انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

انجام پایان نامه|‏ انبار داري 90 ص

مقدمه:
در بررسي مؤسسات و سازمان هاي مختلف، خصوصاً توليدي و صنعتي، ملاحظه مي شود كه اكثر سرمايه هاي آن ها را مواد لازم و كالاهاي مصرفي تشكيل مي دهد و قسمت عمده سرمايه آن ها مصرف تهيه اجناسو وسايل مذكور مي گردد.
اگر موجودي هاي جنسي يك مؤسسه بيش تر از اندازه مورد احتياج باشد. قسمتي از سرمايه آن مؤسسه به حال ركورد در مي آيد و اگر اين موجودي كمتر از حد لزوم باشد در برنامه عملياتيو خدماتي آنها وقفه حاصل مي شود. در راستاي جلوگيري از ركورد سرمايه و يا ايجاد وقفه در اجراي وظايف سازمان و يا مؤسسه لازم است روشي صحيح، اساسي و مقرون به صرفه در انجام خريد نگهداري و مصرف كالا به مورد اجرا گذارده شود. در سازمان هاي موفق و پيشرفته، وظايف مربوط به انبار داري و كنترل مواد در درجه اول اهميت قرار دارد. با توجه به نكات مذكور تهيه تداركات كالا و ارائه خدمات موردنياز با كيفيت مناسب و رعايت صرفه جويي و همچنين حفظ و حراست اموال و كالا و در دسترس قرار دادن سريع آن ها از وظايف عمده كارپردازي و انبار مي باشد.
استفاده از برنامه هايعلمي و كاربرد آن در تهيه و تدارك كالا و مخصوصاً انبارداري و نتايج زير را در بر دارد:
-    مواد و كالا با حداقل قيمت تهيه و تدارك مي شود.
-    از ركود سرمايه و كالا جلوگيري مي شود.
-    ازتوقف و كندي كار جلوگيري مي شود.
-    بررسي و كنترل موجودي ها، ميزان مصرف، تعيين نقطه سفارش و همچنين ميزان سفارش به سهولت امكان پذير مي باشد.
-    عمليات حسابرسي و حسابداري به آساني انجام مي شود.
-    ميزان ضايعات انبار تقليل مي يابد.
-    حفظ و حراست و جلوگيري از سوء استفاده احتمالي امكان پذير مي باشد.
-    اطلاعات و آمار لازم در اسرع وقت در اختيار مديريت قرار داده مي شود.
-    با توجه به نكات مذكور، تهيه و تدارك كالا و ارائه خدمات مورد نياز با كيفيت مناسب و رعيت صرفه جويي و همچنين حفظ و حراست اموال و كالا در دسترس قرار دادن سريع آنها از وظايف عمده كارپردازي و انبار مي باشد.
فصل اول
فصل اول :
اصول انبارداري :
كليات
در امور تداركات كارپردازي، سيستم انبار داري، داراي اهميت خاصي است و همكاري اين دو واحد خدوماتي با يكديگر اجتناب ناپذير است.
سيستم صحيح انبار داري متضمن مزاياي زير است:
-    دريافت، حفاظت و در دسترس قرار دادن كالا، مواد و وسايل موردنظر به سهولت و سرغت انجام مي شود.
-    با اعمال كنترل دقيق از بالا رفتن خارج از حد موجودهاي كه ممكن است بر اثر تغيير قيمتها باعث زيان گردد، جلوگيري مي شود.
-    با استفاده صحيح از سيستم انبار داري، ميزان موجودي كالا در انبار و ميزان مصرف آن در هر واحد كالا كه پايه و اساس حسابداري صنعتي مي باشد محاسبه مي گردد.
-    كنترل ميزان موجود در انبار از نظر قيمت به سهولت صورت مي گيرد.
-    صدور قيض انبار (رسيد جنس به انبار) موجبات تسهيل پرداخت مبلغ كالا به فروشنده و عمليات حسابداري مي گردد.
-    چون ميزان موجودي ها معمولاً به قيمت تمام شده در انبار ها نگهداري مي شود، لذا در صورت خسارت ناشي از آتش سوزي و تعيين ساير ضايعات و خسارت وارد شده محاسبه مي شود.
تعريف انبار و مخزن  
به محل و فضايي كه يك يا چند نوع كالاي بازرگاني، صنعتي، مواد اوليه و يا فرآورده هاي مختلف كه براساس يك سيستم صحيح طبقه بندي و تنظيم مي گردد، انبار گفته مي شود.
انبار از نظر فرم به سه صورت مي باشد:
1- انبار هاي پوشيده: اين مكان از تمام اطراف بسته و داراي سقف و وسايل ايمني كامل مي باشد.
2- انبارهاي سرپوشيده يا هانگارد: اين انبار داراي سقف است ولي چهار طرف آن باز و فاقد حفاظ جانبي مي باشد. اين نوع انبارها، كالاها را فقط از باران و آفتاب حفظ مي كند.
3- انبارهاي باز يا محوطه: اين انبار به صورت محوطه مي باشد و معمولاً براي نگهداري ماشين آلات و لوازم سنگين مورد استفاده قرار مي گيرد.

وظايف انبار دار:
انبار دار كسي است كه عهده دار وظايف زير مي باشد:
-    تحويل اجناس و كالاهاي خريداري شده طبق اسناد و مدارك خريد
-    صدور قبض انبار يا برگ رسيد جنس به انبار پس از تحويل گرفتن كالا صدور حواله انبار هنگام تحويل كالا
-    صدور فرمهاي رجوعي، برگشت از خريد و ساير فرمهاي مشابه
-    صدور برگ درخواست خريد كالا در صورت لزوم
-    ثبت مشخصات و تعداداجناس وارد و صادر شده در دفاتر و كارتهاي انبار  
-    همكاري با حسابداري صنعتي و واحد سفارشها در مورد تعيين حداقل، حداكثر و نقطه سفارش
-    حفظ و حراست اجناس انبار و رعايت اصول ايمني
-    بايگاني و حراست اجناس انبار و رعايت اصول ايمني
-    بايگاني اسناد و مدارك انبار
-    ارائه گزارش هاي لازم به مقامات ذيربط
انواع موجودي هاي انبار
اجناس و كالاهاي موجود در انبار اعم از مؤسسات توليدي يا غير توليدي را مي توان به پنج دسته به شرح زير تقسيم نمود:
1- مواد خام يا اوليه
   اين مواد براي توليدكالا استفاده مي شود.
2- مواد و لوازم مصرفي
مواد و لوازم مصرفي به موادي اطلاق مي شود كه به طور غير مستقيم در توليد كالا دخالت دارد و در سازمان هاي توليدي براي انجام خدمات جانبي مورد استفاده قرا داده مي شود. ايم موارد بر اثر مصرف از بين مي رود مانند كاغذ و يا وسايل بسته بندي در سازمان هاي توليدي.
3- مواد و لوازم در جريان ساخت
به موادي كه مقداري تغييرات در مواد اوليه آن داده شده ولي هنوز به وصرت كامل ساخته نشده است، مواد و لوازم در جريان ساخت گويند.
4- كالاي تمام شده
به كالاهايي گفته مي شود كه از نظر ساخت به مرحله تكميلي رسيده قابل عرضه به بازار باشد.
5- اجناس خريداري شده جهت فروش
اين سري از اجناس شامل اجناسي هستند كه بدون هيچ گونه تغييري در آنها به بازرا جهت فروش عرضه مي گردد و به طور موقت در انبار نگهداري مي شود مانند انبار فروشگاه و مؤسسات بازرگاني.
سازمان انبار
به طوري كه گفته شد يكي از وظايف انبار طبقه بندي، كدگذاري و تنظيم اجناس و كالاها مي باشد. از تركيب چند انبار يك «مخزن» يا «دپو» بوجود مي آيد. تعداد هريك از مخازن بستگي به نوع و كميت و همچنين حدود فعاليت آنها دارد.
انبار قطعات و مواد اوليه در واحدهاي توليدي معمولاً زيرنظر مدير فني كارخانه قرار دارد و در بعضي از كارخانه ها، انبار مستقيماً زير نظر مدير كارخانه انجام وظيفه مي نمايد.

 
 
«نمودار موقعيت سازماني انبار در يك واحد توليدي»
در سازمان هاي بزرگ صنعتي، واحد انبار داراي مديريت مستطيلي است كه مستقيماً زير نظر مديرعامل قرار دارد و تحت نظر مدير انبار، انبارهاي مختلفي مانند انبار مواد قطعات و ابزار آلات كه هريك از آنها داراي مسئول مي باشد وجود دارد.
در سازمان هاي دولتي و غير دولتي، معمولاً واحد انبار تحت نظر تداركات و كارپردازي كه خود اين واحدها نيز يكي از واحدهاي تابعه امور اداري محسوب مي شود انجام وظيفه مي نمايد.
                                                                                                                                                                                                                   


«نمودار ارتباط سازمان انبار با مخازن و اداره امور انبارها»

نقش انبار در اقتصاد كشور
درصد قابل توجهي از درآمد ناخالص ملي هر كشور به صورت مواد اوليه محصول نيم ساخته و كالاهاي ساخته شده در انبار نگهداري مي شود. البته نقش انبارها در اقتصاد كشورهاي مختلف متفاوت است.
در كشورهاي پيشرفته انبارها حلقه هايي از زنجيره توليد توزيع و مصرف مي باشند و بدين وسيله توليد انبوه كارخانه و صنايع بدست مصرف كنندگان داخلي رسيده يا به مراكز صادراتي منتقل ميشود در برخي از كشورها نظير ايران كه واردات كالاها و مواد مختلف درصد زيادي ارز نيازهاي كشور را تشكيل مي دهد انبارها به طور عمده نقش واسطه را در انتقال كالا از كشور به مناطق مختلف و سپس توزيع مهمي بر عهده دارند.


انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 

 دانلود مقاله | انجام پایان نامه

 


سفارش پایان نامه