباهت های موجود رسانه های فوق در مواردی نیز با یکدیگر متفاوت می باشند.
-    لایه مغناطیسی برروی یک نوار کاست برروی یک سطح پلاستیکی نازک توزیع می گردد. در Hard disk لايه مغناطیسی برروی یک disk شيشه اي و يا يك آلومینیوم اشباح شده قرار خواهد گرفت. در ادامه سطح آنها بخوبی صیقل داده می شود.
-     در نوار کاست برای استفاده از هر یک از a item ذخیره شده می بایست بصورت ترتیبی( سرعت معمولی و یا سرعت بالا) در محل مورد نظر مستقر تا امکان بازیابی
( شنیدن) a item دلخواه فراهم گردد. در رابطه با Hard disk مي توان به سرعت در هر نقطه دلخواه مستقر و اقدام به بازیابی( خواندن و یا نوشتن) اطلاعات مورد نظر کرد.
 در یک نوار کاست هد مربوط به خواندن/ نوشتن می بایست سطح نوار را مستقیماض لمس نماید. در Hard disk خواندن و نوشتن در روی disk  به پرواز در می آید!(هر گز آنرا لمس نخواهد کرد).
-    نوار کاست موجود در ضبط صوت در هر ثانیه 2 اینچ( 5/8. سانتی متر)  جابجا می گردد. گرداننده های Hard disk مي تواند هد مربوط به Hard disk را در هر ثانیه 3000 اینچ به چرخش درآورد.
 یک Hard disk پیشرفته قادر به ذخیره سازی حجم بسیار بالائی از اطلاعات در فضائی اندک و بازیابی اطلاعات با سرعت بسیار بالا است. اطلاعات ذخیره شده بررویHard disk ىر قالب مجموعه ای از فایل ها ذخیره می  گردند. فایل نامی دیگر برای مجموعه  ای از بایت ها است که به نوعی در آنها اطلاعاتی مرتبط به هم ذخیره شده است. زمانی که برای اجراء و درخواست فایلی را داشته باشد Hard disk اطلاعاتي را بازیابی و آنها برای استفاده پردازنده ارسال خواهد کرد.
 برای اندازه گیری کارآئی یک Hard disk از دو روش عمده استفاده می گردد.
-    میزان داده (Data rate) تعداد بایت های ارسالی در هر ثانیه برای پردازنده است اندازه فوق بین 5 تا40 مگابایت در هر ثانیه است.
-     زمان جستجو(Seek Time ) مدت زمان بین درخواست یک فایل توسط پردازنده تا ارسال اولین بایت فایل موردنظر برای پردازنده را می گویند .
 کالبد شکافی Hard disk
بهترين روش شناخت نحوه عملكردHard disk كالبد شکافی آن است شکل زیر یک Hard disk را نشان ميدهد.
 یک پوسته( قالب) آلومینیومی که کنترل کننده Hard disk  در درون آن( یک سمت دیگر) قرار دارد. کنترل کننده فوق مکانیزمهای خواندن، نوشتن، و موتوری که باعث چرخش صفحات Hard disk می شود را کنترل می نماید.
 در نزدیکی برد کنترل کننده کانکتورهای مربوط به موتوری که باعث چرخش صفحات Hard مي شود قرار دارد.
 -Platters ( صفحات) اين صفحات مي توانند با سرعت 3600 تا 7200 دور در دقیقه چرخش نماید.  
- بازوئی که Head خواندن و نوشتن را نگاه داشته است این بازو با سرعتی معادل 50 بار در ثانیه قادر به حرکت در طول هر  یک از صفحات است(حرکت شعاعی).
 بمنظور افزایش Hard disk مي توان تعدادی از صفحات را استفاده کرد. شکل زیر Hard disk با سه صفحه و شش Head خواندن/ نوشتن را نشان می دهد.
 مکانیزمی که باعث حرکت بازوها بر روی Hard disk مي گردد سرعت و دقت را تضمین می نماید. در این راستا از یک موتور خطی با سرعت بالا استفاده می گردد.
 ذخیره سازی داده ها
اطلاعات بر روی سطح هر یک از صفحات Hard disk در مجموعه هائی با نام سکتور و شیار ذخیره می گردد. شیارها دوایر متحدالمرکزی می باشند( نواحی زرد) که برروی هر یک از آنها تعداد محدودی سکتور( نواحی آبی) با ظرفیت بین 256 ، 512 بایت ایجاد می گردد. سکتور های فوق در ادامه و همزمان با آغاز فعالیت سیستم عامل در واحدهای دیگر با نام" کلاستر" سازماندهی می گردند. زمانی که یک درایو تحت عملیاتی با نام Low level format قرار می گیرد، شیارها و سکتور ها ایجاد می گردند. در ادامه و زمانی که درایو Level format High گردید، با توجه به نوع سیستم عامل و سیاست های راهبردی مربوطه ساختارهائی نظیر جدول اختصاص فایلها، جدول آدرس دهی فایلها و .... ایجاد تا بستر مناسب برای استقرار فایلهای اطلاعاتی فراهم گردد.
 نحوه انتخاب يك Hard disk
Hard disk يكي از مهمترین عناصر سخت افزاری در کامپیوتر پس از پردازنده و حافظه است. از Hard disk بمنظور ذخیره سازی اطلاعات استفاده می گردد. اطلاعات مربوط به راه اندازی سیستم، برنامه ها و داده ها، جملگی بر روی Hard disk ذخیره می گردند. درزمان انجام برخی عملیات خاص توسط کامپیوتر، نظیر ویرایش فیلمها، بازی های کامپیوتری و یا پخش موزیک، استفاده از یک Hard disk با ظرفیت بالا، سرعت مناسب و قابل اطمینان، به طرز محسوسی بهبود محیط عملیاتی خصوصاً ذخیره و بازاریابی اطلاعات را بدنبال خواهد داشت. در سالیان اخیر تکنولوژی ساخت Hard disk به سرعت و در ابعاد متفاوت رشد و گسترش یافته  است در این مقاله به بررسی پارمترهای لازم در خصوص انتخاب یک Hard disk خواهيم پرداخت.
 جایگاه Hard disk
با توجه به رشد چشمگیر تکنولوژی ساخت Hard disk ، ظرفیت آنان در فواصل زمانی بین دوازه تا  هیجده ماه دوبرابر می شود. بدین ترتیب عملاً کامپیوترهای شخصی به سمت ماشین های چند رسانه ای حرکت نموده که می تونت حجم بالائی از اطلاعات شامل صوت، تصویر، و گرافیک را بر روی آنان ذخیره نمود. بیشترین ظرفیت Hard disk قابل نصب بر روی کامپیوترهای Desktop معادل 250 گیگابایت می باشد. ظرفیت فوق ده برابر بیش از ظرفیت Hard disk هاي سه سال پیش است. در اوایل سال 2003 میلادی، Hard disk های با ظرفیت 320 گیگابایت مطرح شده اند. تولید کنندگان در صدد ارائه Enter face هاي سريال ATA بوده که نسبت به مدل های پیشین(Enter face  هاي موازی ATA ) داراي سرعت به مراتب بيشتري مي باشند. محصولات تولید شده در سال آینده ، از تکنولوژی فوق استفاده خواهند کرد.  عملکرد تمامی Hard disk ها در زمان اجرای یک برنامه مشابه یکدیگر بوده و استفاده از درایوهای با سرعت بالا، مزایا و امتیازات متعددی را برای کاربرانی که قصد پردازش داده هائی با حجم بالا( تصاویر و ویدئو های دیجیتال) را دارند  به دنبال خواهد داشت. براساس آزمایشات متعدد انجام شده توسط برنامه Photoshop، مشخص شده است که انجام عملیات پیچیده ای نظیر: اعمال فیلترها، گردش و ویرایش تصاویر در هارد دیسک های با سرعت بالا، شصت درصد سریعتر از سیستم هائی است که دارای درایوهائی با سرعت پائین می باشند.
ویژگی های مهم
از مهمترین ویژگی های مرتبط با Hard disk، می توان به موارد زیر اشاره نمود:
- ظرفیت: اغلب کامیپوترهای شخصی در حال حاضر از Hard diskهائی با ظرفیت معادل بیست Gpb، استفاده می نمایند. ظرفیت فوق، بمراتب بیش از اندازه مورد نیاز کاربرانی است که صرفاً از Hard disk بمنزله ابزاری بمنظور ذخیره سازی اطلاعات استفاده می نمایند. ظرفیت Hard disk برای کاربرانی همچون طراحان آثار گرافیکی و یا افرادیکه بر روی فیلم های ویدئویی کار می کنند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. مثلاً ضبط تصاویر در مدت زمان محدود از یک دوربین فیلم برداری، چندین Gpbظرفیت Hard disk را اشغال خواهى كرد. در صورت ضرورت استفاده از فضای ذخیره سازی بالا، می توان از یک Hard با ظرفیت بالا و یا دو Hard Disk، استفاده نمود. در چنین حالتی می توان Hard موجود را نگهداری و متناسب با نیاز، اقدام به تهیه و نصب Hard دوم نمود. مثلاً در صورتیکه به یک Hard با ظرفیت 160 گیگابایت نیاز باشد و Hard disk موجود 80Gpb ظرفیت داشته باشد، می توان با تهیه یک Hard disk دیگر و با ظرفیت 80 Gpb، نیاز خود را مرتفع نمود( تأمین 160 Gpbفضای ذخیره سازی، مشروط به وجود پتانسیل لازم از لحاظ توانائی حمایت برد اصلی سیستم).
- سرعت دورانی: سرعت دوران( چرخش) Hard diskهای ATA موجود، 5400 یا 7200 دور در دقیقه(rpm) می باشد. درایوهائی که دارای سرعت 7200 دور در دقیقه می باشند، معمولاً( در تمامی موارد صادق نخواهد بود) دارای سرعت بیشتری در ارتباط با بازیابی اطلاعات، می باشند. در آزمایشاتی که بر روی یک نمونه درایو با سرعت 5200 دور در دقیقه انجام شده است، مشاهده شده است که سرعت تکثیر اطلاعاتی به اندازه 1/2 Gpb، حدود 33% سریعتر از سرعت درایوهای 7200 دور در دقیقه می باشد! در بعضی موارد، پارامترهای دیگری نظیر نوع الگوریتم استفاده شده بمنظور بازیابی اطلاعات، تأثیر مستقیمی بر کارائی یک درایو دارد.
-Enter face: تقریباً تمامی کامیپوترهای Desktop از Enter face موازی ATA استفاده می نمایند. حداکثر سرعت انتقال داده در این نوع Enter faceها، 100 و یا 133 مگابایت در ثانیه است. براساس مجموعه تست های انجام شده بر روی Enter faceهای ATA/133، مشخص شده است که سرعت آنان تأثیر مشهودی را در افزایش کارائی بدنبال نداشته است، چرا که درایوهای موجود امکان استفاده مناسب از سرعت بالای انتقال داده در باندهای عریض را دارا نمی باشند.( درایوهای موجود در سرعت بالای 100 و یا بیشتر ممکن است دچار مشکل شوند). اکثر Mother Board قدیمی از ATA/133 حمایت نمی نمایند. بنابراین برای استفاده از این نوع درایوها، می بایست کارت های جانبی بر روی سیستم نصب گردد. خوشبختانه درایوهائی که دارای استاندارد ATA/133 می باشند، امکان حمایت از استاندارد ATA/100 را نیز دارا می باشند.
درایوهائی که از Enter faceهای سریال ATA( در مقابل Enter face های موازی) استفاده می نمایند. بتدریج متداول می گردند. از Enter faceهای فوق در مواردیکه با مشکل سرعت در ارتباط با Enter faceهای موازی برخورد می شود، استفاده می گردد( Enter faceهای سریالATA  مشکل کمبود سرعت را برطرف می نمایند). این نوع درایوها، قادر به انتقال 150 مگابایت در ثانیه بوده و این میزان در سالیان آینده به مرز 600 مگابایت در ثانیه خواهد رسید. براساس تست های انجام شده، استفاده از یک Enter face سریال ATA بر روی سیستم هائی که شامل یک درایو می باشند، مزایای عمده ای را بدنبال نداشته است( از پهنای باند اضافه عملاً استفاده نمی گردد). در صورت استفاده از چندین درایو بر روی یک Enter face مشابه، از پهنای باند اضافی بطور مطلوب استفاده و نتایج مثبتی را بدنبال خواهد داشت. استفاده از درایوهای ATA با Enter face سریال، طی سالیان آینده در اکثر کامپیوترهای شخصی بکار گرفته خواهد شد.
-    حافظه موقت(Buffer): زمانیکه یک سیستم درخواست اطلاعاتی را می نماید، Hard disk علاوه بر اینکه می بایست بازیابی داده درخواستی را انجام دهد بلکه مسئولیت استقرار(load) داده در Buffer مربوطه به خود را نیز برعهده دارد. بدین ترتیب در صورتیکه پردازنده درخواست مجدد همان اطلاعات قبلی را داشته باشد، اطلاعات موردنیاز آن از طریق Buffer Hard disk تأمین خواهد شد. استفاده از دو مگابایت Buffer، ظرفیت مناسبی در این رابطه می باشد. در مواردیکه از برنامه های خاصی نظیر Fotoshop، استفاده می شود، ظرفیت هشت مگابایت برای Buffer، منطقی بوده و اثرات مثبتی را در رابطه با افزایش کارائی سیستم بدنبال خواهد داشت.
تشریح مشخصات
تعیین ظرفیت، یکی از اولین و در عین حال مهمترین تصمیمات در رابطه با انتخاب یک Hard disk می باشد. Hard disk های با ظرفیت بالا همیشه از لحاظ قیمت گرانتر می باشند، چرا که توزیع آخرین مدل ها و ظرفیت ها در ماه های نخست تولید بسیار اندک بوده و همین عامل افزایش قیمت آنان را بدنبال خواهد داشت. برای تهیه یک Hard disk با ظرفیت مطلوب می توان پس از کاهش قیمت آخرین مدل های ارائه شده، اقدام لازم را انجام داد. ( تأمین Hard disk مورد نظر پس از فروکش نمودن جو ایجاد شده در ماههای نخست تولید). پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب يك Hard disk در نظر گرفت.
 * ظرفیت
حداقل (بیست تا چهل Gpb)، پیشنهادی( شصت تا هشتاد Gpb ) حداکثر( یکصد تا دویست و پنجاه Gpb ).
تهیه Hard disk هایی با ظرفیت بالاتر از نیاز موجود، تصمیمی منطقی می باشد. قسمت  Hard disk با ظرفیت بیشتر همواره بالاتر از ظرفیت های پائین تر می باشد( تفاوت زیاد نمی باشد) بعنوان نمونه تفاوت ظرفیت Hard disk هاي 60 GB با 80 GB چیزی در حددود 20 GB می باشد که این ظرفیت قابل توجهی است اما از نظر قیمتی این Hard disk ها اختلاف چندانی با هم ندارند.
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

 

انجام پایان نامه | دانلود مقاله


سفارش پایان نامه