انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

انجام پایان نامه ارشد

ارتقا کارت گرافیک (Graphic Card)
کارتهای گرافیکی در بهبود کیفیت تصاویر روی صفحه نمایش تاثیر بسزایی دارند. ارتقا کارت گرافیکی بستگی به نوع کاربر دار که چه کاربری هستید اگر از نرم افزارهای گرافیکی، هنری و یا ... استفاده می کنید بهتر است از کارتهای گرافیکی 3 بعدی (D3) استفاده کنید و در غیر این صورت می توانید از کارتهای گرافیکی 2 بعدی هم استفاده نمایید.
کارتهای گرافیکی دو گونه اند: PCI و AGP
کارتهای AGP سرعت بسیار بالاتری از کارتهای PCI دارند و این به دلیل گذرگاه سریع آنها می باشد. اگر از تخته مدار مادری استفاده می کنید که دارای شکاف AGP می باشد و قدرت خرید کارت گرافیکی از نوع AGP را ندارید نگران نباشید شما می توانید از یک کارت گرافیکی از نوع PCI استفاده کنید و آن را به شکاف PCI (سفید رنگ) روی تخته مدار مادر متصل کنید.
بعضی از کارتهای گرافیکی دارای خروجی تلویزیون هستند یعنی اینکه شما می توانید تصویر روی صفحه نمایش را دقیقا بر روی صفحه تلویزیون منتقل کنید یکی از مزایای این کار این است که شما می توانید با این روش فیلم در حال پخش روی کامپیوتر را همزمان به روی یک فیلم ویدیویی ضبط کنید.
در هنگام خرید صفحه نمایش سعی کنید که صفحه نمایش دارای ضمانت نامه یا گارانتی و از کارخانه سازنده مشهور باشد. صفحه نمایش به صورتهای 14 اینچ، 15 اینچ، 17 اینچ و 21 اینچ در بازار موجودند که هر چه قدر اندازه صفحه نمایش ها بیشتر باشد قیمت آنها نیز بیشتر است. هر چه صفحه نمایش شما بزرگتر باشد بهتر است، بخصوص برای کاربرانی که از نرم افزارهای اتوکد و یا گرافیکی استفاده می کنند.
اجزاء سیستم تصویری در یک کامپیوتر عبارتند از:
Monitro (Video Display)
 Video Adapter (Video (Video Card یا Graphics Adapter)
تبدیل نمایش تصویری (Video Display Adapter)
یک تبدیل ویدئویی (Video Adapter) رابط بین رایانه و صفحه نمایش شماست و سیگنالهایی را که به صورت تصاویر روی صفحه نمایش به نظر می رسند، ارسال می کند. از نظر تاریخی کامپیوترهای شخصی به یک موفقیت از نظر استانداردهای مشخصه های نمایش تصویری رسیده اند که به صورت یک افزایش پایدار در رزولوشن (Resolution) صفحه نمایش و عمق رنگ خودنمایی می کند.
اینکه مانیتور تا چه حد کیفیت نمایش بالایی دارد فقط به تکنولوژی ساخت مانیتور مربوط نمی شود بلکه یک برد سخت افزاری دیگر در داخل رایانه در این مهم سهیم است و آن کارت گرافیک (Graphic Card) می باشد. کارت گرافیکی رابط مانیتور با رایانه است و نمایش تصاویر روی صفحه نمایش با کنترل آن انجام می پذیرد. (با ارسال سینگالهایی وضعیت پیکسل ها از نظر روشن یا خاموش و رنگ آنها را تنظیم می کند.)
لیست استانداردهای زیر می تواند به عنوان تاریخچه مختصری از تکنولوژی نمایش تصویری به خدمت گرفته شده رایانه های شخصی باشد:
(تبدیل صفحه نمایش تک رنگ)    MDA (Monochrome Display Adapter)
قابلیت نمایش گرافیک را ندارد و فقط می تواند حروف (متن) را به صورت تک رنگ نمایش دهد.
(کارت گرافیکی هرکولس)         HGC (Hercules Graphics Card)
CGA (Color Graphics Adapter)
قابلیت نمایش متن و گرافیک با کیفیت پایین را دارد.
 (تبدیل تصاویر گرافیکی خیلی بزرگ)
EGA (Enhanced Graphics Adapter
قابلیت نمایش متن و گرافیک با کیفیت خوب را دارد.
 (آرایه تصاویر گرافیکی)             VGA (Video Graphics Array)
قابلیت نمایش متن و گرافیک با کیفیت بسیار خوب را دارد.
SVGA (Super VGA)
قابلیت نمایش متن و گرافیک با کیفیت عالی را دارد.
XGA (Extended Graphics Array)
نکته: مانیتور نیز باید بتواند کارت را پشتیبانی کند یعنی اگر کارت گرافیک SVGA باشد برای استفاده از تواناییهای آن باید یک مانتیور SVGA خریداری کرد.
نکته: کارتهای گرافیکی جدید این امکان را فراهم می کنند که از تلویزیون به جای مانیتور استفاده شود. این عمل گرچه برای دیدن فیلم ها مطلوب است اما در محیطهای برنامه استفاده از تلویزیون باعث خستگی مفرط چشم خواهد شد.
بیشتر استانداردها توسط IBM پایه گذاری شده است، اما بین سازندگان کامپیوترهای شخصی رایج شده که امروزه IBM دیگر آن رهبر صنعتی زمان پیش نیست و ممکن است این استانداردها نیز کنار گذاشته شوند. آنهایی که از دور خارج شده اند به ندرت به این استانداردها بر می گردند. استثناهایی از نوع VGA است و عنونی است که هنوز برای توانایی نمایش تصویر گرافیکی خطی است که توسط هر تبدیل ویدئویی (Video Adapter) حمایت می شوند. وقتی قصد خرید تبدیل تصویری را دارید، حتما باید به مراجع خاصی رجوع کنید و از رزولوشن صفحه نمایش و عمق رنگهایی را که دستگاه ارائه می کند تا یک لیست استانداردی مثل SVGA, VGA و XGA را در آن بیابید. هر چند خواندن این استانداردها به شما این ایده خوب را می دهند که چه طور تکنولوژی نمایش تصویری سالیان دراز ترقی کرده است و شما را برای رودرویی نزدیکی که ممکن است با وسایل بازمانده که از اعصار دور مانده باشد، آماده سازد.
رزولوشن صفحه نمایش (Monitor Resolution)
Resolution مقدار جزئیاتی است که صفحه نمایش می تواند ارائه دهد. کیفیت تصویر را تفکیک پذیری Resolution گویند. برای مثال 768 *1024 یا 600* 800 (یعنی صفحه نمایش تشکیل شده است از 800 پیکسل در هر سطر و 600 سطر در کل صفحه که مجموعاً 000/480 پیکسل را شامل می شود.
این کمیت به صورت اعداد افقی و عمودی اجزای تصویر، یا پیکسل ها بیان می شود که روی صفحه نمایش وجود دارند. شماره بزرگتر پیکسل ها (Pixel)، نشان دهنده جزئیات بیشتری از تصاویر است. لزوم Resolution بستگی به کاربرد دارد، کاربردهایی که بر پایه کار کمتر است (مانند برنامه های خط – فرمان DOS) رزولوشن کمتری نیاز دارند. در حالی که کاربردهای تصاویر شدیدا گرافیکی (مانند desktop publishing و نرم افزار Windows) یک رزولوشن بسیار بالایی را می طلبد.
لازم است این واقعیت را درک کنیم که CRT ها طوری طراحی شده اند که یک سلسله از Resolution را به طور ذاتی راه ندازی می کنند، اما Panel های LCD desktop) و notebook) طوری ساخته شده اند که با یک Resolution منحصر بفرد اجرا شوند و نسبت به مابقی انتخاب ها قیاس شوند.
همانطور که تکنولوژی تصویری رایانه های شخصی توسعه پیدا می کند. Resolution تکمیل می شوند، Resolution صفحه تصویر که توسط آداپتور تصویری (Video adapters) پشتیبانی می شوند، در یک محیط ثابت رشد می کنند. لیست زیر Resolution های استاندارد مورد استفاده در تبدیل های تصویری رایانه شخصی و عبارتهای متداول مورد استفاده در آنها را نشان می دهد:
طراحی استاندارد    Acronym    Resolution
Videso Graphics Array    VGA    480*640
Super VGA    SVGA    600*800
eXtended Graphics Array    XGA    768*1024
Ultra VGA    UVGA    1024*1280
شتاب دهنده های گرافیک سه بعدی
آخرین گرایش در تکنولوژی نمایش، نمایش تصاویر گرافیکی در کامپیوترهای شخصی (pc ) با استفاده از تصاویر سه بعدی است. تصویر سازی سه بعدی سالهاست که در دنیای بازی های رایانه ای وارد شده و مورد استفاده قرار می گیرد و حتی مسیرش را در محاسبات تجاری گشوده است. برنامه ای (Spreadsheet) مانند Microsoft Excel سالهاست که از تصاویر سه بعدی، برای نشان دادن داده های Spreadsheet استفاده می کنند. البته تصاویر، به راستی سه بعدی نیستند به خاطر اینکه صفحه نمایش یک محیط دو بعدی است، اما نرم افزار می تواند اثر سه بعدی را با استفاده از Perspective، textures و Shading (سایه زنی) ایجاد کند.
ارتقا یا تعویض Video Card
با پیشرفت های اخیر در کارت تصویری، تکنولوژی نمایش سه بعدی، حاصل شده است و مقادیر قابل توجهی از حافظه پر سرعت قابل دسترسی به کارتهای تصویری جدید (MB16، MB32...) اضافه شده است. بعضی از مشخصه هایی که به کارت تصویری اضافه شده ا ند عبارتند از:
کارتهای 3D-Only مانند کارتهایی که بر پایه 3DFX Voodoo و چیپهای اصلی قرار دارند و به یک کابل pass-through به Video Card متصل می شود.
اضافه کردن تونر تلویزیونی (TV tuner) که به شما اجازه می دهد تا برنامه های تلویزیونی را روی صفحه نمایش ببینید.
Video Capture Device ها که به شما اجازه می دهند تصویر را در حال انتقال به فایل ببینید.
ارتقا حافظه Video Card که عمق رنگ و Resolution صفحه نمایش را بالا می برد.
کارتهای تصویری سه بعدی
کارتهای سه بعدی باید به کارتهای گرافیکی VGA موجود در سیستم متصل شوند تا به خوبی کار کنند.
به خاطر بالا رفتن سرعت زیاد، هزینه پایین کارتهای D3/D2 با کارآیی سه بعدی یکسان یا بالاتر، قیمت آنها توسط سازندگان کارتهای سه بعدی کاهش پیدا کرده است. اگر واقعا هوش اقتصادی ذاتی دارید، این ممکن است شما را به وسوسه بیندازد، اما برای بیشتر مصرف کنندگان بهتر آن است که کارت دو بعدی موجود را با بهترین کارت D3/D2 که می توان تهیه کرد، عوض کنید. یک استثنای مهم این است که آنها کارتهایی هستند که بر پایه چیپ 3DFX-Voodoo2 قرار دارند. با اضافه کردن کارت دوم که بر پایه Voodoo می باشد، ممکن است از همان سازنده کارت مزیت SLI را به دست آورید. (Scan line Interleaving)
SLI اولین خط تصویر موجود با یک کارت را ترسیم می کند و بعد از کارت دیگر استفاده می کند و خط 2 را می کشد و به این ترتیب کار ادامه می یابد.
حافظه کارت تصویری (Video Card Memory)
کارتهای تصویری از قدیم قابلیت ارتقا حافظه را با چیپ های (Dual Inline Pin)DIP یا با Module های مناسب داشتند.
در اوایل سال 1977، سازندگان Video Card ها از ساختن کارت حافظه تصویری قابل ارتقا برای مصرف کنندگان امتناء کردند، احتمالا به دلایل زیر:
بسیاری از کارتهای تصویری User-upgradable (قابل ارتقا توسط مصرف کننده) اصلا ارتقا نمی یابند، اما می توانند تعویض شوند.
نحوه قرارگیری Memory بر روی کارت اخیرا برای طراحی کردن و ارتقا حافظه آن را دچار مشکل کرده است که تنها می تواند با یکی و دو مدل کار کند.
استفاده از تکنولوژی Surface-mount ماژولهای حافظه ای پر ظرفیت، زیاد و کم هزینه، تکنیکهای تولید با قابلیت اطمینان بالا و بدان معناست که یک کارت تصویری با حافظه قابل ارتقا توسط مصرف کننده (user-upgradable) گرانتر از کارتی با حافظه تصویری MB8 یا بیشتر است.
با مقادیر قابل توجهی از حافظه تصویری که امروزه در کارتهای تصویری در دسترس است (کارتهای تصویری major-brand 32MB AGP-BUS) بعلاوه مزیتهای تکنولوژی دو بعدی و سه بعدی آن، این حس را بوجود آورده که کارت تصویری MB1، MB2 یا حتی MB4 را دوباره با کارت up-to-data تعویض کنیم. وقتی قیمت اضافه کردن 2 یا MB4 حافظه را (فرض کنید که هنوز می توانید به این طریق عمل کنید) با قیمت یک کارت جدید با حافظه MB32-8 مقایسه می کنید، آن وقت متوجه خواهید شد که کارتهای جدید قیمت بسیار مناسبتری دارند.
عیب یابی Video card ها و Driverها
مشکل:
تصویر با DOS به کار می افتد نه با Windows
راه حل:
اگر شما کیفیت تصویر قابل قبولی در مد MS DOS دارید (System boot) اما در Windows تصویری ندارید، احتمالا دستگاه ران تصویر (Video Driver) را در Windows به طور نادرست یا اشتباه نصب کرده اید. Windows 9X یا 2000 را در مد مطمئن بوت کنید (که از یک VGA Driver استفاده می کند) یا دستگاه ران VGA را دوباره در Windows نصب کنید. اگر مد مطمئن یا VGA کار می کند، دستگاه ران (Driver) صحیح را برای کارت تصویری بیابید و آن را دوباره نصب کنید.

 دانلود مقاله

سفارش پایان نامه