انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

مقدمه
نیاز روز افزون به پویایی كارها ، استفاده از تجهیزاتی مانند تلفن همراه ، پیجرها و ... بواسطه وجود شبكه های بی سیم امكان پذیر شده است.
اگر كاربر یا شركت یا برنامه كاربردی خواهان آن باشد كه داده و اطلاعات مورد نیاز خود را به صورت متحرك در هر لحظه در اختیار داشته باشند شبكه های بی سیم جواب مناسبی برای آنهاست.

چکیده
شبكه های محلی (LAN) برای خانه و محیط كار می توانند به دو صورت كابلی (Wired) یا بی سیم (Wireless) طراحی گردند . درابتدا این شبكه ها به روش كابلی با استفاده از تكنولوژی Ethernet طراحی   می شدند اما اكنون با روند رو به افزایش استفاده از شبكه های بی سیم با تكنولوژیWI-FI مواجه هستیم. ویژگی های شبکه های بی سیم عبارتند از: تکنولوژی بی سیم پرسرعت، وابسته نبودن به شرکت های سرویس دهنده، مناسب جهت ایجاد Hot non، گسترش برنامه های کاربردی که پهنای باند زیادی نیاز دارد و لزوم دسترسی از راه دور کاربران و مشترکین به این برنامه ها، تقاضای روزافزونی را برای ارائه خدمات ارتباطی با پهنای باند بالا و شبکه های متناسب آن ایجاد نموده است.
تامین کنندگان فعلي ارتباطات برای دسترسی مشترکین به سرویسهای باند پهن به کمک خطوط تلفن     (PSTN)مشکلات زیادی روبرو هستند.آنان از زیرساخت سیمهای مسی استفاده می کنند که برای ارتقاء آن در هر محله نیاز به هزینه های اضافی قابل توجهی است که این امر عملاً مانع دسترسی آنها با باند پهن می شود. سیستم های بی سیم سرویس دهندگان را قادر ساخته است تا این گونه سرویسها را در هر نقطه از منطقه تحت پوشش خود ارائه نمایند.
تشریح مقدماتی شبكه های بی سیم و كابلی
در شبكه های كابلی (كه در حال حاضر بیشتر با توپولوژی ستاره ای بكار می روند ) بایستی از محل هر ایستگاه كاری تا دستگاه توزیع كننده (هاب یا سوئیچ ) به صورت مستقل كابل كشی صورت پذیرد(طول كابل ازنوعCAT5 نبایستی 100 متر بیشتر باشد در غیر اینصورت از فیبر نوری استفاده میگردد) كه تجهیزات بكار رفته از دو نوع غیر فعال (Passive ) مانند كابل ، پریز، داكت ، پچ پنل و... و فعال (Active ) مانند هاب، سوئیچ، روتر،كارت شبكه و... هستند .
موسسه مهندسیIEEE استانداردهای 802.3u را برای Fast Ethernet و 802.3AB  و 802.3z را برای Gigabit Ethernet( مربوط به كابلهای الكتریكی و نوری ) در نظر گرفته است.
شبكه های بی سیم نیز شامل دستگاه مركزی (Access Point) می باشد كه هر ایستگاه كاری می تواند حداكثر تا فاصله 30 متر ی آن (بدون مانع ) قرار گیرد. شبكه های بی سیم (WLAN) یكی از سه استاندارد ارتباطی WI-FI زیر را بكار می برند:
802.11b  كه اولین استانداردی است كه به صورت گسترده بكار رفته است . 802.11a  سریعتر اما گرانتر از 802.11b  می باشد. 802.11g  جدیدترین استاندارد كه شامل هر دو استاندارد قبلی بوده و از همه گرانتر میباشد.
هر دونوع شبكه های كابلی و بی سیم ادعای برتری بر دیگری را دارند اما انتخاب صحیح با در نظر گرفتن قابلیتهای آنها میسر می باشد. در مقایسه شبكه های بی سیم و كابلی می تواند قابلیتهای زیر مورد بررسی قرار گیرد.

نصب و راه اندازی
در شبكه های كابلی بدلیل آنكه به هر یك از ایستگاههای كاری بایستی از محل سویئچ مربوطه كابل كشیده شود با مسائلی همچون سوارخكاری ، داكت كشی ، نصب پریز و... مواجه هستیم. در ضمن اگر محل فیزیكی ایستگاه مورد نظر تغییر یابد بایستی كه كابل كشی مجدد و ... صورت پذیرد
شبكه های بی سیم از امواج استفاده نموده و قابلیت تحرك بالائی را دارا هستند بنابراین تغییرات در محل فیزیكی ایستگاههای كاری به راحتی امكان پذیر می باشد برای راه اندازی آن كافیست كه از روشهای زیر بهره برد:
 Ad hocكه ارتباط مستقیم یا همتا به همتا  (peer to peer)  تجهیزات را با یكدیگر میسر می سازد. Infrastructure  كه باعث ارتباط تمامی تجهیزات با دستگاه مركزی می شود.
بنابراین میتوان دریافت كه نصب و را ه اندازی شبكه های كابلی یا تغییرات در آن بسیار مشكل تر نسبت به مورد مشابه یعنی شبكه های بی سیم است .

هزینه
تجهیزاتی همچون هاب، سوئیچ یا كابل شبكه نسبت به مورد های مشابه در شبكه های بی سیم ارزانتر   می باشد اما درنظر گرفتن هزینه های نصب و تغییرات احتمالی محیطی نیز قابل توجه است . قابل به ذكر است كه با رشد روز افزون شبكه های بی سیم ، قیمت آن نیز در حال كاهش است .

قابلیت اطمینان
تجهیزات كابلی بسیار قابل اعتماد میباشند كه دلیل سرمایه گذاری سازندگان از حدود بیست سال گذشته نیز همین می باشد فقط بایستی در موقع نصب و یا جابجائی ، اتصالات با دقت كنترل شوند.
تجهیزات بی سیم همچونBroadband Router ها مشكلاتی مانند قطع شدن‌های پیاپی، تداخل امواج الكترومغناظیس، تداخل با شبكه‌های بی‌سیم مجاور و ... را داشته اند كه روند رو به تكامل آن نسبت به گذشته (مانند802.11g ) باعث بهبود در قابلیت اطمیناننیز داشته است .

كارائی
شبكه های كابلی دارای بالاترین كارائی هستند در ابتدا پهنای باند10 Mbps سپس به پهنای باندهای بالاتر(100 Mbps و1000Mbps) افزایش یافتند حتی در حال حاضر سوئیچ هائی با پهنای باند1Gbps نیز ارائه شده است .
شبكه های بی سیم با استاندارد802.11b  حداكثر پهنای باند11 Mbpsو با802.11a  و802.11g  پهنای باند54 Mbps را پشتیبانی می كنندحتی در تكنولوژیهای جدید این روند با قیمتی نسبتا بالاتر به108Mbps نیز افزایش داده شده است علاوه بر این كارائی  WI-FIنسبت به فاصله حساس می باشد یعنی حداكثر كارائی با افزایش فاصله نسبت به Access Point پایین خواهد آمد. این پهنای باند برای به اشتراك گذاشتن اینترنت یا فایلها كافی بوده اما برای برنامه هائی كه نیاز به رد و بدل اطلاعات زیاد بین سرور و ایستگاهای كاری (Client to Server ) دارند كافی نیست .

امنیت
بدلیل اینكه در شبكه های كابلی كه به اینترنت هم متصل هستند، وجود دیواره آتش از الزامات است و تجهیزاتی مانند هاب یا سوئیچ به تنهایی قادر به انجام وظایف دیواره آتش نمیباشند، بایستی در چنین شبكه هایی دیواره آتش مجزایی نصب شود.
تجهیزات شبكه های بی سیم مانند Broadband Routerها دیواره آتش بصورت نرم افزاری وجود داشته و تنها بایستی تنظیمات لازم صورت پذیرد. از سوی دیگر به دلیل اینكه در شبكه‌های بی‌سیم از هوا بعنوان رسانه انتقال استفاده میشود، بدون پیاده سازی تكنیك‌های خاصی مانند رمزنگاری، امنیت اطلاعات بطور كامل تامین نمی گردداستفاده از رمزنگاری WEP (Wired Equivalent Privacy باعث بالا رفتن امنیت در این تجهیزات گردیده است .


انتخاب صحیح كدام است؟
با توجه به بررسی و آنالیز مطالبی كه مطالعه كردید بایستی تصمیم گرفت كه در محیطی كه اشتراك اطلاعات وجود دارد و نیاز به ارتباط احساس می شود كدام یك از شبكه های بی سیم و كابلی مناسبتر به نظر می رسند. بعنوان مثال اگر هزینه برای شما مهم بوده و نیاز به استفاده از حداكثر كارائی را دارید ولی پویائی برای شما مهم نمی باشد بهتر است از شبكه كابلی استفاده كنید.

شبکه های بی سیم برای سرویس دهندگان
راه حل های بی سیم ارزانترین و سریع ترین روش برای افزایش پهنای باند یا ایجاد لینک پشتیبان برای افزایش ثبات شبکه و یا حتی جایگزین کردن خطوط گران قیمت اختصاصی است. و در برخی مناطق به دلیل محدودیت های فیزیکی برای کابل کشی، تنها راه حل ممکن است. برخی از مزایای شبکه های بی سیم در زیر می آید:ویژگی های شبکه های بی سیم:
•    تکنولوژی بی سیم پرسرعت، کارایی و توانی برابر با خطوط کابلی را با حذف هزینه های کابل کشی و نگهداری آن ارائه می کند.
•     از آنجاییکه زیرساخت شبکه متعلق به خود شماست، دیگر وابستگی به شرکت های سرویس دهنده ندارید و شارژ ماهیانه خطوط شما نیز حذف می شود.
•    راحت ترین، سریع ترین و ارزان ترین تکنولوژی قابل اجرا در سمت مشتری.
•     قابل توسعه در تمامی مناطق شهری، حومه شهرها، روستاها و مناطق دورافتاده که خطوط انتقال دیتا وجود ندارد.
•     مناسب جهت ایجاد Hot Zone در مناطق تجاری جهت ارائه اینترنت بی سیم
•     در صورت نیاز به تغییر در توپولوژی شبکه براحتی می توانید با توجه به انعطاف پذیر بودن شبکه های   بی سیم، تغییرات مورد نظر را اعمال کنید، در صورتی که در شبکه های کابلی به سختی امکان است.
 

ويژگی دستگاه های Smart Bridges :
•    سازگار با استانداردهای IEEE 802.11 a,b,g
•     قابلیت عملکرد در حالت های Transparent Bridge, Router, Link Aggregation
•    امنیت بالای اطلاعات با استاندارد IEEE802.11i WPA2 و رمزنگاری 128bit AES
•     قابلیت دسترسی و تنظیم دستگاه با رابط گرافیکی وب ازطریق اینترنت و از همه جای دنیا.
•     برقراری ارتباط نقطه به نقطه (PTP) تا فاصله 40 کیلومتر و ارتباط یک نقطه به چند نقطه (PTMP) بی نیاز به تقویت کننده.
•    ثبات عملکرد در سخت ترین شرایط اقلیمی
•    مقاوم در برابر صاعقه
•     پشتیبانی از QOSبا کارایی بالا جهت voice و video
•     پشتیبانی از STP (IEEE 802.1d)
•     وجود آنتن داخلی که نیاز به آنتن اضافی را حذف می کند (در بعضی مدل ها)
•     آنتن های دیش شکل بسیار قوی
•     Two Ethernet Ports
•     Layer 3 routed bridge with RIPv2
•     Bandwidth Control and managing different SLA
•     DHCP Server, Relay and Client / PPPOE Relay Agent / VLAN and MPLS pass through
•     Web Management Interface, SNMP v2

شبکه های بی سیم در خدمت صنعت
هر جائیکه جنگلداری، نفت و گاز، سد آبی، حمل و نقل و سایر صنایع همگانی وجود دارد، شبکه های بی سیم    می توانند به ارتباطات، نظارت و پیگیری انواع سیستمها و فعالیت ها کمک کنند.در یک شبکه قدرتمند، اطلاعات از سایت های صنعتی دور دست و پراکنده به سایت مرکزی منتقل شده و از آنجا توسط شبکه بی سیم یا کابلی به دفتر مرکزی منتقل می گردد.
 

شبکه های بی سیم و ارتباطات تلفنی
امروزه تکنولوژی VOIP توسعه شبکه ارتباطات تلفنی را در همه جای دنیا با هزینه کمتر و کیفیتی مطلوب و امنیت بالا امکانپذیر ساخته است.این در حالی است که شبکه های بی سیم بستر مناسبی برای ارتباط همزمان دیتا، صوت و ویدئو برای دوردست ترین مناطق کشور -که ایجاد بستر ارتباطی با روشهای معمول میسر نیست- را امکانپذیر کرده است. که نسبت به روش های سنتی و کابل کشی هزینه و زمان کمتری را برای راه اندازی و استفاده در برخواهد داشت.
این روش ویژگی های زیر را دارا می باشد:
•    هزینه کمتر در قیاس با نصب شبکه تلفنی معمول (PSTN)
•    نصب بر روی شبکه موجود بدون نیاز به شبکه PSTN جدید
•    کمترین تاخیر در انتقال صدا در عین حفظ کیفیت آن
 


شبکه های بی سیم در خدمت آموزش و پژوهش
دانشگاه ها و مراکز آموزشی تحقیقاتی همواره به دنبال توسعه شبکه خود برای دسترسی پرسرعت به اینترنت جهت امور پژوهشی و آموزش مجازی هستند. شبکه بی سیم، کارآمدترین شیوه برای ایجاد و توسعه دسترسی پژوهشگران، اساتید و دانشجویان در کلاسها، آزمایشگاه ها، کتابخانه، سایت کامپیوتر و حتی در پارکها و فضای محوطه دانشگاه می باشد. امروزه در کشورهای توسعه یافته ویدئو کنفرانس امکان تدریس همزمان استاد در چندین شهر یا حتی روستا را میسر ساخته است و شبکه های بی سیم ابزاری مناسب برای تحقق این امر است.شبکه های بی سیم برای تحقق دولت الکترونیکی
شکاف دیجیتالی در کشورهای در حال توسعه مابین جمعیت شهری و روستایی مانع توسعه اقتصادی کشورهاست. که سرمایه گذاری کم در زیر ساخت های این بخش علت اصلی آن می باشد. در دنیای امروز تلفن های سیار و شبکه های بی سیم به جای انواع راه حل های کابلی گران قیمت خود، روند این توسعه را سریع تر کرده است.
 

شبکه های بی سیم جهت نظارت الکترونیکی
به دلیل نیاز روزافزون به سیستم های نظارت ویدئویی، سیستم های بی سیم نیز خود را برای این منظور تطبیق داده اند. بطوریکه پهنای باند مناسب، امکان مدیریت دستگاه از راه دور و ویژگی QOS کیفیت تصاویر را تضمین می نماید. جهت مراقبت از مناطق دور افتاده همواره مشکل تامین برق وجود دارد. دستگاه های smart Bridge با نیاز کم به انرژی نسبت به دستگاه های مشابه، امکان تامین برق مورد نیاز را از صفحات خورشیدی یا باتری میسر کرده است.


 

اینترنت بی سیم
آیا میدانید که قادر هستید در بیرون از خانه و در هر جایی در منطقه امریکای شمالی و اروپا، کامپیوتر لپ تاپ خود را باز کرده و مستقیما به اینترنت وارد شوید. اگر در کانادا زندگی میکنید، خواندن این مطلب میتواند برایتان استفاده عملی داشته باشد به شکلی که از این سرویس مانند اینترنت معمولی استفاده کنید. اگر هنگام خواندن این مطلب در کشوری ساکن هستید که این امکان عملا وجود ندارد، آشنایی با تکنولوژی موجود در ورای آن جالب خواهد بود.
وقتی در شهر تورنتو کانادا زندگی میکنید، گاهی افرادی را میبینید که در گوشه ای کامپیوتر لپ تاپ خود را گشوده و با آن مشغول کار هستند. این منظره در کتابخانه ها و رستورانها و اماکن عمومی بیشتر به چشم می آید. تا اینجای قضیه عادی است اما دیدن صفحات وب اینترنت و آنتن بسیار کوچک و پهن برآمده از جنب لپ تاپ، نظرتان را جلب میکند که چگونه این لپ تاپ به اینترنت وصل میشود.
برای اتصال اینترنت-دیتای دستگاه لپ تاپ یا Handheld یا PDA خود، در حالیکه در امریکا و کانادا سفر میکنید و نیاز دارید تا به اطلاعات دفترکاری خود دسترسی سریع داشتیه باشید، اینترنت بی سیم در خدمت شماست. سیستمی که بر مبنای GSM/GPRS کار میکند. یعنی ترکیبی از شبکه تلفن همراه و سیستم ارسال و دریافت دیتا. دستگاه شما به کمک یک کارت اینترفیس مخصوص میتواند به سرعت به شبکه وصل شده و اقدام به برداشت اطلاعات نماید. GSM برمبنای تلفن سلولی کار میکند و در این مطلب بدان نمیپردازیم اما GPRS چیست و چگونه کار میکند.
شبکه GPRS  
شبکه GPRS که مخفف عبارت General Packet Radio Service میباشد یک شبکه خصوصی "همیشه روشن" برای دیتا است. این سیستم از شبکه تلفن سلولی GSM موجود برای ارسال و دریافت دیتا برمبنای TCP/IP به دستگاههای موبایل GPRS استفاده میکند.
آدرسهای IP خصوصی بصورت دینامیکی در شبکه به دستگاههای موبایل اختصاص می یابد. اما این APN یا Access Points Names است که یک مسیر " گیت وی" به سایر شبکه ها مانند اینترنت، سرویسهای WAP و یا شبکه های خصوصی ایجاد میکند. در عمل فایروالها با قرار گرقتن در APN ، شبکه های خصوصی و عمومی را از هم مجزا نگه میدارند. بدین ترتیب آدرسهای IP اختصاص یافته به دستگاههای GPRS از بیرون شبکه GPRS قابل آدرس دهی نیستند. بعبارت دیگر این دستگاهها را نمیتوان از داخل اینترنت رویت کرد.
اینترنت و GPRS بیشتر برای قسمت کلاینت طراحی شده اند که مستقیما توسط مودم یا روتر (Router)  عمل میکند. معنای این گفته ها آنست که میتوانید براحتی به اینترنت و شبکه خصوصی شرکت خود وصل شوید اما به این راحتی ها نخواهید توانست دستگاه بیسیم خود را به سرور تبدیل کنید.
انواع دستگاههای GPRS وجود دارد که میتوانند سرویسهایی بروی تلفن موبایل، کارت رادیویی برای یک کامپیوتر، کامپیوتر دستی handheld مجهز به موبایل GPRS را ارئه کنند.
سه کلاس یا طبقه کاری برای دستگاههای GPRS وجود دارد که در عمل فقط کلاس B موجود است.
کلاس  A: همزمان در حالتهای GSM و GPRS کار میکند بنحویکه صوت و دیتا را در یک لحظه برقرار میسازد.
کلاس  B: همزمان در حالتهای GSM و GPRS کار میکند اما نمیتواند دو ارتباط را در یک لحظه حفظ کند.
کلاس  C: در هر دو حالت GSM و GPRS کار میکند اما نه در یک زمان.
بعضی از کامپیوترهای لپ تاپ مجهز به کارت تلفن GPRS هستند و برای راه اندازی آنها باید فقط یک "سیم کارت" موبایل در آنها قرار داد تا اینترنت وصل شود.
اگر لپ تاپ شما مجهز به این قابلیت نیست آنگاه باید نسبت به خرید و نصب کارت GSM/GPRS اقدام کنید. واضح است که برای اتصال به اینترنت نیاز به سرویس دهنده ای دارید که باید در محل اقامت شما وجود داشته باشد.
شرکت راجرز کانادا که متولی ارائه خدمات اینترنتی و کابلی است سرویس اینترنت بی سیم هم ارائه می نماید و می گوید که این سرویس مخصوص شرکتها است. راجرز بیان میدارد که برای استفاده از این سرویس نیاز به یک Data Service Plan و دستگاه وب مجهز به GPRS دارید. بدین ترتیب میتوانید ضمن ارسال و دریافت ایمیل، پیوست ایمیلها را در قالب Word یا Excel مشاهده کرده، به فایلهای محل کار خود دسترسی پیدا کنید و به اینترنت وصل شوید.
راجرز، کارت مخصوص این ارتباط را که باید به لپ تاپ وصل کنید ارائه میکند. کارت اتصال بیسیم اینترنت راجرز 3 بار سریعتر از اتصال تلفنی Dial-up است و در منطقه امریکای شمالی و غرب اروپا کار می کند.

اينترنت بي سيم WI-MAX
ارتباطات باند پهن بیسیم نه تنها جانشین مناسبی برای خط زمینی  (Leased line)می باشد، بلکه در نقاطی که امکان برقراری ارتباطات زمینی وجود ندارد، می تواند مقرون به صرفه بوده و در مدت زمان بسیار کوتاهتری نصب و راه اندازی شود.
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 دانلود مقاله | انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه