انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

انجام پایان نامه|‏ اصول حسابداري 40 ص

چكيده
با تاريخچه حسابداري آشنا شديم و نيز تعريف حسابداري را آموختيم كه حسابداري : فرآيند تشخيص , اندازه گيري و گزارش اطلاعات اقتصادي كه براي استفاده كنندگان اطلاعات مزبور , امكان قضاوت و تصميم‌گيري‌هاي آگاهانه را فراهم مي‌سازد با مراحل حسابداري آشنا شديم عبارتست از : 1- ثبت فعاليت‌هاي مالي 2- طبقه بندي اقلام ثبت شده 3- خلاصه كردن اقلام در قالب اعداد قابل سنجش به پول 4- تفسير نتايج فاصله از بررسي اقلام خلاصه شد. اصول پذيرفته شده حسابداري را آموختيم و نيز مهمترين اصول حسابداري را بيان كرديم و هر يك را توضيح داديم. معادله حسابداري و اصطلاحات آن را يك به يك توضيح داديم و ماهيت يك حساب را نشان داديم و گفتيم كه داراي 3 سه قسمت مي‌باشد : 1- عنوان حساب 2- سمت راست يا بدهكار حساب 3- سمت چپ يا بستانكار حساب.
بادارايي‌هاي و بدهي آشنا شديم و ماهيت هر يك را نشان داديم سپس با درآمدها و هزينه‌ها هم همين طور آشنا شديم و بعد دفتر روزنامه و دفتر كل و نيز ترازنامه و صورت حساب سود و زيان و صورت حساب صاحبان سرمايه را نيز يك به يك توضيح داده و هر يك را رسم كرده‌ايم و سپس به مهمترين اشتباهات در ثبت‌هاي حساب‌ها و تصحيح آنها پرداختيم و همين طور با حسابهاي دائمي و موقتي و تعديل حسابها و فرآيند سنجش حسابهاي موقتي و دائمي آشنا شديم و هر يك را به طور مفصل توضيح داديم و در آخر هم همه حسابها را در تراز آزمايش اختتامي برديم و بعد هم مانده حسابها را به سال بعد انتقال داديم توسط تراز آزمايشي افتتاحي

مقدمه :
بدون توجه به حرفه يا شغل يك فرد‌ , نياز به اطلاعات مالي اجتناب ناپذير است. شما نمي‌توانيد بدون داشتن  اطلاعات مالي خوب و مفيد پول خرج كنيد , كارت اعتباري خريد , سرمايه‌گذاري كنيد و يا ماليات بپردازيد. تصميم‌گيري خوب بستگي به اطلاعات خوب دارد. به طور كلي در دنياي امروز كه رقابت از اركان اصلي تجارت به شمار مي‌رود ؛ حسابداري داراي نقش حياتي است مديران به منظور تصميم گيري‌هاي صحيح و مناسب و كنترل‌هاي دقيق و مؤثر بر عمليات , نياز به اطلاعات قابل اطمينان و به موقع مالي دارند. صاحبان سرمايه مؤسسات اعتباري , رقبا , دولت و000 علاقمندند كه از كم و كيف نتايج فعاليتهاي مالي مؤسسات مورد نظر خود با اطلاع باشند و اين اطلاعات تنها از طريق يك سيستم حسابداري دقيق و كامل قابل ارائه است از اين رو بايد متخصصيتي در زمينه حسابداري تربيت گردند تا بتوانند اطلاعات مورد نياز را در اختيار استفاده كنندگان از آنها قرار دهند. داشتن اطلاعات حسابداري و توانايي‌ كار با اطلاعات مالي , علاوه بر اين كه براي دانشجويان رشته حسابداري ضروري است , مورد نياز كليه دانشجويان رشته‌هاي مشابه نيز مي‌باشد.
كتاب اصول حسابداري (1) با همين هدف و به منظور در اختيار قرار دادن دانش بنيادي حسابداري , براي دانشجويان رشته حسابداري و مديريت تأليف گرديده است.

( تاريخچه مختصري از حسابداري )
از آنجا كه جوامع بشري همواره در حال پيشرفت و دستيابي به ناشناخته‌ها مي‌باشند و با توجه به اينكه نقش فعاليت‌هاي مالي در هر توسعه‌اي غير قابل انكار است , نياز به توسعه حسابداري روز به روز افزايش مي‌يابد , در قرون سيزدهم و چهاردهم به دليل رشد عمليات تجارتي تحولاتي در سيستم نگهداري حساب بوجود آمد. منشأ حسابداري را به لوكاپاچيولي1 (Luca Pacioli) رياضيدان مشهور ايتاليايي كه دوره رنسانس نيست مي‌دهند. و موجب گسترش فن دفترداري دوطرفه در سراسر اروپا گرديد. ولي يك كشيش ايتاليايي و در واقع يك رياضيدان بود كتاب پاچيولي با وجود اينكه اشاره‌اي به دوره مالي , چگونگي تهيه صورتهاي مالي و نگهداري حسابهاي مربوط به دارايي‌هاي ثابت ندارد و نيز تمايزي بين اموال شخصي صاحب مؤسسه و سازمان تجاري نگذاشته است. به دليل سادگي و داشتن ارزشهاي علمي در طي قرون پانزدهم و شانزدهم به اغلب زبانها ترجمه و مورد استفاده قرار گرفت. با تولد انقلاب صنعتي در انگلستان , نياز رو به تزايد و حسابداري توسعه يافت. در امريكا     پس از به وقوع پيوستن انقلاب صنعتي , سرمايه‌هاي شخصي زيادي در كمپانيها وارد گرديد و موجب توسعه هر چه بيشتر آنها شد و در نتيجه بوجود آمدن غولهاي صنعتي قرن بيستم , سيستمهاي حسابداري از اهميت بيشتري برخوردار گرديدند با اشاره‌اي كه رفت در مي‌يابيم كه حسابداري همزمان با پيشرفت وضعيت اقتصادي توسعه و تكامل پيدا نمود. ( منابع رويداد مجتهد زاده , سيد حسين علوي طبري ) كهن‌ترين مداركي كه درباره معاملات تجارتي قديم بدست آمده است مربوط به حدود (2660) سال قبل از ظهورحضرت محمد (ص) مي‌باشد كه به خط ميخي و بر روي الواح پخته گلي نوشته شده است. (منابع,ابوالفضل دلقندي – حسن كلهر)
ماهيت حسابداري
حسابداري كه اغلب زبان تجارت خوانده مي شود , روشهايي است قراردادي كه توسط كارشناسان و استادان حسابداري و يا انجمنهاي حرفه‌اي حسابداري تدوين گرديده , به تدريج مورد قبلو همگان قرار گرفته است : و قابل تغيير و تصحيح مي‌باشد در حسابداري , مابا بنيانگذاري يك مجموعه ضوابط و قراردادها مي خواهيم اطلاعات لازم را براي حل مسائل مالي يك مؤسسه به دست آوريم.
ماهيت اطلاعات حسابداري
اطلاعات حسابداري , يك سري اطلاعات مالي مربوط به مبادلات يك واحد تجاري است , كه برحسب پول بيان مي گردد. براي ثبت روزبه روز اين اطلاعات مي توان از سيستم دستي , مكانيكي و يا الكترونيكي استفاده نمود. ثبت اين مبادلات به تنهايي فايده چنداني براي قضاوت و تصميم‌گيري آگاهانه ندارد , بلكه بايد پس از ثبت , طبقه‌بندي و تلخيص شده و به صورت گزارشهاي قابل استفاده جهت مديران و ساير افراد ذيعلاقه درآيد.
به طور كلي , ماده اوليه حسابداري را عمدتاً اطلاعات مربوط به مبادلات واحد تجاري و محصول نهايي آنها را صورتها , گزارشها و تجزيه و تحليلهاي مالي تشكيل مي‌دهد. اما بايد توجه داشت كه اطلاعات حسابداري در صورتي قابل استفاده خواهد بود كه داراي ويژگي‌هاي خاص باشد. اين ويژگيها را مي‌توان به صورت زير خلاصه نمود.
1-    مربوط بودن : يعني اطلاعات حسابداري در تصميم گيري نسبت به يك مسأله موثر باشد.
2-    به موقع بودن : يعني دروقت مناسب و زماني كه داراي ارزش هستند , در اختيار قرار گيرند.
3-    صحيح بودن : يعني بيان كننده واقعيات بوده و دقيق و كامل و قابل اعتبار باشند.
4-    قابل مقايسه بودن : يعني به ترتيبي ارائه گردند كه با موارد مشابه سالهاي قبل و يا موارد همانند ساير مؤسسات قابل مقايسه باشند.
تعريف حسابداري
«فرايند تشخيص , اندازه گيري و گزارش اطلاعات اقتصادي كه براي استفاده كنندگان اطلاعات مزبور , امكان قضاوت و تصميم گيريهاي آگاهانه را فراهم مي‌سازد» (1966 – Evanston) (منبع . ويدا مجتهدزاده )
« حسابداري عبارت است از خدمتي كه با فراهم كردن اطلاعات مالي مورد نياز مديران , پرداخت كنندگان ماليات , اداره كنندگان و سايرين جهت تصميم گيريهاي آگاهانه انجام مي‌پذيرد»
(1987 – Jack L.smith , Robert M. Keith . William Lostephens )
به عنوان يك سيستم اطلاعاتي مالي , حسابداري فرآيند تشخيص , ثبت و اشغال رويدادهاي مالي يك سازمان ( تجاري يا غير تجاري ) به استفاده كنندگان مي‌باشد. (منبع عبدالله حسيني ,
عفت اسدي)
مراحل حسابداري
فرايند حسابداري داراي چهار مرحله مي‌باشد :
1-    ثبت فعاليتهاي مالي
2-    طبقه بندي اقلام ثبت شده
3-    خلاصه كردن اقلام در قالب اعداد قابل سنجش به پول
4-    تفسير نتايج حاصله از بررسي اقلام خلاصه شده
ثبت فعاليتهاي مالي
در اين مرحله كليه دادوستدها و فعاليتهاي مالي به ترتيب تاريخ وقوع در دفتري به نام دفتر روزنامه ثبت مي‌شود. 1
طبقه بندي اقلام ثبت شده
در اين مرحله اقلام ثبت شده در دفتر روزنامه , به حسابهاي مختلف در دفتر ديگري به نام دفتر كل انتقال مي‌يابند.
خلاصه كردن اقلام در قالب اعداد قابل سنجش به پول
مرحله خلاصه كردن , عبارت است از تركيب و تنظيم نتيجه حسابهاي دفتر كل به نحوي كه حداكثر اطلاعات مورد نياز به طور خلاصه و ساده به دست آيد. در اين مرحله صورتها يا گزارشهاي مالي تهيه مي‌شود كه مهمترين آنها عبارت است از :
الف ) ترازنامه كه وضعيت مالي ( دارايي , بدهي , سرمايه ) موسسه را در يك لحظه معين از زمان نشان مي‌دهد.
ب ) صورت سود و زيان كه چگونگي و نتيجه عمليات مالي ( سود و زيان ) مؤسسه را با توجه به ميزان درآمدها و هزينه‌هاي آن براي يك دوره‌مالي و در واقع براي مدتي معلوم مشخص مي‌سازد.
ج ) صورت حقوق صاحبان سرمايه , كه تغييرات سرمايه ( حق صاحب يا صاحبان مؤسسه نسبت به دارايي آن مؤسسه ) مؤسسه را براي يك دوره مالي يا مدت مشخص نشان مي‌دهد.
تفسير نتايج حاصله از بررسي اقلام خلاصه شده
در اين مرحله ,‌اعداد مندرج در صورتهاي مالي مورد تجزيه و تحليل قرار مي‌گيرند.
اصول پذيرفته شده حسابداري
همانطوريكه قبلا اشاره گرديد , يكي از ويژگيهاي اساسي اطلاعات حسابداري , قابل مقايسه بودن آنست , از اينرو در تهيه صورتهاي مالي بايد اصول و مفاهيمي را رعايت نمود , تا نتايج حاصله از صورتهاي مالي قابل مقايسه با موارد مشابه سالهاي قبل و نيز موارد مشابه در ساير مؤسساتي كه در همان رشته خاص فعاليت مي‌نمايند , باشد. اصول و مفاهيم حسابداري يك سلسله روشهاي قراردادي است كه توسط كارشناسان و استادان حسابداري و يا انجمنهاي حرفه اي حسابداران تدوين گرديده , به تدريج مورد قبول همگان قرار گرفته است و همواره قابل تغيير و تصحيح مي‌باشد. مسئوليت و اختيار تديون و انتشار استانداردهايي كه اجراي اصول حسابداري را در هر كشور هماهنگ مي‌سازد. معمولاً به عهده مراجع حرفه‌اي حسابداري آن كشور مي‌باشد. در سطح بين المللي , در سال 1973 كميته بين المللي استانداردهاي حسابداري با شركت نمايندگاني از انجمنهاي اصلي عضو فدراسيون بين المللي حسابداران 2تشكيل گرديده كه به تدوين و انتشار استانداردهاي بين المللي حسابداري پرداخته است.
اصول حسابداري
اصول مهم حسابداري را مي توان به صورت زير بيان نمود :

1- اصول قيمت تمام  شده : يعني كليه اقلام با ارزش زمان تملك در دفاتر ثبت و در صورتهاي مالي منعكس گردند.
2- اصل وضع هزينه‌هاي يك دوره از درآمد همان دوره : يعني در هر دوره مالي , هزينه‌هايي كه در تحقق درآمد همان دوره صرف گرديده است , بايد از همان درآمد وضع گردد.
3- اصل افشاء حقايق : يعني اين كه كليه حقايق با اهميت و مربوط به وضعيت مالي و نيز نتايج فعاليتهاي مالي , بايد افشاء گرديده , در اختيار استفاده كنندگان از صورتهاي مالي قرار گيرد.
4- اصل قابل اعتماد بودن : يعني اينكه اطلاعات مندرج در صورتهاي مالي بايد , اولاً صحيح باشند , ثانياً قابل تأييد و تصويب باشند و ثالثاً كامل و جامع باشند.
5- اصل قابليت مقايسه : يعني اينكه اطلاعات حسابداري بايد به همان اندازه كه قابليت مقايسه يا يكديگر , در طي دوره‌هاي مختلف مالي را دارند , قابليت مقايسه با اطلاعات مؤسسات مشابه را نيز داشته باشد.
6- اصل ثبات رويه : رعايت اصول قابليت مقايسه داشتن اطلاعات حسابداري , مستلزم رعايت اين اصل مي‌باشد. يعني كه دردوره‌هاي مختلف مالي , يك رويه ثابت حسابداري مورداستفاده قرارگيرد
مبناي اصلي عمليات حسابداري , معادله حسابداري است.
معادله حسابداري
در جزء اصلي يك شركت تجاري داراييها و حقوق سرمايه گذاران است. رابطه بين داراييها , بدهيها و حقوق صاحبان سرمايه در معادله زير نشان داده شده است :
دارائيها = بدهيها + حقوق صاحبان سرمايه
اين رابطه , در اصطلاح معادله حسابداري خوانده مي شود. براي درك بهتر اين رابطه , مفاهيم دارائي و بدهي صاحبان سرمايه در زير شرح داده شده است :
دارايي‌ها
اموال و حقوق مالي متعلق به هر موسسه است كه قابل تقويم به پول و داراي منافع آتي مي‌باشد (مانند : موجودي نقدي , اثاثيه , ملزومات ساختمان محاسبهاي دريافتي و000 )
الف ) موجودي نقدي :
وجوه نقدي است كه در محل مؤسسه در يك صندوق نگهداري مي‌شود كه تحت همين عنوان و (بانك) در حسابها منعكس مي‌گردد.
ب ) حسابهاي دريافتي
اين حسابها نشان دهنده ميزان مطالبات مؤسسه از افراد و مؤسساتي است كه به مؤسسه بدهكار هستند ولي براي بدهي خود اسناد  تجاري (مانند سفته و برات) به مؤسسه نداده‌اند.


انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 دانلود مقاله | انجام پایان نامه

 


سفارش پایان نامه