انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

اشنايي با سيستم فايل Ntfs و معرفي ويژگي ها و امكانات به طور كامل
________________________________________


پيشگفتار

وقتي براي اولين بار ويندوز XP بر روي کامپيوتري نصب مي شود، يکي از مسائلي که ذهن را به خود مشغول مي کند، سيستم فايل جديدي به نام NTFS است که مي توان از آن استفاده کرد. با اينکه راهنماي ويندوز فوايد زيادي را براي NTFS بر مي شمرد، انتخاب بين اين سيستم فايل و FAT32 با ترديد همراه است. بسياري از کاربران هنگام کار با اين سيستم فايل، با مشکلاتي روبرو شده اند و از بکارگيري NTFS ابراز پشيماني مي کنند؛ خلاصه اينکه بسياري، هيچ دليل قانع کننده اي براي استفاده از NTFS نمي يابند. بخشي از مشکلاتي که هنگام بکارگيري هر چيز نوي پيش مي آيد ناشي از عدم آگاهي کافي از جوانب آن و بخشي ديگر ناشي از محدوديت هاي موجود در آن است. در اين مقاله سعي شده است اين سيستم فايل از جوانب مختلف بررسي و حتي الامکان محدوديت ها و نکات موجود هنگام استفاده از آن کاملا روشن شود.

در اين مقاله، مرجع که تقريبا بيشتر ويژگي هاي NTFS را پوشش مي دهد به عنوان راهنما انتخاب شده و با توجه به آن، تک تک ويژگي ها بررسي شده است. هر ويژگي دقيقا شرح داده و سعي شده است اصطلاحات بکار رفته در توضيح هر ويژگي کاملا تبيين شود. سپس چگونگي استفاده از ويژگي مطرح شده است. البته براي بکارگيري بعضي ويژگي ها اصلا رابط گرافيکي وجود ندارد و براي بعضي ديگر هيچ راهي به جز برنامه نويسي نيست. سعي شده است ريشه ي مشکلاتي که هنگام کار با NTFS پيش مي آيد کاملا مشخص و راهکارهاي پيشگيري از آن مطرح شود. بدين منظور، با جستجو در مراجع مختلف، صفحات اينترنتي حاوي اطلاعات مفيد جمع آوري شده و پس از بررسي تعدادي از اين صفحات براي تهيه مقاله برگزيده و طبقه بندي موضوعي شده است. پس از آن، مقاله به رشته تحرير در آمده است.

يکي از مشکلات اساسي در مرحله تحرير مقاله، واژه گزيني براي اصطلاحات نوي بکار رفته در متن بوده است. در بعضي موارد ترجمه ي تحت اللفظي اصطلاح، بکار رفته و در بعضي ديگر، واژه يا عبارتي برگزيده شده که هرچند رابطه ي معناداري با اصطلاح لاتين نداشته ولي مفهوم مطرح شده را به خوبي مي رسانده است.

در بخش هايي، خواننده براي مطالعه بيشتر به راهنماي يک برنامه يا دستور ارجاع داده شده است. مي توان با وارد کردن نام برنامه يا دستور در راهنماي ويندوز و يا اجراي آن و استفاده از راهنماي موجود به همراه برنامه، به مطلب مورد نظر دست يافت. دستورات معمولا در Command Prompt (محيط text) اجرا مي شوند. براي اجراي آن در ويندوز XP کافي است از منوي شروع، به All Programs و سپس Accessories اشاره و Command Prompt را اجرا کرد. راهنماي مختصري از هر دستور با وارد کردن نام دستور و پس آن با فاصله، پارامتر /? نمايش داده مي شود.

تلاش شده است مراجع علاوه بر اعتبار کافي، کاملا مرتبط با موضوع مورد بررسي باشند هرچند بدليل نوي نسبي بعضي ويژگي هاي اين سيستم فايل، مراجع مرتبط و مناسب براي آن ها کم بود. جاي تعجب هم نيست که بيشتر اين مراجع متعلق به شرکتِ مايکروسافت است. با توجه به اينکه NTFS از زمان ويندوز NT، در حالِ استفاده است، بسياري از مراجع موجود با توجه به NTFS4 و NTFS5 که در ويندوزهاي NT و 2000 پشتيباني شده به رشته تحرير در آمده و بعضي مطالب و ابزارهاي معرفي شده در آن ها قديمي و منسوخ شده است. به همين دليل در اين مقاله سعي شده است مطالب منسوخ با توجه به مراجع به روز تصحيح شود.

سير ارائه مطالب در مقاله به صورت لايه لايه است؛ به اين معني که ابتدا کليات مرتبط با هر موضوع مطرح شده است و خواننده در صورت تمايل مي تواند پس از اين کليات به مطالعه ي جزئيات (شامل بعضي مقايسه ها، نکات مرتبط با مسائل سازگاري، بررسي جوانب و مشکلات احتمالي پس از بکارگيري ويژگي و ساير مطالب) بپردازد و يا به بخش هاي بعدي برود. هر بخش به صورت واحدي مستقل نگاشته شده و خواننده در صورت لزوم به بخش هاي مرتبط ارجاع داده شده است.

از آنجا که مخاطب اين مقاله، همه ي کاربران NTFS هستند، بعضي بخش ها چندين بار بازنگري شده است تا مقاله بدون ورود به جزئياتي که فهم آن نيازمند دانش ژرف کامپيوتري است بتواند به نحوي شايسته مفاهيم را انتقال دهد. همچنين تلاش شده است زبان نوشتار براي همه کاربران حتي با کمي پيشينه ي کامپيوتري قابل فهم باشد و در عين حال مفيد فايده ي کاربران پيشرفته هم افتد. در هر بخش سعي بر رعايت اختصار و اجتناب از پرداختن به مسائل حاشيه اي بوده است. بعضي مطالبِ پيش نياز يا برخي مسايل حاشيه اي، به صلاحديد در پاورقي شرح داده شده است که جذابيت متن براي خواننده حفظ شود. همچنين معادل هاي لاتين اصطلاحات در پرانتز آورده شده است. به دليل تخصصي بودن مسائل مربوط به شبکه هاي کامپيوتري، در اين مقاله از پرداختن به اين مسائل خودداري شده است.

شکل هاي مقاله همچنين برنامه ها و دستوراتي که در متن به آن ها اشاره شده است، مربوط به ويندوز XP است و ممکن است در ساير سيستم عامل ها وجود نداشته باشد.

خلاصه :

از ويژگي هاي بهبود يافته در ويندوز XP نسبت به 2000 و NT و جديد براي کاربران 98 و Me، پشتيباني از NTFS (ان تي اف اس) پيشرفته مي باشد. NTFS مختصر شده عبارت NT File System به معني سيستم فايل NT است. سيستم فايل تعريف مي کند که سيستم عامل چگونه اطلاعات را روي ديسک بگذارد و سپس آن را بخواند، پاک کند يا جابجا نمايد.

با اينکه راهنماي ويندوز فوايد زيادي را براي NTFS بر مي شمرد، انتخاب بين اين سيستم فايل و FAT32 با ترديد همراه است.

بسياري از کاربران هنگام کار با اين سيستم فايل، با مشکلاتي روبرو شده اند و از بکارگيري NTFS ابراز پشيماني مي کنند؛ خلاصه اينکه بسياري، هيچ دليل قانع کننده اي براي استفاده از NTFS نمي يابند. بخشي از مشکلاتي که هنگام بکارگيري هر چيز نوي پيش مي آيد ناشي از عدم آگاهي کافي از جوانب آن و بخشي ديگر ناشي از محدوديت هاي موجود در آن است.

در اين مقاله سعي شده است اين سيستم فايل از جوانب مختلف بررسي و حتي الامکان محدوديت ها و نکات موجود هنگام استفاده از آن کاملا روشن شود.مقدمه :

شرکت مايکروسافت سيستم عامل جديد رده ويندوز خود را به نام( Windows XP eXPerience) در سال 2001 و پس از (Windows Me (Millennium به بازار معرفي کرد. مايکروسافت معتقد است اين سيستم عامل مهمترين محصول اين شرکت پس از Windows 95 است. در کنار خصوصيات جديد رابط کاربر ، اين سيستم عامل جديد محيط پايدارتر و قابل اعتماد تري را نسبت به نگارش هاي پيشين ويندوز ارائه مي دهد. ويندوز XP در دو نسخه خانگي (Home edition) و حرفه اي (Professional edition) موجود مي باشد. در حالي که نسخه خانگي شامل امکانات گسترده صوتي و تصويري ديجيتال، شبکه خانگي و برقراري ارتباط است، نسخه حرفه اي تمرکز بيشتري بر امنيت و قابليت اطمينان دارد .

ويندوز XP بسياري از خصوصيات ويندوزهاي 2000 و NT را در فراهم کردن محيطي پايدار (مثلا اگر برنامه اي از کار بيفتد، در بيشتر حالات، مي توانيد به کار با ساير برنامه ها ادامه دهيد) و امن از دستبرد افراد خاطي يا اشتباهات ناشي از سهل انگاري با امکانات لازم براي کاربران خانگي نظير ظاهر جذاب، بکار گيري ساده و امکانات صوتي تصويري بيشتر در هم آميخته است. استفاده درست و آگاهانه از اين قابليت ها، کاربر را بي نياز از بکارگيري چند سيستم عامل براي اهداف مختلف مي کند. ولي پيامدهاي استفاده نادرست و نا آگاهانه از XP، براي کاربران معمولي، بيشتر از ويندوز 98 يا Me است. بنابراين بهترين کار پيش از بکارگيري قابليت هاي جديد اين سيستم عامل، بررسي جوانب مختلف استفاده و راهکارهاي مقابله با مشکلات احتمالي است.

از ويژگي هاي بهبود يافته در ويندوز XP نسبت به 2000 و NT و جديد براي کاربران 98 و Me، پشتيباني از NTFS پيشرفته مي باشد. NTFS مختصر شده عبارت NT File System به معني سيستم فايل NT است. در اين مقاله سعي مي کنيم به جوانب مختلف اين سيستم فايل بپردازيم و ويژگي هاي پيشرفته آن را تا حد ممکن به دور از پرداختن به جزئيات غيرقابل استفاده، زير ذره بين بگذاريم.


سيستم فايل (File System)

NTFS

NTFS مختصر شده عبارت NT File System به معني سيستم فايل NT است و NT هم زماني به معني New Technology (فناوري جديد) بود آنگاه که ويندوز NT واقعا يک فناوري جديد به شمار مي رفت.

سيستم فايل تعريف مي کند که سيستم عامل چگونه اطلاعات را روي ديسک بگذارد و سپس آن را بخواند، پاک کند يا جابجا نمايد. از ميان سيستم فايل هاي موجود و آن هايي که در ويندوز XP پشتيباني مي شوند (قابل استفاده اند)، اغلب سيستم فايل هاي FAT/FAT32 (File Allocation Table) و NTFS براي مديريت فضاي ديسک سخت بکار مي روند.

براي ذخيره اطلاعات و نصب سيستم عامل، پيش از هر چيز بايد ديسک سخت را پارتيشن بندي کرد. سپس، هر پارتيشن يا Volume را با سيستم فايل دلخواه، فرمت کرد. فهرست درايوهاي مختلف در پنجره My Computer اين تقسيم بندي را به ما نشان مي دهد. (براي فهميدن سيستم فايل موجود بر روي هر درايو، گزينه Properties را از منوي File انتخاب کنيد )

 

تذكر: در اين متن منظور از «درايو»، volume يا drive است.

عمليات I/O، صرف نظر از سيستم فايل، امکان دسترسي برنامه ها و کاربران به فايل ها را فراهم مي کند. با اين حال، قابليت هاي موجود، به سيستم فايل و سيستم عامل مورد استفاده بستگي دارد.

به همراه ويندوز NT، مايکروسافت سيستم فايل جديدي به نام NTFS را معرفي کرد. از مهمترين ويژگي هاي اين سيستم فايل مي توان به موارد زير اشاره کرد:

قابليت بازيابي (Data Recoverability)
انعطاف پذيري در برابر اشکال در ذخيره اطلاعات (Storage Fault Tolerance)
امنيت اطلاعات (Data Security)
فشرده سازي (Compression)
نمايه سازي (Indexing Service)
ردگيري توزيع شده ي پيوندها (Distributed Link Tracking)
قابليت تطابق بهتر NTFS با درايوهاي بزرگ (Better scalability to large drives) (شرح در بخش FAT32 يا NTFS)

در بخش بعدي اين مقاله، علاوه بر شرح تفصيلي درمورد هر کدام از اين ويژگي ها که در سيستم فايل FAT32 وجود نداشت، به ساير ويژگي هاي منحصر به فرد اين سيستم فايل اشاره مي کنيم.

FAT32

نگارش هاي سيستم فايل FAT32 شامل سيستم فايل هاي FAT12، FAT16 و FAT32 مي شود. در اين مقاله منظور، همان FAT32 که است که قابليت هاي بيشتري دارد.

در اين مقاله به اين سيستم فايل نمي پردازيم. اگرچه در جاي جاي مقاله، مقايسه هايي بين NTFS و FAT32 انجام مي دهيم.


FAT32 يا NTFS

سازگاري و رفع اشکال

پيش از تصميم گيري درباره سيستم فايل، بايد مسئله سازگاري را مد نظر قرار داد. در کامپيوتر هايي با چند سيستم عامل مختلف (مثلا XP و 98) راه اندازي مي شوند، بايد سيستم فايل پشتيباني شده در همه سيستم عامل ها، يعني FAT32 را انتخاب کرد. چون اين سيستم فايل امروزه در بيشتر سيستم عامل ها پشتيباني مي شود . براي اطلاعات بيشتر به بخش نسخه هاي NTFS مراجعه کنيد.

 

NTFS براي فرمت کردن رسانه هاي برداشتني (Removable media - نظير ديسک فلاپي و CD) قابل استفاده نيست.
در مواقع اضطراري که به هر دليل راه اندازي سيستم عامل بطور معمول ممکن نيست، در صورت استفاده از ديسک فلاپي راه انداز ، درايوهاي NTFS قابل دسترسي نيستند. در اين موارد بايد از CD راه انداز نصب ويندوز و ابزارهاي همراه آن استفاده کرد.
در مورد مشکلات درايوهاي NTFS که با ابزارهاي ويندوز قابل رفع کردن نباشند، بطور کلي برنامه هاي کمتري نسبت به FAT32 يافت مي شود که بتوانند NTFS ، آن هم جديدترين نسخه ي آن را ترميم کنند.
با توجه به تذکرات بالا، در صورت خرابي NTFS که منجر به از کار افتادن سيستم عامل شود، رفع اشکال با مشکلاتي روبرو مي شود. بعضي افراد، سيستم عامل خود را بر روي يک درايو FAT32 نصب مي کنند. با رفع اشکال درايو FAT32 و راه اندازي سيستم عامل، مي توان درايوهاي NTFS را رفع اشکال کرد. در اين صورت، مي توان ويژگي هاي منحصر بفرد NTFS را براي ذخيره اطلاعات با ارزش بکار گرفت.


قابليت تطابق بهتر NTFS با درايوهاي بزرگ

به جز امکانات منحصر به فردي که تنها با استفاده از NTFS قابل دستيابي است، نکات زير پيرامون کارايي NTFS قابل توجه است.

FAT32 جدول تخصيص فايل هاي خود را هميشه در ابتداي فضاي درايو قرار مي دهد. بنابراين به دليل نياز مداوم به روز رساني اين جدول، هميشه يک جريمه ي مسافت وجود دارد. اکنون که درايوهاي سخت بسيار بزرگ شده اند، اين رفت و برگشت واقعا موجب کاهش کارايي مي شود. NTFS با استفاده از روش خاصي براي ذخيره فايل ها سعي کرده است کارايي را در اين موارد بالا ببرد.

 

* البته حتي درايوهايي با حجم 10 مگابايت را هم مي توان با NTFS فرمت کرد ولي بدليل فضاي سربار بيشتري که NTFS نسبت به FAT32 از درايو اشغال مي کند، از فرمت کردن پارتيشن هاي کوچکتر از 200 مگابايت با NTFS بايد پرهيز کرد.
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 دانلود مقاله | انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه