انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

بارکد و اطلاعاتی درباره بارکد
________________________________________
بارکد چیست؟

به زبان ساده مى توان گفت: مجموعه اى از میله ها یا خطوط سیاه رنگى که معمولاً بر روى زمینه اى سفید چاپ مى شود و به وسیله آن از کالاى خریدارى شده شناسایى لازم به عمل مى آید و قیمت آن مشخص مى شود و اگر به دنبال تعریف دقیق ترى هستید، باید گفت:
بارکد عبارت است از انتقال داده ها از طریق امواج نورى. آنها مجموعه اى از خطوط میله اى موازى با عرضهاى گوناگون (پهن و نازک)هستندکه اندازه هر خط معنا و مفهوم خاصى براى دستگاه بارکدخوان دارد.
در حقیقت دستگاه بارکدخوان ماشینى است که اطلاعات را به شکل بصرى بر روى صفحه نمایش مى دهد.

ضرورت استفاده از بارکد:

گرداندن یک فروشگاه کار مشکل و پردردسرى است. مدیران و صاحبان آن باید از میزان موجودى که از هزاران کالاى کوچک و بزرگ دارند، مطلع باشند (کالاهایى که مجبور به خرده فروشى آن هستند و در زمان طولانى از انبارهایشان بیرون مى روند.)
همین طور که فروشگاهها، بزرگ و بزرگتر شدند تا به فروشگاههاى زنجیره اى امروزى رسیدند، کار مشکل و مشکل تر شد. نخست مجبور شدند در فروشگاهها را هرچند وقت یکبار ببندند و تمام کیسه ها و بسته ها و کنسروها را شمارش کنند. کار بسیار دشوارى بود.
این کار سخت و هزینه بردار بیش از یک بار در سال انجام نمى شد (انبارگردانى)، بنابراین مدیران فروشگاهها مجبور بودند بیشتر کارهایشان را بر اساس حدس و گمان انجام دهند و در نهایت این نیاز مادر اختراع شد!

سیستم بارکدگذارى چگونه آغاز شد؟

در سال ۱۹۳۲ گروهى از دانشجویان رشته مدیریت بازرگانى دانشگاه هاروارد، تصمیم گرفتند روشى را انتخاب کنند تا بر اساس آن مشتریان کالاى مورد نظرشان را از درون کاتالوگى پیدا کنند و سپس با برداشتن کارت هاى خاص چسبانده شده در کنار نام هر کالا و تحویل به مسؤول کنترل و قرار دادن آن در دستگاه کارت خوان و پانچ، مستقیماً کالا را از طریق انبار به باجه کنترل انتقال دهند و صورتحساب کامل را دریافت کنند و مهم تر از همه صاحبان فروشگاه از موجودى انبار خود اطلاعات به روزى داشته باشند.
البته ایده سیستم «بارکدینگ» مدرن و پیشرفته از سال ۱۹۴۸ وارد سیستم تجارى شد.

سیستم بارکد امروزى چگونه شروع به کار کرد؟

سال ۱۹۴۸ بود که رئیس یک فروشگاه مواد غذایى در آمریکا از کار کند و بى دقت کارکنان فروشگاه به ستوه آمد و براى پیدا کردن راه حل به مسؤولان دانشگاه (Drexel) مراجعه کرد تا تقاضاى ساخت سیستم کنترل خودکارى را داشته باشد، اما مسؤولان دانشگاه از این نظریه استقبال نکردند.
یکى از دانشجویان فارغ التحصیل این دانشگاه به نام باب سیلور «Bob Silver» این گفت و گو را شنید و آن را با یکى از دوستانش Norman Joseph Woodland در میان گذاشت و تصمیم گرفتند براى ساخت چنین سیستمى شروع به کار کنند. آنها در شروع از رمز و الفباى سیستم مورس الهام گرفتند و سعى کردند با چاپ و طراحى میله هاى پهن و باریک این شیوه را راه اندازى کنند و مدتى بعد هم به فکر سیستم بارکد نقطه اى و دایره اى افتادند.
سال ۱۹۴۹ بود که توانستند اختراع خود را ثبت کنند و در سال ۱۹۵۲ نخستین سیستم بارکدخوان را ساختند. «وودلند» که از سال۱۹۵۱در شرکت IBM مشغول به کار شده بود، توانست با استفاده از موقعیتهایى که در آنجا برایش ایجاد مى شد، به کمک دوستش در سال ۱۹۵۲ دستگاهى به بزرگى یک میز تحریر بسازد و ۲ جزء اصلى در آن تعبیه کرد:
۱- یک حباب (لامپ) ۵۰۰ واتى به عنوان منبع نور.
۲- با استفاده از آنچه در سیستم ساخت فیلم (براى تراک هاى صوتى استفاده مى شد) مجرایى لوله اى ساخت و این لوله را به یک نوسان سنج متصل کرد و سپس یک قسمت کاغذ را به شکل کدهاى خطى در جلوى پرتوى نور خارج شده از منبع نور، علامت گذارى کرد. پرتو منعکس شده به مجرا مى رسید و در طرف دیگر گره اى ناشى از حباب پرقدرت کاغذ را مى سوزاند. او بدون هیچ کم و کاست به آنچه مى خواست، رسیده بود. درحالى که کاغذ حرکت مى کرد، علایم روى دستگاه نوسان سنج تغییراتى مى کرد و در نهایت توانسته بودند دستگاهى داشته باشند که به کمک آن موضوعات چاپ شده، خوانده مى شد.
بعداً متوجه شدند لامپ ۵۰۰ واتى میزان الکتریسیته اى زیادتر از آنچه آنها نیاز داشتند، تولید مى کند و میزان اضافى، علاوه بر بالا بردن هزینه ها، گرماى اضافى هم تولید مى کرد و از طرفى نگاه کردن به آن باعث آسیب چشم مى شد، بنابراین به فکر استفاده از منبعى افتادند که تمام نور مورد نیاز آنها را در فضاى کوچکى متمرکز کند. همان کارى که امروزه «لیزر» انجام مى دهد، اما در سال ۱۹۵۲ لیزر موجود نبود!
بعدها با گسترش و تولید لیزر «Laser» توانستند دستگاههاى بارکدخوان ارزان ترى تولید کنند. گرچه «باب سیلور» فرصت استفاده درست از دانش خود را در شرایط آسان تر نیافت و در ۳۸سالگى فوت کرد، اما همکارش کار را ادامه داد.
در سال ۱۹۷۲ سیستم بارکد نقطه اى نیز در عمل مورد استفاده قرار گرفت، اما این روش چندان موفق نبود (زیرا حین چاپ براحتى مغشوش مى شد.)
در سال ۱۹۷۴ وودلند در IMB سیستم بارکد خطى را گسترش داد و نخستین محصول خرده فروشى (محصولاتى چون آب میوه و آدامس) به این طریق فروخته شد. (و جالب اینکه در حال حاضر یک بسته از آن آدامس در موزه اى در آمریکا نگهدارى مى شود)
و سرانجام آقاى وود در سال ۱۹۹۲ توانست مدال ملى تکنولوژى را بابت به کارگیرى سیستم بارکد دریافت کند. (تنها به خاطر استراق سمع دوستش آقاى سیلور!)
خلاصه آنکه، بارکدها و سایر برچسب هاى خوانا در جایى که نیاز به خوانده شدن اطلاعات با پردازش توسط کامپیوتر وجود دارد، استفاده مى شوند و کاربرها به عوض تایپ کردن رشته اى طویل از داده ها، تنها بارکد مورد نظر را جلوى دستگاه بارکدخوان قرار مى دهند و پردازش بدون نیاز به نیروى انسانى به طور کاملاً خودکار انجام مى شود. بنابراین بارکد شیوه شناسایى و تعیین هویت خودکار داده ها است.
رقمى که توسط بارکد تولید مى شود، عموماً محصول خاصى را نشان مى دهد. سیستم بارکدینگ به طور معکوس هم کار مى کند، یعنى قادر است با دریافت رقم مربوط به یک محصول، بارکد مورد نظر را ایجاد بکند و در واقع نوعى خود شناسایى انجام مى شود.

فواید بارکد کردن

1- مصون بودن از خطاپذیرى به علت کاهش دخالت نیروى انسانى و وارد نشدن دستى اطلاعات.
۲- دسته بندى دقیق اطلاعات.
۳- سرعت بالا به همراه صحت ۱۰۰درصد.
۴- دسترسى آسان به اطلاعات واقعى و حقیقى (در جریان روند مدیریت) البته اگر: با دقت تمام کالاها در فروشگاهها بارکدگذارى شوند تا مراجعه کنندگان دچار دردسرهایى که ما با آن خوب آشنایى داریم، نشوند

كاربردهاي CONTACTLESS CARD :

از كاربردهاي اين كارت مي توان به موارد زير اشاره نمود:
1-سيستم نگهدارنده زمان ورود و خروج
اين سيستم ازدو قسمت تشكيل شده است :
كارت پرسنلي كارمند از نوع CONTACTLESS همراه باMICROCHIP وكارت خوان با اطلاعات جنبي .
اين نوع كارت با فضاي KB 1 مي تواند اطلاعات 30 روز را در60 خط ذخيره كند.اين اطلاعات هم در كارت و هم در دستگاه READER ذخيره مي شود.
2-سيستم كنترل ورود
اين سيستم از سه قسمت اصلي تشكيل شده است :
كارت CONTACTLESS به عنوان كليد ، READER با سيستم كنترل ورودي و قفل الكتريكي در.
اطلاعات مربوط به باز شدن در هم دركارت و هم درREADER قرار دارد و زماني كه كارت روبرويREADER قرار مي گيرد قفل در به صورت الكتريكي بازمي شود . مي توان چك كرد كه چه كسي و در چه زماني وارد منزل يا اتاق شده است.
3-سيستم كارت عضويت هتلها ، رستورانها و باشگاهها
4-سيستم كارت تلفن
5-سيستم قابل استفاده در بخش حمل و نقل و كارهاي بازرگاني
6-سيستم مورد استفاده درمعاملات بانكي به عنوان جايگزين پول
7-به عنوان گواهينامه

انواع باركد :

سمبلهاي مختلفي براي باركد وجود دارد كه در جزييات فني با هم فرق دارند اين جزييات عبارتند از:
عرض نوارها، ست كاراكتر،روش به رمز در آوردن، خصوصيات CHECKSUM وغيره دو نوع باركد وجود دارد: خطي و دو بعدي .


باركد خطي :
يك باركد خطي مي تواند حداكثر حدود 20 كاراكتر را در خود جاي دهد .اسكن كردن يك باركد دسترسي اتوماتيك به اطلاعات بانك داده را ميسر مي كند . اين باركد به دو قسمت تقسيم مي شود كه هر قسمت داراي انواع مختلفي مي باشند كه در ادامه توضيح داده شده است :

1- باركد رقمي :
اين باركد شامل انواع زير است :
EAN-13 (مخصوص اروپا )
EAN-8 (نوع فشرده كد EAN براي استفاده در توليدات كوچك )
UPC-A (مخصوص توليدات جهاني در امريكا و كانادا )
UPC-E (نوع فشرده كد UPC براي استفاده در توليدات كوچك )
CODE11 (مورد استفاده در تجهيزات مخابراتي )
 فشردهINTERLEAVE 2 OF 5 (كد جهت استفاده در صنعت و بارهاي هوايي )
 قديميINDUSTRIAL 2 OF 5 (يك نوع كد )
STANDARD 2 OF 5 (يك نوع كد قديمي )
 برايCODA BAR (يك نوع كدقديمي استفاده درسيستم كتابخانه ها و بانكهاي خون)
 )PLESSEY (يك نوع كد قديمي
MSI (نوع تغيير يافته PLESSY كه در امريكا استفاده مي شود)
 (سرويس ارسالPOSTNET اتوماتيك پستي در امريكا )

2- باركد ALPHANUMERIC:
اين باركد انواع زير را دارا است :
 در تمام كشور ها )CODE 39 (مورد استفاده
CODE 93 (كد فشرده شبيه به كد 39 )
 قابليت ذخيره و چگالي بالا مورد استفاده درCODE 128 (داراي تمام كشورها)
 39 )LOGMARS (شبيه به كد

باركد دوبعدي :
باركد دوبعدي مي تواند تا 1850 كاراكتر را در يك سمبل ذخيره كند و مي تواند مقدار قابل توجهي آسيب را تحمل كند در حاليكه به وسيله اسكنر مي تواند خوانده شود.
اين نوع باركد داراي انواع مختلف زير مي باشد :
PDF 417 (مناسب براي به رمز در آوردن حجم بالاي اطلاعات )
 DATAMATRIX (مي تواند حجم بالاي اطلاعات را نگهداري كند‌)
 طول ثابت كه براي بسته بندي اتوماتيك استفاده ميشود)MAXICODE (داراي
QR  و تاييد سفارش )CODE (براي كنترل مواد
DATA CODE
CODE 49
16K

چاپ باركد :
نشانه هاي باركدممكن است به روشهاي مختلفي ايجاد شوند كه در زيربه آنها اشاره شده است :
توسط علامت گذاري مستقيم،توسط قلم ليزري يا چاپ جوهرافشان،يا به طورعادي تر و عمومي تر بوسيله تصوير كردن يا چاپ نشانه باركد بر روي يك بر چسب مجزا . اصطلاح چاپ يا چاپگر در اينجا به موضوع توليد باركد اشاره دارد.

چرا ADSL را رایگان نمی کند چرا هیچ فعالیت در این زمینه نشده است چرا قیمت اینترنت پایین نیامده
درباره  بارکد
 
بارکد تقریبا در تمام بخشهای زندگی ما وجود دارد , در سوپر مارکتها , بیمارستانها زندانها و حتی در خانه خودمان !
بارکد تقریبا به عنوان بخشی از زندگی روزمره ما مورد قبول همه قرار گرفته اما واقعا بارکد چیست و چه چیزی را نمایش میدهد ؟
مطمئن باشید فقط شما نیستید که دوست دارید سر از راز این خطوط و فضاهای میان آنها دربیاورید خطوطی که هر روز حد اقل بر روی برچسبهای مواد غذائی یا نامه های پستی خود می بینید . همه آنها به نظر یکسان می آیند اما اینچنین نیست زیرا هر صنعتی روش کدگذاری مخصوص به خود را دارد و از آن به عنوان استاندارد استفاده میکند که در بخشهای بعدی این روشها را توضیح خواهیم داد . اگر در فکر بکارگیری تکنولوژی بارکد در شغل خود هستید موارد مهمی است که باید در نظر بگیرید تا این تکنولوژی بر تمام مشکلات شما غلبه کرده و کار شما را سهولت ببخشد .
به تمام سوالاتی که در ذهن شما نقش بسته به درستی پاسخ دهید  تا بتوانید برنامه خود را اجرا کنید .
 
در این  صفحات شما درباره موارد زیر اطلاعاتی را به دست خواهید آورد :
 
* - بارکد
* - روشهای کدگذاری
* - انواع بارکد خوان ( ثابت و سیار )
* - سازگاری بارکد با کامپیوتر شما
* - چاپ بارکد
* - صنایع و نرم افزارها
 
 
 
انواع مختلف روشهای کدگذاری
 
بارکد در شکلهای مختلف ارائه میشود که ساده ترین نوع آن را حتما در فروشگاهها و یا سوپر مارکتها دیده اید .
اما استانداردهای دیگر بارکد هم وجود دارد که در صنایع مختلف استفاده می شود مثل : مراکز درمانی , کارخانه های صنعتی و ... که تمام اینها نحوه کدگذاری (Symbology) منحصر به فرد برای خود را دارند که غیر قابل تغییر هستند.  حال این سوال پیش می آید که چرا اینهمه کدهای متفاوت وجود دارد ؟ این سوال به سادگی قابل جوابگوئی است چرا که  Symbology های مختلف برای حل مشکلات صنایع گوناگون به وجود آمده اند .
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 دانلود مقاله | انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه