انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

     تاریخچه ریجستری
کاربران رایانه های اولیه بر اساس سیستم عامل DOS وبرنامه هایی که ساخته می شد بالتبع تحت این سیستم فعالیت می کردند. سیستم عامل DOS و برنامه های تحت آن برای ورود و خروج به برنامه. راهی خاص ودر بیشتر موارد منحصر بفرد را در اختیار کاربر قرار می دادند و کاربر برای اجرا و استفاده از این نرم افزارها مجبور به طی کردن مسیرهای مشخص بود وبرای رسیدن به منو و پنجره جدید حتماً باید منو و پنجره قدیم را پشت سر می گذاشت ,به همین دلیل کاربر هیچگونه اختیای در تنظیم منو, پنجره ها ویا تغییر آنها نداشت . این خاصت سیستم عامل DOS باعث می شد اکثر تنظیمات و ویژگیهای محیّط برنامه در Source برنامه (متن برنامه اصلی )در نظر گرفته شود و احتیاجی به ثبت آنها در جای دیگری نباشد . با وجود این سیستم عامل DOS , با استفاده از 3 فایل Config.sys ,MsDos.sys, Autoexec.bat بعضی از تنظیمات برنامه ها, مانند CDRom اختصاص Buffer وغیره را در این فایلهای ثابت نگهداری می کرد. در حقیقت این فایل ها وظیفه محضر خانه سیستم عامل را بر عهد داشتند که به آنها Registery گفته شد . پس از سیستم عامل DOS , شرکت مایکروسافت Windows 3x را به بازار عرضه کرد. Windows 3x بر پایه سیستم عامل DOS بنا شده بود , ولی تفاوتهای بسیار چشم گیری با سیستم عامل DOS پیدا کرده بود . ظاهر زیباتر و جذاب تر, دسترسی راحتر به اطلاعات ونیز در اندازه , ظاهر ورنگ پنجرها و شیوه ظاهر شدن آنها و حتی اجرا شدن برنامه ها , همه توانایی هایی بود که در این سیستم عامل نوظهور گنجانده شده بود. بدیهی است که این ویژگیها و تغییرات باید در جایی ثبت می شد تا در راه اندازی مجدد رایانه این تغییرات به حالت اولیه برنگردند.از طرفی فایل های Msdos.sys Config.sys, Autoexec.Bat, فایل های Boot کننده بودند و اگر قرار بود تغییرات در این فایل ها ظبط شود ممکن بود به ساختار آنها صدمه وارد شود. به همین منظور در Windows 3x فایل هایی با پسوند ini را برای این کار در نظر گرفتند که مهمترین آنها win.ini , system.ini , control.ini بودند. اطلاعات سیستم عامل را برعهده داشتند .

    

در نهایت نسل سوم Registery از زمانی شروع شد که سیستم عامل Windows سری 9x آن به بازار عرضه شد. این سیستم عامل با ساختار وظاهری کاملاً متفاوت ایجاد شده بود و نقطه قوت آن استفاده از رابط گرافیکی (GUI) برای کیفیت برتر نمایش بود . این سیستم عامل توانایی پشتیبانی و استفاده از سخت افزارهای مختلف را داشته و برنامه های کاربردی زیادی تحت این ویندوز نوشته شد.
یک سیستم عامل خوب باید هر نوع سلیقه ای را ارضا، کند, شرکت مایکرو سافت برای رسیدن به این هدف در سری جدید سیستم عامل خود , تقریباٌ اجازه هر نوع تغییری را با توجه به سلیقه های مختلف به کاربرویندوزمیداد . طبیعی است این تغییرات که مقدار آن بسیار زیاد است احتیاج به ثبت در Registery بزرگی دارد واز طرفی فایل های win.ini, system.ini, control.ini از نوع فایلهای متنی بودند و در صورت ظبط تغییرات در این فایلها حجم این فایلها بسیار زیاد و بالتبع Load شدن آن سیستم عامل زمان زادی طول می کشید. به همین منظور این تغییرات روی دو فایل system.dat , user.dat بنانهادند واین دو فایل بر اساس اعداد باینری و اعداد مبنا 16 ساخته شدند.که هم امنییت بیشتری داشتند و هم حجم کمتری اشغال می کردند.
در ویندوز های سری 9x و بالاتر وظیفه رجیستری به عهده دو فایل system.dat , user.dat است .این دو فایل به طور مستقیم از سوی کاربر قابل دسترسی نیستند به همین منظور ویندوز برنامه اجرایی Regedit.exe را که در پوشه windows قرار دارد در اخیار کاربران قرار داده تا در صورت لزوم تنظیمات و مقدارهای جدید را در آن ثبت کنند.
هر تغییری در رجیستری بسرعت اعمال می شود و هیچگونه تاُییدی را از کاربر نمی گیرد, به همین منظور باید توجه داشت در صورت عدم وجود آگاهی کافی در باره ریجستری به هیچ وجه نباید دستورها و مقدارهای آن را تغییر داد .
     ساختمان و نحوه عملکرد ریجستری

*  ساختمان رجیستری :

برای اجرای Regedit از منو Start گزینه Run را انتخاب کرده و کلمه regedit.exe را تایپ کنید و Ok را بزنید .
این برنامه دارای دو پنجره میباشد که پنجره سمت چپ دربرگیرنده شاخه ها و ریشه های رجیستری و پنجره سمت راست شامل دستورات و مقادیر آن است .
در پنجره سمت چپ یک ریشه به نام MyComputer و چهار ریشه به نامهای زیر وجود دارد :

۱- HKEY_CLASSES_ROOT : شامل تناظر پسوند فایلها و تنظیمات سیستم است .
2- HKEY_CURRENT_USER : شامل تنظیماتی است که مختص کاربر فعلی است .
3- HKEY_LOCALL_MACHINS : شامل تنظیماتی که به صورت سراسری اعمال میشود و به کاربر وابسته نیست .
4- HKEY_USERS : شامل تنظیمات کاربران از جمله کاربر فعلی است .
5- HKEY_CURRENT_CONFIG : شامل تنظیمات سخت افزار موجود میباشد .

 این ۵ شاخه به نوبه خود دارای زیرشاخه هایی است که مقادیر آن در پنجره سمت راست رجیستری نشان داده میشود که مقادر این شاخه ها به سه دسته نوشتاری، عددی و باینری تقسیم میشوند .    
        *   نحوه ساختن یک دستور و انتخاب نوع آن :

۱- ابتدا مسیر دستور را از پنجره سمت راست انتخاب کنید .(انتخاب مسیر)
۲- در پنجره سمت راست، راست کلیک کرده و از گزینه New یکی از سه نوع String Value, DWORD Value و Binary Value را مشخص کنید. (انتخاب نوع مقدار )
۳- سپس نام دستور را به جای New Value #1 تایپ کرده و Enter را بزنید.(تایپ دستور)
روی نام دستور دو بار کلیک کرده و مقدار مورد نظر را در پنجره ظاهر شده وارد کنید و Ok را بزنید.(مقدار)

  *   نحوه ساختن یک کلید در زیرکلید دیگر :

هر یک از اجزای سمت راست پنجره رجیستری را کلید و شاخه هایی که زیر هر کلید قرار دارد را زیر کلید می نامند .
برای ساختن یک زیر کلید :
۱- بر روی کلید مورد نظر راست کلیک کنید .
۲- وارد منوی New و سپس گزینه Key را انتخاب کنید .
۳- نام کلید را به جای New Value #1 وارد کرده و Enter را میزنیم تا کلید ثبت شود .

توجه :
1- برای پاک کردن هر مقدار و یا دستور کافی است روی آن کلیک کرده و دکمه Del را بزنیم .
2- برای مشاهده تغییرات رجیستری باید ویندوز را Restart کنیم
     کار با ریجستری
*  دستكاري رجيستري :
ويرايشگررجيستري(REGEDIT.EXE) در تمام نسخه هاي ويندوز موجود ميباشد ، شما را قادر مي سازد كه رجيستري ويندوز را ببينيد و در آن به جستجو و دستكاري بپردازيد(البته ايد توجه داشته باشيد كه اين برنامه را در منوئي شروع نمي توانيد پيدا كنيد). همانطور كه اشاره شد ويرايشگر رجيستري فايلي به نام REGEDIT.EXE مي باشد كه در شاخه اي كه ويندوز را نصب كرده ايد موجود مي باشد.
براي اجراي آن چندين روش موجود ميباشد كه راحت ترين آنها استفاده از گزينه RUN مي باشد.بدين ترتيب كه گزينه RUN را از منوي START انتخاب كنيد و در آن عبارت REGEDIT را تايپ نموده و سپس دكمه OK را كليك كنيد.اگر ويندوز شما اين ويرايشگر را داشته باشد آن را اجرا خواهد نمود.
ويرايشگر رجيستري(REGEDIT)
يك ويرايشگر ديگر كه در ويندوزهاي 2000 يا NT قابل استفاده مي باشد REGEDIT32.EXE است كه قسمتهايي را كه در ويرايشگر استاندارد قابل استفاده نيست در اين ويرايشگر مي توانيد استفاده كنيد، شما همچنين در آن قادر به ديدن و تغيير در قسمت هاي سري ويندوز خواهيد بود. همچنين نيز مي توانيد مقادير رشته اي REG_EXPAND_SZ , REG_MULTI_SZ را ايجاد و ويرايش نماييد.
ساختن ميانبر براي اينكه هر گاه مي خواهيد ويرايشگر رجيستري را اجرا نماييد مراحل فوق را تكرار نكنيد بهتر است كه يك ميانبر (SHORT CUT) از آن بر روي ميز كار (DESKTOP) بسازيد.طريقه ساختن آن بدين ترتيب است كه در قسمتي از ميز كار (DESKTOP) كه هيچ آيكوني نيست راست كليك نماييد و در منويي كه باز مي شود گزينه NEW را انتخاب كنيد و سپس در زير منوي آن گزينه SHORTCUT را انتخاب كنيد.
آنگاه در پنجره اي كه باز ميشود در COMMAND LINE عبارت REGEDIT را تايپ كنيد و دكمه NEXT را كليك كنيد و در پنجره جديدي كه باز مي شود عبارت REGISTERY EDITOR را تايپ كنيد و سپس دگمه FINISH را كليك كنيد.از اين به بعد شما مي توانيد با دابل كليك بر روي اين ميانبر به محيط ويرايشگر ويندوز دسترسي پيدا كنيد.


    

بعد از اينكه شما REGEDIT را اجرا نموديد پنجره اي ظاهر مي شود كه در سمت چپ آن ساختار درختي و در سمت راست آن مقادير شاخه انتخاب شده قرار دارد. كساني كه با WINDOWS EXPLORER سروكار داشته اند شباهت آن را با REGEDIT كاملا درك مي كنئد.براي گسترش يك شاخه فقط كافيست كه بر روي علامت [+] كه در سمت چپ اسم هر شاخه قرار دارد يك بار كليك كنيد و يا بر روي شاخه مورد نظر دابل كليك كنيدو براي ديدن محتويات و متغير هاي هر شاخه يك بار بر ر وي آن كليك كنيد و در سمت راست ليست متغيرهاي مقادير را مي توانيد ببينيد.شما نيز مي توانيد متغير يا يك شاخه نيز بسازيد يا آن را حذف كنيد.

مثلا براي ساختن يك شاخه يا متغير بايد اعمال زير را انجام دهيد.از منوي EDIT گزينه NEW را انتخاب كنيد ، براي ساختن شاخه بايد گزينه KEY را انتخاب كنيد و براي ساختن يك متغير بايد نوع متغير مورد نظر را انتنخاب كنيد.البته اين كار را نيز مي توانيد با راست كليك در صفحه نيز انجام دهيد.همچنين قادر به حذف يا تغيير نام شاخه يا متغير مي باشيد.
نكته : توجه داشته باشيد كه هميشه قبل از ويرايش و تغيير در رجيستري از آن يك نسخه پشتيبان تهيه كنيد. مخصوصا براي افرادي كه تازه با آن آشنا شده اند چون با تغيير يا حذف يك متغير يا شاخه ممكن است مجبور شويد كه سيستم عامل كامپيوتر خود را دوباره نصب كنيد.


    
وارد كردن( IMPORTING ) و صادر كردن (EXPORTING) تنظيمات رجيستري
يكي از قابليتهاي مهم رجيستري ويندوز توانايي آن در وارد كردن (IMPORT) تنظيمات رجيستري از فايل متني و صادر كردن(EXPORT) آن به فايل متني است.
به اين وسيله شما مي توانيد در صورت صدمات احتمالي به رجيستري آن را به حالت قبل برگردانيد.براي اين كار كافي است كه قبل از آنكه رجيستري را ويرايش كنيد به منوي REGISTERY رفته و گزينه “Export Registery File” را انتخاب كنيد و پس از وارد كردن نام فايل آن را ذخيره كنيد.
نكته : ” فايلي را كه اطلاعات رجيستري در آن ذخيره مي كنيد يك فايل متني مي باشد كه مي توانيد توسط يك ويرايشگر متن محتواي آن را مشاهده كنيد.و مهمتر آنكه توجه داشته باشيد كه در هنگام ذخيره كردن رجيستري اگر شاخه اي را انتخاب كرده باشيد ، فقط اطلاعات شاخه و زير شاخه هاي آن در فايل ذخيره مي شوند.پس هنگام ذخيره كردن اطلاعات كل رجيستري دقت داشته باشيد كه شاخه ريشه يعني “My Computer” را انتخاب كرده باشيد.“
اگر پس ار تغيير در رجيستري از تغييرات خود پشيمان شده ايد كافيست كه دوباره با منوي “Registery” و گزينه “Import Registrey File” را انتخاب كنيد و سپس در كادر محاوره اي كه باز مي شود به آدرس فايلي كه ذخيره كرده ايد رفته و آن را باز نماييد در اين صورت كدي مانند زير را در آن مي بينيد:
REGEDIT4
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup]
“SetupType”=dword:00000000
“CmdLine”=”setup-newsetup”
“SystemPrefix”=hex:c5,0b,00,00,00,40,36,02
توجه داشته باشيد كه فايلهايي كه ذخيره مي كنيد با پسوند .reg هستند و با دستكاري اين فايلها و Import كردن آنها به رجيستري مانند اين است كه رجيستري را مورد تغيير قرار داده باشيد.

    

نكته : از اين پس به هر آدرس رجيستري عنوان ”كليد“ را بر مي گزينيم.
حذف كردن يك كليد يا متغير با استفاده از فايلهاي Reg
همانطور كه عنوان شد شما مي توانيد با تغيير در فايلهاي Reg نيز رجيستري را تغيير دهيد ، حال به نكته هايي در اين مورد مي پردازيم.
براي حذف كردن يك كليد فقط كافيست كه علامت منها را در ابتدا ي كليد قرار دهيد.به مثال زير توجه كنيد ، در اين مثال ما كليد Setup را حذف مي كنيم.
[-HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ SETUP]
و همچنين براي حذف كردن يك متغير كافيست كه علامت منها را در مقابل آن قرار دهيم . به مثال زير توجه كنيد:
             “SetupType”=-     [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Setup]  
همانطور كه گفته شد براي اعمال اين تغييرات بايد آن را به عنوان ورودي به رجيستري بفرستيد كه اين عمل را با استفاده از Import كردن توضيح دايم ، اما اين كار را نيز مي توان با دابل كليك كردن بر روي فايل و تاييد پيامي مبني بر تاييد اين عمل ، را انجام دهيد و در صورتي كه اين كار با موفقيت انجام شود پيامي صادر مي شود.
سوئيچ ها و پارامترهاي خط فرمان Regedit
برنامه Regedit چند سوئيچ دارد كه مي توان به صورت خطي آنها را به كار برد و هر كدام عمل خاصي را انجام مي دهند و معمولا آنها را در فيلهاي دسته اي (Batch File) قرار مي دهند.
شكل كلي فرمان Regedit به اين صورت است:
regedit.exe [options] [filename]
Filename نام فايلي است كه به عنوان ورودي (Import) مي خواهيم به رجيستري بفرستيم و از سوئيچ هاي زير مي توانيم به عنوان Option استفاده كنيم:
/S: هنگامي كه فيلي را به وسيله خط فرمان به رجيستري مي فرستيم پيامهايي صادر مي شود.

    

اگر بخواهيم كه اين پيامها صادر نشوند همراه سوئيچ /s از آن استفاده مي كنيم.

/E : خروجي دادن (Export) از رجيستري به فايل مانند:
regedit /e file.reg HKEY_USERS\.DEFAULT

در مثال بالا از كليد HKEY_USERS\.DEFAULT به فايل file.reg خروجي داده ميشود .
/L:system : به وسيله اين سوئيچ مي توانيد محل فايل System.dat را مشخص كنيد.

/U:user : به وسيله اين سوئيچ مي توانيد محل فايل User.dat را مشخص كنيد.

/C: فشرده سازي رجيستري ( فقط در ويندوز 9 )
در ويندوز 98 به طور اتوماتيك هر بار كه ويندوز اجرا مي شود و شروع به كار مي كند از رجيستري يك پشتيبان تهيه مي كند.البته شما با استفاده از يوتيليتي Scanreg.exe نيز مي توانيد اين كار را انجام دهيد.

    اگر رجيستري شما خراب شد چه بايد بكنید؟

در تمامي نسخه هاي ويندوز يك مكانيسم پشتيباني رجيستري ويندوز كه كاملا قابل اطمينان است وجود دارد ، اما به شما توصيه مي شود كه هرگز تنها به آن اطمينان نكنيد و هميشه خودتان نيز پشتيبان تهيه كنيد .
در ويندوز 98 ، در مسير شاخه اي كه ويندوز را نصب نموده ايد (معمولاc:\windows) چندين فايل مخفي وجود دارد از قبيل system.day و user.dat كه رجيستري فعلي را نگهداري مي كنند و فايلهاي system.da0 و user.da0 كه پشتيبان رجيستري مي باشند.
در هنگامي كه رجيستري را با استفاده از مكانيسم ويندوز مي خواهيد بازيابي كنيد ، اعمال زير را بايد انجام دهيد:

1- از منوي Start گزينه Shutdown را انتخاب كنيد و در پنجره جديدي كه باز مي شود گزينه Restart in MS-DOS mode را انتخاب كنيئد و دكمه OK را كليك كنيد.

2- به مسير شاخه اي كه ويندوز را در انجا نصب كرده ايد تغيير مسير دهيد.(مثلا c:\windows)

3- دستورات زير را به كار ببنديد:

Attrib –h –r –s system.dat
Attrib –h –r –s system.da0
Copy system.da0 system.dat
Attrib –h –r –s user.dat
Attrib –h –r –s user.da0
Copy user.da0 user.dat
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

سفارش پایان نامه