انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

مشاور پایان نامه|نقش بازيافت در حفظ منابع طبيعينقش بازيافت در حفظ منابع طبيعي
پيشگفتار:
با پيشرفت تمدن بشري و توسعة فن آوري و ازدياد روزافزون جمعيت در حال حاضر دنيا با شكلي به نام ‌آلودگي در هوا و زمين رو به رو شده است كه زندگي ساكنان كره زمين را تهديد مي‌كند، به طوري كه در هر كشور حفاظت از محيط زيست مورد توجه جدي دولتمندان است. امروزه وضعيت زيست محيطي به گونه‌اي شده است كه مردم يك شهر يا حتي يك كشور از آثار آلودگي در شهر يا كشور ديگر در امان نيستند. برفي كه در نروژ مي‌بارد مواد آلاينده‌اي به همراه دارد كه منشأ آن از انگلستان و آلمان است يا باران اسيدي در كانادا نتيجه مواد آلاينده‌اي است كه منشأ آن از ايالات متحده است. آلاينده صرفاً يك ماده شيميايي است و در مكاني يافت مي‌شود كه قاعدتاً نبايد در آنجا باشيد، آن هم با غلظتي كه از حد مجاز بيشتر است.
مهندسين و دانشمندان از رسته‌خهاي مختلف در توسعه مبناي آكادميك شناخت، مديريت و حفظ محيط زيست دخالت داشته‌اند كنترل كيفيت آب در رشته‌هاي ميكروبيولوژي، مهنسي بهداشت، مورد توجه بوده است. مشكلات ناشي از آلودگي هوا در مباحث مهندسي شيمي و يا مهندس ميكانيك مورد بررسي قرار مي‌گيرد. كنترل مواد زائد جامد، كه براي مدت طولاني توسط دانشگاهيان مورد توجه قرار نگرفته، عمدتاً در حيطة عملكرد كساني مي‌باشد كه مسؤليت عمليات حمل و دفع اين مواد را به عهده دارند.
ناگفته پيداست كه براي مبارزه با آلودگي هوا، آب و خاك بايد عواملي را كه در ايجاد آلودگي مؤثرند شناسايي كنيم و چگونگي تأثير آنها را بر محيط زيست پي ببريم كه البته انجام اين كار مستلزم آشنايي با علم شيمي است.
درآمدي بر شيمي محيط زيست
شيمي در محيط زيست ما نقشي اساسي دارد. در واقع در بين مردم متداول است كه بيشتر مسائل آلودگي جاده‌اي به گردن مواد شيميايي سنتزي و پديد آورندگان آنها بيندارند. اما اين نكته ناگفته مي‌ماند كه بيشتر مسائل زيست محيطي قرنها و دهه‌هاي گذشته، مانند آلودگي ميكروبي آب آشاميدني، تنها زماني برطرف شدند كه روشهاي علمي به طور كلي و شيمي به طور اخص در مورد آنها به كار گرفته شد. افزايش شگف‌انگيز عمر انسان و بهبود كيفيت زندگي در دهه‌هاي اخير به مقدار زياد به علت پيشرفت شيمي و پديد آمدن مواد شيميايي جديد بوده است. محصولات فرعي اجسامي كه براي بهتر شدن سلامتي و بالا رفتن استاندارد زندگي ما به كار برده شده‌اند در مواردي به وسيلة تنزيل دادن سلامتي ما و همچنين سلامتي گياهان و حيوانات همچون شبهي ما را دنبال مي‌كنند. به طور خلاصه، غلبه ما بر آلودگي گسترده زيست شناختي و بالا بردن استانداردهاي سلامتي و ثروت مادي در كشورهاي توسعه يافته به قيمت آلودگي شيميايي گستردة كره زمين در سطح كم ، تمام شده است.
اولين آلاينده‌هاي هوا احتمالاً داراي منشأء طبيعي بوده‌اند. دود ، بخار بدبو، خاكستر و گازهاي متصاعد شده از آتشفشانها وآتش سوزي جنگلها، گرد و غبار  حاصل از توفانها در نواحي خشك، مه در نواحي كم ارتفاع مرطوب و مه‌هاي رقيق شامل ذرات حاصل از درختهاي كاج و صنوبر در نواحي كوهستاني، پيش از آنكه مشكلات مربوط به سلامت انسانها و مشكلات ناشي از فعالتيها انساني محسوس باشند. كلاً جزيي از محيط زيست ما به شمار مي‌رفته‌اند.
در واقع شماري از اين مشكلات طبيعي، طبق تعريف پذيرفته شده زيرا از آلودگي هوايي محيط و هواي آزاد در طبقه‌بندي آلودگي هوا قرار مي‌گيرند.
آلودگي هوا عبارت است از حضور يك يا بيش از يك آلاينده در هواي آزاد (به عنوان مثال گرد و خاك دود غليظ، گاز، مه آلوده، بوي نامطبوع، دود يا بخار) به مقدار كافي، با خواص مشخص و تداوم كه مي‌تواند حيات انسان، گياه يا جانوران و يا اموال انساني را به مخاطره اندازد. و يا آنكه به نحو قابل ملاحظه‌اي در روند درست و مطلوب زندگي يا اموال انساني ايجاد اختلال نمايد.
دورريزهاي جامد
دورريزيهاي جامد تماماً مواد زايدي هستند كه از فعاليتهاي انساني و حيواني كه معمولاً به صورت بي فايده و يا ناخواسته دور ريخته مي‌شوند. حاصل مي‌گردند. منظور از دورريزها داراي مفهومي فراگير بوده، جرم ناهمگن مواد زايد دور ريختني ناشي از فعاليتهاي تجاري و مناطق مسكوني و همچنين انباشتگي‌هاي همگن يك صنعت ويژه را شامل مي‌شود.
در اين زمينه سه گروه كلي در نظر گرفته مي‌شود .
1)    مواد زايد شهري
2)    مواد زايد صنعتي
3)    مواد زايد خطرناك
 
طبقه بندي مواد تشكيل دهندة دورريزهاي جامد شهري
جزء     
دورريزيهاي غذايي    بقاياي حيوانات و ميوه يا سبزي (آشغال‌ها) ناشي از حمل و نقل، آماده‌سازي، پختن و يا خوردن غذا همچنين مواد غذايي فاسد كه بويژه در هواي گرم سريعاً تجزيه مي‌شود.
زبال    مواد زايد جامد قابل احتراق و غير قابل احتراق به استثناي مواد زايد غذايي يا ساير مواد فاسد شدني، عموماً زباله قابل احتراق از موادي باشد كاغذ، مقوا و پلاستيك، پارچه، لاستيك. چرم، چوب، اثاث منزل و تزئينات باغ و گياه تشكيل مي‌شود. زباله غيرقابل اتراق عبارت است از اقلامي نظير شيشه، بلور قوطي‌هاي حلبي، آلومينومي و فلزات آهني و غير آهني، چرك و كثافات و نخاله‌هاي ساختماني.
خاكسترها و بقايا    موادي كه از سوختن چوب، زغال سنگ، زغال سنگ، زغال و ساير مواد زايد قابل احتراق باقي مي‌ماند بقاياي حاصل از نيروگاهها معمولاً در اين گروه طبقه‌بندي نمي‌شوند. خاكسترها و بقايا به طور عادل شامل مواد ريز پودري شكل و مقادير اندكي از موادي است كه به طور ناقص سوخته‌اند.
مواد زائد حاصل از تخريب و نخاله‌هاي ساختماني    مواد زائد حاصل از ساختمانهاي تخريب شده و ساير ساختمانها در ضمن مواد زايد حاصل از تخريب طبقه‌بندي مي‌شوند. مواد زايد ساختماني، قالب ريزي و تميز ساختمانهاي مسكوني، تجاري و صنعتي و سازه‌هي مشابه به عنوان نخاله‌هاي ساختماني شناخته مي‌شوند. اين مواد شامل كثافت، سنگها، بتون، آجرها، پلاستر چوب ، ترهاي چوبي، لوله كشي، تأسيسات حرارتي و الكتريكي مي‌شوند.
مواد زائد مخصوص    مواد زايدي مانند مواد جاروب شده خياباني، زباله‌هاي كنار جاده- باقاي حاصل از ويراني، جانوران مرده و وسائط نقليه اسقاط جزء‌ مواد زايد مخصوص طبقه‌بندي مي‌شوند.
مواد زايد حاصل از واحدهاي تصفيه    مواد زايد جامد و نيمه جامد حاصل از آب، فاضلاب و تأسيسات صنعتي تصفيه پساب در اين گروه طبقه‌بندي مي‌شوند.
1) مواد زايد شهري
توجه به اين نكته ضروري است كه تعاريف و عبارات و طبقه‌بندي براي تسريع اجزاي مواد زايد جامد به مقدار زيادي در عمل و با تعريف و شرح آنها در لفظ و نوشته، از يكديگر متفاوت‌اند. از اينرو استفاده از هر گونه اطلاعات به دست آمده در اين مورد نيازمند دقت لازم و حسن قضاوت و هوشياري است. تعريف‌هاي ارائه شده در جدول بالا به عنوان راهنما در مطالعه مواد زايد جامد شهري مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
2) دوريزهاي صنعتي
دوريزهاي سنتي آن دسته از مواد زايد هستند كه حاصل فعاليت صنايع اند و نوعاً شامل زباله، خاكستر، بقاياي تخريب و نخاله‌هاي ساختماني، ضايعات مخصوص و مواد زايد خطرناك مي‎شوند.
3) مواد زايد خطرناك
دوريزهايي كه بلافاصله يا پس از گذشت مدت زماني براي حيات انسانها، جانوران و يا گياهان خطرآفرين مي‌شوند، تحت عنوان مواد زائد خطرناك طبقه‌بندي مي‌شوند. اگر دوريزي يكي از خواص ريز را داشته باشد خطرناك خواهد بود.
1) فابليت ايجاد جرقه                2) خورندگي            
3) ميل به واكنش شيميايي            4) ايجاد مسموميت
دوريزهاي خطرناك، در گذشته معمولاً به گروههاي زير تقسيم مي شوند .
1) مواد راديواكتيو                2) تركيبات شيميايي
3) مواد زايد بيولوژيكي            4) مواد زايد قابل اشتعال
5) مواد منفجره
گروه مواد شيميايي شامل مواد زايد خورنده، واكنش پذير يا سمي هستند، منابع اصلي مواد زايد بيولوژيكي خطرناك عبارتند از بيمارستانها و مراكز تحقيقات بيولوژيكي.
خواص مواد زايد جامد
اطلاعات مربوط به خواص مواد زايد جامد به منظور ارزيابي نيازهاي تجهيزاتي متعدد سيستم‌ها، طرحها و برنامه‌هاي تصفيه و دفع اين قبيل مواد زايد بويژه در مورد  به كارگيري روش‌هاي دفع، بازيابي انرژي و منابع اوليه از اهميت برخوردار است.
تركيب فيزيكي
اطلاعات داده‌هاي موردنياز در بارة تركيبات فيزيكي مواد زايد جامد عبارتند از
1-    شناسايي يكايك اجزاي تشكيل دهندة مواد زايد جامد شهري
2-    تجزيه اندازه ذره
3-    درصد رطوبت
4-    دانسيته مواد زايد جامد
نمونه تركيب مواد زايد جامد شهري
جزء    درصد حجمي
    دامنه    واقعي    ديويس كاليفرنيا    مريدا، ونزوئلا
مواد زائد
كاغذ
مقوا
پلاستيك
منسوجات
لاستيك
چرم
تجهيزات زيستي باغ و گياه
چوب
مواد آلي متفرقه
شيشه
قوطي‌هاي حلبي
فلزات غير آهني
فلزات آهني
كثافات خاكستر،آجر و غيره    26-6
45-15
15-3
8-2
4-0
2-0
2-0
20-0
4-1
5-0
16-4
8-2
1-0
4-1
10-0    14
34
7
5
2
5/0
5/0
12
2
2
8
6
1
2
4    3/8
8/35
9/10
9/6
5/2
5/2
7/0
8/10
9/1
0/2
5/7
1/5
6/1
2/2
3/1    4/27
5/15
0/13
6/4
3/2
4/0
3/1
8/5
6/3
6/0
3/10
3/8
1/0
2/1
6/5
اندازه ذره
اندازه اجزاي مواد زايد جامد براي بازيافت مواد، بويژه به كمك ابزار مكانيكي مانند غربالهاي رير و جداسازهاي مغناطيسي داراي اهميت است. به كم اطلاعات داده شده در جداول متل مي‌توان در مورد توزيع اندازه ذرات ( بزرگترين ذره‌اي كه مي‌تواند از يك غربال معين عبور نمايد) يك نظر كلي به دست آورد.
ميزان رطوبت
ميزان رطوبت مواد زايد جامد معمولاً بر حسب وزن رطوبت در واحد جرم مادة مرطوب يا خشك بيان مي‌شود . در روش اندازه‌گيري وزن مرطوب ، رطوبيت موجود در يك نمونه به صورت درصدي از جرم مرطوب ماده و در روش جرم خشك به صورت درصدي از جرم خشك ماده بيان مي‌شود. به صورت رياضي، ميزان رطوبت جرم مرطوب به شكل زير بيان مي‌شود.
         درصد رطوبت
وزن اوليه نمونه = a
وزن نمونه پس از خشك شدن = b
براي به دست آوردن جرم خشك، مادة زايد جامد در اجاقي به مدت 24 ساعت در دماي   77 ( 170) خشك مي‌شود. اين دما و زمان براي حذف كامل رطوبت و محدود ساختن تبخير مواد فرار لازم است.
چشم اندازي براي كنترل دوريزهاي جامد)
با توجه به اين نكته كه كراه خاكي ما محدود است و اگر آلودگي محيط زيست ادامه يابد و كنترل نشود در آينده ايجاد شكل مي‌نمايد، كنترل مواد زايد جامد وقتگير هم باشد ضرروي است. هدف كلي از كنترل دورريزها عبارت است از به حداقل رساندن اثرات سوء زيست محيطي به وجود آمده از دفع نامنظم آنها بويژه آن دسته از مواد زايدي كه خطرناك هستند. براي ارزيابي مدلهاي كنترل مواد زايد جامد در نظر گرفته نكات زير حائل اهميت ‌اند.
1) جريان مواد در جامعه            2) كاهش مصرف مواد خام
3) كاهش مقدار مواد زايد جامد            4) استفاده مجدد از مواد
5) بازيافت مواد                6) بازيابي انرژي
7) كنترل روزانه مواد زايد جامد
جريان مواد در جامعه
درنمودار ساده شده جريان مواد نشان داده شده از چگونگي و علل ايجاد زايدات جامعه در يك جامعة صنعتي نشان داده شده است. در آغاز فرايند استخراج مواد خام از معدن زايدات جامعه (نخاله‌ها) ايجاد مي‌شوند. پس از آن در هر مرحله‌اي از فرايند با تبديل مواد خام به محصولاتي براي مصرف زايدات جامد باز هم توليد مي شوند . چنانچه در شكل نيز ديده مي‌شود يكي از بهترين راههاي كاهش ميزان مواد زايد جامد دفع شوند. عبارت است از كاهش مصرف مواد خام و افزايش سرعت بازيافت و مصرف دوبارة مواد زايد. اگر چه اين امر به نظر ساده مي‌رسد اما اثر گذاري آن در جامعه صنعتي امروزه بينهايت دشوار است.
جريان كلي مواد و توليد مواد زايد جامد در جامعه


مواد خام، محصولات و مواد بازيابي شده
مواد زايد
كاهش مواد زايد جامد
كاهش مواد زايد جامد به  طريق مختلفي امكان پذير است.
1)    كاهش ميزان مواد مصرفي در ساخت يك محصول
2)    افزايش عمر مفيد يك محصول
3)    كاهش مقدار مواد مصرفي در جريان  به منظور بسته‌بندي و ارسال محصولات به بازار مصرف. به عنوان مثال مقدار لاستيك‌هاي اتومبيل كه سالانه مستهلك گرديده دور ريخته مي‌شود. چنانچه عمر مؤثر آنها (مسافتي كه مي‌توانند طي كنند) دو برابر شود. تقريباً تا نصف كاهش خواهند يافت.
بسياي از موقعيتها براي كاهش مواد زايد شهري و صنعتي نتيجه تغييرات عمده در الويتهاي ملي و يا تأثيرات اقتصادي خارجي است كه بيرون از كنترل ماست. اگر چه به نظر ميرسد اين عقيده تا اندازه‌اي بدبينانه باشد اما نسبت  كاهش مواد زايد جامد به اندازه كافي گويا و بيانگر موقعيت حاضر است. به علاوه اين به معناي دست كم نگرفتن تأثيرات مهم يكايك افراد و گروههاي شهرنشين در اين زمينه مي‌باشد.
استفاده مجدد از مواد زايد جام
در حال حاضر استفاده مجد از مواد زايد جامد در جائي كه يك محصول داراي بيش از يك كاربرد است متداول مي‌باشد به عنوان مثل از كيسه‌هاي كاغذي ساخته شده از مواد مصرف شده زايد، براي حمل ميوه‌هاي صيفي پيش از قرار دادن آنها در ظروف به مقدار ذخيره سازي، و يا در موارد ديگر براي انباشتن زباله‌هاي خانگي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
ظروف سوپ و سبزي براي ذخيره سازي روغن خوراكي مصرفي به كار مي‌رود. از روزنامه‌ها براي ايجاد آتش در مواد لازم در آتشدانها استفاده مي‌شود و همچنين از آنها پس از متراكم شدن به شكل استوانه‌اي به جاي تنه درختان به مصرف سوخت مي‌رسند.
با وجود آنكه همة كاربردهاي مذكور مهم هستند اما اثر آنها بر توليد مواد زايد بسيار اندك است. اگر ظروف نوشابه بازيافت شوند، تأثير بسيار بيشتري ديده خواهد شد. تخمين زده مي‌وشد كه در حدود 60 بيليون آبجو و نوشابه‌هاي غير الكلي سالانه در ايالات متحده امريكا به فروش ميرسد. بازيافت اين ظروف بر مقدار مواد بي مصرف زايدي كه سالانه دفع مي‌شود مؤثر است.
سيستم‌هاي مهندسي براي منابع و بازيابي انرژي
تكنيكهاي فرايندي مورد استفاده جهت بازيابي مواد و تهيه مواد زايد براي فرايندهاي بيشتر.
تكنيكهاي فرايندي    عملكرد    تجهيزات و يا تأسيسات نمونه و كاربرد آنها
تغيير شكل  و اندازه ميكانيكي    تغيير اندازه و شكل اجزاي مواد زايد    تجهيزاتي كه جهت  كاهش اندازه مواد زايد جامد به كار مي‌رود شامل آسيابهاي چكش، خردكن‌ها ، خردكنهاي غلطكي، آسيابها برش دهنده‌ها ، خرد كن‌هاي فكي، آسيابيهاي سوهاني و خميرسازهاي هيدروليكي
جداسازي اجزاء به صورت ميكانيكي    جداسازي مواد قابل بازيافت معمولاً در يك تأسيسات فرايندي    غربالهاي استوانه‌اي و صفحات متحرك براي مواد زايد تحت فرايند قرار گرفته و يا تحت فرايند قرار نگرفته، مورد استفاده واقع مي‌شود صفحات غربالي مدور براي مواد زايد تحت فرايند، تجهيزات زيگزاكي، تحرك هوايي، چرخندة هوايي و برندة هوايي براي مواد زايد فرايند شده. شناورسازهي متحرك يا مايل، بادي، دنده‌اي، اينرسي و روزي كه به  منظور طبقه‌‌بنيدي و جداسازي مواد سبك و سنگين از ميان مواد زايد جامد مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
جداسازي به روش الكترومكانيكي و مغناطيسي    جدا سازي مواد آهني و غير آهني از مواد زايد جامد فزاينده شده    جداسازي مغناطيسي روشي است كه به  منظور جدا كرن مواد آهني از آن استفاده مي‌شود. براي جدا كردن آلومينوم از روش جريان مغناطيي گردابي ، براي جداكردن شيشه‌ها در مواد زايد جامدي كه فاقد قراضه‌هاي آلومينيوم و آهن اند از روش الكترواستاتيكي و به منظور جدا كردن مواد غير آهني از موادزايد فرايند شده از سيال مغناطيسي استفاده مي‌شود.
خشك كردن و آبگيري    حذف رطوبت از مواد زايد جامد    خشك كن‌هايي كه به طريق هدايت، جابجايي و تابش عمل مي‌كند براي خشك كردن ضايعات جامد و لجن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. براي آبگيري لجن واحد تصفيه از سانتزيفوژ و عمل فيلتر كردن استفاده مي‌شود.
تغيير اندازه به روش ميكانيكي
هدف از كاهش اندازه، دستيابي به يك محصول نهاي ياست كه تا حد قابل قبولي يكنواخت باشد و در مقايسه يا شكل اوليه‌اش اندازه كوچكتري داشته باشد. توجه به اين نكته كه كاهش اندازه ضرورتاً به مفهوم كاهش حجم نيست حائز اهميت است. در برخي از مواقع حجم كل مواد پس از كاهش اندازه ممكن است بيشتر از حجم اوليه شود. يك خرد كن كه به طور عملي در سيستم فرايند مواد زايد جامدبه منظور كاهش اندازه مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
جداسازي اجزاء به روش ميكانيكي
جداسازي اجزاء به منظور بازيابي منابع از مواد زايد جام و در مواري كه انرژي و محصولات تبديلي از مواد زايد فرايندي بازيابي مي‌شوند.  ضروري است. به عنوان مثال امروزه از غربالهاي استوانه‌اي براي جداسازي مواد زايد فرايند نشده استفاده مي‌شوند. و استفاده از غربالهاي مذكور جايگزين خرد كن‌ها در مراحل فرايند مواد زايد جامد گرديده است.
خرد كن مواد زايد در وهلة اول جاي خود را به غربال‌ كردن داده است زيرا:
1-    خرد كن موجب شكسته شدن شيشه و بدام افتادن مواد آلي در داخل قوطي‌هاي قلعي مي‌شود.
2-    خردكن موجب آلوده شدن كاغذها توسط ماليات و مواد آلي فاسد شدني مي‌گردد.
3-    عمليات خردكن نيازمند انرژي فراواني است.
جداسازي به روش الكترومكانيكي و مغناطيسي
جداسازي مغناطيسي مواد آهني در صنايع فلزي يك تكنيك مناسب به شمار ميرود و در حال حاضر براي جداسازي مواد آهني از مواد زايد جامد مورد استفاده قرار مي‌گيرد به تازگي برخي تكنيكهاي الكترومكانيكي براي  جداسازي مواد متعدد غير آهني مورد استفاده قرار گرفته است.
خشك كردن و آبگيري
در بسياي از سيستم‌هاي خاكسترسازي و بازيابي انرژي از مواد زايد جامد به منظور كاهش وزن، جزء خرد شدة مواد خشك مي‌شود. ارگ چه انرژي لازم به منظور خشك كردن مواد زايد بسته به شرايطي محيطي متفاوت است. اما انرژي لازم را مي‌توان در حدود  4300 براي تبخير هر كليوگرم آب تخمين زد.
سيستم بازيافت مواد
مشخصات مواد
كاغذ- مقوا، پلاستيك، شيشه، فلزات آهني و غير آهني از جمله مواد قابل بازيافت اصلي در مواد زايد جامد شهري هستند. در هر موقعتي تعميم براي بازيابي هر يك  از اين مواد معمولاً با تكيه بر ارزيابي اقتصادي و ملاحضات محلي صورت مي‌گيرد.در ارزيابي اقتصادي بازيابي مواد مشخصات مواد حائز اهميت است.
سيتسم‌هاي فرايند و بازيافت
به منظور جداسازي اجراي دخلواه و انجام فرايند به مواد قابل اشتعال براي بازيابي مواد يا انرژي لازم است ودياگرامهاي عملياتي ترسيم شود. دياگرامهاي عملياتي براي بازيابي اجراي مواد زايد و تهيه مواد قابل احتراق به عنوان منبع سوخت به ترتيب در شكلهاي ترسيم شده ارائه شده‌اند مواد سبك قابل احتراق معمولاً به نام سوخت حاضل از دورريز (RDF) خوانده مي‌شود.
 
جزء  عمدتاً آلينماي فرايندهاي آماده سازي RDF (سوخت حاصل از زايدات)
الف) RDF پودري
ب) RDF به صورت دانه‌اي
بازيابي مواد حاصل از تبديل بيولوژيكي
محصولات حاصل از تبديل بيولوژيكي مواد زايد جامد عبارتند از: كود تركيبي، متان، پروتئينها و الكلهاي مختلف و انواع مختلفي از تركيبات واسطه‌اي آلي
فرايند    محصول تبديلي    پيش فرآيند
-    تبديل هوازي
-     هيدروليز قلياي
-    هضم‌بي‌هوازي(درمحل‌دفع)
-    هضم بي هوازي
-    تخمير(متعاقب هيدروليز) اسيدي يا آنزيمي انجام مي‌شود.    كود تركيبي (تقويت كننده خاك)
اسيدهاي آلي
متان
متان
اتانل - پروتئين تك ياخته    جداسازي اجزاي آلي، كاهش اندازة ذرات
جداسازي اجراي آلي، كاهش اندازه ذرات چيزي نيست، به جز قرار دادن مواد زايد در ظرفهاي مخصوص جداسازي اجزاي آلي، كاهش اندازه ذرات.
جداسازي اجزاي آلي،كاهش اندازه ذرات هيدروليز اسيدي يا آنزيمي براي توليد گلوكز
استفاده از سوختهاي حاصل از موادزايد (RDF)
اين قبيل سوختها كه معمولاً به شكل پودر هستند در ديگهاي باز صنعتي كه در حال حاضر با استفادهاز زغال سنگ يا نفت براي توليد انرژي استفاده مي‌شوند.به طور مستقيم قابل سوختن مي‌باشند. سوختهاي حاصل از مواد زايد جامد همراه با زغال سنگ يا نفت نيز قابل سوختن هستند اگر چه فراينتد تلفيقي اين قبيل سوختها و زغال سنگ كاملاً تكميل نشده است اما چنين به نظر مي‌رسد كه حدود 15 تا 20 درصد از گرماي ورودي ناشي از مواد زايد جامد باشند. در صورت استفاده از نفت به عنوان سوخت در حدود 10 درصد گرماي ورودي حاصل از مواد زايد جامد خواهد بود. با توجه به ميزان فرايند، سيستم‌هاي معلق، سوخت پخش كن و دو گردابي مورد استفاده قرار مي‌گيرند. با استفاده از ماشين‌هاي مكعب باز كشاورزي مي‌توان سوختهاي متراكم حاصل از مواد زايد جامد توليد كرد.
تبديل به گاز
فرايد تبديل به گاز عبارت است از احتراق جزئي از سوخت كربني به منظور توليد يك گاز سوختي قابل احتراق كه مقدار منواكسيد كربن و هيدروژن در آن زياد است. دستگاه تبديل كننده گاز اساساً يك خاكسترساز است كه تحت شرايط احياء كننده عمل مي‌نمايد. گرماي لازم براي ادامه فرايند از واكنش‌هاي گرمازا بدست مي‌آيد.
در حاليكه اجزاي قابل احتراق گاز داراي انرژي كم عمدتاً از واكنش‌هاي گرماگير به دست مي‎آيد كينتيگك و اكنش فراينتد تبديل به گاز كاملاً پيچيده است و هنوز موضوع قابل  توجه جهت مطالعه و بحث مي‌باشد.
وقتي كه يك دستگاه تبديل كننده گاز در فشار اتمسفر با استفاده از هوا به عنوان اكسيد كننده عمل مي‌نمايد. محصولات نهايي فرايند تبديل به گاز عموماً گازهاي كم انرژي هستند كه از نظر حجمي حاوي 100%   ، %20 CO ،   ،   مي‌باشند كه ما بقي آن را گاز   و پودر غني از كربن تشكيل مي‌دهد. به علت اثر رقيق كنندگي نيروژن در هواي ورودي گاز گم انرژي داراي مقدار انرژي بين 2/5 تا   6 است. وقتي كه گاز اكسيژن خالص به عنوان اكسيد كننده مصرف مي‌شود گازي با انرژي متوسط با مقدار   6/12 تا  8/13 توليد مي‌شود.
سيستمهاي بازيافت مواد و انرژي
در سالهاي اخير سيستمهاي هاي متنوعي كه انواع متعدد سيستم‌هاي فرايندي و تبديلي انرژي را به كار مي‌گيرند ارائه گرديه‌اند. متأسفانه تنها تعداد اندكي از واحدهاي مقياس بزرگ ساخته شده با موفقيت همراه بوده‌اند.
اگر چه مسايل اقتصادي علت اصل عدم موفقيت آنها  بوده است اما در برخي از موارد مشكلات فني موجب از كار افتادگي آنها شده‌اند بنابراين اگر استفاده از يك سيستم بازيابي مواد و انرژي مورد نظر باشد. سيستم‌هايي كه هم اكنون در حال كارند بايد بازبيني و تجزيه و تحليل شوند و هزينه‌هاي تخميني واقعي آنها برآورد گردند.
 
بهسازي پساب
اكثر شهرداريها اكنون فاضلابي را كه از منازل، ساختمان‌هاي بنلد وصنايع (از جمله صنايع فراوري مواد غذايي) جمع‌آوري مي كنند از طريق يك سيستم «فاضلاب بهداشتي» بهسازي كرده سپس در آبهاي طبيعي مانند رودخانه، درياچه يا اقيانوس رها مي‌سازند. از آنجا كه آب باران و برف ذوب شده كه از كوچه و خيابان وساير سطوح آسفالت شده جاري مي‌شود معمولاً خيلي زياد آلوده نيست.آنها را اغلب در در مجراي فاضلاب جداگانه جمع آوري و مستقيماً در آبهاي طبيعي رها مي سازند.
جزء اصلي فاضلاب ماده آلي با منشأ زيست شناختي است. اين ماده به طور عمده به صورت ذره‌هايي با اندازه‌هاي مختلف يافت مي‌شوند ذره‌هايي ماككروسكوپي لكوئدي و معلق را از خود عبور مي‌دهند به دام مي‌اندازد.
در مرحله اول بهسازي پساب ذره‌هاي بزرگتر را با عبور دادن فاضلاب به آرامي از درون توريها در درون در طول يك مرداب جدا مي‌كنند. لجني از ذره‌هاي نامحلول در ته اين مرداب تشكيل مي‌شود در حالي كه مايعي روغني شكل لايه‌اي سبكتر از آب را در سطح تشكيل مي‌دهد كه آن را جدا مي‎كند. حدود %30 BOD پساب با فرايند بهسازي مرحله اول،باينكه  اين مرحله از فرايند كاملاً ماهيت مكانيكي دارد حذف مي‌شود. هر چند كه لجن حاصل در واقع به طور عمده آب است، بقيه آن اصولاً ماده آلي است.


انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه