انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

چکيده
براي انتقال اطلاعات ، احتياج به رسانه انتقال و سيستم انتقال مي باشد . رسانه هاي انتقال اجزاء فيزيکي مي باشند که انتقال اطلاعات در آنها صورت مي گيرند و عبارتند از زوج سيم بهم تابيده ، کابل کواکس ، فيبر نوري و مخابرات بي سيم .
وجود موانع طبيعي از قبيل کوه ، جنگل ، باتلاق ، هزينه هاي بالاي کابل کشي در بعضي مناطق دور افتاده ، زمانبري بر پائي يک شبکه کابلي ، نياز به پهناي باند بالا و دسترسي آسان و هزينه هاي نصب و بهره وري در شبکه ي بي سيم ، امروزه کاربران را بسوي استفاده از اين شبکه ها سوق داده است .
همچنين يکي از پديده هاي عصر ما معتادان اينترنتي مي باشد . که مي خواهند بيست و چهار ساعته از اينترنت استفاده کنند . براي اين قبيل که دائماً در حال جا به جا شدن هستند ديگر زوج سيم بهم تابيده ، کابل کواکس و فيبر نوري کاربرد ندارد . هر گاه کاربر يا شرکت يا برنامه کاربردي خواهان آن باشد که داده و اطلاعات مورد نياز خود را به صورت متحرک در هر لحظه در اختيار داشته باشند شبکه هاي بي سيم جواب مناسبي براي آنها است .
امروزه يافتن و خريدن يک کامپيوتر کيفي که مجهز به تراشه Wi-Fi نباشد ، دکمه اي که به کاربران کامپيوتر هاي  همراه اجازه دست يابي به اينترنت ، فارغ از مکاني که کاربرد در آن حضور دارد مي دهد . بدين ترتيب از مناطق دور افتاده ، کوه ، جنگل ، اتاق غذا خوري ، اتاق نشيمن ، محوطه دانشگاه و يا کافي شاپ مي توان به اينترنت وصل شد . محيط هاي بي سيم داراي خصوصيات و ويژگي هاي منحصر به فردي مي باشند که در مقايسه با شبکه هاي محلي سيمي جايگاه خاصي را به اين گونه شبکه ها مي بخشد . عموم مردم به دWi-Fi به عنوان يک ايستگاه مرکزي کاري که مي تواند ارتباط را بين چندين کاربربه طور يکسان به اشتراک بگذارد علاقمندند . البته با اين محدوديت که فاصله دکاربران براي محيط داخلي (indoor) کمتر از 100 متر و براي محيط خارجي (outdoor) کمتر از 400 متر باشد .
در حالي که تکنولوژي(b and g , 802.11a )Wi-Fi شبکه هاي محلي را تحت پوشش قرار ميدهد ، WiMAX شبکه هاي بزرگتر و مناطق روستايي را تحت پوشش قرار مي دهد . WiMax ( Woldwide Interroperability  for  Microware Access ) مي تواند اتصال شبکه شهري را با سرعت حداکثر (Mbps) 75 فراهم کنند . اين استاندارد با نام IEEE802.16 نيز شناخته مي شود که از سال 1990 کاربرد آن شروع شده است .
اين استاندارد عملاً توانايي Wi-Fi را زير سؤال برده است . WiMax باعث ايجاد ارتباط بي سيم اينترنتي با پهناي باند بالا با سرعتي نزديک به Wi-Fi که محدوديت هاي آن را هم ندارد يعني تا فواصل بالاي حدود 50 کيلومتر را هم پشتيباني مي کند .
در اين مقاله پس از بيان کلياتي در رابطه با شبکه هاي بي سيم و کابلي ، مقايسه WiMax و Wi-Fi ، به معايب و محاسن شبکه هاي بي سيم پرداخته شده . بررسي استانداردهاي بي سيم و اجزاي تشکيل دهنده از ديگر مباحث مورد بحث مي باشد .


کلمه هاي کليدي
شبکه هاي بي سيم ، شبکه هاي کابلي ، کيفيت سرويس (QoS ) ، فرکانس راديويي (RF ) ، دستگاه مرکزي (AP-Access  Point )
European – ETSI , Digital  subscriber  line – DSL  ,Bacs  station – Institute  of  Electrical  and  Electronics  BS – IEEE , Metroplitan  area  network  Telecommunications  Standards  Instituie – MAN , Media  access  control  address – MAC , OFDM , Voice  over Internet – VoIP , Personal  area  network – PAN ,  WiMax – Worldwide  diwision  - multiple  access , Wi-Fi – Wireless  fideliey Wi- , WAN – Wide  area  network , WMAN – protocol , WALN – Wireless  local  area  network , Interoperability  for  Microwave  Access network metropolitan  area Wireless
مقدمه :
در دنياي امروز با افزايش جمعيت و رشد شهرها ضرورت برقراري ارتباط و مفيد و مؤثر بيش از پيش احساس مي شود و همواره تغيير و تحول چشم گيري در اين خصوص از سوي صاحبان صنعت ارتباطات در جهان صورت مي گيرد . پيدايش ابزارهاي ارتباطي اوليه نظير مورس و تلگراف سبب شد تا انسانها خود را به يکديگر نزديک تر کنند و اختراع تلفن باعث گرديد اين نزديکي بيشتر احساس شود .
تلفن يک پديده خارق العاده در جهان ارتباطات از دير باز مطرح بوده و تا ابد باقي خواهد ماند . سرانجام با به ميان آمدن رايانه و آرپانت يا اينترنت امروزي افق جديدي در عرصه ارتباط گشوده شد و به همين بهانه شبکه هاي ارتباطي پذيذار شدند .
گسترش جوامع اداري باعث شد شبکه هاي رايانه اي نيز رشد چشمگيري پيدا کرده و امروزه شاهد يک نبرد واقعي در اين زمينه باشيم .
مبحث شبکه بسيار گسترده و پيچيده است . اما ما در اينجا به بررسي شکل نويني از شبکه هاي رايانه اي و ارتباطي تحت عنوان Wireless يا بي سيم خواهيم پرداخت .
فناوريبي سيم مدتهاست که مورد استفاده قرار مي گيرد . برقراري ارتباط تلفن همراه ، و يا بين المللي و نيز برقراري ارتباط بين يگانهاي نظامي گوشه اي از اين فناوري است . اما تبادل اطلاعات از يک محل به محل ديگر دسترسي جديدي در دنياي بدون سيم فراهم آورده و هر روز بر دامنه کاربران آن افزوده مي شود .


1-    تشريحي بر شبکه هاي بي سيم و کابلي :
شبکه هاي محلي (LAN) براي خانه و محيط کار مي توانند به دو صورت کابلي (Wired) يا بي سيم (Wireless) طراحي کردند . در ابتدا اين شبکه ها به روش کابلي با استفاده از تکنولوژي Ethernet طراحي مي شدند . اما اکنون با روند رو به افزايش استفاده از شبکه هاي بي سيم با تکنولوژي Wi-Fi مواجه هستيم .
در شبکه هاي کابلي ( که در حال حاضر بيشتر با توپولوژي ستاره اي مي روند ) بايستي از محل هر ايستگاه کاري تا دستگاه توزيع کننده (هاب يا سوئيچ) بصورت مستقل کابل کشي صورت پذيرد ( طول کابل از نوع CAT5 نبايستي 100 متر بيشتر باشد در غير اين صورت از فيبر نوري استفاده ميگردد ) که تجهيزات بکار رفته از رو نوع غير فعال (Passive ) مانند کابل ، پريز ، داکت ، پنج پنل و ....... . فعال (Active ) مانند ، هاب ، سوئيچ ، روتر ، کارت شبکه و ......... هستند .
مؤسسه مهندسي IEEE استانداردهاي 802.3u را براي Fast  Ethernet و 802.3ab و 802.3z براي Gigabit  Ethernet ( مربوط با کابلهاي الکتريکي و نوري ) در نظر گرفته است .
شبکه هاي بي سيم نيز شامل دستگاه مرکزي (Access  Point ) مي باشد که هر ايستگاه کاري مي تواند حداکثر تا فاصله 30 متري آن ( بدون مانع )  قرار گيرد . شبکه هاي بي سيم (Wlan) يکي از سه استاندارد ارتباطي Wi-Fi زير را بکار
مي برند :
802.11b که اولين استانداردي است که به صورت گسترده بکار رفته است .
802.11a سريعتر اما گرانتر از 802.11b مي باشد .
802.11g جديدترين استاندارد که شامل هر دو استاندارد قبلي بوده و از همه گرانتر مي باشد .
هر دو نوع شبکه هاي کابلي و بي سيم ادعاي برتري بر ديگري را دارند اما انتخاب صحيح با در نظر گرفتن قابليت هاي آنها ميسر مي باشد .

عوامل مقايسه :
در مقايسه شبکه هاي بي سيم و کابلي مي تواند قابليتهاي زير را مورد بررسي قرار گيرد :
•    نصب و راه اندازي
•    هزينه
•    قابليت اطمينان
•    کارائي
•    امنيت

نصب و راه اندازي
در شبکه هاي کابلي بدليل آنکه به هر يک از ايستگاه هاي کاري بايستي از محل سوئيچ مربوطه کابل کشيده شود با مسائلي همچون سوراخکاري ، داکت کشي ، نصب پريز و...... مواجه هستيم در ضمن اگر محل فيزيکي ايستگاه مورد نظر تغيير يابد بايستي که کابل کشي مجدد و....... صورت پذيرد .
شبکه هاي بي سيم از امواج استفاده نموده و قابليت تحرک بالائي را دارا هستند بنابراين تغييرات در محل فيزيکي ايستگاههاي کاري به راحتي امکان پذير مي باشد براي راه اندازي آن کافيست که از روشهاي زير بهره برد :
-    AD hoc که ارتباط مستقيم يا همتا به همتا ( Peer  peer  to ) تجهيزات را با يکديگر ميسر مي سازد .
-    Infrastrure که باعث ارتباط تمامي تجهيزات با دستگاه مرکزي مي شود .
بنابراين مي توان دريافت و راه اندازي شبکه هاي کابلي يا تغييرات در آن بسيار مشکتر نسبت به مورد مشابه يعني شبکه هاي بي سيم است .

هزينه :
تجهيزاتي همچون هاب ، سوئيچ يا کابل شبکه نسبت به موردهاي مشابه در شبکه هاي بي سيم ارزانتر مي باشد اما در نظر گرفتن هزينه هاي نصب و تغييرات احتمالي محيطي نيز قابل توجه است . قابل به ذکر است که با رشد روز افزون شبکه هاي بي سيم ، قيمت آن نيز در حال کاهش است .


قابليت اطمينان :
تجهيزات کابلي بسيار قابل اعتماد مي باشند که دليل سرمايه گذاري سازندگان از حدود بيست سال گذشته نيز همين مي باشد ، فقط مي بايستي در موقع نصب و يا جا به جايي، اتصالات با دقت کنترل شوند .
تجهيزات بي سيم ، همچون Broadband  arouter مشکلاتي مانند قطع شدن هاي پياپي ، تداخل امواج الکترو مغناطيس ، تداخل با شبکه هاي بي سيم مجاورو.... را داشته اند که روند رو به تکامل آن نسبت به گذشته ( مانند 802.11g ) باعث بهبود
در قابليت اطمينان نيز داشته است .

کارائي :
شبکه هاي کابلي داراي بالاترين کارايي هستند در ابتداي پهناي باند 10Mbps سپس به پهناي باندهاي بالاتر (100Mbps و 1000Mbps ) افزايش يافتند و حتي در حال حاضر سوئيچهايي با پهناي باند 1Gbps نيز ارائه شده است .
شبکه هايبي سيم با استاندارد 802.11b حداکثر پهناي باند 11Mbps و با 802.11a و 802.11g پهناي باند 54Mbps را پشتيباني مي کند ، حتي در تکنولوژي هاي جديد اين روند با قيمتي نسبتاً بالاتر به 108 Mbps نيز افزايش داده شده است . علاوه بر اين کارائي Wi-Fi نسبت به فاصله حساس مي باشد يعني حداکثر کارائي با افزايش فاصله نسبت به Access  Point پايين خواهد آمد . اين پهناي باند براي به اشتراک گذاشتن اينترنت يا فايلها کافي بوده اما براي برنامه هايي که نياز به رد و بدل اطلاعات زياد بين سرور و ايستگاه هاي کاري (Client  to Server ) دارند کافي نيست .

امنيت :
به دليل اينکه در شبکه هاي کابلي که به اينترنت هم متصل هستند ، وجود ديواره آتش از الزامات است و تجهيزاتي مانند هاب يا سوئيچ به تنهايي قادر به انجام وظايف ديواره آتش نمي باشند ، بايستس در چنين شبکه هايي ديواره آتش مجزايي نصب شود .
تجهيزات شبکه هاي بي سيم مانند Broadband  Router ديواره آتش به صورت نرم افزاري وجود داشته و تنها بايستس تنظيمات لازم صورت پذيرد . از سوي ديگر به دليل اينکه در شبکه هاي بي سيم از هوا به عنوان رسانه انتقال استفاده مي شود ، بدون پياده سازي تکنيک هاي خاصي مانند رمز گذاري ، امنيت اطلاعات به طور کامل تأمين نمي گردد .


انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

سفارش پایان نامه