انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

انجام پایان نامه| تاثیر تورم در بورس 65 ص


بورس
•    اگر چه عبارت بورس واژه‌اي پركاربرد است اما تا حدودي مبهم مي‌نمايد. غالباً به سهام شركت‌ها در هر كشور اطلاق مي‌گردد. به عنوان مثال يك سرمايه‌گذار در ايالات‌متحده بورس را مجموعه سهام شركت‌هاي موجود در اين كشور مي‌داند. براي نمونه اين بازار در ايالات‌متحده شامل بورس سهام شهر نيويورك كه به اختصارNyseناميده مي‌شود، انجمن ملي بها گذاري خودكار سهام توسط دلال‌ها سهام NADAQ، بورس سهام آمريكا در شيكاگو Amex مي‌باشد.
در معناي وسيع آن، بازار بورس به كل سهام موجود در تمام كشورها اطلاق مي‌گردد.
تجارت
•    در اصل بازار بورس به صورت علني و در تالاري كه بدين‌منظور در نظر گرفته شده بود برگزار مي‌گردد. اما امروزه تجارت سهام بيشتر از طريق كامپيوتر و به صورت آن‌لاين بين فروشنده و خريدار صورت مي‌گيرد.
شركت‌هاي بزرگ اغلب در چندين مكان به تجارت مي‌پردازند. براي مثال، سهام شركت Exxon Mobile در استراليا، فرانكفورت، بلژيك، لندن، بوينس‌آيرس و نيويورك خريد و فروش مي‌گردد.
مالكيت
•    در سال‌هاي دور، در سرتاسر جهان، خريداران و فروشندگان سهام، سرمايه‌گذاران و تجاري بودند كه به صورت شخصي و انفرادي به داد و ستد مي‌پرداختند، با گذشت زمان بازارها به سوي نهادگرايي حركت كردند و خريداران و فروشندگان به صورت موسساتي درآمده‌اند، (مثال: سازمان امور بازنشستگي، شركت‌هاي بيمه، شركت‌هاي تعاوني سرمايه‌گذاري در سهام، گروه‌هاي سرمايه‌گذار و بانك‌ها) افزايش سرمايه‌گذاري به صورت سازماني و نهادي سبب ايجاد ملاحظات حرفه‌اي و شغلي شده و اين نوع بازارها را تحت نظم و كنترل قانوني درآورده است.
•    خصوصيات بازار بورس در سرتاسر جهان با يكديگر متفاوت است. براي نمونه، اكثريت سهام در بازارهاي بورس ژاپن در دست شركت‌هاي مالي و كمپاني‌هاي صنعتي است در صورتي كه در ايالات‌متحده آمريكا و كشور انگليس اين مقدار در دست اشخاص و افراد است.
تاريخچه بورس
•    در قرن 12 ميلادي در فرانسه Courtier dechange به اداره و نظارت بر ديون جوامع كشاورزي به نمايندگي از بانك‌ها مربوط بود و افراد شاغل در اين محل را مي‌توان اولين دلالان بورس ناميد.
در قرن 13 ميلادي، تجار Bruges در خانه شخصي به نام vander bourse جمع مي‌گرديدند و در سال 1309 آنجا را به صورت يك موسسه درآوردند كه Bruges Bourse ناميده مي‌شد.
اين ايده به سرعت در فلاندر (نام ناحيه‌اي در قرون وسطي كه بخشي از شمال خاوري فرانسه و جنوب بلژيك امروزي را دربرمي‌گرفت) و بخش‌هاي همسايه گسترش يافت و Bourses به زودي در شهرهاي گنت و آمستردام گشايش يافت .                                                       .
در اواسط قرن 13، بانكداران ونيزي شروع به تجارت اوراق قرضه دولتي نمودند. در سال 1351 دولت ونيز شايعات در حال انتشار را كه هدفش كاهش قيمت اوراق قرضه دولتي بود را بي‌اساس و بي‌اعتبار خواند.
شهرهاي پيزا كه برج پيزا در آن است. ورونا، جنوا و فلورانس نيز در قرن 14، تجارت اين نوع اوراق را آغاز كردند. اين امر در اين شهرها امكان‌پذير بود بدين‌علت كه اين شهرها مستقل بوده و توسط دوك اداره نمي‌شد بلكه اداره آنها به دست شورايي از بوميان اين شهرها بود                                                            .  
كشور هلند بعدها شركت‌هاي سهامي با مسووليت محدود را در بورس بنيان نهاد كه به سهامداران امكان فعاليت و در معاملات تجاري و سهيم شدن در سود و زيان اين شركت‌ها را مي‌داد .                                   .
در سال 1602 كمپاني هند شرقي شعبه كشور هلند اولين اوراق بهادار و سهام را در بازار بورس آمستردام منتشر كرد. اين كمپاني اولين شركتي است كه سهام و اوراق قرضه خود را صادر نمود.
بازارهاي بين‌المللي
•    اولين بازار بورسي كه به طور مستمر فعاليت مي‌كرد Amesterdam beurs در اوايل قرن 17 ميلادي بود. هلندي‌ها در پيش‌فروش سهام، امتياز خريد و فروش سهام به بهاي از پيش تعيين شده و... پيشرو بودند.
امروزه بازارهاي بورس در تمام كشورهاي قدرتمند اقتصادي وجود دارد و بزرگترين اين بازارها در كشورهاي چين، ايالات‌متحده ژاپن و در اروپا قرار دارد.
شاخص بورس
•    نوسان قيمت بازار يا بخشي از آن در سيستمي كه شاخص بازار بورس ناميده مي‌شود ثبت مي‌گردد.
سند مشتق1
•    : Option قراردادي است كه به سرمايه‌گذار حق خريد يا فروش اوراق‌قرضه را مثل سهام و... با قيمت توافق شده در يك دوره زماني مشخص و بدون الزام مي‌دهد.
•     Future )قراردادهاي آتي يا سلف): قراردادي است كه سرمايه‌گذار را ملزم به خريد و فروش اوراق قرضه با قيمت توافق شده در يك دوره زماني مشخص، مي‌نمايد .                         .               
اين نوع بازارها در قياس با بازارهاي سهام‌هاي داراي حق تقدم ريسك‌پذيري بالاتري دارند.
Leverage strategies
•    استراتژي‌هاي سرمايه‌گذاري (سرمايه‌گذاري با پول قرضي(
•    سهامي كه كارگزار بورس مالك آن نيست به صورت سلف فروش و يا وجه‌الضمان داد و ستد مي‌گردد.
سلف فروش
•    در اين سيستم، كارگزار بورس سهام را قرض مي‌گيرد (معمولاً از بنگاه دلالي كه سهام مشتري و يا سهام خود را به طور قسطي نگاه مي‌دارد) و بعد آن را در بازار به فروش مي‌رساند. به اين اميد كه قيمت‌ها كاهش يابد. سپس كارگزار سهام را دوباره خريداري مي‌كند. در صورتي كه قيمت‌ها كاهش يافته باشد سود كرده و در صورتي كه قيمت‌ها افزايش يافته باشد ضرر مي‌كند.
•    بودجه خرید
در اين سيستم كارگزار پول با بهره قرض گرفته تا سهام بخرد و اميد به افزايش قيمت‌ها دارد. در اكثر كشورهاي

1.Derivative instruments
2. Margin buying

صنعتي قوانيني وجود دارد كه تأكيد مي‌كند اگر قرض براساس وثيقه و وجه‌الضمان از سهام ديگري باشد كه كارگزار مالك آن است حداكثر مي‌تواند درصد معيني از ارزش سهام‌ها متعلق به كارگزار باشد.فصل دوم

بورس اوراق بهادار

بورس اوراق بهادار :
    امروزه سرمایه گذاری و مفاهیم آن یکی از مهم ترین مقوله های مورد توجه در علم مدیریت به شمار می رود. سرمایه گذاری ممکن است از طریق افتتاح یک حساب سپرده کوتاه مدت یا از طریق خرید زمین ، آپارتمان و غیره به وقوع می پیوندد.راه دیگری نیز برای سرمایه گذاری وجود دارد که از آن طریق می توان درصدی از سهام یک شرکت بزرگ را خریداری نموده و در موفقیت آن سهیم بود. در حقیقت یکی از مهم ترین روش های کسب موفقیت های مالی در طی چند دهه گذشته خرید سهام شرکت های بزرگ بوده است. آنهایی که تنها ده هزار دلار در شرکت مایکرو سافت در ابتدای دهه 90 میلادی سرمایه گذاری نمودند توانستند بعد از ده سال به بیش از چند میلیون دلار ثروت دست یابند.مثال دیگر آن خرید سهام شرکت صدرا در بورس ایران در ابتدای عرضه آن بود که ظرف کمتر از چند سال ، ارزش سهام آن چند صد برابر شد.البته سرمایه گذاری در بورس همیشه منجر به سود آوری نمی گردد و چنان چه این کار بدون شناخت کافی انجام پذیرد ممکن است نتایج نا خوشایندی را در بر داشته باشد. برای همین منظور شناخت روند اقتصاد و آشنایی با ریسک موجود در سرمایه گذاری نیز خود از جمله عواملی هستند که باید در موقع سرمایه گذاری در نظر گرفت.
به طور کلی بورس در فعالیتهای بازرگانی و داد و ستد به یک بازار رسمی و دائمی گفته می شود که در یک محل متشکل شده و آن خرید و فروش اوراق بهادار توسط افرادي  بنام کارشناس تحت نظارت مقررات خاصی انجام می گیرد.  در تعریف بورس باید گفت بازاری که در آن اوراق بهادار مثل اوراق قرضه و سهام شرکتها معامله می شود –خرید و فروش اوراق بهادار و رغبت مردم به سرمایه گذاری در این اوراق در گرو وجود بازارهای مالی است اگر بازار های مالی وجود نداشته باشد . سرمایه گذاران نمی توانند اوراق بهادار خود را به پول نقد تبدیل کنند – اوراق بهادار غالبا سررسید نسبتا طولانی دارتد و در برخی از موارد هم بدون سررسید هستند اگر وضع به گونه ای باشد که خریداران اوراق بهادار مجبور شوند برای رسیدن به پول خود تا تاريخ سررسيد اوراق بهادار صبر كنند . احتمالا تمايلي به سرمايه گذاري در اين اوراق نخواهند داشت  وجود بازارهاي مالي اين امكان را فراهم مي كند كه شركتها اوراق بهادار خود را راحتر به فروش برسانند و سرمايه گذاران نيز بتوانند اوراق بهادار خود را به پول نقد تبديل كنند
 بورس بازاری سازمان یافته  برای مقابله عرضه و تقاضا ی سهام و اوراق بهادار است. با ایجاد تفاوت های موجود در نرخ سهام بورسها ،عرضه و تقاضا تغییر می کند تا نهایتا معاملات تسهیل شود.
      عاملان خرید و فروش را در اصطلاح کار گزار بورس می نامند.بازار بورس باعث می شود تا معاملات به آسانی انجام شود.معاملات در بورس مدت دار است یا نقد و هر کدام از آنها ریسک و منافع خاص خود را به دنبال دارد.
      هدف اصلی بورس اوراق بهادار تامین مالی بلند مدت طرح های تولیدی و تجاری است.تامین مالی از راه فروش سهام دارای مزایایی چون سهیم شدن فرد سهام دار در سود و زیان شرکت می باشد.
      بورس واژه ای فرانسوی است که اغلب به بازار معامله سهام در اروپا می گویند.اولین بورس درفرانسه در سال 1915  و بعد در تولوز ، بورد و مارسی شکل گرفت. بزرگترین بازار بورس جهان، با توجه به میزان خرید و فروش سهام ، بازار بورس نیویورک است.سپس بورس توکیو ، لندن و انجمن بورس های آلمان فدرال قرار دارند.
       بورس های دنیا به سه صورت تجارت رسمی (طی ساعات رسمی باز بودن بورس)،تجارت نیمه رسمی(بیشتر از ساعات رسمی گشایش بورس) و تجارت غیر رسمی یا خارج از بورس(انجام آنها در دفاتر بورس ثبت نمی شود) می باشند.بورس اوراق بهادار در حقیقت قلب مرکز مالی است.مانند بورس های نیویورک ،هنگ کنگ، پاریس،لندن و فرانکفورت که در آنجا معاملات اوراق بهادار بین المللی صورت می گیرد.
      اهمیت اقتصادی بازار بورس در آن است که عملیات پس انداز و سرمایه گذاری را تسهیل می کند.به طوری که از یک طرف این امکان را برای سرمایه گذاران ایجاد می کند که از راه عرضه سهام به بازار بورس منابع سرمایه مورد نیاز  خود را به دست آورند و از سوی دیگر پس اندازهای خصوصی را در سرمایه گذاری های مولد به جریان می اندازد. ارتباط بین بورس و بازار سرمایه ای در سهولت امر خرید و فروش سهام و اوراق بهادار است که باعث ترغیب و تشویق سرمایه گذاری می شود.
جايگاه بورس در اقتصاد
     اقتصاد داخلي يک کشور را مي‌توان مرکب از دو بخش واقعي و بخش مالي در نظر گرفت. بخش واقعي جريان کالا و خدمات را از توليد کنندگان به مصرف کنندگان و جريان نهاده‌ها را از طرف مصرف کنندگان به سمت توليد کنندگان در قالب بازارهاي گوناگون هدايت مي‌کند. بخش مالي نيز از جريان وجوه و سرمايه از طرف پس‌انداز کنندگان و صاحبان سرمايه به سمت توليد کنندگان تشکيل مي‌شود. تعامل اين دو بخش موجب تامين وجوه بلند مدت و ميان مدت از طريق بازارهاي مالي-يعني بازار پول و سرمايه- به ويژه بازار سرمايه براي واحدهاي اقتصادي شده و از اين طريق بستر لازم براي توسعه و رشد اقتصادي فراهم خواهد آمد.
در اقتصاد، منابع از طریق بازار و یا دولت تخصیص می‌یابند. دولت‌ها با ابزارهایی که در اختیار دارند، می‌توانند بر میزان تولید محصولات، میزان تقاضای مصرف‌کنندگان و در نهایت میزان تولید بنگاه‌های اقتصادی تاثیر بگذارند. به عنوان برخی از این ابزارها می‌توان به قدرت خرج پول، قدرت تجهیز پول از طریق مالیات، اعطای یارانه، وام‌گیری با اعتبار نامحدود، خلق پول و وضع قوانین و اجرای آنها اشاره نمود. از سوی دیگر بازار با بکارگیری مشارکت مردم در تشکیل و انباشت سرمایه می‌تواند به مراتب کاراتر از سیستم دولت عمل نماید. زیرا انباشت سرمایه و قدرت اداره در دست دولت شیوه ناموفقی بوده که به لحاظ اجتماعی و سیاسی نیز مسایلی را در بر داشته است. از این رو راه قابل قبول، تجمیع سرمایه‌های کوچک و متوسط از طریق مشارکت مردم و هدایت این سرمایه‌ها از طریق سازوکار بازار به سمت تولید وخدمات خواهد بود.
بازار سرمایه به عنوان یکی از اجزاء بخش مالی در اقتصاد در برقراری ارتباط بین مردم و بنگاه‌های اقتصادی نقش مهمی ایفا می‌کند. با در نظر گرفتن این واقعیت که پس‌انداز و سرمایه‌گذاری برای رشد اقتصادی حیاتی هستند و اینکه در یک اقتصاد پیشرفته تجمیع پس‌اندازها از طریق بازار سرمایه صورت می‌گیرد، در اینصورت بازار سرمایه به مثابه پلی، پس‌انداز مردم و بنگاه‌های اقتصادی را به بنگاه‌هایی که نیازمند منابع مالی هستند انتقال می‌دهد. بدین ترتیب علت اصلی وجود بازار سرمایه در هر  اقتصاد را می‌توان به برقراری ارتباط بین مردم و بنگاه‌ها، بخش خصوصی و عمومی و حتی واحدهای داخلی و خارجی دانست.
بورس اوراق بهادار به عنوان بازاری متمرکز، منسجم و سازمان يافته که در آن موسسات و بنگاه‌های اقتصادی می‌توانند از پس‌اندازها و سرمایه‌های راکد در قالب عرضه سهام و اوراق مشارکت برای تامین مالی خود استفاده کنند، یکی از ارکان مهم بازار سرمایه قلمداد می‌شود. بورس اوراق بهادار از طریق ایجاد بازار عرضه و تقاضا برای اوراق بهادار باعث جذب نقدینگی شده و آن را جهت تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و دولت، در اختیار آنها قرار می‌دهد. علت شکل گیری بازار سهام را می‌توان در پوشش دو ریسک تجاری و نقدینگی جستجو نمود. ریسک تجاری، برخاسته از بنگاه‌هایی است که در معرض شوک‌های تولیدی قرار دارند. این ریسک باعث دلسردی سرمایه‌گذارانی می‌شود که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های تولیدی هستند اما عمدتا از ریسک و پذیرش خطر اضافی گریزانند. ریسک نقدینگی نیز خطر انحلال یا ورشکستگی مالکان بنگاه‌ها به دلیل عدم دسترسی آنها به وجوه مورد نیاز است. بازارهای سهام از توانایی پوشش هر دو ریسک فوق برخوردار می‌باشند.
این بازارها تعداد زیادی از بنگاه‌ها را فرا روی مردم برای سرمایه‌گذاری قرار داده و لذا مرتبا ریسک‌ها را متنوع می‌کنند. از سوی دیگر، بازارها به مالکان اولیه اجازه می‌دهند تا سهام خود را در اختیار سایر سرمایه‌گذاران قرار داده و از این طریق تامین مالی پروژه‌های بزرگی را که از عهده مالکان خارج است را امکان‌پذیر می‌سازند.
انواع بورس:
بورس کالا: بازار خرید و فروش دائمی و منظمی که در آن کالاهای معینی معامله می شوند.که شامل کالاهای خام و مواد اولیه مانند گندم و جو و آرد و شکر و...می باشند.کالای مورد معامله در بورس- که احتمال دارد فقط نمونه آن در خود بورس باشد- کالای طبقه بندی شده ، استاندارد شده و دارای مشخصات کامل است. این کالا قابلیت عرضه مجدد را هم دارد.
بورس اسعار: خرید و فروش پول کشورهای مختلف در بورس معاملات پول صورت می گیرد.
بورس اوراق بهادار: یک بازار رسمی و دائمی است که در یک محل معین صورت می گیرد.عبارت است از سهام شرکت ها  و واحد های تولیدی ، تجاری،خدماتی ، اوراق قرضه منتشر شده توسط دولت و موسسات خصوصی و اسناد خزانه.
انواع اوراق بهادار:
اوراق قرضه ی بهادار( اوراق قرضه بهادار در بازارهای بین المللی، اوراق قرضه پس انداز دولتی [1]،اوراق خزانه دولتی [2]،اسناد خزانه دولتی [3])
اوراق بهادار با سود ثابت شرکت ها(اوراق قرضه رهنی [4]،اوراق قرضه قابل تبدیل  [5])
سهام شرکت ها ( سهام ممتاز جمع شونده ،سهام ممتاز غیر جمع شونده، سهام عادی)

انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 


سفارش پایان نامه