انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

مقدمه
پيرو بررسيهاي انجام شده در فاز صفر طرح جامع در مورد انتخاب بستر سخت افزار و نرم افزار پروژه ، نتايج حاصل از مطالعات طي جلساتي در كميته برنامه ريزي و كنترل سازمان مورد بحث و بررسي قرار گرفت. نهايتا بستر مبتني بر ماشينهاي اينتل ، سيستم عامل ويندوز 2000   ، بانك اطلاعاتي SQL Server و محيط توليد نرم افزارهاي كاربردي VB انتخاب و به شهرداري پيشنهاد گرديد. در تنظيم توافقنامه بين سازمان و شهرداري اين پيشنهاد عينا بعنوان چارچوب كار تعيين گرديد. ذيلا خلاصه اي از زمينه هاي انتخاب فوق و پارامترهاي عمده مربوط به هريك و همچنين جايگاه فعلي اين بستر در دنيا ارائه مي گردد.
الف – انتخاب سيستم مديريت بانك اطلاعاتي (DBMS)
پارامترهايي كه معمولا در انتخاب يك سيستم مديريت بانك اطلاعاتي  مورد بررسي قرار مي گيرند شامل موارد زير مي باشند كه به تفكيك به آنها اشاره مي كنيم :

-    Performance
براي سنجش كارآيي سيستمهاي مديريت بانك اطلاعاتي با توجه به نتايج حاصل از TPC  مي بينيم كه SQL Server روي ماشينهاي اينتل و سيستم عامل ويندوز 2000 از جايگاه بسيار خوبي در مقايسه با ساير محصولات برخوردار است. براي آشنايي با TPC به ضميمه 1 مراجعه شود. همچنين نتايج 10 رديف اول TPC‌ در ضميمه 2 و نتايج متناسب با نياز شهرداري در ضميمه 3 و مشخصات نمونه محيط تست در ضميمه 4 آمده است.

-    Capabilities
مجموعه كامل امكانات OLTP و OLAP توسط اين نرم افزار ارائه مي شود. ساير عرضه كنندگان براي امكانات OLAP هزينه جداگانه دريافت مي نمايند.

-    Usability
سهولت بكارگيري   SQL Server و Oracle و DB2 تقريبا يكسان به نظر مي رسد. كليه سيستمها از SQL استاندارد نيز پشتيباني مي كنند  و در اكثر محيطهاي كاربردي به روشهاي مختلف قابل استفاده مي‌باشند.


-    Interoperability
ارتباط SQL Server با ساير محيطها  با پشتيباني از XML به عمومي ترين و امروزي ترين شكل خود امكان پذير مي باشد.
-    Managability
مديريت SQL Server هم با استفاده از ابزارهاي اصلي خود بانك اطلاعاتي و هم  با استفاده از ابزارهاي جديد Web based امكان پذير است. مديريت امنيت و دسترسي كاربران نيز د رتركيب با سيستم عامل ويندوز و ساختار Active Directory امكان پذير مي باشد.

-    Price
همانگونه كه ذكر شد ، در مورد SQL Serverهزينه دريافتي براي مجموعه كامل امكانات OLTP و OLAP است. ساير عرضه كنندگان براي امكانات OLAP هزينه جداگانه دريافت مي نمايند. حتي با امكانات معمول نيز بهاي ليسانس SQL Server نسبت به Oracle تا 50 درصد و نسبت به DB2 تا 60 درصد پايين تر مي باشد. براي اطلاع بيشتر به ضميمه شماره 6 مراجعه شود.

-    Availability
نسخه هاي مختلف SQL Server  و همچنين مراجع و كتابهاي مربوطه عموما در بازار ايران در دسترس مي باشند در صورتي كه Oracle از اين نظر در مقام دوم و DB2 و ساير محصولات در مقامهاي بعدي مي باشند.

با توجه به جميع پارامترهاي فوق انتخاب SQL Server چه از نظر اعتبار بين المللي و روند بازار و چه از نظر مباحث داخل ايران انتخاب مناسبي مي باشد. همچنين ليست بعضي از شركتها و موسسات بزرگي كه از محيطهاي ديگر مانند Oracle تحت يونيكس به SQL Server سويچ كرده اند در ضميمه 7 آمده است.

ب - انتخاب سيستم عامل
در صورت انتخاب SQL Server‌ به عنوان DBMS ، تنها انتخاب براي سيستم عامل ويندوز 2000 مي باشد. با اين وجود به كليات مزاياي اين سيستم عامل اشاره مي كنيم. سيستم عامل ويندوز 2000 نسبت به نسل قبلي خود Windows NT 4 كه در سطح وسيع در دنيا مورد استفاده قرار دارد، پيشرفتهاي قابل ملاحظه اي داشته و براي سطوح مختلف كاربرد، ميكروسافت نسخه هاي زير را عرضه كرده يا در دست عرضه دارد :

•    نسخه Professional براي ايستگاههاي كاري كه در حال حاضر از ويندوز XP نيز استفاده مي‌شود
•    نسخه Server براي سرورهاي شبكه
•    نسخه Advanced Server با قابليتهاي بيشتر از نسخه Server نظير Clustering
•    نسخه Data Center براي كاربردهاي Enterprise و مديريت سرورهاي داراي 1 تا 32 پردازنده
با توجه به اين كه بانك اطلاعاتي MS SQL Server فعلا فقط روي سيستم عامل ويندوز در دسترس است و همچنين با نگاهي به امكانات وسيع اين سيستم عامل از جمله :‌

- سيستم امنيت Active Directory
يك سيستم مديريت كاربران و منابع در كلاس enterprise كه مقياس پذير ((scalable بوده و از اساس با به كارگيري فن آوريهاي استاندارد اينترنت ساخته شده است. اين ابزار، مديريت متمركز شبكه را آسان و مطمئن مي‌سازد.

- خوشه بندي (Clustering)
تشكيل خوشه هايي از سرورها با ويندوز 2000 نسخه Advanced Server ميزان در دسترس بودن، مقياس پذيري و مديريت پذيري منابع و كاربردها را افزايش مي‌دهد. اگر يك سرور در خوشه به علت خرابي يا تعمير از كار بيفتد،  سرور ديگر فوراً به جاي آن وارد عمل خواهد شد (فرآيندي كه تحت عنوان Failover شناخته مي شود). اين اتفاق از ديدگاه كاربر كاملاً پوشيده است.

- پروتكل اعتبار سنجي Kerberos V5
يك سيستم تكامل يافته تاييد صحت اعتبار كاربران و تخصيص منابع شبكه به آنها (Authentication) كه به كمك آن كاربر با يك Logon به كاربران تمام آنچه را نياز دارند و مجاز به استفاده از آن هستند تخصيص مي‌دهد.

- امكانات Message Queuing
به برنامه نويسان كمك مي كند تا كاربردهاي تحت شبكه خود را براي محيطهايي مثل اينترنت به طور قابل اطمينان تري پياده سازي كنند. اين كاربردها مي توانند به ساير محيطها نظير يونيكس و MainFrame نيز ارتباط داشته باشند.

- امكانات Network Address Translation-NAT
ابزاري است كه امكان پنهان كردن آدرسهاي IP داخلي شبكه را از ناظران خارجي فراهم ساخته و هزينه هاي ثبت آدرس را كاهش مي دهد. همچنين ريسك دسترسي غير مجاز به ساختار داخلي شبكه را كمتر مي سازد.
- بالانس بار در شبكه Network Load Balancing
در NT4 تحت نام WLBS شناخته مي شد. اين ابزار ترافيك ورودي TCP/IP را در سطح شبكه بين چندين سرور توزيع مي كند. كاربردهاي خوشه اي شما، مخصوصاً كاربردهاي وب با راندمان بسيار خوب و زمان پاسخگويي مناسب انجام مي‌شود.

- امكانات ترمينالي
به ماشينهايي كه سخت افزار آنها امكان اجراي مستقيم ويندوز را ندارد، كمك مي كند تا چيزي شبيه محيط كار Windows 2000 Professional را بدون نياز به سخت افزار خاص اجرا كند و يك راه حل شيك و كم هزينه براي دسترسي به نرم افزارهاي تحت ويندوز با حداقل امكانات را فراهم مي سازد.

بنا بر اين با ملاحظه امكانات فوق ، ساير پارامترهاي مهم از جمله پشتيباني عملي زبان فارسي در خود سيستم عامل و بسياري از بسته هاي نرم افزاري جنبي مانند Office XP و همچنين با توجه به :
•    آشنايي نسبي كارشناسان سازمان با اين سيستم عامل
•    وجود دانش فني آن نزد متخصصين در سطح شهر
•    تحقق پروژه هاي مختلف روي اين بستر
اين سيستم عامل انتخاب گرديد.
ج – انتخاب زبان و محيط توليد برنامه هاي كاربردي
با توجه به سيستم عامل و DBMS انتخاب شده و پارامترهاي مثبت مشابه انتخاب سيستم عامل از نظر وجود متخصصين و عمومي بودن در دنيا و ايران و سهولت توليد و مانند آن ، استفاده از Visual Basic يا در حالت كلي تر مجموعه Visual Studio معقولترين انتخاب به نظر مي رسد. امروز نيز با عرضه معماري dotNet از طرف ميكروسافت ، Visual Basic جزو زبانهايي است كه جايگاه خود را حفظ نموده است و پيشرفتهاي محسوسي از جمله در زمينه پشتيباني از شي گرايي و يا برخورد ساخت يافته با خطاهاي زمان اجرا در آن حاصل شده است كه توليد برنامه هاي كاربردي قابل اطمينان را امكان پذير مي سازد.
علاوه بر آن موارد زير نيز مورد نظر بوده است:
1-    مدل برنامه نويسي انتخاب شده (FAT Server) باعث مي شود كه حجم كار مورد نياز در برنامه ها كاهش يابد. بنابر اين زبان برنامه نويسي ساده اي نظير VB به خوبي جوابگوي نيازهاي اين محيط مي‌باشد.
2-    در مدل انتخاب شده ، در صورت نياز مي توان از زبانهاي ديگري نظير C ، Java، Vbscript و HTML استفاده نمود. در واقع فرض بر اين است كه در صورتي كه در هر زمان VB پاسخگوي نيازها نبود، مي توان از هر زبان برنامه نويسي ديگري استفاده نمود، بدون آنكه بر برنامه هاي قبلي تاثيري داشته باشد.
تجربه پياده سازي 9 سيستم اوليه نشان مي دهد كه هنوز به زبان ديگري غيراز VB نياز نبوده است.
3-    واقعيت مهمي كه معمولاٌ در نظر گرفته نمي شود آن است كه در حال حاضر مدعيان برنامه نويسي به وفور يافت مي شوند، ولي برنامه نويس خوب كمتر يافت مي شود. اين مشكل در مورد زبانهايي نظير C و Java بيشتر نمود پيدا مي كند. لذا با توجه به تعداد زياد برنامه نويس مورد نياز براي برنامه هاي طرح جامع ، سادگي زبان برنامه نويسي انتخاب شده اصل مهمي است كه در نظر بوده است.
بار ديگر تاكيد مي نمايد كه زبان برنامه نويسي انتخاب شده يعني VB باعث
نمي شود كه در مراحل بعدي پروژه و در صورت نياز از زبانهاي ديگر استفاده نشود.

د – Data Base توزيع شده يا Data Base متمركز
هر چند از ديدگاه تئوريك ساختار بسياري از سيستم هاي طرح جامع به گونه اي است كه به نظر مي رسد معماري مناسب Data Base براي آنها روش Distributed مي باشد، اما با توجه به واقعيتهاي موجود شهرداري تصميم گرفته شد كه در ابتداي كار معماري متمركز انتخاب گردد. بعضي از دلائل اين امر به شرح زير است:
1-    براي پياده سازي سيستم ها به صورت Data Base Distributed لازم است كه در هريك از مناطق شهرداري و نيز سازمانها و معاونتهايي كه از برنامه هاي طرح جامع استفاده مي نمايند،DBMS انتخابي نصب گردد و در اين صورت تيم مديريتي لازم براي آن در هر منطقه مستقر گردد(DBA ، Backup Operator و .......) و آموزشهاي لازم به همه آنها داده شود. اين امر در حال حاضر در شهرداري ممكن نيست.
2-    پيچيدگي برنامه هاي كاربردي به شدت افزايش مي يابد ، زيرا در هرحال اكثر بـرنامه ها عـلاوه بر دستـرسي به Data Base هـاي Local نياز دارنـد كه بـه Data Base هاي مناطق و محل هاي ديگر نيز دسترسي يابند. مثلاٌ در مورد املاك ، روشن است كه هر مالك نياز دارد به همة ملك هاي خود در سطح شهر اصفهان دسترسي داشته باشد. در ابتداي شروع طرح جامع انتظار چنين برنامه نويسي پيچيده اي غير عملي بود.
3-    چنين ساختاري علاوه بر شبكه پر سرعت ، نياز به سرورهاي پر قدرت براي هر محل دارد كه هزينه سخت افزار را به شدت افزايش مي دهد. چنين هزينه اي در ابتداي شروع طرح جامع و حتي در زمان حاضر نيز به هيچوجه قابل توجيه در شهرداري نبوده و نيست.
4-    پياده سازي سيستم هاي Data Base Distributed پيچيده و مستلزم تجربه كافي طراحان و پياده سازان سيستم مي باشد. اين تجربه در حال حاضر در ايران وجود ندارد و شروع طرح جامع به اين روش در واقع ريسك بزرگي بوده و خواهد بود كه به هيچوجه منطقي نيست.
ه- نتيجه گيري
با توجه به موارد فوق الذكر و اينكه مي بايستي ماشينها ، سيستم عامل ، مدير بانك اطلاعاتي و محيط توليد برنامه هاي كاربردي با هم مورد ارزيابي قرار گيرند نهايتا كميته برنامه ريزي با توجه به جميع شرايط و محدوديتها و منابع در اختيار ، سيستم عامل ويندوز 2000 و بانك اطلاعاتي SQL Server و VB را بعنوان محيط توليد برنامه هاي كاربردي به روش متمركز انتخاب نمود و استانداردهاي پياده سازي را نيز منطبق بر آن بنا نهاد.
 
ضميمه 1 - آشنايي با موسسه  Transaction Processing Performance Council-TPC
Transaction Processing Performance Council -TPC يك موسسه غيرانتفاعي است كه براي تعريف معيارهاي پردازش تراكنشها و كارآيي بانكهاي اطلاعاتي تاسيس شده است. معيارهايي مانند TPC-C, TPC-H, TPC-W كه براي سنجش كارآيي براي كاربردهاي مختلف و انتشار نتايج آن تعريف شده اند. آزمايشهاي TPC  شرايطي بسيار دقيق و محكم نياز دارند ، هم از نظر قابليت اعتماد (Reliability) و هم از نظر دوام و  ماندگاري (Durability)  و بايد نتايج براي انتشار به تاييد يك هيات مستقل برسد. اعضاي شورا شامل نمايندگان اكثر توليد كنندگان عمده DBMS ها و همچنين ارائه ‌كنندگان ماشينها و سخت افزار مي باشند.
شركتها در آزمايشهاي TPC حضور مي يابند تا كارآيي محصولاتشان را در يك محيط واقعي به نمايش بگذارند و فن آوريهاي به كار رفته در آزمايشها را براي ساخت محصولاتي مطمئن تر و مقياس پذير تر  (چه در زمينه نرم‌افزار و  چه سخت افزار)  مورد استفاده قرار دهند.
TPC-C يك معيار استاندارد براي اندازه گيري كارآيي و مقياس پذيري سيستمهاي OLTP مانند سيستمهاي كاربردي شهرداري است. اين سنجش جنبه هاي مختلف عملكرد ديتابيس را از جمله استخراج اطلاعات ، به روز رساني و‌ تراكنشهاي دسته‌اي را در بر مي گيرد. بسياري از متخصصين فن آوري اطلاعات  TPC-C را يك نشان دهنده كارآيي در "محيط واقعي" پردازش تراكنشها مي دانند.
TPC-C توان عملياتي را برحسب تعداد تراكنش كاري در هر دقيقه براي يك سيستم شبيه سازي شده ثبت سفارش و در يك محيط توزيع شده اندازه گيري مي كند. به طور مشخص اين آزمون تعداد دفعاتي در دقيقه را كه يك سفارش جديد حين اجراي چهار نوع تراكنش ديگر مانند پرداخت ، بروزرساني وضعيت سفارشها و محموله ها و تغييرات انبار قابل ثبت است اندازه مي گيرد.
معيار TPC-H مربوط به محيطهاي پشتيبان تصميم گيري روي حجم بسيار  زياد داده ها  و TPC-W‌مربوط به تجارت روي وب مي باشند.

انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

سفارش پایان نامه