انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

چکيده
استفاده از شبکه هاي کامپيوتري در چندين سال اخير رشد فراواني کرده وسازمانها وموسسات اقدام به برپايي شبکه نموده اند . هر شبکه کامپيوتري بايد با توجه به شرايط وسياست هاي هر سازمان ، طراحي وپياده سازي گردد. در واقع شبکه هاي کامپيوتري زير ساخت هاي لازم را براي به اشتراک گذاشتن منابع در سازمان فراهم مي آورند؛در صورتيکه اين زير ساختها به درستي طراحي نشوند، در زمان استفاده از شبکه مشکلات متفاوتي پيش آمده و بايد هزينه هاي زيادي به منظور نگهداري شبکه وتطبيق آن با خواسته هاي مورد نظر صرف شود.
در زمان طراحي يک شبکه سوالات متعددي مطرح مي شود:
-براي طراحي يک شبکه بايد از کجا شروع کرد؟
-چه پارامترهايي را بايد در نظر گرفت ؟
-هدف از برپاسازي شبکه چيست ؟
- انتظار کاربران از شبکه چيست ؟
- آيا شبکه موجود ارتقاء مي بايد ويا يک شبکه از ابتدا طراحي مي شود؟
-چه سرويس ها و خدماتي برروي شبکه ارائه خواهد شد؟
 بطور کلي قبل از طراحي فيزيکي يک شبکه کامپيوتري ، ابتدا بايد خواسته ها شناسايي وتحليل شوند، مثلا در يک کتابخانه چرا قصد ايجاد يک شبکه را داريم واين شبکه بايد چه سرويس ها وخدماتي را ارائه نمايد؛ براي تامين سرويس ها وخدمات مورد نظر اکثريت کاربران ، چه اقداماتي بايد انجام داد ؛ مسائلي چون پروتکل مورد نظر براي استفاده از شبکه ، سرعت شبکه واز همه مهمتر مسائل امنيتي شبکه ، هريک از اينها بايد به دقت مورد بررسي قرار گيرد. سعي شده است پس از ارائه تعاريف اوليه ، مطالبي پيرامون کاربردهاي عملي آن نيز ارائه شود تا  در تصميم گيري بهتر ياري کند.
اين مطلب در اصل بعنوان يک پروژه کارشناسي ارشد در زمينه آسان سازي مفهومهاي شبکه براي دانشجويان در دانشگاه تهران در سال 1382 اجرا شد.
فصل اول:
آشنايي با مكان كارآموزي:

محل كارآموزي هر نوع مركز اقتصادي، توليدي، خدماتي، ستادي، تحقيقاتي، مشاوره اي، آموزشي، فني، اكتشافي و استخراجي و آموزشگاهها و... مي تواند باشد.
محلي كه اينجانب در آن بعنوان يك دانشجو(كارآموز)، كارآموزي خود را به انجام مي رسانم آموزشگاه كامپيوتر مي باشد. فعاليت هايي كه در اين آموزشگاه كامپيوتر انجام مي شود شامل فعاليتهايي از قبيل تدريس دروس برنامه نويسي شامل(VB) Visual Basic ، ICDL ، شبكه، تدريس دروس مباني كامپيوتر، آموزش word- Access، اينترنت، power point و دروسي كه براي كساني كه در رشته هاي فني و حرفه اي و كارودانش هستند تدريس مي شود و همچنين رايانه كار درجه 1 و 2 براي اين افراد و به آنها در اين خصوص مدرك داده مي شود. در اين آموزشگاه چندين مهندس نرم افزار وجود دارد كه تدريس دروس و آموزش ها را بعده مي گيرند و شامل يك منشي براي مديريت برنامه ها مي باشد.
فصل دوم:
ارزيابي بخشهاي مرتبط با رشته ي كارآموز:
ارتباط رشته ي كارآموز با بخشهاي كامپيوتري آموزشگاه هست كه مربوط به رشته كارآموزي مي باشد مثل قسمت هاي كامپيوتري آموزشگاه كه در اين بخش كارآموز با زبان هاي برنامه نويسي، اينترنت، شبكه، نرم افزار و سخت افزار سيستم و همچنين با نحوه كار كردن آشنا مي شود و اين باعث مي شود كارآموز بتواند مهارت هاي علمي خود را افزايش دهد.
معرفي موضوع كارآموز
كارآموز موضوعي را براي كارآموزي خود انتخاب مي كند كه در آن موضوع از لحاظ مهارت ها علمي آگاهي داشته باشد كه اينجانب موضوع شبكه هاي كامپيوتري بعنوان موضوع كارآموزي خود انتخاب كرده ام.
شبكه هاي كامپيوتري امروزه نقش مهمي را در تمام زمينه ها ايفا مي كند كه از جمله در شهرها از شبكه استفاده هاي مهمي مي شود بعنوان چراغ راهنمايي، بعنوان تابلوهايي كه در خيابان ها وجود و مسير كم ترافيك را به رانندگان نشان مي دهد همچنين بعنوان تابلوهاي سرعت، استفاده از موبايل ها كه امروزه بعنوان يك تكنولوژي مهم در جهان مي باشد از فناوري شبكه استفاده مي كند براي بخش زنده برنامه هاي TX و كنفرانس ها از شبكه استفاده مي شود كه شبكه هاي مختلفي وجود دارد. مثل شبكه هاي موبايل- بي سيم- كامپيوتري و اينترنت.
و در نهايت شبكه بعنوان يك فناوري برتر در خدمت بشر مي باشد كه در همه زمينه ها از اين تكنولوژي براي كارهاي مختلف استفاده مي شود.
معرفي بخشي كه در آن كارآموزي صورت مي گيرد
بخشي كه در آن كارآموزي صورت مي گيرد بخش كامپيوتري آموزشگاه مي باشد كه در اين بخش مهندسان نرم افزار و اساتيد بعنوان برنامه نويس و تدريس دروس و زبانهاي برنامه نويسي مشغول به كار مي باشند و كارآموز با مشاهده اين بخشها اطلاعات و آگاهي پيدا مي كند و در آينده كاري او بسيار موثر مي باشد و همچنين با نحوه كار كردن آشنا مي شود.
تاريخچه ايجاد امكانات كامپيوتري بخش
اين آموزشگاه كامپيوتري در سال     تاسيس شده است و امكانات كامپيوتري آن هم در سال     بطوري كه جوابگوي كاربران باشد ايجاد شده است اين آموزشگاه شامل امكانات مختلف سخت افزاري و نرم افزاري و شامل امكانات اينترنت و شبكه براي كاربران استفاده كننده مي باشد.
امكانات مختلف سخت افزاري و نرم افزاري و پرسنلي
اين آموزشگاه امكانات سخت افزاري و نرم افزاري از قبيل شبكه، اينترنت، آموزش زبان هاي برنامه نويسي مثل VB، آموزش ICDL, ACCESS, WORD مي باشد و از لحاظ امكانات پرسنلي شامل چندين مهندس نرم افزار مي باشد كه عهده دار تدريس و آموزش هاي مختلف مي باشند و شامل يك منشي كه عهده دار امور آموزشگاه مي باشد.
طرحهاي اجرا شده و طرحهاي در دست اجرا
طرحهاي كه اين آموزشگاه در دست اجرا دارد آموزش طراحي صفحات Web، Html و تدريس زبان برنامه نويسي C# و آموزش بانك اطلاعاتي مي باشد كه اين مي تواند روند مناسبي را در كاربران در آينده نزديك داشته باشد. طرحهاي كه اجرا شده است شامل تدريس زبان برنامه نويسي VB و... مي باشد.
معرفي زمينه موضوع كارآموزي
موضوع كارآموزي اينجانب شبكه هاي كامپيوتري مي باشد كه شبكه هاي كامپيوتري امروزه بعنوان يك تكنولوژي برتر در جهان از آن استفاده هاي مفيد و موثري مي كنند.
هدف:
كارآموزي دوره اي است كه دانشجو در مراكز صنعتي و خدماتي و ساير مراكز دوره مي گذراند. تا به منظور استفاده از آموخته هاي علمي و فني، بالا بردن توان علمي و اجرايي خود در رشته مربوطه و امكان تاثير متقابل تئوري و عمل يا علم و تكنيك با نحوه رفع نيازهاي اساسي و ضروري جامعه آشنا مي شود.
هدف از كارآموزي آشنايي كارآموز با كارهاي علمي و مسائل اجرايي مي باشد بطوريكه به آنها فرصت داده شود آموخته هاي خود را با عمل تطبيق و كمبودها و نواقص احتمالي را درك و در رفع آن بكوشند. هدف از كارآموزي به ويژه در رشته هاي فني- مهندسي اين نيست كه پروژه اي توليد كنند و يا به انجام برسانند هدف يادگيري كارآموز در محيط كارآموزي مي باشد و اين كه به اين محيط و نحوه كاركردن و چگونه با مسائل و مشكلات برخورد كند مي باشد.


فصل سوم

شبکه کامپيوتري چيست ؟
اساسا يک شبکه کامپيوتري شامل دو يا بيش از دو کامپيوتر وابزارهاي جانبي مثل چاپگرها، اسکنرها ومانند اينها هستند که بطور مستقيم بمنظور استفاده مشترک از سخت افزار ونرم افزار، منابع اطلاعاتي ابزارهاي متصل ايجاده شده است توجه داشته باشيد که به تمامي تجهيزات سخت افزاري ونرم افزاري موجود در شبکه منبع1(Source) گويند.
در اين تشريک مساعي با توجه به نوع پيکربندي کامپيوتر ، هر کامپيوتر کاربر مي تواند در آن واحد منابع خود را اعم از ابزارها وداده ها با کامپيوترهاي ديگر همزمان بهره ببرد.
" دلايل استفاده از شبکه را مي توان موارد ذيل عنوان کرد2" :
1 - استفاده مشترک از منابع :
استفاده مشترک از يک منبع اطلاعاتي يا امکانات جانبي رايانه ، بدون توجه به محل جغرافيايي هريک از منابع را استفاده از منابع مشترک گويند.
2 - کاهش هزينه :
متمرکز نمودن منابع واستفاده مشترک از آنها وپرهيز از پخش آنها در واحدهاي مختلف واستفاده اختصاصي هر کاربر در يک سازمان کاهش هزينه را در پي خواهد داشت .
3 - قابليت اطمينان :
اين ويژگي در شبکه ها بوجود سرويس دهنده هاي پشتيبان در شبکه اشاره مي کند ، يعني به اين معنا که مي توان از منابع گوناگون اطلاعاتي وسيستم ها در شبکه نسخه هاي دوم وپشتيبان تهيه کرد ودر صورت عدم دسترسي به يک از منابع اطلاعاتي در شبکه " بعلت از کارافتادن سيستم " از نسخه هاي پشتيبان استفاده کرد. پشتيبان از سرويس دهنده ها در شبکه کارآيي،، فعاليت وآمادگي دايمي سيستم را افزايش مي دهد.
4 - کاهش زمان :
يکي ديگر از اهداف ايجاد شبکه هاي رايانه اي ، ايجاد ارتباط قوي بين کاربران از راه دور است ؛ يعني بدون محدوديت جغرافيايي تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به اين ترتيب زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع خود بخود کاهش مي يابد.
5 - قابليت توسعه :
يک شبکه محلي مي تواند بدون تغيير در ساختار سيستم توسعه يابد وتبديل به يک شبکه بزرگتر شود. در اينجا هزينه توسعه سيستم هزينه امکانات وتجهيزات مورد نياز براي گسترش شبکه مد نظر است.
6 - ارتباطات:
کاربران مي توانند از طريق نوآوريهاي موجود مانند پست الکترونيکي ويا ديگر سيستم هاي اطلاع رساني پيغام هايشان را مبادله کنند ؛ حتي امکان انتقال فايل نيز وجود دارد".
در طراحي شبکه مواردي که قبل از راه اندازي شبکه بايد مد نظر قرار دهيد شامل موارد ذيل هستند:
1 - اندازه سازمان
2 - سطح امنيت
3 - نوع فعاليت
4 - سطح مديريت
5 - مقدار ترافيک
6 - بودجه
مفهوم گره " Node" وايستگاههاي کاري " Work Stations "]1] :
" هرگاه شما کامپيوتري را به شبکه اضافه مي کنيد ، اين کامپيوتر به يک ايستگاه کاري يا گره تبديل مي شود.
يک ايستگاه کاري ؛ کامپيوتري است که به شبکه الصاق شده است و در واقع اصطلاح ايستگاه کاري روش ديگري است براي اينکه بگوييم يک کامپيوتر متصل به شبکه است. يک گره چگونگي وارتباط شبکه يا ايستگاه کاري ويا هر نوع ابزار ديگري است که به شبکه متصل است وبطور ساده تر هر چه را که به شبکه متصل والحاق شده است يک گره گويند".
براي شبکه جايگاه وآدرس يک ايستگاه کاري مترادف با هويت گره اش است.

مدل هاي شبکه[2]:
در يک شبکه ، يک کامپيوتر مي تواند هم سرويس دهنده وهم سرويس گيرنده باشد. يک سرويس دهنده (Server) کامپيوتري است که فايل هاي اشتراکي وهمچنين سيستم عامل شبکه که مديريت عمليات شبکه را بعهده دارد - را نگهداري مي کند.
براي آنکه سرويس گيرنده " Client" بتواند به سرويس دهنده دسترسي پيدا کند ، ابتدا سرويس گيرنده بايد اطلاعات مورد نيازش را از سرويس دهنده تقاضا کند. سپس سرويس دهنده اطلاعات در خواست شده را به سرويس گيرنده ارسال خواهد کرد.
سه مدل از شبکه هايي که مورد استفاده قرار مي گيرند ، عبارتند از :
1 - شبکه نظير به نظير " Peer- to- Peer "
2 - شبکه مبتني بر سرويس دهنده " Server- Based "
3 - شبکه سرويس دهنده / سرويس گيرنده " Client Server"


مدل شبکه نظير به نظير:
در اين شبکه ايستگاه ويژه اي جهت نگهداري فايل هاي اشتراکي وسيستم عامل شبکه وجود ندارد. هر ايستگاه مي تواند به منابع ساير ايستگاه ها در شبکه دسترسي پيدا کند. هر ايستگاه خاص مي تواند هم بعنوان Server وهم بعنوان Client عمل کند. در اين مدل هر کاربر خود مسئوليت مديريت وارتقاء دادن نرم افزارهاي ايستگاه خود را بعهده دارد. از آنجايي که يک ايستگاه مرکزي براي مديريت عمليات شبکه وجود ندارد ، اين مدل براي شبکه اي با کمتر از 10 ايستگاه بکار مي رود .
 
 
 
مدل شبکه مبتني بر سرويس دهنده :
در اين مدل شبکه ، يک کامپيوتر بعنوان سرويس دهنده کليه فايل ها ونرم افزارهاي اشتراکي نظير واژه پرداز ها، کامپايلرها ، بانک هاي اطلاعاتي وسيستم عامل شبکه را در خود نگهداري مي کند. يک کاربر مي تواند به سرويس دهنده دسترسي پيدا کرده وفايل هاي اشتراکي را از روي آن به ايستگاه خود منتقل کند
مدل سرويس دهنده / سرويس گيرنده :
در اين مدل يک ايستگاه در خواست انجام کارش را به سرويس دهنده ارائه مي دهد وسرويس دهنده پس از اجراي وظيفه محوله ، نتايج حاصل را به ايستگاه در خواست کننده عودت مي دهد. در اين مدل حجم اطلاعات مبادله شده شبکه ، در مقايسه با مدل مبتني بر سرويس دهنده کمتر است واين مدل داراي کارايي بالاتري مي باشد.
 
 

هر شبکه اساسا از سه بخش ذيل تشکيل مي شود[3]:
ابزارهايي که به پيکربندي اصلي شبکه متصل مي شوند بعنوان مثال : کامپيوتر ها ، چاپگرها، هاب ها " Hubs "
سيم ها ، کابل ها وساير رسانه هايي که براي اتصال ابزارهاي شبکه استفاده مي شوند.
سازگار کننده ها" Adaptor"]4] :
که بعنوان اتصال کابل ها به کامپيوتر هستند . اهميت آنها در اين است که بدون وجود آنها شبکه تنها شامل چند کامپيوتر بدون ارتباط موازي است که قادر به سهيم شدن منابع يکديگر نيستند . عملکرد سازگارکننده در اين است که به دريافت وترجمه سيگنال ها ي درون داد از شبکه از جانب يک ايستگاه کاري وترجمه وارسال برون داد به کل شبکه مي پردازد.

اجزا ءشبکه :
اجزا اصلي يک شبکه کامپيوتري عبارتند از :
1 - کارت شبکه : " NIC- Network Interface Card]5]" :
براي استفاده از شبکه وبرقراري ارتباط بين کامپيوتر ها از کارت شبکه اي استفاده مي شود که در داخل يکي از شيارهاي برد اصلي کامپيوتر هاي شبکه " اعم از سرويس دهنده وگيرنده " بصورت سخت افزاري وبراي کنترل ارسال ودريافت داده نصب مي گردد.
2 - رسانه انتقال " Transmission Medium "]6]:
رسانه انتقال کامپيوتر ها را به يکديگر متصل کرده وموجب برقراري ارتباط بين کامپيوتر هاي يک شبکه مي شود . برخي از متداولترين رسانه هاي انتقال عبارتند از : کابل زوج سيم بهم تابيده " Twisted- Pair" ، کابل کواکسيال " Coaxial" وکابل فيبر نوري "Fiber- Optic" .
سيستم عامل شبکه " NOS- Network Operating System"]7] :
سيستم عامل شبکه برروي سرويس دهنده اجرا مي شود و سرويس هاي مختلفي مانند: اجازه ورود به سيستم "Login" ، رمز عبور "Password" ، چاپ فايل ها " Printfiles" ، مديريت شبکه " Net work management " را در اختيار کاربران مي گذارد.انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

سفارش پایان نامه