انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

مشاوره پایان نامه| پایان نامه مقابله با هک 250 ص


فصل اول
نگاهي به هكرها و شيوه عملكردشان
راه هاي اين فصل
    هكر و روشهاي نفوذ
    تكنيكهاي جلوگيري از هك
    Pharming ,  Phishing

مقدمه
تكنولوژي اينترنت تنها به منزل و محل كار ما هدايت نشده است و در بيشتر جنبه هاي زندگي ما وجود دارد، بشكه هاي بي سيم و دست يابي به دستگاهها، حضور اينترنت را در همه جا فعال كرده است. بسياري از اين دستگاهها به طور مأيوسانه اي امنيت ضعيف و سستي دارند كه باعث مي شود كانديداي ايده آل براي يك هكر باشند. اين موضوع وقتي اَسَف بارتر است كه سيستمهاي داراي امنيت ضعيف، سيستمهايي را كه داراي امنيت جامعي هستند را با سوار كردن تهاجمات روي آنها به مخاطره مي اندازند. حتي برنامه ها و سيستمهايي كه داراي امنيت صوتي هستند از هجوم يا خطر مصون نيستند. افزايش تقاضاي نرم افزار و كاهش سريع در چرخه هاي توسعه بدين معني است كه نسخه جديد نرم افزارهاي نصب شده روي ماشينها يك گام جلوتر است. جرم‌ها و سوء استفاده هاي فني در كشمكش با دنياي اينترنت مي باشد. كشورهاي بيگانه اغلب گرفتار جرم هاي اينترنتي مي شوند و پي گيري گروههاي مجرم وقت گير و پر زحمت است. انجام هك تا حدودي بر مبناي كسب علم و دانش استوار است يك اشتياق براي ارضاي يك حس ذاتي كنجكاوي فني. با اين ديد، به بسياري از هكرها در مورد فعاليتهايشان حق داده مي شود. بدين معني كه آنها رخنه ها و كاستي هاي امنيت را آشكار مي‌سازند. بعضي اشخاصي كه به عنوان هكر شناخته مي شوند در حقيقت موافق با بسياري از عادات هك كردن اصيل نيستند و ترجيح مي دهند كه اهداف خود را به دلايلي غير از كسب دانش و جهت آرزو براي افزايش آگاهي امنيت، مورد هدف قرار دهند.
بعضي هكرها، برنامه ها، سيستمها را به منظور بالا بردن آگاهي امنيت مورد هدف قرار مي دهند اين نوع فعاليت هنوز هم مي تواند به عنوان يك هجوم برچسب بخورد چرا كه فعاليت آنها مي تواند نتايج ناخواسته و غير منتظره اي را در برداشته باشد. بدين علت است كه برخي اصطلاح هك كردن اخلاقي را يك تناقض مي دانند.

  هک به چه معناست؟
شايد تا به حال براي شما اتفاق افتاده باشد كه مورد حمله هكرها (hackers) قرار بگيريد. شايد بارها account هاي اينترنت تان در عرض يك روز خالي شده باشد بدون آنكه خودتان استفاده كرده باشيد. شايد متوجه شده باشيد كه در yahoo messenger شخص ديگري هم از ID شما استفاده مي كند.
hack به زبان ساده و شايد عاميانه ترين تعبير آن دزديده شدن كلمه عبور يك سيستم يا account مي باشد.
به طور كلي نفوذ به هر سيستم امنيتي كامپيوتري را hack مي گويند. Hacker شخصي است
باهوش , فرصت طلب , داراي معلومات بالا با افكار سازنده و مطمئنا با وجدان . لازم به ذكر است كه هكرها با دزدان اينترنتي و يا الكترونيكي فرق دارند.
دزدان اینترنتی افرادکلاهبردار و شیادی هستند که با استفاده از فضای نت سعی در کلاهبرداری و یا سرقت اطلاعات شخصی یا اطلاعات محرمانه شرکتها و احتمالا فروش انها هستند ابزار کار ، شیوه عمل و ترفند هکر و دزدان اینترنتی یکی است اما این موضوع ما را به اشتباه نیندازد هدف پیشرو هکر یک هدف خوب است زیرا هکرها اکثر از افراد باتجربه خلاق و سرآمد فن آوری اطلاعات هستند.
هكرهاي واقعي در ميان خود مرام نامه اي دارند كه همه پايبند به آن مي باشند.


اهداف هکر
در اصل هر هکر برای نفوذ به شبکه هاو سایتها اینترنتی دوهدف را دنبال می کند البته هکرها هم قسم ها مختلف و نامهای گوناگون دارند اما درمجموع در دلیل عمده بین آنان مشترک است
هكر در موقع هك كردن يك سيستم امنيتي هدفش ضربه زدن (چه مادي و چه معنوي) به شخص يا اشخاصي نيست. او هك مي كند تا معلوماتش را نشان دهد. در آمریکا و بسیاری از کشورها هکرها را استخدام می کنند چون می دانند از نظر سواد فن آوری اطلاعات در سطح بالایی قرار دارند.
 هکر در جهان بعنوان فردی متخصص با تجربه مفید شناخته می شود اما مانند هر صنف و سلوک افرادی نامطلوب هم در این قشر قرار دارد؛  در اين ميان افرادي هستند كه با سوء استفاده از معلومات خود و يا ديگران هدفشان از هك كردن ضربه زدن به اشخاص است يا به دنبال پركردن جيب خود مي باشند. اين افراد دزداني بيش نيستند. لذا منظور از هك در اينجا دزديدن كلمه عبور حسابهاي dialUp و yahoo messenger و Hotmail مي باشد كه بسياري از خوانندگان از آنها استفاده مي كنند. چگونه هك مي شويم ؟!
يكي از متداول ترين روش هاي هك كردن, حدس زدن password است. روش رايج ديگر خواندن password از روي دست User به هنگام تايپ آن مي باشد. يا فرستادن صفحه اي مانند صفحه ورودي Hotmail , Yahoo به صورت يك Email كه در آن به ظاهر كاركنان شركت سرويس دهنده از user خواسته اند به منظور اطمينان از صحت سرويس دهي password خود را تايپ كند. كه اين password در همان لحظه براي هكر mail مي شود.
فراموش نکنید هیچ ارایه دهنده خدماتی مابین ارایه خدمات از شما پاسورد درخواست نمی کند و اگر به هر دلیل اختلالی به وجود آید کار از ابتدا شروع می شود
برنامه جالبي وجود دارد كه LOG تمامي حرفهايي كه وارد شده است را ذخيره مي كند. هكر برنامه را اجرا مي كند و بعد از شما مي‌خواهد كه رمز خود را بزنيد. كليدهاي تايپ شده توسط شما درون يك فايل متني TXT ذخيره مي شود و هكر بعدا به آن رجوع مي كند و رمز شما را كشف مي نمايد.
روش ديگر حدس زدن جواب سوالي است كه شما انتخاب نموده ايد تا در صورت فراموش نمودن رمزتان از شما پرسيده شود. در yahoo استفاده از اين روش سخت است زيرا تاريخ دقيق تولد و آدرس و حتي كد پستي را نيز مي خواهد. ولي در سرويس hotmail به سادگي مي توانيد جواب سوال را حدس بزنيد و رمز را بدست آوريد. و نيز هكر مي تواند به كاركنان hotmail نامه زده و در آن ابراز نمايد كه account اش مورد هك قرار گرفته و درخواست رمز جديد كند كه كاركنان Hotmail از او چند سوال در مورد سن و آخرين دسترسي به account و آخرين رمزي كه به خاطر دارد مي كنند و سپس رمز جديد در اختيار او قرار مي گيرد.
 يا براي يافتن رمز account هاي اينترنت, به ISP شما زنگ مي زند و با دادن مشخصات خواستار تغيير رمز مي شود. جالب اينجاست كه در بسياري از موارد منشيان رمز قبلي را نمي پرسند.
اينها همه روشهاي ساده ولي رايج و متداول بودند. روش ديگري كه در اينجا در موردش صحبت مي كنم كمي تخصصي است و هر شخصي نمي تواند از اين روش استفاده كند بلكه بايد معلوماتي در خصوص اينترنت و IP و يك سري نرم افزارها داشته باشد.
در اين روش شخص با فرستادن يك فايل آلوده به ويروس يا Trojan سيستم شما را آلوده مي كند. با اجراي اين فايل , فايل مورد نظر در حافظه جاي مي گيرد و هر زمان كه كامپيوتر روشن شود دوباره در حافظه صدا مي شود. پس با پاك نمودن فايل اوليه مشكل شما حل نمي شود. اين فايل كامپيوتر شما را به عنوان يك Server در مي آورد و يكي از پورت ها را براي استفاده هكر باز مي گذارد. (برخي از اين trojan ها پرتي را باز نمي گذارند بلكه از طريق يك email رمز ها را براي هكر ارسال مي نمايند.) حال هكر مي تواند با پيدا كردن IP شما و اتصال به پورت مورد نظر در زماني كه هم شما Online هستيد هم هكرتان هر كاري با كامپيوتر شما بكند حتي آنرا خاموش كند و رمزهاي موجود در كامپيوتر شما را بدزدد.
البته ارسال فايل گاهي به صورت online نمي باشد. هكر مي تواند اگر با شما آشنايي داشته باشد به پشت كامپيوتر شما بي آيد و فايل مورد نظر را روي آن اجرا كند. جالب اينجاست كه اغلب ويروس كشها از شناسايي Trojan هاي جديد عاجزند. چه بايد كرد ؟! چگونه هك نشويم ؟! روشهاي ساده را به سادگي و با كمي دقت مي توان مسدود كرد. مثلا
 رمزي انتخاب كنيد كه حدس زدنش كار هر كسي نباشد. شماره تلفن , اسم , فاميل , شماره شناسنامه يا تاريخ توليد و تركيبي از اينها معمولا اولين چيزي است كه به ذهن هر كسي مي رسد. سعي كنيد در رمز انتخابي خود از پرانتز يا كروشه استفاده كنيد يا حتي كاما كه اينها به ذهن هيچ هكري نخواهد رسيد.
 هنگامي كه رمز خود را وارد مي كنيد مراقب باشيد , كسي نزديكتان نباشد. يا از كليد هاي منحرف كننده استفاده كنيد. مثلا چند كليد الكلي بزنيد و بعد با Backspace پاكش كنيد كه اگر كسي هم ديد , متوجه رمز شما نشود.
 پشت كامپيوتر كسي كه به او اطميناني نداريد , رمزي وارد نكنيد. يا اگر مجبوريد, با استفاده از كليد هاي Ctrl+Alt+Del و باز نمودن Task Manager كليه برنامه هاي مشكوك را ببنديد.
 معمولا اسامي آنها مانند Thief يا Keylogger يا keyl يا هر اسم مشكوك ديگري مي تواند باشد. در موقع ثبت نام در سرويسهاي Hotmail و Yahoo به شما تذكر داده مي شود كه كاركنان شركت سرويس دهنده به هيچ عنوان از طريق Email از شما درخواست Password نمي كنند. پس هيچ گاه از طريق هيچ Email ي رمز خود را وارد نكنيد.
 از جايي اينترنت تهيه كنيد كه امنيت بيشتري دارد و تجربه كارشان بالاست. زيرا علاوه بر منشيان بي تجربه كه بعضاً رمزها را برباد مي دهند , اگر شبكه (ISP) هك شده باشد , ديگر از دست شما كاري بر نمي آيد و رمز شما و ديگر كاربران در خطر مي باشد.
در صورتی که با شبکه ای مهم در ارتباطید و یا در حال به روز رسانی سایتی هستید و در هرحال اطلاعات مفید و محرمانه در کامپیوتر خود دارید حدالمقدور از نصب برنامه های چت و گفتگو مانند یاهو مسنجر به شدت خودداری کنید حتی در صورت عدم استفاده از این نرم افزارها بازهم سوراخی برای ورود هکر به سیستمتان هستند چیزی که جر با پاک کردن برنامه های گفتگو امکان پذیر نیست این مقوله تا جایی است که متخصصین امنیت شبکه اینگونه  کاربران را از بازدید از هر سایت ناشناخته منع می کند !!!
 احتمال حمله با روش تخصصي كه در بالا توضيح دادم به كاربراني كه از سيستمهاي Instant messaging مانند Yahoo messenger يا MSN messenger يا ICQ و ... استفاده مي كنند بيشتر است چون اينگونه برنامه ها به راحتي IP شما را در اختيار هكر قرار مي دهند و همواره يك پورت آزاد را اشغال مي كنند و معمولا به صورت مستقيم با كاربر مقابل در ارتباط هستند.
 مخصوصا در مواقع ارسال و دريافت فايل. پس اگر مي خواهيد در امان باشيد از اين برنامه ها استفاده نكنيد. ولي امروزه در ايران اينترنت بدون اينگونه برنامه ها فايده اي ندارد ! پس هيچگونه فايلي را كه از افراد ناشناس فرستاده مي شود , باز نكنيد. حال اگر كامپيوتر شما از قبل آلوده شده باشد چه بايد كرد؟! اگر مطئمن ترين راه را مي خواهيد.
 در مورد ویروسهای جدید به خصوص تروجانها نصب مجدد ویندوز کفایت می کند ، البته ابتدا ویروس را شناسایی و حتما آن قسمت را فرمت کنید ویا کامل كامپيوتر خود را فرمت نموده و دوباره ويندوز را نصب كنيد. زيرا اغلب ويروس كشها قادر به شناسايي يا پاك نمودن بسياري از اين نوع ويروسها نمي باشند. ولي معمولا اين روش به صرفه نيست.

روشهای  نفوذ هکرها Hacker  و نفوذگران به شناسه کاربری ID
روشهای  نفوذ هکرها Hacker به شناسه کاربری و پست الکترونیکی ؛ مقوله ایست که باید به شدت مورد توجه کاربران اینترنتی قرار گیرد تا از دارایی شخصی مجازی خود دفاع کنند گرچه هنوز پست الکترونیکی  Email و شناسه کاربری در ایران جایگاه حقوقی ندارد و ارزش چندانی ندارد به گونه که در اکثر کشورها؛ پست الکترونیکی شخص ، مانند هویت مجازی اوست تمام نامه های رسمی و یا شخصی کاربر ؛ در صندوق پست الکترونیک جا خوش می کند؛ در یک کلام به قول دوستی تمام زندگی اش در پست الکترونیکی Email و هویتش شناسه کاربری یا ای دی ID  او خلاصه می شود.
فرض کنید ؛ که رمز عبور مدیریت وبلاگتان را فراموش کردید چه کار می کنید، ساده است از سرویس فراموشی رمز عبور که در همه مدیریت های وبلاگها درج شده است استفاده می کنید؛ شناسه کاربری وبلاگتان همراه با ایمیل تان را درج می کنید ( ایمیل مندرج در شناسنامه وبلاگ) رمزعبور جدید به صندوق پست الکترونیکی شما ایمیل می شود. حال هکرها چه می کنند ؛ ازروشها که خواهم گفت ؛ به ایمیل شما دسترسی پیدا می کنند ؛ سپس از سرویس فراموشی رمز عبور بهره جسته و اینبار پاسورد وبلاگتان را بدست می آورد؛ شاید بتوان گفت؛ گسترده ترین راه تصاحب یک وبلاگ ؛ تصاحب ایمیل مربوط به وبلاگ است پس به پست الکترونیکی خود اهمیت بدهید.
سایتهای بین المللی مانند یاهو ؛ جی میل گوگل ؛ هات میل مایکروسافت کمتر مورد هجوم نفوذ گران و هکرها قرار می گیرند لااقل هکرها Hacker و نفوذگرانی که با این غولها شوخی می کنند که با من وتو کاری ندارند!!!
آنچه ما به عنوان هک ایمیل Email  یا سرقت پست الکترونیکی یاد می کنیم کرک ایمیل و شناسه کاربری است !!

اصول ابتدایی برای گریز از کرک شدن
کرک CRACK یا شکستن قفل به معنی این است که ما به نفوذگر و هکر کمک می کنیم تا به کلمه عبور و شناسه کاربری ما دست یابد و مانند یک کاربر واقعی وارد پست الکترونیکی و ایمیل ما شود و آن را سرقت یا تصاحب کند البته این شخص Carcker شناخته می شود.
این امر چگونه اتفاق می افتد ؛ به جرات می توان گفت خود کاربر دو دستی پاسورد و شناسه کاربری خود را تقدیم نفوذگر می کند روشهای بسیار ساده و ابتدایی است که بتوان به این امر خاتمه داد.
در یک کلام در فضای اینترنت به هیچ فرد  اعتماد نکنید، قبل از هر کاری فکر کنید تا چه حد امکان هک و نفوذگری وجود دارد؛ راههای هک را بیاموزیم و از اخلاق هکرها مطلع شویم، لازم نیست یک هکر باشیم می توان مقالات هکرهای کلاه سفید یا هکر خوب!!! که به جای هک ،مقابله باهکینگ و روشهای امنیت شبکه را می آموزند را مطالعه و مسله را جدی بگیریم و گرنه حتی اگر خودمان هم هکر باشیم و مسایل امنیت شبکه را رعایت نکنیم ؛ قربانی می شویم
بسیاری از كاربران از سرویس ها ی پست الکترونیکی یاهو ، جی میل یا هات میل استفاده می كنند تفاوت ندارد ؛ اما در زمینه  دانش امنیت شبکه , اطلاعات کمی  دارند. لذا در ادامه اطلاعات مختصری در زمینه امنیت شبکه به كاربران ارائه می دهم.
راههایی كه هكرها معمولا از آنها استفاده می كنند بسیار ساده و عین حال فریبنده است ؛ فریبندگی این مقوله از آنجاست که تمام تلاش شخص نفوذگر این است که ذهن شما را نسبت به نفوذش منحرف کند؛ اعتماد شما را جلب نماید و آنگاه با دست شما ؛ به شناسه کاربری و رمز عبور شما دست یابد راههای نفوذ  و کرک توسط کراکر به  بدین شرح می تواند انجام شود  :
در این روش ، فرد هكر برای خود در یاهو یك آدرس ایمیل ایجاد می كند كه شما را به اشتباه خواهد انداخت و شما تصور خواهید كرد كه این آدرس ایمیل مربوط به یكی از دست اندركاران یاهو است و به آن اعتماد می كنید. در این ایمیل درخواست می شود برای تمدید امکان استفاده از سرویس وبسایتتان ؛ روی یک کلمه کلیک کنید( انتشار تروجان) یا یک فرم را پر نمایید ؛ یا پاسورد و شناسه کاربری را برایش ارسال کنید!!
اشتباه نکنید ؛ نرم افزارهای زیادی وجود دارد که به راحتی می توان صندوق پست الکترونیکی فرد را شیبه سازی کرد به عبارتی می توان بدون اینکه به ایمیل یزد ای تی دسترسی داشته باشید؛ بادرج پست الکترونیکی یزد آی تی یک پست الکترونیکی معتبر به نام و آدرس صندوق الکترونیکی من به دوستم ارسال کنید ؛ دوست من حتی اگر یک هکر و متخصص تمام عیار در زمینه فن آوری اطلاعات باشد نمی تواند دریابد که این پست الکترونیکی واقعی است یا دروغ است .پس چه باید کرد.
ساده است اعتماد نکنید ؛ اگر قرار نبوده از دوستی پست الکترونیکی دریافت کنید سعی کنید مسله را جویا شوید ؛ حال اگر یک گروه مجازی هستید یا برخی با ایمیل زیاد تماس دارید از امضا الکترونیکی و رمز نویسی در ایمیلهایتان استفاده کنید  ؛ می توانید بارمز و علامتهای مشخص در پست الکترونیکی اتان ؛ دوستتان را مطمن کنید که پست الکترونیکی شما ؛ اصلی است.
البته سعی کنید رمز عبور و ای دی و تمام مشخصه های مجازی و شخصی خود را از طریق پست الکترونیکی حتی فاکس و تلفن ارسال نکنید ؛ با کاغذ و رودر رو انجام دهید اگر مجبور شدید نامه معمولی بهره ببرید.
فراموش نکنید که هرگز مدیران وبسایتها مانند یاهو یا جی میل و حتی وبسایتهای فارسی زبان که شما در آن عضو هستید به کلمه عبور شما احتیاج ندارند پس فریب نخورید و به یادداشته باشید مسولین وبسایتها درصورت نیاز به کل اطلاعات کاربری شما در محدوده کاری وبسایتشان دسترسی راحت دارند.
استفاده از FAKE PAGEها :
 در این روش معمولا هكر ، شما را با حقه های جذاب وادار به LOGIN كردن در صفحه ای می كند كه كاملا شبیه به صفحه LOGIN در یاهو است و شما ذره ای شك نمی كنید. اما LOGIN كردن همان و ارسال ID و PASSWORD شما به ایمیل هكر همان
تنها تفاوت این صفحات دروغین با صفحات اصلی در آدرس (URL) است كه این صفحه را از آنجا بارگذاری می شود. به این آدرس در قسمت آدرس باكس مرورگر خود كاملا دقت كنید تا از اصل بودن آن كاملا مطمئن شوید و در صورتی كه ذره ای شك كردید از LOGIN كردن خودداری كنید.
نحوه ایجاد این صفحات بدین شكل است كه هكر یك كپی از روی صفحات اصلی در اینترنت برداشته و با تغییراتی در كدهای آن ، سبب می شود كه ID و پسورد شما به آدرس ایمیل خاصی كه معمولا آدرس ایمیل خود هكر است ارسال شود. سپس هكر این صفحات را به آدرس ثالثی غیر از آدرس حقیقی خود صفحات اصلی ارسال كرده و منتظر شكار خود می ماند. البته در صورتی كه صفحه مذكور در پنجره بررسی كد HTML صفحه مذكور است .برای این كار در مرورگر خود بر روی صفحه مورد نظر كلیك راست كنید و از منوی باز شده دستور VIEW SOURCE را اجرا نمائید.
آنچه در روش الف تذکر داده شد را رعایت کنید ؛ فقط به خاطر بسپارید ؛ که برروی هر لینک ناشناس و مشکوک کلیک نکنید و همیشه با بازکردن صفحه جدید؛ به نگارش کامل آدرس اینترنتی آن دقت کنید مثلا کرک ها به جای http://www.google.com از http://www.googel.com یعنی e  و L  را جابجا نموده ؛ یک صفحه مشابه گوگل و صفحات داخلی جی میل درست می کنند و الی آخر گرچه شرکتهای معتبر مانند گوگل و یاهو دامنه ها بسیاری شیبه به دامنه آدرس اصلی وب سایت خود روزو کردند اما بازهم نمی توان تمام موارد را رزو کنید.
این روش كاملا به ابتكار هكر در اغفال شما بستگی دارد. به گونه ای كه ندانسته رمز عبور خود را در اختیارش قرار می دهید و به تعداد افراد مبتكر ، احتمال وجود روش های مختلف هست. یكی از روشهایی را كه خیلی معمول شده است بررسی می نمائیم.
در این روش ، فرد هكر برای خود در یاهو یك آدرس ایمیل غلط انداز ایجاد می كند كه شما را به اشتباه خواهد انداخت و شما تصور خواهید كرد كه این آدرس ایمیل مربوط به یكی از دست اندركاران یاهو است و به آن اعتماد می كنید. هكر وانمود می كند كه از شیوه ای باخبر است كه توسط این شیوه شما قادر خواهید بود كلمه عبور هر فردی را كه بخواهید بدست بیاورید. شما هم كه به دنبال چنین راه حلی می گشتید از او درخواست می كنید كه این راه را به شما بیاموزد و او هم كه درصد چنین فرصتی بوده است بی درنگ كار خود را شروع می كند.
هكر به شما توضیح می دهد كه به آدرس ایمیلی كه در بالا به آن اشاره شد یك ایمیل بفرست. البته این نامه حتما دارای شرایطی باشد كه وی به شما بگوید. مثلا موضوعش فلان جمله باشد و حتما با جمله خاص پایان پذیرد و با ساختن یكسری كدهای خاص ذهن كاربر را منحرف ساخته و كاربر را وادار می سازد به طور ناخواسته ID و رمز عبوری خود را در لابلای نامه وارد وارسال نماید و سرانجام منتظر است تا اطلاعات خواسته شده در مورد فرد دیگر را دریافت نماید ولی هرگز چنین نامه ای از طرف یاهو به دست او نخواهد رسید.
خوب زمانی ترفندها ابتکاری باشد؛ مقابله با ترفند ها هم ابتکاری و منحصر به فرد است ؛ البته برخی از قوانین است که اجتناب ناپذیر است ؛ از جمله اینکه تا خود کاربر ؛ کمک نکند ؛ هیچ نفوذگری نمی تواند کاری انجام دهد ؛ سست ترین عنصر در امنیت شبکه ؛ انسان است که درمقابل می تواند؛ نفوذناپذیر عنصر در امنیت شبکه عمل کند. تامل کنید ؛ به خوبی واضح و بدیهی است .
مهندسی اجتماعی   چیست
به هنگام SIGN UP یاهو یا هر سرویس پست الکترونیکی دیگر؛ نسبت به پیش گزینه وبسایت ؛ سوالاتی در زمینه تاریخ تولد ، كد پستی ، كشور ، سوال كوتاه و جواب كوتاه و یك آدرس ایمیل برای مواقع اضطراری می پرسد كه خیلی مهم هستند. این موارد را همیشه به خاطر داشته باشید كه اگر كسی رمز عبور خود را فراموش كند و اطلاعاتی را كه در بالا به آنها اشاره شد را به خاطر داشته باشد به راحتی می تواند رمز عبور خود را به دست آورد.
چگونه ؟ بسیار ساده است ؛ سرویس فراموشی رمز عبور ، یا در برخی وبسایتها رمزعبور را گم کرده ام که عبارتی شبیه به Forget your ID or password? در سایت مثل یاهو ویا فراموشی رمز عبور در وبسایتها چنین عمل می کند که نام کاربری  و ایمیل ثبت نام کردید را می گیرد و برایتان یک پاسورد جدید به ایمیل ارسال می کند.
اما اگر رمز عبور ایمیل را فراموش کنید در سایت مثل یاهو یا جی میل یا هات میل در مورد تاریخ تولد ، كد پستی ، كشور از شما سوال می شود؛ مهم نیست که به صورت واقعی چیست ؛ برای وب سایت مهم است آنچه در زمان ثبت نام از این مشخصه ها وارد کردید را دوباره وارد کنید  تا مطمن شود که صاحب و مالک صندوق پستی و ای دی خود شما هستید و اینچنین فرصت ورود به پست الکترونیکی شما را می دهد.
حال تصور كنید كه هكرها نیز این نكته بسیار ساده را نیز می دانند و یكی از شیوه هایی كه احیانا به كار می گیرند. همین مهندسی اجتماعی است. یعنی به شیوه های گوناگون طرح دوستی با شما می ریزند و سعی می كنند تا اطلاعات كلیدی را از شما جمع آوری كرده و در یك فرصت مناسب از همان ترفندی كه در بالا اشاره شد رمز عبور شما را به دست بیاورند. در بخشها ی بعدی نیز در ارتباط با مهندسی اجتمایی بیشتر صحبت می کنیم.
برای مقابله با مهندسی اجتماعی  با از مهندسی اجتماعی بهره ببرید؛ ابتدا که سعی کنید ؛ مطالب درج شده ؛ زیاد حقیقی نباشد و حتی نزدیک نباشد؛ فراتر از کرک شدن ایمیل ؛ سعی کنید ؛ از نام و مشخصات فردی اصلی خود در این سرویسها کمتر استفاده کنید؛ مگر اینکه مجبور به ورود اطلاعات درست و کامل خود باشید؛ مثلا برخی از ارگانها برای ارایه خدمات به وسیله پست الکترونیکی معتبر با مشخصات حقیقی می خواهند یا یک وب سایت که اعضا خود جایزه می دهد برای احراز هویت شما ؛ به هویت حقیقی اتان در هنگام ثبت نام احتیاج دارد؛ در یک جمله ؛ سعی کنید که از مشخصات اصلی بهره نبرید.
دوم هم سعی کنید که مشخصات خود را به دوستان و دیگران نگوید ؛ در روی کامپیوتر نگهداری نکنید ؛ و حتی برروی کاغذ اداری خود ننویسید؛ ممکن است همین دوست شما که گفته اید تاریخ مندرج در یاهو چیست فردا شما را به شوخی کرک کند.
یک نکته اساسی هم در ثبت نام در وبسایتها مختلف از مشخصه های واحد استفاده نکنید به خصوص پاسورد و رمز عبور؛ دلیلش هم واضح است در صورت افشا شدن مشخصه های مندرج در یک وبسایت ؛ بقیه عضویت و شناسه کاربری شما مورد نفوذ قرار می گیرد مگر اینکه از مشخصه های گوناگون بهره ببرید.


انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه