انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ مدیریت

انجام پایان نامه‏ ارشد مدیریت

الف - خلاصه مديريتي
پس از ظهور فناوري، سال گذشته براي اولين بار اقتصاد جهاني درشرايط ديجيتالي قرارگرفته بود. درسال 2004 ميزان هزينه فناوري اطلاعات و ارتباطات (ICT)، نشان دهنده تجديد رونق در بازارهاي توسعه يافته بود، و رشد سريع بازارهاي اتصال، دسترسي شهروندان و سازمانها به ارتباطات صوتي و داده‌ها، ادامه يافت.
به هرحال گرايش به اقتصاد اينترنتي باجديت ادامه داردو سرمايه‌گذاري در زيرساخت‌هاي تجارت الكترونيكي، نرم‌افزار و سيستم‌ها با جديت دنبال مي‌شود. مديريت امنيت اينترنت بطور فزاينده‌اي اهميت پيدا كرده است. بسترسازي الكترونيكي علاوه بر اتصال و دسترسي به عوامل بيشتري نياز دارد.
اين مهم كه كشورها همچون گذشته به توسعه پهناي باند وسيع اينترنت وابسته‌اند، نشان‌دهنده پرداخت سهم "نسل آينده" است. كشورهاي شمال- شرق آسيا، اسكانديناوي و امريكاي شمالي كه پهناي باند وسيع را به عنوان اولويت توسعه ملي مورد توجه قرار داده‌اند، اكنون پيشروان همگرايي هستند. اين بازارهاي همگرا ارايه‌كنندگان خدمات مخابرات، اينترنت وتلويزيون دوسويه بهمراه نوآوري‌هاي چندرسانه‌اي مي‌باشند وروز‌به‌روزتوسعه مي‌يابند.
هنگامي كه شهروندان و شركتها در سطح وسيعي از اينترنت استفاده مي‌كنند، كشورها مصمم به ايجاد صنايع ICT پيشرفته و پايدار مي‌شوند. پيش‌بيني ما براين است كه بيشتر زيرساختهاي ICT داراي چرخه‌اي متعادل خواهند بود. هرچه شهروندان يك كشور بيشتر به اينترنت متصل باشند، استفاده فزاينده آنها، عاملان بيشتري را به اقتصاد كشور براي ساخت فناوري ها وكسب و كار براي بكارگيري اينترنت، منتقل مي‌نمايد. به اين ترتيب كشورها به دليل اينكه شهروندان و شركتهاي آنها online مي‌باشند و نيز به علت رشد جهشي در كسب و كارهاي با فناوري پر هزينه، رقابتي‌تر مي‌شوند.
به همين جهت، رتبه‌بندي‌ بسترسازي الكترونيكي، تراكم مخابرات و زيرساخت رايانه را اندازه‌گيري مي‌نمايد و آن را با حداكثر وزن با تمام عوامل موثر در بسترسازي تطبيق مي دهد. با معيارهاي بكار گرفته شده، زيرساخت‌ها كامل مي‌شود. درگزارش امسال ضريب اهميت پهناي باند وسيع (ثابت و سيار)افزايش يافته است، به همين جهت بسياري از پيشروان بسترسازي الكترونيكي (شامل امريكا) در رتبه‌بندي، ارتقاء يافته‌اند. همچنين اندازه‌گيري برخي از جنبه‌هاي ديگر اتصال مانند امنيت سرورهاي اينترنت و سهم هزينه ICT از GDP اصلاح شده است. براي اندازه‌گيري تاثير زيرساخت‌هاي مخابراتي در اقتصاد ديجيتالي يك كشور، معيارهاي كيفي نوآوري و كارآفريني لحاظ شده است.
 
ب - مقدمه
از سال 2000، واحد اطلاعات اكونوميست، سالانه رتبه‌بندي بسترسازي الكترونيكي را در مورد اقتصادهاي بزرگ دنيا منتشر مي‌كند. اخيراً 65 كشور از نظر توانايي توسعه و حمايت تجارت الكترونيكي و فناوري اطلاعات و ارتباطات ارزيابي شده‌اند. بسترسازي الكترونيكي يك كشور، اساساً معياري از محيط تجارت الكترونيكي بوده و مجموعه‌اي از عواملي است كه مشخص‌كننده چگونگي پذيرش فرصت‌هاي اينترنتي در يك بازار مي‌باشد. اين رتبه‌بندي به دولت‌ها اجازه مي‌دهد تا موفقيت راهكارهاي فناوري خود را در مقابل ساير كشورها اندازه‌گيري نمايند. همچنين شركت‌هايي را كه مايلند با داشتن نماي كلي از سرمايه‌گذاري‌هاي دنيا، سرمايه‌گذاري نمايند، كمك و راهنمايي مي‌نمايد.
قريب به يكصد معيار كمي و كيفي در شش گروه متمايز رتبه‌بندي شده‌اند. اين معيارها بخش هاي مختلف توسعه اقتصادي، سياسي، اجتماعي و همچنين فناوري يك كشور را ارزيابي مي‌نمايند. تجارت الكترونيكي به عنوان يك اصل بنيادي در اين رتبه‌بندي، كانون اين رده‌بندي بود. و گسترش پذيرش مبادلات الكترونيكي و كارايي آنها، نياز به محيط حمايتي كامل دارد. بسترسازي الكترونيكي صرفاً تعداد سرورهاي رايانه‌ها، وب‌سايت‌ها و تلفن‌هاي همراه در يك كشور نيست (هرچند بخش اصلي رتبه‌بندي را شكل مي‌دهند)، بلكه توانايي شهروندان در بكارگيري ماهرانه فناوري، شفافيت تجارت، نظام‌حقوقي وميزان گستردگي تشويق دولت براي استفاده از فناوريهاي الكترونيكي از بخش‌هاي مهم رتبه‌بندي محسوب مي‌شود. (تعريف هرمعيار وشاخص‌هاي مربوط براي اندازه‌گيري آنها، درپيوست اين گزارش تحت عنوان متدولوژي‌ و معيارهاي رتبه‌بندي كشورها آمده ‌است).
با توجه به سرعت فناوري اطلاعات و قدرت آن، لازم است متدولوژي و تعاريف، پيوسته به روز شده تا رتبه‌بندي به صورت معيارهاي مرتبط با بسترسازي الكترونيكي باقي بماند. بنابراين در سال 2005، متدولوژي رتبه‌بندي دستخوش تغييرات عمده شده است.
در رتبه‌بندي امسال، معيارهايي كه اقتصاد ديجيتالي را به روشني نشان نمي‌دادند، حذف شده‌اند و بسياري از معيارها، به منظور افزايش ضريب اهميت در تعيين بسترسازي الكترونيكي، بازبيني شده است. اين معيارها شامل دسترسي به پهناي باند و امنيت اينترنت است كه سرعت و امنيت اتصال به اينترنت را فراهم نموده و عامل كيفي و كليدي براي تجارت الكترونيكي مي‌باشند. شاخص‌هاي جديدي مانند ضريب نفوذ دسترسي عمومي به ارتباطات بي‌سيم (با اين باور كه اتصال به اينترنت نبايد فقط سيار بلكه فراگير باشد) افزوده شده است. ابزارهاي نو و دقيقي براي اندازه‌گيري عملكرد در برخي معيارها منظور شده كه شامل امنيت اينترنت، سهم مخارج ICT ازGDP و تحصيلات مي‌باشد.
در اين رتبه‌بندي و رتبه‌بندي قبلي، واحد اطلاعات اكونوميست با موسسه ارزش تجاري IBM ، مغز متفكر خدمات مشاوره‌اي تجاري IBM ، همكاري نموده و طراحي مدل‌هاي رتبه‌بندي را بعهده داشته‌اند. واحد اطلاعات اكونوميست، مسئوليت كامل رتبه‌بندي و محتوي اين گزارش را بعهده دارد.
 
ج - چرخش مجدد
تغيير ضريب اهميت برخي شاخص‌هاي رده‌بندي‌ امسال موجب برخي تغييرات شد. برتري دانمارك در زيرساخت و نوآوري، باعث شده تا موقعيت خودرا به عنوان برترين كه از سال 2004 كسب نموده، حفظ نمايد. اما امريكا، كه سال گذشته به علت توسعه پهناي باند از ساير پيشروان جهاني عقب مانده بود و به رتبه ششم تنزل كرده بود، به رتبه دوم صعود كرد. نه تنها پذيرش پهناي باند موجب پيشرفت امريكا شده بلكه اين كشور موقعيت خودرا به عنوان پيشرو جهاني در ضريب نفوذ سرور اينترنت ايمن و هزينه ICT، حفظ نموده است. سوئيس به دليل رشد پايدار در پهناي باند وسيع شامل WiFi، (يكي از رده‌‌بندي‌هاي جديد اتصال كه امسال معرفي شد) و سرمايه‌گذاري ايمن در ICT، به رتبه چهارم صعود كرده است.
سايركشورهاي اروپاي غربي امسال به علت سرعت زياد پيشرفت ICT درساير كشورها، براي مثال امريكا، سوييس، هنگ‌كنگ (ششم) و استراليا (دهم) و نه به دليل عقب‌ماندگي كشورهاي اروپايي، برخي از رتبه‌هاي خودرا از دست داده‌اند.اصلاحات ما در مدل، موجب نمايان شدن برخي از ضعف‌هاي اين كشورها شده است. براي مثال، امسال انگلستان از رتبه دوم در سال 2004 به رتبه پنجم تنزل كرد. اين كشور از سطح بالايي از اتصال برخوردار است و دولت اقدامات اساسي براي دستيابي به اهداف جامعه اطلاعاتي انجام داده است، اما تحصيلات از حوزه‌هايي است كه انگلستان نسبت به معيارهاي جديد، ضعيف‌تر است. نروژ كه امسال به رتبه نهم تنزل كرده، در زيرساخت ICT يك پيشرو جهاني است، اما بر خلاف ساير كشورهاي اسكانديناوي در رديف ده كشور برتر، از داراييهاي فيزيكي درجهت داراييهاي مالكيت معنوي استفاده ننموده است. همانگونه كه تنزل كره جنوبي به رتبه هجدهم به معناي عدم نوآوري اين كشور در ICT نيست. سرمايه‌گذاري سرانه اين كشور در IT ، پايين بوده و سرمايه‌گذاري در زيرساخت امنيت به اندازه ساير پيشروان بسترسازي الكترونيكي در اولويت اين كشور نبوده است.

د- قراردادن تمام بخش‌ها در كنار يكديگر
دربرخي كشورها، تجارت الكترونيكي نقش مهمي ايفا مي‌كند، اما نه به اندازه‌اي كه بخش‌هايي از اقتصاد را دگرگون نمايد. بطور كلي، هند (چهل و نهم) و چين (پنجاه و چهارم) قريب به يك سوم سرمايه‌گذاري ICT جهان را صرف مي‌كنند و هر دو كشور بخش بسيار زيادي از سرمايه‌گذاري مستقيم را جذب مي‌كنند. مهارت‌هاي ICT هند كه نيازهاي صنايع را تامين مي‌كند و صنعت گسترده توليد فناوري درچين، هردو براي اقتصاد ICT جهان، اساسي مي‌باشند. هنوز دو كشور در حال تنزل در مجموع بسترسازي الكترونيكي هستند (هند در سال 2005 سه درجه، چين دو درجه) و اين امر عمدتاً به دليل ميلياردها دلار سرمايه گذاري در ICT و درآمد كم در مقايسه با كل اقتصاد است. در چين پهناي باند وسيع 22 مگابايت است. اين كشور دومين پايگاه بزرگ اشتراك اينترنت پر سرعت است كه حتي 2درصد ضريب نفوذ جمعيت را در بر نمي‌گيرد.
بسياري ازكشورهاي دنيا، داراي عوامل بسترسازي الكترونيكي مي‌باشند اما مجموع بخش‌هاي آنها، پيشرو الكترونيكي محسوب نمي‌شوند. براي مثال پيشروان منطقه‌اي در اروپاي مركزي و شرقي (استوني رتبه 26) و امريكاي لاتين (شيلي رتبه 31)، در تواناييهاي اصلي خود امتيازهاي بالاتري نسبت به ميانگين جهاني دارند. براي مثال در دولت الكترونيكي و خدمات online استوني و شفافيت و زيرساخت حقوقي، شيلي برتري دارند، هرچند هنوز به دليل ضريب نفوذ پايين زيرساخت‌ها و كندي در پذيرش تجارت الكترونيكي در رده‌هاي پايين اندازه‌گيري قرار دارند.
جدول (1): رتبه‌بندي بسترسازي الكترونيكي، 2005- مناطق دنيا
رتبه 2005    منطقه    امتياز بسترسازي الكترونيكي
(از 10)
1    امريكاي شمالي    38/8
2    اروپاي غربي    87/7
3    آسيا-اقيانوسيه    60/5
4    اروپاي مركزي و شرقي    85/4
5    امريكاي لاتين    74/4
6    خاورميانه و امريكا    42/4
 امتياز هر منطقه بستگي به امتيازات بسترسازي الكترونيكي براي كشورهاي هر منطقه دارد.

مطمئناً تغيير مقررات، باعث تنزل رتبه بسياري از اقتصادهاي دنيا مي‌شود. افريقاي جنوبي علي رغم شكست در تقويت رقابت در بازار خطوط ثابت كه بطور جدي به پهناي باند وسيع و توسعه خدمات online آسيب رساند، براي حفظ موقعيت خود در رتبه سي و دوم رده‌بندي امسال، خوب عمل نمود.
اينكه كشورهاي با بسترسازي الكترونيكي كمتر، هرگز پيشرفت نخواهند كرد، و يا قادر به بسترسازي الكترونيكي به شيوه خود نمي‌باشند درست نيست. همانگونه كه در گزارش سال گذشته پيشنهاد نموديم واين امر هرروز به اثبات رسيده، كشورهايي مانند هند از فرصت‌هاي تجارت جهاني وعرضه فناوري اطلاعات (IT) به قيمت كمتر منتفع مي‌شود. با توجه به روند جهاني، به اعتقاد ما تمام بخش‌ها (زيرساخت، امنيت، شفافيت، نوآوري و مهارت) مي‌بايست به درستي با هم هماهنگ شوند تا بسترسازي الكترونيكي را تضمين نمايند. به نظر مي‌رسد كشورهاي طالب بسترسازي الكترونيكي، درسال 2005 اين موضوع را دريافته‌اند.

جدول (2): رتبه‌بندي كشورها در زمينه بسترسازي الكترونيكي، 2005
رتبه2005 (از 65)    رتبه 2004    كشور    امتياز 2005(از 10)    امتياز 2004
1    1    دانمارك    74/8    28/8
2    6    امريكا    73/8    04/8
3    3    سوئد    64/8    25/8
4    10    سوييس    62/8    96/7
5    2    انگلستان    54/8    27/8
6    9    هنگ كنگ    32/8    97/7
6    5    فنلاند    32/8    08/8
8    8    هلند    28/8    00/8
9    4    نروژ    27/8    11/8
10    12    استراليا    22/8    88/7
11    7    سنگاپور    18/8    02/8
12    11    كانادا    03/8    92/7
12    13    آلمان    03/8    83/7
14    12    اطريش    01/8    68/7
15    16    ايرلند    98/7    45/7
16    19    نيوزيلند    82/7    33/7
17    17    بلژيك    71/7    41/7
18    14    كره جنوبي    66/7    73/7
19    18    فرانسه    61/7    34/7
20    22    اسراييل    45/7    06/7
21    25    ژاپن    42/7    86/6
22    20    تايوان    13/7    32/7
23    21    اسپانيا    08/7    20/7
24    23    ايتاليا    95/6    05/7
25    24    پرتغال    90/6    01/7
26    26    استوني    32/6    54/6
27    31    اسلووني    22/6    06/6
28    27    يونان    19/6    47/6
29    27    جمهوري چك    09/6    47/6
30    30    مجارستان    07/6    22/6
31    29    شيلي    97/5    35/6
32    36    لهستان    53/5    41/5
32    32    آفريقاي جنوبي    53/5    79/5
رتبه 2005 (از65)    رتبه 2004    كشور    امتياز 2005(از 10)    امتياز 2004
34    (tie)39    اسلوواك    51/5    33/5
35    33    مالزي    43/5    61/5
36    (tie)39    مكزيك    21/5    33/5
37    34    لتوني    11/5    60/5
38    35    برزيل    07/5    56/5
39    37    آرژانتين    05/5    38/5
40    38    ليتواني    04/5    35/5
41    موجود نيست    جاماييكا    82/4    n/a
42    42    بلغارستان    68/4    71/4
43    45    تركيه    58/4    51/4
44    43    تايلند    56/4    69/4
45    44    ونزوئلا    53/4    53/4
46    48    عربستان سعودي    38/4    38/4
47    50    روماني    19/4    23/4
48    41    كلمبيا    18/4    76/4
49    46    هند    17/4    45/4
50    47    پرو    07/4    44/4
51    49    فيليپين    03/4    35/4
52    55    روسيه    98/3    74/4
53    51    مصر    90/3    08/4
54    52    چين    85/3    96/3
55    56    اكوادور    83/3    70/3
56    52    سريلانكا    80/3    96/3
57    54    اوكراين    51/3    79/3
58    58    نيجريه    46/3    44/3
59    57    ايران    08/3    68/3
60    59    اندونزي    07/3    39/3
61    60    ويتنام    06/3    35/3
62    63    قزاقزستان    97/2    60/2
63    61    الجزاير    94/2    63/2
64    62    پاكستان    93/2    61/2
65    64    آذربايجان    72/2    43/2
تفاوت‌هاي اساسي بين امتيازات سال 2004 و 2005 مربوط به تغييرات متدولوژي است.
جاماييكا امسال رتبه‌بندي شده و درسال 2004 رتبه‌بندي نشده بود.
 
هـ- بررسي‌هاي منطقه‌اي
1- اروپاي غربي: نماي كلي منطقه
به كمك اجراي سياست‌هاي پويا و وجود زيرساخت كامل IT، كشورهاي اروپاي غربي امسال از ده كشور پيشرو در رتبه‌بندي جهاني، هفت جايگاه را به خود اختصاص داده‌اند.
اين منطقه به خصوص در شاخص‌هاي اتصال جهش‌هاي خوبي داشته است، بطوريكه بيشتر جمعيت منطقه به اينترنت دسترسي دارند . در پايان سال 2004 نزديك به نيمي از خانوارهاي اروپاي غربي كه به اينترنت دسترسي داشتند از پهناي باند وسيع استفاده مي‌كردند. برآورد شده كه پايگاه مشتركين نسبت به سال 2003، 61درصد رشد نموده و به 38 ميليون خانوار رسيده است. موسسه تحقيقاتي فارستر(Forrester) برآورد نموده كه تا سال 2010 تقريباً نيمي از خانوارها در اروپاي غربي (حدود 72 ميليون) مشترك پهناي باند وسيع خواهند بود.
در گزارش سال 2004، ما از اتحاديه اروپايي (EU)و دولتهاي ملي براي هماهنگي خوب و بالاي آنها در توسعه و گسترش "جوامع اطلاعاتي"  قدرداني نموديم. چنين راهكارهايي، دامنه فعاليت الكترونيكي از خدمات مخابراتي تا دولت الكترونيكي را پوشش مي‌دهد. در اروپا، برخي از راهكارها بيش از حد جاه طلبانه است و اجراي آنها اغلب فقط يك آرزو است. اما ساير مناطق از چنين اعتقادات فرا ملي براي ارتقاء بسترسازي الكترونيكي برخوردار نيستند.
چارچوب راهكار ICT "برنامه اروپاي الكترونيكي" ، در اتحاديه اروپا، خدمات ارزشمند ديگري به صورت عرضه بهترين رويه ها به كشورهاي عضو ارايه مي‌نمايد.
 
جدول (3): رتبه‌بندي كشورها در زمينه بسترسازي الكترونيكي ، 2005-منطقه اروپاي غربي
رتبه 2005 در منطقه    رتبه 2004 در منطقه    كشور    رتبه از 65 كشور    امتياز (از 10)
1    1    دانمارك    1    74/8
2    3    سوئد    3    64/8
3    7    سوييس    4    62/8
4    2    انگلستان    5    54/8
5    5    فنلاند    6    32/8
6    6    هلند    8    28/8
7    4    نروژ    9    27/8
8    8    آلمان    12    03/8
9    9    اطريش    14    01/8
10    10    ايرلند    15    98/7
11    11    بلژيك    17    71/7
12    12    فرانسه    19    61/7
13    13    اسپانيا    23    08/7
14    14    ايتاليا    24    95/6
15    15    پرتغال    25    90/6
16    16    يونان    28    19/6

برخي كشورهاي منطقه از سال گذشته به آرامي در رده‌بندي تنزل كردند، اما كشورهاي اسكانديناوي هنوز درميان پيشروان بسترسازي الكترونيكي شاخص بوده و باز هم از ده كشور پيشرو در رتبه‌بندي، چهار كشور از اسكانديناوي قرار دارد. اين تنزل در نتيجه ضعف آنها و بيشتر به علت بهبود وضعيت ساير كشورها مانند امريكا و سوييس است. دانمارك ، سوئد، فنلاند و تا اندازه اي نروژ در زمينه اتصال مانند ضريب نفوذ تلفن همراه، استفاده از اينترنت و رايانه شخصي در رديف بهترين كشورهاي برتر هستند وسپس كره جنوبي در پذيرش پهناي باند وسيع قرار دارد. دانمارك و سوئد داراي استانداردهاي شناخته شده و طراحان اجراي دولت الكترونيكي مي باشند.
انگلستان، رتبه دوم در رده‌بندي جهاني سال 2004، امسال سه رتبه تنزل كرد كه عمدتاً به دليل بهبود وضعيت كشورهاي امريكا و سوئيس و افزايش مجموع امتياز اين كشورها بوده است. انگلستان به ويژه در بخش مسئوليت دولت در راهكارهاي حمايتي از دولت الكترونيكي و پهناي باند وسيع همچنان پيشرو در توسعه ICT است.به هر حال، بر اساس اصلاحات متدولوژي رتبه‌بندي ما، عملكرد اين دولت در برخي ازمعيارهاي بسترسازي الكترونيكي نسبت به گذشته چندان درخشان نيست. اين امر شامل سطح تحصيلات بوده كه از طريق سالهاي تحصيل محاسبه شده و نسبت به ساير كشورهاي اروپاي غربي پايين‌تر است.

1-1- كشور سوييس صعود كرد
سال گذشته، سوييس در مقايسه با كشورهاي اسكانديناوي، كارايي كمتري داشت و رويكرد اين كشور به توسعه تجارت الكترونيكي غير متمركز بود. امسال، به هرحال ، تاكيد ما بر نسل آينده زيرساخت‌ها، امنيت و سرمايه‌گذاري ICT موجب شده كه سوييس شش رتبه صعود نمايد و به رتبه چهارم برسد. نيروي كار بسيار ماهر سوئيس و افزايش هزينه ICT باعث افزايش نوآوري خدمات و توليدات شركتها در صنعت اين كشور شده است.هرچند تلاش‌هاي پراكنده لوپ  محلي در مقايسه با ساير كشورهاي اروپايي، كندتر است، با اين حال يك شركت صنعتي كابل قوي تلويزيون براي شركت مخابراتي "سوييس كام" اجازه استفاده از امكانات خود را براي تحويل اينترنت و خدمات صوتي به منازل صادر نموده است.
چنين رقابتي موجب رشد سالم پذيرش پهناي باند وسيع طي دو سال گذشته شده است و نوآوري را دراين بخش، تشويق نموده است. "سوييس كام" براي مثال، در ميان پيشرفته ترين شركتهاي شبكه WiFi بي‌سيم و خدمات دنيا قرار دارد و اولين شركت مخابراتي اروپايي است كه IPTV (تلويزيون اينترنتي) در منازل ارايه مي‌نمايد.
سطح بالاي بسترسازي الكترونيكي در سوييس شامل رونق بازار خريد online است كه پيشروان تجارت الكترونيكي جهان مانند eBay را به تاسيس يك مركز online دراين كشور هدايت نموده است. ايجاد مراكز WiFi در فضاهاي عمومي سوييس براي مثال در راه آهن ملي و بكارگيري اينترنت توسط دولت براي راي‌گيري در انتخابات فدرال درماه سپتامبر 2004 كه اولين نمونه چنين راي‌گيري ملي دردنيا است، از ديگر شواهد برخورداري اين كشور از سطح بالاي بسترسازي الكترونيكي است.

1-2- نوآوري در كشورهاي اسكانديناوي
نروژ(رتبه نهم درسال 2004)، با نزديك به 16 درصد ضريب نفوذ درميان پيشروان پهناي باند وسيع در اروپا، قرار دارد. از هر ده نروژي، هشت نفر داراي تلفن همراه مي‌باشند كه همواره در حال افزايش است. علي رغم عملكرد قوي اين كشور در حوزه اتصال ، امسال نروژ در رتبه‌بندي چهار رتبه تنزل كرد. يكي از دلايل اين كاهش، ارزيابي جديد در نوآوري‌هاي كشورها است (اندازه‌گيري تعداد اختراعات ثبت شده توسط شهروندان).
بر خلاف برخي از همتايان اسكانديناوي، نروژ حمايت‌هاي معنوي چشمگيري براي توليد و نوآوري فناوري به عمل نياورده است. فنلاند (رتبه ششم)، مركز نوكيا ، پيشرو جهاني در توسعه مبتكرانه توليدات ارتباطات سيار، در رتبه‌بندي امسال از نروژ پيشي گرفت. توليدات دانمارك در زمينه‌هاي ICT مانند توسعه نرم‌افزار، ارتباطات تصويري و سيار و همچنين در زمينه رونق بيوتكنولوژي، نوآوري‌هاي چشمگيري داشته است . نوآوري در دانمارك به اين كشور كمك نموده تا سطح بسترسازي الكترونيكي خود را حفظ نمايد.

1-3- ايرلند علاوه بر توليدات، در بكارگيري ICT پيشرفت نموده است
ايرلند(رتبه پانزدهم) بزرگترين صادركننده نرم افزار در جهان است و به علت وجود بزرگترين شركتهاي ICT جهان در اين كشور مانند Dell، Google و Intel ، از موقعيت ويژه‌اي در اروپا برخوردار است. اوايل امسال، Yahoo اعلام نمود كه براي استقرار پايگاه عمليات اروپايي خود در ايرلند برنامه‌ريزي نموده تا از ساير دفاتر اروپايي خود در لندن حمايت كند. وجود نيروي كار بسيار ماهر IT، نقش دولت را بعنوان عامل اصلي در خدمات جهاني IT و بازار تامين منابع از خارج، تقويت نموده است.
پيشرو بودن اين كشور به عنوان مركز توليدات ICT، موجب سانسور ميزان دسترسي جمعيت كشور به IT نشده است. اما به نظر مي‌رسد كه اين وضعيت ، با دسترسي هرچه بيشتر شهروندان به خدمات اينترنت و رايانه‌هاي شخصي تغيير خواهد كرد. در نيمه اول سال 2004، تعداد اشتراك پهناي باند وسيع در ايرلند، 119 درصد افزايش جهشي داشت، هرچند اين كشور هنوز از نظر ضريب نفوذ، از ساير كشورهاي اروپايي عقب‌تر است. به هر حال دسترسي آسان‌تر به اينترنت، به رشد تجارت الكترونيكي كمك مي‌كند. براساس اعلام بانك ايرلند، در سال 2004، تعداد شركتهاي كوچك استفاده كننده از خدمات Online دو برابر شد، درحاليكه 80 درصد از مشتريان عمده آنها اخيراً به صورت Online با بانك ارتباط دارند. منافع حاصل از رشد امكان دسترسي به اينترنت به ساير حوزه‌هاي فعاليت‌هاي ديجيتالي سرريز مي‌شود.

2- اروپاي مركزي و شرقي: نماي كلي منطقه
در اروپاي مركزي و شرقي همچون منطقه آسيا-اقيانوسيه، تفاوت زيادي در سطوح بسترسازي الكترونيكي وجود دارد. در اولين سطح اين منطقه، بازارهاي ديجيتالي به سرعت درحال رشد مانند اسلووني، حوزه بالتيك (استوني، لتوني، ليتواني)، جمهوري چك، لهستان، مجارستان و اسلوواك قرار دارند. درانتهاي سطوح، كشورهايي مانند آذربايجان و قزاقستان قرار دارند كه طي 14 سالي كه از شوروي سابق جدا شده‌اند، پيشرفت كمي در گسترش توسعه ICT داشته‌اند، حتي كشورهاي اولين سطح اين منطقه نيز كاملاً از نظر شاخص‌هاي مهم بسترسازي الكترونيكي، از اروپاي غربي عقب مانده‌ترند كه اين امر به علت ضريب نفوذ اينترنت با پهناي باند وسيع و كم عرض و همچنين رايانه‌هاي شخصي و ساير زيرساخت‌هاي ديجيتالي است. رايانه، سواد ديجيتالي و توسعه چارچوب حقوقي از حوزه‌هايي هستند كه بيشتر كشورهاي منطقه نسبت به معيارهاي اتحاديه اروپايي، ضعيف عمل نموده‌اند.
همچنين، اتصال در هشت عضو جديد اتحاديه اروپايي و كشورهاي روماني و بلغارستان كه نامزد الحاق به اتحاديه اروپايي در سال 2007 مي‌باشند، از مقررات و سياست‌هاي مخابراتي هماهنگ با اتحاديه اروپايي برخوردارند. علي‌رغم كندي درپذيرش پهناي باند وسيع، اشتراك تلفن همراه دركشورهايي مانند استوني، اسلووني و جمهوري چك به شدت افزايش يافته و اين كشورها، (POTS)  خدمات قديمي تلفن عادي را (ابزار اوليه ارتباط صوتي براي شهروندان) به سرعت پشت‌سر گذاشته‌اند.ميزان ضريب نفوذ تلفن همراه در اين كشورها از بسياري از كشورهاي اروپاي غربي پيشي گرفته است.
تلاش براي ورود به اتحاديه اروپايي و اجراي راهكارهاي جامعه اطلاعاتي طي پنج سال گذشته، گستره بازار ICT را فرا گرفته است. براساس موسسه تحقيقاتي IDC، لهستان كه چهار رتبه در رتبه‌بندي امسال افزايش يافته، درسال 2004 رشد بازار فناوري اطلاعات خود را شامل سخت‌افزار و نرم‌افزار IT و خدمات، 11درصد به ثبت رسانده است، درحاليكه اين رشد در جمهوري چك و مجارستان 9 درصد بود. اين سطوح در مقايسه با ميانگين رشد بازار IT در اروپاي غربي درسال 2004، 4 درصد بود، از رشد خوبي برخوردار بوده است.

جدول(4): رتبه‌بندي كشورها در زمينه بسترسازي الكترونيكي، 2005-منطقه اروپاي مركزي و شرقي
امتياز بسترسازي الكترونيكي (از 10)    رتبه از 65 كشور    كشور    رتبه 2004
در منطقه    رتبه 2005 درمنطقه
32/6    26    استوني    1    1
22/6    27    اسلووني    4    2
09/6    29    جمهوري چك    2    3
07/6    30    مجارستان    3    4
53/5    32    لهستان    6    5
51/5    34    اسلوواك    8    6
11/5    37    لتوني    5    7
04/5    40    ليتواني    7    8
68/4    42    بلغارستان    9    9
19/4    47    روماني    10    10
98/3    52    روسيه    12    11
51/3    57    اوكراين    11    12
97/2    62    قزاقستان    13    13
72/2    65    آذربايجان    14    142-1- فعاليت‌هاي دولت الكترونيكي
چند عضو جديد اتحاديه اروپا در منطقه، رويه‌هايي كارآمد را بكار بسته‌اند. پيشرو بودن استوني در بسترسازي الكترونيكي در منطقه (رتبه 26) فقط مربوط به عملكرد خوب در بخش اتصال نيست بلكه توسعه فوق‌العاده دولت الكترونيكي است. راهكارهايي مانند برنامه كابينه الكترونيكي كه براي هدايت تصميم‌گيريهاي كلان دولت در سال 2001 به وجود آمد، با يك سيستم اسنادي شبكه‌اي، كمك بزرگي به بهبود كارايي اداري نموده است. درميان ساير كشورها، اسلووني، جمهوري چك و لهستان با گمرك الكترونيكي، سيستم ماليات الكترونيكي و پورتال‌هاي خريد، تجارت online را آسان‌تر نموده‌اند. علي‌رغم زيرساخت ضعيف IT در روماني، اين كشور از سوي اتحاديه اروپايي و تحليل‌گران (مانند واحد اطلاعات اكونوميست) براي تلاش‌ها و هماهنگي خوب جهت استقرار سكوهاي فني براي خدمات دولت الكترونيكي (هرچند هنوز از سوي شهروندان و شركتها مورد استقبال قرار نگرفته) مورد تمجيد قرار گرفته است.
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه مدیریت، انجام پایان نامه ارشد مدیریت، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

سفارش پایان نامه