انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

مشاور پایان نامه|پایان نامه مقایسه   انگیزه مشارکت زنان و مردان مشهد به ورزش همگانی 173 ص


مقدمه
ورزش و تربيت بدني و اصولاً فعاليت هاي جسماني در دنياي امروز نه تنها به دليل داشتن اثرات تربيتي و بهداشتي بلکه به دليل نياز انسان به حرکت و فعاليت داراي موقعيت هاي ممتازي مي باشد.
ورزش به عنوان يک رفتار مرتبط با سلامتي و نشاط مورد توجه و امعان نظر مي باشد، به گونه اي که بسياري از مؤسسات زيبايي و سلامتي در نقاط مختلف دنيا، با استفاده از علوم روان شناختي و جامعه شناختي پيرامون علل و عوامل گرايش و مشارکت در فعاليت هاي بدني و نيز شناسايي عوامل مؤثر بر آن تحقيقات دامنه داري را آغاز نموده اند.
تحقيقات انجام شده در مورد اثر فعاليت هاي ورزشي بر سلامتي جسمي و رواني، طول عمر، شادابي، گسترش روابط اجتماعي، غني سازي اوقات فراغت باعث شده تا مشارکت مردم در ورزش ها و به ويژه شرکت آنها در انواع ورزش هاي همگاني در جهان افزايش يابد و به همين دليل است که امروز اغلب کشورهاي پيشرفته جهان در برنامه ريزي و سازماندهي ورزش همگاني کشور خود با ديگر کشورها رقابت مي کنند و مرتباً در حال ارايه برنامه هاي خلاق براي رشد اين ورزش هستند. بديهي است هر کشوري از اين موج فزاينده عقب بيافتد، به هيچ وجه نمي تواند خلاء ايجاد شده را پر نمايد و نهايتاً تفاوت ها در بهره وري از تأثيرات ورزش و فعاليت هاي حرکتي روشن و واضح خواهند بود.
در پژوهشي که در دانمارک انجام شده معلوم گرديد انگيزه مردم از شرکت در فعاليت هاي ورزشي، رسيدن به درجات بالا و دستيابي به شعار المپيک (سريع تر، بالاتر و قوي تر) نيست بلکه تندرستي، نشاط و روابط اجتماعي دلايل مهم شرکت در ورزش اند (لارسن گراد ، 2002).
اين پژوهش با اولويت سنجي چنين موضوعي و با در نظر گرفتن اهميت مضاعف ورزش همگاني براي عموم مردم درصدد است تا در نخستين گام هاي اعتلاي فرهنگ ورزش همگاني سهيم باشد. زيرا ارتقاي فرهنگ مشارکت هاي ورزشي، مستلزم نگرش علمي افراد نسبت به ورزش و بهره مندي مفيد و مؤثر از آن مي باشد. هدف پژوهش حاضر سنجش انگيزه مردم از مشارکت در ورزش همگاني باشد، لذا شناخت اين عوامل و مقايسه آن در زنان و مردان شرکت کننده شايد بتواند زمينه هاي لازم را براي توسعه هرچه بيشتر این ورزش که يک تقاضا و نياز اجتماعي است فراهم آورد.
بيان مسأله
بدون شک سلامت يک جامعه به ميزان گرايش مردم به فعاليت هاي سالم ورزشي و تحرک جسمي آن ها وابسته است و به طور يقين تربيت بدني و ورزش يکي از سالم ترين و مفيدترين فعاليت هايي است که افراد جامعه مي توانند در اوقات فراغت به آن روي آورند.
ايجاد انگيزه در اقشار مختلف مردم براي انجام فعاليت هاي ورزشي امکانات وسيعي را طلب مي نمايد و در صورتي که اين علاقه در بين جامعه ايجاد شود، بسياري از ناهنجاري هاي اجتماعي از بين خواهد رفت، اعتياد و فساد اجتماعي کم خواهد شد. همچنين نسل هاي آينده از نظر قواي ذهني و استعدادهاي بدني در سطح بالاتري قرار خواهند گرفت و توانايي مبارزه با مشکلات اجتماعي و تحمل در مقابل سختي ها در نزد افراد افزايش خواهد يافت (کوزه چيان ، 1380) .
ورزش و فعاليت هاي بدني وسيله ارزشمندي است که امروزه  پرکننده بخش اعظم اوقات فراغت ميليون ها نفر از مردم جهان است. اوقات فراغت فرصت بسيار مناسب و مطلوبي جهت پرداختن به ورزش است. تقاضا براي خدمات فراغتي و تفريحي در طي پانزده سال گذشته طوري توسعه يافته که بخش هاي خصوصي و همگاني آن شش ميليون شغل را به خود اختصاص داده است (ويد  ، 1995).
قرن بيستم به زعم رئيس انجمن بين المللي ورزش همگاني سلامت و آمادگي جسماني، قرن ورزش المپيکي بود و قرن بيست و يکم قرن ورزش همگاني و تفريحي است. در روسيه مردم علاقه خود را از ورزش هاي شديد و تماشاي فعاليت هاي ورزشي به تفريحات آخر هفته و فعاليت در فضاهاي ورزشي – تفريحي معطوف کرده اند (ديوس ، 2000) .
مطالعات تفضيلي توسعه ورزش همگاني و تفريحي در سازمان تربيت بدني جمهوري اسلامي ايران نشان مي دهد که تاکنون آمار دقيقي از تعداد افرادي که در ايران به ورزش همگاني مي پردازند در دسترس نمي باشد (سازمان تربيت بدني جمهوري اسلامي ايران، 1382).
در حالي که در دانمارک تأکيد دولت از فعاليت هاي رقابتي به سمت ورزش هاي آزاد تغيير کرده است. برنامه ريزان و سياست گذاران ورزش کشور نمي دانند که مردم چه فعاليت هايي را در اولويت مي دانند؟ آيا علاقه و نياز مردم به ورزش همگاني است يا رقابتي؟ با شناخت ماهيت ورزش و نيازهاي اجتماعي برنامه ريزي براي آن کاملاً روشن مي شود.
براي برنامه ريزي اصولي ورزش همگاني در ميان اقشار مختلف جامعه، بررسي علل گرايش افراد به اين ورزش، به عنوان يکي از راهکارهاي ممکن در اين مقطع زماني به حساب مي آيد. لذا اين پژوهش به دنبال پاسخ به اين سوال است که انگیزه مردان و زنان از پرداختن به ورزش همگاني در شهر مشهد چه مي باشند و آيا بين انگیزه آنها در پرداختن به  ورزش همگاني تفاوتي وجود دارد يا خير؟
به نظر مي رسد پاسخ به اين سوالات بتواند متخصصان اين رشته را براي ترسيم سياست و راهبردهاي مربوطه کمک نمايد.
ضرورت و اهميت پژوهش
سلامتي موهبت و وديعه اي الهي است و هر صاحب خردي با توجه به بيان مشهور «عقل سالم، در بدن سالم است» به تأثيرات متقابل روح و جسم بر يکديگر اذعان مي کند. اين موضوع از سوي بسياري از انديشمندان چون شيلر ، پستالوژي ، فروبل ، روسو  و … تأکيد شده است. تاليران  معتقد است «جسم انسان حقي براي تربيت دارد که با انجام ورزش اين حق ادا مي شود» (جاويد، 1351).
جوامع با ديدگاه هاي متفاوت به ورزش نگاه کرده اند مثلاً توجه برخي از تمدن ها به اين پديده، انگيزه نظامي بود، برخي ديگر تنها به منظور پر کردن اوقات فراغت و به مثابه يک تفريح به آن نگاه کرده اند و در پاره اي از تمدن ها به عنوان شيوه اي تربيتي به کار گرفته شده است.
افراد جوامع نيز با انگيزه هاي متفاوت به ورزش پرداخته اند. بعضي از افراد انگيزه شرکت در ورزش به ويژه ورزش همگاني را کسب نشاط و احساس لذت، بعضي به منظور حفظ سلامتي و ايجاد مصونيت از ابتلا به بيماريها، برخي خصيصه فرح بخش بودن آن و گروهي نيز تعاملات اجتماعي و ارضاي نياز تعلق به گروه را علت گرايش فرد به ورزش مي دانند.
ورزش در نزد بسياري از افراد جامعه در ذات خود فعاليتي ارزشمند، مثبت و مفيد ارزيابي مي شود  و بدين لحاظ، انتظار مي رود که اعضاي جامعه ضمن تأييد ورزش در بعد نظري، به بعد عملي نيز با مشارکت ورزشي و انجام فعاليت هاي فيزيکي بر اين نظريه صحت گذارده و فاصله ميان نظر و عمل را به حداقل برسانند. مشاهدات تجربي حاکي از آن است که در جامعه ما مشارکت هاي ورزشي مردم در مقايسه با سال هاي قبل رشد محسوسي داشته است. اما اين رشد در مقايسه با مشارکت هاي ورزشي مردم ساير کشورها قابل ملاحظه نيست و رسيدن به سطح مطلوب، تلاش هاي بيشتري را مي طلبد (قره، 1382).
اگر هدف از مشارکت در ورزش همگانی کسب تندرستی در همه ابعاد آن بدانیم، انگیزش را عامل مهمی برای دسترسی به این هدف باید نام برد. برای مثال، انشل  (1993) انگیزش را عاملی برای انتخاب و جهت دادن به رفتار و پایداری تا رسیدن به هدف تعریف می کند. بنابراین با توجه به نقش انگیزش در تحقق هدف، محقق هدف پژوهش حاضر را شناخت انگیزه های زنان و مردان برای شرکت در ورزش همگانی می داند و برای دستیابی به این هدف فرضیه های پژوهش را مورد آزمون قرار می دهد.
اهداف پژوهش
الف) هدف کلي از انجام اين پژوهش، مقایسه انگیزه مشارکت زنان و مردان مشهد به ورزش همگانی و ارائه راهکار مي باشد.
ب) اهداف ويژه
1- توصيف آماري منتخبي از مشخصات فردي شرکت کنندگان در ورزش همگاني
2- توصيف آماري داده هاي مربوط به منتخبي از متغيرهاي تحقيق
3- تعيين سهم هريک از عوامل مؤثر بر گرايش به ورزش همگاني
4- مقايسه عامل آرامش و فراغت به عنوان يك انگيزه براي مشاركت  در ورزش همگاني در گروه هاي تحت بررسي، به تفکيک جنسيت
5- مقايسه عامل اجتماعي به عنوان يك انگيزه براي مشاركت  در ورزش همگاني در گروههاي تحت بررسي، به تفکيک جنسيت
6-مقایسه عامل پیشگیرنده و درمان به عنوان یک انگیزه برای مشارکت در ورزش همگانی در گروهای تحت بررسی،به تفکیک جنسیت
7- مقايسه عامل آمادگي جسماني و تندرستي به عنوان يك انگيزه براي مشاركت در ورزش همگاني در گروه هاي تحت بررسي، به تفکيک جنسيت
8- مقايسه عامل بهبود و یادگیری مهارت ها به عنوان يك انگيزه براي مشاركت در ورزش همگاني در گروه هاي تحت بررسي، به تفکيک جنسيت
9- مقايسه عامل اختصاصي به عنوان يك انگيزه براي مشاركت در ورزش همگاني در گروه هاي تحت بررسي، به تفکيک جنسيت
10- بررسي رابطه عوامل تأثیرگذار در پرداختن به ورزش همگاني با منتخبي از مشخصات فردي شرکت کنندگان
فرضيه هاي پژوهش
الف ) فرضیه اصلی پژوهش
بین انگیزه مشارکت زنان و مردان به ورزش همگانی تفاوت معنی داری وجود دارد.
ب) فرضیه های فرعی پژوهش
1- بين عامل آرامش و فراغت به عنوان یک انگیزه در پرداختن به ورزش همگانی در زنان و مردان تفاوت معنی داری وجود دارد .
2- بين عامل اجتماعي به عنوان یک انگیزه در پرداختن به ورزش همگانی در زنان و مردان تفاوت معنی داری وجود دارد .
3- بین عامل پیش گیرنده و درمان بیماری ها به عنوان یک انگیزه در پرداختن به ورزش همگانی در زنان و مردان تفاوت معنی داری وجود دارد .
4- بين عامل آمادگي جسماني و تندرستي به عنوان یک انگیزه در پرداختن به ورزش همگانی در زنان و مردان تفاوت معنی داری وجود دارد .
5- بين عامل بهبود و یادگیری مهارت ها به عنوان یک انگیزه در پرداختن به ورزش همگانی در زنان و مردان تفاوت معنی داری وجود دارد .
6- بين عامل اختصاصي به عنوان یک انگیزه در پرداختن به ورزش همگانی در زنان و مردان تفاوت معنی داری وجود دارد .
پيش فرض هاي پژوهش
1- پرسشنامه ي مورد استفاده در اين پژوهش اهداف پژوهش را به دقت مي سنجد.
2- آزمودني ها با صداقت، صحت و دقت سئوال ها را اعتبارگذاري و پاسخ مي دهند.
3- آزمودني ها ازسئوال هاي پرسشنامه برداشت يكنواخت دارند.
محدوديت هاي پژوهش
الف) محدوديت هايي كه توسط محقق اعمال مي شود:
1- محدوديت مكاني: اين تحقيق در استان خراسان و شهر مقدس مشهد انجام گرفته است.  
2- محدوديت زماني: زمان اجراي تحقيق و توزيع پرسشنامه در سال تحصيلي87-86 مي باشد.
3- آزمودني ها: كليه افراد شركت كننده در ورزش همگاني كه تحت نظارت هيئت ورزش همگاني اداره كل تربيت بدني و مركز ورزش و تفريحات سالم شهرداري مشهد در مكان هاي مشخص به فعاليت هاي مختلف ورزش همگاني  مي پردازند، در دامنه تحقيق قرار دارند.
ب) محدوديت هايي كه از اختيار محقق خارج مي باشد:
1- گستردگي موضوع تحقيق و موقعيت جغرافيايي.
2- عدم همكاري هاي لازم مديران و مسئولان ذينفع.
3- بي علاقگي و اظهار نظرهاي منفي بعضي از شركت كنندگان در مورد پژوهش.
4- عدم آگاهي و كنترل بر ميزان فعاليت هاي بدني و تجربيات حركتي آزمودني ها.
5- سوگيري احتمالي پاسخ دهندگان كه ممكن است بر دقت پاسخ دادن به پرسشنامه اثر گذار باشد.
تعريف واژه ها و اصطلاحات :
الف) تعاريف نظري
1- ورزش همگاني:
پرداختن عامه مردم به ورزش، حتي در زمان کوتاه با توجه به امکانات موجود و شرايط افراد است (حيدري، 1386).
2- ورزش:
فعاليتي نهادينه شده است که مستلزم کاربرد نيروي جسماني و با استفاده از مهارت هاي جسماني پيچيده بوسيله شرکت کنندگاني است که توسط عوامل بيروني و دروني تحريک مي شوند (آزاد، 1374).
3- انگيزش:
عبارتست از مجموعه اي از نيروها که باعث مي شود فرد به روش هاي خاصي رفتار کند (مقيمي 1377).
4- مشارکت ورزشي:
تمايل و آمادگي افراد براي شرکت در رقابت ها و فعاليت هاي ورزش گروهي و انفرادي است  (گرنيسيکي  ،1993 ).
5- گرايش :
گرايش ارزيابي احساسي واکنشي مي باشد. اين مفهوم که توسط لوئيس تورستن  و برخي ديگر از متخصصان رفتاري ارايه شده مبين آن است که گرايش، نوعي احساس مطلوب يا نامطلوب نسبت به امور يا پديده هاي مختلف است. مکاتب ديگر نظري مانند نظريات خوردن آلبورت گرايش را به عنوان تمايل واکنش به موضوع با پديده اي خاص تلقي مي کند (فرجاد، 1373).
6-  عامل آرامش و فراغت (رواني) :
در اين حيطه قابليت ها و ويژگي هاي روانشناختي افراد مانند احساس لذت و نشاط، آرامش، پر كردن اوقات فراغت، دوري از تنش ها و فراموشی مشکلات... مورد بحث قرار مي گيرند (آزاد، 1374).
7- عامل اجتماعي :
ورزش يک پديده اجتماعي است و به طور کلي ارزش ها، ساختار و نيروهاي محرک جامعه را نشان داده و ويژگي هاي جامعه را منعکس مي سازد. در کنار ورزش فرايندهايي چون اجتماعي شدن، رقابت و مسابقه، همکاري و دوست يابي، ايثار و گذشت، تحرک و تحول اجتماعي اتفاق افتاده و از اهداف آن محسوب مي شود (آزاد، 1374).
8-عامل پیش گیرنده و درمان :
این حیطه به ورزش و فعالیت های بدنی به عنوان عاملی برای پیشگیری و درمان (با توصیه پزشک) بعضی از بیماری ها اشاره می کند.
9- عامل جسماني :
اين حيطه به ساخت توان بدني از طريق برنامه هاي تمريني اي که موجب توسعه و تکامل سيستم هاي ارگانيکي مختلف بدن مي شوند مربوط است (آزاد، 1374).
10- عامل بهبود و یادگیری مهارت ها :
این حیطه به انجام فعالیت های ورزشی سازمان یافته در جهت افزایش سلامتی و مهارت اطلاق    می شود. با انجام فعالیت های ورزشی فرد مهارت های جدید یاد می گیرد و مهارت های ورزشی خود را بهبود می بخشد.
11- عامل اختصاصي :
اين حيطه به ويژگي ها و جذابيت هاي اختصاصي ورزش همگاني مربوط مي شود.
ب) تعاريف عملياتي
1- عامل آرامش و فراغت (رواني):
منظور از عامل رواني گرايش به ورزش همگاني مجموعه شاخص هاي مطرحي چون احساس لذت و نشاط، داشتن اوقات خوب، کسب آرامش بيشتر، دوري از نگراني هاي روزمره مي باشد که در این پژوهش به وسيله سئوالات شماره 1 تا 5 پرسشنامه سنجيده مي شود.

2- عامل اجتماعي :
منظور از عامل اجتماعي گرايش به ورزش همگاني، مجموعه شاخص هاي مطرحي چون توسعه خلق و خوي و رفتار اجتماعي، يافتن دوستان جديد، همكاري و تعاون، اجتماعي شدن، فرد در ورزش همگاني مي باشند که در این پژوهش به وسيله سئوالات شماره 6 تا 12 پرسشنامه سنجيده مي شود.
3- عامل پیش گیرنده و درمان:
منظور از عامل پیش گیرنده و درمان استفاده از ورزش به عنوان عاملی برای پیشگیری از ابتلاء به بعضی از بیماری ها و درمان بعضی از آن ها (با توصیه پزشک) که در این پژوهش به وسیله سوالات 13 تا 16 پرسشنامه سنجیده می شود.
4- عامل جسماني :
منظور از عامل جسماني گرايش به ورزش همگاني مجموعه شاخص هاي مطرحي چون زيبايي ظاهر و تيپ بدني، حفظ تندرستي، کنترل وکاهش وزن، افزايش قدرت و حجم عضلاني و اصلاح ساختار بدني مي باشد که در این پژوهش به وسيله سئوالات شماره 21 تا 24 پرسشنامه سنجيده مي شود.
5- عامل بهبود و یادگیری مهارت ها :
منظور از عامل بهبود و یادگیری مهارت ها بهبود مهارت های ورزشی و یادگیری مهارت های جدید که در این پژوهش به وسیله سوالات 17 تا 20 پرسشنامه سنجیده می شود.
6- عامل اختصاصي :
منظور از عامل اختصاصي گرايش به ورزش همگاني، مجموعه شاخص هاي مطرحي چون در دسترس بودن مکان، عدم نياز به وسايل خاص و گرانقيمت، در اين رشته مي باشد که بوسيله سئوالات شماره 25 تا 30 پرسشنامه سنجيده مي شود.فصل دوم
ادبیات پیشینه
 
مقدمه
يكي از مشكلات مردم ما آن است كه ورزش را فقط تربيت و فعاليت بدني و آنهم ويژه جوانان و براي نيل به عنوان قهرماني مي دانند.در صورتي كه ورزش قسمت عملي تعليم و تربيت است. تربيت بدني و ورزش خصوصاً آن بعدش كه به بخش همگاني مربوط مي شود از طريق داده هاي رفتاري و نتايج جسماني،شناختي،اجتماعي و عاطفي كه فرد كسب مي كند نقش ارزنده اي ايفا مي نمايد.بديهي است كه پرداختن به ژرفاي اين رابطه بسيار فراتر از نگاه گذاريي است كه در اينجا معنا مي كنيم.
در ميان سازمان ها ونهادها يي كه در جهت توسعه و تعميم سلامتي ونيرومندي جامعه تلاش مي كنند، مسئوليت خطير سازمان ها وادارات كل تربيت بدني وشهرداري ها از همه شناخته شده است و لزوم فعاليت هاي جسماني و ورزشي در بين اقشار مردم از نظر بهداشتي،اجتماعي،اقتصادي بيش از پيش مورد تاًكيد است.در اين راستا بررسی مباني نظري پژوهش و مطالعات و تجربيات گذشتگان در اين زمينه  مي تواند در روش ها،برنامه ها و نيز رفع نواقص ما را ياري دهد.دراين فصل ابتدا به مباني نظري مرتبط با موضوع پژوهش پرداخته سپس به يافته هايي كه در اين زمينه انجام شده است، اشاره خواهد شد.
بخش اول:زیر بنای نظري پژوهش
مفهوم تربیت بدنی
ژرژهپر  فرانسوی در تعریف تربیت بدنی اظهار می دارد که « تربیت بدنی عملی منظم , اصولی , تدریجی و مداوم است که از سن کودکی تا کهولت به منظور تقویت کامل بدن , کسب سلامتی , بالا بردن قدرت و استقامت دستگاه های مختلف بدن و پرورش استعدادهای افراد برای هر نوع فعالیت می باشد » . لوبوش  نيز تعریف جامعی از تربیت بدنی ارائه داده است . به نظر وی « تربیت بدنی مجموع روش هایی است که جهت تبدیل بدن به یک وسیله مورد اعتماد و تطابق و همگامی با محیط های بیولوژیکی ( قدرت و استقامت دستگاه های گردش خون و تنفس ) و عوامل روانی ـ حرکتی که خود باعث به وجود آمدن کنترل و مهارت های بدنی که یکی از عوامل مهم رفتار و شخصیت آدمی است می باشد » .
تربیت بدنی بخشی مهمی از تعلیم و تربیت است که از طریق حرکت و ورزش جریان رشد را در تمام ابعاد انسان تسهیل و هماهنگ کرده و به شکوفایی و تکوین استعدادهای مطلوب کمک  می کند (مظفری, 1366).
تعریف ورزش
در فرهنگ نفیسی , ورزش در لغت , رسم , دستور , عادت , شغل , کار , عمل , صفت , سعی و کوشش و جهد , فایده , حاصل و منفعت و پرهیز و اجتناب و زهد آمده است و در اصطلاح , به معنی ریاضت و حرکات و اعمال مخصوص است که برای قوت اعمال بدنی , همه روزه آن را به جای می آورند .
در فرهنگ برهان قاطع , ورزش را بر وزن لرزش به معنی ملکه کردن و ورزیدن است .
در فرهنگ معین , ورزش اجرای مرتب تمرین های بدنی به منظور تکمیل قوای جسمی و روحی آمده است ( نمازی زاده , 1366 ) .
در فرهنگ عمید , ورزش به معنای ورزیدن و حرکت دادن پیاپی اعضای بدن برای تقویت اعصاب و عضلات و هرگونه عمل و حرکتی که برای تقویت اعضاء به منظور تندرستی به تنهایی یا  دسته جمعی انجام داده می شود , می باشد .
ورزش
اسم مصدری است از فعل ورزیدن که به طور کلی به معنی عمل کردن , انجام کار پیاپی , به کارگماری فکری و جسمی و یا اجرای مرتب تمرینات بدنی به منظور تکمیل قوای جسمانی و روحی ( توحیدی اقدام, 1380 ) .
ورزش از نظر لغوی اسم مصدر است به معنای ورزیدن و برزیدن مصدر آن است , یعنی کار کردن , عمل کردن , کوشیدن , پیاپی انجام دادن و ریاضت کشیدن , معادل کلمه ورزش در زبان انگلیسی Sport است که به هرنوع فعالیت بدنی و بازی که منجر به انجام مسابقه و نمایش مهارت بین دو فرد و یا دو گروه شود و آنها ملزم به انجام تمرینات مداوم و فراگرفتن مهارت در یک حرکت یا رشته ورزشی می باشند , اطلاق می گردد ( دهخدا , 1335 ) .
کواکلی  : ورزش عبارت است از یک فعالیت رقابتی نهادینه شده که مستلزم کاربرد نیروی جسمانی شدید و یا استفاده از مهارت های جسمانی پیچیده به وسیله شرکت کنندگانی است که توسط عوامل درونی و بیرونی تحریک می شوند ( خلجی , 1378 ).
ورزش به معنای ورزیدن و مهارت یافتن و معادل واژه Sport در زبان رایج انگلیسی برگرفته از واژه disport انگلیسی می باشد که خود از کلمه desport فرانسه قدیم و مرکب از پیشوند نفی des و فعل port به معنای حمل کردن , بر دوش کشیدن , زیربار بودن است . بنابراین در آغاز disport به معنای رها شدن و رستنی از فشارهای معمول زندگی بوده است (سازمان تربیت بدنی، 1381).
ورزش عبارت است از انجام دادن حرکات بدنی و تکرار آنها به گونه ای که موجب افزایش توان و ورزیدگی بیشتر می شود ( کاشف , 1375 ) .
واندر زواگ  (1988) ورزش نوعی فعالیت جسمی رقابتی است که از تجهیزات و امکانات ویژه ای با ابعاد زمانی و مکانی واحدی بهره می گیرد و تلاش برای کسب امتیاز اهمیت بسیار چشم گیری دارد.
شنایدر  (1989) و اسپراتیزر  (1989) ورزش فعالیت های جسمی آدمی است که تحت قوانین مدون انجام می گیرد .
لوی  (1968)  ورزش باید سرشت بازی داشته باشد , شامل پاره ای عناصر رقابتی باشد , مبتنی بر دلاوری جسمی باشد , شامل عناصری از مهارت و تدبیر و بخت باشد , نتیجه آن ناآشکار باشد .
پیتز فیلدینگو میلر   هرگونه فعالیت, تجربه , فعالیت های شرکت های تجاری در جهت ایجاد تناسب اندام , تفریح , فعالیت های قهرمانی یا اوقات فراغت را تعریف کاربردی ورزشی عنوان می کند  (احسانی , 1382).
ریموند توماس   ورزش فعالیتی است که به صورت رقابت آمیز انجام می شود و دارای قواعد و دستورالعمل های ویژه ای می باشد و ممکن است به فعالیت حرفه ای تبدیل شود ( توماس , 1370) .
ورزش نوعی بازی سازمان یافته است که در آن تمرین حرکات به منظور تقویت قوای جسمانی و روحی و کسب مهارت اجرا می شود , در این وسیله تربیتی معمولاً مسابقه و رقابت به عنوان انگیزه مطرح است (مظفری , 1366 ) .
نمازی زاده  ورزش صور مختلفی از فعالیت های جسمی و تربیت بدنی است ( نوربخش , 1378).
سقراط  معتقد است که اصل در زندگی انسان سلامتی است که از طریق ورزش می توان آن را به دست آورد .
افلاطون  ورزش وسیله آماده شدن مردان صالح برای رسیدن به مدینه فاضله است .
دالکروز   ورزش فعالیتی است که به نظم اجتماعی منتهی می شود , ارزش های فرهنگی را ترویج می کند , موجب افزایش همدلی می شود و ویژگی های مطلوب را در بین مردم اشاعه می دهد (عبداللهی , 1382 ) .
برخی از جامعه شناسان ورزش را دین مدنی جامعه معاصر دانسته اند  (سازمان تربیت بدنی ، 1381).
ورزش عمده ترین ابزار تربیت انسان است (سازمان تربیت بدنی، 1382) .
تربیت بدنی و ورزش جزء لاینفک تعلیم و تربیت و وسیله ای برای رسیدن به سلامت جسمی و روحی نسل جوان است ( نوربخش , 1378 ).
یونسکو  تربیت بدنی و ورزش , رکن بنیادین تربیت مستمر در نظام تربیت و آموزش همگانی است و باید توانایی و اراده تک تک افراد را تقویت نموده و قدرت تسلط انسان ها را برخودشان افزایش داده , جذب آنها را در جامعه تسهیل نماید ( الخولی , 1381 ).
تعاریف ورزش  همگانی
ورزش همگانی و پرداختن به ورزش به عنوان ابزاری برای گذراندن اوقات فراغت فعالیتی است که نیاز به مهارت خاص یا ارادة قوی ندارد و هرکس می تواند با توجه به علاقمندی و هدف مورد نظرش برای بهتر شدن در آن شرکت نماید. ورزش به عنوان عاملی برای اوقات فراغت به این معناست که هرکس بدون در نظر گرفتن سن، جنسیت، توانایی و وابستگی اجتماعی جهت تأمین سلامتی و بهبود زندگی با کمترین هزینه به آن بپردازد(فهیم دوین، 1386) .
ورزش همگانی از دیدگاه کمیته بین المللی المپیک : ورزش همگانی فعالیتی است که قدرت و برتری را به انسان باز می گرداند و موجبات رشد و گسترش سلامتی , آمادگی و احساس خوب بودن را به وسیله فعالیت های ورزشی به مردمی که می توانند به آن عادت کنند , در هر سن , جنس , نگرش , شرایط اقتصادی و فرهنگی ( محلی یا منطقه ای ) را فراهم می آورد (دبورا  و همکاران  , 1375 ).
یوکا و وری  (2002)  ورزش همگانی یعنی لذت , رضایت , آرامش , تعادل , تسلط , موفقیت ,  تهیج , نشاط , دوستی , آشنایی , بازی جوانمردانه , ادراک , رشد و تکامل , سلامتی , آمادگی جسمانی و خوب بودن .
کیم   ( 1999) ورزش همگانی فعالیتی است که نیاز به مهارت خاص یا اراده ای قوی ندارد و هر کس     می تواند با توجه به علاقه مندی و هدف موردنظرش برای بهتر شدن در آن شرکت کند  (کارنوکولیس  ، 2003) .
کارل سون   (2000)  ورزش همگانی شرکت در ورزشی است که انسان آن را کاملاً آزادانه انتخاب کرده باشد ( کولین  , 2002 ) .
یورگن پالم   (1991)  ورزش همگانی یعنی ورزش برای همه , بدون درنظر گرفتن سن , جنس , توانایی و وابستگی اجتماعی .
یورگن پالم  (2000)  منظور از ورزش همگانی , تأمین سلامتی و بهبود زندگی همه انسان ها به وسیله ورزش با کم هزینه ترین برنامه هاست .
یورگن پالم (2001)  ورزش همگانی یک حرکت ماندگار جهانی است که انرژی های ذخیره شده در افراد و جوامع را سازمان می دهد و آن را به قدرت تبدیل می سازد (صالحی , 1379 ) .
والدر تروجر   رئیس کمیسیون ورزش همگانی کمیته بین المللی المپیک معتقد است که : ورزش همگانی حرکتی است که بتواند در حد ممکن انگیزه ورزش کردن را در تمام مردم و در تمام اوقات زندگی شان بوجود آورد ( ساوولا   , 2002) .
سامارانژ   (1996) رئیس سابق کمیته بین المللی المپیک , ورزش همگانی پدیده ایست که مختصاتی منحصر به خود را دارد که آن را از تمام طبقه بندی های موجود جدا می کند , ورزش مردمی , ورزش همگانی , سلامتی جسمانی یا رقابت با خود (سازمان تربیت بدنی، 1382).
مفهوم ورزش همگانی به معنی « همه مردم بایستی ورزش کنند » می باشد که این تعبیر می تواند در قالب فرم های ورزشی با فعالیت های جسمانی که ضرورت همه مردم می باشد , شکل پذیرد , خواه این ضرورت قبلاً وجود داشته , خواه نیاز به ایجاد آن باشد (پرسیرا ,2002 ) .
یورگن پالم  بازی های المپیک مربوط به همه افراد نیست و ورزش برای افراد عادی , بزرگسالان و اکثریت مردم در آن منظور نشده است , باید نظریه کامل تری در باره ورزش و اثرات آن در اجتماع مورد نظر قرار گیرد و آن عبارت است از ورزش برای همه ( صالحی , 1379 ) .
ورزش همگانی به فعالیت های ورزشی گوناگونی گفته می شود که در بیرون از ورزشگاه های رسمی که دارای مقررات سخت و دست و پاگیر هستند , و به دور از چشم تماشاگران متعصب , در کمال آزادی و سادگی برگزار می شود ( پرسیرا   , 2002 ) .
فرانکو بریسون    المپیک یعنی ورزش همگانی ( دباغ , 1368 ) .
ورزش همگانی به مانند لزوم خوردن و خوابیدن در زندگی انسان اجتناب ناپذیر است ( پرسیرا , 2002 ) .
نه ورزش به طور اعم و نه ورزش همگانی به عنوان یک فعالیت نمی تواند مستقل از ارزش ها و فرهنگ مردم ادامه حیات دهد (پرسیرا، 2002) .


مفهوم جهاني ورزش همگانی
یک جنبش , کوششی جمعی و منظم است برای تصحیح , تغییر , یا توسعه کمبودهایی که در  نظام های اجتماعی وجود دارد , و شهروندان به طور داوطلبانه در آن جنبش شرکت می کنند (چانگ   , 1995 ) .ورزش همگانی , وظیفه ارتقای رفاه و آسایش تمام شهروندان و همچنین تعلیم و تربیت آنها را عهده دار است .
ورزش همگانی با سیاست های ورزش های جامع ارتباط دارد . هدف ورزش همگانی کوشش برای رواج دادن ورزش بین تمام اقشار جامعه است که این کار آثار بهداشتی , اجتماعی , تعلیم و تربیتی و توسعه فرهنگی دارد . ورزش همگانی نماینده یک سیاست برای ورزش است که بر فراهم کردن بهترین فرصت های ممکن برای بیشترین تعداد مردم , تحریك شرکت کننده های با سطوح عملکردهای مختلف , نسبت به ورزش تأکید وافر دارد . اصطلاح « ورزش همگانی » یک شعار است و درصدد تشویق مردم برای اظهار نظر کردن و شرکت در ورزش همچنین دعوت از آنان برای تلاش در جهت فراهم کردن فرصت ها برای همه مردم است . این امور باید به شکلی تدوین و طراحی شوند تا هر شرکت کننده با بلند همتی و     توانایی های خود , حق قهرمان شدن را داشته باشد .
الف) مفهوم ورزش
امروزه در حدود 50 ورزش درجهان به خوبی شناخته شده است . این ورزش ها بازی های المپیک در سطح جهانی تا دویدن های آرام روزانه فردی را شامل می شود . آیا این دویدن های آرام یا راه رفتن نوعی ورزش است ؟ پیش از این که ورزش همگانی برای اولین بار تعریف شود , مفهوم ورزش کم و بیش با ابهام همراه بود . پیش تر , ورزش شامل فعالیت هایی بود که نوعاً طبیعت رقابتی و مسابقه ای داشتند . به هر حال , دویدن , تا جایی که به ورزش دو و میدانی , فوتبال , راگبی , یا شبیه به این ها ارتباط نداشته باشد , ورزش نیست و به صورت یک تمرین بدنی باقی خواهد ماند . به نظر می آید هر زمان ما در باره ورزش صحبت می کنیم , تنها تمرینات جسمانی در ورزش های سازمان یافته , دارای قانون و دستورالعمل را در نظر داریم که تا زمانی که آن ها را رعایت کنیم     می توانیم به بازی و مسابقه بپردازیم .
ورزش سازمان یافته می تواند به انواع مختلف تمرینات بدنی , حرکات , و رفتار تقسیم شود .
هیچکس نیست نتواند پایه های یک حرکت را انجام دهد , مانند گرفتن که حتی بچه ها هم می توانند آن را انجام دهند . اگر این نوع حرکات ساده به عنوان یک قسمت از حرکت تلقی شود , در نتیجه ورزش       می تواند به وسیله هرکس مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان یک تمرین یا ورزش طبقه بندی گردد . بنابراین , دویدن آرام یا حرکات نرمش های سوئدی بر روی کف اتاق نیز قسمتی از ورزش هستند .
منشور اروپا در سال 1966 ورزش را در چهار گروه طبقه بندی کرد . این چهار طبقه عبارتند از :
1.    بازی ها و ورزش های رقابتی
2.    فعالیت های در فضای باز
3.    حرکات ظریف و زیبا
4.    فعالیت برای آمادگی جسمانی
این توصیف , مفهوم ورزشی همگانی شد و در سال 1977 رسمیت جهانی یافت . بعد از این که این منشور اعلام گردید , واژه های « تربیت بدنی » و « تفریحات سالم » در اروپا تغییر پیدا کردند و به واژه « ورزش » تبدیل شدند . در آسیا , « ورزش » زیر چتر واژه تربیت بدنی به کار می رود , گرچه مفهوم ورزش همگانی پذیرفته شده است .
ب) کیفیت زندگی
در هر حال و هر زمان , نوع بشر زندگی می کند , بدن برای حرکت و ارتباط یک پیش نیاز است . بنابراین , بدن ما چیزی است که از نظر تمام فرهنگ های مختلف مشترک است , ما می توانیم از طریق زبان بدنی ارتباط برقرار کنیم , بازی و حرکت کنیم , بدون این که سبک زندگی یکدیگر را بفهمیم . زندگی ما برپایه جسم ما است . این معنی زیادی برای کیفیت زندگی دارد , حتی تحت شرایط شدید غیر مطلوب , ورزش و مسابقات می توانند در برخوردهای اجتماعی , و شرکت در تحکیم روابط اجتماعی , حتی در شرایط غیرمطمئن زندگی , ساعات خوشی را فراهم کنند . آیا تجارب نشان داده شده در بازی بچه ها , در مسابقات بدنی در بین جوانان , و در فستیوال های کهنسالان , به عنوان قسمتی از حق انسانی برای لذت بردن و شاد بودن در زندگی نیست ؟ کیفیت زندگی منحصر به ثروت مادی نیست . حرکت ورزش همگانی باید در توسعه کیفیت زندگی شرکت داشته باشد , چیزی که برای بشر بسیار مهم است .
فستیوال  بازی , 28 آپریل 1991 , در کره جنوبی و در پارک المپیک نمونه ای واقعی از غنای کیفیت زندگی از طریق ورزش را نشان داد . این فستیوال , که 38 ورزش مدرن و بازی های سنتی را نشان داد , حدود پنجاه هزار نفر را جذب کرد . بچه ها با والدین , فامیل ها , دوستان , و اقوام برای شرکت در ورزش و بازی ها آمده بودند و وقت خوشی را با عشق و دوستی سپری کردند . بازی های فستیوال فرصتی را برای آنها فراهم ساخت تا لحظات خاصی را از طریق بازی دست در دست هم حلقه بزنند پیاده روی کرده بخندند و تمرین کنند . چهره های با نشاط و نورانی شرکت کننده ها مرا نسبت به اهمیت این نوع وقایع متقاعد ساخت . آیا تجارب شادی بخش  از طریق نمایش عشق و دوستی , کیفیت حقیقی زندگی نیست ؟
ج) حق به دنبال خوشحالی بودن
اگر قبل از هر چیز حقی وجود داشته باشد , این حق شامل سلامتی و خوشحالی است . همه ما یک بدن داریم , در نتیجه , همه ما حق داشتن بدنی سالم همچنین حق شرکت کردن در زندگی فعال با کمک این بدن را داریم . ما حق داریم تجاربی با بدنمان داشته باشیم , و به این دلیل است که ورزش همگانی برای احقاق حقوق بشر و برای تساوی در بین مردم مبارزه می کند .
ماده 1 : منشور تربیت بدنی و ورزش تصریح می کند که « پرداختن به تربیت بدنی و ورزش حقی است واجب برای همه » همان گونه این ایده و اصل اولیه برای ورزش همگانی است ( کوگلان  , 1983) .
هر انسانی حقی اساسی برای دسترسی به تربیت بدنی و ورزش را دارد , چیزی که برای رشد و توسعه شخصیت او ضروری است . آن منشور تصریح می کند که آزادی برای رشد جسمانی , ذهنی و قوای روحی از طریق تربیت بدنی و ورزش باید از دو جهت نظام آموزشی و سایر جنبه های زندگی اجتماعی تضمین گردد , و هر فرد باید بر طبق سنت ملی ورزشی خود , برای پرداختن به تربیت بدنی و ورزش , توسعه آمادگی جسمانی , و رسیدن به سطوحی از موفقیت فرصت های کافی , داشته باشد , که موفقیتی مبتنی بر توانایی های اوست .
دولت کره جنوبی همچنین اهمیت درون ارتباطی بین بهداشت و نشاط را مطرح ساخت و آن دو را از بشر دانست . در مقدمه قانون اساسی کره جنوبی چنین آمده است : « ما , نسل ما , دختران و پسران ما , باید پیوسته آزادی , سلامتی , و نشاط ما را تأمین کنند ( 1989 ) . در کره جنوبی , دولت وظیفه دارد حقوق فردی افراد را از تجاوز احتمالی مصون نگه دارد .
انگیزه گرایش مردم کشورهای مختلف جهان به ورزش های همگانی
توجه به ورزش همگانی در بین کشورها از سال 1900 تا 2000 میلادی با نگرش های متفاوتی صورت پذیرفت که از آن جمله غنی سازی اوقات فراغت یا ترویج بهداشت و سلامتی و یا هردو نگرش در بین مردم بود . انگیزه گرایش به ورزش همگانی در برخی از کشورهای عبارت بودند از : انگیزه مردم آمریکای لاتین در گرایش به ورزش همگانی : پر کردن اوقات فراغت . مردم آمریکای شمالی : سلامتی . مردم کره : یک حرکت فرهنگی . مردم سنگاپور : فعالیتی برای اوقات فراغت و سلامتی و شادی . مردم استرالیا : زندگی در سراسر عمر با ورزش . مردم مالزی : حاکمیت ارزش های قومی و سنتی بود .
گردشگران از عوامل مؤثری در گسترش ورزش همگانی در کشورهای استرالیا , اسپانیا ,  لهستان , بلغارستان و ایتالیا بوده اند و بازگشت به طبیعت عامل اصلی توجه مردم آلمان , استرالیا , فنلاند , ایتالیا , رومانی و بلغارستان به ورزش همگانی بوده است . انگیزه تفریحات سالم در قرن بیستم موجب گرایش مردم آمریکا به ورزش همگانی و انعکاس آن موجب پیشرفت ورزش همگانی در آلمان و یونان را فراهم آورد .
 در آفریقای جنوبی , ورزش همگانی قبل از دهه 1970 جزء اهداف و برنامه های اقلیت سفید پوست قرار داشت و بعد از آن سنگال ورزش همگانی را مورد توجه قرار داد و سپس اقوام مختلف با فروپاشی رژیم نژاد پرست آفریقای جنوبی در سال 1994 به ورزش همگانی گرایش پیدا کردند . موزابیک در دهه 1970 برنامه های ورزش همگانی را در رژیم سوسیالیستی خودش گنجانید .
در اروپا 7 کشور ورزش همگانی را قبل از سال 1945 تجربه کرده بودند که 5 کشور آن در شرق اروپا قرار داشتند . در انگلستان ورزش همگانی دردهه 1970 , در فنلاند فرهنگ ورزش همگانی به عنوان یک سنت جهت پرکردن اوقات فراغت و تأمین سلامتی و در یونان و لهستان نیز ورزش همگانی با توجه به علاقه مردم در دهه 1980 گسترش یافت .
در فنلاند , استرالیا , ایتالیا , پرتقال , بلغارستان و لهستان ورزش همگانی بیشتر مورد توجه کارگران بود و در فنلاند نیز از ورزش همگانی استقبال زیادی نمودند .
فوتبال عامل اصلی توجه مردم مجارستان به ورزش همگانی گردید و خدمات داوطلبانه مردم به ورزش همگانی موجبات رشد آن را در بلغارستان , لهستان و شرق اروپا فراهم آورد (سوپیتر  , 2002 ) .
المپیک عامل نفوذ ورزش همگانی در 6 کشور اروپایی گردید و فنلاند اولین کشوری بود که شعار برندگان المپیک = شهروندان سالم را به صورت یک فرهنگ رواج داد .
در آمریکای لاتین چهار کشور قبل از سال 1945 برنامه های ورزش همگانی را اجرا می کردند که در بین آنها برزیل و آرژانتین در دهه 1930 و 1940 به ورزش همگانی توجه نمودند و اروپا ورزش همگانی را از دیدگاه پر کردن اوقات فراغت , تفریحات سالم و سلامتی مردم مورد توجه قرار می داد و همین امر موجب گسترش ورزش همگانی در کشورهای آمریکای لاتین بالاخص برزیل شد . علاقه مندی مردم شیلی به ورزش های قهرمانی مانع اصلی گرایش مردم این کشور به ورزش همگانی گردیده بود , مسابقات بین المللی موجبات رشد و گسترش ورزش همگانی در بین مردم اروگوئه , کلمبیا , شیلی , ونزوئلا و مکزیکو را فراهم آورد ( اوجا  , 1991 ) .
به طور کلی قرن بیستم به زعم رئیس انجمن بین المللی ورزش همگانی , سلامت و آمادگی جسمانی قرن ورزش های المپیکی بود و قرن بیست و یکم قرن ورزش همگانی و تفریحی. در روسیه مردم علاقه خود را از ورزش های شدید و تماشای فعالیت های ورزشی به تفریحات آخر هفته و فعالیت در فضاهای ورزشی ـ تفریحی معطوف کرده اند (دیویس ، 2002) .
در دانمارک تأکید مردم از فعالیت های رقابتی به سمت ورزش های آزاد تغییر کرده است . این رویکرد در کشورهای دیگر نیز کم و بیش به چشم می خورد (امپین، 1994)   . رویکرد اخیر به معنی قبول یکی و رد بخش دیگر نیست , بلکه میزان تقاضای اجتماعی را مد نظر دارد . در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ویژه فرانسه موج جدیدی از نیازها مورد توجه است . ساختن زمین های اسکیت و فضاهای تفریحی در اولویت قرار گرفته است . در اسکاتلند نیز ورزش های رایج , اینک کمتر در مرکز توجه قرار گرفته اند و توجه ویژه روی توسعه فضاهای تفریحی ـ ورزشی با رویکرد گذران اوقات فراغت متمرکز شده است این اولویت ها در مدل مول  و همکاران (1997) به خوبی تعیین شده اند . این مدل نشان دهنده گرایش و روندی رو به رشد در هزاره سوم میلادی است .

انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه