انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

پایان نامه‏ مدیریت

انجام پایان نامه‏ ارشد مدیریت

مقدمه
1-1    اقتصاد مهندسي و فرآيندهاي تصميم گيري
مهنندسين معمولاً در سمتها و كارهاي مختلف گمارده مي‌شوند وهر يك بنوبه خود سعي در پيشبرد هدفهاي واحدهاي صنعتي مربوطه مي نمايند. در بيشتر مواقع مهندسين در نقش تصميم گيرندگاني ظاهر مي‌شوند كه بايستي در مورد پروژه ، طرح ويا ايده‌اي تصميم‌گيري نمايند . اين تصميم‌گيري معمولاً بايستي براساس معيارها و ضوابطي صورت گيرد كه نتيجه عمل تصميم را بهينه نمايد . يكي از هدفهاي عمده كتاب اقتصاد مهندسين تهيه وسائل و ابزارتكنيكي مناسب براي مهندسين تصميم گيرنده است ، كه آنان را قادر به گرفتن تصميم در رابطه با مسئله با توجه به عوامل زر بنمايد :
 الف : سرعت
ب : صحت
ج: اطمينان
تصميم گيري‌ همان گونه كه شرح داده شد بايستي براساس ضوابط صورت گيرد اين ضوابط مي‌تواند بصورت اقتصادي  و يا تكنيكي باشند . ضوابط اقتصادي آنهائي هستند كه بر اساس آن تصميم‌گرفته شده ، پروژه را از نظر اقتصادي قابل قبول كند ضوابط تكنيكي ، شدن  ويا نشدن  طرح‌ را بررسي مي‌نمايد .
1-    نقش مديران مهندس در تصميم‌گيري
در جهان امروز نقش مديران بسيار مهم وارزنده است . مكانيزه شدن هر چه سريعترصنايع ، لزوم استفاده از نيروي كارگر را با يك برنامه‌ريزي صحيحـ‌تر ايجاب مي‌كند هر چه درجه مكانيزه شدن صنعتي بالاتر رود به همان ميزان نقش مديريت در برنامه‌ريزي موثرتر و دشوارتر مي شود يكي از وظايف مديريت تعيين ميزان مكانيزه شدن تشكيلاتي است كه زير نظر ، قرار دارد در اين مورد مسئوليتهاي مديريت با گذشت زمان از حالت اداره كارگري تشكيلاتي بصورت كنترل مكانيزه ماشينها در مي آيد . در اين مورد وظايف و مسئوليتهاي مديران ، بخصوص مهندسين بايستي طوري باشد كه بتواند در مقابل اين تغييرات موثر باشد يعني:
 1- قادر به انتخاب لوازم و تجهيزات كافي و موثر براي تشكيلات و پرسنل مناسب براي آن كار باشد .
2- مشابه با خوب و يا بد بودن يك كارگر ، لوازم و تجهيزات نيز داراي خصوصياتي هستند كه آنها را از يكديگر متمايز مي‌سازد اين خصوصيات همگي بايد سنجيده شوند .
3- براي انتخاب ماشين ، و تجهيزات و مكان ، بايستي پس از تصميم‌گيري در مورد آنها ، بدون عوض كردن تصميم ، آنرا به اجرا در آورد .
 4- بايستي قادر باشد مسائل تخصيص امكانات ( انسان ، ماشين ، جا و غيره ) را بخوبي و به نحو احسن اجرا نمايد .
5- احيا كردن سيستم كنترل از وضعيت تشكيلات و قادر بودن به كنترل سيستم و مقايسه آن از اين نظر كه مطمئن باشد كه سيستم مورد نظر درست مبتني بر اهداف از پيش تعريف شده اجرا مي‌شوند .
6- مديران بايستي هميشه مجهز به آخرين اطلاعات تكنيكي قابل دسترس و قادر بجابجائي اين تكنيكها با تكنيكهاي قديمي و بوجود آوردن بهبود فني در سيستم تشكيلاتي خود بوده ومرتباً از نتايج طرح‌هاي بزرگ اقتصادي ، صنعتي مطلع و اطلاعات آنها كاملاً مطابق روز باشد .
 3-1 اهداف و تحليل آنها :
 تجزيه و تحليل نهائي هدفها هميشه بايستي با عمل همراه باشد . عمل‌ها هميشه در نتيجه اجراي تصميمات مديريت حاصل مي‌شود كه اين تصميم‌ها ممكن است بر دو نوع باشد .
الف : اجراي طرح
ب: عدم اجراي طرح
 اجرا و عدم اجراي يك طرح معمولاً بواسطه مقايسه آلترنيتيوهاي مختلف بوجود مي‌آيند .
گاهي ممكن است يك آلترنيتيو بهترين نباشد ولي با توجه به هدفهاي ما قابل قبول باشد كه در اين صورت سوال فوق بدين شكل مطرح مي‌شود كه آيا اين آلترنايتيو به اندازه كافي قابل قبول است ؟ مشكل‌ترين مرحله تصميم‌گيري شناسائي آلترنيتيوهاي مختلف آنها مي‌باشد . پس از اين شناسائي تصميم گيرنده مي‌تواند از بين آلترنيتيوهاي مختلف آنهائي را كه شدني هستند ، انتخاب كرده و در مرحله ديگر به انتخاب بهترين آنها اقدام نمايد .

4-1 اهداف ، خط مشي‌ها ، ضوابط :
اگر با مقايسه آلترنيتيوهاي مختلف بتوان به انتخاب يكي از آنها رسيد دراين صورت اين انتخاب بايد براساس ضوابطي صورت پذيرد . هر آلترناتيو براساس اين ضوابط ارزشيابي و مورد درجه‌بندي قرار خواهد گرفت . در زير بعضي از اين ضوابط ( محك‌ها ) آورده شده است .
1-    ماكزيمم نمودن سود
2-    مينيمم نمودن هزينه
3-    ماكزيمم نمودن نسبت منافع به مخارج
4-    ماكزيمم نمودن ميزان سوددهي
5-    مينيمم نمودن ميزان ريسك
6-    ماكزيمم نمودن ايمني
7-    ماكزيمم نمودن كيفيت سرويس دهي
8-    مينيمم كردن تغييرات مالي در شركت
9-    ماكزيمم نمودن فروش
10-    متعادل نمودن وضعيت با توجه به شرايط اقتصادي متلاطم
11-    ماكزيمم نمودن پرستيژتشكيلات
12-     ماكزيمم نمودن رشد شركت
13-    خدمات و سرويس‌ به افراد بشر و برآوردن نياز آنها
14-    ماكزيمم نمودن اهداف اقتصادي ، فيزيكي و رواني خدمتگذاران و بوجود آوردن امنيت شغلي
اين ضوابط ممكن است با هم سازگار نباشند و مسلم است كه با برنامه ريزي معمولي گاهي فقط قادريم كه يك هدف را برآورد نمائيم يعني اينكه مي‌توانيم جواب بهينه را با توجه به يكي از اين اهداف بدست آوريم .
با توجه به فاكتورهاي بالا ، اولين و دومين آنها ( ماكزيمم نمودن سود و مينيمم نمودن هزينه ) در اغلب موارد مي‌تواند حكمفرما شود چون مفهوم كلي بقيه را نيز مي‌رساند . همچنين اين اهداف مي‌تواند در مورد كارهاي عمومي و مردمي نيز بكار رود .
من و شما هر يك بنوبه خود از اتوبان استفاده مي‌كنيم و از اين جهت اتومبيل ،‌كمتر مستهلك گشته و چون جاده با اصول مهندسي ساخته شده است كمتر در معرض خطر تصادف قرار مي‌گيريم و پس بطور كلي سود ساختن جاده مستقيماً بعوض آنكه بجيب دولت برود به جيب من و شما مي‌رود كه اين سود در نگاه اول بنظر نمي‌رسد در اين مورد در مباحث آينده بيشتر بحث خواهيم نمود .
موقعيتهاي سرمايه گذاري به حالتي گفته مي‌شود كه شركت ، سرمايه گذار و يا دولت نياز به سرمايه گذاري دارد كه نتيجه آن بصورت نقدي و يا غير نقدي درآينده مشخص خواهد شد .
 بعبارت ديگر عملياتي است كه نياز به سرمايه گذاري در حال حاضر و برگشتن آن در آينده دارد مثلاً سرمايه گذاري براي تحقيقات گر چه نتيجه‌اش بلافاصله ظاهر نميگردد ولي در آينده منافع آن ظاهر مي‌شود . به همين ترتيب در مورد آموزش افراد يا تبليغات و غيره .
 موقعيتهاي سرمايه گذاري به سه دسته تقسيم‌بندي مي‌شوند:
الف : نگهداري ظرفيت توليدي
ب: مكانيزه كردن تجهيزات حال حاضر
ج : گسترش خطوط توليدي
موقعيت سرمايه گذاري شركتها، چگونگي در نظر گرفتن آنها در آينده شركت بسيار تاثير دارد زيرا برنامه‌ريزي آينده شركت ، موفقيت و عدم آنرا به همراه دارد .
 6-1 انتخاب مقدماتي در آناليز اقتصادي :
 گاهي اوقات براي انجام يك كار راه حلهاي مختلفي قابل پيشنهاد است كه همه آنها ممكن است قادر به انجام آن كار نباشند و همچنين اگر فرض شود كه هزينه‌هاي مربوط به اين راه حلها در يك زمان كوتاه اتفاق مي افتد ، دراينصورت مي‌توان زمان را در حال حاضر در نظر گرفت لذا در اينجا بايستي براي مقايسه هزينه‌هاي انجام گرفته ، هر يك از آنالترناتيوها را محاسبه كرد و بدون در نظر گرفتن زمان در مورد آنها قضاوت كرد . تصميم‌گيري براي قبول يك طرح و يا برنامه ، منتهي به ارزيابي منافع و زيان آن طرح نسبت به ساير طرحهاست .
مثال (1) حذف برنامه يا طرح داراي اندازه اضافي
در طراحي يك ساختمان جهت سقف 180 پايه نگهدارنده به اندازه (16× 8×2)لازم است تا صفحات پوشاننده هر 16 فوت به 16 فوت روي آن قرار گيرند هر چند كه استاندارد صفحات پوشاننده طوريست كه هر 24 فوت را مي‌پوشاند و مقاومت لازم را نيز دارد يك طرح جديد به اندازه (16×10×2) با توجه به اينكه داراي قدرت مقاومت بيشتري از نظر تحمل گشتاورهاي خمشي است( با توجه به فرمول  قدرتش برابر با  برابر حالت قبل است ) مي‌توانيد طولي به اندازه 56/1×16 يعني 25 فوت را تحمل نمايد در زير آناليز اقتصادي با توجه به استاندارد 24×24 براي پوشاننده سقف براي هر طرح در نظر گرفته شده است .( هر متر 305/3 فوت و هر اينچ 54/2سانتيمتر مي‌باشد )
 طرح اول : تعداد پايه‌هاي نگهدارنده مورد نياز 180
اندازه‌ي اضافي براي پايه‌ها %5
اندازه اضافي پوشاننده         
هزينه پايه‌ها 14/0 دلار در هر board foot  دلار
طرح دوم : تعداد پايه‌هاي موردنياز 120
اندازه اضافي پايه‌ها %4
اندازه اضافي پوشاننده‌ها %5
هزينه پايه‌ها 14/0 دلار در هر
board foot  دلار
با توجه به محاسبات بالا نه تنها طرح جديد مناسب است بلكه مي‌تواند به ميزان 314 دلار هزينه ها را كاهش دهد واين صرفه جوئي بخاطر بكار بردن مواد اوليه كمتر يا پايه‌هاي كمتر حاصل شده است .
كيفيت سبكي ممكن است نوعي ارزش خدماتي براي سازنده محصول داشته باشد از اينرو كه ميتواند هزينه‌هاي حمل و تحويل كالا به مشتري را كاهش دهد . اگر اين موضوع در مثال (3) براي دو نوع وسيله آلومينيومي و چدني در نظر گرفته شود در اين صورت با توجه به اينكه هر دو محصول داراي قدرت عمل يكساني هستند مي‌توان مقايسه زير را انجام داد .
در بعضي مواقع وقتي دو ماده بخصوص قادر به انجام يك خدمت باشند ارتباط بين هزينه‌هاي آن وهزينه‌هاي توليدي و عملياتي روي آنها ممكن است بعنوان يك فاكتور تصميم‌گيري در مورد آنها بكار برده شود براي مثال قبلي ، آلومينيوم داراي كيفيت ماشينكاري بهتر از چدن و حمل آن نيز در پروسه توليدي آسانتر است. همچنين مواد پلاستيكي از نظر سبكي و از نظر پروسه توليدي هزينه‌هاي كمتري بوجود مي آورند بهرحال براي انتخاب مواد لازم است كه مطالعاتي جزئي در مورد فاكتورهائي كه موجب هزينه مي‌شوند انجام گيرد . گاهي اوقات تحليل اقتصادي به ما مي‌گويد كه وسيله فعلي را با وسيله جديد چگونه عوض نمائيم .
 ارزيابي اقتصادي پروژه‌ها بايستي براساس اهداف پروژه و بر مبناي يك سلسله پارامترها و ضوابطي صورت گيرد . اگر چه اقتصاد مهندسي سعي بر دلالت دادن پارامترهاي كمي در مسئله دارد ولي اين نكته را نبايستي از نظر دور داشت كه ضوابط كيفي در بسياري از ، حالات اهميت كمي‌هاي را تحت الشعاع قرار مي‌دهد مسائل سياسي ، اجتماعي وفرهنگي ، كه بعنوان پارامترهاي پروژه تعريف مي‌شوند شايد اهميت كمتري از ميزان سرمايه گذاري و بازدهي كمي پروژه‌ها نداشته باشند مشكل چگونگي تشخيص و در نظر گرفتن آنها در پروژه‌هاست .
 قبل از مطالعه جدي روي پروژه بايستي حمايت‌هاي سياسي و اجتماعي طرح را ارزيابي كرد . چه خود اين عامل كيفي ممكن است بعداً محاسبات شما را دگرگون كند.
براي داشتن يك برنامه‌ريزي سيستماتيك در ارزيابي‌ پروژه‌ها 9 مرحله را تعريف كرده‌ايم :
1-    مشخصات و تعريف پروژه‌ها
2-    فرموله كردن پروژه و تهيه و بررسي امكانات
3-    طراحي پروژه
4-    زمان‌بندي پروژه
5-    انتخاب پروژه ، مذاكره و تصويب
6-    سازماندهي فعاليت‌هاي پروژه
7-     اجراي پروژه و عمليات اجرايي
8-    راه‌اندازي و كاهش ضايعات
9-    ارزيابي پروژه و بررسي پيگيريها
شرح اين عوامل بصورت جزئي‌تر در زير آورده شده است .

1-8-1 برنامه‌ريزي سيستماتيك و عوامل اجرائي در ارزيابي اقتصادي پروژه‌ها
نام مرحله :
مشخصات و تعريف پروژه : تجزيه و تحليلهاي عمومي را در سطح برنامه‌ريزي منطقه‌اي ، ملي ، بخشي و ناحيه‌اي انجام داده سياستهاي عمومي برنامه‌ريزي را پيش‌بيني ، عوامل موثر محيط را مشخص كنيد .
-    تجزيه و تحليلهاي عمومي در سطح نيازها ، مشكلاتي از قبيل تهيه و توزيع كمبود محصولات ، سازماندهي امور اداري و ظرفيتها را بررسي كنيد .
-    اهداف ميان مدت ، و بلند مدت را تعيين كنيد .
-    اهداف اوليه توسعه كه در مجموعه برنامه‌ها و يا بخشها آمده است را تعيين كنيد .
-    نياز به پروژه يا تطبيق آنرا با نياز انجام دهيد .
-    ارتباط پروژه با برنامه‌هاي توسعه را بدست آوريد .
-    مناطق و جمعيتهائي كه ازنتايج پروژه بهره‌مند مي‌شوند را بدست آوريد .
-    بودجه كلي طرح را تخمين بزنيد .
-    ساير منابع مالي را تخمين بزنيد .
-    حمايتهاي سياسي و اداري اوليه مقامات را جذب كنيد .
-    ايده طرح را بصورت پيشنهاد به وزارت خانه‌هاي ذيربط در رابطه با مسائل فني جهت مرور و بررسي حساسيتهاي بطور سربسته ارائه دهيد .
فرموله كردن پروژه
تهيه و بررسي امكانات
-    اهداف پروژه را اصلاح كنيد .
-    اجزاو نيروهاي بالقوه را مشخص كنيد .
-    شكل كلي طرح بالقوه را توسط راه حلها دسته‌بندي وتفكيك كنيد .
-    مكان پروژه را اختصاص دهيد .
-    بررسي تطبيق طرح را اصلاح كنيد .
-     تخمينهاي هزينه ومنافع بالقوه را بدست آوريد .
-    توجيه اقتصادي طرح را تهيه كنيد .
-     موافقت اوليه مقامات رسمي را جهت پياده كردن طرح جلب كنيد .
-    در صورت امكان پروژه را جهت مرور به شركتهاي مهندسي مشاور دهيد .
-     جهت توسعه و اجراي موفقيت آميز در آينده شرايط اوليه را بررسي كنيد .
-    بررسي‌هاي لازم را در نقطه اختصاص يافته انجام دهيد .
-     تحقيقات اوليه فني ، اقتصادي مالي و تجاري را انجام دهيد .
-     توسط تحقيقات ميزان عرضه و تقاضا را بدست آوريد .
-    تخمينهاي اوليه كمترين هزينه يا منافع هزينه‌ها را محاسبه كنيد .
-     نتايج انتظاري طرح را تهيه كنيد .
-    بررسي امكانات پروژه را انجام دهيد .
-    شروع به ارزيابي اطلاعات جمع آوري شده كنيد.
-     سفارشات اوليه جهت برپا كردن پروژه را پي‌گيري كنيد .
انجام پایان نامه

انجام پایان نامه مدیریت، انجام پایان نامه ارشد مدیریت، انجام پایان نامه، پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

سفارش پایان نامه