انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

مقدمه
استفاده از شبکه های کامپيوتری در چندين سال اخير رشد فراوانی کرده وسازمانها وموسسات اقدام به برپايی شبکه نموده اند . هر شبکه کامپيوتری بايد با توجه به شرايط وسياست های هر سازمان ، طراحی وپياده سازی گردد. در واقع شبکه های کامپيوتری زير ساخت های لازم را برای به اشتراک گذاشتن منابع در سازمان فراهم می آورند ؛ در صورتيکه اين زير ساختها به درستی طراحی نشوند، در زمان استفاده از شبکه مشکلات متفاوتی پيش آمده و بايد هزينه های زيادی به منظور نگهداری شبکه
 وتطبيق آن با خواسته های مورد نظر صرف شود.
در زمان طراحی يک شبکه سوالات متعددی مطرح می شود :
- برای طراحی يک شبکه بايد از کجا شروع کرد؟
- چه پارامترهايی را بايد در نظر گرفت ؟
- هدف از برپاسازی شبکه چيست ؟
- انتظار کاربران از شبکه چيست ؟
- آيا شبکه موجود ارتقاء می بايد ويا يک شبکه از ابتدا طراحی می شود؟
- چه سرويس ها و خدماتی برروی شبکه ارائه خواهد شد؟

بطور کلی قبل از طراحی فيزيکی يک شبکه کامپيوتری ، ابتدا بايد خواسته ها شناسايی وتحليل شوند، مثلا در يک کتابخانه چرا قصد ايجاد يک شبکه را داريم واين شبکه بايد چه سرويس ها وخدماتی را ارائه نمايد؛ برای تامين سرويس ها وخدمات مورد نظر اکثريت کاربران ، چه اقداماتی بايد انجام داد ؛ مسائلی چون پروتکل مورد نظر برای استفاده از شبکه ، سرعت شبکه و از همه مهمتر مسائل امنيتی شبکه ، هريک از اينها بايد به دقت مورد بررسی قرار گيرد. سعی شده است پس از ارائه تعاريف اوليه ، مطالبی پيرامون کاربردهای عملی آن نيز
ارائه شود تا  در تصميم گيری بهتر ياری کند.

شبکه کامپيوتری چيست ؟
اساسا يک شبکه کامپيوتری شامل دو يا بيش از دو کامپيوتر وابزارهای جانبی مثل چاپگرها، اسکنرها ومانند اينها هستند که بطور مستقيم بمنظور استفاده مشترک از سخت افزار ونرم افزار، منابع اطلاعاتی ابزارهای متصل ايجاده شده است توجه داشته باشيد که به تمامی تجهيزات سخت افزاری ونرم افزاری موجود در شبکه منبع1(Source) گويند.
در اين تشريک مساعی با توجه به نوع پيکربندی کامپيوتر ، هر کامپيوتر کاربر می تواند در آن واحد منابع خود را اعم از ابزارها وداده ها با کامپيوترهای ديگر همزمان بهره ببرد.
دلایل استفاده از شبکه را می توان موارد ذيل عنوان کرد :
1 - استفاده مشترک از منابع :
استفاده مشترک از يک منبع اطلاعاتی يا امکانات جانبی رايانه ، بدون توجه به محل جغرافيايی هريک از منابع را استفاده از منابع مشترک گويند.
2 - کاهش هزينه :
متمرکز نمودن منابع واستفاده مشترک از آنها وپرهيز از پخش آنها در واحدهای مختلف واستفاده اختصاصی هر کاربر در يک سازمان کاهش هزينه را در پی خواهد داشت .
3 - قابليت اطمينان :

اين ويژگی در شبکه ها بوجود سرويس دهنده های پشتيبان در شبکه اشاره می کند ، يعنی به اين معنا که می توان از منابع گوناگون اطلاعاتی وسيستم ها در شبکه نسخه های دوم وپشتيبان تهيه کرد ودر صورت عدم دسترسی به يک از منابع اطلاعاتی در شبکه " بعلت از کارافتادن سيستم " از نسخه های پشتيبان استفاده کرد. پشتيبان از سرويس دهنده ها در شبکه کارآيی،، فعاليت وآمادگی دايمی سيستم
را افزايش می دهد.
4 - کاهش زمان :

يکی ديگر از اهداف ايجاد شبکه های رايانه ای ، ايجاد ارتباط قوی بين کاربران از راه دور است ؛ يعنی بدون محدوديت جغرافيايی تبادل اطلاعات وجود داشته باشد . به اين ترتيب زمان تبادل اطلاعات
و استفاده از منابع خود بخود کاهش می يابد.
5 - قابليت توسعه :
يک شبکه محلی می تواند بدون تغيير در ساختار سيستم توسعه يابد وتبديل به يک شبکه بزرگتر شود. در اينجا هزينه توسعه سيــــستم هزينه امکانات وتجهيزات مورد نياز برای گسترش شبکه مد نظر است.
6 – ارتباطات :

کاربران می توانند از طريق نوآوريهای موجود مانند پست الکترونيکی ويا ديگر سيستم های اطلاع رسانی پيغام هايشان را مبادله کنند ؛ حتی امکان انتقال فايل نيز وجود دارد .
در طراحی شبکه مواردی که قبل از راه اندازی شبکه بايد مد نظر قرار دهيد شامل موارد ذيل هستند :

1 - اندازه سازمان
2 - سطح امنيت
3 - نوع فعاليت
4 - سطح مديريت
5 - مقدار ترافيک
6 - بودجه
مفهوم گره  Node  وايستگاههای کاری  Work Stations :

 هرگاه شما کامپيوتری را به شبکه اضافه می کنيد ، اين کامپيوتر به يک ايستگاه کاري يا گره تبديل
می شود.

يک ايستگاه کاری ؛ کامپيوتری است که به شبکه الصاق شده است و در واقع اصطلاح ايستگاه کاری روش ديگری است برای اينکه بگوييم يک کامپيوتر متصل به شبکه است . يک گره چگونگی وارتباط شبکه يا ايستگاه کاری ويا هر نوع ابزار ديگری است که به شبکه متصل است وبطور ساده تر هر چه را که به شبکه متصل والحاق شده است يک گره گويند .
برای شبکه جايگاه وآدرس يک ايستگاه کاری مترادف با هويت گره اش است.

مدل های شبکه :
در يک شبکه ، يک کامپيوتر می تواند هم سرويــــس دهــنده وهم سرويس گيرنده باشد. يک سرويس دهنده (Server) کامپيوتری است که فــايــل های اشتراکی و همچنين  سيستم عامل شبکه که مـــديريت عمـــليات شبــکه را بعـــهده دارد - را نگــــهداری می کـــند.
برای آنکه سرويس گيرنده  Client  بتواند به سرويس دهنده دسترسی پيدا کند ، ابتدا سرويس گيرنده بايد اطلاعات مورد نيازش را از سرويس دهنده تقاضا کند . سپس سرويس دهنده اطلاعات در
خواست شده را به سرويس گيرنده ارسال خواهد کرد.
سه مدل از شبکه هايی که مورد استفاده قرار می گيرند ، عبارتند از :
1 - شبکه نظير به نظير " Peer- to- Peer "
2 - شبکه مبتنی بر سرويس دهنده " Server- Based "
3 - شبکه سرويس دهنده / سرويس گيرنده " Client Server"

مدل شبکه نظير به نظير :

در اين شبکه ايستگاه ويژه ای جهت نگهداری فايل های اشتراکی وسيستم عامل شبکه وجود ندارد. هر ايستگاه می تواند به منابع ساير ايستگاه ها در شبکه دسترسی پيدا کند . هر ايستگاه خاص می تواند  هم بعنوان Server وهم بعنوان Client عمل کند. در اين مدل هر کاربر خود مسئوليت مديريت وارتقاء دادن نرم افزارهای ايستگاه خود را بعهده دارد. از آنجايی که يک ايستگاه مرکزی برای مديريت عمليات شبکه وجود ندارد ، اين مدل برای شبکه ای با کمتر از 10 ايستگاه بکار می رود .
 
 
 
مدل شبکه مبتنی بر سرويس دهنده :

در اين مدل شبکه ، يک کامپيوتر بعنوان سرويس دهنده کليه فايل ها ونرم افزارهای اشتراکی نظير واژه پرداز ها، کامپايلرها ، بانک های اطلاعاتی وسيستم عامل شبکه را در خود نگهداری می کند. يک کاربر می تواند به سرويس دهنده دسترسی پيدا کرده و فايل های اشتراکی را از روی آن به ايستگاه

خود منتقل کند

مدل سرويس دهنده / سرويس گيرنده :

در اين مدل يک ايستگاه در خواست انجام کارش را به سرويس دهنده ارائه می دهد وسرويس دهنده پس از اجرای وظيفه محوله ، نتايج حاصل را به ايستگاه در خواست کننده عودت می دهد. در اين مدل حجم اطلاعات مبادله شده شبکه ، در مقايسه با مدل مبتنی بر سرويس دهنده کمتر است واين مدل دارای کارايی بالاتری می باشد.
 
 

هر شبکه اساسا از سه بخش ذيل تشکيل می شود :
ابزارهايی که به پيکربندی اصلی شبکه متصل می شوند بعنوان مثال : کامپيوتر ها ، چاپگرها، هاب ها  Hubs
سيم ها ، کابل ها وساير رسانه هايی که برای اتصال ابزارهای شبکه استفاده می شوند.

سازگار کننده ها :

که بعنوان اتصال کابل ها به کامپيوتر هستند . اهميت آنها در اين است که بدون وجود آنها شبکه تنها شامل چند کامپيوتر بدون ارتباط موازی است که قادر به سهيم شدن منابع يکديگر نيستند . عملکرد سازگارکننده در اين است که به دريافت وترجمه سيگنال ها ی درون داد از شبکه از جانب يک ايستگاه کاری و ترجمه وارسال برون داد به کل شبکه می پردازد.

اجزا ء شبکه :
اجزا اصلی يک شبکه کامپيوتری عبارتند از :
1 - کارت شبکه : NIC- Network Interface Card]5] :
برای استفاده از شبکه و برقراری ارتباط بين کامپيوتر ها از کارت شبکه ای استفاده می شود که در داخل يکی از شيارهای برد اصلی کامپيوتر های شبکه " اعم از سرويس دهنده وگيرنده " بصورت سخت افزاری و برای کنترل ارسال ودريافت داده نصب می گردد.
2 - رسانه انتقال  Transmission Medium  :
رسانه انتقال کامپيوتر ها را به يکديگر متصل کرده وموجب برقراری ارتباط بين کامپيوتر های يک شبکه می شود . برخی از متداولترين رسانه های انتقال عبارتند از : کابل زوج سيم بهم تابيده  Twisted- Pair ، کابل کواکسيال  Coaxial  وکابل فيبر نوری Fiber- Optic
سيستم عامل شبکه  NOS- Network Operating System  :
سيستم عامل شبکه برروی سرويس دهنده اجرا می شود و سرويس های مختلفی مانند : اجازه ورود به سيستم Login  ، رمز عبور Password  ، چاپ فايل ها  Printfiles  ، مديريت شبکه Net work management  را در اختيار کاربران می گذارد.

انواع شبکه از لحاظ جغرافيايی :
نوع شبکه توسط فاصله بين کامپيوتر های تشکيل دهنده آن شبکه مشخص می شود :


شبکه محلی  LAN= Local   Area Network  :

ارتباط واتصال بيش از دو يا چند رايانه در فضای محدود يک سازمان از طريق کابل شبکه وپروتکل بين رايانه ها وبا مديريت نرم افزاری موسوم به سيستم عامل شبکه را شبکه محلی گويند. کامپيوتر سرويس گيرنده بايد از طريق کامپيوتر سرويس دهنده به اطلاعات وامکانات به اشتراک گذاشته دسترسي يابند . همچنين ارسال ودريافت پيام به يکديگر از طريق رايانه سرويس دهنده انجام می گيرد.

از خصوصيات شبکه های محلی می توان به موارد ذيل اشاره کرد :
1 - اساسا در محيط های کوچک کاری قابل اجرا وپياده سازی می باشند .
2 - از سرعت نسبتا بالايی برخوردارند .
3 - دارای يک ارتباط دايمی بين رايانه ها از طريق کابل شبکه می باشند .
اجزای يک شبکه محلی عبارتند از :
الف - سرويس دهنده
ب - سرويس گيرنده
ج - پروتکل
د- کارت واسطه شبکه
ط - سيستم ارتباط دهنده
شبکه گسترده  WAN = Wide Area Network :

اتصال شبکه های محلی از طريق خطوط تلفنی ، کابل های ارتباطی ماهواره ويا ديگر سيستم هايی مخابراتی چون خطوط استيجاری در يک منطقه بزرگتر را شبکه گسترده گويند . در اين شبکه کاربران يا رايانه ها از مسافت های دور و از طريق خطوط مخابراتی به يکديگر متصل می شوند. کاربران هر يک از اين شبکه ها می توانند به اطلاعات ومنابع به اشتراک گذاشته شده توسط شبکه های ديگر دسترسی يابند. از اين فناوری با نام شبکه های راه دور  Long Haul Network  نيز نام برده می شود. در شبکه گسترده سرعت انتقال داده نسبت به شبکه های محلی خيلی کمتر است . بزرگترين ومهم ترين شبکه گسترده ، شبکه جهانی اينترنت می باشد.

ريخت شناسی شبکه Net work Topology :

توپولوژی شبکه تشريح کننده نحوه اتصال کامپيوتر ها در يک شبکه به يکديگر است . پارامترهای اصلی در طراحی يک شبکه ، قابل اعتماد بودن ومقرون به صرفه بودن است. انواع متداول توپولوژی ها

در شبکه کامپيوتری عبارتند از :
1 - توپولوژی ستاره ایStar  :

در اين توپولوژی ، کليه کامپيوتر ها به يک کنترل کننده مرکزی با هاب متصل هستند . هرگاه کامپيوتری بخواهد با کامپيوتر ی ديگری تبادل اطلاعات نمايد، کامپيوتر منبع ابتدا بايد اطلاعات را به هاب ارسال نمايد. سپس از طريق هاب آن اطلاعات به کامپيوتر مقصد منتقل شود. اگر کامپيوتر شماره يک بخواهد اطلاعاتی را به کامپيوتر شماره 3 بفرستد ، بايد اطلاعات را ابتدا به هاب ارسال کند، آنگاه هاب آن اطلاعات را به کامپيوتر شماره سه خواهد فرستاد.
نقاط ضعف اين توپولوژی آن است که عمليات کل شبکه به هاب وابسته است. اين بدان معناست که اگر هاب از کار بيفتد، کل شبکه از کار خواهد افتاد . نقاط قوت توپولوژی ستاره عبارتند از:

* نصب شبکه با اين توپولوژی ساده است.
* توسعه شبکه با اين توپولوژی به راحتی انجام می شود.
* اگر يکی از خطوط متصل به هاب قطع شود ، فقط يک کامپيوتر از شبکه خارج می شود.
 
 

توپولوژی حلقوی Ring  :
اين توپولوژی توسط شرکت IBM اختراع شد وبهمين دليل است که اين توپولوژی بنام IBM Tokenring  مشهور است.

در اين توپولوژی کليه کامپيوتر ها به گونه ای به يکديگر متصل هستند که مجموعه آنها يک حلقه را می سازد. کامپيوتر مبدا اطلاعات را به کامپيوتری بعدی در حلقه ارسال نموده وآن کامپيوتر آدرس اطلاعات را برای خود کپی می کند، آنگاه اطلاعات را به کامپيوتر بعدی در حلقه منتقل خواهد کرد وبهمين ترتيب اين روند ادامه پيدا می کند تا اطلاعات به کامپيوتر مبدا برسد. سپس کامپيوتر مبدا اين

اطلاعات را از روی حلقه حذف می کند.
نقاط ضعف توپولوژی فوق عبارتند از :
*اگر يک کامپيوتر از کار بيفتد ، کل شبکه متوقف می شود.
* به سخت افزار پيچيده نياز دارد  کارت شبکه آن گران قيمت است .
* برای اضافه کردن يک ايستگاه به شبکه بايد کل شبکه را متوقف کرد .
نقاط قوت توپولوژی فوق عبارتند از :
* نصب شبکه با اين توپولوژی ساده است.
* توسعه شبکه با اين توپولوژی به راحتی انجام می شود.
* در اين توپولوژی از کابل فيبر نوری ميتوان استفاده کرد.
 
 
توپولوژی اتوبوسی  BUS :

در يک شبکه خطی چندين کامپيوتر به يک کابل بنام اتوبوسی متصل می شوند. در اين توپولوژی ، رسانه انتقال بين کليه کامپيوتر ها مشترک است. يکی از مشهورترين قوانين نظارت بر خطوط ارتباطی در شبکه های محلی اترنت است. توپولوژی اتوبوس از متداوالترين توپولوژی هايی است که در شبکه محلی مورد استفاده قرار می گيرد. سادگی ، کم هزينه بودن وتوسعه آسان اين شبکه ، از نقاط قوت توپولوژی اتوبوسی می باشد. نقطه ضعف عمده اين شبکه آن است که اگر کابل اصلی که بعنوان پل ارتباطی بين کامپيوتر های شبکه می باشد قطع شود، کل شبکه از کار خواهد افتاد.
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

سفارش پایان نامه