انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

تعاريف پايه و نكات كاربردي در لينوكس و يونيكس

در ابتدای كاربا سيستمهای عاملهای يونيكس بيس مثل لينوكس نكات مهمی وجود دارد كه دانستن آنها به هر كاربر در امر آشناشدن با اين سيستم عامل و فهميدن مفاهيم پايه آن كمك ميكند . در اين مقاله تصميم دارم تعدادی از اين مفاهيم را بصورت خلاصه برشمرده و شما را با آنها آشنا نمايم :

1- فرامين و دستورات در محيط سيستم عاملهای گنو / لينوكس به بزرگی و كوچكی حروف حساس يا باصطلاح case sesitive ميباشند ، اين بدان معناست كه كلماتی چون  Mozilla, MOZILLA, mOzilla , mozilla كاملا با هم متفاوت هستند و بعنوان چهار دستور جداگانه تلقی ميشوند .و بصورت پيش فرض فقط دستور mozilla‌ برای اجرای مرورگر اينترنت موزيلا در محيط اين سيستم قابل اجراست و بقيه دستورات بدون نتيجه خواهد بود . همچنين كلمه عبور ورودی شما به سيستم و كلمه رمز عبور نيز از اين قائده پيروی ميكنند .

2- نام فايلها در لينوكس ميتواند حداكثر شامل 256 كاراكتر باشد كه اين كاراكترها كليه حروف و اعداد و ( -  و  _  و  . ) و حتی تعدادی كاراكترهای غير مصطلح ديگر باشد .

3- فايلهائی كه نام آنها با دات يا ( . ) آغاز ميشود را نميتوان با دستور ls‌ ياdir مشاهده و ليست نمود . چرا كه سيستم تصور ميكند اين فايلها دارای خصوصيت پنهان بوده و بايد حتما از دستور  ls –a   برای مشاهده همه فايلهای موجود در مسير جاری استفاده كرد . (a=all)


4- كاراكتر / در لينوكس مشابه همتای خود درداس يعنی \ بوده و به معنای ريشه تمام دايركتوريهای موجود در سيستم فايل لينوكس است . برای مثال برای رفتن به يكی از دايركتوريهای سيستم از دستور cd   /usr/doc   استفاده ميشود .

5- در لينوكس همه دايركتوريها در زير شاخه يك دايركتوری اصلی بنام ريشه يا root‌ قرار دارند و هيچگونه درايوی مثل داس يا ويندوز (c,d,e,f,…) وجود ندارد . اين بدان معناست كه حتی درايوهای فيزيكی مثل هارد ديسكهای متعدد و يا حتی درايوهای شبكه پس از اتصال به سيستم فايل لينوكس در زير مجموعه دايركتوری ريشه root‌ قرار ميگيرند .

6- در فايلهای پيكربندی سيستمی لينوكس كليه خطوط دستوری كه با كاراكتر # شروع ميشوند صرفا حاوی توضيحاتی برای راهنمائی كاربران ميباشند و در هنگام اجرای فايل پيكربندی ناديده گرفته خواهند شد .

7- لينوكس بصورت ذاتی يك سيستم چند كاربره ميباشد و كليه تنظيمات سيستمی  و فايلهای متعلق به هر كاربر در يك دايركتوری اختصاصی وی در شاخه /home/ قرار ميگيرد . تنظيمات كاربری و كلمه شناسائی و ساير تنظيمات اختصاصی اعمال شده در سيستم توسط هر كاربر در دايركتوری home‌ مخصوص وی و در فايلهائی قرار ميگيرد كه همگی با نقطه يا " . " آغاز ميگردند .

8- فايلهای تنظيمات عمومی سيستم در دايركتوری /etc قرار دارند .

9- در لينوكس همچون ساير سيستمهای عامل چند كاربره همه دايركتوريها و حتی تك تك فايلها  حاوی اطلاعات مربوط به خصوصيات  و سطح دسترسی قابل تعريف  permissions  ميباشند .

10- دستورات تكميلی هر فرمان اجرا شده در خط فرمان متنی با كاراكتر  -    و وقتی فرمان كمكی حاوی بيش از يك كاراكتر باشد با  - -   آغاز ميشوند. اين مورد را ميتوان با برخی سوئيچها كمكی فرمان داس  /  مقايسه كرد .

11- هنگامی كه بخواهيد يك فرمان در پس زمينه سيستم اجرا شود بايد پس از تايپ دستور يا فرمان مربوطه كاراكتر & را قرا دهيد .
 
معرفی انواع سيستم فايل در لينوکس و يونيکس و ويندوز

سيستم فايل هر کامپيوتر، امکان ذخيره سازی فايل‌ها و اطلاعات را روی آن فراهم می‌سازد. هنگامی که از داخل برنامه واژه پرداز خود سندی را ذخيره می‌کنيد، اين سيستم فايل است که تعيين می‌کند سند چگونه و کجا ذخيره شود.
ابزارهای ذخيره سازی مانند فلاپی ديسک‌ها، ديسک‌های سخت، درايوهای CD-ROM، درايوهای Zip و... تا قبل از اينکه سيستم‌عامل سيستم فايل را روی آنها تشکيل دهد، قابل استفاده نيستند.
سیستم فایلهای گوناگونی برای سیستم‌عامل‌های مختلف از جمله ویندوز و سیستم عاملهای مبتنی بر یونیکس و لینوکس ارائه شده‌اند که در مورد ویندوز این سیستم فایلها عبارتند از :

انواع سيستم‌های فايل در ويندوز

۱- FAT16 : در سيستم‌عامل داس استفاده می‌شد.
۲- FAT32 : از ويندوز ۹۵ تا me استفاده می‌شد.
۳- NTFS 4.0 : در سيستم‌های nt 4.0 استفاده می‌شد.
۴- NTFS های جديد : از ويندوز ۲۰۰۰ به بعد استفاده می‌شود.

انواع سيستم‌های فايل در یونیکس و لینوکس

اما بحث اصلی ما درمورد سیستم فایلهای مبتنی برلینوکس است که برخی از آنها عبارتند از ext2، ext3، xfs، reiserfs و غیره. این سیستم فایل‌ها در جزئیات فنی دارای تفاوت‌هایی با هم هستند ولی از نظر ساختاری که ایجاد می‌کنند مشابه بوده و تفاوت چندانی باهم ندارند. در این مقاله ما وارد جزئیات فنی هر نوع از سیستم فایلها نشده و تنها ساختار آنها را بررسی خواهیم کرد.

سیستم فایل یا درخت؟

سیستم فایل سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس و لینوکس بصورت یک درخت وارونه پیاده سازی شده است. در یونیکس و لینوکس دیگر شما چیزی به نام درایوهای A، C و ... ندارید. تمام ابزارها و سیستم فایلها شاخه‌هایی از این درخت وارونه هستند. مرکز این درخت ریشه یا root نام دارد که بالاترین سطح سیستم فایل را تشکیل می‌دهد. زیر ریشه، پوشه‌هایی قرار دارند که سایر قسمت‌های سیستم فایل را تشکیل می‌دهند .  سیستم فایل از تعداد زیادی پوشه تشکیل شده‌است که این پوشه‌ها تقریبا در تمامی سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس و لینوکس مشترک هستند. اکنون به تشریح تک تک این شاخه‌ها پرداخته و در میان آن توضیحات اضافه را به شما ارائه خواهم کرد.

پارتیشن‌ها

در سیستم فایل سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس و یونیکس، دیسک‌های سخت می‌توانند پارتیشن‌های متعددی داشته باشند. در این صورت هر پارتیشن دارای یک نقطه اتصال یا mount point می‌باشد که در آن نقطه به درخت سیستم فایل متصل می‌شود. مثلا می‌توانید اطلاعات کاربران سیستم را در یک پارتیشن جداگانه ذخیره نموده و نقطه اتصال آنرا home تعیین کنید که محل قرارگیری اطلاعات کاربران است و به همین ترتیب.

بخش‌های درخت سیستم فایل

اکنون به بررسی تک تک شاخه‌های سیستم فایل می‌پردازیم. توجه داشته باشید که دسترسی به اکثر این شاخه‌ها فقط توسط کاربر ریشه امکان پذیر است.
-شاخه bin: در این شاخه، دستورات سیستم‌عامل که برای تمام کاربران قابل دستیابی هستند و برخی دستورات مدیریتی سیستم قرار می‌گیرند.
-شاخه boot: این شاخه که می‌تواند در یک پارتیشن جداگانه بوده و به پوشه boot متصل شده باشد، حاوی برنامه راه‌نداز بوت سیستم عامل می‌باشد. مانند Grub و Lilo.
-شاخه dev: محل قرارگیری نقطه دسترسی‌های ابزارهای سخت افزاری است. مثلا تمام پورت‌ها، پارتیشن‌ها و... در اینجا دارای یک فایل هستند. برای مثال فایل dev/fd0 نشاندهنده فلاپی درایو سیستم است و به همین ترتیب. بسیاری از برنامه‌های کاربردی از این فایلهای دسترسی برای خواندن و نوشتن داده‌ها بر روی ابزار مورد نظرشان استفاده می‌کنند. مثلا یک برنامه کاربردی فایل dev/fd0 را باز کرده و در آن می‌نویسد. در حقیقت اطلاعات روی درایو فلاپی و دیسکی که در آن قرار دارد، نوشته خواهد شد.
-شاخه etc: در این شاخه فایل‌های پیکربندی برنامه‌های سرویس دهنده و برخی فایلهای سیستمی دیگر قرار می‌گیرند. مثلا فایل پیکربندی سرویس دهنده وب آپاچی در سیستم‌های دبیان در etc/apache/http.conf قرار دارد و به همین ترتیب.
-شاخه home: در این شاخه دایرکتوری‌های خانگی کاربران سیستم و اطلاعات آنها قرار می‌گیرد. بهتر است این شاخه در یک پارتیشن جداگانه قرار گرفته و متصل شود. این کار حفاظت از داده‌های کاربران را بالاتر خواهد برد. ضمنا در صورت نیاز به فرمت و نصب مجدد سیستم، اطلاعات کاربران دست نخورده باقی مانده و پس از نصب مجدد، کلیه تنظیمات شخصی و اطلاعات آنها بدون تغییر باقی خواهند ماند.
-شاخه lib: این شاخه همانطور که از نام آن پیداست، محل قرار گیری فایل‌های کتابخانه برنامه‌ها است. این کتابخانه‌ها توسط برنامه‌های کاربردی و ابزارهای برنامه نویسی بکار گرفته می‌شوند.
-شاخه mnt: این شاخه معمولا دارای زیرشاخه‌هایی مانند floppy و cdrom بوده و محل اتصال سنتی درایوهای فلاپی و CD-ROM می‌باشد. همچنین پارتیشن‌ها دیگر دیسک سخت را نیز می‌توانید در این شاخه متصل نمایید. البته اجباری به این کار وجود ندارد. مثلا در سیستم‌های مبتنی بر دبیان، درایوهای فلاپی و CDROM در شاخه‌های floppy و cdrom که در زیر ریشه قرار دارند، متصل می‌شوند. اتصال و برداشتن اتصال پارتیشن‌ها و درایوها با استفاده از دستور mount صورت می‌گیرد. اشتراکات شبکه را نیز می‌توانید در این شاخه متصل نمایید.
-شاخه proc: این شاخه یک سیستم فایل مجازی است که برخی اطلاعات مربوط به سیستم و هسته از آن قابل دستیابی می‌باشد. مثلا فایل version در این شاخه حاوی اطلاعات هسته سیستم عامل مانند نسخه آن و ... می‌باشد.
-شاخه sbin: دستورات و برنامه‌های مدیریتی سیستم در این شاخه قرار می‌گیرند که مخصوص کاربر root است.
-شاخه tmp: محل قرارگیری برخی فایلهای موقتی برنامه‌های کاربردی است.
-شاخه usr: بسیاری از برنامه‌های کاربردی در این شاخه نصب می‌شوند. مثلا Xwindow در این شاخه قرار دارد. همچنین برخی دستورات و دستورات مدیریتی نیز در مسیرهای usr/bin و usr/sbin قرار می‌گیرند.
-شاخه var: این شاخه که معمولا در کامپیوترهای سرویس دهنده در یک پارتیشن جداگانه قرار می‌گیرد، مخصوص برنامه‌های سرویس دهنده‌ای مانند وب و FTP و بانکهای اطلاعاتی است. مثلا فایل‌های مربوط به یک وب سایت می‌توانند در var/www قرار گیرند. به دلیل اینکه در برخی از حملات DOS دیسک سخت سیستم با فایل‌های آشغال پر می‌شود، این شاخه را در یک پارتیشن جداگانه قرار می‌دهند که در صورت قرارگیری تحت حمله و پرشدن احتمالی دیسک سخت، کل سیستم عامل دچار وقفه نگردد و آسیب به همان قسمت محدود شود.
تمامی شاخه‌هایی که در بالا توضیح داده شد، می‌توانند در پارتیشن‌های جداگانه قرار داده شوند. ولی ضرورتی ندارد.

پارتیشن swap

هنگام نصب لینوکس، پارتیشنی به نام swap می‌سازید. کاربرد این پارتیشن چیست؟ این پارتیشن که تحت ساختار سیستم فایل جایی متصل نمی‌شود، محل قرارگیری swapping file لینوکس که همان حافظه مجازی روی دیسک سخت است، می‌باشد. بهتر است حجم آنرا برابر یا ۲ برابر حافظه سیستم خود تعیین نمایید.اصول اوليه سطوح دسترسي فايل در يونيكس و لينوكس

درمقايسه با سيستم عامل ويندوز و ساير سيستمهای عامل ديگر ، سيستمهای يونيكس و خانواده گنو/لينوكس در طراحی قوانين دسترسی به فايل از شكلی مستحكم تر و كارا تر بهره جسته اند و در اين مقاله سعی ميشود تا بطور خلاصه به بيان تفاوتها و نقاط قوت آن پرداخته شود .
اولين و برجسته ترين تفاوت در اينجاست كه سيستمهای مبتنی بر يونيكس به معنای كاملا واقعی سيستمهائی چند كاربره هستند و برای هرفايل به تنهائی يا يك دايركتوری ميتوان سطوح دسترسی كاربران و گروه های كاربری تعريف كرد و هر كاربر بصورت پيش فرض دارای يك محدوده امن اطلاعاتی از فايلهای شخصی خانگی است.
 چيزی كه در اينجا در باره كاربران و گروه های كاربری لازم به ذكر است اين است كه هر كاربر در سيستم يونيكس يك دايركتوری شخصی به نام home خواهد داشت كه كليه اختيارات دسترسی فايل در آن برای او مجاز بوده و ميتواند در آن به ايجاد و حذف فايل يا عمليات ديگر بپردازد و هيچيك از كاربران يا گروههای ديگر بجز كاربر ريشه root در حالت عادی و بدون اجازه او نخواهند توانست به اطلاعات او دسترسی يابند .(نكته مهم امنيتی)
در سيستمهای مبتنی بر يونيكس مثل لينوكس هر كاربری كه مالك يا ايجادكننده يك فايل يا دايركتوری باشد خواهد توانست با تعين سطوح دسترسی فايل يا دايركتوری مربوطه برای ديگر كاربران يا گروههای كاربری آنان را از امكان خواندن و ايجاد تغيير و يا اجرای فايل اجرائی محروم يا بهره مند سازد .
بديهی ايست كه مجوزهای تعريف شده برای يك گروه كاربری بر روی تمام اعضای آن گروه اعمال شده و هر كاربر عضو آن گروه از تمام مزايا يا محدوديتهای موصوف بهره مند خواهد شد .
بطور كلی سه سطح دسترسی برای هر فايل يا دايركتوری تعريف ميشود كه عبارتست از :

1 - Read permission (r) يا مجوز خواندن : مجوز خواندن محتوای يك فايل را به يك كاربر ميدهد و برای دايركتوريها امكان ليست كردن محتويات داخل دايركتوری را برای كاربر فراهم ميسازد.

2 - Write permission (w) يا مجوز ايجاد تغييرات : امكان ايجاد تغييرات در محتوای فايلها را به كاربر اهدا ميكند . برای دايركتوريها اين گرينه امكان ايجاد فايل جديد در دايركتوری يا حذف فايلهای موجود در آن را برای كاربر مهيا ميسازد حتی اگر اين كاربر يا گروه كاربری مالك يا ايجاد كننده اصلی فايل يا دايركتوری نباشد.

3 - eXecute permission (x) يا مجوز اجرا : اين مجوز در مورد فايلهای اجرائی امكان اجرای فايل را به يك كاربر ميدهد و در مورد يك دايركتوری اين گزينه امكان ورود به داخل دايركتوری را به كاربر يا گروه خاص ميدهد . توجه داشته باشيد كه اين گزينه را با گزينه Read اشتباه نگيريد ، چون صرفا با داشتن مجوز  execute‌و بدون داشتن مجوز read  كاربر يا گروه ميتواند وارد دايركتوری خاصی شوند ولی امكان خواندن محتويات داخلی آن دايركتوری بهيچ عنوان برايشان فراهم نخواهد بود .

هميشه تركيبی از سطوح سه گانه مجوزهای فوق الذكر قابل استفاده است برای مثال شما در صورت مالكيت يك فايل ميتوانيد دسترسی به آنرا صرفا برای شخص خود تعريف و ساير كاربران و گروهها را ازديدن يا اجرا و ايجاد تغيير در آن محدود نمائيد.

نكته : يك كاربر حتی ميتواند يك فايل يا دايركتوری را كه مالك و ايجاد كننده اصلی آن خود اوست برای كاربران ديگر قابل دسترسی و برای خودش غير قابل دسترسی تعريف كند كه به اين صورت حتی خودش از كليه مزايای فايل مربوطه محروم خواهد شد و در آينده هم قادر نخواهد بود تا با ايجاد تغيير مجددا به آن فايل يا دايركتوری  دسترسی پيدا كند . در اينجاست كه مدير سيستم يا كاربر ريشه root‌ تنها كسی خواهد بود كه بصورت پيش گزيده با داشتن كليه مجوزهای لازم شامل خواندن و نوشتن و اجرا امكان تغيير مالكيت و سطوح دسترسی كاربران و گروهها را داشته و ميتواند تغييرات لازم را در سيستم اعمال نمايد .

ذكر اين نكته بسيار مهم خالی از لطف نيست كه حفظ و حراست از اطلاعات حياتی سيستم مثل كلمه عبور كاربر ريشه يكی از مهمترين جنبه های امنيت سيستمهای مبتنی بر يونيكس ميباشد .

بيائيد تا باذكر يك مثال در مورد يك فايل و يك دايركتوری به بررسی موضوع بپردازيم :
در اين مثال فرض شده  كه در مسير جاری يك فايل به نام a_file و يك دايركتوری به نام a_directory وجود دارد و با اجرای فرمان  ls –l‌  در خط فرمان  اين اطلاعات بدست آمده است :
$ ls -l
total 1
-rw-r-----     1   mehrdad    users           0      Jul   8 14:11    a_file
drwxr-xr--    2   mohsen     users        1024    Jul   8 14:11  

انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 دانلود مقاله | انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه