انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

مقدمه :
در چند دهه اخير كاربرد هاي ابزارهاي الكترونيكي و فن آوري اطلاعات، جهت افزايش دقت و سرعت در انجام امور فراگير گشته و با گذشت زمان و پيشرفت هاي انجام يافته، به تناوب زمينه ظهور فن آوري ها و سيستم هايي با قابليت هاي بسيار بهتر از گذشته فراهم شده است. تا كنون در زمينه سيستم هاي شناسايي افراد يا اجسام، فن آوري هايي مورد استفاده قرار گرفته كه از كد ميله اي¹ و گيت هاي مغناطيسي مي توان به عنوان شايع ترين آنها نام برد. طي چند سال گذشته تكنولوژي جديدي به نام² RFID  (به معني شناسايي با امواج راديويي) در اين زمينه عرضه شده است.  RFID به دليل مزاياي بسيار برتر آن در مقايسه با ساير تكنولوژي ها، به نحوي متمايز مورد توجه قرار گرفته و هم اكنون در دنيا اكثر سيستم هاي شناسايي، با استفاده از اين تكنولوژي طراحي و پياده سازي مي گردند.
  منشاء پیدایش این تكنولوژی به ایجاد نیروی الكترومغناطیسی بر می گردد، ولی در واقع با اختراع الكتریسیته توسط بنیامین    فرانكلین “Benjamin Franklin” آغازگردید.  اولین مورد استفاده از آن در قرن  ١٩  با سیستم تلگراف با انتقال سیگنال بوده و سپس در سال ١٩٠٦ ارنست الكساندرسون   “Ernest Alexanderson” اولین امواج رادیویی را مشخص نمود. در سال ١٩٢٢ از این طریق رادار نیز اختراع گردید.  طبق بررسی های انجام شده مفهوم RFID از زمان جنگ جهانی دوم با کشف فن آوری تقریبا مشابهی به نام ³IFF  مطرح گردیده است IFF .روشی برای تشخیص هواپیماهای جنگی دوست یا دشمن بود که توسط انگلیسیها کشف و استفاده شد و مکانیزمی شبیه به RFID دارد.
درسال 1946 میلادی لئون ترمین، یک ابزار جاسوسی برای اتحاد جماهیر شوروی سابق اختراع کرد که در آن از رادیو در کنار امواج صوتی استفاده شده بود . تحقیقات اولیه در زمینه تکنولوژیRFID   با مقاله هری استاکمن در سال 1948 با عنوان"ارتباطات به کمک انعکاس قدرت" شروع گردید.  طرح تجاری استفاده از تکنولوژیRFID   برای سرمایه گذاران در سال 1969 در زمینه امور مختلف ارائه شد. در سال 1971 ماریو کاردولو  “Mario Cardullo” رسما به عنوان اولین ابداع كننده تکنولوژی امروزی  RFID شناخته شد.

                                                                                                                                             
¹Barcode                                                                                                                                 
 ²Radio Frequency Identification
 ³Identify Friend or Foe


RFID چيست؟
اين سیستم به شناسایی اشیا و اجسام در حال حركت و ساكن، به كمك امواج رادیویی می‏پردازد . می¬توان گفت دستگاه RFID   کاربردی شبیه بارکد و نوارهای مغناطیسی نصب شده روی credit card ها یا کارت¬های ATM دارد.  RFIDبرای هر شیء یک مشخصه واحد ایجاد می کند که از دیگر اشیا قابل شناسایی خواهد شد و همان گونه که از روی بارکد یا نوار مغناطیسی می¬توان اطلاعات را خواند   RFIDهم می تواند خوانده شده و اطلاعات آن دریافت یا اصلاح شود.  این شماره مشخصه واحد روی تراشه‏ای متصل به یك آنتن ذخیره می‏شود. به مجموعه این تراشه و آنتن، برچسب¹ می‏گویند.

 Tag ها وسيله شناسايی متصل شده به كالايی است كه ما ميخواهيم آن را رد يابی كنيم وبازخوان² ها وسايلي هستند كه حضور برچسب ها را در محيط تشخيص داده و اطلاعات ذخيره شده در آنها را بازيابی مي كنند.
كاركرد RFID بدين صورت است كه وسيلة گيرنده اطلاعات، امواج راديويي مي‌فرستد، اين امواج نشانه RFID را فعال مي‌نمايد و اين نشانه اطلاعات را ارسال مي‌كند. وسيلة گيرنده اطلاعات، داده‌هاي ارسالي را دريافت و به كامپيوتر منتقل مي‌سازد.
 
   

تجهيزات مورد نياز
   به طور كلي فن آوري RFID از تجهيزات ذيل جهت پياده سازی بهينه خود كمك مي گيرد :
 .1  انواع برچسب
 .2  انواع خواننده بر چسب
 .3  انواع نويسنده اطلاعات
 .4  آنتن- تقويت كننده سيگنال
 .5  نرم افزار مديريت اطلاعات
   6. بانك اطلاعاتي، ساختار شبكه اطلاعاتي

¹ Tag   
²Reader
 

كاربرد هايRFID   :

از تكنولوژي RFID جهت اتوماسيون، طيف وسيعي از فرآيند ها در صنايع گوناگون استفاده مي شود كه برخي از آنها عبارتند از :
•    كتابخانه ها و مراكز اسناد
•     علوم پزشكي و صنايع دارويي
•     فروشگاه هاي زنجيره اي  
•    مدارك شناسايي و گواهينامه ها
              مانند : گذرنامه الكترونيكي، كارت ملي هوشمند،گواهينامه رانندگي هوشمند و ...
•    مديريت زنجيره تامين
             مانند : انبارداري، كنترل اموال، مكان يابي،كنترل چرخه توليد، فروش و بازرگاني، خدمات پس از فروش و ...
•    سيستم هاي پرداخت
             مانند : پرداخت هزينه مترو، بليط اتوبوس، سيستم هاي اعتباري اماكن مختلف، هتل ها و ...
•    سيستم هاي امنيتي و كنترل سطوح دسترسي
             مانند : سيستم مديريت امنيت جامع مراكز تجاري، اداري، مكان يابي پرسنل، سيستم هاي كنترل ورود و خروج                 پرسنل، سيستم هاي اتوماتيك پاركينگ و ...
•    حمل و نقل،فرودگاه ها و بزرگراه ها
             مانند : مكان يابي كاميون ها و ماشين هاي حمل بار ،كنترل چمدان هاي مسافران و صدور كارت پرواز، سيستم                  هاي خودكار عوارض بزرگراه ، راه آهن و شبكه ريلي و ...

در محل های فروش :
 Tagها برای خرید و فروش¬های غیر نقدی مورد استفاده قرار می¬گیرند. مانند ایستگاه ¬های سوخت، ایستگاه مترو و... مثلا در یک ایستگاه مترو یک دستگاه Reader  در قسمت بالای در ورودی نصب می¬شود که با عبور مسافران از این در اطلاعات موجود در برچسب RFID روی کارت آن¬ها خوانده شده و به صورت خودبه خود از حساب  Credit-card فرد، پول بلیت دریافت و به او اجازه عبور داده می¬شود؛ که این کار هزینه صدور بلیت و چک کردن بلیت¬ها و احتمال اشتباه راکاهش می¬دهد و زمان انتظار مسافران کمتر خواهد بود.
كنترل ورود و خروج وسايل نقليه :

يكي ديگر از كاربردهای بسيار شايع استفاده از فن آوری RFID كنترل ورود و خروج وسايط نقليه در محل هايی است كه امنيت ورود و خروج ماشينها بسيار مهم و ضروری بنظر مي رسد.
اين سيستم با چسباندن يك Tag برروی وسيله نقليه و قراردادن كليه اطلاعات مربوط به اين وسيله در حافظه آن امكان پذير ميشود.
قبل از رسيدن وسيله نقليه به درب ورودی يا خروجی ؛ ماشين از محلی كه در آن يك آنتن جهت دريافت اطلاعات Tag چسبيده شده بر روی وسيله نقليه وجود دارد؛ عبور مي كند. دستگاه  Reader اطلاعات موجود بر روی Tag را از آنتن بازخوانی مي كند و در صورتی كه اطلاعات موجود بر روی Tag نشانگر مجوز ورود يا خروج باشد، گيت ورودی يا خروجی باز مي شود.
در صورتی كه هيچ گونه برچسبی بر روی ماشين وجود نداشته باشد و يا در صورتي كه اطلاعات موجود بر روی Tag نشانگر مجوز عدم خروج يا ورود باشد ، افراد امنيتی مستقر در محل درب ورودی يا خروجی گيت جهت بارزسی وسيله نقليه اقدام ميكنند.
   
 

دریافت عوارض راه:
در بسیاری از کشورها برروی ماشین¬ها برچسب¬هایی با اطلاعات شماره  credit-card و مشخصات مالک آن، قرار داده می-شود.
 

در هنگام عبور از جاده¬ها  gateهایی برای جمع¬آوری عوارض وجود دارد که این  tagها را در حال حرکت خوانده و به صورت خودکار، مقدار عوارض را از حساب صاحب اتومبیل کم می¬کند. از این طریق توقف برای پرداخت عوارض در جاده¬ها حذف خواهد شد.
  فروشگاه هاي زنجيره اي :
تصور كنيد كه وارد يك فروشگاه زنجيره ای شده ايد و اقلام مورد نياز خود را داخل چرخ دستی ¹ قرارداده ايد. صندوق دار با استفاده از بار كد ميبايستی كه تك تك اقلام داخل سبد را برداشته و اطلاعات آن را توسط باركد خوان² يكی يكی به داخل رايانه وارد كند تا فاكتور اقلام انتخابی شما صادر گردد. بسياري از اوقات بدليل آنكه تعداد كالاهای خريداری شده بسيار زياد مي باشند؛ صف های طولانی ای در فروشگاه های زنجيره ای تشكيل مي شود. تازه ، گاهي اوقات نيز مخدوش شدن علائم بار كد، از خواندن اطلاعات جلوگيری مي كند ، كه اين خود موجب مشكلات بيشتری مي شود.
با اين فن آوری جديد يعنی RFID شما سبد كالای خود را برمي داريد و بدون اينكه مجبور به ايستادن در صف های طولانی شويد و يا حتي بدون اينكه مجبور باشيد اقلام خريداری شده را به صندوق دار يا نگهبان نشان دهيد، از در خارج مي شويد.
چون برچسب روي كالا ديگر باركد نيست بلكه از نوع RFID مي باشد و خودش با فرستان علائم راديويي كليه اطلاعات جاری خود از قبيل تعداد، قيمت، وزن، ... را به كامپيوترهای موجود در درهای خروجی مخابره مي كند.
اين برچسب ها داراي دو بخش تراشه و آنتن هستند و داراي عملكرد بسيار ساده ای می باشند؛ تراشه اطلاعات را از طريق آنتن منتشر مي كند و حسگرهايی در اطراف قرار دارند ،اين اطلاعات را دريافت مي كنند.
 


¹  Trolley
² Barcode Reader    

از جمله مهمترين محاسن آن كاهش سرقت يا دزدی و محاسبه سريعتر تعداد كالاهای موجود در انبار بدون نياز و كمك به نيروهای انسانی است.
اما تنها اشكال اين فن آوری گران بودن آن است، اگر چه روزگاری مي رسد كه تمامي اشياء و كالاها اين برچسب ها را مثل باركد خواهند داشت.
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

سفارش پایان نامه