انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

مقدمه
امروزه با رشد اينترنت و دسترسي ساده‌تر به آن و از طرف ديگر، فهم اينكه با استفاده از اين محيط ارتباطي، مي‌توان انجام امو را سريع‌تر كرد، بحث IT و مواردي چون تجارت الكترونيكي، دولت الكترونيكي، آموزش الكترونيكي و ده‌ها مورد ديگر داغ شد.
اين مقاله سعي دارد تا بر اساس مفاهيم مورد تاكيد بر IT، به يكي از اهداف اصلي در اين مقوله كه همانا Customer- Based بودن محصول است، برسد.
از مواردي كه باعث مي‌شود تا سازمان‌ها و ارگان‌ها با ديد بهتري در مورد تكنولوژي اطلاعات دپارتمان خود كه بعضاً بدان احساس نياز فراوان مي‌شود، بنگرند، مبحث پرتال است كه با بهره‌گيري از نكات دقيق و اساسي در سرويس‌دهي بهتر به ذينفع‌ها، امروزه توجه بسياري از توليدكنندگاني چون اوراكل، Redhat و ... را به خو جلب كرده است. در واقع پرتال، راهي است در جهت دادن اختيارات و راحتي بيشتر به كاربران.

تعريف
در محيط رقابتي اقتصادي امروز، سازمان‌ها تحت فشار شديدي از طرف ذينفع‌ها براي كم كردن هزينه‌هاي عملكردي هستند. با وجود اين، مشتريان، شركا و كارمندان اين سازمان‌ها، دسترسي سنگين به سرويس‌ها و اطلاعات دارند. در نهايت، سازمان‌ها در حال پياده‌سازي پرتال‌هاي وب به عنوان يك درگاه هستند كه از طريق آن كاربران مي‌توانند به سادگي به برنامه‌هاي كاربردي چندگانه، سرويس‌ها و منابع اطلاعاتي دسترسي پيدا كنند. پرتال‌ها مجالي را براي تاسيس و توسعه ارتباطات و درآمدزايي فراهم مي‌كند.
كابران بايد مطمئن باشند كه با يك سازمان مشروع روبرو هستند و اطلاعاتشان محافظت خواهد شد. از طرف ديگر، سازمان‌ها هم بايد مطمئن باشند كه مي‌توانند برنامه‌هاي كاربردي و سرويس‌هاي با ارزشي از طريق پرتال را ارائه دهند، در حالي كه اطلاعات و تعاملاتشان محافظت خواهد شد. شكل زير شايد تا حدودي بتواند مفهوم پرتال را در ذهن تداعي كند.
شكل
+++

تاريخچه پرتال
وب به عنوان يك فضاي گسترده اطللاعاتي است كه از منابع اطلاعاتي مختلف، با شكل و ساختارهاي متفاوت تشكيل شده است. اين فضاي اطلاعاتي بسيار ديناميك و در عين حال توزيع شده است كه اطلاعات به صورت لينك‌هايي به هم متصل شده‌اند و اين توزيع فيزيكي و اتصال منطقي از قدرت‌هاي اصلي وب محسوب مي‌شود، ولي همين ويژگي بروز پيچيدگي‌هايي در امر جستجوي اطلاعات شده است.
راه حل‌هاي زيادي در اين رابطه ارائه شده كه در حال حاضر در موتورها (مثل google, altavista) و در دايركتورها (مثل yahoo) مورد استفاده قرار مي‌گيرد. بدين ترتيب كه كلمات كليدي استخراج شده از متن‌ها را همراه با تعداد دفعات تكرار آنها در يك پايگاه داده بزرگ ذخيره مي‌شود و در هنگام جستجو به اين پايگاه داده مراجعه مي‌شود. اما در اين روي، ممكن است آنچه كه كاربر نياز دارد، با آنچه كه از جستجو به دست مي‌آيد، بسيار فاصله داشته باشد، حتي استفاده از متدهاي پيشرفته‌تر در ايندكس‌گذاري نيز اين مشكل را حل نكرده است.
در نوامبر سال 1998، Merrill Lynch پرتال را با شرح زير ارائه داد:
«Enterprise Information Portal، برنامه‌هاي كاربردي هستند كه به كمپاني‌ها امكان ارائه اطلاعات داخلي و خارجي را مي‌دهد و يك دروازه تك (Single gateway) همراه با امكان Personalization، اطلاعات مورد نياز كاربر را براي او فراهم كرده و منجر به تصميم‌گيري‌هاي بهتر مي‌شود.
بدين ترتيب پرتال‌ها همراه با موتورهاي جستجو پا به عرصه گذاشتند. پرتال به عنوان يك دايركتوري بزرگي بود كه لينك‌هايي به منابع اطلاعات داشت و كليه منابع اطلاعاتي را در يكجا جمع مي‌كرد (منطقاً). كم‌كم پرتال‌ها پيشرفت كردند و توانمندي‌هاي زيادي پيدا كردند. از جمله، گروه‌بندي اطلاعات به منظور بهبود عمليات جستجو و سرويس‌هاي برقراري ارتباط مثل E-Mail، تا اينكه امروزه حتي به كاربر اجازه مي‌دهد تا Homepage خود را بر اساس نيازها و تمايلات شخصي‌اش بسازد و او مي‌تواند مشخص كند كه چه المان‌هاي اطلاعاتي را نياز دارد.
بدين ترتيب سايت‌هاي جستجويي مثل Altavista, Yahoo, Google، پرتال را پايه‌ريزي كردند.
جمع‌آوري اطلاعات پراكنده و دسته‌بندي آنها اساس كار پرتال گرديد. پرتال، كانال‌هايي را براي ورود به اين درياي عظيم اطلاعاتي، فراهم نمود و كليه داده‌ها، چه ساختاريافته (Database) و چه داده‌هاي بدون ساختار (E-Mail و فايل آرشيو) را تحت پوشش خود قرار داد.
شكل زير يك مدل كامل از پرتال است.
+++

معرفي پرتال
پرتال يك برنامه كاربردي است كه اطلاعات و سرويس‌هاي متنوعي را كه در كل اينترنت پراكنده هستند، را جمع‌آوري كرده و در نهايت از طريق يك واسط، دسترسي به اين منابع را براي كاربر امكان‌پذير مي‌كند (Single Point).
-    پرتال در فارسي به معناي دروازه است و همانگونه كه از تعريف بالا مشخص است، اين دروازه تنها نقطه ورود و دسترسي به همه منابع اطلاعاتي است.
دو نكته اساسي زير استنتاج مي‌شود:
1.    در يك سو، منابع مختلف اطلاعاتي قرار دارند كه با پرتال به متمركز كردن آنها پرداخته‌ايم.
2.    در طرف ديگر، كاربري است كه از طريق يك صفحه، چندين منبع اطلاعاتي دسترسي دارد.
-    پرتال‌هاي تركيبي از برنامه‌هاي كاربردي هستند كه يكپارچگي (Integration) و مديريت و تحليل اطلاعات توزيع شده را تضمين مي‌كند.
يكسري المان‌هاي كليدي وجود دارد كه وقتي قرار است يك Portal Framework را براي پشتيباني اطلاعاتي Enterprise خود انتخاب كنيد، لازم است كه پرتال به آنها توجه كند. از جمله:
•    سايز پروژه‌اي كه الان روي آن كار مي‌كنيد و سايزي كه بعداً به آن اضافه خواهد شد.
1.    پرتال بايد قابليت رفع نيازهاي سايزهاي مختلف پروژه را داشته باشد.
2.    پرتال بايد بتواند به راحتي با افزودن ماژول‌هايي براي رفع نيازهاي پروژه‌هاي اضافي و تعداد زياد كاربران، قابل گسترش باشد.
3.    بايد بتوان با استفاده از پياده‌سازي منفرد، پرتال‌هاي چندگانه قدرتمند طراحي كرد.
•    تعداد و انواع سايت‌هايي كه پياده‌سازي خواهد شد:
1.    پرتال‌هاي بايد توانايي راه‌اندازي و مديريت پرتال‌هاي چندگانه را با يك نصب داشته باشد.
2.    پرتال بايد بتواند توانايي صادر / وارد كردن Templateهاي پرتال، Workflowها، Intergrationها و منطق Application را داشته باشد.
•    حجم ترافيكي كه در نيازهاي جاري و آينده انتظار داريد، ببينيد.
•    نرخ تغييرات اطلاعات و نوع كاربران
•    نرخ تغييرات Applicationها يا فرآيندها يا Functionality موردنياز توسط كاربران.
•    مقياس‌پذيري سيستم
•    Infrastructure شما در سيستم
احتياجات كليدي براي ايجاد يك پرتال باارزش، شامل موارد زير است:
-    شناسايي قوي كاربران و سرويس‌هاي پرتال چندگانه دسترسي Single Sing-on
-    دسترسي شخصي شده به اطلاعات، برنامه‌هاي كاربردي و تعملات
-    Accountability و تماميت براي تعاملات اجرايي در پرتال
-    محرمانگي و Privacy اطلاعات مشتريان، شركا و كارمندان كه از طريق پرتال قابل دسترسي است.
-    عدم نياز به تغييرات در رفتار كاربر.
اگر بخواهيم در مورد Single Sing-on توضيح بيشتري بدهيم، بايد به اين نكته دقت شود كه مي‌خواهيم چيزي را به كاربرانمان ارائه دهيم كه با آن احساس راحتي كنند و احتياج دوباره كاري در هيچ زمينه‌اي وجود نداشته باشد. يكي از اعمالي كه در كاربر ناچار به انجام آن است، احراز هويت است. هروقت كاربرد احتياج به دسترسي منبعي را پيدا كرد، سيستم بايد او را احراز هويت كند كه اين در جهت حفظ امنيت سيستم و منابع اطلاعاتي است.
همانطور كه گفته شد، در پرتال دسترسي به منابع بسياري ـ در صورت مجاز بودن ـ امكان‌پذير است كه اين منابع ممكن است از Applicationهاي مختلفي باشد كه احتمالاً هر كدام عمل Authentication مربوط به خود را دارند . براي كاربر كسل كننده است كه بخواهد براي دستري به n منبع ارائه شده از طريق پرتال، n بار Login, Password خود را وارد كند. Single Sing-on راهي است در جهت سادگي كار براي كاربران. در اين روش كاربر فقط يك بار Password, Login خود را وارد مي‌كند و اين احراز هويت براي تمام منابع مورد دسترس به كار مي‌رود.
مزيت‌هايي كه براي اين پرتال وجود دارد، را مي‌توان در موارد زير خلاصه كرد:
-    دسترسي امن به اطلاعات، برنامه‌هاي كاربردي براي كارمندان، شركا و مشتريان.
-    تجربه‌هاي كاربري بهتر و كاهش هزينه از طريق دسترس Single Sing-on به منابع پرتال.
-    بهبود بازگشت سرمايه از طريق كاهش هزينه‌ها، بهبود كارايي و توانايي ايجاد سرويس‌هاي درآمدزا.
به دليل نقش و زمينه‌هاي جداگانه كه در مواجه با پرتال وجود دارد، از ديدگاه‌هاي مختلف مي‌توان آنها را مورد توجه قرار داد. در بالاترين سطح، سه ديدگاه از پرتال  جود دارد:

الف)     از ديدگاه Business:
مالك Business يك پرتال، به عنوان وسيله‌اي در جهت رسيدن به اهداف مشخص در زمينه شغلي با استفاده از يك سري اطلاعات و Applicationهاي به هم متصل مي‌نگرد. اهداف موجود در اين نگرش:
•    اولين هدف، بهينه كردن فعاليت‌ها است. با ارائه ابزار Navigation, Search قدرتمند با Personalized, Applicationها، تركيب شده است (مثل Knowledge management, HR Integration, …)
•    دومين هدف، كاهش هزينه‌هاي عملكردي با تعبيرات عقلاني در مورد Infrastructure و متمركز كردن هزينه‌هاي نرم‌افزاري است (چون يك پرتال با يك سري مشخصي از نرم‌افزارها جايگزين مي‌شود و يك دپارتمان فراساختاري متمركز، مسوليت انجام عملكردها را به عهده مي‌گيرد).
•    سومين هدف، كاهش زمان هزينه براي معرفي Applicationهاي جديد است (Applicationهاي جديد، مي‌توانند عملكردهاي پرتال را مثل SSO، امنيت، مديريت كاربر، دايركتوري، Interface و طراحي تعاملات كاربر و ... را دوباره استفاده كنند.)
ب)     پرتال از ديدگاه كاربر:
كاربرد پرتال، كاربر نهايي پرتال است. كاربر پرتال، ديد شخصي از كل اطلاعات و برنامه‌هاي جمع شده دارد. براي كاربر پرتال، معمولاً موارد زير مورد علاقه است:
•    Functionality
•    Look and Fee
•    Availability
•    Ease of use
•    Reliability

ج)    ديدگاه تكنيكال پرتال:
مهندس پرتال (Technical staff)، در مورد ساخت و نگهداري پرتال، مسئول است. مهندس پرتال از ويژگي‌هاي ارائه شده در معماريو فراساختار تكنيكي، جهت ساخت عملكرد پرتال و برنامه‌هاي Businessي، استفاده مي‌كند.
پرتالي براي مالك Business ساخته مي‌شود كه براي او با برگشت سرمايه همراه است. هزينه ايجاد و نگهداري يك پرتال با افزايش سود رسيده براي مالك آن، توجيه مي‌شود كه اين سود يا از راه بوجود آمدن Business جديد است و يا از راه كاهش هزينه‌ سرويس‌هاي موجود.
و بعد، پرتال به عنوان Platformي كه در آن بسياري از سرويس‌ها ارائه مي‌شود، منتشر مي‌شود. از آنجا كه در پرتال، نيازهاي يك شخص، در يك زمينه مشخص برآورده مي‌شود، لذا پرتال‌ها بايد بسيار منعطف باشند كه اين انعطاف‌پذيري مي‌توان در ايجاد و ظهور پرتال‌هاي چندگانه، نمود پيدا كند، در حالي كه تنها با يك Infrastructure كار مي‌كنند.انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 دانلود مقاله | انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه