انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

مشاور پایان نامه|فاضلاب

تصفیه بیولوژیکی پسآب صنعتی در پتروشیمی آبادان
مقدمه:
دیر زمانی نیست که یکی از اهداف مهم واصلی در قانون تاًسیس شرکتها و کارخانجات صنعتی در ایران حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آن تعیین شده است. به موجب این قانون کارخانجات صنعتی می بایست نظارت و دقت مضاعفی در خصوص جلوگیری از تخریب محیط زیست به هر نحو به عمل آورند. در غیر این صورت با برخوردهای جدی و شدیدی از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست روبرو خواهند شد.
در دهه های گذشته تعاریف جدیدی از توسعه یافتگی و پایداری در فرایند توسعه در کتب و محافل علمی و سیاسی مشاهده می شود . یکی از نگرش های جدید توسعه یافتگی و یکی از ارکان مهم توسعهً پایدار در کشورهای مدعی ، برخورد با آثار سوء مسایل زیست محیطی می باشد که پیگیری جدی در جهت جلوگیری از بروز آن، به فرهنگ و نگرش دولت ها در خصوص ارزش نهادن به فرهنگ والای انسانی بستگی دارد
در دو دههً گذشته در کشور عزیز ما ، ایران نیز به حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن توجه زیادی شده است . ایران نیز مانند دیگر کشورهای جهان متعهد گردیده که درجهت حفظ محیط زیست به طور جدی تلاش و این کره خاکی را برای نسل های آینده حفظ نماید.
از جملهً این تعهدات حفظ منابع آبی و احداث تصفیه خانه فاضلاب برای تصفیه آبهای آلوده می باشد. آلودگی آب علاوه براینکه باعث نشر بسیاری از بیماری های مختلف می شود، سلامت و کیفیت منابع محدود آب تمیز را نیز تحت تاًثیر قرار داده ودر بلند مدت صدمات زیادی را بر پیکره توسعهً اقتصادی و اجتماعی جامعه وارد می سازد. از این جهت بازیافت فاضلابها و پسآبهای صنعتی ، بخصوص در کشورهایی که دچار کم آبی یا بی آبی هستند ، اهمیت خاصی پیدا نموده واین روش در حال حاضر در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از صنایع کشور در بازیافت پسابهای صنعتی به منظور افزایش تولید وایجاد شرایط و فضای توسعه اقدام می نمایند.
تصفیه بیولوژیکی پسآب های صنعتی نیز یکی از روش های استاندارد و قابل قبول در سطح جهان است که در جهت استفاده مجدد و بازیافت آب در کارخانجات صنعتی از آن استفاده می شود.
واحد تصفیه پساب پتروشیمی آبادان ، یکی از چند واحد تصفیه بیولوژیکی پسآب در استان خوزستان و اولین واحد تصفیه بیولوژیکی است که در یکی از زیر مجموعه های فعال وزارت نفت در این استان فعالیت خود را شروع نموده که با موفقیت روز افزون و تلاش مستمر کارکنان آن در راه اعتلای مفاهیم دقیق توسعه پایدار در استان گام بر می دارداين سايت تعدادي از پرسنل واحد تصفيه بهره برداري آبادان سعي را بر آن داشته اند تا ابتدا به تعريف ، بيان مشخصه فاضلاب ها برسي آلاينده هاي مهم تعاريف و سپس مباني تصفيه بيولوژيکي پساب صنعتي پرداخته و پس از آن به شرح مختصري از تصفيه خانه پتروشيمي آبادان اقدام ميشود تا شايد نظر علاقه مندان را به مشارکت در مباحث و تبادل افکار علمي و تخصصي تصفيه رهنمون نمايد .
کوشش را بر آن ميداريم که مطالب بسيار ساده ودر حد اطلاعات عمومي و پذيرش منطقي همه خوانندگان محترم تبين شود خوشحال ميشويم با ما ارتباط بر قرار نموده و ما را از نقطه نظرات خود در خصوص توسعه اين سايت و نيز انتقادات سازنده با اطلاع نماييد
مبحث اول:
مشخصه های فیزیکی،شیمیایی و زیست شناسی فاضلاب
فاضلاب را از روی ترکب فیزیکی ، شیمیایی و زیست شناختی (بیولوپژیکی) آن مشخص می کنند که به اختصار در ادامه به آن می پردازیم :
الف : مشخصه های فیزیکی (مواد جامد ، رنگ ، بو ، دما ، کدورت و چگالی)
 
 
الف-1 : مواد جامد :
عبارت است از مواد شناور ، مواد قابل ته نشینی ، مواد کلوییدی و مواد محلول است . در کل مواد جامد عبارت است از تمامی موادی که به شکل پسمانده تبخیر فاضلاب در دمای 103 تا 105 درجه باقی می ماند
الف-2 رنگ :نمایانگر وضعیت یا عمر فاضلاب است رنگ هر فاضلاب نمایانگر وضعیت کیفی آن نیز میباشد

 
الف-3 : بو :بوی فاضلاب معمولا" از گازهای حاصل از تجزیه مواد عالی یا گازهای محلول در آن و یا از مواد افزوده شده به فاضلاب ناشی می شود بو یکی از مهمترین مشخصه های فاضلاب است ک اختلالات و موانع زیادی در مسایل بهداشتی ، تشخیص بو و حتی مانع سرمایه گذاری در نقاط آلوده به فاضلاب می شود
الف-4 : دما :
عدم کنترل دمی فاضلاب های صنعتی و خانگی که معمولا" به دلیل واکنشهای زیست شناختی با افزایش رو برو است باعث ایجاد شوک به آبهای پذیرنده فاضلاب های فوق از لحاظ افت شدید اکسیژن محلول در خلال ماههای گرم میشود (چرا که اکسیژن در آب گرم کمتر از آب سرد حل میشود )
که ممکن است موجب مرگ ومیر در حیات آبی میشود
الف-5 :
کدورت : شاخصی است برای تعیین کیفیت فاضلاب ها و آبهای طبیعی از لحاظ مقدار مواد معلق اضافی و کلوییدی موجود در آن .
الف-6 : چگالی :
به دلیل امکان تشکیل جریانهای چگالی در مخازن ته نشینی و در سایر واحد های تصفیه خانه ، از مشخصه ای فیزیکی مهم فاضلاب تلقی میشود
ب : مشخصه های شیمیایی ( مواد آلی ، اندازه گیری محتوای آلی،ماده غیر عالی ، گازها)
 
ب-1 : مواد آلی :
شامل کربو هیدرات ها ، پروتویین ها ، پاک کننده ها و آلاینده های درجه اول استکربو هیدرات ها :
به طور گسترده در طبیعت یافت میشوند و دارای کربن ، هیدروژن و اکسیژن هستند (قند ، نشاسته،.......)پروتیین ها :
اجزای عمده ارگانیسم های حیوانی هستند و به میزان کمتری در گیاهان یافت میشوند چربی :
انواع چربی ها از جمله ترکیبات آلی پایدار می باشند و به راحتی به وسیله باکتری ها تجزیه نمی شوند و بیشتر باعث پوشاندن سطح آب و بروز مشکلات متعدد می شوند.پاک کننده ها:
پاک کنده ها یا مواد آلی سطحی ، مولکول های آلی بزرگی هستند که تا حدی در آب قبل حل هستند . این مواد اغلب در سطح تماس هوا با آب جمع می شوند . در جریان هوادهی فاضلاب این ترکیبات در سطح حبابهای هوا جمع می شوند وبدین ترتیب کف بسیار پایداری به وجود می آورند.
آلاینده های درجه اول (PRIORITY POLLUTANTS)
آلاینده های درجه اول (هر دو نوع آلی و غیر آلی) را بر اساس آثار شناخته شده آنها در سرطلن زایی ، جهش زدایی ، آسیب رسانی به جنین و یا سمی بودن بسیار شدید دسته بندی کرده اند . بسیاری لز آلاینده های درجه اول آلی نیز تحت عنوان ترکیبات آلی فرار (VOC) طبقه بندی کرده اند.
ب-2: اندازه گیری محتوای مواد آلی :
BOD : (نیاز اکسیژن بیو شیمیایی) : پارامتر آلودگی آبی که بیشترین مور استفاده را دارد و هم برای فاضلاب و هم آبهای سطحی به کار میرود و نشان دهنده مواد آلی قابل تجزیه توسط میکرو ارگانیسم می باشدCOD :نیاز اکسیژن شیمیایی ، مانند BOD نشان دهنده مقدار مواد آلی موجود در فاضلاب است ولی با این تفاوت که فقط در آزمایشگاه و با استفاده از یک عامل اکساینده قوی شیمیایی در محیط اسیدی قابل اندازه گیری است
TOC : کل کربند آلی می باشد این نیز نمایانگر کل ماده آلی موجود در آب است .
ب-3 : ماده غیر آلی :
عبارت اند از قلیاها ، کلریدها ، فلزات سنگین ، نیتروژن ،ترکیبات غیر آلی سمی ،گوگرد و فسفر می باشد .
ب-4 : گازها :
گازهایی که عموما"در فاضلاب های تصفیه نشده یافت می شوند عبارتن از : نیتروژن(N2) ، اکسیژن(O2) ، کربن دی اکسید(CO2) ، هیدروژن سولفویید(H2S) ، آمونیاک(NH3) و متان(CH4)
سه گاز اول از گازهای عمومی جو هستند و در همه آبهایی که در معرض هوا باشند دیده می شوند و سه گاز آخر از تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب مشتق می شوند .
ج:مشخصه های زیست شناختی :موفقیت در تصفیه بیولوژیکی فاضلاب ،به عنوان مثال قابلیت تجزیه مواد موجود در فاضلاب یا قابلیت ته نشینی آنها حاصل اختصاصات مرفولوژیکی و سنیتیکی لجن فعال یا بیبوفیلم میباشد کهاین اختصاصات مزبور ، به اجتماع میکروارگانیزمهای تک سلولی و پرسلولی در لجن بستگی دارد
انواع باکتری های بیماری زای رودده ای ، ممکن است در منابع آب یا در اضلاب وجود داشته باشد . باکتری های بیماری زایی که از طرق آب یا فاضلاب قابل انتقال هستند شامل : سالمونلا ، شیگلا ، کمپیلوباکتر ، اشرشیاکلی انتروپاتوژنیک ، ویبریوکلرا ، لپتوسپیرا و یرسینیا میباشند .
ویروس ها نیز از میکروبایی ستند که در فاضلاب ها وجود دارند . پروتوزوآی اتوژنیک در آب آشامیدنی و فاضلاب شامل :ژیاردا لامبیا ، انتامباهیسترلیتیکا و کریپتوسیوریدیوم سبب اسهال یا گاسترونتریت می شوند . همچنین نماتو ها ، جانداران آبزی مجود در آب شیرین ، شور و خاک می باشند . جلبک ها نیز از موجودات پرسلولی و گاهی تکسلولی فاضلاب ها می باشند که انواع جلبک هایی که در فاضلاب وجود دارند میتوان به جلبک های سبز-آبی(CYANOPHYTA) ، مانند MICROCYSTIS VINIDIS و یا NOSTC CAMEUM و جلبک های سبز مانند SCENEDESMUSOBLIGUS و جلبک های زرذ-سبز مانند : CHLOROSACCUS FLUIDUS ، فلاژله ای گیاهی مانند EUGLENA VINIDIS ، جلبک های طلایی مانند : CHROMULINA ROSANOFFI ، جلبک های قهوه ای مانند BANGIA ATROPURPUREA
دیاتومه ها مانند : MELOSIRA VARIANS ، تک سلولی هایی انند آمیب ها ، مژکداران ،ساکتوریا و روتیفرها نیز در فاضلاب ها موجود میباشند که نقش عمده ای را در فع و انفعلات شیمیایی و تغییر ماهیت آب دارا هستند .
در مبحث بعد به نحوه تصفیه بیولوژیکی پساب های صنعتی در پتروشیمی آبادان و مراحل مختلف آن خواهیم پرداخت . از شما هم خواشمندیم با درج نظرات خود ما را یاری کنید

ه.م.خواجه ۲/۳/۱۳۸۴
********************************************************
مراحل تصفیه پساب صنعتی در پتروشیمی آبادان
 
مقدمه :
امروزه با توجه به عوامل زیستی و محیطی بر زندگی و گستردگی صنعت و تکنولوژی و ساخت کارخانه های بزرگ تولیدی و شیمیایی جهت رفع نیازهای انسان و آلودگی های ناشی از آن، دستاندرکاران بهداشت ومحیط زیست را بر این داشته تا به فکر بهینه سازی اوضاع و شرایط پسابها و فاضلابهای صنعتی و شهری بر آیند و در جهت احیای زیستگاههای طبیعی و کاهش عوامل آلوده کننده مطالعات و کارهای فراوانی صورت دهند. و لی متأسفانه اکثر سرمایه گزاران در بخش صنعت ، تولید کنندگان و شهر نشینان، بی توجه به خطرات و عواقب بسیار خطرناک ناشی از این آلودگی ها بر زندگی آنها نه تنها در صدد بر طرف کردن آن نبوده اند بلکه روز به روز به آن بی تفاوت تر بوده و سلامت این کره خاکی و تمام موجوداتی که در آن زندگی می کنند را به خطر انداخته و در معرض انقراض قرار داده اند .
با توجه به مطلبی که عرض شد لزوم ساخت تصفیه خانه هایی در جهت رفع آلودگی های صنعتی و شهری برای همگان مشخص گردیده است.
عمدتاً فاضلاب را به سه دسته تقسیم می کنند :
الف)فاضلابهای شهری: ترکیبی از فاضلابهای خانگی ،فاضلاب مراکز و مؤسسات اداری،تجاری و صنعتی و مراکز خدماتی از قبیل بیمارستانها می باشد.
ب)فاضلابهای صنعتی:در اثر فعالیتهای صنعتی و یا از منابع صنعتی و در طول مراحل مختلف تولید بوجود می آید و بعضاً خطرناک ترین نوع فاضلاب را تشیکل می دهند .
ج)هرزآبهای سطحی : مثل سیلابها و یا آبهای روان سطحی زمین و ورود مواد محلول و یا جامد آلوده شده و در نتیجه نوعی آب آلوده تشکیل می شود.
در واحد تصفیه پتروشیمی آبادان هر سه نوع پساب مورد تصفیه قرار گرفته و کمیت و کیفیت هر کدام به شرح ذیل می باشد :
الف) فاضلاب بهداشتی : عمدتاً مربوط به پساب انسانی در مجتمع و پساب خروجی از رستوران و آبدارخانه های مجتمع می باشد که دبی ورودی آن به واحد تصفیه حدود m3/h10 پیش بینی شده بود که متأسفانه بدلایلی با پیش بینی مغایر بوده و هم اکنون دبی حدود m3/h 25 می باشد .
ب) فاضلاب صنعتی : این نوع فاضلاب که پس از خروج از واحد تصفیه روغن و چربی به تصفیه خانه مرکزی می رسد عمدتاً از واحدهای تولیدی مجتمع مثل واحد 500 (واحد تولید EDC به روش مستقیم ) ، واحد 400 (واحد الفین) ،واحد 600(واحد تولید VCM )، واحد 1000( واحد تولید EDC به روش اکسی کلراسیون) و واحد 800 و 900 (واحد تولید تترامر DDB ) به سوی واحد تصفیه ارسال می شود.
در فاضلاب صنعتی ورودی به تصفیه خانه ، موادی از قبیل سولفیدها ،EDC ، VCM ، فنل ، بنزن و مواد جامد معلق یافت می شود که در مراحل مختلف اقدام به جداسازی ، و تصفیه این مواد می شود.
ج) هرزآبهای سطحی : این هرزآبها که شامل آبهای ناشی از شستشوی واحدها ، آبهای دور ریز برجهای خنک کننده ،و در مجتمع آبهایی که بار آلودگی قابل ملاحظه ای ندارند و در زمستان نیز آبهای ناشی از بارندگی می باشد .این نوع پساب ، پس از ارسال به حوضچه ای جهت تنظیم PH و نهایتاً جهت ارسال به خارج از مجتمع هدایت می شوند .
در تصفیه فاضلابها اهداف زیر مد نظر می باشد :تأمین شرایط بهداشتی برای زندگی مردم
پاک نگه داشتن محیط زیست
بازیابی فاضلاب ، (که در این مورد بیشتر فاضلاب شهری مد نظر است ) در جهت مصارف کشاورزی
عملیات تصفیه میکروبیولوژیکی پساب صنعتی معمولاً در سه مرحله اجرا می شود:مرحله مقدماتی: که شامل تصفیه فیزیکی که شامل فیلترکردن یا فیلتراسیون و اشغالگیری وجداسازی مواد معلق و جامد در پساب
مرحله ثانویه: که اصلی ترین مرحله تصفیه می باشد که در آن حوضچه هوادهی بعنوان یک رأکتور که کلیه واکنشهای شیمیایی تجزیه مواد آلی با استفاده از باکتریها ، مورد استفاده قرار می گیرد. مرحله نهایی: که شامل زلال سازی ، نیترات زدایی ، ضد عفونی کردن و گذراندن فاضلاب از صافی برای ارسال نهایی به رودخانه و یا استفاده مجدد پساب تصفیه شده می باشد . طبقه بندی روشهای تصفیه بیولوژیکی: روشهای تصفیه بیولوژیکی را میتوان بر اساس وابستگی میکرواورگانیزمها به اکسیژن طبقه بندی کرد:روش هوازی:که در آن تثبیت مواد زائد (تجزیه مواد آلی )بوسیله میکرو اورگانیزمها ی هوازی و باکتری های اختیاری انجام می گیرد.روش بی هوازی:که در آن میکرواورگانیزمهای بی هوازی و اختیاری دخالت دارند.روش هوازی ـ بی هوازی : که در آن هر سه دسته هوازی ، بی هوازی و دو زیستی فعالیت دارند .
تصفیه به روش هوازی متداول عبارتند از: روش لجن فعال شده که عمدتاً در تصفیه پساب شهرهای بزرگ و پسابهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد که در این روش دو کار اساسی صورت می پذیرد : الف) اکسیداسیون ترکیبات آلی کربندار، که در این مرحله از نخستین لحظات ،کار باکتری ها شروع شده و کربن موجود در ترکیبات ناپایدارآلی تبدیل به ترکیبات پایدار ، نظیر CO2 شده و از حوزه عمل بیرون می روند .ب)اکسیداسیون ترکیبات آلی ازت دار که درآن مواد آلی که داری ازت می باشند توسط باکتریها به نیترات ها و نیتریت ها تبدیل می گردند.روش تصفیه پساب در مجتمع پتروشیمی آبادان به طریق لجن فعال و از نوع هوازی می باشد.
با اشاره کوتاهی که در مورد لزوم تصفیه فاضلابها و روشهای تصفیه بیولوژیکی داشتیم ،واحد تصفیه پساب بیولوژیکی پتروشیمی آبادان را مورد بررسی قرار داده و با مکانیزم کارکرد این واحد بیشتر آشنا خواهیم شد .
که شامل موارد ذیل می باشد :
سیستم حذف و تصفیه روغن
تصفیه خانه مرکزی
حوضچه تنظیم PH نهایی

بطور کلی واحد تصفیه پساب پتروشیمی آبادان از سه بخش تشکیل شده است :
سیستم حذف و تصفیه روغن (از پساب ورودی به تصفیه خانه )تصفیه خانه مرکزی
حوضچه تنظیم PH نهایی
1. سیستم حذف و تصفیه روغن (از پساب ورودی به تصفیه خانه ):که خود مشتمل بر :
API سپراتور قدیم
مخزن میانی
پمپهای انتقال پساب از مخزن میانی
مخزن اختلاط سریع
مخزن اختلاط آرام
API سپراتور جدید
مخازن افقی و عمودی ذخیره روغن
پمپ آبگیری و ارسال روغن مخازن افقی و عمودی(پمپ GA210 )سیستم فیلتراسیون روغن(فیلتر پرس)
که از موارد ذکر شده ، API سپراتور قدیم و جدید ، مخزن عمودی، مخزن افقی، پمپGA210 ، و سیستم فیلتر پرس عملیات تصفیه روغن را به عهده دارند .حال به تشریح هر کدام از موارد بالا خواهیم پرداخت .
1-1 API سپراتور قدیم :
کلیه پساب کارخانه ابتدا وارد این سپراتور(جدا کننده) می گردد.پساب ورودی به واحد با میانگین دبی حدود m3/h 86 و oil&G حدود 10000ppm می باشد . سپراتور قدیم شامل یک مخزن مکعب شکل افقی بزرگ است که پاروهایی در آن قرار گرفته است . این پاروها در امتداد عرض سپراتور به فاصله های تقریباً یکسان از یکدیگرقرار گرفته وسیله یک زنجیر بسیار بزرگ و به صورت دورانی طول API را طی می کنند، بدین صورت که مواد وارد شده در سپراتور بعد از یک زمان ماند کوتاه فاز تشکیل می دهند و روغن و مواد سنگین و سبک از هم جدا می گردد . روغن و مواد سبک که در سطح سپراتور قرار گرفته اند در حرکت رفت پاروها جمع آوری می گردد و بوسیله اسکیمری که در انتهای سپراتور قرار گرفته و با پایین آوردن دسته آن، به داخل مسیر لاین 4 اینچی که به آن اتصال پیدا کرده به سمت مخزن ذخیره روغن انتقال می یابد.بعد از آنکه پاروها با حرکت از ابتدا به انتهای سپراتور روغن و مواد معلق سطح را جمع آوری کردند، در انتهای سپراتور با یک حرکت دورانی به سمت کف سپراتور، این بار خلاف جهت حرکت قبلی و درکف سپراتور وظیفه جمع آوری مواد سنگینی که ته نشین شده اند را بعهده می گیرند و بعد از جمع آوری، به درون بسترهایی که درنزدیکی سپراتورها تعبیه شده درین گشته تا جهت انجام عمل فیلتراسیون آماده گردند.
 
2-1 مخزن میانی :
بعد از آنکه روغن و مواد جامد در سپراتورقدیم تا حدی گرفته شد ، پساب به مخزن میانی هدایت می شود . از آنجایی که این مخزن حد واسط بین دو سپراتور قدیم و جدید است ، به این نام (مخزن میانی) شناخته شده است.
حجم مخزن میانی حدود 20m/h است . با توجه به اینکه دبی پساب ورودی به سپراتور قدیم مقدار ثابتی نداشته و دائم در حال تغییر است ،بنابراین با قرار دادن یک مخزن در مسیر سیستم و انتقال آن به وسیله پمپ این مشکل نیز قابل حل شده است وبا داشتن جریان تقریباً ثابت می توان مراحل تصفیه را با دقت و کارایی بیشتری طی نمود.
3-1 پمپهای انتقال پساب از مخزن میانی( GA180 و GA180s):
این پمپها با لول سوئیچی که درون مخزن میانی قرار دارد در سرویس قرار گرفته و با توجه به لول مخزن ، پساب را انتقال می دهند.
4-1 مخزن اختلاط سریع :
قبل از آنکه پساب به API سپراتور جدید جریان پیدا کند ، به درون مخزن اختلاط سریع وارد می شوند . در این مخزن مواد چسبنده ای به نام پلی الکترولیت تزریق می شود.پلی الکترولیت در مخازن کوچکی لول گیری می شود و به وسیله یکی از دو پمپی که برای اینکار در نظر گرفته شده با ریت مشخص (120 lit/h ) و با غلظت 1/0 درصد تزریق می گردد و کار آن لخته کردن مواد معلق و جامد و روغن هایی امولوسیونی است که در سپراتور قدیم گرفته نشده اند .البته ناگفته نماند که ریت تزریق پلی الکترولیت با توجه به مقدار مواد معلق جامد و روغن در پساب قابل تغییر است. MIXER یا همزن این مخزن با دور 120 دور در دقیقه باعث می گردد که سطح تماس مواد جامد درون پساب و پلی الکترولیت بیشتر گشته و در تشکیل بهینه فلوکه جهت جداسازی مواد معلق و جامد در مراحل بعدی تصفیه نقش اساسی ایفاء کند.
5-1 مخزن اختلاط آرام :
این مخزن با یکFLOUCCULATOR (میکسر با دور کند) با دور حدود 20 تا 30 دور در دقیقه ، بدین جهت در سیستم تعبیه شده است تا از تشکیل فاز دادن فلوکه ها ی بوجود آمده در مخزن اختلاط سریع جلوگیری به عمل آید و همچنین مواد معلق جامدی که هنوز در پساب شناور هستند ، به واسطه چرخش آرام میکسر، با بوجود آمدن فضای سطح تماس بیشتر، فلاکهای درشت تری تشکیل دهند و یا به فلوکه ها بچسبند .
6-1 API سپراتور جدید :
بعد از آنکه پلی الکترولیت در مخازن اختلاط سریع به پساب تزریق شد و در دو مخزن تشکیل لخته دادند، وارد سپراتور جدید می گردد. سپراتور جدید نیز همانند سپراتور قدیم شامل یک مخزن مستطیل شکل افقی بزرگ است، با این تفاوت که ساختمان سپراتور قدیم فلزی و سپراتور جدید بتونی است.کار API جدید جمع آوری روغن و مواد جامد لخته شده بعد از یک زمان ماند است . پارویی که در سپراتور جدید مورد استفاده قرار گرفته با پاروهایی که در سپراتور قدیم به آنها اشاره شد فرق میکند .دو پارو در سپراتور جدید بکار گرفته شده که بر روی یک پل رفت و برگشتی نصب گردیده است . یکی از پاروها سطح روب و دیگری کف روب است و مکانیزم کارکرد آن به این صورت است که در زمانی که پل در قسمت ابتدایی سپراتور قرار گرفته و می خواهد حرکت رو به جلو خود را شروع کند پاروی کف روب آن بر روی سطح مواد درون سپراتور قرار گرفته و روغن و مواد معلق و لخته شده بر روی سطح را جمع آوری کرده و به انتهای سپراتور هدایت می کند و در آنجا مانند سپراتور قدیم به وسیله لاین اسکیمر به درون مخزن روغن هدایت می شود . البته ناگفته نماند که در هنگام طی کردن مسیر از ابتدا به انتهای سپراتور پاروی کف روب در بالا قرار دارد . زمانی که پل می خواهد همین مسیر را بعد از یک زمان توقف برگردد ، پاروی سطح روب به سمت بالا کشیده شده (بوسیله موتورهایی که بر روی پل نصب شده )و پاروی کف روب به سمت پایین و کف سپراتور با حرکت موتور و به آرامی رها شده تا جایی که با کف تماس حاصل کندو پل در این زمان حرکت برگشتی خود را آغاز می کند .با حرکت پل به سمت ابتدای سپراتور روغن و مواد سنگینی که در کف مخزن ته نشین شده جمع آوری و به وسیله سیفون و درین به درون بسترها برای عمل فیلتراسیون فرستاده می شود. این مرحله که آخرین مرحله در سیستم حذف روغن از پساب ورودی به واحد می باشد و تقریباً خروجی پساب آن در حالت عادی با Oil&G کمتر ازppm 50 خواهد بود .
7-1 مخازن افقی و عمودی ذخیره روغن :
بعد از روغن گیری از هر دو سپراتور ، روغن حاصله به همراه مواد معلق دیگر وارد مخزن عمودی ذخیره روغن می گردد. بعد از یک زمان ماند حدود 4 ساعته در این مخزن ، روغن و مواد سبک تر از آب جداشده و مخزن آماده آب گیری می باشد .بدین صورت که روغن که سبکتر است در بالا و آب در پایین مخزن قرار گرفته و از مسیر تحتانی مخزن آبگیری بعمل می آید . بعد از آبگیری از مخزن عمودی ، روغنی که در مخزن باقی مانده به مخزن افقی انتقال پیدا کرده و در این مخزن نیز با زمان ماندی که به مخزن داده می شود ، روغن و آب تشکیل فاز داده و مجدداً مخزن آبگیری شده و روغن آن آماده ارسال به سیستم فیلتراسیون روغن خواهد بود .
8-1 پمپ آبگیری و ارسال روغن مخازن(پمپ GA210 ) :
این پمپ سه وظیفه اصلی را بر عهده دارد:
آبگیری از مخازن ذخیره روغن عمودی و افقی
ارسال روغن مخزن عمودی به مخزن افقی
ارسال روغن مخزن افقی به سیستم فیلتراسیون روغن
به دلیل اینکه این پمپ یدکی ندارد، لذا لازم است در نگهداری آن دقت مضاعفی داشت .
9-1 سیستم فیلتراسیون روغن (فیلترپرس) :
این سیستم که عمل تصفیه روغن API را بر عهده دارد را می توان در سه بخش مورد بررسی قرار داد که عبارتند از :
1-9-1 هدف از راه اندازی سیستم فیلتر پرس روغن:
جداسازی مواد جامد بصورت کیک قابل حمل
جداسازی آب و هدایت آن به کانالهای تخلیه
جداسازی روغن و هدایت آن به مخازن نگهدارنده جهت فروش
2-9-1 اجزاء تشکیل دهنده سیستم :
دو مخزن تغذیه مواد پساب به ظرفیت هر یک 6000 لیتر (FEED TANK )فیلتر پرس روغن که وظیفه جداسازی مواد امولسیونی ونیز جامد درون روغن را بعهده داشته و ظرفیت اسمی فیلترینگ آن 5000 Lit/h مواد روغنی می باشد .کمپرسور هوای فشرده جهت تأمین 7 بار فشار
سه مخزن DECUNTER به ظرفیت هر یک 10000 لیتر جهت جداسازی آب و روغن با زمان ماندگاری 7 ساعت برای تشکیل فاز
یک مخزن نگهداری روغن استحصالی از فیلترینگ و جداسازی به ظرفیت 6000 لیتر
شش عدد پمپ استیل جهت جابجایی و تزریق سیالات(سه عدد اصلی و سه عدد به عنوان یدکی)تابلو برق و فرمان
3-9-1 مکانیزم کارکرد سیستم :
بعد از حصول اطمینان از نرمال بودن وضع صفحات چدنی و کاور برزنتی مربوط به آنها جک هیدرولیک را در سرویس قرار داده تا با اعمال فشار به صفحات فیلتر پرس راه نفوذ روغن و مواد جامد از بین صفحات به بیرون کاملاً مسدودگردد. در زمانی که جک در حالت اعمال فشار به صفحات می باشد فشار پرسینگ که به وسیله دو گیج نشان دهنده قابل مشاهده است باید محدوده فشاری بین 2200psi و2500psi داشته باشد. در غیر این صورت با فشار کمتر از این رنج روغن در بین صفحات محصور نمی گرددو فشار کمپرسور هوا ی که به مواد امولسیون اعمال می گردد باعث خارج شدن روغن از صفحات خواهد شد و فشار بیش از این محدوده نیز باعث از بین رفتن صفحات و خرابی جک می شود .
با در سرویس قرار دادن یکی از FEED TANK ها که از قبل با روغن درون مخازن افقی و عمودی و همچنین مواد حاصل از درین شدن هر دو سپراتور به بسترها شارژ گردیده، با فشار هوایی که از کپرسور هوا تأمین گردیده، مواد به فیلتر پرس تزریق می شود .
محتویات FEED TANK ها با گذشتن از صفحات ، مواد جامد آن به وسیله برزنت صفحات گرفته شده ودر بین صفحات محصور می گردد و فقط مواد مایع (مخلوط روغن و آب) از Valve هایی که در پایین صفحات تعبیه شده خارج گشته و بوسیله ظرف ناودانی شکلی ، به درون محفظه روغن هدایت می شود.با بالا آمدن لول مواد درون این محفظه ، پمپ شماره 3 که با لول سوئیچ عمل می کند در سرویس قرار گرفته و سیال را به درون یکی از سه DECUNTER انتقال می دهد.
تزریق مواد به فیلتر پرس تا زمانی که از Valve های زیر صفحات مایع خارج می شود ادامه خواهد داشت و در هر زمانی که خروج مایع از Valve ها قطع یا به حداقل رسید، FEED TANK مربوطه را از سرویس خارج کرده و شروع به هوادهی صفحات به طور مستقیم به وسیله کپرسور هواجهت خشک شدن مواد جامد محصور شده در بین صفحات به مدت دو الی چهار ساعت می نماییم و سپس جک هیدرولیک را از حالت فشار در آورده و با بر گشت جک به حالت اولیه تسمه نقاله را جهت هدایت کیکهابه درون ظرف مخصوص، در سرویس قرار داده و صفحات را یکی یکی تمیز می کنیم.
DECUNTER ها نیز پس از انتقال مخلوط روغن و آب به درون آنها به مدت 7 ساعت زمان ماندگاری به آنها داده می شود تا در این زمان تشکیل فاز دهند. سپس آب را درین کرده و پس از رسیدن به روغن خالص بوسیله پمپ شماره 2 ، به مخزن ذخیره روغن انتقال می دهیم .بعد از اطمینان کامل از عدم وجود آب در مخزن ذخیره روغن ،روغن حاصله به وسیله پمپ شماره 1 جهت بارگیری و فروش به واحد 400 انتقال می یابد.
2. تصفیه خانه مرکزی:که از بخشهای ذیل تشکیل شده است :
حوضچه متعادل سازی
پمپهای انتقال پساب حوضچه متعادل سازی(GA173 و GA173S )حوضچه هوادهی
مخزن تقسیم لجن(Distribution chamber )زلال کننده ها(کلاریفایرها)مخزن لجن برگشتی(SLUDGE TANK )مخزن کلر زنی
1-2 متعادل سازی:
بعد از آنکه در سیستم حذف و تصفیه روغن مراحل مقدماتی تصفیه انجام گرفت سرریز سپراتور دوم (با وجود روغن کمتر از( 50 ppm ) به این حوضچه وارد شده و برای مراحل بعدی تصفیه آماده می گردد.
در متعادل سازی ، موارد زیر انجام می گیرد :
تنظیم PHاخطلاط و یکسان سازی مواد
کاهش دما
خارج کردن گازهای فرار
لازم به ذکر است که اعمال فوق به غیر از تنظیم PH به وسیله یک هواده شناور صورت می پذیرد .(البته در یکسان سازی PHدر متعال سازی بی تأثیر نیست.)
دستگاه هوادهی که در متعادل سازی قرار دارد با GD175 شناخته شده و باید مدام در سرویس باشد و فقط در مواردی که سرریز سپراتور به متعال سازی قطع میگرددو یا مشکلی در هواده بوجود، از سرویس خارج می گردد.
در این حوضچه باید مدام موارد ذیر را مد نظر داشت :
PH پساب ورودی و خروجی (متعادل سازی)
میزان کلردر پساب
سطح آب درون حوضچه
1)PH پساب ورودی و خروجی (متعادل سازی):
از آنجایی که پساب با PH متغیر به متعادل سازی جریان دارد بنابر این تنظیم PH و رساندن آن به حد مطلوب از اهمیت شایانی برخوردار است که در ذیل به آن اشاره شده است .

تنظیم PH در متعادل سازی:
در متعادل سازی چون PH سرریز سپراتورها معمولاً حالت قلیایی دارد(12~9)،فقط در مواردی که بدلیل درین کاستیک، یا اسید از سوی یکی از واحدها PH از حالت نرمال خود خارج می شود(13~1 )، که در این هنگام باید فوراً واحد مربوطه را مطلع نمود تا اشکال فوق بر طرف گردد.
جهت تنظیم و پایین آوردن PH اسید تزریق می کنیم .به این صورت که PH توسط PH METER ی که بر روی خروجی پمپهای انتقال دهنده پساب از متعادل سازی( GA173A و GA173S)نصب گردیده تشخیص داده شده و از آنجایی که سونولوئیدولو بین 10 تا 5/10 تنظیم شده است ، در هر زمانی که PH برابر 5/10 شد ، PH METER به سونولوئیدولو اسید فرمان می دهد که باز کند و در صورتی که PH برابر 10 شد ، سونولوئیدولو می بندد وتزریق اسید را به متعادل سازی قطع می شود. البته ناگفته نماند در شرایط خاصی ممکن است که رنج تعیین شده برای تزریق و قطع اسید به متعادل سازی تغییر کند.
2) میزان کلردر پساب:
کلر عامل اساسی وارد آوردن شوک به سیستم تصفیه بوده و به همین دلیل است که پساب ورودی و خروجی مدام باید تست گردد . کلر خروجی از متعادل سازی نیز نباید از 0.5 ppm بالاتر رود . با در سرویس بودن هواده شناور تا حدود بسیار زیادی از میزان کلر ورودی به حوضچه کاسته شده و از صدمات آتی به سیستم جلوگیری به عمل می آید .
در مواردی که میزان کلر در پساب بسیار زیاد باشد و هواده شناور جوابگوی خارج کردن این میزان از کلر نباشد و کلر در پساب خروجی متعال سازی از 0.5ppm پایینتر نیامد ، واحد به ناچاراز سرویس خارج میگردد.
4)سطح آب درون حوضچه:
با توجه به اینکه به تجربه ثابت شده که تصفیه پساب با لول پایین بهتر و در حد مطلوب صورت می پذیرد بنابراین باید تنظیم لول را جزءیکی از موارد مهم در تصفیه پساب دانست .
2-2 پمپهای انتقال پساب از متعادل سازی به حوضچه هوادهی(پمپهای GA173 وGA173s ):
این پمپها وظیفه انتقال پساب را از متعادل سازی به حوضچه هوادهی به عهد دارند . پمپها به صورت لول سوئیچ و با توجه به لول حوضچه ، خروجی قابل تنظیم دارند و همیشه یکی مدام و دیگری به صورت پمپ یدکی در سرویس قرار می گیرد .
3-2 حوضچه هوادهی :
حوضچه هوادهی ، مهمترین قسمت واحد تصفیه پساب است و به عنوان قلب واحد و یک رأکتور عمل می نماید. در حوضچه هوادهی مقدار زیادی باکتری وجود دارد که عمل تصفیه یعنی اکسیداسیون و تجزیه مواد آلی در این حوضچه انجام می گیرد و به همین دلیل است که می توان از آن به عنوان یک رأکتور نام برد (هر جا که واکنش شیمیایی در آن انجام گیرد رأکتور است) .حوضچه هوادهی  شامل سه دستگاه هوادهی با پروانه های فایبرگلاس است که وظیفه آنها به شرح زیر می باشد :
دفع گازهای محلول در آب
تأمین اکسیژن مورد نیاز میکرواورگانیزمها
اختلاط و هموژن کردن دائم محتویات حوضچه

باکتریهایی که در حوضچه هوادهی  عمل اکسیداسیون و تجزیه مواد آلی را بر عهده دارند از نوع هوازی و تک سلولی بوده و از غذای محلول استفاده می کنند و عموماً از طریق تقسیم سلولی تولید مثل مینمایند.
با توجه به اینکه در حوضچه هوادهی سه هواده نصب شده و عمل هوادهی را باسرعت بالا انجام می دهند به همین دلیل است که میزان اکسیژن در حوضچه هوادهی (DO ) معمولاً بالاتر از mg/lit4 است .برای نشان دادن مقدار اکسیژن در حوضچه هوادهی  از یک DO METER استفاده می شود .
تنظیم PH در حوضچه هوادهی :PH حوضچه هوادهی همان طور که قبلاً اشاره شد بوسیله PH متعادل سازی تنظیم می گردد. در حال حاضر PH متعادل سازی بین 10 تا 5/10 کنترل می شود . به دلیل اینکه عمل نیتروفیکاسیون موجود در حوضچه ،PH حوضچه را به حالت اسیدی نزدیک می کند، اگرپساب از حوضچه متعادل سازی با PH پایین به سمت حوضچه هوادهی پمپاژ شود ،PH حوضچه سریعاً افت خواهد نمود .در مواردی نیز اتفاق می افتد که PH حوضچه هوادهی  حالت نرمال خود را ندارد و در این صورت است که با دخالت اپراتور مربوطه جهت رساندن PH حوضچه هوادهی  به وضعیت نرمال خود ،PH متعادل سازی به صورت دستی کنترل می گردد. (اسید به صورت دستی به متعادل سازی باز یا بسته می شود.)
تغذیه باکتریها: موادی که به عنوان تغذیه برای باکتریها مورد استفاده قرار می گیرد ازت و فسفر می باشد . از آنجایی که این مواد در فاضلابهای صنعتی کم می باشد ، ازت و فسفر را به صورت محلول به ترتیب از اوره و دی فسفات آمونیوم به سیستم اعمال می کنند .بدین صورت که :
مقدار مورد نیاز از اوره و فسفات را در مخزنی بوسیله میکسر با آب حل کرده و پس از انتقال به مخزن دیگر بوسیله یکی از دو پمپی که برای این کار در نظر گرفته شده اند با ریت مشخص به سمت حوضچه هوادهی پمپاژ می گردد. در ضمن قابل ذکر است که میزان اوره و فسفات اعمالی به پوند با توجه به میزان N موجود در NH3 ، NO2 و NO3 قابل تغییر است .در حال حاضر ریت تزریق محلول فسفات و اوره 20 lit/h می باشد .
بعد از آنکه عمل نیتروفیکاسیون و تجزیه مواد آلی به وسیله باکتریها انجام گردید باید باکتریها را از پساب جهت استفاده مجدد و برگشت به سیستم جدا نمود . به همین دلیل پساب به همراه باکتریهای شناور در آن به وسیله دو پمپ (GA174 و GA174s)به سمت مخزن تقسیم کننده لجن ارسال می گردد. 4-2 مخزن تقسیم کننده لجن(Distribution chamber ) :
با توجه به اینکه باکتریها در صورت راکد بودن لجن در یک مکان سریع ته نشین می گردند ، بنابراین بدین صورت می توان با راکد کردن پساب در این مخزن در یک مدت زمان معین باکتریها را از پساب جدا نمود . ولی برای اینکه عمل ته نشینی باکتریها از پساب به نحو مطلوب تری صورت پذیرد موادی به نام پلی آلومینیوم کلراید به این مخزن تزریق میگردد.پلی آلومینیم کلراید باعث می گردد که باکتریها به صورت فلاکهای درشت و سنگین در آمده و ته نشین گردند. برای اینکه پلی آلومینیم با پساب بهتر میکس گردد و به صورت یکنواخت با پساب مخلوط گردد و همچنین سطح تماس باکتریها با این مواد بیشتر شود ، در سه قسمت این مخزن هوای سرویس به وسیله سه دیفیوز اعمال شده و توزیع می گردد. با باز بودن هوای پلانت به مخزن تقسیم کننده لجن ، مطمئناً از راکد ماندن پساب و ته نشین شدن باکتریها جلوگیری به عمل می آید . به همین منظور این پساب به همراه باکتریها ی موجود در آن باید به مخزن دیگری جهت راکد ماندن و ته نشین شدن انتقال پیدا کند .کلاریفایرهایی که در دو طرف این مخزن ساخته شده اند برای همین منظور در نظر گرفته شده است.در حقیقت لجن از این مخزن ، بین کلاریفایرها تقسیم می گردد و به همین منظور است که به این مخزن ، مخزن تقسیم کننده لجن اطلاق می شود. 5-2 زلال کننده ها (کلاریفایرها) :
کلاریفایرها به صورت یک حوضچه استوانه ای مانند ، با پاروهایی که به یک پل متحرک به نام پل دواراتصال دارند ، ایفای نقش می کنند. در اصل کار کلاریفایرها زلال سازی است .در قسمت مرکزی کلاریفایرها ستونی سیمانی و تو خالی قرار گرفته که از چهار جهت و در فاصله تقریبی 3 متر از قسمت کف بر روی آن سوراخهایی تعبیه شده است.البته این ستون به عنوان نگه دارنده پل دوار نیز می باشد که پل با تکیه بر این ستون حول لبه دیواره کلاریفایر می گردد.لاینی که پساب را به کلاریفایر هدایت می کند از پایین کلاریفایر تا قسمت مرکزی پیش رفته و از آنجا تا قسمت میانی ستون امتداد پیدا می کند. لجن باپیمودن این مسیر در داخل ستون سر ریز کرده و با پر شدن محوطه داخلی ستون از سوراخهایی که به آنها اشاره شد به داخل کلاریفایر سر ریز می نماید .
 
از آنجایی که پل به آرامی در حرکت است آن زمان ماندگاری که در قبل به آن اشاره شد تا باکتریها ته نشین شوند مهیا شده و با ته نشین شدن باکتریها و جمع آوری آنها به وسیله پاروی کف روب پل دوار و هدایت آن به مرکز کلاریفایر ، بوسیله لاینی به مخزن لجن برگشتی انتقال می یابد .همیشه باید توجه داشت که خروجی کلاریفایرها باید به اندازه ای معین باز گردد تا کلاریفایر ها به سرعت تخلیه نگردند و عمل ته نشینی باکتریها بهتر انجام پذیرد . فلوکه هایی از باکتریها ممکن است به علت وزن کم خود در سطح کلاریفایرها معلق بمانند، که برای جمع آوری آنها از پاروی سطح روب پل دروار استفاده می شود .
در قسمت بالای کلاریفایر پاشوره هایی در نظر گرفته شده که بعد از پر شدن این پاشورها به وسیله لاینی به حوضچه کلر زنی سر ریز می کنند . سرریز کلاریفایرها همیشه باید زلال وغیر کدر و عاری از هر گونه مواد معلق از جمله باکتری باشد . اگر سر ریز دارای مقداری باکتری باشد ، از آنجایی که سرریز بر ای پمپاژ نهایی آماده گشته و سپس ارسال می گردد ، در این صورت با فرار باکتری مواجه خواهیم شد و مطمئناً این مورد باعث کاهش باکتری در حوضچه هوادهی و در نتیجه اختلال در عمل تصفیه بیولوژیکی خواهد شد. بنابراین در صورت مشاهده هر گونه کدورت در سر ریز کلاریفایرها باید سریعاً به دنبال علت آن گشته و آن را بر طرف کرد . نکته قابل توجه دیگری که در این بند باید به آن اشاره کرد این است که ، به جهت جلوگیری از تجمع بیش از حد باکتریها در کلاریفایرها و بازگشت بهتر آنها در جهت استفاده بهینه به حوضچه هوادهی، در طول روز چندین بار کلاریفایرها، به حوضچه لجن برگشتی درین می شوند .
6-2 حوضچه لجن برگشتی (SLUDE TANK ) :
 
در حوضچه لجن برگشتی که بین حوضچه کلر زنی و مخزن تقسیم کننده لجن قرار گرفته ، همان طور که از نام آن مشخص است لجنی که در کلاریفایرها ته نشینی شده است جمع آوری میگردد . بعد از جمع آوری وتجمع باکتری در آن ، لجن از قسمت پایین حوضچه خارج شده و به وسیله دو پمپ که با لول سوئیچ در سرویس قرار می گیرند به سمت حوضچه هوادهی بازگشت داده می شوند. در ضمن خاطر نشان می شود که برای اینکه در این قسمت جمعیت باکتری فراوان بوده و در نتیجه تجمع باکتری و ته نشینی آنها نیز زیاد می باشد ، جهت جلوگیری از ته نشینی و خلل در روند برگشت لجن به حوضچه هوادهی در سه قسمت از این حوضچه هوا تزریق می گردد که باعث اختلاط باکتریها با پساب و انتقال بهتر آنها به سمت حوضچه هوادهی می شود .
جمعیت باکتریها به چه صورت کنترل می شود ؟
شاید این سوال به ذهن شما خطور کرده باشد که چگونه می توان باکتریهایی مرده و همچنین باکتریهایی که به علت بالا رفتن سن وعدم کارایی لازم ، از سیکل تصفیه خارج نمود . در مطالبی که در ذیل به آن اشاره می گردد شاید بتوانید پاسخ پرسش خود را دریافت کنید:
جهت پایین آوردن سن لجن و استفاده از باکتریهای جوان و کارآمد در تصفیه میکروبیولوژیکی پساب و خارج نمودن باکتریهای پیر ، فرسوده و مرده از سیستم لازم است در بعضی مواقع در طول روز البته با توجه به میزان ته نشینی و همچنین نتایج آزمایشها و تستهای مختلف از سیستم و با تشخیص مهندسی فرآیند واحد ، باکتریها از خروجی پمپهایی که لجن را به سمت حوضچه هوادهی انتقال می دهند، به مخزنی به نام مخزن هاضم لجن (تغلیظ لجن)، ارسال شده و بعد از پر شدن این مخزن به بسترهایی که برای اینکار در نظر گرفته شده اند ، جریان می یابد و بدین صورت است که با خارج شدن این باکتریها از سیستم تصفیه پساب ، باکتریها ی جوان وارد فرآیند تصفیه شده و تصفیه میکروبیولوژیکی پساب به بهترین نحو صورت می پذیرد.
7-2 حوضچه کلر زنی:
در این حوضچه جهت ضد عفونی کردن نهایی پساب به وسیله کلر که از یک کپسول به حوضچه تزریق می گردد استفاده می گردد. کلر(معمولاًبا ریت g/hr800) به همراه مقدار معینی آب به حوضچه اعمال می گردد. بعد از کلر دار شدن پساب و گذشتن از تیغهای سیمانی که در وسط کلر زنی به صورت زیک زاک برای گرفتن شدت جریان و تلاطم پساب در حوضچه قرار گرفته اند ، وارد لاینی 3 اینچی شده و از آنجا به سمت پوند شرقی انتقال می یابد .
3. حوضچه تنظیم PH نهایی و پمپاژ نهایی:
در این بخش از واحد تصفیه پساب به موارد ذیل اشاره می شود :
1-3 حوضچه تنظیم PH
2-3 پمپاژ نهایی
1-3 حوضچه تنظیم PH :
بعد از ضد عفونی کردن پساب ، تنظیمPH به عنوان مرحله آخر تصفیه پساب در حوضچه تنظیم PH صورت می پذیرد.علاوه بر سر ریز آب تصفیه شده خروجی از تصفیه خانه مرکزی به این حوضچه ، پساب واحد 200 و300 به صورت مشترک ، سرریز رأکتورهای خنثی سازی اسید ودر مواقعی پساب بهداشتی نیز به این حوضچه انتقال می یابند . زیرا این سرریزها با توجه به عاری بودن از هرگونه مواد مضر برای طبیعت و پایین بودن میزان مواد آلی در آن ، نیازی به گذراندن مراحل تصفیه بیولوژیکی نداشته وفقط به تنظیم PH آنها اکتفا می شود. PH در این حوضچه به صورت الکترونیوماتیکی و با PH CONTROLLER که در قسمت انتهایی ،قبل از مسیر خروجی حوضچه قرار گرفته ، تشخیص داده شده و با فرمان دادن به سونولوئید ولوها ی اسید وکاستیک PH را تنظیم می کنند . بدین صورت که با رسیدنPH به 5/6 به سونولوئید کاستیک فرمان باز کردن را جهت تزریق کاستیک به حوضچه و بالا آوردن PH می دهد . این در حالی است که سونولوئید ولو اسید در این زمان بسته مانده است و تازمانی که PH به 5/7 نرسیده باز نمی کند . با رسیدن PH به 7 ،سونولوئید ولو کاستیک می بندد و اسید باز می کند . این چنین است که PH در پوند شرقی بین 5/6 تا 5/7 نگه داشته می شود .مخزن کاستیک و اسید سولفوریک در کنار پوند شرقی قرار گرفته است. البته ناگفته نماند که کمتر از سونولوئید ولو کاستیک در حوضچه شرقی استفاده می شود . زیرا با توجه به اینکه سرریز پساب بهداشتی و همچنین سرریزهای واحد 200 و 300 حالت قلیایی دارند بنابراین با در سرویس بودن سونولوئید ولو اسید جهت پایین آوردن PH دیگر نیازی به تزریق کاستیک در حالت معمولی به حوضچه وجود نخواهد داشت .در مواردی که PH سرریز واحد 200 یا 300 و سرریز رأکتورهای واحد اسید سازی به علت خنثی کردن گاز، اسیدی باشد(بین 1 تا 5/5 ) می توان با در سرویس قرار دادن سونولوئید ولو کاستیک در تنظیم بهینه PH کمک شایانی را بعمل آورد.
در حوضچهتنظیم PH دو هواده ثابت مشابه با هواده هایی که در حوضچه هوادهی به کار رفته بود ، تعبیه شده است . این هواده ها در اختلاط و میکس کردن و تنظیم سریعتر PH و یکسان سازی آن نقش اساسی را ایفا می کنند .در کنار PH METER دستگاهی برای اندازه گیری مقدارمواد آلی موجود در پساب به نام COD METER نصب شده است . مقدار COD در این حوضچه نباید از 100 mg/lit فراتر رود . اگر مقدار COD در حوضچه تنظیم PH از حد معمول خود بیشتر شد باید به دنبال عواملی که باعث بروز چنین مشکلی شده است رفت و درصدد برطرف کردن آن برآمد. پساب بعد از تنظیم PH وبررسی COD در حوضچه تنظیم PH ، بوسیله لاین 14 اینچی به سمت پمپاژ نهایی هدایت می شود.
2-3 پمپاژ نهایی:
بعد از گذراندن مراحل تصفیه، نوبت به آن رسیده است که پساب را به سمت رودخانه هدایت نمود و این کار بوسیله سه پمپ انجام می پذیرد . از این سه پمپ، همیشه دو تا به صورت لول سوئیچ در سرویس و یکی به صورت یدکی قرار داده می شود .
توجه :
این پمپها از آنجایی که وظیفه انتقال کل پساب کارخانه را به عهده دارند بنابراین باید در نگهداری و استفاده ازآانها دقت فراوانی بعمل آورد .
این پمپها پساب را به وسیله لاین بانداستراند به سمت رودخانه پمپاژ می کنند . در ضمن برای این حوضچه یک حوضچه یدکی با دوپمپ در نظر گرفته شده است که با قدرت پمپاژ بیشتر در مواقعی که حوضچه نهایی از سرویس خارج باشد ، در سرویس قرار گیرند .این پمپها در واحد ، درحوضچه اصلی با شماره های: GA175A ،ga175B وga175c و در حوضچه یدکی با شماره های: GA175AS و ga175BS شناخته می شوند .ازقدیم الایام آب را عامل حیات میدانستند. زندگی انسان و حیوانات و گیاهان بدون آب ممکن نیست، علاوه بر موارد مذکور پیشر فت  های عظیم صنعتی در هر اجتماعی بوجود و فراوانی آب مربوط می باشد. آب مورد نیاز کلیه فعالیتها ی انسان در هر مصرفی تابع کیفیت شیمیایی خاصی است و بندرت اتفاق می افتد از یک منبع آب بتوانیم در تمام مصارف استفاده نمائیم. بر اساس شواهد موجود اجتماعات اولیه انسانی همواره در کنار منابع آب تشکیل گردیده است. امروز نیز در بعضی اجتماعات میزان آب مصرفی معیار تشخیص پیشرفتهای بهداشتی مردم آن اجتماع است خلاصه کلام آب که به مصداق آغاز گر حیات بوده، ادامه دهنده حیات نیز می باشدو زندگی انسان و تمام موجوداتی که به نحوی با او در ارتباط هستند بدون آب امکان پذیر نخواهد بود از مهمترین مواد موجود در آبهای مصرف شده بوسیله انسان می توان بهن پروتئن ها و چربی ها، کربوهیدراتهامواد پاک کننده صابونی یا دترجنت ها اشاره نموده اگر آبهای مصرف شده که به منابع اولیه خود برگردانیده می شود حاصل فعالیتهای صنعتی باشد محتوی فراران ترکیب شیمیایی که در صنایع مورد مصرف قرار گرفته خواهد  بود. معمولاً آبهای مصرفی شده روزانه بوسیله انسان را که به محیط برمی گردانند فاضلاب  شهری گویند و اگر این آبهای مصرف شده حاصل فعالیتهای صنعتی باشد پس آب صنعتی خواهند بود. فاضلاب محلول رقیقی است که 9/99 آن را آب و فقط 1/0 % آنرا مواد جامد یا سایر مواد تشکیل داده است. فاضلاب علاوه بر موادی که قبلاً نام برده شد ممکن است محتوی عوامل بیولوژیکی و باکتریهای بیماریزا باشد. مجموعه هر گونه تغییری در کیفیت منابع آبی در دنیا در اثر تخلیه فاضلاب یا پس آب رخ دهد به نحویکه سادگی و یا با تصفیه اندام نتوانیم از این منابع در مصارف عادی استفاده نمائیم، آلودگی گویند. بنابراین اولین نتیجه فعالیتهای اجتماعی و صنعتی انسان به صورت ویرانگری و تخر یب محیط زندگی از طریق آلوده سازی منابع آب و خاک هوا و تمام چیزهایی که در بهتر زیستن او دخالت دارند ظاهر می شود. متاسفانه بعد این ویرانگری بعلت پیشرفتهای اجتماعی و صنعتی بحدی رسیده است که حتی برای خود انسان غیر قابل تحمل شده است و ناچاراً مسائل مربوط به آلودگی محیط را به صو رت منطقه ای و جهانی در نشست های مورد بررسی و بحث قرار داده تا راه حل های مناسبی برای مبارزه با آلودگیها پیدا کند عواملی چون افزایش جمعیت پیشرفتهای تکنولوژی بهای اندکی که انسان برای محیط زیست به علت رایگان بودن قائل است و بسیاری عوامل دیگر در تشدید ویرانگری محیط زیست موثر است . بعضی از جامعه شناسان عامل فقر اجتماعی را نیز یکی از عوامل مهم آلوده سازی محیط میدانند بقول جامعه شناسان بین المللی جهان درگیر 3 نوع بیماری است، آلودگی ، جمعیت و فقر. عظمت آلودگی آبها به وسیله فاضلاب و پس آب وقتی بیشتر اشکار خواهد شد که بدانیم هر متر مکعب از این آبهای دور ریختنی بصورت خام یا تصفیه شده 40-10 متر مکعب آب خوب را آلوده می نماید و تنها آبهای سطحی نیستند که در معرض آلودگیهای ناشی از فعالیتهای اجتماعی و صنعتی انسان قرار گرفته اند بلکه تخلیه فاضلاب و پس آب در زمین می تواند آبهای زیر زمینی را بشدت آلوده سازد در بعضی شهرهای ایران در اثر اینگونه آلودگی ها به غلظت بسیار بالای یون نیترات که گاهی تا 3 برابر حد مجاز استاندارد جهانی است ب  می خوریم. این موضوع موید این است که نفوذ مقادیر زیاد در زمین به مرور خاصیت تصفیه خاک را زایل نموده و لایه های خاک که میتوانستند سهمی در تغییرات کیفیت فاضلاب دفعی در زمین داشته باشند دیگر قادر به انجام این تغییرات نیستند از این رو تشکیل دهنده های فاضلاب بدون هیچ تغییری به آبهای زیر زمینی از آلودگی جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب شهری است.
تاریخچه جمع آوری فاضلاب :
مسئله بیرون راندن فاضلاب از محیط زیست انسان از زمانی بوجود آمد که مردم به زندگی گروهی روی آوردند. با پیدایش شهرها و گسترش شبکه های آبرسانی انسان برای پاکسازی و پاک نگهداری زندگی خویش، بیرون راندن پساب های بدست آمده را پسندیده و لازم دید پس از پیشر فت تکنیک شبکه های آبرسانی ، ساختن شبکه های دفع فاضلاب ها نیز مورد توجه قرار گرفت. قدیمی ترین کانالیزاسیون را می توان در آثار تمدن هندیان مشاهده نمود. در این آثار که تاریخ آنها به حدود 7000 سال پیش نسبت داده می شود باقی مانده ی فاضلابروهایی شهر بابل و نینوا و نیز در جزیره ی کرت آثاری از مجرای فاضلاب و آبریزگاههای همگانی دیده شده اند. در شهرهای یونان و ر وم قدیم آثار فاضلابروها به قطره های 2 تا 3 متر مشاهده می شوند که ساختمان آنها را به 2000 سال پیش از میلاد نسبت می دهند در اورشلیم آثار کانالهای هدایت فاضلاب به بیرون شهر و جمع آوری آن در دریاچه های فاضلاب و حتی استفاه از فاضلاب به عنوان کود در کشاورزی دیده دیده شده که تاریخ ایجاد آن به حدود 3000 سال پیش می رسد. در شهر بمبئی باقی مانده گندابرومائی مشاهده می شود که ساختمان آنها را به حدود 1900 سال پیش مربوط می دانند. تا حدود یکصد سال پیش بیشتر گندابروما و به ویژه کانالهای فرعی فاضلاب به صورت روباز ساخته می شدند. نخست پس از آشکار شدن اثر این قبیل کانالهای در بخش بیماری های واگیر کوشش بعمل آمد که تمام گندابروما و فاضلابروها در زیر زمین ساخته شوند. قرار گرفتن فاضلابروها در زیر زمین موجب شد که در پایین رفتن سطح آب زیر زمین تاثیر نیکوئی بنماید و این خاصیت نیز جزو محاس ایجاد شبکه های جمع آوری فاضلاب قرار گیرد. کانالهای اصلی شبکه ی جمع آوری فاضلاب ( اگو) شهر پاریس به درازی 36 کیلومتر در سال 1789 میلادی ساخته شدند شهر لندن پس از کشتار یکه بیماری و با در آن انجام داد و طی آن 25000 نفر تلف شدند در سال های 1832 تا 1848 دارای شبکه ی زیر زمین جمع آوری فاضلاب شد. هامبورگ در سال 1842 برلین در سال 1852 و فرانکفورت در سال 1866 دارای شبکه کانالیزاسیون شدند. در ایران تا گذشته ای نزدیک مسئله دفع فاضلاب بسته به وضعیت سطح آب زیر زمینی به دو گونه حل می شد.
1-  در شهرهای که عمق سطح آب زیر زمینی و نفوذ پذیری زمین نسبتاً زیاد بوده از چاههای جذب کننده ی فاضلاب استفاده می شد این روش سنتی تاکنون نیز در بسیاری از شهرهای ایران منجمله در بیشتر نقاط تهران کاربرد دارد.
2-  در شهرهای که سطح آب زیر زمینی بالا و با زمین از نفوذ پذیری کمی برخورد است مسئله ی دفع فاضلاب بدینگونه حل می شده است که اگر شهر دارای شیب کافی بوده و یا زهکشهای طبیعی مانند رودخانه در مجاورت آن قرار داشته با ساختن فاضلابروها ی موضعی و کوتاه فاضلابهای خانگی و سطحی را بدون تصفیه به بیرون شهر منتقل می ساختند. در این مورد می توان به عنوان مثال از فاضلابروهای قدیمی شهرهای ساحل جنوب ایران مانند اهواز و بوشهر نام برد. اما در صورتیکه شهر فاقد شیب کافی برای هدایت فاضلاب بوده و امکان جریان ثقلی فاضلاب وجود نداشته است با کمک لجن کشها، چاههای جمع آوری فاضلاب را خالی  و به بیرون شهر منتقل کردند از اینگونه شهرها می توان زابل را به عنوان مثال نام برد. نخست در 20 تا 30 سال اخیر در بعضی از شهرها مانند اصفهان و اهواز اقدام به ایجاد شبکه های جمع آوری فاضلاب گردید و هم اکنون طرح شبکه های جمع آوری فاضلاب در بسیاری از شهرها که در این مورد با مشکلات حادی روبرو هستند در دست تهیه و یا اجرا می باشد. شهرهای بوشهر ، مرودشت و بجنورد از اینگونه می باشند.
اهمیت جمع آوری فاضلاب در جهان امروز:
با بزرگ شدن شهرها و افزایش جمعیت از یک سو و گسترش صنایع و کارخانه ها از سوی دیگر مسئله ی آلودگی محیط زیست روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند با گسترش زندگی ماشینی و به علت توجه نکردن افراد به منابع همگان هر روز انواع بیشتری از آلودگی محیط زیست آدمیان و حیوانات را ناسالم تر و زندگی آنها را در معرض خطری جدی تر قرار می دهد. لذا جمع آوری گندابها و پسابها از محیط زیست در شهرها از دیدگاههای زیر لازم و ضروری است.
الف- بهداشت همگانی: فاضلابها همیشه دارای مقدار بسیاری مواد خارجی هستند که به صورتهای گوناگون برای زندگی موجودات زنده زیان آور می باشند. وجود باکتریها و میکروبهای بیماری زا در فاضلابها عاملی است که بیش از یکصد سال گذشته زیان آن برای مردم آشکار گشته است و کشتارئیکه در گذشته بیماری های واگیر مانند وبا، طاعون، اسهال خونی، و غیره در نقاط گوناگون جهان انجام داده است مردم را به خطرهای ناشی از آلودگی آبها با این میکروبها آگاه کرده اند و در صورت ورود فاضلاب تصفیه نشده به منبعهای طبیعی آب باکتریهای هوازی موجود در آن اکسیژن محلول در آبرا تنفس کرده مواد الی فاضلاب را تغذیه می کنند مصرف اکسیژن محلول در آب سبب کاهش مقدار آن گشته و زندگی حیوانات ابزی را به خطر می اندازد.
ب: نظم محیط زیست: بر هم خوردن نظم محیط زیست بیشتر ناشی از ایجاد آبهای سطحی است در نتیجه بارندگی های شدید وبه علت کاهش نفوذ پذیری سطح خیابانها و پشت بامها در شهر نسبت به زمینهای بیرون آنها آبهای ناشی از بارندگی پس از شستشوی خیابانها و آلوده شدن به مواد آلی  و معدنی موجود در سطح آنها به صورت فاضلابها سطحی، خیابانها را می پوشانند. پس از اینکه مدتی از شروع بارندگی بگذرد عنلاً آلودگی فاضلابهای نامبرده کاسته شده و لذا برای اینگونه فاضلابها کلمه آبهای سطحی نیز بکار برده می شود. مزاحمت آبهای سطحی به ویژه در نقاط پست و گود شهر که معمولاً آبهای نامبرده بیشترین مقدار خود را بدست می آورند افزایش می یابد و به عنوان مثال می توان به جنوب تهران اشاره کرد.
ج- کاربرد دوباره فاضلاب: موضوع کاربرد دوباره ی فاضلابها به علت نیاز روز افزون به آب روز به روز بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. به ویژه در ایران به علت کمی آب و گرانی آب آشامیدنی ، استفاده از فاضلابها ی پالایش شده برای مصرفهای غیر خانگی مانند آبیاری فضای سبز درون شهرها، پارکها جنگلکاری وشستشوی خیابانها و کانالهای فاضلاب اهمیت ویژه ای را پیدا می کند. با توجه به اینکه مصرفهای خانگی در شهرهای معمولاً کمتر از 50 در صد مصرف کلی شبکه های آبرسانی را تشکیل می دهند و ملاحظه می شود که کاربرد دوباره ی فاضلاب برای مصرف های غیر خانگی نامبرده تا چه اندازه می تواند به کاهش مشکل آبرسانی در شهرهای کم آب کمک نمایدو در اینجا باید یادآور شد که کاربرد فاضلابها ی تصفیه شده برای مصرفها ی آشامیدنی به علل اقتصادی و روانی هنور در جهان جنبه ی گسترده و عملی به خود نگرفته است در صورتیکه استفاده ی دوباره از فاضلاب تصفیه شده و فرستادن آن در شبکه ی شهری برای آبیاری فضاهای سبز و مصرفهای صنعتی از سال 1928 در آریزونای آمریکا شروع و روز به روز در نقاط بیشتری از جهان مورد استفاده قرار می گیرد ولی در ایران با وجود اهمیتی که به آن اشاره شد. تا کنون به استفاده از فاضلابهای خانگی برای آبیاری کشاورزی توجه کمتر و یا نادرستی شده است.
د- تاثیر ب سفره های آب زیر زمینی : جمع آوری فاضلابهای شهری توسط شبکه ی کانالیز اسیون در پایین بردن سطح آب زیر زمینی و پاک نگهداری منبعهای طبیعی آب زیر زمینی اثر چشم گیری دارد. موضوع آلوده نکردن آبهای زیر زمینی در کشور ما که سیستم بیرون راندن فاضلاب در آن به صورت سنتی خود و با استفاده از چاههای جذب کننده انجام می گیرد اهمیت بیشتری می یابد. در بیشتر شهرهای ایران به علت نداشتن دسترسی به منبعهای طبیعی روی زمینی آب مانند رودخانه و یا دریاچه ی آب شیرین، استفاده از آبهای زیر زمینی برای آبرسانی متداول می گیرند عامل اصلی آلودگی آبهای زیرزمینی است علاوه بر آلوده کردن آب شفره های زیر زمینی کاربرد چاههای جذب کننده فاضلاب بیشتر وقتها بر  روی سطح آب زیر زمینی نیز موثر بوده و مشکلاتی از نظر ساختمانی و کاربرد چنین چاههای را در نقاط پست و گود شهر بوجود می آورد نمونه چنین حالتی را می توان در بوشهر و تبریز و جنوب شهر تهران مشاهده نمود همچنین بالا آمدن سطح زیرزمینی ممکن است زیانهای مادی فراوانی به تاسیسات شهری برساند به عنوان مثال زیانهای که هم اکنون به تاسیسات تلفن بر ق و آب آشامیدنی در بندر بوشهر به علت بالا آمدن سطح آب زیرزمینی وارد می آید را نام برد.

روشهای جمع آوری فاضلاب شهری:
جمع آوری فاضلاب شهری را می توان به صورت در هم وبا کمک یک رشته فاضلابرو برای هدایت فاضلابهای خانگی و آبهای سطحی انجام داد و یا به صو رت مجزا و با ایجاد دو رشته مجزای گوناگون یکی برای هدایت خانگی و دیگری برای هدایت آبهای سطحی ناشی از بارندگی طراحی نمود. در روش در هم هزینه ی ایجاد شبکه ی جمع آوری کمتر ولی هزینه ی ساختمان تصفیه خانه و آلودگی محیط زیست بیشتر می باشد در صورتیکه  در روش مجزا هزینه ی ساختمان شبکه بیشتر ولی آلودگی محیط زیست کمتر می گردد.روش جمع آوری فاضلابها در شهرهای ایران:
روش مجزا معمولاً دارای هزینه ی ساختمان بیشتری است و وقتی باید طرح آن مبادرت ورزید که طرح شبکه ی در هم نظر فنی ایمنی نداشته باشد در حالتهای زیر طرح شبکه ی درهم برای شهرهای ایران نامناسب و شبکه مجزا پیشنهاد می شود.
الف) در شهرهای ساحلی که بتوان آب باران را در قسمتهای گوناگون شهر مستقیماً وارد رودخانه یا دریا نمود. یعنی هزینه ی ساختمان شبکه جمع آوری آب باران نسبتاً کم باشد. در شهرهایی که یک یا چند رودخانه خشک و یا مسیل از آن می گذرد و می توان از آنها به عنوان کانالهای اصلی جمع آوری باران استفاده نمود در این صورت بهتر است حتی الامکان روی این مسیلها را پوشانید و در صورت نیاز به صرفه جویی در هزینه طرح برای کانالهای فرعی جمع آوری آب باران از جوی های روباز سنتی استفاده نمود.
ج) در شهرهای جنوبی ایران به علت زیاد بودن شدتهای لحظه ای بارندگی و جریان بادهای سطحی که گاهی همراه با حرکت ماسه بادی هستند و نیز زیادی نسبی روزهای خشک و بی بارندگی انتخاب شبکه ی مجزا پیشنهاد می شود در برخی از شهرهای اطراف کویرها با وجود کمتر بودن شدتهای لحظه ای بارندگی وبه علت زیادی روزهای بدون بارندگی و وجود بادهای همراه با ماسه بادی انتخاب روش در هم صحیح بنظر نمی رسد.
د) در شهرهائیکه شیب خیلی زیادی دارند و می توان برای آب باران از شبکه ی روباز یا روبسته استفاده کرده و به سادگی آب باران را به بیرون شهر هدایت نمود انتخاب روش مجزا باید مورد توجه باشد. در مقابل تنها برای شهرهای شمالی ایران به ویژه در استانهای مازندران و گیلان که روزهای بارندگی زیادی در سال دارند. ممکن است روش در هم مورد توجه قرار گیرد. در این مورد نیز باید مطالعات کافی بعمل آید تا از نظر ایمنی مشکلاتی بوجود نیاید.چكيده پايان نامه

انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه