انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

انجام پایان نامه ارشد|پایان نامه خیار گلخانه ای  111 ص


مقدمه
توليد محصولات گلخانه اي با استفاده از فن آوري جديد به وسيله نصب سوله هاي نيمدايره اي و به كار گيري شرايط آب و هوايي كنترل شده در سالهاي اخير نه تنها موجب افزايش عملكرد گرديده بلكه باعث استفاده بيشتر از فضاي گلخانه ها ، كنترل بيشتر آفات و بيماريها و توليدي با كيفيت بالاتر و بهداشتي تر شده است .
كشت اينگونه سبزيجات در سوله هاي نيمدايره با پوشش پلا ستيك به گلخانه داران كمك كرده است تا بتوانند با مقدار محدودي زمين توليداتي معادل ده ها برابر كشت در فضاي آزاد داشته باشند ضمن اينكه در صورت استفاده از روش آبياري قطره اي باعث صرفه جويي در آب آبياري و كودهاي شيميايي پر مصرف ( ماكرو  ) و كم مصرف ( ميكرو ) مي گردند .
به نظر مي رسد در صورت ادامه كشت صيفي جات با اين روش نه تنها به افزايش توليد در واحد سطح كمك مي كند بلكه زمينهاي بيشتري نيز براي كشت هاي مهمتر آزاد مي گردد . رونق صادرات اين محصولات در سالهاي اخير ، اهميت توجه به اين گونه روشهاي توليد را افزايش داده و زمينه اشتغال را براي افراد بيشتري فراهم نموده است .
مديريت بالاي اينگونه صيفي جات باعث گرديده علاقمندان براي حداكثر توليد و آشنايي با فنون مديريتي با متخصصين اين رشته بالاخص در بخش خصوصي ارتباط مؤثري برقرار كنند و در نتيجه از درآمد بالاتري برخوردار شوند به همين علت در چند ساله اخير با توجه به توسعه كشت هاي گلخانه اي و جلب طبقات مختلف مردم نه تنها بسياري از افراد تحصيل كرده و علاقمند در اين زمينه مشغول شده اند بلكه بكارگيري اين فن آوري در جوامع كشاورزي و روستايي تا حدودي باعث جلوگيري از مهاجرت آنها به شهرها شده است .


1-1 تاريخچه :
نام انگليسي آن Cucumber و نام فرانسوي آن Concomber و Cornichon بوده و در عربي به آن قثّاء و در آلماني Gurke گفته مي شود نام علمي آن Cucumis sativus بوده و متعلق به خانواده Cucurbitaceae مي باشد .
با وجود سابقه طولاني كه كاشت خيار در هواي آزاد ( مزرعه ) دارد ، پرورش خيار گلخانه اي به منظور توليد و عرضه طولانيتر خيار تازه ، از قرن هجدهم ميلادي در اروپا مورد توجه قرار گرفت . بسياري از محققان مركز  پيدايش خيار را هندوستان مي دانند زيرا در دامنه هاي هيماليا گياهي به نام Cucumis hardwickii مي رويد كه ميوه هايي ريز و تلخ دارد ، از نظر تاريخي اين گياه از حدود 3000 سال قبل كشت و كار مي شد و از هندستان به چين منتقل شده و شواهد تاريخي نشان مي دهد كه خيار توسط روميان و يونانيان باستان كشت و كار مي شد .  خيار كه در گذشته هاي دور از طريق مصر به مناطق حاشيه درياي مديترانه و از آنجا به اروپا آورده شده است . اما پيدايش خيار گلخانه اي به اين نحو بود كه براي اولين بار در قرن هجدهم خيارهاي جديدي از مناطق جنگلي گرم و مرطوب هندوستان وارد انگلستان گرديد كه با خيارهاي موجود در اروپا تا آن زمان تفاوت زيادي داشت و در شرايط اروپا فقط در گلخانه قادر به رشد و نمو بودند . بعدها با اصلاح نژاد ، انواع جديدتري به نام خيار گلخانه اي به وجود آمد كه از نظر مرفولوژيكي و خواسته هاي آب و هوايي كاملاً از خيارهاي معمولي متمايز و مشخص مي باشند . اين خيارها ماده زا و بي تخم بوده ( پارتنو كارپ )و داراي پوستي خوراكي مي باشند .  
اينك نه تنها در اروپا بلكه در تمام جهان اين ارقام در شرايط گلخانه اي كشت مي شود .

گياه شناسي :
4-1-1 – اندام هوايي (The Shoots ) :
خيار با نام علمي Cucumis sativus از خانواده Cucurbita مي باشد .
شاخه اصلي اين گياه ، علفي و يك ساله ابتدا به صورت عمودي رشد مي كند ولي بعد از توليد شاخه هاي جانبي همانند بوته مو بر روي زمين رشد خواهد كرد شاخه ها در خيار از نوع سيمپوديال مي باشد ، از گره هاي روي ساقه اصلي يك يا چند شاخه فرعي به وجود مي آيد كه بر روي همه آنها مي تواند ميوه تشكيل شود ؛ همه ساقه ها در خيار زبر و كركدار مي باشد كه در هنگام بلوغ ممكن است ، ساقه تو خالي شود . در روي هر گره از ساقه فقط يك برگ به وجود مي آيد .
اندازه برگها در خيارهاي معمولي 10-20 سانتي متر و در خيارهاي بي دانه 20-40 سانتيمتر مي باشد ؛ اين برگها بر روي يك دمبرگ بلند به طول 20-7 سانتيمتر قرار مي گيرند .
هر برگ داراي پنج عدد بريدگي ( كنگره ) است كه بريدگي وسطي ، نسبتاً بزرگتر مي باشد و سطح برگها به كرك پوشيده شده است ؛ و از گره سوم به بعد ، از ته دمبرگها معمولاً پيچكهايي توليد مي شود كه منشأ غير شاخه اي دارند ؛ اين پيچكها به ساقه ها كمك مي كنند تا بتوانند از قيم بالا بروند . ساقه در خيار از دو دسته آوندي 10 تايي تشكيل شده كه به طور منظم در كنار هم قرار گرفته اند ، دسته آوندي كوچكتر به طرف كنار ساقه و دسته هاي بزرگتر در قسمت مركز آن واقع شده اند .
2-4-1- ريشه(The root ) :
ريشه ها در خيار بسيار قوي هستند و ممكن است تا عمق 1 متري رشد كنند ، سيستم ريشه خيار تقريباً گسترده ولي نازك مي باشد كه ممكن است به صورت افقي در سطح وسيعي گسترش يابند و به طور مكرر توليد ريشه هاي انبوه در عمق 30 سانتي متري خاك بكنند . بعضي از ريشه هاي جانبي معمولاً به سمت پايين رشد مي كنند و يك سيستم جديدي از ريشه هاي عميق جانبي ، را توليد مي كنند كه تأثير بيشتري نسبت به ريشه هاي اصلي در جذب مواد دارند ؛ وقتي ريشه گياه در شرايط رطوبت كافي قرار گيرد ، ريشه هاي جانبي به آساني از هيپوكوتيل خارج شده و مثل بقيه اندامهاي گياه رشد مي كنند .
3-4-1- كل ( The Flower ) :
گونه هاي خيار جنسيت هاي مختلفي را نشان مي دهند . پيش از شرح جنسيت هاي مهم خيار گلخانه اي ، لازم است با اصطلاحات زير آشنا شويم :
1- گل كامل يا دو جنسي ، هرمافروديت (Perfect'bisexual' hermaphroditic
به گلي اطلاق مي شود كه داراي دو اندام نر ( پرچم ) و ماده ( مادگي ) باشد .
2- گل نر ( male  flower ) به گلي اطلاق مي شود كه فاقد مادگي است و فقط داراي پرچم است .
3- گل ماده  (female  flower ) به گلي اطلاق مي شود كه فاقد پرچم است و فقط داراي مادگي است .
4- گياه يك پايه (Monoecious Plant ) به گياهاني اطلاق مي شود كه گل نر و ماده را به صورت جدا از هم بر روي يك پايه توليد مي كنند .
5- گياهان دو پايه (Dioecious Plant )به آن دسته از گونه هاي گياهي اطلاق مي شود كه گل ماده را بر روي يك پايه و گل نر را بر روي يك پايه ديگر توليد مي كنند .
6- Andromonoecious  Plant به گياهاني گفته مي شود كه هم گل نر و هم گل كامل را توليد مي كنند .
7- Androeceious  Plant به گياهاني گفته مي شود كه فقط توليد گل نر مي كنند .
8- Gynoecious  Plant به گياهاني گفته مي شود كه فقط توليد گل ماده مي كنند .
9- Cynomonoceious  Plant به گياهاني اطلاق مي شود كه هم گل ماده و هم گل كامل توليد مي كنند .
10- Predominantly Female Plant به گياهاني گفته مي شود كه اغلب توليد گل ماده مي كنند ولي بعضي وقتها تعداد كمي گل نر هم توليد مي كنند .
11- Hermaphroditic  Plant گياهان هرمافروديت كه هر دو اندام نر و ماده را در داخل يك گل توليد مي كنند .
12- پارتنوكارپي ( Partheno  Carpy ) در اين گياهان ميوه ها بدون عمل گرده افشاني و لقاح به وجود مي آيند و فاقد بذر هستند .
معمولاً خيارها يك پايه (Monoecious ) هستند ؛ هر دو گل نر و ماده را در روي يك پايه ولي جدا از هم توليد مي كنند . عملكرد اين نوع خيار با دگر گرده افشاني افزايش مي يابد ؛ پس خيارهاي دانه دار يا مزرعه اي نيازمند گرده افشاني مي باشند . بهترين گرده افشاننده آنها زنبور عسل است ؛ براي هر 50000 بوته خيار قرار دادن يك كندوي زنبورعسل در مزرعه توصيه مي شود .
اما خيارهاي گلخانه اي انگليسي عموماً از نوع ژينوسيوس ( Gynoecious ) هستند كه فقط توليد گل ماده مي كنند . ميوه اين نوع خيار به صورت پارتنوكارپي توليد مي شود ، در نتيجه نيازي به گرده افشاني ندارند ، چنانچه گرده افشاني صورت گيرد بذر در داخل ميوه تشكيل مي شود و اين موضوع باعث كاهش كيفيت محصول شده و ميوه هاي گرد يا گلابي شكل توليد خواهد شد .
براي جلوگيري از ورود حشرات به گلخانه بايد از تورهاي مخصوص استفاده كرد .
هر عاملي كه در رشد خيار مؤثر است ؛ در جنسيت اين گياه هم نقش دارد ؛ مثل عوامل طبيعي ، بطوريكه بررسي بر روي خيارهاي يك پايه نشان مي دهد كه اين گياه در شرايط مطلوب مثل دماي بالاي 27 درجه سانتيگراد و طول روز بالاتر  از 14 ساعت ، هواي آفتابي ، تأمين زياد ازت و آب كافي گرايش به توليد گل نر دارد ولي در شرايطي كه عوامل رشد نامناسب است توليد گل ماده افزايش مي يابد . همچنين اغلب هيبريدهاي ماده به تنش هاي محيطي پاسخ مي دهند . اگر چه گياهان ژينوسيوس كه صد در صد گل ماده توليد مي كنند ؛ تحت تأثير شرايط محيطي قرار نمي گيرند ، ولي اسپري مواد  تنظيم كننده رشد بر روي اين گياهان اغلب جنسيت گلها را تحت تأثير قرار مي دهند . تعداد گل ماده در خيارها با بكار بردن اتفون در نسبت هاي توصيه شده افزايش مي يابد . بر اين اساس به كار بردن اين ماده به صورت اسپري مي تواند احتمال توليد گلهاي ماده را در گياهاني كه فقط توليد گل ماده مي كنند افزايش دهد .
همچنين مي توان توليد گلهاي نر در گياهان را حتي در گياهان ژينوسيوس افزايش داد . اين كار به وسيله اسپري كردن اسيد جبيرليك (  ) در شرايط خاص امكان پذير است . اين روش كاربرد زيادي در اصلاح نباتات دارد ، چون اين روش خود لقاحي را در والد ماده راحت مي كند و اصلاح گياه را تسهيل مي بخشد .
رنگ گلهاي نر و ماده در خيار پر رنگ است و هر گل داراي پنج گلبرگ مي باشد گلهاي نر هر كدام به وسيله يك ساقه لوله اي شكل محافظت مي شوند . عموماً گلهاي نر به صورت خوشه اي 3 تا 5 تايي در گره برگها توليد مي شوند . هر گل نر داراي 3 پرچم مي باشد كه دوتاي آن داراي دو بساك بوده و يكي فقط داراي يك بساك مي باشد . گلهاي ماده به صورت منفرد بر روي گره هاي ساقه اصلي و جانبي به وجود مي آيند در اين گلها پرچم ها لاغر و نازك هستند ؛ ولي مادگي بزرگ و توسعه يافته مي باشد . كلاله سه شاخه اي خامه و تخمدان سه حجره اي مي باشند . اين نوع گل به آساني به كمك تخمدان بزرگ آنها كه در قسمت پايين گل قرار دارد قابل تشخيص مي باشد .
در گل خيار يك حلقه اي از شهد دور خامه را فرا مي گيرد . ميوه هايي كه از يك تخمدان بزرگ بوجود مي آيند مي تواند از يك گل ماده و يا يك گل دو جنسي به وجود آيد .

4-4-1- ميوه (The  fruit  )
از نظر گياه شناسي ميوه خيار يك سته از نوع پپو (Pape ) است كه از نظر شكل گرد و بلند است . اندازه ميوه ، شكل و رنگ آن تابع شرايط كشت است ؛ در ميوه هاي نارس كلروفيل موجود در سلولها ، سبب سبزي ميوه مي شود ولي وقتي ميوه مي رسد رنگ آن به زرد مايل به سفيد تغيير مي كند . لايه خارجي ميوه ممكن است ؛ ضخيم و كركدار باشد . ميوه در خيار سه خانه اي با بافت نرم است كه بذرها در داخل آن به وجود مي آيد .
خيارهاي معمولي ( با دانه ) مقداري بذر توليد مي كنند ؛ در حاليكه خيارهاي انگليسي ( بدون دانه ) بذر توليد نمي كنند و يا بذرهاي بسيار ريزي به وجود مي آورند . خيارهاي معمولي كوتاه در حدود 25-15 سانتيمتر طول و از نظرشكل تقريباً استوانه اي شكل مي باشند . اين نوع خيار بسيار ضخيم بوده و پوست آن بسيار سبز و داراي لكه هاي سبز كم رنگ مي باشد . پوست اين نوع خيار تحت شرايط تنش تلخ مي شود .
ميوه خيارهاي بي دانه ( انگليسي ) بلندتر بوده و طول آن بين 50-25 سانتيمتر است و استوانه اي شكل مي باشد و از مشخصات بارز آن مي توان به قسمت باريك و نازك انتهاي آنها شاره كرد ؛ ميوه اين نوع خيار داراي پوست ضخيم و سبز رنگ است ولي تلخ نمي باشد و خوردن آن با پوست هيچ ضرري ندارد .
4-1- ارزش تغذيه اي خيار :
خيار از نظر داشتن انواع مختلف ويتامين ضعيف است ولي ويتامين A و C را بيشتر از ساير ويتامين ها دارد . به طور كلي در هر يكصد گرم خيار ، مواد زير موجود مي باشد :
آب 95 گرم    پروتئين 9/0 گرم    مواد چرب 1/0 گرم
هيدراتهاي كربن 5/2 گرم    خاكستر 5/0 گرم    فسفر 27 ميلي گرم
آهن 1/1 ميلي گرم    كلسيم 25 ميلي گرم    پتاسيم 160 ميلي گرم
ويتامين A 25 واحد    سديم 6 ميلي گرم    تيامين 03/0 ميلي گرم
ريبوفلاوين 04/0 ميلي گرم    نياسين 2/0 ميلي گرم    ويتامين C 11 ميلي گرم
بيشتر تركيبات غذايي خيار در پوست آن است .
تذكر : به علت وجود ويتامين A در پوست خيار ، با كندن پوست آن باعث كاهش بسيار زياد اين ويتامين در ميوه مي شويم ، علاوه بر اين با كندن پوست خيار از مقدار موادي همچون كلسيم ، فسفر و آهن نيز كاسته خواهد شد . اگر ميوه خيار از صبح تا عصر بر روي بوته آفتاب خورده باشد و شما قبل از غروب آفتاب آن را چيده و همان جا ميل نماييد داراي ويتامين  D مناسبي خواهد بود .
5-1- جوانه زني بذر خيار (Seed  germination )
خيار يك گياه دو لپه اي است ؛ بنابراين بذر آن شامل يك جنين و دو لپه بزرگ ( محل ذخيره مواد غذايي براي جنين ) مي باشد كه به وسيله پوشش بذر محصور شده اند . بذرها تقريباً بزرگ و پهن با قطري حدود يك سانتيمتر مي باشد ؛ يك گرم بذر خيار تقريباً 28 عدد بذر را شامل مي شود .
قوه ناميه بذر خيار تا چهار سال حفظ مي گردد ؛ ولي بعد از جوانه دار كردن بلافاصله بايد كشت شود ؛ امروزه با بكارگيري تكنولوژي پيشرفته در نگهداري بذر مي توان سالها قوه ناميه آن را حفظ كرد .
عمق كاشت مناسب براي بذر خيار 2-1 سانتيمتر است ، به خاطر شكل دانه ، اغلب در موقع كشت ، بذر به حالت كشيده بر روي زمين مي افتد و در شرايط مناسب ريشه آن پس از دو روز رشد كرده و از پوسته بذر خارج مي شود و به سمت پايين رشد مي كند . رشد ريشه سريع است و ممكن است بعد از سه روز به عمق 3 سانتيمتري نيز برسد . در اين زمان رشد اندام هوايي گياه آغاز مي شود و قسمت هاي كوچك افقي هيپوكوتيل به وجود مي آيد و رشد افقي مي كنند . پس از اين ، ريشه اوليه توليد ريشه هاي جانبي را آغاز كرده و هيپوكوتيل نيز به طرف سطح خاك رشد مي كند . لپه ها در پوشش بذر باقي مي مانند تا اينكه بالاخره آزاد شوند . باز هم هيپوكوتيل توسعه يافته و در حدود 6 روز محور اصلي كاملاً تشكيل و به شكل راست و عمود در مي آيد . اين نوع جوانه زني را اپي جنوس (epigeal ) مي گويند . بذر خيار در درجه 15 درجه سانتيگراد پس از 13 روز جوانه زده و جوانه ها از خاك خارج مي شود در صورتي كه رفان كاثت درجه حرارت هوا كمتر از 15 درجه سانتيگراد باشد بذرها سبز نخواهد شد ولي در درجه حرارت 20 درجه سانتيگراد پس از 6 روز و در 25 درجه سانتيگراد پس از 4 روز و در درجه حرارت 30 تا 35 درجه سانتيگراد پس از 3 روز جوانه ها از خاك خارج مي شوند . بهترين درجه حرارت كه موجب مي گردد در بوته هاي خيار فعاليت فوق العاده از خود نشان دهند درجه حرارت 25 تا 30 درجه سانتيگراد مي باشد .
5-1- تلخ شدن خيار  :
در خيار گلخانه اي هم مانند خيار معمولي گاهي مواد آلكالوئيدي تلخ به نام كوكوربيتاسين  C ( كوكومرين ) بوجود مي آيد . اين ماده داراي انواع مختلفي است و به شكل « مونوگليكوزيد » و « آگليكون » در گياه يافت مي شود و باعث تلخي آن مي شود كه گاهي در قسمتي از خيار و پاره اي اوقات در تمام ميوه و حتي ريشه ديده مي شود ( خاصيت تلخ شدن ارثي بوده كه از انواع وحشي خيار به ارث رسيده است ) برگ و ساقه تهي از اين ماده است . تجربه نشان داده است كه تغييرات ناگهاني درجه حرارت و رطوبت نيز نقش مؤثري در تلخ شدن خيار دارند ، مثلاً در بسياري از موارد ديده شده است كه خيارهاي بسيار كوچك نيز تلخ مي باشد كه علت آن را آبياري نامنظم مي دانند . در عين حال اگر به زمين يكبار آب دهند و آن را كاملاً خيس نمايند و سپس به مدت 15-10 روز ، به آن آب ندهند وزمين خشك شود وسله ببندد ، تلخي محسوسي در خيار ظاهر مي شود و همچنين اگر توليد محصول در سرما ( كمتر از دماي مطلوب براي خيار ) صورت پذيرد احتمالاً با پديده تلخي مواجه خواهيم شد .
عدم توجه به نوع كود ، بي دقتي در مقدار مصرف كود شيميايي و جمع آوري محصول خيار در وسط روز و مواردي مشابه آن نيز موجب تلخي خيار مي گردد (5).
بايد توجه داشت كه تلخي خيار ، بيشتر در ته آن متمركز است و هيچگاه به وسط خيار كه دانه قرار دارد نمي رسد و چنانچه از خيار تلخ ، پوست ضخيم گرفته شود تلخي آن زايل مي گردد . اما به طور كلي بعضي از ارقام خيار نيز محصول تلخ توليد مي كنند كه بايد از كشت آنها خود داري نمود .
در نهايت مي توان علل تلخي در خيار را به صورت مختصر در موارد زير خلاصه نمود :
1- تغييرات ناگهاني درجه حرارت گلخانه
2- زيادي رطوبت خاك
3- هرس شديد و يكباره بوته
4- آبياري نامنظم و غير منقطع و ناكافي در اثناء دوره رشد
5- استفاده نامناسب و بي رويه از كود و سم
6- بكارگيري ارقام نامطلوب .
در آفريقاي جنوبي و استراليا از آن به عنوان دارو در معالجه بعضي از بيماريها استفاده مي كنند . گاهي اين ماده موجب مسموميت مي شود .
6-1- اصلاح خيار
خيار گياهي است دگر گرده افشان و همچنين پارتنوكارپ ( توليد ميوه بدون بذر و بدون گرده افشاني و لقاح ) بكرزايي در اصلاح و پرورش خيار از اهميت اقتصادي بالايي برخوردار است ؛ ولي فرايند گرده افشاني مصنوعي براي توليد محصول صادراتي دشوار و پرهزينه است .
خيار هاي هيبريدي نسبت به والدين خود 40 تا20 درصد در سال افزايش محصول را نشان مي دهند . امروزه شركتهاي بزرگ جهاني وجود دارند كه بذرهاي نسل اول ( ) را براي پرورش دهندگان توليد مي كنند . اين بذرها از قدرت رشد بالايي برخوردارند به نحوي كه به طور مداوم نياز به هرس دارند ؛ اين هيبيريدها تقريباً جديد هستند و همه اين ارقام جديد ژينوسيوس مي باشند ( فقط توليد گلهاي ماده مي كنند ) . اين خيارها از بين ارقام پر محصول با قدرت رشد متوسط انتخاب شده اند .
گياهان خانواده كدوئيان كه در داخل يك گونه قرار دارند مي توانند با هم دگر گرده افشاني كنند . هر چند گاهي ديده شده گياهاني كه درداخل گونه هاي مختلف يك جنس هستند نيز با هم دگر گرده افشاني مي كنند .
بايد توجه داشت كه خيار نمي تواند با كدو تنبل ، كدو قلياني و ديگر كدوها و هندوانه لقاح انجام دهد ، چون اينها با خيار از يك جنس نيستند و هيچكدام با گرده هم تلقيح نمي شوند ؛ مگر بعضي از خربزه ها كه متعلق به همان جنس بوده ولي گونه هاي آنها متفاوت است . (29)
1-6-1- اهداف اصلاحي :
هدف اصلي به نژادي در خيار مقاومت به بيماريها و آفات ، كيفيت و عملكرد ميوه است . از هدفهاي به نژادي ديگر مي توان پارتنوكارپي ، ثابت بودن گلهاي ماده ، جوانه زدن و تشكيل ميوه در شرايط نامساعد حرارتي را نام برد .  
1- عملكرد : عملكرد ، صفت پيچيده اي است و تحت تأثير مقاومت به بيماري ، تظاهر جنسيت ، روشهاي كاشت و ساير عوامل طبيعي و ژنتيكي قرار مي گيرد . شاخص عملكرد ممكن است با عواملي نظير كيفيت و اندازه ميوه تعيين شود . اندازه ميوه و قيمت آن در بازار با توجه به فصل سال تعيين مي گردد . دوره برداشت خيار در گلخانه كه از ماه اسفند تا انتهاي آبان سال بعد و هر هفته دوبار صورت مي گيرد . در شرايط عادي كمترين عملكرد در شروع و انتهاي دوره برداشت مي باشد و بيشترين عملكرد در اواسط فصل يعني ماه هاي خرداد و تير به دست مي آيد . در نتيجه قيمت خيار در اين ماهها سقوط مي كند بنابراين نه تنها ميزان كل محصول ، بلكه مقدار آن در زمانهاي مختلف ، در طول دوره برداشت در كشت خيار گلخانه اي حائز اهميت است .
2- پارتنوكارپي : تقريباً تمامي خيارهاي كشت شده در گلخانه كه به مصرف تازه خوري مي رسند پارتنوكارپ هستند . هر چند ارقام كنسروي پارتنوكارپ هم در بازار وجود دارد . بوته هاي خياري كه به صورت پارتنوكارپ محصول توليد مي كنند ، خيارهاي آنها پيش رس تر و بارآوري در آنها منظم تر است .
پارتنوكارپي بايد در ارقامي كه فقط توليد گل ماده مي كنند صورت گيرد ، چون در ارقامي كه به صورت ژنتيكي پارتنوكارپ هستند ، ميوه هاي كه بر اثر لقاح ايجاد مي گردد ، بدشكل مي شوند و از نظر اقتصادي بي ارزش بوده و سبب ايجاد خسارت در عملكرد محصول مي شود اين امكان هم وجود دارد كه بتوان تشكيل ميوه به طريق پارتنوكارپي را به صورت مصنوعي و از طريق تيمار با مورفاكتيل ايجاد نمود .
3- ظهور جنسيت ماده : مهمترين هدف در بسياري از برنامه هاي به نژادي توليد ارقامي با گلهاي عمدتاً يا تماماً ماده است كه در تظاهر جنسيت خود ثابت و پايدار باشند . اين هدف به بهترين وجه با اصلاح دورگه هاي   ماده با استفاده از يك لاين ماده به عنوان والد بذري عملي مي شود .
4- جوانه زدن ، رشد و ميوه دهي در شرايط دماي نامساعد :
در توليد خيار گلخانه اي در اكثر نقاط ، هزينه سوخت يك سوم كل هزينه ها را تشكيل مي دهد . اگر حرارت گلخانه به 20 درجه سانتيگراد در روز و 15 درجه سانتيگراد در شب كاهش يابد ؛ حدود 5 درجه دما كمتر از حد مطلوب است . اين خود مي تواند بين 30 تا 40 درصد هزينه سوخت را كاهش دهد . خيارهاي تازه خوري كه براي توليد محصول اول يا آخر فصل در بسياري از نقاط جهان كشت مي شوند ؛ غالباً از نوع بت آلفا است كه در طول ماههاي زمستان در گلخانه هاي بدون سيستم گرمايي كشت مي شوند . از آنجا كه حرارت ملايم زمستاني كاملاً  مطلوب نيست ؛ ارقام بكار رفته بايد بتووانند در دماي كمتر از حد كطلوب رشد كرده و ميوه بدهند . بنابراين هدف بسياري از برنامه هاي به نژادي خيار تازه خوري ، اصلاح ارقامي است كه در شرايط حرارت و نور كم بتواند سبز شده و ميوه بدهد (10) .انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه