انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

چکیده
 در حال حاضر رشته کتابداری و اطلاع رسانی در دو گرایش پزشکی و غیر پزشکی در دانشگاههای ایران تدریس می شود . رشته کتابداری پزشکی در دانشگاههای علوم پزشکی و رشته کتابداری غیر پزشکی در دانشگاههای سراسری ، دانشگاههای آزاد اسلامی و دانشگاههای پیام نور به صورت آکادمیک تدریس می شود. در مقطع کارشناسی ارشد 2 واحد نظری به درس تکنولوژی اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی اختصاص داده شده  که در 34 ساعت و با هدف آشنایی با نحوه استفاده از تکنولوژی در ارائه خدمات کتابخانه و مراکز اسناد و مدارک و چگونگی طراحی و تحلیل نظامهای اطلاعاتی طبق مصوبه وزارت علوم در دانشگاهها ارائه و تدریس می گردد . مقاله حاضر با رویکردی تحلیلی به بررسی نحوه تدریس واحد تکنولوژی اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی در رشته کتابداری مقطع کارشناسی ارشد دانشگاههای شهر تهران و تحلیل عوامل مؤثر داخلی و خارجی ( با توجه به مدل برایسون ) بر نحوه تدریس این واحد درسی می پردازد . در پایان پیشنهاداتی جهت ارتقاء و بهبود نحوه تدریس به منظور بالابردن سطح کیفی و کاربردی کردن این واحد در رشته کتابداری ارائه می شود ؛ چرا که کتابداری و اطلاع رسانی همانند بسیاری از حوزه های دانش بشری، در تعامل با جامعه و شرائط جدیدی که به وجود آمده است از تحولات گوناگون عصر خود تاثیر گرفته و بر آنها نیز تاثیر می گذارد. طی دو دهه اخیر که فناوریهای جدید کاربرد گسترده ای در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی یافته و محیط اطلاعاتی بسیار متحول شده است، تلاشهایی به منظور بازنگری در نقش و کارکردهای کتابداران صورت گرفته و می گیرد که بیانگر واکنش منطقی حرفه نسبت به تحولات و شرایط است.
مقدمه
 تعریف فناوری اطلاعات ( Information technology  ) در دانشنامه کتابداری و اطلاع رسانی عبارت است از :
 1- توسعه و تدوین منابع اطلاعاتی به وسیله کامپیوتر و ایجاد ارتباط از راه دور کانالهای الکترونیکی به نحوی که دسترسی به پایگاههای اطلاعاتی به وسیله تلفن و ارتباط تلویزیونی میسر گردد و برون دادهای کامپیوتری در قالبهای الکترونیکی قابل انتقال به گیرنده های دوردست شوند.
2- مجموعه ابزارهای ارتباطی ، اعم از وسایل ارتباط از راه دور ، ابزارهای دیداری و شنیداری و ماشینهای مربوطه توام با دانش و شیوه و مهارت استفاده از آنها در تولید، پردازش و دبیزش اطلاعات به منظور انتقال اطلاعات به جامعه استفاده کننده.
3- فراهم آوری، پردازش، ذخیره، بازیابی و اشاعه اطلاعات شفاهی، تصویری، نوشتاری و رقمی به وسیله وسایل الکترونیکی، کامپیوتر و ارتباط از راه دور .
حرفه كتابداري و اطلاع رساني، همانند بسياري از حوزه هاي دانش بشري، در تعامل مستقيم و غير مستقيم با جامعه است. به همين دليل، از تحولات گوناگون عصر خود تاثير گرفته و بر آنها تاثير مي گذارد. در دو دهه اخير كه دامنه و سرعت تحولات، بويژه تحولات ناشي از فناوريهاي نوين افزايش قابل ملاحظه اي يافته است، كتابداران نيز در پاسخ به اين تحولات به بازنگري در مسئوليتها و كاركردهاي خود پرداخته است. اين امر رويكردي منطقي و طبيعي براي تداوم تعامل با جامعه، و راهكاري براي پويائي و بقا به شمار مي آيد (فتاحي، 1377الف و ب؛   Keremer, 1993; Penniman, 1993; Coyle, 2000; Gorman, 2001; Bridley, 2002; Thomsen, 1999; ). چنين واكنشي در راستاي اين هدف است كه كتابداران همواره در تلاش بوده اند تا نقش تاريخي خود را در توسعه جامعه و پشتيباني برنامه هاي عمراني و اجتماعي به خوبي ايفا كنند. در واقع، كتابخانه به منزله يك نهاد اجتماعي و برخاسته از نيازهاي اجتماعي، به طور مداوم وظايف و خدمات خود را با نيازها و ضرورتهاي جامعه همخوان مي سازد. در سالهاي اخير بسياري از صاحب نظران حوزه كتابداري و اطلاع رساني شرط پويايي و بقاي اين حرفه را در همخوان سازي كاركردهاي حرفه و به دست دادن تعريف جديدي از نقش كتابدار دانسته اند (Thomsen, 1999; Coyle, 2000). مروري بر متون كتابداري و اطلاع رساني در سالهاي اخير بيانگر آنست كه اصطلاح هايي چون "تهديد" و "فرصت" چارچوب ذهني بسياري از انديشمندان اين حرفه را به خود اختصاص داده است. از ديدگاه برخي از اين انديشمندان، آينده اين حرفه در هاله اي از ابهام قرار دارد زيرا بسياري از كاركردهاي كنوني كتابخانه ها كه تا بحال در حوزه مسئوليت كاري كتابداران بوده است، اكنون با بهره گيري از فناوريهاي نوين توسط كارشناساني از حوزه هاي ديگر انجام مي گيرد و اين روند همچنان ادامه دارد.در اینجا لزوم فراگیری تکنولوژی اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی به صورت اصولی و کاربردی برای کتابداران به منظور پیشبرد اهداف فوق لازم و اجتناب ناپذیر است ، پس چه بهتر که این فراگیری در محیط دانشگاه و در حالی که این فرصت در اختیار دانشجویان قرار داده شده است صورت گیرد تا در آینده با مشکلات ناشی از عدم آشنایی کتابداران با فناوری های اطلاعاتی مواجه نشویم.
معرفي رشته كتابداري و اطلاع‌رساني:

حجم اطلاعاتي كه همه روزه منتشر مي‌شود آنقدر زياد است كه براي گزينش بهترين و مناسبترين نوشته‌ها (اطلاعات) و براي سازماندهي به آنها بايد اقدامات علمي و برنامه‌ريزي شده‌اي انجام گيرد.

هدف اصلي گروه آموزشي كتابداري آن است كه به تربيت دانش‌آموختگان بپردازد كه اطلاعات مناسب را در زمان مناسب شناسائي و براي اتخاذ تصميم مناسب در اختيار افراد و سازمانها قرار دهند.

محتواي علمي كتابداري مشتمل بر:  قواعد روشهاي آگاه شدن از آنچه منتشر مي‌شود، قواعد و روشهاي گزينش مناسب‌ترين مواد براي جامعه كتابخانه، قواعد و روش تهيه مواد انتخاب شده، قواعد و روش صورت‌برداري و نظم‌دهي به كتابها و نوشته‌ها،  قواعد و روش برقراري ارتباط بين نيازهاي مراجعان به كتابخانه‌ و محتواي نوشته‌ها.

كتابدار همواره با مطالب تازه و كتابهاي تازه، مجلات تازه و عكسي تازه سرو كار دارند. كتابدار در حاليكه كار خود را انجام مي‌دهد چيز ياد مي‌گيرد.  كتابدار هميشه با افرادي سرو كار دارد كه خواهان علمي و دانش‌اند.

كتابدار رابطي است بين نيازمندان به دانش و دانش موجود در نوشته‌ها.  بنابراين لذت شغلي در اين حرفه براي كساني قابل حصول است كه (1) علاقمند به بالا بردن دانش مردم‌اند و در اين راه جداً مي‌كوشند، (2) تشنه فراگيري علم و دانش‌اند و لذا همواره مطالعه مي‌كنند، (3) با زبان فارسي و يك زبان خارجي و بويژه انگليسي خوب آشنا هستند.

عمدتاً محل خدمت كتابداران: كتابخانه‌هاي مدارس، كتابخانه‌هاي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، كتابخانه‌هاي عمومي، كتابخانه‌هاي ادارات و سازمانها، كتابخانه‌هاي دانشگاهي، كتابخانه ملي، مراكز اسناد و مدارك.  

علاوه بر مقطع كارشناسي رشته كتابداري و اطلاع‌رساني اين گروه، گرايش كتابخانه‌هاي دانشگاهي در مقطع كارشناسي ارشد در اين گروه داير مي‌باشد.

هدف از گرايش آموزشي كتابخانه‌هاي دانشگاهي، تربيت كتابداران متخصص براي اداره و انجام امور تخصصي كتابخانه‌هاي دانشكده‌اي،‌دانشگاهي و مؤسسات آموزش عالي و نيز پژوهش در زمينه مسائل كتابخانه‌هاي فوق است.

متوسط طول دوره كارشناسي ارشد علوم كتابداري و اطلاع‌رساني شامل 4 نيمسال تحصيلي (2 سال) بوده و حداكثر آن طبق ضوابط پيش‌بيني شده در آيين‌نامه‌هاي مصوب وزارت فرهنگ و آموزش عالي خواهند بود.

طول هر ترم 17 هفته و معادل يك نيمسال تجصيلي است، زمان هر واحد درسي از نوع نظري 17 ساعت،‌از نوع عملي 34 ساعت و از نوع كارورزي و كارآموزي حداقل 68 ساعت در طول ترم مي‌باشد.  كارورزيها در كتابخانه‌ها و مراكز اسناد و متناسب با گرايش تخصصي دانشجو انجام مي‌‌گيرد.

وظايفي كه قابليت انجام آنها از فارغ‌التحصيلان اين سطح از علوم كتابداري و اطلاع‌رساني انتظار مي‌رود عبارتند از:

1ـ برنامه‌ريزي و اداره انواع كتابخانه‌ها و مراكز اطلاع‌رساني

2ـ انجام امور تخصصي، فني و خدماتي كتابخانه‌ها و مراكز اطلاع‌رساني

3ـ نظارت و كنترل فعاليتها،‌ رفع اشكالات فني و تخصص

4ـ اجراي امور پژوهشي در مسائل كتابداري و اطلاع‌رساني

5ـ همكاري با برنامه‌هاي آموزشي و پژوهشيماهيت كتابخانه‌ها و كتابداري با استفاده از تكنولوژي الكترونيك به سرعت به سوي مدرنيزه شدن مي‌رود. مسلماً در طرحهاي معمول كتابخانه‌هاي آينده، خدمات و تكنولوژي جديد توسط افرادي كه كتابدار ناميده مي‌شوند، اداره و كنترل مي گردد. متاءسفانه در اين ميان، رقابت موجود بين كتابداران و ساير افرادي كه براي كنترل و مديريت منابع اطلاعاتي و ارائه خدمات، خود را محق مي دانند، ناديده انگاشته شده است.
در برنامه‌هاي آموزش كتابداري، بايستي افرادي براي كتابخانه‌هاي جديد تربيت شوند. در اين كتابخانه‌ها كتابداران، نيازمند انجام كار با ساير گروهها و افرادي هستند كه مايل اند خدمات اطلاعاتي را به تمام استفاده كنندگان ارائه دهند. بحث بر سر اين است كه علاوه بر رقابتي كه امروزه بين مسائل سنتي و مدرن كتابخانه‌ها وجود دارد، كتابداران به كسب مهارتها براي ايجاد ارتباط صحيح و حل مسائل و نيز درك كاملي از مسايل مديريتي احتياج دارند. اين مسئله معمولا در برنامه هاي آموزشي كتابداران و اطلاع رساني مورد تاءئيد قرار نگرفته است.

دگرگوني طراحي براي كتابخانه‌هاي الكترونيكي:
در پيدايش كتابخانه‌هاي الكترونيكي، تفكر و انديشه زيادي به كار رفته است.[1] همراه با تلاشهايي كه براي بررسي وضعيت آينده به عمل مي آيد، طرح ارائه شده، ساختار سازماني و اداري موجود را تداوم مي بخشد. طرحهاي موجود، نشان مي دهند كه موء سساتي كه در حال حاضر به نام كتابخانه شناخته مي شوند، به صورت فزاينده‌اي تكنولوژي مدرن الكترونيكي مدرن الكترونيكي را در جهت ارائه خدمت به جامعه استفاده كنند ه به كار مي‌گيرند. علاوه بر آن، مسلم است كه اين خدمات و تكنولوژي هاي جديد، توسط افرادي كه داراي عنوان كتابدار هستند. و عدمتا˜ خصوصيات حرفه‌اي كتابداري را با ديگران تقسيم مي‌كنند، اداره و كنترل مي‌شوند. مدلهاي مختلفي براي آينده احتمالي ارائه شده است كه اساس آنها حاوي اين نظريه است كه كتابخانه به محلي اطلاق مي شود كه در آن اطلاعات يافت مي شود، و در نتيجه وسيله‌اي كه باعث استفاده از اين اطلاعات مي شود، تحت نفوذ آن قرار خواهد داشت.
براي مثال "ديويد لوييس" ارائه دهنده پيشرفته ترين شكل كتابخانه دانشگاهي، اظهار مي دارد كه، "در آينده، خدمات كتابخانه‌هاي دانشگاهي از مرزهاي آن فراتر رفته و در نتيجه، دانشجويان نياز كمتري حتي براي مراجعه به آن خواهند داشت." او مقاله خود را با اين فرض به پايان مي‌رساند كه: كتابخانه در محيطهاي دانشگاهي به همه استفاده كنندگان تعلق دارد و انواع تسهيلات را از تماشاي برنامه‌هاي تلويزيون شوروي يا گوش دادن به موسيقي موزارت گرفته، تا محاسبه با انواع ماشينهاي محاسباتي را فراهم خواهد ساخت[2]..."
مدرسان كتابداري بايستي، جهت تربيت افرادي براي كتابخانه‌هاي آينده كوشش كننده: بايد درصدد آموزش دانشجوياني بود، كه با تكنولوژي آشنا باشند، به نحوي كه بتوانند به طور مستقل قابليتها و محدوديتهاي تكنولوژي جديد را مورد ارزيابي قرار دهند؛ بايد درصدد آموزش اصول برنامه‌ريزي و مديريت به دانشجويان بود، به نحوي كه بتوانند توليدات تكنولوژي‌هاي جديد را در كتابخانه‌ها جهت ارائه خدمت بهتر به كار گيرند؛ و بايد درصدد نشان دادن پيشرفتهاي اساسي در زمينه اطلاع رساني به دانشجويان بود به نحوي كه بتوانند ارتباط پيشرفتهاي جاري را با سازمانهاي تحقيقاتي بيشتري برقرار ساخته و ويژگي اجتماعي و فني آنها را درك نمايند.
متاءسفانه تاكنون طرح قابل قبولي به طور جدي مورد مطالعه قرار نگرفته است-طرحي كه در آن منابع اطلاعاتي تحت نفوذ كساني قرار گيرد كه مسوءول نگهداري اساس و پايه‌هاي فني آن مي‌باشند. به عنوان يك حرفه، نتايج اين احتمال مورد ارزيابي دقيق قرار نگرفته، و ضمنا˜ كتابداران و متخصصان اطلاع‌رساني آينده، كه بتوانند تكنولوژي را مورد استفاده قرار دهند، به اندازه كافي تربيت نشده‌اند. عليرغم آن، شواهد نشان مي دهد كه اين طرح ممكن است به عنوان بهترين طرح تلقي گردد. همان طور كه "ديويد بيشاب" در واكنش به مدل كتابخانه‌هاي تحقيقاتي، ارائه شده به وسيله شركت‌كنندگان در يك كنفرانس وابسته به شوراي منابع كتابخانه‌ها، بيان كرده است. "آينده‌اي كه نويسندگان براي كتابخانه‌ها ترسيم كرده‌اند، درست هماني است كه مورد توجه ديگر گروه‌هاي دانشگاهي است.[3]"
تكنولوژي جديد، نه تنها افراد را قادر به انجام كارهايي مي‌سازد كه قبلا״ از عهده آنها بر نمي‌آمدند؛ بلكه تاءثير نسبي افراد را نيز بر روي كارهايي كه انجام مي دهند، تغبير مي دهد. با توجه به تكنولوژي اطلاعات در آينده و آماده كردن مردم براي استفاده از آنها مي توان كارهاي بسياري انجام دارد؛ اما فعاليتي اساسي براي نمايش چگونگي تغييرات اين پيشرفتها در نظام مديريت و ساختار سازماني آن، در زمينه منابع اطلاعاتي و تربيت كتابداراني كه بتوانند خود را با ساختار تغيير يافته تطبيق دهند، انجام نشده است.


كتابخانه ها و گسترش زير بناي اطلاعاتي
تغييرات اساسي: احتمال اينكه مديريت منابع اطلاعاتي با سرعت زيادي دگرگون شود، بسيار كم است. تاريخچه تغييرات، نشان مي دهد كه بجز چند مورد استثنائي، هيچ تغيير كلي جايگزين مورد قبلي نشده است. دگرگونيها، اغلب به عنوان پلي بين روش قديم و جديد عمل مي‌كنند. تغييرات الزاما˜ قابليتهاي ويژه را مورد توجه قرار نداده؛ بلكه آنهايي را كه به بهترين روش با محيط دگرگون شده تطبيق يافته‌اند، مورد توجه قرار مي دهند. طي 5 تا 7 سال گذشته، چند تغيير اساسي در شرايطي كه بر كتابخانه‌ها و خدمات اطلاعاتي تاثير مي گذارند، روي داده است. اين تغييرات عبارت است از: پيدايش شبكه‌هاي ارتباط از راه دور خصوصي در دانشگاهها[4]؛ استفاده روزافزون از كامپيوترهاي بزرگ در سيستم كتابخانه‌هاي محلي[5]؛ دسترسي به پايگاه‌هاي اطلاعاتي اضافي از طريق دستيابي مستقيم به فهرست عمومي "CPAC"[6]؛ و توجه روزافزون جوامع فني و آموزشي به شبكه ملي تحقيقاتي و آموزشي پيشنهادي كه به اختصار NREN[7] ناميده مي شود.
امروزه، اكثر دانشكده‌ها و دانشگاهها، شبكه هاي ارتباطي خصوصي را براي اتصال منابع محاسباتي و ترمينالها به كار گرفته اند. فهرست كامپيوتري كتابخانه‌هاي دانشگاهي، به عنوان منبع عمده اين شبكه‌ها به حساب مي آيد. دسترسي به فهرست در دفاتر اساتيد، خوابگاهها و حتي براي استفاده كنندگان خارج ازدانشگاه نيز امكان پذير است. اين مسئله باعث تشويق و ترغيب بيشتر استفاده‌كنندگان از كتابخانه و نيز افزايش تقاضاي خدمات بيشتر از طرف جامعه استفاده كننده شده است.[8]
اين پيشرفتها، موجوديت كتابخانه‌ها را بيش از پيش مطرح كرده و آنها را از قابليتهاي فني برجسته‌اي برخوردار نموده است-به طوري كه عدم دسترسي به اين امكانات، ارائه چنين خدماتي را غيرممكن مي سازد. اين گونه پيشرفتها كه باعث تقويت نظام كتابخانه‌ها شده است، موجب پيچيده‌تر شدن روشها گرديده و نقش كتابخانه‌ها را در انتخاب وسايل براي ارائه خدمات كاهش داده است. در حال حاضر، اين مسئله بر روي كتابخانه‌هاي موءسسات بزرگ آموزشي و دانشگاهي و كتابخانه‌هاي تخصصي سازمانهاي پيشرفتهء فني تاءثير عمده داشته‌اند؛ اما انتظار مي رود كه تواناييهاي مشابهي نيز در كتابخانه‌هاي دانشگاهي كوچك تر، و نيز در يك مقياس كوچك‌تر در كتابخانه هاي عمومي و آزمايشگاهي به وجود آيد.
تاكنون، كتابداران-شايد با كمك مشاوران-ابزارهاي ارتباطي را كه براساس آن سيستمهاي كامپيوتري كتابخانه راه اندازي شده است انتخاب مي‌كرده‌اند. اين انتخاب، براساس شرايط مالي موجود محدود شده؛ ولي مبناي آن بر نياز كتابخانه و استفاده كنندگان آن متكي است. امروزه، وضعيت به سرعت در حال تغيير است. كتابداران به امكانات بيشتري دسترسي داشته؛ اما در انتخاب اين گونه تسهيلات تاثير كمتري دارند.
پيش از اين، انتظار آن بود كه ابزارهاي ارتباطي پس از انتخاب، براي مدت زيادي مورد استفاده قرار خواهند گرفت. اگر در اثر تلاشهاي آگاهانه كتابداران براي ارائه خدمات بهتر، تغييراتي در اين ساختار به وجود مي آمد، نتايج حاصل از تغييرات مذكور فقط محدود به آن كتابخانه و فعاليتهاي مربوط مي شود. در دانشگاه‌هايي كه از تكنولوژي پيشرفته استفاده مي‌كنند، تغييرات بسيار سريع خواهد بود؛ اما براي هر واحد سازماني، اعمال تغييرات ويژه، نسبتا˜ مشكل است. اين وضعيت، هم مشكل و هم براي كتابداران فرصت مناسبي فراهم مي آورد. كتابداران براي حصول اطمينان از اينكه نيازهاي كتابخانه در نظر گرفته شده است، بايد از تغييرات حاصله در شبكه هاي ارتباطي دانشگاه مطلع باشند. آنها مترصد اين فرصت اند تا با استفاده از ابزارهاي جديد ارتباطي، براي مراجعان خود با سوابق تحصيلي و علايق مختلف به ارائه اطلاعات تازه بپردازند. آنها همچنين بايد براي ارزيابي مزاياي پيشنهادات به عمل آمده آمادگي داشته باشند.
تواناييهاي روزافزون سيستمهاي كامپيوتري كتابخانه و افزايش تقاضا براي دستيابي به اين امكانات، باعث توسعه اساسي تسهيلات كامپيوتري موجود شده است. در حال حاضر، سيستمهاي جامع مبتني بر مبتني كامپيوترها براي بسياري از كتابخانه ها از قابليت لازم برخودار نيستند. امروزه، نياز به ابزارهاي پيشرفته‌تري، مانند كامپيوترهاي بزرگ احساس مي شود. علاوه بر اين، سيستمهاي كامپيوتري كتابخانه، بايستي به صورت يك شبكه ارتباطي وسيع در سطح موءسسه فعاليت كنند. بنابراين، كتابخانه در سطح گسترده‌تري نياز به همكاري متخصصان فني و اپراتورها دارد. اين مسئله، مدلهاي جامع سنتي را بي‌اعتبار مي‌سازد. كتابخانه‌ها، به صورت گسترده اي بر تسهيلات مركزي كامپيوتري و پرسنل فني آن متكي خواهند بود. كتابخانه‌هاي دانشگاهي به طور يقين با اين مسئله مواجه‌اند. مثال بارز در اين مورد، استفاده وسيع از نظام كامپيوتري NOTIS است. موفقيت اساسي اين سيستم، بيشتر به اين علت است كه مي‌توان آن را با كامپيوترهاي بزرگ "آي.بي.ام" كه در مراكز كامپيوتري بيشتر دانشگاهها مورد استفاده قرار مي‌گيردند، به كار گرفت. انتظار مي رود كه همين روند در ساير انواع كتابخانه ها نيز گسترش يابد. مثلا همزمان با افزايش كامپيوتر و ابزارهاي ارتباطي در كتابخانه‌هاي عمومي، بسياري از كتابخانه‌ها مي توانند از نظام داده‌پردازي شهرداريها براي راه اندازي سيستمهاي خود استفاده كنند كه اين امر مقرون به صرفه است.
استفاده از امكانات مركزي كامپيوتري، اين مزيت را دارد كه سيستم كتابخانه را با ساير نظامهاي اطلاعاتي موجود در سازمان مادر هماهنگ كرده و در نتيجه، استفاده‌كننده‌‌گان به تسهيلات بيشتري دسترسي پيدا مي كنند. به هر حال، در آينده توان كتابخانه‌ها در تصميم‌گيري و تبيين خدمات خود مشخص‌تر مي شود.
مطالب فوق، با مزاياي وجود كامپيوتر بزرگ در سازمان مادر در تضاد نيست. در اين صورت، كتابخانه با مسئله دائمي ازدياد قابليتهاي فني خود روبرو نمي باشد. با افزايش نيازهاي محاسباتي سازمان مادر، انتظار مي رود كه به امكانات كامپيوتري بيشتري دسترسي پيدا كرد. از آنجا كه سيستم كتابخانه بر كامپيوتر متكي است، ارائه خدمات گسترش مي يابد؛ اما نظر به اينكه كتابخانه فقط يكي از استفاده كننده‌گان سيستم به حساب مي آيد، در تصميماتي كه درباره راه‌اندازي نظام جديد اتخاذ مي شود، تاءثير كمتري خواهد داشت. به عنوان استفاده كننده ازمركز كامپيوتر، از كتابخانه انتظار مي رود كه در امر سرمايه‌گذاري و گسترش تكنولوژي كامپيوتر مشاركت داشته باشد، كه اين امر بر توان مالي كتابخانه تاءثير منفي خواهد گذاشت.
در اين زمينه، مي توان به اين نكته اشاره كرد كه در اغلب موارد نتايج مثبت حاصله، هزينه هاي انجام شده را جبران مي نمايد. مسئله قابل ذكر اين است كه شرايط، نسبت به دهه 70 و اوايل 80 تغيير يافته است. در آن هنگام، كتابداران عليرغم اينكه فعاليتهايشان توسط مراكز كامپيوتري سازمانهاي مادر ناديده گرفته مي شد، در استفاده از تكنولوژي‌هاي جديد براي رسيدن به اهداف حرفه‌اي خود از آزادي عمل بيشتري برخوردار بودند. از سوي ديگر، امروزه كتابداران براي نيل به هدفهاي خود و تاءثيرگذاري بر تصميمات فني متخذه، بايستي مهارتهاي زيادي را فراگيرند.
دسترسي بيشتر و آسان‌تر به فهرست كتابخانه، باعث افزايش تقاضا به راس دستيابي الكترونيكي به اطلاعات شده است. تعدادي از كتابخانه ها به فهرست OPAC خود، پايگاههاي اطلاعاتي پيوستهء گوناگوني را افزوده‌اند. اين پايگاهها، شامل بايگانيهاي محلي، نمايه سازي و چكيده نويسي، متن كامل و حداقل يك متن همراه با گرافيك است[9]. در نتيجه، OPAC به طور فزاينده‌اي نسبت به فهرستهاي الكترونيكي در حال رشد و گسترش است. OPAC نه تنها مراجعان قادر به دستيابي به نظام اطلاعاتي موسسه مربوط مي نمايد؛ بلكه خدمات اطلاعاتي ساير موسسات را نيز در اختيار آنها قرار مي دهد.
تعداد و تنوع منابع اطلاعاتي كامپيوتري، كه مي تواند از طريق نظام اطلاعاتي موسسه ذيربط بازيابي شود، به سرعت در حال رشد است. تحليلي كه نويسنده از اطلاعات موجود در پايگاه ها در سال 1990 ارائه مي دهد، نشان دهنده اين است كه در سال 1980، 660 پايگاه اطلاعاتي وجود داشته است. اين تعداد، در پايان سال 1989 به بيش از 5000 رسيده است. در فاصله سالهاي 1985 تا 1989 رشد سالانه پايگاهها به طور متوسط 30 درصد بوده است. وجود 3700 پايگاه اطلاعاتي پيوسته تا پايان سال 1989 نيز، اين روند رشد را نشان مي دهد. گسترش پايگاههايي كه حاوي متون كامل بوده‌اند چشمگيرتر بوده است. در دهه 1980 اين ميزان به طور متوسط سالانه به 35 درصد بالغ گشته كه در پنج ساله دوم به 51 و در دو سال آخر به 80 درصد افزايش يافته است[10].
استفاده‌كنندگان، مي توانند حتي بدون مراجعه به كتابخانه به اطلاعات زياد و متنوعي دسترسي داشته باشند. سهولت دستيابي به اطلاعات در اين گونه نظامها، افزايش اجتناب ناپذير تقاضا را در پايگاه‌‌هاي ديگر باعث شده است. كتابخانه ها، بايد بخش قابل توجهي از بودجه خود را جهت دستيابي مراجعان به اطلاعات كامپيوتري و خدمات پيوسته، اختصاص دهند.
كاركنان مراكز كامپيوتري، به علت بالا بودن هزينه اطلاعات كامپيوتري و مسائل فني موجود، از قبيل ذخيره سازي، نمايه سازي، روزآمد كردن فايلها، فرمت كردن داده ها و تطبيق اطلاعات، به صورت فزاينده اي در تصميمات كتابخانه ها مشاركت دارند. بعضي از موسسات، ممكن است هزينه اطلاعات كامپيوتري و بودجه سفارشات كتابخانه را به مراكز كامپيوتري تخصيص دهند. كاهش بودجه تكنولوژي كامپيوتر، باعث كندي ارائه خدمات كتابخانه مي گردد كه اين مسئله قابل بررسي است. نكته قابل توجه آن است كه عليرغم صرف بودجه زياد براي افزودن پايگاههاي اطلاعات تجاري به سيستم OPAC كتابخانه‌ها، اين روند همچنان ادامه دارد.
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

سفارش پایان نامه