انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

لينوکس چيست؟
لينوکس يک سيستم عامل آزاد و باز متن است که تحت مجوز GNU/GPL منتشر شده است. باز متن به اين معني که هر شخصي آزاد است تا از آن استفاده کند ،‌آن را تغيير دهد و حتي مي تواند آن را دوباره توزيع کند.
لينوکس در سال ۱۹۹۱ در دانشگاه هلسينکي فنلاند توسط يک دانشجوي جوان به نام لينوس تروالدز نوشته شد. تراوالدز در اصل با Minix (که يک يونيکس خلاصه شده است.) کار مي کرد ،‌اما تصميم گرفت تا سيستم عاملي دلخواه خود و بر اساس UNIX خلق کند و اين ماجرا با انتشار نسخه ي 0.02 در سال ۱۹۹۱ توسط او آغاز شد که در زمان نوشتن اين مقاله آخرين نسخه ي پايدارآن2.6ميباشد.لينوس ترووالدز طي يک نامه ي الکترونيکي خبر نوشتن سيستم عامل بازمتن خود را اعلام کرد ، طولي نکشيد که صدها نفر از سراسر دنيا خواهان کار با اين سيستم عامل باز متن (Open Source) که به UNIX شباهت داشت شدند و شروع به توسعه ي ان کردند. امروزه توزيع هاي فراواني از لينوکس و جود دارد که از هسته و نرم افزار هاي آزاد (Free Software) همراه هسته تشکيل مي شوند. همه ي اين توزيع ها از يک هسته ي واحد به نام لينوکس استفاده مي کنند.اگر بخواهيم دقيق تر توضيح بدهيم ، لينوکس يکسري کد است و ارتباط بين سخت افزار ها و نرم افزار ها را برقرار مي کند (به عنوان هسته يا کرنل) و يک توزيع لينوکس (که در زبان عام به ان لينوکس مي گويند) شامل هسته و تعداد زيادي نرم بازمتن مي باشد مانند توزيع هاي ردهت (Redhat) ، دبيان ( debian ) ، اسلاکوير( Slackware) وجينتو(Gentoo).شايان ذکر است که امروزه براي راحتي به توزيع هاي لينوکس همان لينوکس گفته مي شود که البته صحيح آن گنو/لينوکس مي باشد ، چرا که بيشتر نرم افزار هاي استفاده شده در اين توزيع ها تحت مجوز هاي گنو انتشار يافته اند، بنابراين اين از اين پس هر جا که از لينوکس نام مي بريم منظورمان همان توزيع هاي گنو/لينوکس است مگر ان که صريحا به هسته ي لينوکس اشاره کنيم .
تاريخچه پيدايش لينوکس 3
با پشتيباني نرم افزارهاي پروزه GNU، لينوكس آماده يك نمايش واقعي بود. لينوكس تحت مجوز GPL قرار داده شد. با اين مجوز همه ميتوانستند كدهاي منبع لينوكس را به رايگان داشته باشند، بر روي آنها مطالعه كرده و آنها را تغيير دهند. دانشجويان و برنامه نويسان آنرا قاپيدند.
و خيلي زود توليد كنندگان تجاري وارد شدند. لينوكس به خودي خود رايگان بود و هست. كاري كه اين توليدكنندگان انجام دادند، كامپايل كردن بخش ها و نرم افزارهاي مختلف و ارائه آن بصورت يك فرمت قابل توزيع همانند ساير سيستم عاملها بود، تا مردم عادي نيز بتوانند از آن استفاده كنند. اكنون توزيع هايي مانند ردهت، دبيان و زوزه داراي بيشترين سهم كاربران در سرتاسر جهان هستند. با رابطهاي گرافيكي كاربر جديد مانند KDE و GNOME، توزيع هاي لينوكس در بين مردم بسيار گسترش يافتند.
همچنين اتفاقات جالبي با لينوكس رخ ميدهد. در كنار PC، لينوكس به روي اكثر پلاتفورمها منتقل شده است. لينوكس تغيير داده شد تا كامپيوتر دستي شركت Com3 يعني PalmPilot را اجرا نمايد. تكنولوژي كلاستر كردن اين امكان را بوجود آورد تا بتوان تعداد زيادي از ماشينهاي لينوكس را به يك مجموعه واحد پردازشي تبديل نمود. يك كامپيوتر موازي. در آوريل 1996 محققين آزمايشگاههاي ملي لوس آلاموس از 68 كامپيوتر مبتني بر لينوكس براي پردازش موازي و شبيه سازي موج انفجار اتمي استفاده كردند. ولي بر خلاف ابر كامپيوترهاي ديگر، هزينه آنها بسيار ارزان تمام شد. ابركامپيوتر خود ساخته آنها با تمام تجهيزات و سخت افزارها 152000 دلار هزينه در بر داشت و اين يك دهم هزينه يك ابركامپيوتر تجاري است. اين ابركامپيوتر به سرعت 16 بيليون محاسبه در ثانيه دست يافت و به رتبه 315 ام اين ابركامپيوتر جهان دست پيدا كرد و صد البته يكي از پايدارترين آنها بود. پس از سه ماه از آغاز فعاليت، هنوز بوت نشده بود.
بهترين موردي كه امروزه براي لينوكس وجود دارد، طرفداران متعصب آن هستند. هنگامي كه يك قطعه سخت افزاري جديد ارائه ميشود، هسته لينوكس براي استفاده از آن تغيير داده ميشود. براي مثال هنگام ارائه پردازنده 64 بيتي شركت AMD هسته به سرعت چند هفته براي كار با آن آماده شد. اكنون لينوكس بر روي تمام انواع خانواده هاي سخت افزاري موجود اعم از PC، MAC، Alpha و انواع سخت افزارهاي درونه اي قابل اجراست كه آنرا براي استفاده در ماشين آلات صنعتي و آلات و ادواتي كه نياز به پردازش كامپيوتري دارند، بسيار مناسب نموده است. لينوكس با همان فلسفه و هدفي كه در سال 1991 ايجاد شد، وارد هزاره جديد شده است.
توروالدز، هنوز يك انسان ساده است. بر خلاف بيل گيتر او يك ميلياردر نيست. پس از اتمام مطالعاتش وي به آمريكا رفت تا با شركت Transmeta همكاري نمايد. پس از انجام يك پروژه فوق سري كه توروالدز يكي از اعضاي فعال آن بود، ترانسمتا پردازنده Cruose را با بازار ارائه كرد. توروالدز هنوز پرطرفدار ترين و مشهورترين برنامه نويس جهان است. در حال حاضر توروالدز ترانسمتا را ترك نموده و با حمايت شركتهاي بزرگ به طور تمام وقت بر روي لينوكس كار ميكند.

پس از يك دهه : لينوكس امروز
امروزه لينوكس بيش از يك دهه توسعه را پشت سر گذاشته است و يكي از سريع التوسعه ترين سيستم هاي عامل به شما ميرود. از چند كاربر انگشت شمار در سالهاي 1991 و 1992، امروزه ميليونها كاربر از لينوكس استفاده ميكنند. IBM كه زماني بزرگترين دشمن جماعت Open Source به شمار مي رفت، اكنون سرمايه گذاري عظيمي در زمينه توسعه راه حل هاي Open Source تحت لينوكس نموده است. در حال حاضر تعداد توسعه دهندگاني كه براي افزايش قابليتهاي لينوكس تلاش ميكنند، روز به روز افزايش مي يابد.
امروزه تعداد زيادي از شركتها و موسسات حرفه اي تجاري، پشتيباني از محصولات مبتني بر لينوكس را بر عهده گرفته اند. اكنون ديگر استفاده از لينوكس در محيطها اداري، پذيرفتن ريسك نيست. از نظر قابليت اطمينان و پايداري و همچنين حفاظت در برابر انواع ويروسها چيزي بهتر از لينوكس وجود ندارد. با تلاش شركتهاي بزرگي مانند ردهت استفاده از لينوكس در محيطهاي تجاري توسعه فراوان يافته و اكنون تعداد زيادي از شركتهاي كوچك و بزرگ در حال استفاده از سرويس دهنده ها و ايستگاههاي كاري مبتني بر لينوكس هستند.

لينوکس سيستم عامل قرن ۲۱
در ابتدا هم اشاره کرديم که گنو/لينوکس يک سيستم عامل بامتن (Open Source) است . بازمتن بودن گنو/لينوکس باعث شده تا عده ي فراواني از سرتاسر جهان توسط اينترنت گردهم آمده و برروي اين سيستم عامل کار کنند ، نتيجه ي اين گردهم آيي سيستم عاملي قدرتمند با ويژگي هايي منحصر به فرد شده که علاوه بر رايگان بودن و باز متن بودن ويژگي هاي بسياري دارد که باعث شده تا لينوکس که در ابتدا در محيط هاي دانشگاهي و آکادميک بزرگ شده حالا ديگر پا به عرصه ي تجارت و دولت بگذارد تا جايي که دولت هاي بزرگ اروپا مانند آلمان و اسپانيا سيستم عامل ملي خود را لينوکس اعلام کنند و البته نه تنها دولت ها بلکه نهاد ها و وزارت خانه هايبسياري سيستم عامل نهاد يا وزارت خانه ي خود را به لينوکس تبديل کرده اند مانند وزارت دفاع آمريکا ،‌اداره ي پست آمريکا ،‌نيروهاي مسلح ترکيه يا حتي در ايالت کاليفرنياي امريکا نيز براي اداره يامور از اين سيستم عامل استفاده مي شود. شايد براي شما اين پرسش مطرح شده باشد که اين ويژگي هاي لينوکس چيست که اين گونه همگان را به سوي لينوکس جذب کرده است.


طلوع لينوكس روي ميزي (Desktop Linux)
بزرگترين ايرادي كه از لينوكس گرفته ميشد چه بود؟ قبلا محيط تمام متني لينوكس، بسياري از كاربران را از استفاده كردن از آن بر حذر ميداشت. با اينكه در استفاده از محيط متني كنترل كامل سيستم در اختيار شماست، ولي اين محيط اصلا براي كاربران عادي سيستمهاي كامپيوتري مناسب نيست. محيط هاي گرافيكي كه بر پايه X-Window وجود داشتند نيز پاسخ گوي امكاناتي كه سيستم عاملهاي گرافيكي مانند ويندوز براي كاربران خود ارائه ميكردند، نبودند. ولي از چند سال گذشته اين وضعيت در حال تغيير بوده است. اكنون محيطهاي گرافيكي حرفه اي مانند KDE و GNOME تصوير لينوكس را كامل كرده اند. اين محيطهاي گرافيكي اكنون بسيار كاربر پسند و قدرتمند شده اند و وجود اين سيستمهاست كه امروزه كاربران عادي نيز ميتوانند از لينوكس استفاده كنند.

لينوكس در جهان سوم
ورود لينوكس به كشورهاي جهان سوم تحولي ايجاد نموده است. قبل از وجود لينوكس كشورهاي جهان سومي در زمينه كامپيوتر در سطح بسيار پايين تري قرار داشتند. هزينه سخت افزارها بسيار پايين آمده بود ولي هزينه نرم افزار براي اين گونه كشورها همچنان كمر شكن بود. اين امر باعث شد تا در بسياري از اين كشورها كپي غير مجاز نرم افزارها گسترش پيدا كند كه باعث ميلياردها دلار خسارت ساليانه ميشود. يكي از عمده ترين دلايل اين كار پايين بودن درآمد سرانه در اين كشورهاست. هنگامي كه مجموع درآمد سرانه ساليانه بيش از 200 تا 300 دلار نيست، هيچگاه امكان خريد يك سيستم عامل 100 دلاري وجود نخواهد داشت.
طلوع لينوكس و ساير توليدات باز متن، اين وضعيت را تغيير داده است. اين امكان وجود دارد تا بتوان لينوكس را در كامپيوترهاي قديمي 486 و پنتيوم كه اكنون در كشورهاي توسعه يافته به تاريخ پيوسته اند ولي هنوز در كشورهاي درحال توسعه از آنها استفاده ميشود، اجرا نمود. همچنين استفاده از نرم افزارهاي رايگان بازمتن گسترش يافته تا جلوي هزينه هاي سرسام آور نرم افزاري اين كشورها را بگيرد. امروزه در كشورهاي آسيايي، آفريقايي و آمريكاي لاتين استفاده از لينوكس و نرم افزارهاي بازمتن گسترش فراواني يافته و با استفاده از خصلت ذاتي تغيير پذيري لينوكس، براي استفاده از زبانهاي ملي اين كشورها سفارشي شده است. امروزه مستندات لينوكس به اكثر زبانهاي زنده جهان ترجمه شده اند.

از ميزكار تا ابركامپيوترها
هنگامي كه توروالدز لينوكس را ايجاد نمود، اين مخلوق جديد، فقط يك اسباب بازي تازه براي هكرها بود. ولي از زمان دستگاههاي 386 كه نخستين هسته لينوكس بر روي آنها اجرا ميشد، لينوكس راه درازي را طي نموده است. يكي از مهمترين استفاده هاي امروزي لينوكس استفاده از آن در پردازشهاي سنگين موازي در ابركامپيوترهاست. امروزه اكثر ابركامپيوترهايي كه در جهان ساخته ميشوند، از لينوكس به عنوان سيستم عامل خود استفاده ميكنند.
داستان ادامه دارد
حركت لينوكس از يك پروزه هكري تا جهاني شدن يك انقلاب شگفت انگيز است. پروزه GNU كه در اوايل دهه 1980 توسط ريچارد استالمن شروع شد، توسعه نرم افزارهاي بازمتن را رهبري نمود. پروفسور اندرو تاننباوم و سيستم عامل MINIX او مطالعه سيستم عامل ها را از حالت تئوري به عملي تبديل نمود و در نهايت همت و تلاش توروالدز منجر به تولد لينوكس شد. امروزه لينوكس ديگر يك پروزه هكري به شما نمي رود بلكه يك حركت جهاني است كه توسط ميليونها نفر برنامه نويس بازمتن و شركتهاي بزرگي مانند IBM حمايت ميشود. لينوكس در تاريخ كامپيوتر به عنوان يكي از شگفت انگيز ترين محصولات تلاش بشري باقي خواهد ماند.

توكس پنگوئن : نشان عزيز لينوكس
نشان لينوكس يك پنگوئن است. برخلاف ساير سيستم عاملهاي تجاري، اين نشان زياد جدي نيست! توكس نشانگر وضعيت بدون نگراني حركت لينوكس است. اين نشان تاريخچه بسيار جالبي دارد. لينوكس در ابتدا فاقد هر گونه نشاني بود. هنگامي كه توروالدز براي تعطيلات به استراليا رفته بود، در ديداري كه از يك باغ وحش داشت، هنگامي كه مي خواست با يك پنگوئن بازي كند، پنگوئن دست وي را گاز گرفت و همين ايده اي شد تا از پنگوئن به عنوان نشان لينوكس استفاده شود. ؟
 ما در اين جا برخي ويژگي هاي لينوکس را ذکر مي کنيم:
1-هزينه
گنو/لينوکس يک سيستم عامل رايگان است ، البته توزيع هايي هم وجود دارد که به صورت تجاري ارائه مي شوند اما قيمت آن ها همواره کمتر از سيستم عامل هاي تجاري مانند مايکروسافت ويندوز يا UNIX است ، البته اين نکته نيز گفتني است که اغلب توزيع هاي تجاري لينوکس را نيز مي توان به صورت رايگان از اينترنت دريافت (Download) کرد و حتي براي دوستانتان نيز مي توانيد کپي کنيد اما اين نسخه هايي که بابت آنها پولي پرداخت نشده ، داراي خدمات پشتيباني يا کتابچه ي راهنما نيستند .(هر چند که همواره هزاران صفحه اطلاعات رايگان در اينترنت در باره ي توزيعهاي مختلف گنو/لينوکس وجود دارد.)پايين بودن هزينه هاي گنو/لينوکس يکي از عواملي است که دولت هاي بسيار و شرکت هاي بزرگ را واداشته تا اين سيستم عامل را سيستم عامل رسمي خود اعلام کنند.
2-امنيت و پايداري
لينوکس با توجه به ساختار خود سيستم عامليست امن و پايدار ، پايداري لينوکس را مديون روش صحيح استفاده ي آن از سخت افزاريم که اين خصلت را از UNIX به ارث برده و امنيت آن را علاوه بر ساختار صحيح ان مديون بازمتن (Open Source) بودن آن هستيم. بازمتن بودن بودن باعث شده تا در صورت مشاهده ي کوچکترين مشکل در هسته يا نرم افزار هاي جانبي در چند ساعت يا حد اکثر چند روز توسعه دهندگان و برنامه نويسان ضعف و مشکل را حل کرده و راه حل را در اختيار عموم کاربران قرار دهند. اين گونه است که گنو/لينوکس در پايداري و امنيت به يک افسانه تبديل شده است و جزو ايمن ترين و پايدارترين سيستم عامل هاي جهان به شمار مي رود.
موضوع پايداري و امنيت در حوزه ي سرور ها و شبکه بسيار مهم است تا جايي که لينوکس بيش از 30 در صد از سرور هاي جهان را شامل مي شودو70 در صد ديگر شامل SCO UNIX و SUN UNIX و IRIX و HP-UX و FreeBSD وديگر يونيکس ها و Apple Mac و در صدي هم ويندوز مي شود و با توجه به تعدد اين سيستم ها مي بينيم 30در صد خود رقمي قابل توجه است.
بايد خاطر نشان کنم که تا به حال براي لينوکس هيچ ويروس يا کرميبه آن شکل که براي ويندوز مايکروسافت وجود دارد نوشته نشده است و براي نرم افزار هاي مديريت ايميل يا جستجوي وب (Browser) آن هم ويروسي شناسايي نشده و برعکس IE ويندوز که همواره بايد براي آن وصله (Patch) هاي امنيتي دانلود کرد براي مورورگر هاي لينوکس بعد نيازي به تلف کردن وقت با اين کار ها نيست.
3_نيازهاي سخت افزاري اندک
گنو/لينوکس به دليل ساختار هسته ي مناسب و تعدد توزيع ها مي تواند با حداقل امکانات سخت افزاري به خوبي کار کند تا جايي که حتي توزيع هايي وجود دارد که بدون وجود هارد ديک برروي سيستم و يا با حافظه (RAM) معادل 16 مگابايت مي تواند سيستم شما را راه اندازي کند .
4-تنظيم و شخصي سازي
گنو/لينوکس را مي توان با رابط خط فرمان (Command Line Interface) همانند MS-DOS و يا با رابط گرافيکي مانند ويندوز مايکروسافت يا Apple Mac اجرا و استفاده کرد. دردسر هاي معمول تنظيم و شخصي سازي ميز کار با وجود محيط هاي گرافيکي مختلف مانند کي دي اي ( KDE) يا گنوم (GNOME) از بين رفته و شما مي توانيد از ده ها محيط گرافيکي حداکثر استفاده را ببريد.
محيط هاي گرافيکي گنو/لينوکس با هدف رفع نياز کاربران و به صورت بازمتن بوده و توسط گروه بزرگي از برنامه نويسان در خلق شده و در حال توسعه هستند، شما مي توانيد باتوجه به شرايط سخت افزاري و سليقه ي خود از از هر کدام از اين محيط هاي گرافيکي بهره برده و بر اساس نيازتان تنظيمش کنيد

5-آزادي
لينوکس يک سيستم عامل آزاد است ،‌شما مي توانيد با در دست داشتن کد هاي منبع آن که برنامه نويسان و خالقين لينوکس در اختيار شما قرار مي دهند مطابق ميل خود تغيير و توسعه دهيد ، کافيست شما به زبان هاي C و C++ و اسمبلي آشنا باشيد ، حالا مي توانيد توزيع خود را داشته منتشر کنيد،‌حتي براي کاربران غير فني که به اين زبان ها اشنايي ندارند ابزار ها و توزيع هايي معرفي مي شود تا با حداقل دانش برنامه نويسي به انتشار توزيع مخصوص خود بپردازند.
اين آزادي در تغيير و توزيع مجدد با در دست داشتن کد هاي منبع باعث رواج هر چه بيشتر گنو/لينوکس شده تا جايي که شما مي توانيد براي هر کاربردي يک لينوکس بيابيد! براي نمومنه لينوکسي فقط براي کار هاي وب وجود دارد و لينوکسي ديگر فقط براي پخش مولتي مديا و يا لينوکسي براي شبکه البته آزاد بودن گنو/لينوکس باعث پيشرفت اين سيستم عامل تا جايي است که دولت هايي مانند چين تصميم به نوشتن توزيع مخصوص به خودشان گرفته اند که کاملا با ويژگي هاي زبان آن ها سازگاري دارد در صورتي که اين موضوع در سيستم عامل هاي غير ازاد (Free) و بازمتن مسلما ميسر نمي شد.

کاربرد هاي لينوکس
گنو/لينوکس را مي توان از ميز کار دانش اموزان دبستان در اسپانيا تا ماهواره هاي کوچک در فضا يافت! از آن جايي که لينوکس يک سيستم عامل ذاتا چند کاربره (Multi User) و چند کاره (Multi Task) است [به اين معني که در يک لحظه بيش از يک کاربر مي تواند با ان کار کند و بيش از يک برنامه را اجرا مي کند.] و در کنار اين دو مزيت سيستم عاملي پايدار و امن است مي تواند گزينه اي مناسب براي سرويس دهنده هاي شبکه باشد ، در حال حاضر اغلب شبکه هاي بزرگ و معتبر از سيستم عامل لينوکس به عنوان سرويس دهنده ي اصلي خود استفاده مي کنند.حتي سرويس دهنده هاي سايت hotmail بعد از کرک هاي متناوب از سوي مهاجمين به جاي ويندوز مايکروسافت از لينوکس براي مدتي استفاده کرد تا بتواند در مقابل کرک هاي مداوم مهاجمان دوام بياورد. البته شرکت بزرگ IBM نيز محصولات سرويس دهنده ي خود را مانند سرورهاي وب وشبکه با سيستم عامل لينوکس مي فروشندالبته کاربرد لينوکس به سرويس دهنده ها ختم نمي شود بلکه آن را مي توان بر روي تقريبا هر ابزاري نصب کرد! آخرين مدل هاي گوشي موبايل در کره به جاي سيستم عامل هاي قبل از گنو/لينوکس استفاده مي کند ،‌در هند لينوکس به عنوان سيستم عامل کامپيوتر هاي دستي (Handheld) يا PDA استفاده مي شود در ژاپن شرکت سوني در لوازم صوتي و تصويري خود از گنو/لينوکس استفاده مي کند ، خلاصه هر کجا به يک سيستم عامل احتياج هست مي توان از لينوکس استفاده کرد و اگر لينوکس براي آن کار مناسب نباشد جامعه ي توسعه دهنده ي لينوکس براي آن کار توسعه مي دهندش ! و البته ميز کار کاربران معمولي را فراموش کرديم ، همان طور که در بالا گفتيم با توجه به توزيع هاي متفاوت و محيط هاي گرافيکي بسيار زياد براي کار با لينوکس امروزه ديگر اين سيستم عامل يک سيستم عامل حرفه اي نيست بلکه يک سيستم عامل حرفه اي و خانگي شده است. شما مي توانيد در خانه به شنيدن موسيقي يا تماشاي فيلم بپر دازيد يا کار هاي خود را مديريت کنيد يا در اينتر نت به گشت وگذار بپردازيد يا با دوستتان يک گپ (Chat) اينترنتي بزنيد و يا مي توانيد در خواست مرخصي خود را با برنامه هاي لينوکسي تايپ کنيدو به مدير خود بدهيد! و البته اگر شما يک برنامه نويس کنجکاو هستيد يا برنامه نويس وب ،‌ گنو/لينوکس بهشت شماست.
البته از ديگر کاربرد هاي لينوکس استفاده از ان به عنوان سرور اشتراک فايل بجاي سيستم عامل گران قيمت ويندوز NT مايکروسافت است که اين کار را سامبا ( Samba ) که يک برنامه ي اشتراک گذاري فايل است برايتان انجام مي دهد.البته مي توانيد به عنوان يک سرور SQL قدرتمند که به وسيله ي پايگاه هاي داده اي بازمتني که همراه گنو/لينوکس عرضه مي شوندمانندMySQL ياPostgreSQLبه رفع نياز ها ي پايگاه داده خود بپردازيد.

كلمات عبور پيش فرض بايوس default bios password
گاهي اوقات پيش مي آيد كه نياز به به دليل فراموش شدن كلمه عبور بايوس نياز به آن وجود داشته ولي به دلايلي امكان باز كردن درب case كامپيوتر براي دسترسي به دكمه ريست بايوس يا خارج كردن باطري براي مدتي كوتاه وجود ندارد . در چنين مواردي تنها راه چاره هك كردن بايوس و نفوذ در آن با استفاده از كلمات عبور پيش گزيده كارخانه سازنده است. به همين خاطر تعدادي از اين كلمات عبور را براي بايوس هاي Award و Amibios در جدول زير آورده شده است  :
AWARD BIOS
    AMI BIOS
    كلمات عبوري كه روي هردونوع بايوس كار ميكنند
AWARD_SW
SW_AWARD
AWARD?SW
LKWPETER or lkwpeter
j262
j256
condo,
    AM
AMI
A.M.I.
AMI_SW
AMI?SW    Syxz
oder
Wodj
bios
setup
cmos
alfaromeoبررسي مختصر کار با محيط هاي گرافيکي لينوکس
امکانات و قابليتهاي اين محيط هاي گرافيکي لينوکس تا حدودي به ويندوز شباهت دارد و همين امر کار راببراي کاربران جديد اين سيستم عامل و کساني که ميخواهند از ويندوز به لينوکس بپيوندند اندکي راحت تر ميکند . محيط گرافيکي از يک Desktop، Taskbar و تعدادي Icon بر روي Desktop تشکيل شده است .
در هر دو محيط KDE و GNOME به کنترل ها و تنظيمهاي مختلف سيستم دسترسي خواهيدداشت و به نظر ميرسد که براي اغلب کاربران محيط KDE<SPAN dir=

بررسي مختصر کار با محيط هاي گرافيکي لينوکس 2
مثل محيط ويندوز براي کپي کردن(Ctrl+C)، بريدن(Ctrl+X)، جايگزين کردن(Ctrl+V) و تغيير نام فايل(f2)  از همان ميانبرها استفاده شده که در سرعت خو کرفتن کاربر با اين محيط تاثير دارد . حتي در مورد حذف فايلها هم همان قوانين صادق است يعني با زدن ُShift+Delete فايل براي هميشه حذف ميشود و با زدن Delete به تنهايي فايلها به Trash که همان جايگزين Recycle Bin در ويندوز است منتقل ميشوند.
بررسي منوي اصلي يا KMENU ويا Gmenu

آغازگر سيستم يا Bootloader چيست ؟
BootLoader به برنامه اي گفته ميشود که دستورات موجود در Master Boot record  را اداره کرده , و هنگام شروع به کار کامپيوتر امکان مديريت بر اجراي چند سيستم عامل در کنار يکديگر را در يک سيستم طي مراحل  Boot فراهم ميکند . بعد از بوت لودر معمولا سيستم عامل انتخاب شده اجرا ميشود . طي اين فرايند کامپيوتر اطلاعات کلي در مورد سخت افزار را از طريق Bios به دست مي آورد , Bios معمولا بصورت يک چيپ يا مدار آي سي Rom روي مادربورد قرار گرفته و وقتي که  , Bios بتواند Master Boot record  رو پيدا کند کار BootLoaderروع شده و در اصل اين برنامه در طي مراحل Boot ميتواند کامپيوتر را به هر جاي هاردديسک براي اجرا کردن سيستم عامل خاص هدايت کند .
اگر شما بيشتر از يک سيستم عامل روي کامپيوترتان داشته باشيد پارتيشن هاي متفاوتي براي Boot کردن سيستم عامل داريد , اصولا Mbr روي اولين سکتور هارد ديسک قرار دارد , هر پارتيشن هم ميتواند روي اولين سکتور خود يک سري دستور براي Boot کردن سيستم از طريق آن پارتيشن داشته باشد , کار BootLoader همين است که کامپيوتر را به اين سکتورها راهنمايي کند . البته اگر سيستم عامل شما لينوکس يا يونيکس يا يه چيزي مثل اينها باشد BootLoader بايد Kernel Image رو هم Boot کند و به طور کلي در اکثر توزيع هاي Disturbution لينوکس از دو BootLoader معروف ميتوان به انتخاب خود استفاده کرد و معمولا اولين انتخاب Linux Loader يا Lilo  است و بعدي Grub يا grand Unified Bootloader , در اکثر موارد ما از Lilo استفاده ميکنيم , با اين حال Grub هم امتيازاتي دارد , مثلا وقتي که Kernel را upgrade ميکنيد . لازم نيست Grub مجددا  Reinstall شود , در حالي که اگر از Lilo استفاده ميکنيد لازم است که بعد از مراحل upgrade کردن kernel آنرا مجددا نصب کنيد . Grub بر خلاف Lilo ميتواند نوع Kernel Image را تشخيص داده ,و  بر خلاف Lilo لازم نيست که مسير Root براي آن تعريف شود چون ميتواند فايل سيستم ها را براحتي خوانده و حتي فابل سيستم ReiserFS را نيز پشتيباني ميکند . اکثر Distrubution هاي لينوکس , به شما امکان اين انتخاب را ميدهند که از بين LiLo و Grub يکي را انتخاب کنيد , مثلا Redhat بيشتر به سمت استفاده از Grub تمايل دارد .  قدرت BootLoader در اجرا کردن سيستم عامل هاي مختلف است  , مثلا LiLo به راحتي دو ويندوز و يک لينوکس را ميتواند تواما و به راحتي اجرا کند و معمولا براي اينکه مشکلي پيش نيايد بهتر است ابتدا ويندوز را Install کنيد و بعد Linux  را . سيستم عامل هاي Microsoft معمولا بدون اينکه به کاربر اطلاعي بدهند در هنگام نصب Mbr را رونويسي کرده و مطابق نياز خود تغيير ميدهند .هم Lilo و هم Grub انواع و اقسام فايل سيستم ها را براحتي پشتيباني ميکنند , پس اگر مثلا Winw2k رو پارتيشن NTFS داريد لازم نيست نگران باشد هرچند که بهتر است  نگاهي به تنظيمات فايل /etc/lilo.conf/ بيندازيد تا از صحت پشتيباني تمام فايل سيستمها مطمئن شويد .
راهنماي کار با خط فرمان متني لينوکس
ظاهر پوسته فرمان
در صورتي که لينوکس شما فاقد محيط گرافيکي است و يا اکنون محيط گرافيکي آن در حال اجرا نيست، شما بايد دستورات خود را از طريق پوسته فرمان به سيستم عامل ارسال کنيد. نخستين چيزي که در پوسته فرمان مشاهده ميکنيد، اعلان فرمان است که بصورت علامت $ ميباشد. اعلان فرمان براي کاربر ريشه بصورت # است. در بيشتر سيستمهاي لينوکس قبل از اعلان فرمان نام کاربري شما و نام کامپيوترتان قرار ميگيرد که بصورت زير نشان داده ميشود :
[alan@memphis home]$
امکان نمايش کاراکتراي مورد نيازتان بجاي کاراکترهاي فوق وجود دارد. چگونگي اين کار بعدا شرح داده خواهد شد. محيط پوسته فرمان امکانات زيادي دارد.
تايپ دستورات در محيط پوسته فرمان بسيار آسان ميباشد. براي اينکه با محيط پوسته فرمان آشنا شويد، سعي کنيد با دستوراتي که در زير بررسي ميشوند، تمرين کنيد.

نکته: در صورتي که هنگام راه اندازي سيستم، بجاي پوسته فرمان محيط گرافيکي لينوکس اجرا ميشود، براي تايپ فرامين پوسته بايد از Terminal يا Konsole استفاده کنيد. ميتوانيد در منوي run، فرمان xterm را نيز تايپ کنيد.

در مثالهاي زير علامتهاي $ و # نشان دهنده اعلان فرمان ميباشند. پس تايپ هر فرمان بايد کليد Ebter را فشار دهيد و خروجي آن فرمان در خطوط پس از آن نمايش داده خواهد شد.

بررسي نشست ورود به سيستم
هنگامي که وارد سيستم لينوکس ميشويد، براي سيستم داراي يک هويت خاص هستيد. اين هويت شامل نام کاربري شما، نام گروه شما، شماره کاربري شما و شماره گروه شماست. همچنين لينوکس اطلاعات زمان ورود به سيستم، مدت حضور، مدت بيکاري و محل ورود شما به سيستم را نگهداري ميکند. (حواستان را جمع کنيد!)
براي بدست آوردن اطلاعات در مورد هويت کاربري خودتان در جلوي اعلان فرمان دستور زير را تايپ کنيد. خروجي آن در زير آن نشان داده شده است:
$ id
uid=500(Alan) gid=500(Alan) groups=500(Alan)

خروجي فرمان نشان ميدهد که نام کاربر Alan بوده که عضو گروه Alan است و شماره هاي کاربري و گروه آن ۵۰۰ ميباشد.
با استفاده از فرمان who ميتوانيد اطلاعاتي در مورد نشست جاري بدست آوريد. در زير اين فرمان به همراه خروجي آن نشان داده شده است:
$ who
Alan :0 Apr 23 08:46
همچنان که مي بينيد، در خروجي نام کاربر جاري، زمان و تاريخ ورود به سيستم نمايش داده شده است.انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

سفارش پایان نامه