انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

انجام پایان نامه|تجهيزات نگهداري و حمل و نقل كالا  47 ص

تجهيزات نگهداري و حمل و نقل كالا
تجهيزات نگهداري كالا
وسايل و تجهيزات نگهداري به وسايلي اطلاق مي شود كه جهت ذخيره سازي و انباشتن كالا در انبار از آنها استفاده مي شود. وسايل نگهداري كالا در انواع مختلفي است كه هر يك با توجه به كاربرد خاص آن داراي معايب و مزايايي است كه در انتخاب بايد به آنها توجه شود. در نمودار زير انواع تجهيزات نگهداري كالا در انبار بطور خلاصه و كلي نشان داده شده است.
تجهيزات نگهداري قابل حمل
به وسايلي كه جهت نگهداري و جابجايي اقلام در سطح انبار و آمادگاه بصورت واحد بار مورد استفاده قرار مي گيرد اطلاق مي شود.
تجهيزات نگهداري ثابت (غير قابل حمل)
تجهيزاتي است كه جهت نگهداري و استقرار اقلام در انبار مورد استفاده قرار مي گيرد و نصب آنها در انبارها هزينه بر بوده و در صورتيكه بخواهيم آنها را پس از نصب جابجا نماييم مستلزم زمان و هزينه نسبتاً زيادي است.
شرح تجهيزات نگهداري:
الف- پالت: سكوي كوچك قابل حملي است كه از آن براي تشكيل واحد بار از كالاهاي داراي بسته بندي محكم و منظم، حمل و نقل كالا توسط وسايل حمل واحد بار و ذخيره سازي در انبارها روي هم و يا در قفسه بندي استفاده مي شود و در انواع چوبي، فلزي و پلاستيكي از نظر جنس و در انواع دو طرفه و چهار طرفه و يا دو رو و يك رو، دو باله و يا يك باله و پالت مخصوص از نظر طرح و شكل وجود دارند.
پالتها از نظر جنس با توجه به مزايا و معايب آنها و نوع كالا و نوع انبار و نوع اقليم محل مورد استفاده انتخاب مي شوند ولي از نظر طرح با توجه به نحوة ذخيره سازي و وسيله حمل و نقل و … انتخاب مي گردند.
از پالتهاي مخصوص جهت تشكيل واحد بار، حمل و نقل و ذخيره سازي بسته هاي مخصوص مانند بشكه استفاده مي شود.
ب- باكس پالت: پالت ديوار داري است كه جهت تشكيل واحد بار از بسته هاي كوچك و ضعيف و يا قطعات نامنظم، شكستني و … و ذخيره سازي آنها روي هم تا ارتفاع زياد و حمل و نقل كالا توسط وسايل حمل واحد بار در انبارها و كارخانه ها استفاده مي شود. و در انواع ديواره دار و بدون ديواره و ديوار مشبك و همچنين باكس مخصوص نيز وجود دارند.
از باكسهاي مختلف با توجه به نوع كالا استفاده مي شود مثلاً براي وسايل باريك و برنده از باكسهاي ديواره دار غير مشبك و جهت اجسامي كه بايد ديده شوند از باكسهاي ديواره مشبك و جهت كالاهاي مخصوص مانند لاستيك از باكسهاي مخصوص لاستيك استفاده مي شوند.
در باكسهاي معمولاً جهت دسترسي آسان به كالاي درون آن، يك درب بصورت افقي تا نيمه و يا اينكه يك طرف آنها بصورت باز (بدون ديوار) در نظر گرفته مي شود.
ج- زير چين ها: چهارپايه هايي هستند كه از آنها جهت ذخيره سازي كالا در كف انبار استفاده مي شود و معمولاً از كنار هم قرار دادن آنها در انبار يك پارت (قسمت) جهت تشكيل انباشته از كالاها تشكيل مي گردد. كه معمولاً بصورت فلزي با سطح مشبك مي باشند.
د- ظروف: محفظه هاي چوبي، فلزي و يا پلاستيكي هستند كه قابل حمل و نقل توسط دست بوده و از آنها جهت نگهداري و حمل و نقل لوازم و قطعات ريز استفاده مي شود.
هالوار: استوانه چهارگوش چوبي است كه از آنها جهت ذخيره سازي اقلام سنگين در كف انبار يا بارانداز استفاده مي شود.
و- قفسه بندي: قاب فلزي است كه توسط صفحات و يا تيرهاي افقي به قسمتهاي مختلف تقسيم شده است و از آن براي استفاده بيشتر از فضاي انبار، بالا بردن تنوع و گوناگوني اقلام، عدم وجود محدوديت در قرار دادن واحدهاي بار، دسترسي سريع به اقلام، افزايش نظم در انبار و … استفاده مي گردد. و در انواع مختلف زير وجود دارند:
1-    قفسه بندي براي نگهداري اقلام و بسته هاي قابل حمل با دست كه در انواع زير وجود دارند:
-    قفسه بندي سبك معمولي
-    قفسه بندي نيمه سنگين معمولي
-    قفسه بندي سبك دوار
-    قفسه بندي سبك ابزار
-    قفسه بندي سبك لوله و ميله
-    قفسه بندي سبك شيب دار
2-    قفسه بندي براي ذخيره سازي واحدهاي بار و اقلام سنگين كه اين تجهيزات عبارتند از:
-    قفسه بندي سنگين معمولي
-    قفسه بندي سنگين قابل ورود به وسيله ليف تراك
-    قفسه بندي سنگين شيب دار
-    قفسه بندي سنگين متحرك
-    قفسه بندي سنگين با عمق زياد
-    قفسه بندي سنگين قابل دسترسي بوسيله كارگر
ز- خرك: وسيله اي كه از آن براي انبار نمودن اقلام طويل و سنگين از قبيل، ميلگرد، نبشي، تيرآهن و … وقتي كه تنوع كالا زياد باشد استفاده مي گردد و از نظر شكل و طرح در انواع يكطرفه و دو طرفه وجود دارد.
تجهيزات حمل و نقل كالا
تعريف حمل و نقل:
حمل و نقل از مفاهيمي است كه تا كنون به طرق گوناگوني تعريف شده است كه يك تعريف ساده براي آن عبارتست از «جابجايي و انتقال اشياء از جايي به جاي ديگر به هر طريق ممكن همانند، جابجايي مواد.
در يك ارگان نظامي، حمل و نقل عبارتست از، تغيير مكان (جابجايي) افراد، وسايل، تجهيزات و ساير نيازمنديهاي نظامي بوسيله انواع وسايل و تجهيزات ترابري از قبيل قطار، خودرو، هواپيما و …
با عنايت به تعاريف فوق حمل و نقل را مي توان چنين تعريف كرد، حركت مواد، قطعات و يا افراد از مكاني به مكان ديگر با هزينه، زمان و وسيله اي مناسب.
اهداف حمل و نقل:
هدف حمل و نقل، همانطور كه در تعاريف فوق بيان شده عبارت است از انتقال اشياء از نقطه اي به نقطه ديگر، و در يك مركز نگهداري اقلام، هدف عمدة حمل و نقل عبارت از انتقال كالا از نقطه اي به نقطه ديگر، در كوتاه ترين مسير ممكن، بدون انجام عمليات مجدد (دوباره كاري) و به بهترين روش، به بيان ديگر اهداف حمل و نقل در يك مركز نگهداري اقلام عبارت است از:
1-    استفاده بهتر از فضاي موجود انبار
2-    كاهش هزينه هاي كنترل موجودي
3-    به حداقل رساندن جابجايي ها
4-    به حداقل رساندن زمان تخليه، بارگيري و ذخيره سازي
5-    كاهش هزينه هاي حمل
6-    كاهش خسارت هاي ناشي از حمل و نقل غلط
7-    ارائه سرويس مناسب در زمان محدود
8-    استفاده مؤثر از نيروي انساني و وسايل حمل و نقل
انواع حمل و نقل
در دنياي امروزي عمده مصرف وسايل حمل و نقل، براي انتقال كالا و انسان بوده و وسايل حمل و نقل مورد استفاده، هواپيما، خودرو، قطار و كشتي مي باشند. فرق اساسي حمل و نقل كالا با انسان، سيستم راحتي در آن است، كه براي انسان تعبيه شده است.
براي حمل و نقل روش ديگري نيز وجود دارد كه آن انتقال، بوسيله خطوط لوله و پمپاژ برخي مواد است كه براي اين سيستم، مناسب باشند. بطور كلي سيكل فعاليت حمل و نقل عبارت است از:
1-    بارگيري
2-    جابجايي
3-    تخليه
در حمل اقلام هر سه مرحله فوق انجام مي پذيرد و آنچه در ارتباط با هر نوع و يا طبقه اي از اقلام قابل تغيير است، عبارت است از، وسايل و روشي كه در ارتباط با هر يك از مراحل فوق بكار گرفته مي شود.
با توجه به روشهاي موجود و وسايل مورد استفاده، حمل و نقل به دو دسته كلي، تقسيم مي گردد.
الف- حمل و نقل در مسيرهاي طولاني (خارجي)
ب- حمل و نقل در مسيرهاي كوتاه (داخلي)
الف- حمل و نقل در مسيرهاي طولاني (خارجي)
حمل و نقل در مسيرهاي طولاني، بيشتر در خارج از مراكز نگهداري، مثلاً، انتقال اقلام از مراكز توليد و خريد به آمادگاهها و يا حمل اقلام از مراكز نگهداري به مراكز مصرف، مطرح مي باشد. روشهاي حمل و نقل خارجي عبارتند از:
-    حمل و نقل جاده اي
-    حمل و نقل هوايي
-    حمل و نقل دريايي
-    حمل و نقل راه آهن
-    خط لوله
ب- حمل و نقل در مسافتهاي كوتاه (داخلي مراكز نگهداري و انبار)
در اين قسمت به شرح نوعي ديگري از حمل و نقل مي پردازيم كه سيكل فعاليت ها و كاري آن نيز همانند حمل و نقل خارجي است، يعني در اغلب مواقع شامل عمليات تخليه، جابجايي و بارگيري مي باشد و شايد بتوان گفت كه مكمل حمل و نقل خارجي در مراكز نگهداري مي باشد. اين نوع حمل و نقل در مراكز نگهداري بين انبارها، سكوهاي تخليه و بارگيري، باراندازها و داخل انبارها و غيره انجام مي شود و در مقايسه با روش حمل و نقل خارجي از طول مسير كمتري برخوردار است و شايد نتوان از اين جهت آنها را با هم مقايسه كرد ولي آنچه در اين نوع حمل و نقل قابل توجه است اين است كه بدون آن فعاليت و يا سيكل حمل و نقل خارجي تكميل نمي گردد. ولي بدليل تفكيك سازماني و مأموريتي، لازم است اين دو نوع حمل و نقل بطور جداگانه ولي مرتبط و هماهنگ با هم مورد بررسي قرار گيرند.


انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

 


سفارش پایان نامه