انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ کامپیوتر

انجام پایان نامه‏ ارشد کامپیوتر

Data Warehouse برای سازمانها
در حالی که عمر کوتاهی از استفاده از Database بعنوان بستری برای داده ها جهت انجام آنالیزهای پیچیده می گذرد، ولی نیاز به اینگونه عملیات از دیرزمانی احساس می شده و ابزار Database نیز در اینمورد از ارجحیت خاصی برخوردار گردیده اند. پاسخ به سؤالاتی نظیر What – If ، شبیه سازمانهای عملیات مهم مانند معرفی یک محصول جدید، یا تعیین پر سودترین محصولات، همگی از نیازهای اصلی کسب و کار بشمار آمده و ایجاد Data warehouse به کمک کامپیوتر جهت حل اینگونه مسایل کمک بسیار بزرگی کرده است.
در واقع کامپیوتر جهت حل مسایل پیچیده آنالیز داده ها، از سالهای 1950 مورد استفاده بوده اند و اساساً ماهیت مسایلی که توسط Data warehouse حل می شود، در این پنچ دهه تفاوتی نکرده است. انجام عملیات مختلف بر روی اعداد برای بدست آوردن نتایج گوناگون، عملیات Aggregation روی داده های هر مجموعه و آنالیز واریانس  داده ها، جدید بشمار نمی آیند.
Expert Systems & Decision Support Systems
چنانچه به مسیر تحول داده ها توجه شود، الگوی واضحی از طرز استفاده آنها در Data Warehouse های حتی پیچیده دیده می شود. عامل مهمی که در این مسیر بسیار تغییر یافته است سرعت می باشد، سرعتی که با آن برای سؤالات پاسخی ایجاد می گردد. از سالهای 1975 تا 1990 برای مدیران برنامه ریزی استراتژیک، ساعتهای طولانی منتظر ماندن برای دریافت پاسخ امری عادی بشمار می آمد. امروزه Warehouse های Decision Support امکان ایجاد پاسخ برای انواع Query (پرس و جوها) را حتی برای کاربر نهایی در کمترین زمان ممکن (کسری از ثانیه) دارا می باشد. بنا به ماهیت سوالات مطروحه در صنعت امروز و حساسیت پاسخگویی، نیاز به سرعت در پاسخگویی بسیار احساس می شود.
با ایجاد یک شبیه سازی و یا طرح What – If از سوی کاربر Data Warehouse ، غالباً پاسخ به یک سؤال منجر به طرح سوالات دیگر خواهد شد و عامل زمان در این امر نقش مؤثری دارا می باشد.
Expert Systems & Data Warehouse
Expert System در دنیای کامپیوتر واژه ای است که برای هر برنامه حاوی عبارت IF مورد استفاده قرار می گیرد. بطور کلی یک سیستم خبره با Expert System پروسس ساخته یافته تصمیم گیری در ذهن بشر را مدل داده و آنرا به شرایط دنیای واقعی می رساند.
 هر پروسس Decision Making قوانین یا Rule هایی در Interface engine دارند. Interface Engine جهت بکار انداختن اجزای جمع آوری اطلاعات یک سیستم که نهایتاً به راه حل مساله خواهند رسید، مورد استفاده می باشد. در واقع سیستم خبره تصمیمی برای کاربر می گیرد، در حالی که سیستم Decision Making تصمیمی را بهمراه کاربر می گیرد. سیستم خبره هیچ امکاناتی برای دخالت انسان در پروسس تصمیم گیری فراهم نمی کند. بسیاری تصمیم گیریهای واقعی در دنیای مدیریت نیازی به دخالت انسانی ندارد و Data Warehous قادر به تأمین پاسخ بدون دخالت کاربر می باشد. یعنی با وجود Data Warehouse  کامپیوتر قادر به تولید گزارشات روزانه مورد نیاز بطور اتوماتیک می باشد. هم چنین یک سیستم DSS ، داده ها را طوری aggregate اولیه می نماید که مدیریت قادر به نگرشی کلی و نتیجه گیری می گردد. در DSS ها، هر قدر میزان aggregate در داده ها بالاتر بوده، قدرت تصمیم گیری و پیش بینی انسان بیشتر است.
Decision Support Systems & Data Warehouse
معمولاً Dss ها بعنوان نوعی از Data Warehouse هایی مطرح گشته که با حل مسایل نیمه ساختار یافته سرو کار دارد. بعبارتی دیگر مساله هر دو جز ساختار یافته و نیافته را دارا بوده و جز ساختار نیافته نیاز به دخالت انسانی داشته و ارتباط انسان با DSS را ایجاب می نماید.
اجزای ساختار یافته یک DSS ، قوانین تصمیم گیری یا Decision Rules ذخیره شده بعنوان سیستم پردازش مسایل می باشند و جز دیگر به انسان واگذار می شود. مثالهایی از مسایل نیمه ساختار یافته : انتخاب یک سایت برای کارخانه، و یا انتخاب سبد سهام (Stock Portfolio ).
در تکنولوژی Decision Support  بسیاری عملیات نیاز به دخالت انسانی دارد مثل انتخاب سایت که اجزا ساختار یافته و نیافته را با هم دارد. عوامل و قوانینی براحتی قابل اندازه گیری بوده و در سیستم Database نگهداری می شوند و این به کاربر سیستم امکان ایجاد سناریوی What – If را می دهد. با اینحال وجود اجزای ساختار یافته، ساختار یافتگی کلی پروسس تصمیم گیری را تضمین نمی نماید.
یک سیستم DSS این مشخصات را دارد :
•    یک مسأله اتفاق نیافتاده برای حل موجود است.
•    دادن ورودی توسط انسان لازم است.
•    مدلی برای تست فرضیات Hypothesis test موجود است.
•    انجام Query های خاص امکانپذیر است (در پی انجام درخواستهای مکرر در سیستم از Database ، هر پاسخ Query منجر به Query دیگری خواهد شد، چون منظور از این Query ها ایجاد Query بدون شکلی خاص برای اطلاعات موجود جهت تصمیم گیری است، زمانهای پاسخگویی بسیار با اهمیت اند)
•    ممکن است بیش از یک پاسخ قابل قبول بوجود بیاید.
•    منابع خارجی از داده ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
همچنین DSS ها به کاربران امکان ایجاد سناریوی What – If را میدهند. اینها اساساً ابزارهای مدل دهنده ای هستند که به کاربر امکان تعریف محیط و شبیه سازی رفتار آن محیط در صورت بروز تغییرات را میدهند.
انواع خروجی های سیستم Decision Support عبارتند از :
•    (Management Information System) MIS ، شامل پیش بینی ها و گزارشات استاندارد
•    تست فرضیات (Hypothesis Tests ) ، شامل تمامی سوالات متوالی که هر پاسخ منجر به طرح سوالات بعدی می شود.
•    ساخت مدل، ایجاد مدل و تأیید رفتار آن در برابر داده های historical در Data Warehouse مدلهای پیش بینی کننده، جهت پیش بینی رفتارها بر اساس عوامل historical مورد استفاده قرار می گیرند.
•    کشف جریانهای ناشناخته، مثلاً علت فروش بالای یک محصول در منطقه ای خاص. ابزار داده کاوی Data Minig پاسخگوی اینگونه سوالات، حتی در حالاتی که سوالی خاص مطرح نشده باشد، می باشد.
DSS ها به کاربر امکان کنترل پروسس تصمیم گیری را داده، قوانین تصمیم گیری شخص وی را با دخالت فکری او بکار می گیرند. با این وجود امکان بکارگیری هوش مصنوعی Artificial Intelligence جهت مدیریت قسمت انسانی قضیه، قابل بررسی است.
Life Cycle در Data warehouse
بطور کلی تمامی پروژه ها شامل پنج مرحله اصلی می باشند :
امکان سنجی (Feasibility Study) ، آنالیز (Analysis Stage) ، طراحی (System Design) ، پیاده سازی (Implementation) ، نگهداری (Ongoing Maintenance).
پروژه های Data Warehouse نیز از این قاعده مستثنی نبوده، ولی اهداف و نتایج هر فاز کمی متفاوت می باشند :
•    فاز اول، امکان سنجی : یک آنالیز سود و زیان بوده که هزینه و سودهای واقعی را برای Data  Warehouse قابل اندازه گیری و محاسبه می نماید. در این مرحله سود و زیانهای احتمالی که فعلاً وجود خارجی ندارند، نیز مطرح خواهند شد. هدف این مرحله تصمیم گیری برای اجرای پروژه Data  Warehouse می باشد. فعالیت ها شامل آنالیز امکانات اقتصادی و تکنولوژیکی، با تمرکز بر روی شناسایی تمامی هزینه ها و سودهای ممکن در پروژه Data  Warehouse می باشد.
•    فاز دوم، آنالیز سیستم : یک تشریح منطقی از منابع داده ها برای Warehouse ، آنالیز استخراج داده ها، آنالیز اصلاح داده ها و بالا آوردن داده ها می باشد. برخلاف سیستمهای سنتی در آنالیز Data  Warehouse شدیداً محور بر روی داده ها بوده و با تعریف Interface سیستم سروکاری ندارد. در مقایسه با پیاده سازی، فاز آنالیز نیاز به میزان کمتری از تخصص دارد و این بدلیل بی صبری مدیران و ظهور Case Tools های جدید می باشد. معماری انعطاف پذیر، تغییر ساختار Data base را در صورت حذف مواردی از  داده ها در طول فاز آنالیز، بسیار راحت کرده است.
•    فاز سوم، طراحی سیستم : پیاده سازی فیزیکی مدل منطقی داده ها بوده که در فاز آنالیز سیستم توسعه یافته است و شامل طراحی Warehouse ، مشخصات برای ابراز استخراج داده ها، پروسس های بالا آوردن داده ها و متدهای دست یابی به Warehouse است. در این مقطع مستندات منطقی به ساختار فیزیکی تغییر شکل می یابند. برای طراحی Database ، ایجاد مدل Entity / Relation ، و تعیین تکنیکهای مناسب ذخیره سازی داده ها و استفاده از ایندکسهای مناسب ایجادب می گردد.
•    فاز چهارم ، پیاده سازی : در این فاز Warehouse ساخته شده و نرم افزار نیز نوشته و تست شده است. میزان تخصصی که در این فاز لازم بوده باندازه مجموع تمامی فازهای دیگر است. برای این فاز زمان نسبتاً طولانی صرف شده ، زیرا عوامل ناشناخته ای در این مرحله شناسایی شده و سیستم مطابق با تغییرات بوجود آمده بایستی هماهنگ شود. این مرحله طولانی ترین مرحله در ایجاد سیستم Data  Warehouse می باشد. قوانین و تکنیکهایی برای حصول اطمینان از حداکثر بودن میزان کارآیی وجود دارد.
•    فاز پنجم ، نگهداری : فاز نهایی      Warehouse  می باشد . این مرحله شامل بالا آوردن ثابت و پیوسته داده های جدید و مشخص کردن نیازهای تغییر پذیر آنالیز برای کاربر نهایی می باشد.
چنانچه تیم توسعه، عملیات آنالیز و طراحی را بخوبی انجام داده و سیستم جدید را برنامه نویسی کرده باشند، تیم برنامه نویسی نبایستی بلافاصله پس از اتمام برنامه نویسی ارتباط خود را قطع نماید. هزینه سیستم، رشد خود را حتی پس از تحویل این کار ادامه خواهد داد و این به ماهیت دینامیکی سیستم و نیازهایش مربوط می شود. غالباً در برنامه های دراز مدت سیستمهای نه چندان مطابق با شرایط روز تحویل کاربران داده می شود زیرا نیازها و شرایط در طول مدت زمان پروژه تغییر می یابند.
همانگونه که اشاره شد فازهای آنالیز و طراحی بسیار متمرکز بر روی داده ها می باشند تا بر روی پروسس ها. در مراحل اولیه توسعه یک Warehouse ، طراحان بیشتر به جمع آوری داده ها از منابع سنتی متمرکز بوده تا به روشی که کاربر نهایی از داده ها استفاده می کند.
مراحل پیشرفت در استفاده از یک Data  Warehouse :
•    آنالیز اولیه : محاسبه متوسط و مجموع بعنوان مثال
•    آنالیزها ارتباطات : کاربر نهایی مدلهایی برای ارتباط دادن واقعیتهای موجود در ابعاد داده ها بوجود می آورد. این مرحله شروع آنالیز Stocjastic داده ها می باشد.
•    آنالیز داده های گوناگون : کاربر نهایی شروع به برقراری ارتباطهایی بین گروههای متشکل از واقعیتهای بهم مربوط می نماید که اینها در هنگام استفاده از عملیات آماری تجزیه ای شکلی پیچیده می یابند.
•    پیش بینی : کاربر نهایی شروع به استفاده از Package های SPSS و SAS جهت پیش گویی هایی از طریق Data  Warehouse می نماید.
•    مدل سازی : کاربر نهایی واقف به این نکته که قادر به تست فرضیاتش در Data  Warehouse می باشد ، شده و شروع به طرح سناریوهای ساده What – If می کند.
•    شبیه سازی : کاربر شروع به ساخت مدلهای پیچیده شبیه سازی گردیده و این مقطعی است که ارتباطهای ناشناخته بین داده ها، کشف می گردند.
•    داده کاوی : کاربر شروع به استخراج نتایج Aggregate شده از Warehouse می نماید، و آنها را به برنامه های شبکه عصبی (Neutral Network) جهت کشف ارتباطهای غیر اجباری unobtrusive وارد مینماید. طی این مراحل ممکن است حتی سالها بطول بیانجامد. Interface های چند مسیره n – way برای warehouse پیش بینی می شود تا کاربر امکان انجام aggregate متقاطع را با هر دو مورد داده ای که انتخاب بنماید، داشته باشد.
امکان سنجی (بررسی امکانات ) :
مرحله ای است که در پروژه  Data  Warehouse با کمترین میزان تلاش و تخصص. آنالیز هزینه و سود برای سیستم مورد نظر سریعاً توسط چند آنالیست واجد شرایط قابل انجام است. ولی کوتاه بودن این دوره، ارزش آنرا زیر سوال نمی برد. تمامی سیستمهای کامپیوتری بایستی در مقایسه با هزینه ها سود قابل ملاحظه ای را بهمراه داشته باشند و در این مرحله، مقدار برگشت برای این پروژه تعیین می شود. اینکار با ارزیابی امکانات انجام می شود و شامل دو قسمت است :
-    آنالیز امکانات تکنولوژیکی : آیا با تکنولوژی موجود به راه حل خواهیم رسید؟
-    آنالیز امکانات اقتصادی : آیا برگشت سرمایه، انجام این پروژه را توجیه می نماید؟ این ملاحظات شامل هزینه های امر توسعه، سودهایی که پروژه بهمراه خواهد داشت، و ROI است.
-    هزینه های توسعه : شامل هزینه های نرم افزار و سخت افزار و جهت ایجاد Data  Warehouse، ولی برآورد هزینه های احتمالی و بالقوه این کار نیز با اهمیت است، استفاده از تکنولوژی های جدید نیز ریسکهایی بهمراه دارد. مدیران علاقمند به قابل اندازه گیری کردن و محاسبه هزینه اینگونه ریسکها هستند، ولی غالباً هزینه ریسکها در برآورد هزینه های پروژه آورده نمی شود زیرا قابل اندازه گیری دقیق نیستند و در طول مراحل توسعه Warehouse واقع می گردند، یعنی در زمانی که به منابع انسانی و فنی بیشتری احتیاج هست تا مسایلی را که در طول پیاده سازی بروز می نماید قابل حل سازد.
منافع Warehouse
راحت تر از هزینه قابل برآورد می باشند و بدو مقوله بالقوه و بالفعل تقسیم می شوند. سود بالفعل براحتی و دقیق قابل اندازه گیری است و برابر مقدار هزینه ای که بدلیل استفاده از Warehouse برای روشهای سنتی، صرفه جویی شده است. سود بالقوه وجود دارد ولی فعلاً قابل اندازه گیری نیست و وقتی به سود واقعی تبدیل میگردد بحالت بالفعل می رسد. مثالهایی از آن: کارآیی کارگران، میزان اطلاعات موجود، میزان قاطعیت مدیریت و دسترسی سریع به اطلاعات و تحویل بموقع کالا و مواد – کیفیت بالای اطلاعات و محصولات – توان باقی ماندن در صحنه رقابت بازار
محاسبه ROI برای Data  Warehouse
متدی در امور مالی است که مورد استفاده سازمان جهت تعیین پروژه های قابل انجام می باشد. بزبان ساده تر ROI زمان برگشت سرمایه برای یک پروژه می باشد. آنالیز ROI با بررسی قسمتهای سازمانی که بایستی توسط پیاده سازی Data  Warehouse  متحول گردد، شروع می شود.
متدهای زیاد دیگری هم وجود دارد نظیر متد Net Present Value ، متد Internal Rate Of Return و متد Pay back Period . ROI به تصمیم گیریهای سرمایه گذاری Data  Warehouse  محدود نمیشود و جهت تصمیم گیریهای سازمان از جنبه مالی مورد استفاده قرار می گیرد.
موارد قابل ملاحظه در ROI مربوط به Data  Warehouse :
بازگشت سریع : ROI متوسط برای Data  Warehouse بسیار بالاتر از متوسط صنعت می باشد. سازمانهای با محیط پیچیده از نظر ساختار و مشتریان، بیشترین سود را در این زمینه می برند. بیش از 60 درصد پروژه های Data  Warehouse ، زمان برگشت کمتر از 2 سال دارند.
تنوع زیاد در ROI : گوناگونی ROI در بین سازمانها از 3 تا 1800 درصد بوده است. مقادیرپایین ROI مربوط به پروژه های بسیار گران DWH بوده که پیاده سازی و توسعه آنها چندین سال طول کشیده و استفاده بسیار کمی از این سیستمها شده است.
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه کامپیوتر، انجام پایان نامه ارشد کامپیوتر، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

سفارش پایان نامه