انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

انقلاب RFID :انفجار در كهكشان ماركني،اینترنت و مخابرات
اگر ذیل "هربرت مارشال مك لوهان" در وبگاه "ویکی پیدیا" جست‌وجو کنید، ملاحظه خواهید کرد كه وی تاريخ بشريت و توسعۀ رسانه‌ها را به چهار دورﮤ شفاهي، كتبي، چاپي (يا كهكشان گوتنبرگ) و الكترونیکي (با آغاز از كهكشانی موسوم به"ماركني") تقسيم‌بندی مي‌كند. در كهكشان ماركني، رسانۀ "راديو" و به بيان روشن‌تر: فركانس راديويي و يا طيف فركانس، محمل فراخ‌بخش بزرگي از پيام‌رساني‌ها و ارتباطات است.
مي‌دانيم كه طي بيش از يك قرن، رسانه‌های راديویی، حركت موفقیت‌آمیزی را از "تنه به شاخه" و از "شاخه به برگ‌ها و ميوه" ها‌ي شجرۀ طيبۀ ارتباطات و مخابرات، پشت سر گذاشته‌اند (كي مرام، ايرج، ش 17 ماهنامۀ دنياي مخابرات و ارتباطات، خرداد 1384)
اكنون RFID (يا شناسايي راديويي: Radio Frequency IDentification) به "دوزندﮤ" همه چيز و همه كس به هم بديل شده است چرا كه فناوري RFID، "اينترنت‌چيزها" را (شميراني، علي، ش 26 ماهنامۀ دنياي مخابرات و ارتباطات، فروردين 1385 و پیش‌شمارۀ هفته‌نامۀ بزرگراه فناوری، اردیبهشت 1385) مطرح كرده است.
در مقالۀ "حركت راديو از تنه به شاخه" به درستي پيش‌بيني شده بود كه: "پي‌بستر شبكه‌هاي مخابراتي را اگر با تنه درخت مقايسه كنيم و خطوط مشتركين و شبكه دسترسي را به شاخ و برگ‌هاي تنه درخت تشبيه کنیم، فناوري‌هاي راديويي، در طي يك قرن، حركتي تاريخي را از تنه به سمت شاخه‌هاي كوچك و ظريف درخت ارتباطات، پشت سر گذاشته‌اند. اين بدان معناست كه راديو، به مرور، از خطوط انتقال ميان مراكز تلفن بين‌شهري، بين‌الملل و حتي درون‌شهري، تبعيد شده و در بخش دسترسي مراكز محلي سكني گزيده است."
(ماهنامۀ دنياي مخابرات و ارتباطات، سال دوم، شمارۀ 17، صفحۀ 15ـ خرداد 1385)
اكنون، تنها، يك سال پس از انتشار آن مقاله، پديدۀ تراشۀ شناسايي راديويي و خوانش‌گر شناسايي راديويي، انقلاب RFID را مطرح كرده است كه چيزي نيست جز گسترش انفجارگونۀ كهكشان ماركني و ادامۀ سلطۀ آن در تمام زندگي فردي و اجتماعي ما.
البته این " ادامۀ سلطۀ كهكشان ماركني" با یک دگرگوني مفهومي همراه است: اگر مك لوهان، تحت این نام، سلطۀ رسانه‌هاي راديوـ تلويزيوني را مي‌فهميد (زيرا او در اوج رواج راديو و تلويزيون و در آغاز عصر ماهواره‌هاي مخابراتي زندگي مي‌كرد و با شروع عصر ديجيتال، در سال 1980 چشم از جهان فروبست) ما اما امروزه تحت اين نام بايد " اينترنت‌چيزها"، " تجارت سيار"، " فروشگاه آينده"، "روبی" و خيلي چيزهاي نوظهور ديگر را درك كنيم كه همگي فناوري‌هايي مبتني بر راديو و شبکه‌های رادیویی در بخش دسترسي هستند.
آري، با ظهور RFID انفجاري عظيم در كهكشان ماركني، پديد آمده است و با وقوع كامل آن، RFID به‌زودي بخشي جدايي‌ناپذير از وجود ما، چيزها و موجوديت‌ها، حيوانات اهلي و وحشي و خلاصه همۀ زندگي روي كره خاكي مي‌شود. همين‌جا بايد ذكر كرد كه RFID اينترنت چيزها را هم پشت سر خواهد گذاشت و به اينترنت همه چيز و همه كس جامۀ عمل خواهد پوشاند.

آشنایی با فناوری RFID:
شناسايي از طريق امواج راديويي (RFID) يكي از تكنولوژي‌هايي است كه موجي از احساسات را تحريك كرده است.
كافي است در اينترنت يك جست‌وجوي ساده داشته باشيد تا مقالات متعددي در ستايش اين باركدهاي هوشمند و نامرئي بيابيد و نيز به سايت‌هايي دست‌ يابيد كه RFID را ابزاري در دست دولت براي كنترل مي‌‌دانند. به‌طور كلي، RFID يك ميكروچيپ كوچك (ريزتراشه) است با مقداري مدار چاپي و يك آنتن.
اما بخش دوم اين سيستم هم يك دستگاه رمزخوان (Reader) است كه امواج راديويي را در يك فركانس مشخص (مثل سيستم قفل از راه دور اتومبيل‌ها) براي RFID ارسال مي‌‌كند. در واقع ميكروچيپ در اين حالت بيدار مي‌‌شود و حضور و هويت خودش را براي دستگاه رمزخوان اعلام مي‌‌كند. آن‌چه رمزگذاري مي‌‌شود به يك كامپيوتر ميزبان انتقال داده مي‌‌شود و هويت مربوطه سپس در پايگاه داده‌رساني، اسكن و شناسايي مي‌‌شود.
بنابراين، RFID چيزي فراتر از باركد است چرا كه داراي يك سيستم اتوماتيك پويشگر (اسكن‌كننده) است. افزون بر اين ، اطلاعات ارسالي در سيستم RFID به مراتب بيشتر از تعدادي ميله چاپي ضخيم و باريك (باركد) است.
به عنوان مثال اگر بر روي يك نوار كاغذ برچسب RFID باشد، كاملاً مشخص خواهد بود كه چه وقت و كجا ساخته شده است. و چقدر ازكاغذها امكان دارد باطله باشد و به اين ترتيب مي‌‌توان از ميزان ضايعات كاغذ كاست.
در يك مثال ديگر، مي‌‌توان به چاپخانه‌اي بسيار بزرگ اشاره كرد كه در آن RFID به پالت‌ها چسبانده شده تا به سرعت بتوان فهميد كه پالت‌ها از كجا آمده‌اند و الان در كجاي كارگاه قرار دارند.
در چنين حالتي هم مي‌‌توان نمونه‌هاي مورد نظر را يافت و هم بيماران را زير نظر داشت كه آيا به‌صورت صحيح تحت معالجه و مصرف دارو هستند يا خير؟
از سوي ديگر، آژانس‌هاي هواپيمايي هم در حال جايگزين‌سازي RFID با باركدها هستند تا بتوانند در نظام تحويل بار بهبود ايجاد كنند. اين مسأله تا هشتاد درصد دقت و اطمينان را بالا برده است.
اما مشكل اينجاست كه RFID به مثابه يك تكنولوژي در سال 2006 در قالب يك نيروي اخلالگر ديده مي‌‌شود و هنوز در عمل طرح زنده و رايجي در قبال آن وجود ندارد و البه چنين اتفاقي هميشه در مرحله تست گسترده يك پديده پيش مي‌‌آيد.
در عين حال، بايد گفت شركت وال مارت دنبال شركت‌هايي است كه بتوانند چنين سرويسي را گسترده‌تر به آن بدهند. انگيزه اصلي وال مارت در به‌كارگيري RFID اين است كه مي‌‌تواند اقلام مورد فروش خودش را سه برابر سريع‌تر از قبل عرضه كند.
البته مقاومت‌هايي هم در برابر قيمت RFID بروز كرده است كه به نظر مي‌‌رسد تا درك ميزان فوايد آن ادامه داشته باشد.
از ديگر سو، شركت‌ مارك اند اسپنسر انگليس هم كار استفاده از RFID را شروع كرده و مي‌‌خواهد از آن در لباس‌هاي زنانه و مردانه استفاده كند.
اما جالب‌تر از همه استفاده از RFID بر روي تيغ اصلاح بود كه توسط كمپاني تسكو (Tesco) صورت گرفت. هدف اين شركت از كاربرد RFID در تيغ‌هاي اصلاح اين بود كه از كش رفتن آن‌ها از سوپرماركت‌ها- كه امري رايج بود- جلوگيري كند.
هنوز مدتي از استفاده از اين روش نگذشته بود كه موجي از اعتراض به پا شد و علت آن هم اين بود كه معترضان بر اين باور بودند كه اين اقدام به نقض حريم شخصي مي‌‌انجامد. در واقع از هر كس اين تيغ‌هاي اصلاح را در دست داشت، چه خريدار و چه سارق عكس گرفته مي‌‌شد!
افزون بر اين، بليت‌هاي مسابقات فوتبال جام جهاني در آلمان هم با RFID تجهيز شد. رمزگذاري بليت‌هاي مسابقات جام جهاني با اين هدف صورت گرفت تا اين اطمينان به وجود آيد كه تماشاچيان از ورودي‌هاي خودشان وارد ورزشگاه‌ها مي‌‌شوند و در جاهاي خاص خودشان هم مستقر مي‌‌شوند و از بوفه‌هاي مربوط به قسمت خودشان استفاده مي‌‌كنند. علاوه بر اين، كاربرد RFID در بليت‌هاي مسابقات فوتبال جام جهاني يك فايده ديگر هم داشت و آن جلوگيري از جعل بليت‌ها است.
طبق محاسباتي كه به عمل آمده است، استفاده از برچسب RFID در اين بليت‌ها حدود 10 سنت (با واحد يورو) به قيمت بليت‌ها اضافه كردد كه با توجه به 2/3 ميليون بليت در نظر گرفته شده به 320 هزار يورو بالغ شد و به عبارت بهتر استفاده از RFID براي برگزاركنندگان مسابقات فوتبال جام جهاني 32 هزار يورو هزينه در برداشت.
شركت فيليپس كه باني اين اتفاق است، اميدوار است كه اين تجربه به افزايش ميزان تقاضا براي استفاده از RFID بينجامد و همين امر سبب شود تا هزينه‌هاي استفاده از اين تكنولوژي در آينده كاهش يابد.


چرا به RF ID نياز داريم ؟
توسعه سازمان و گسترش آن بدون داشتن استراتژي كنترل تردد مطمئن، كاري بس دشوار است و درصورتيكه برنامه اي مدون و صحيح نداشته باشيد  با مشكلات فراواني در خصوص مديريت منابع انساني و حفظ دارايي هاي سازمان برخورد خواهيد كرد. يكي از ابزارهايي كه مارا در اين راستا ياري خواهد رساند RF ID مي باشد. با نصب و راه اندازي اين سيستم امكانات زير ايجاد خواهد شد :
1-      كنترل حضور و غياب پرسنل و همچنين مديريت جابجايي اقلام و تجهيزات
2-      رديابي مسير حركت افراد و تجهيزات
3-      امكان گزارش گيري هاي متنوع از سيستم
4-      تعريف حقوق دسترسي تردد افراد به مكان هاي مختلف

در زير هر يك از موارد فوق توضيح داده خواهد شد :
1-     كنترل حضور و غياب پرسنل و همچنين مديريت جابجايي اقلام و تجهيزات
در سيستم مديريت تردد افراد،كليه پرسنل داراي كارت تردد و تجهيزات مورد نياز داراي Tag خواهند شد.زمانيكه فرد يا تجهيزات از جلوي كارت خوان عبور داده مي شوند شماره مشخصه آن در سيستم ثبت خواهد شد. اطلاعات ثبت شده موارد زير را شامل مي شود :
الف : زمان عبور
ب : شماره گيت
د : شماره مشخصه يا ID
نرم افزار سيستم با گرد آوري اين اطلاعات و پردازش آن ها ، اقدام به ارائه گزارش حضورو غياب و همچنين وضعيت نقل و انتقال تجهيزات را خواهد داشت.
2-     رديابي مسير حركت افراد يا تجهيزات
با توجه به اطلاعات ثبت شده مي توان تحليلي از عبور افراد و تجهيزات نمود و بدينوسيله محل دقيق فرد يا شي را در سازمان رديابي كرد. بطور مثال اگر سه دروازه A , B , C را درنظر بگيريد اگر فردي از گيت A عبور كند ولي گيت B آن را ثبت نكرده باشد مي توان نتيجه گرفت كه فرد در مكاني بين گيت A و B قراردارد و به نقطه C هنوز نرسيده است. از اين خاصيت نه تنها در جهت رديابي ويافتن افراد استفاده ميشود بلكه اين تكنولوژي امكان رديابي اقلام و تجهيزات را مهيا مي سازد.
3-     امكان گزارش گيري هاي متنوع از سيستم
ثبت اطلاعات در دروازه ها و قسمت هاي مختلف ، نرم افزار را قادر خواهد ساخت تا گزارش هاي متنوعي را جهت تصميم گيري هاي مديريتي و آماري ايجاد نماييم . گزارش ورود و خروج ، گزارش تردد افراد به مكان هاي غير مجاز ، گزارش آماري از ميزان زمان متوسط صرف شده پرسنل براي ناهار و  . . . . از جمله اين گزارش ها محسوب مي شوند.
    4-تعريف حقوق دسترسي تردد افراد به مكان هاي مختلف جهت ايجاد محدوديت تردد افراد به قسمت هاي غير مجاز ، اقدام به تهيه ليست اجازه تردد يا ليست دسترسي افراد در سيستم نرم افزاري مي شود . با تعريف اين ليست  به راحتي مي توان از ورود افراد به قسمت هايغيرمجاز توسط گيت هاي مختلف جلوگيری كرد .

ابزار و تجهيزات مورد نياز جهت راه اندازي پروژه RF ID  :
جهت راه اندازي و نصب سيستم مديريتت تردد افراد يا RF ID نياز به تجهيزات زير مي باشد :
1-      كابل كشي شبكه
2-      تهيه و نصب Controller ها
3-      تهيه و نصب Reader يا كارت خوان ها
4-      نرم افزار مركزي كه نقش مغز متفكر سيستم را بازي خواهد كرد.
5-      كارت هاي فعال و غير فعال (Tag)

انواع كارت ها (TAG ها) :
كارت هاي RFID را مي توان به دو دسته فعال و غيرفعال دسته بندي نمود. كارت ها يا Tag هاي فعال به دليل داشتن باتري داراي برد بيشتري از كارت هاي غيرفعال هستند و حتي گاهي برد آن ها به چند صد متر هم با توجه به فركانس تعريف شده آن مي رسد.كارت هاي غيرفعال فاقد باتري هستند و  انرژي لازم براي فعال سازي پردازنده و ارسال اطلاعات خود را از سيگنالي که از كارت خوان  دريافت مي دارند، تامين مي کنندو آن بدين صورت است  که ابتدا كارت خوان  امواجي را به سمت كارت ارسال مي دارد، سپس پردازنده كارت با استفاده از انرژي اين امواج، فعال شده و دستور دريافتي از سوي كارت خوان را پردازش مي کند و توسط امواجي که انرژي آنها هم از امواج دريافتي تامين شده است، نتيجه را به كارت خوان ارسال مي کند. برد اين كارت ها بسيار كم است ومعمولا برد كارت هاي غيرفعال از چند سانتي متر تا چند متر است. هر كارت و يا Tag داراي حافظه اي دو كيلوباتي است كه  يك شماره مشخصه 12 رقمي را در خود حفظ  مي كند. يك سيم پيچ كوچك هم نقش آنتن را در اين كارت ها ايفا مي كنند.

تكنولوژي :
 سيستم RF ID مبتني بر امواج راديويي (Radio Frequency Identification) است كه از  چند كيلو هرتز تا  چندين گيگاهرتز تعيين مي شوند. اين سيستم  دريافت شماره مشخصه مربوط به يک شخص يا كالا را ممکن مي سازد. شماره مشخصه در يک كارت يا Tag شامل يک پردازنده كوچك متصل به يک سيم پيچ (آنتن كارت) ذخيره مي شود. يک دستگاه كارت خوان يا reader با كارت يا Tag ارتباط برقرار كرده و شماره مشخصه آن را مي خواند.
 دو مثال كاربردي :
•  تصور كنيد يك كانتينر از تجهيزات مختلف درحال ورود به انبار است. درصورتيكه اين تجهيزات داراي RF ID Tag باشند در هنگام عبور از جلوي كارت خوان و فقط در چند ثانيه اطلاعات زير از سيستم RF ID استخراج خواهد شد :
الف : نوع تجهيزات
ب : تعداد هريك از تجهيزات و كالاها
ج : زمان ورود به انبار
د : شماره مشخصه هر يك
•         كتابخانه اي را در نظر بگيريد كه با بيش از ده ميليون جلد كتاب روزانه داراي 500 مراجعه كننده است. بديهي است مديريت سنتي اين مجموعه كاري بس دشوار مي باشد و مشكلات زير درخصوص آن به وضوح ديده مي شود :
1-      هزينه بالاي نگهداري از اين مجموعه
2-      تعداد زياد كارمندان و هزينه هاي مرتبط با آن ها
3-      اتلاف وقت فراوان درخصوص سرويس دادن به مشتريان و سختي تحويل دادن و تحويل گرفتن كتاب ها
4-      يافتن كتاب خاصي كه در جاي محصوص خودش گذاشته نشده غير ممكن است.
        با توجه به مطالب بالا راه حل چيزي جز استفاده از سيستم RF ID نيست. با نصب كارت خوانها      يا Reader ها در قسمت هاي مختلف و مناسب و جايگزاري Tag در جلد كتاب ها مشكل حل
    خواهد شد. البته فراموش نشود كه هريك از مراجعه كنندگان داراي كارت RF ID خواهند شد.

مرور يك اتفاق :
شخص به كتابخانه جهت امانت دادن كتاب مراجعه مي كند لذا ورود او در گيت ورودي ثبت مي شود.كتاب دلخواه خود را برداشته و خارج مي شود لذا سيستم شماره مشخصه كتاب و همچنين شخص داراي كارت را شناسايي كرده و ثبت مي نمايد. يعني در هنگام ورود يك شماره مشخصه ثبت مي شود و در هنگام خروج دو شماره مشخصه.  اين رويداد شماره خورده و جدول مخصوص آن در نرم افزار (DataBase) نگهداري مي شود.
-          نام كتاب و گروه كتاب ثبت مي شود
-          زمان خروج كتاب از كتابخانه ثبت مي شود.
-          شخص امانت گيرنده در سيستم شناسايي مي شود.
چند روز بعد شخص به كتابخانه مراجعه كرده و كتاب را در جاي خودش مي گذارد. در اين حالت در هنگام ورود دو شماره مشخصه ثبت شده و در هنگام خروج يكي ثبت مي شود. اين رويداد نيز شماره خورده و نگهداري مي شود.
-          نام كتاب و گروه كتاب ثبت مي شود.
-          زمان ورود كتاب به كتابخانه ثبت مي شود.
-          شخص امانت گيرنده در سيستم شناسايي مي شود.
با توجه به اين روند ساده مي توان از سيستم انتظار داشت تا اطلاعات زير را به گزارش دهد :
-          نام كتاب امانت گرفته شده
-          زماني كه كتاب به امانت گذارده شده است
-          شخص امانت گيرنده
-          تشخيص اينكه آيا كتاب در جاي خودش درست گذارده شده است.
-          و . . . .

سرعت ، زمان ، هزينه
با توجه به مثال هاي فوق فوايد اين سيستم را مي توان بصورت زير دسته بندي كرد :
-          سرعت روند ها بهبود چشمگيري پيدا مي كند.
-          هزينه مديريت تردد و يا جابجايي چند برابر كاهش مي يابد.
-          در زمان صرفه جويي چشمگيري خواهد شد.

امنيت در RF ID
    RF ID چيست؟
    كاربردهاي RF ID
    خطرهاي امنيتي
    چند مثال از خطرها
    برنامه حفاظت Tagها
    نگاه آينده
    
RF ID چيست ؟
RF ID مخفف Radio-Frequency Identification به معناي شناسايي يك كد توسط تكنولوژي راديويي و برمبناي فركانسي تعريف شده مي باشد. سيستم RF ID شامل قسمتهاي  زير است :
              I.      كارت ها (Tags)
            II.      كارت خوان ها (Readers)
III.    سرورها (Backend Servers)

كارت ها  Tag ( transponder)   
 داراي ريزپردازنده كوچك و آنتن هستند
•    داراي شماره سريال واحدي هستند
•    در انواع پيشرفته اين كارت ها امكان Cryptographyوجود دارد.
o    Symmetric-key
o    Public-Key
o    Hashing
 
انواع Tag ها :
Tag ها در دو گروه Passive  
و  Semi-Passive ،  Active تقسيم بندي مي شوند
•    Passive(HF,UHF)
از طريق كارت خوان جريان الكتريكي را دريافت كرده و اقدام به پاسخ مي نمايد.
بسيار كوچك مي باشد ( پردازنده آن حدود مربعي به ابعاد 15mm X 15mm و آنتن آن به اندازه يك تمبراست.
فاصله از كارت خوان از دو ميليمتر تا پنج متر (بسته به شرايط محيطي و نوع كارت خوان) است.
•    Semi-passive  يا  Active (به همراه باتري)
Tag هاي فعال داراي باتري بوده و بطور مستقل تغذيه مي شوند.
انواع Semi-Passive تنها مدار خود را تغذيه مي كنند.
به اندازه يك سكه هستند
انواع پيشرفته آن ها تا بيش از ده متر را پاسخ مي دهد.
 كارت خوان ها (Transceiver)
اطلاعات را از Tag مي خواند.
با سرور مرتبط است و انتقال اطلاعات مي كند.
سرور ها  (Backend Server)
اطلاعات Tag ها را ذخيره مي نمايد.
قابليت مقايسه و محاسبه را در خصوص اطلاعات ذخيره شده دارا مي باشد.
از اطلاعات خام اوليه نتايج و گزارش هاي ارزشمندي را استخراج مي كند.
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

سفارش پایان نامه