انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

انجام پایان نامه | اعتبارات اسنادي 60 ص

فهرست مطالب
مقدمه
اعتبارات اسنادي
عملكرد اعتبارات اسنادي در تجارت بين الملل – بند اول – تقاضاي گشايش اعتبار اسنادي توسط متقاضي صدور
بند دوم – مرحله ادامه است . بند سوم – مرحله پرداخت قبول يا معامله اسناد – بند چهارم مرحله ارسال اسناد
اعتبارنامه تجاري – اعتبار اسناد تضميني – تفاوت اعتبارات اسنادي تجاري و تضمني
ايجاب و قبول در قرارداد اعتباري
موضوع قرارداد اعتبار اسنادي
آثار قرارداد اعتبار اسنادي
عوضين در قرارداد اعتبارات اسنادي
حق بانك در وثيقه گرفتن كالاي موضوع قرارداد اعتبار اسنادي


 
مقدمه1
پيشرفت و توسعه جوامع صنعتي و تخصصي شدن توليد و انسان به استفاده از تكنولوژي و دستاوردهاي تمدن از سوي ديگر عدم پيشرفت يكسان و هماهنگ جوامع بشري و نياز جوامع اخير به استفاده از نتايج و حاليه مواد خام اوليه معدني جهت كشورهاي صنعتي، كشورهاي را در جامعه بين الملل نيازمند يكديگر مي شود و بيع تجارت بين الملل به عنوان ضرورت در رابطه بين الملل مطرح مي گردد . اما از سوي ديگر پيشرفت‌هاي سريع و رو به رشد انسان در زمينه هاي فني و تكنولوژي تأثيرات بسيار عميقي در روش و شيوه ها و اشكال اين ضرورت ايجاد نموده ، امروزه در زمان بسيار كوتاهي استفاده از دستگاههاي ارتباطي مجهز مي توان از دور اضافه ترين نقطه دنيا جهت خريد كالاي شاخصي از تاجر يا توليد كننده آن اقدام نمود. يكي از اين پديده هاي نسبتاً جديد كه كمك فراواني به امر تجارت، خصوصاً تجارت بين الملل نموده است اعتبارات اسنادي مي باشد.
اعتبارات اسنادي در حال حاضر به عنوان يكي از مهمترين و عمده‌ترين روشهاي پرداخت بازرگاني بين المللي به شمار مي رود و فروشندگان و خريداران كالا يا خدمات در سراسر جهان با استفاده از اين ابزار به عنوان يك وسيله پرداخت با ارزش و قابل انعطاف از تسهيلات و مزاياي آن برخوردار مي شوند. مبادله اسناد و پرداخت وجه توسط بانكها بر اساس شرايط اعتبار عملاً ارتباط بين خريدار و فروشنده را دارد و نقاط مختلف جهان با شرايط جغرافيايي، سياسي و فرهنگي و... مختلف با صرفه جويي مناسب در زمان و هزينه امكان پذير نموده و نقش مهمي در توسعه پيشرفت مبادلات بازرگاني دارد.
 
مقدمه 2
اصولاً يكي از مهمترين مشكلات طرفين معامله در انعقاد يك قرارداد پرداخت اطمينان بخش است مثلاً فروشندگان در ارسال كالاي خود قبل از دريافت وجه ترديدي كنند در حالي كه خريداران توضيح مي دهند پس از پرداخت وجه نظارت و اختيار را بر كالا برقرار سازند. اما چون تطبيق پرداخت با تحويل عملي در يك زمان به ندرت امكان پذير است. بنابراين معمولاً سازشي مورد توافق قرار مي گيرد و آن پرداخت برابر تحويل فرعي تحويل اسناد مالكيت يا نظارت و اختيار بر كالا است.
اهميت موضوع پرداخت اطمينان بخش مخصوصاً هنگامي بيشتري زيان مي شود كه معامله جنبه بين المللي پيدا مي كند . بعنوان مثال معامله صادراتي ناگزير متضمن خطراتي براي صادر كننده و وارد كننده است اين خطرات مي تواند از كوتاهي يكي از طرفين قرارداد بوجود آيد يا زاييده مسائل سياسي اقتصادي كشورهاي مي باشند كه به نحوي در معامله مذكور نقش دارند. به علاوه ارزيابي اعتبار و شهرت بازرگاني طرف ديگر قرارداد همواره آسان نيست. در نتيجه از طريق حساب آزاد يا بوسيله چك و يا حتي برات معمولاً قابل پرداخت نيست مگر اينكه طرفين با يكديگر روابط تجاري طولاني داشته و وضعيت سياسي و اقتصادي و حقوقي كشور وارد كننده با ثبات باشد.
براي حل مشكلات مذكور مكانيزمي بنام اعتبار اسنادي ايجاد گرديده كه تضمين كننده پرداخت مي باشد و در حال حاضر براي تطبيق منافع متعارض خريدار و فروشنده از مناسب ترين راهها است.
 
 اعتبارات اسنادي
اعتبارات اسنادي به طور كلي عبارت است از تعهد بانك يا هر شخص ديگري كه بنا به تقاضاي دستور دهنده مبني بر اينكه به عنوان صادر كننده بروات و يا ساير مطالبات ذينفع را به شرط تطبيق آنها با شرايط مقرر در اعتبار پرداخت نمايد به عبارت ديگر اعتبار اسنادي تعهد پرداخت كتبي بانكي است كه طبق دستور خريدار در اختيار ذينفع قرار مي گيرد و بر اساس آن پرداخت به فروشنده تا مبلغ معيني درخلال مدت مشخص در مقابل اسناد مورد لزوم انجام مي‌شود.
اسناد مذكور بر حسب مورد متفاوت مي باشد  . اين اسناد عبارتند از سياهه تجارتي – بيمه نامه – اسناد جعل
تعريف
قراردادي است كه به موجب آن بانك بنا به درخواست و دستور خريدار بانك ديگري را مجاز مي دارد تا چنانچه طرف مدت اعتبار فروشنده اسناد محل كالاي سفارشي خريدار را طبق شرايط مندرج در اعتبار بانك تسليم نمايد. جدا كننده تا ميزان اعتبار به او پرداخت و سپس اسناد مذكور را جهت واگذاري به خريدار براي بانك دستور دهنده ارسال مي دارد.
تعريف اعتبار اسنادي در ماده 2 مقررات متحدالشكل اعتبارات اسنادي تجديدنظر شده 1983 از ديدگاه مقررات اصطلاحات اعتبار اسنادي و اعتبارات اسنادي ضمانتي كه در اين جا به كاررفته و از اين پس فقط اعتبار خوانده مي شويد به هر گونه ترتيبات تحت هر نام و مشخصات اطلاق مي شود كه به موجب آن يك بانك بنا به درخواست مشتري موظف مي شود تا در مقابل ارائه اسناد معين و مشروط به اينكه شرايط و مقررات اعتبار رعايت شده باشد ، پرداختي را به شخص ثالث يا به حواله كرد او انجام دهد يا براتهاي كشيده شده توسط ذينفع را پرداخت نموده يا قبولي نويسي نماند ديگر اينكه به بانك ديگري اجازه ميدهد كه اين پرداخت را انجام دهد يا چنين پرداختي را قبول نمايد . پس به طور كلي جنبه مشترك اعتبارات اسنادي در اين است كه خريدار بانك قراردادي بند و در نتيجه اين قرارداد بانك هنگام تحويل اسناد حمل به طور مستقيم به نيابت خريدار از طريق دخالت دان بانك در كشور فروشنده مسئوليت قيمت پرداخت كالا را با توجه به اطميناني كه از طريق درج تعهد ضمني مندرج در اسناد در مورد كالا وجود دارد يا وجه نقدي كه قبلاً پرداخت شده يا تعهد بازپرداخت آن كه به بانك داده مي‌شود اغلب به وسيله قبول بروات يا برويت كه بوسيلة خريدار كشيده شود است يا به وسيله پرداخت فوري مي‌پردازد.
معمولاً در عمليات اعتبار اسنادي دو بانك دخالت دارند. 1- بانك باز كننده اعتبار كه بانك خريدار است 2- بانك كارگزار اعتبار كه معمولاً در كشور فروشنده است.
به طور كلي اعتبارنامه تجاري جاري چند قرارداد به شرح زير است
الف) فروشنده خريدار خارجي در مورد خريد و فروش كالايي موافقت كننده به موجب اين قرارداد مقرر مي گردد كه پرداخت ثمن معامله به وسيله اعتبارات اسنادي صورت پذيرد.
ب) خريدار خارجي در محل تجارت خود به بانك دستور مي دهد كه يك اعتبار اسنادي احتياج كند.
ج) بانك صادر كننده اعتبار بانك كه فروشنده معين مي كند دستور مي دهد كه ترتيبي فراهم كند كه حواله هاي فروشنده را به محل تحويل، اسناد حمل به وسيله فروشنده قبول معامله يا پرداخت نمايد. يا به عبارت ديگر درخواست ابداع مي نمايد.
د ) بانك ابلاغ كننده به فروشنده اطلاع مي دهد كه حاله را به محض تحويل اسناد حمل كالا قبول معامله يا پرداخت نمايد ؟؟ ممكن است بدون اينكه شهاد وارد عمل شود اعتبار اسنادي افتتاح شده به وسيله بانك صادر كننده را تأييد كند بانك ابلاغ كند. ما در هر دو مورد تعهد ابلاغ اعتبار را به عهد مي گيرد.
بانك ابلاغ كننده ضمناً ابلاغ كننده اين موضوع باشد اين موضوع را به فروشنده اعدام مي نمايد و تعهد در پرداخت به فروشنده ، ندارد حتي اگر به عنوان چهار جهت پرداخت و قبول تعيين شده باشد و بالعكس اگر علاوه به ابلاغ تأييد كننده شده باشد ضمن تذكر اين موضوع بايد بدون هيچ عذري در صورت كامل بودن اسناد تطابق آنها با اعتبارات وجه آنها را پرداخت نمايد.
عملكرد اعتبارات اسنادي در تجارت بين الملل
بند اول تقاضاي گشايش اعتبارات اسنادي توسط متقاضي صدور
الف – ابتدا خريدار و فروشنده در خصوص خريد و فروش كالا بي‌توافق نموده و قراردادي در اين زمينه منعقد مي نمايند ضمناً در اين قرارداد قيد مي كنند كه پرداخت وجه به وسيله اعتبار اسنادي صدر مي‌گيرد به موجب بند ب از ماده 11 مقررات و رويه هاي متحدالشكل اعتبارات اسنادي در كليه اعتبارات بايد بانك جهت پرداخت يا قبول نويسي دخالت داشته باشد متقاضي اعتبار به بانك مورد نظر مراجعه و تقاضاي گشايش اعتبار مي زند كه بايد مشتمل بر موارد زير باشد
1- نام و آدرس كامل ذي نفع 2- منبع اعتبار 3- نوع اعتبار 4- چگونگي استفاده از اعتبار 5- شرح مختصر كالا 6- سررسيد اعتبار و تاريخ حمل 7- هر سه محل 8- شرح اسناد مورد لزوم 9- محل محل ارسال مقصد 10- نوع بار نامه و اينكه آيا حمل به وسيله گيري مجاز است يا نه 11- آيا محل به دفعات مي زيستد 12- مبدا محل و مقصد محل 13- اسناد محل و گواهينامه هاي مورد نيز در برگ گشايش اعتبار و تاريخ و محل انقصا اعتبار 15- اينكه آيا اسناد اعتباري قابل انتقال است يا خير. 16- چگونگي ابلاغ اعتبار.
چنانچه در اعتبار قبول نويسي مراتب مقدر شده باشد بانك باز كننده اعتبار بايستي بروات كشيده شده توسط ذي نفع را قبول نمايد و اگر اعتبار تصريح دارد كه بروات به عهده متعالي با هر برات گير مشخص ديگر مي باشد بايد مسئوليت قبول نويسي و پرداخت آن را رد سررسيد به عهده گيرد.
ادامه اسناد
در ايران هنگام گشايش اعتبار معمولاً خريدار و نسخه پروفرمهيا را كه فروشنده كالا ارسال نموده و به تأييد وزارت بازرگاني رسيد، همراه با فرم تقاضاي گشايش اعتبار به بانك ارائه مي دهد.
هنگام گشايش اعتبار خريدار فرم تعهد نامه بانك را معنا و به بانك تحويل مي دهد و به موجب آن بانك مي تواند از كليه حسابهاي مشتري وجه مرود لزوم را تأمين نمايد همچنين مي تواند كالاي مورد اعتبار اسنادي را در صورتي كه خريدار پس از وصول اسناد از پرداخت قيمت آن خودداري نمايد متصرف شود.
معمولاً براي گشايش اعتبار بانكها درصد خاصي از مبلغ اعتبار را به عنوان سپرده پس پرداخت نقداً از مشتري دريافت مي كنند و علاوه بر اين مبلغ كارمزد و ديگر هزينه ها نيز معين دور / حساب جاري متقاضي صدور و سپس شماره اعتبار لازم داده مي شود.
در مرحله دوم فروشنده اسناد مربوطه را كه حاكي از حمل كالا مي‌باشد به بانك معامله كننده اعتبار مي فرستد اسناد حمل بر اساس نوع كالا متفاوت است و بايد در آن نكات زير قيد گردد.


انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 دانلود مقاله | انجام پایان نامه

 


سفارش پایان نامه