انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

انجام پایان نامه ارشد|پایان نامه پزشکی -ترس
   
1-1-1-تعریف ترس:
جانوران بدون وجود ترس قادر به حفظ امنیت خود نیستند. اضطراب یک علامت هشدار دهنده است، خبر از خطری قریب الوقوع می دهد و موجود را برای مقابله با تهدید آماده می کند. ترس نیز که علامت هشدار دهنده مشابهی است که با اضطراب با خصوصیات زیر تفکیک می شود: ترس واکنش به تهدیدی معلوم، خارجی، قطعی و از نظرمنشاء بدون تعارض است. اضطراب واکنش در مقابل خطری نامعلوم، درونی، مبهم و از نظر منشاء همراه با تعارض است. به وضوح ترس نیز ممکن است به موضوعی نا خودآگاه، سر کوب شده و درونی مربوط باشد که به شیء در دنیای خارج انتقال یافته است.
ترس بعنوان یکی از رفتارهای تدافعی است که در حیات موجودات زنده و اجتناب آنها از خطر موثر است. بروز رفتار ترس در جانوران شامل واکنشهای اتونومیکی نورواندوکرینی و رفتاری است و در واقع یک پاسخ روانی فیزیولوژیکی به یک خطر حاد است.
مباحث عمده ای در ترس مطرح است ترس ناخودآگاه یا فطری که ترسی است که به ارث برده می¬شود مثل ترس از صدای بلند یا محرک های دردناک و محرکی که آغاز کننده ترس است به عنوان محرک غیر شرطی نامیده می¬شود.
دو نوع ترس وجود دارد:
1-ترس شرطی شده(ترس کلاسیک) یکسری از محرک های کلاسیک با محرک غیر شرطی جفت شده در این نوع ترس محیط، مورد را کنترل می¬کند.
2-ترس بیزاری: با استفاده از ابزارهای شرطی کننده که پاسخ ها جفت شده با محرک های غیر شرطی مثل لامسه و درد و پاسخ بیزاری تحت تاثیر محرک غیر شرطی است. در ترس بیزاری مورد است که محیط را کنترل می کند.
1-1-2-تاریخچه ترس :
مترجمین اولیه آثار فروید، کلمه Angs آلمانی را که به معنی ترس است، به عنوان اضطراب ترجمه کردند. فروید خود معمولا این تفکیک را که اضطراب با  موضوعی سرکوب شده و ناخودآگاه در حالی که ترس با موضوعی معلوم و خارجی مربوط است، نادیده گرفته است.
داروین عقیده داشت که کلمه ترس از آنچه ناگهانی و خطرناک است مشتق شده است، اساسا به عنوان یک علامت هشدار دهنده، اضطراب را می¬توان یک هیجانی نظیر ترس شمرد(95).
دانشمندانی چونneielson   Brestrap , در سال1985 پیشنهاد کردند که در پدیده رفتاری ترس واضطراب یک نوروترانسمیتر و یا یک ناحیه از مغز در گیر نیستند بلکه چند قسمت از مغز و چند نوروترانسمیتر درگیر می باشند.


1-1-3-نواحی مغزی درگیر در فرایند ترس:
1-1-3-1-سیستم لیمبیک(Limbic system)
 واژه لیمبیک Limbic به معنی مرز یا حاشیه است. در ابتدا واژه لیمبیک برای توصیف تشکیلات
حاشیه ای در اطراف نواحی قاعده ای نیمکره های مغزی به کار می رفت، اما به تدریج که ما اطلاعات بیشتری در مورد اعمال سیستم لیمبیک فرا گرفته ایم واژه لیمبیک گسترش یافته و به معنی تمام مدارهای نورونی است که در رفتار هیجانی و احساسی و اعمال هدف دار را کنترل می¬کند. سیستم لیمبیک به عنوان منطقه مهیج مغز پذیرفته شده است.
سیستم لیمبیک یک مدار بندی نورونی مرکب است که رفتار هیجانی و نیروهای انگیزشی را کنترل می¬کند.این سیستم شامل نورونهای Cortical, Subcortical بوده و سه قسمت مهم آن شامل آمیگدال، سپتوم و هیپوکامپ است که اطلاعات آورانی را کامل کرده و بر عملکرد سیستم اتونوم، اندوکرین و حسی تاثیر می گذارد.
گروه زیر قشری هیپوتالاموس، سپتوم، ناحیه ورای بویایی(Paraolfactory) ، اپی تالاموس، هسته قدامی تالاموس، بخشهایی از هسته های قاعده ای، هیپوکامپ و آمیگدال است. قشر لیمبیک که پیرامون ساختمانهای زیر قشری را فرا گرفته متشکل از قشر اربیتوفرونتال، شکنج زیر پینه ای، شکنج سینگولیت و شکنج پاراهیپوکامپ می باشد.هیپوتالاموس مهمترین منبع خروجی در میان ساختمانهای زیر قشری است. بخش عمده ای از سسیتم لیمبیک هیپوتالاموس با ساختارهای وابسته به آن است. این نواحی علاوه بر نقشی که در کنترل رفتار دارند، بسیاری از شرایط داخلی بدن از قبیل دمای بدن، اسمولالیته مایعات بدن، میل به خوردن و آشامیدن و وزن بدن را کنترل می¬کنند. این اعمال روی هم موسوم به اعمال نباتی مغز بوده و کنترل آنها ارتباط نزدیکی با رفتار دارد.
از لحاظ فیلوژنی و جنین شناسی هیپوکامپ، سپتوم، آمیگدال و هیپوتالاموس به هم نزدیک هستند و مسیر بین آنها مستقیم است. هنگامیکه مغز جلویی در حال گسترش است دستگاه لیمبیک همراه با فیبرهایش شکل می گیرد. به طور کلی سیستم لیمبیک شبیه حرف C بوده و آمیگدال در عمق قسمت گیجگاهی و متصل به قسمت انتهایی پارارهیپوکامپ در انتهای حرف C می¬باشد.

شکل1-1-3-1-1- نواحی مغزی درگیر در فرایند ترس و اضطراب

1-1-3-2-هیپوتالاموس(Hypothalamus) : یک قرار گاه عمده کنترل برای سیستم لیمبیک
هیپوتالاموس با وجود جثهء بسیار کوچکش که فقط چند سانتیمتر مکعب است دارای راهایذ ارتباطی دو طرفه با کلیه سطوح سیستم لیمبیک است. هیپوتالاموس و تشکیلاتی که اتحاد نزدیکی با آن دارند به نوبهء خود سیگنالهای خارجی را در سه جهت صادر می¬کنند:(1) در جهت رو به پایین به تنه مغزی به طور عمده به داخل نواحی مشبک مزانسفال، پل مغزی و بصل النخاع و سپس از این نواحی به داخل اعصاب محیطی سیستم عصبی خودمختار، (2) در جهت رو به بالا به سوی مناطق بالاتر متعددی از دیانسفال و نیمکره های مغزی بویژه تالاموس قدامی و قشر لیمبیک و (3) به انفاندیبولوم هیپوتالاموس برای کنترل کلی یا نسبی قسمت اعظم اعمال ترشحی غدهء هیپوفیز خلفی و غدهء هیپ.فیز قدامی. به این ترتیب هیپوتالاموس که نمودار کمتر از یک درصد توده مغز است یکی از مهمترین مسیرهای کنترلی سیستم لیمبیک به شمار می رود. هیپوتالاموس قسمت اعظم اعمال نباتی و آندوکرینی بدن و نیز جنبه های متعددی از رفتار هیجانی را کنترل می¬کند.
قسمتی از تنظیم لیمبیکی رفتار و هوموستازی به عهده هیپوتالاموس می¬باشد. هسته های هیپوتالاموس به طور مستقیم سیستم نورواندوکرینی را که با هیپوفیز در ارتباط است، تنظیم می¬کند، همچنین این هسته ها با ساقه مغز به منظور کنترل عملکرد سیستم (قلبی-عروقی)، تنفسی و تنظیم دما ارتباط دارد. به این علت هیپوتالاموس به عنوان ((گانگلیون مغزی)) سیستم CNS مطرح است. هیپوتالاموس در قسمت پایه ای مغز در عقب هیپوفیز قرار داشته و از نظر مورفولوژیکی و عملکردی دارای چهار منطقه است.
1-Lateral zone  2-Periventricular zone 3- Posterior zone 4- Medial zone
قسمت جانبی شامل منطقه جانبی هیپوتالاموس و Preoptic جانبی است. تحریک منطقه جانبی ایجاد رفتار خشم را می نماید که در اثر فعالیت سمپاتیکی بوده و علائم آن افزایش فشار خون، عرق کردن، اتساع مردمک می باشد و قسمت Preoptic در ترس و اضطراب نقش دارد.
قسمت Periventricula از هیپوتالاموس میانی پیام دریافت کرده و به هیپوفیز می فرستد که هورمونهای مختلفی را برای سازگاری حیوان با محیط ترشح می نماید. تحریک این منطقه موجب پاسخ های ترس می-شود. هیپوتالاموس میانی بین جانبی و Periventricular قرار گرفته و در تنظیم حرارت، تمایز جنسی و تثبیت میزان مواد خون دخیل است. در نتیجه منطقه پسین آن با هسته های اتونوم ساقه مغز در ارتباط بوده و در تنظیم قلبی-عروقی، تنفس و حرارت بدن نقش دارد(72).
حالات تحریکاتی در هیپوتالاموس با آزادسازی هورمونهای پپتیدی آغاز می¬شود و هورمونهای پپتیدی توسط دسته ای از فیبر عا آزاد می شوند که از طریق آزاد سازی آمینها اطلاعات پاداش را نیز منتقل می¬کند مطالعات بعدی با استفاده از تکنییک های ثبت سلولی نشان داد که نورونهای خاصی در هیپوتالاموس جانبی به طور مجزا به محرک های پاداش و تنفرآمیز پاسخ می¬دهند(109).
و این تئوری پیشنهاد می کند که میانجیگری تحریکات و ارزش مشخص آنها(پاداش) توسط سیستم ها و مسیرهای نورونی یکسانی انجام  میشود. یکی پاسخ های تحریکی را میانجیگری می کند (هورمونهای پپتیدی) و دیگری این پاسخ ها را تنظیم می کند(59).
1-1-3-3-سپتوم (Septum)
در دیواره میانی بطنهای جانبی کل قرار گرفته و با مناطق مختلف کورتکس و لیمبیک مثل هیپوکامپ، پاراهیپوکامپ، هیپوتالاموس، آمیگدال، Basal ganglia ارتباط دارد. تحریک الکتریکی سپتوم در گربه و پریماتها به علت ارتباط با هیپوتالاموس در عملکرد اتونوم اثر مهاری(کاهش سرعت ضربان قلب و تنفس)ایجاد می کند. تخریب سپتوم در رتها خشم سپتالی ایجاد می کند که در آن افزایش هیجان و افزایش فعالیت در مقابل محرک حسی دیده می¬شود و حیواناتی که دچار تخریب سپتوم هستند تهاجمی می باشند. اگرچه سپتوم با هیپوکامپ ارتباط دارد اما در همه عملکردهای هیپوکامپ  شرکت ندارد.به عنوان مثال تغیرات اتونوم و مشخصات خشم در حیوانات با نقص سپتوم توسط هیپوکامپ ایجاد نمی شود، ولی تخریب هردو باعث کاهش یادگیری می شود.قسمت میانی سپتوم دارای نورونهای کولینرژیک می باشد که به مناطق مختلف کورتکس، Cingulate ، هیپوکامپ Project  دارد. ضمنا از سپتوم نورونهای گابائرژیک به هیپوکامپ می رسند که باعث مهار آن می¬گردد.هسته های جانبی سپتوم دارای نورونهای گابائرژیک می باشند. ضمنا آورانهای دوپامینرژیک، گلوتامرژیک و گابائرژیک نیز وارد این منطقه شده و با نورونهای گابائرژیک آن سیناپس حاصل می¬نمایند(86).
مشاهدات فیزیولوژیکی نشان می دهندکه ارتباط عملکردی بین آمینو اسیدهای تحریکی و گابا در سپتوم جانبی وجود دارد(20). مطالعات مورفولوژیکی نیز این را تائید می نماید بطوریکه فیبرهای گلوتامرژیک هیپوکامپ با نورونهای گابائرژیک این منطقه سیناپس دارند(96). تداخل عمل بین گلوتامات و دوپامین در نورونهای سپتوم جانبی توسط دوپامین متوقف می شود (87).
تعداد زیادی از مطالعات حاکی از آن است که سپتوم و آمیگدال در تنظیم ترس و اضطراب نقش دارند(33). به علت انکه هسته های سپتوم میانی و جانبی از لحاظ ارتباطات و آرشیتکت سلولی و نوروشیمیایی با هم اختلاف دارند(11). عجیب نیست که تخریب هر یک از این قسمتها اثرات رفتاری مختلف را داشته باشد. ولی این سوال برانگیز است که تخریب سمت جانبی یا میانی در مدلهای حیوانی مختلف اضطراب از لحاظ رفتاری با هم فرق داشته باشد. در تستPlus-maze تخریب این قسمتها اثر ضد اضطرابی را دارد ولی در تست Coflict (تعارضی) اثر اضطرابی را دارد(102). تستPlus-maze ترس را در حیوانات غیر شرطی اندازه گیری می کند. این حدس زده می¬شود که تخریب سپتوم باعث مهار ترس غیر شرطی می شود. تخریب سپتوم در تست های شرطی مثل Coflict اثر اضطراب آوری را نشان میدهد(102). تخریب سپتوم همانند داروهای ضد اضطراب عمل می¬نماید و بسیار انتخابی و اختصاصی است. تخریب قسمت عقبی(Posterior) باعث افزایش فعالیت در بازوی بازPlus-maze می گردد.
به نظر می رسد که این تخریب دراثر تخریب جسم سلولی نورونهای واقع در سپتوم انجام می¬گیرد زیرا این حالت در اثر تخریب های ایجاد شده توسط سموم که فقط جسم سلولی نورون ها را از بین می¬برد، نیز دیده می شود(122). به نظر می رسد که قسمتهای میانی و جانبی سپتوم نقشهای مختلفی را در کنترل اضطراب دارند و منطقه جانبی باعث مهار اضطراب و منطقه میانی باعث ایجاد اضطراب می¬گردد. زیرا تخریب قسمت جانبی باعث افزایش اضطراب می شود در حالیکه تخریب قسمت میانی باعث کاهش آن میگردد. تزریق میدازولام(از بنزودیازپینها) به سپتوم جانبی در تست Plus-maze ایجاد اث ضد اضطرابی می کند، در حالیکه تزریق این دارو به سپتوم میانی این اثر را ندارد. این نتیجه مهم برعکس اثرات ضد اضطرابی تخریب سپتوم میانی است و احتمالا این اثرات ضد اضطرابی در اثر تخریب فیبر های عبوری این منطقه بوده نه تخریب جسم سلولی نورونهای موجود در هسته های آن(102). در تایید این نظر به داده هایی اشاره می شود که نشان می دهند بیشترینProjection هایی که از سپتوم جانبی منشاء میگیرند از سپتوم میانی گذشته و به هیپوتالاموس می روند. اخیرا دیده شده است که تخریب هیپوتالاموس ایجاد اثر ضد اضطرابی را در تست Plus-maze و همچنین در تستConflict می نماید.
ضمنا داده هایی وجود دارند که نشان می دهند مسیر مستقیم مستقلی هیپوتالاموس را به سپتوم میانی و یا سپتوم جانبی وصل می کند(44). این ارتباطات می¬تواند نشانگر اثرات ضد اضطرابی تخریب هیپوتالاموس باشد و این نظر را تقویت کند که سپتوم میانی و جانبی هردو در تنظیم اضطراب نقش مستقلی دارند. (102). ضمنا محققین نیز اعلام کرده اند که تخریب سپتوم باعث کاهش اجتناب ورود به بازوی باز درPlus-maze می شود.
1-1-3-4-آمیگدال(Amygdala)
آمیگدال مجموعه ای از هسته های متعدد کوچک است که بلافاصله در زیر قشر قطب میانی داخلی هرلوب گیجگاهی قرار گرفته و ارتباطات دو جهتهء فراوانی با هیپوتالاموس و نیز سایر نواحی سیستم لیمبیک دارد. آمیگدال در حیوانات پست تا حدود زیادی با استیمولوسهای بویایی و روابط متقابل آنها با مغز لیمبیک سروکار دارد. در انسان بخش دیگری از آمیگدال به نام هسته های قاعده ای-جانبی تکامل بیشتری از قسمت بویایی پیدا کرده و نقش بسیار مهمی در بسیاری از فعالیت های رفتاری که عموما ارتباطی با استیمولوسهای بویایی ندارند بازی می کند.
آمیگدال شامل دو قسمت است قسمتCorticomedial  که خودش شامل دو قسمتCorticalis, medialis است و قسمت basolateral که این هم به دو قسمت lateralis  و basalis تقسیم می شود. آمیگدال سیگنالهای نورونی را از کلیه قسمتهای قشر لیمبیک و نیز از نئوکورتکس لوبهای گیجگاهی، پس سری و آهیانه ای اما به ویژه از نواحی ارتباطی شنوایی و بینایی دریافت می کند. به علت این ارتباطات متعدد، آمیگدال " پنجره ای"  خوانده شده که از میان آن سیستم لیمبیک موقعیت شخص را در جهان نظاره می کند. آمیگدال به نوبه خود سیگنال ها را (1) مجددا به همان نواحی قشری (2) به داخل هیپوکامپ (3) به داخل سپتوم (4) به داخل تالاموس (5) به ویژه به داخل هیپوتالاموس ارسال می کند(72).
1-1-3- 5 اثرات تحریک آمیگدال:
به طور عموم تحریک در آمیگدال میتواند موجب بروز تقریبا کلیه همان اثرات ناشی از تحریک هیپوتالاموس به اضافه چند اثر دیگر شود. اثراتی که از آمیگدالها شروع می شوند و سپس از طریق هیپوتالاموس به انجام می رسند عبارنند از: (1) افزایش یا کاهش در فشار شریانی (2) افزایش یا کاهش در تعداد ضربان قلب (3) افزایش یا کاهش در حرکات وترشح لوله گوارش (4) گشادشدن مردمک یا به ندرت تنگ شدن آن (5) سیخ شدن موها (6) ترشح هورمونهای مختلف هیپوفیز قدامی و به ویژه گونادوتروپینها و هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک.
 به غیر از این اثرات که از طریق هیپوتالاموس به انجام می رسند تحریک آمیگدال می تواند موجب بروز انواع مختلفی از حرکات غیر ارادی شود که عبارتند از : (1) حرکات تونیک از قبیل بلند کردن سر یا خم کردن بدن (2) حرکات دایره ای (3) ندرتا حرکات ریتمیک کلونیک (4) انواع مختلف حرکات مربوط به بویایی و خوردن از قبیل لیس زدن، جویدن و بلع
علاوه بر آن تحریک بعضی از هسته های آمیگدال می تواند موجب بروز یک طرح غیظ، فرار، تنبیه و ترس شود. تحریک سایر هسته ها میتواند موجب بروز واکنش های پاداش و شادی شود.
تحریک آمیگدال در خرگوش و گربه پاسخهای اتونومی ترس را ایجاد می کند. هنگامیکه بخشهای قدامی هر دو لوب گیجگاهی در میمون منهدم می شوند این عمل نه فقط قشر گیج گاهی بلکه آمیگدال را که در عمق این قسمتهای لوب گیجگاهی قرار گرفته اند نیز حذف می کند. این امر موجب بروز مجموعه از تغییرات رفتاری موسوم به سندروم کلوور- بیوسی Kluver-Bucy می شود که توسط حیوان این علائم نشان داده می شود که (1) از هیچ چیز نمی ترسد (2) کنجکاوی فوق العاده ای در مورد همه چیز دارد (3) به سرعت فراموش میکند (4) تمایل دارد که هر چیزی را در دهانش بگذارد و گاهی حتی سعی می کند اشیاء جامد را بخورد
در حالیکه تخریب آمیگدال باعث کاهش یا از بین رفتن ترس در بیشتر مدلهای حیوانی میگردد(66 و 82).
در انسان تحریک الکتریکی آمیگدال حساسیت به ترس و اضطراب ایجاد می کند و پاسخهای اتونومی  نشانگر ترس مثل افزایش ضربان قلب، سفتی عضلات و افزایش فشار خون دیده می شود(62).
تخریب هسته های مرکزی آمیگدال باعث افزایش معنی دار در تحمل تنبیه می¬شود و همچنین Grishkat و همکاران در سال 1989 گزارش کردند که تخریب هسته های مرکزی جانبی و میانی آمیگدال در تستConflict موجب افزایش تحمل رت ها می شود.این تخریب ضمنا باعث کاهش رفلکس(Startle) یکه خوردن می شود (83).
این یافته ها این حدس را بوجود می آورد که هسته های مرکزی آمیگدال نقش مهمی در رفتار ترس به عهده دارند. تحریک آمیگدال ممکن است منجر به تولید زخم معده شود که نتیجه ترس مزمن است(81) و همچنین باعث تغیرات تنفسی مخصوصا اختلالات هراسی(Panic disorder) شده(12) و تحریک هسته های مرکزی آن موجب توقف حرکات عادی میگردد که یکی از نشانه های آنFreezing (بی¬حرکتی مطلق) می باشد. همچنین با مطالعه بر روی بیمارانی که آمیگدال آنها در اثر رسوب کلسیم در هر دو نیمکره تخریب شده بود نشان داد که این بیماران قادر به نشان دادن ترس در چهره خود نیستند.
یافته های تحقیقات در مورد ترس شرطی در حیوانات آزمایشگاهی نقش مهمی برای آمیگدال قائل است و در حقیقت آمیگدال فیبرهایی را به هیپوتالاموس و ساقه مغز می فرستد که تنظیم بیان اتونومی ترس مثل افزایش ضربان قلب و عرق کردن را موجب می شود. تحریک الکتریکی آمیگدال باعث افزایش میزان کورتیکوسترون پلاسما می گردد که احتمالا نتیجه اثر آمیگدال بر محور HPA است. این اثرات تحریکی از طریق منطقهPreoptic میانی,bed nucleus, Striaterminalis (BNST) می¬باشد که از آمیگدال ورودی دریافت می کنند و فیبر های خود را به هسته های Paraventricular هیپوتالاموس ارسال می کنند (46). همچنین در اثر تخریب دو طرفه  Striaterminalis و منطقهPreoptic میانی و BNST  میزان کورتیکوسترون کاهش می یابد.
تحقیقات نشان داده اند که آمیگدال یک قسمت مهم در سیستم عصبی ترس شرطی شده بوده و هیپوکامپ برای ایجاد ترس الزامی نیست و در واقع نقش رله کننده و تقویتی مهمی را در ترس شرطی برای آمیگدال بازی می کند(120).
بنابراین تحریک الکتریکی هسته های مرکزی سرعت قلب را افزایش میدهد و فشار خون را بالا می¬برد، دفع ادرار، افزایش تنفس، افزایش بیداری، افزایش وحشت، freezing و پاسخ های کورتیکواستروئیدی را در پی دارد.همچنین در آزمایشی محققان کورتکس شنوایی را تخریب کردند که این تخریب تاثیری بر روی شرطی کردن ترس موش صحرایی نداشت، در آن هنگام آسیب ها در تالاموس شنوایی و مغز میانی صورت گرفت و شرطی کردن موش را به طور کامل حذف کرد. این نتایج پیشنهاد می کند که همان یکبار محرک صدا در تالاموس شنوایی و مغز میانی پردازش می شود و به سمت نواحی دیگر از کورتکس شنوایی حرکت می کند. در نتیجه محققان کشف کردنند که تنها آسیب هدایت به سمت آمیگدال روی شرطی کردن ترس تاثیر دارد. و محققان بیشتر روی اتصالات بین هسته های آمیگدال متمرکز شدند.محققان فهمیدند که هسته های مرکزی به طور مستقیم به تالاموس شنوایی اتصال ندارند، در حقیقت هسته های جانبی هستند که اطلاعات گیرنده ها را از تالاموس شنوایی در یافت می کنند و این سیگنالها را بهBasolateral  و Basomedial میفرستند که اینها هستند که با هسته های مرکزی ارتباط برقرار میکنند. این هسته های مرکزی هستند که پاسخ های فیزیولوژیکی را باعث می شوند.
آزمایش دیگری نتیجه مشابهی را در پی داشت در این آزمایش برای ایجاد آسیب در هسته های جانبی و جانبی قاعده ای از تزریق N متیل-D آسپارتات استفاده شد. که در نتیجه این آزمایشات معلوم شد که هسته های جانبی و جانبی قاعده ای هر دو اطلاعات را به هسته های مرکزی تقویت می کنند. همچنین کشف شده بود که آسیب های بخش های جلویی از هسته های جانبی قاعده ای لول وحشت¬زدگی را افزایش می دهد.بنابراین هسته های آمیگدال جانبی و جانبی قاعده ای برای تجلی پتانسیل ترس و وحشت زدگی لازم و هسته های قاعده ای جانبی نیز وحشت زدگی را بوسیله یک سری از شوک ها افزایش می دهد. همچنین به نظر می رسد که آمیگدال یک ناحیه آگاهی رفتاری است که در یک سطح نیمه خودآگاه عمل می کند. همچنین به نظر می رسد که آمیگدال وضع و مقام کنونی شخص را هم در رابطه با محیط اطراف و هم در رابطه با افکارش به داخل سیستم لیمبیک تصویر می کند. براساس این اطلاعات، معتقدند که آمیگدال پاسخ رفتاری شخص را برای هر موقعیتی مناسب می¬سازد.
1-1-3-6-  ناحیه خاکستری دور قنات سیلویوس( PAG):
یکی دیگر از ساختارهای اصلی که در طی جریان ترس درگیر است ماده خاکستری دور قنات سیلویوس است. PAG ساختار بزرگی است که در مغز میانی واقع شده که عبارت است از هسته های متوسط تا کوچک اطراف کانال سیلویوس و به کانالهای مغزی معروفند.
PAG به چهار ستون عمودی اصلی تقسیم می شود:
1-پشتی-میانی 2- پشتی-جانبی 3- جانبی 4- بطنی- جانبی
نقشPAG در دفاع فعال گربه و رفتار حمله آن ثابت شده است از قبیل: انقباض گوشها، خارج کردن دندانها، طاق کردن پشت، گشاد شدن مردمک، غرش کردن، سیخ شدن موها، در آوردن چنگالها، ادرار کردن و واکنشهای قلبی-عروقی سمپاتیکی
محققان نشان دادند که نیمه شکمی PAG در رفتار حمله آرام و ستونهای بطنی-جانبی و جانبی در دفاع فعال نقش دارند.تزریق آمینواسید های محرک به درون ستون جانبیPAG واکنش های آناتومیکی و بدنی را افزایش می دهد که این واکنش ها شامل افزایش فشار خون، بالا رفتن ضربان قلب و غیره .
در صورتیکه تحریک ستون بطنی-جانبی PAG بوسیله آمینواسیدهای محرک، فعالیت بدنی و آناتومیکی را کاهش می دهد.که شامل افت ضربان قلب و فشار خون. بنابراین به نظر می رسد که این دو ستون مخالف هم اثر می کنند(72).
1-1-3-7-اتصالات بین آمیگدال و PAG:
در آزمایشی از لوسیون تریتیوم لیبل شده استفاده شد که به درون آمیگدال تزریق شد واثرات PAG بررسی رشد. وقتی رت ها در معرض این ماده و برای حدود 15 دقیقه در جای پر پیچ و خم قرار گرفتند، حیوان دچار اضطراب و تشویش می شود.
هسته های مرکزی آمیگدال با ناحیه ای از PAGدر ارتباط هستند و در تحریک آمیگدالوئید تاثیر می¬گذارند. آمیگدال رفتار های دفاعی فعال را در سطح PAG تحت فشار قرار می دهد. حضور انکفالین درون هسته های مرکزی و جانبی آمیگدال به اثبات رسیده است.که این تحت فشار قرار دادن غیر مستقیم به واسطه گیرنده های اوپیوئیدی در سطح PAG است.منبع اوپیوئید موثر در PAG هسته¬های مرکزی در آمیگدال است. تحقیقات نشان داده است که وقتی رسپتور اوپیوئید در PAG بلوکه شد از تاثیر آمیگدال جلوگیری می شود.
بنابراین آمیگدال و PAG هر دو اجزاء اصلی مهم در ترس هستند. ارتباطات بین این دو ساختار همچنین نقش مهمی را در واکنشهای ترس ایفا می کنند(72).
1-1-3-8 ناحیه تگمنتوم شکمی(VTA):
اکسون نورونهای حاوی دوپامین از ناحیه VTA منشاء گرفته و نقش مهمی در میانجیگری ترس دارد(108) و به مناطق مختلف کورتکس و سیستم لیمبیک  و ناحیه جانبی قاعده ای آمیگدال می روند به طوریکه مهار مسیرهای دوپامینرژیک مزوآمیگدال باعث عدم ایجاد ترس می گردد(29).
تحریک الکتریکی VTA پاسخ های حاکی از ترس را در حیوان ایجاد می کند و حیوان ترس را نشان میدهد (75). گیرنده دوپامینی از VTA سرچشمه گرفته و در پاسخهای ترس شرکت می کند و مهار گیرنده دوپامینی بوسیله تزریق آنتاگونیست گیرنده D2 (Raclopride) و آنتاگونیست گیرنده D1  دوپامین(SCH23390) (78). و تخریب VTA باعث کاهش دوپامین آمیگدال و کاهش یکه خوردن  ناشی از ترس میگردد(97). و همچنین گیرنده های موسکارینی کولینرژیکVTA در مکانیسم ترس نقش دارند(76).
1-1-3-9- هیپوکامپ(Hippocampus)
هیپوکامپ Hippocampus قسمت دراز شدهء قشر مغز است که به طرف داخل تا می خورد و سطح شکمی قسمت زیادی از داخل بطن جانبی را تشکیل می دهد. یک انتهای هیپوکامپ روی هسته های آمیگدالوئید قرار می گیرد و در طول لبه جانبی آن با شکنج پاراهیپوکامپ که قشر مغز روی سطح خارجی شکمی- میانی لوب گیجگاهی است، جوش می خورد.
هیپوکامپ( و تشکیلات مجاور آن از لوب گیجگاهی و لوب آهیانه ای که روی هم تشکیلات هیپوکامپی نامیده می شود) ارتباطات متعدد اما به طور عمده غیر مستقیم با بخشهای زیادی از قشر مغز و نیز با تشکیلات پایهءسیستم لیمبیک یعنی آمیگدال، هیپوتالاموس، سپتوم و اجسام پستانی دارد. تقریبا هر گونه تجربه حسی سبب فعال شدن لا اقل قسمتی از هیپوکامپ می گردد و هیپوکامپ نیز به نوبه خود سیگنالهای خروجی متعددی را بویژه از طریق فورنیکس که یک مسیر عمده ارتباطی است به تالاموس قدامی، هیپوتالاموس و سایر قسمتهای سیستم لیمبیک توزیع می کند. به این ترتیب، هیپوکامپ یک مسیری است که از طریق آن سیگنالهای حسی ورودی می توانند منجر به واکنشهای رفتاری برای مقاصد متفاوت شوند. تحریک نواحی مختلف هیپوکامپ همانند سایر تشکیلات لیمبیک می تواند منجر به تقریبا کلیه طرحهای رفتاری مختلف از قبیل لذت، غیظ، بی حرکتی و میل جنسی بیش از حد شود(72).
بخشهای شکمی و پشتی هیپوکامپ نقش های متفاوتی در بروز رفتار ترس دارند به طوریکه آسیب هیپوکامپ پشتی باعث افزایش ورود به بازوی باز در Elevated plus-maze و کاهش ترس می¬گردد. و تزریق آگونیست سروتونین(1-OH-DPAT)به ناحیه شکمی هیپوکامپ تاثیری بر ترس ندارد در حالیکه تزریق آن به ناحیه پشتی باعث افزایش ترس در مدل رفتاری ماز می شود(28). تحقیقات نشان میدهد که اضطراب حاصل فعال شدن سیستم سروتونرژیک سپتوهیپوکامپی می باشد و ناحیه هیپوکامپ پشتی نورونهای سروتونرژیک را ازMRN دریافت می کنند (56و74). و سیستم هیپوکامپ اضطراب را میانجی گری می کند و در هیپوکامپ اثرات استیل کولین دیده می شود به طوریکه تزریق فیزیواستیگمین(مهار کننده آنزیم کولین استراز) در هیپوکامپ پشتی باعث افزایش استیل کولین و کاهش اضطراب در مدل رفتاری ماز می شود (55).تحقیقات نشان می دهد که آمیگدال یک قسمت مهم در سیستم عصبی شرطی بوده و هیپوکامپ نقش رله (تقویتی) حسی را در ترس شرطی برای آمیگدال بازی می کند و در رفتارهای هیجانی نقش کمی دارد (120).
1-2-نوروترانسمیترهای دخیل در  فرایند ترس و اضطراب
1-2-1-سروتونین(Serotonin):
سیستم سروتونرژیک در مغز در تحریک ترس نقش مهمی دارد به طوریکه در هنگام ترس میزان سروتونین در آمیگدال و کورتکس جلویی افزایش می یابد (85).
Graeff و همکارانش در سال 1996 با تزریق 8-OH-DPAT به هسته پشتی رافه (DRN) مانع آزادی سروتونین گردیدند.
این تیمار باعث از بین رفتن ترس شرطی شد ولی بر ترس غیر شرطی در T-Maze بی اثر بود.به نظر می رسد که داروهای ضد افسردگی باعث افزایش5-HT می گردند. بنابراین افسردگی در ارتباط با فقدان
5-HT می باشد.چون افسردگی و اضطراب اغلب با هم در یک بیمار اتفاق می افتد به سختی می توان تئوری فقدان 5-HT را در افسردگی با تئوری افزایش5-HT در اضطراب وفق داد. زیرا داروهای ضد افسردگی باث بهبود اضطراب و ترس و بیماریهای روحی می شوند(111).
Graeff & Deakin در سال 1996 اعلام کردند که احتمالا مسیر های مختلف 5-HT و زیر گونه¬های گیرنده های آن حالتهی مختلف مثل افسردگی، ترس و اضطراب را تنظیم می کند. بر این اساس مسیر بالا رو 5-HT که از DRN منشاء می گیرد و در طول Forebrain میانی پیش رفته و آمیگدال و کورتکس جلویی را عصب دهی می کند باعث ایجاد رفتار ترس شرطی می¬شود. در عوض مسیر DRN-Periventricular که باعث عصب¬دهی به Periventricular  و(PAG) می¬شود، 5-HT آزاد شده باعث مهار ترس غیر شرطی می گردد و مانع واکنش(( جنگ و گریز)) در موقع خطر می¬شود.می توان نتیجه گرفت که مغز برای بقای خود در عین حال که باعث رفتار تدافعی از طریق آمیگدال می¬شود، در همان زمان مانع واکنشهای جنگ و گریز از طریق PAG می شود (43).
Deakin در سال 1991 اعلام کرد که احتمالا مسیر سومی وجود دارد که ارتباط هسته های میانی رافه(MRN) را به هیپوکامپ سبب شده و باعث مقاومت به استرس مزمن گردیده و اجازه زندگی طبیعی را به حیوان علی رغم وجود استرس¬ها می¬دهد و گیرنده های 5-HT1A هدف اصلی این مسیر بوده و در صورت خرابی مسیر افسردگی ایجاد می¬شود.
Deakin و همکارانش در سال 1991 احتمال دادند که گیرنده های پس سیناپسی 5-HT1A واقع در هیپوکامپ پشتی تحمل در مقابل استرس را میانجی¬گری می¬کند (17).
تحقیقات نشان می دهد که بین افزایش اضطراب، افزایش مدت زمان ماندن در بازوهای بسته Plus-maze و میزان سروتونین در آمیگدال ارتباط دارد هر چه سروتونین در آمیگدال راست از آمیگدال چپ بیشتر باشد، میزان اضطراب بیشتر است و افزایش سروتونین و دوپامین در نیمکره راست با افزایش اضطراب مرتبط است (99).
بررسی ها نشان می دهد که تحریک الکتریکی یا تزریق درون بطنی مغزی دارو ها به ناحیه PAG باعث مهار اضطراب می گردد(20). تزریق آگونیست سروتونین(m-chloraphenyl piperazine) و آگونیست 5-HT به داخل هسته مرکزی آمیگدال و ناحیه Preoptic میانی با اثر بر ترشح سروتونین اثرات اضطراب زایی دارد (54).
1-2-2-گابا(GABA):
گیرنده های بنزودیازپینی GABA در سیستم لیمبیک مخصوصا در آمیگدال به وفور یافت می¬شوند. GABA از نورترانسمیتر های مهاری است که از طریق فعال کردن کانال کلر باعث کاهش فعالیت نورونی می گردد و مهار پیش سیناپسی را در نخاع میانجی¬گری می کند (29).
و بنزودیازپین ها از طریق فعال کردن GABA عمل می کنند و هسته های جانبی(Lateral) و جانبی قاعده ای(BLA) آمیگدال دارای بیشترین گیرنده های بنزودیازپینی GABA می¬باشد به طوریکه تزریق ICV (درون بطنی مغزی) بنزودیازپین ها به آمیگدال اثرات ضد اضطرابی به دنبال دارد (91و 101). و از دیر زمان برای کاهش اضطراب از داروهای بنزودیازپینی مثل دیازپام و کلرودیازپوکساید استفاده می شده است (78).
گزارش شده است که آگونیست GABA-A (موسیمول) اثرات ضد اضطرابی دارد و تزریق موسیمول به کورتکس میانی پیشانی باعث مهار ترس می شود. به طوریکه اگر آگونیست GABA-A (موسیمول) را به VTA تزریق کنیم در دوز بالا باعث کاهش فعالیت حرکتی می گردد و میزان ورود به بازوی باز در مدل رفتاری ماز را افزایش می دهد. گیرنده های GABA-A روی غشاء نورونهای دوپامینرژیک قرار دارد و در اثر تزریق GABA به VTA این نورونها مهار می شوند (127.128).
تزریق آنتاگونیست GABA (بیکوکولین) به VTA باعث فعال شدن نورونهای دوپامینرژیک شده و در گربه ها ترس غیر شرطی ایجاد می کند و تزریق محیطی آن اضطراب را القا می¬کند (79).
گیرنده های GABA-A موجود در VTA احتمالا محل مناسبی برای عملکرد داروهای ضد اضطراب و اضطراب آور است که با کانال کلری GABA-A در ارتباط است (16).
همچنین تزریق GABA به VTA باعث کاهش وابسته به زمان دوپامین از هسته اکومبنس می¬شود، این هسته در فعالیت حرکتی نقش دارد.
Crowley و همکاران در سال 1986 اعلام کردند که بنزودیازپین ها با تحریک مسیرهای GABA موجب فعال شدن گیرنده های GABA در لوکوس سرولئوس شده و فعالیت این هسته را که دارای مسیر نورآدرنرژیک به آمیگدال است و در روند ترس موءثر می¬باشد، متوقف می کنند.


1-2-3-گلوتامات (Glutamate):
گلوتامات یک نوروترانسمیتر تحریکی است که در احساس حافظه ترس نقش دارد به طوریکه افزایش تحریک پذیری سیستم گلوتاماترژیک باعث افزایش تحریک پذیری نورونهای خارج شده از بخش قاعده ای جانبی آمیگدال و افزایش اضطراب می گردند و عواملی که باعث کاهش تحریک پذیری این نورونها می شود اثرات ضد اضطرابی دارند (34).
گلوتامات دارای دو نوع گیرنده متابوتروپیک و یونوتروپیک می¬باشد که گیرنده های متابوتروپیک توسط G پروتئین عمل می کنند و گیرنده های یونوتروپیک وابسته به کانالهای یونی می باشند و گیرنده های گلوتامات خصوصا NMDA در سراسر مغزو آمیگدال وجود دارند و در تنظیم حافظه ترس موثرند (149.34و148). با توجه به میزان فعال شدن گیرنده متابوتروپیک و یونوتروپیک، گیرنده های گلوتامات می توانند هم اثر تحریکی و هم اثر مهاری داشته باشند که احتمالا این امر برای تحریک پذیری سلول های آمیگدال مهم می باشد و گیرنده متابوتروپیک نوع دوم در تنظیم ترس نقش اساسی دارد (143).
تحقیقات نشان می دهد که به کارگیری آنتاگونیست گیرنده NMDA(دی سیکلوسرین) باعث کاهش اضطراب در حیوانات آزمایشگاهی می گردد و باعث فعال شدن پروتئین کینازی می¬گردد که یکه خوردن ناشی از ترس و یادگیری را بلوکه می کند (53).
1-2-4-نورآدرنالین(Noradrenaline):
دو هسته اصلی ساقه مغز شامل نورونهای نورآدرنرژیک می باشد:
1-لوکوس سرولئوس که از آنجا به بیشتر قسمتهای سیستم لیمبیک مثل هیپوتالاموس، تالاموس، هیپوکامپ، آمیگدال عصب دهی می شود و همچنین فیبرهایی به طورگسترده به نئوکورتکس ارسال می شود. ضمنا هر سه لایه قشر مخچه نیز از   لوکوس سرولئوس فیبرهای آدرنرژیک دریافت می کنند.
2- هسته های Tegmental جانبی که بیشترین ارسال فیبر را به ساقه مغز و نخاع دارند(93).
مطالعات نوروشیمیایی و رفتاری انجام یافته برروی رت ها حاکی از آن است که نورونهای نورآدرنالینی که از لوکوس سرولئوس آغاز و به سیستم مغز میانی-هیپوکامپی وارد می شود در مکانیسم ترس و اضطراب نقش دارد و تخریب این سیستم باعث کاهش میزان NA و کاهش میزان ترس می شود. همچنین افزایش فعالیت سیستمNA در هیپوتالاموس، مغز میانی، آمیگدال و کورتکس پیشانی باعث پاسخ ترس می گردد.
آزمایش بر روی میمون نشان داد که تحریک لوکوس سرولئوس ایجاد واکنش ترس می کند و برداشتن آن این واکنش را کاهش می دهد. در انسان اثرات نورآدرنالین در اضطراب متناقضند. داروهای موثر بر نورآدرنالین مثل ضد افسردگی¬های سه حلقه ای و مهار کننده¬های مونوآمینو اکسیداز در درمان بعضی از انواع اختلالات اضطرابی مفید است (95).
بسیاری از داده های بدست آمده از حیوانات آزمایشگاهی با مدلهای مختلف، نشان داده است که سیستمNA به طور معنی داری در تنظیم مرکزی رفتار ترس شرکت دارد.تخریب لوکوس سرولئوس باعث کاهش ترس می گردد. داده های بیو شیمیایی بدست آمده از مطالعاتStrzelczuk و همکارانش در سال 1996 نشان می دهد که افزایش فعالیت سیستم NA در هیپوتالاموس، Midbrain ، آمیگدال و کورتکس پیشانی باعث پاسخ ترس می شود.
1-2-5- دوپامین(Dopamine):
سیستم دوپامین مزوکورتیک لیمبیک که از ناحیه تگمنتوم شکمی منشاء گرفته و به هسته اکومبنس، نواحی مختلف از سیستم لیمبیک را عصب دهی می کند به عنوان هسته دوپامینی ترس معرفی می گردد (97). مشخص شده است که ترس شرطی در حیوانها موجب افزایش متابولیسمDA در VTA از طریق تحریک نورونهای DA می شود.(50). در تائید نقش نورونهای دوپامینرژیک VTA آگونیست گیرنده D23 دوپامینی که Quinpirole می¬باشد، بلوکه می گردد (8).
گیرنده های D2 که در هسته اکومبنس به صورت پس سیناپسی قرار دارد، نقش مهاری را بر روی حرکت ایفا می کند و باعث بروز اضطراب و ترس می شود. اهمیت دوپامین در کنترل حرکات هنگامی ثابت گردید که اختلال حرکات ارادی در بیماری پارکینسون به کاهش غلظت دوپامین در هسته های قاعده ای مغز نسبت داده شد و همچنین گزارش شده که این کاهش غلظت دوپامین به علت کم شدن تعداد نورونهای دوپامینرژیک در این منطقه صورت می¬گیرد (30).
استرس روانی باعث آزادسازی دوپامین به خصوص در هسته اکومبنس و VTA شکمی مغز رت ها شده و این افزایش با به کارگیری دیازپام کاهش می یابد و نورونهای دوپامینیVTA نقش مهمی در میانجی¬گری ترس دارد (79).
Munro وهمکارانش در سال 1997 با تزریق Quinpirole   به داخلVTA دیدند که این دارو ترس را بلوکه می نماید که نشان دهنده نقش DA در میانجیگری واکنشهای هیجانی می¬باشد و به نظر می رسد که نورونهای DA در VTA بیان ترس را میانجی گری می نماید. عمل نورونهای VTA در ترس احتمالا به خاطر عصب دهی آن به آمیگدال می باشد. آورانهای دوپامینی وارد شده به آمیگدال مرکزی و جانبی(CEA وBLA) متشکل از سیستم دوپامینی مزوکورتیکو لیمبیکی است که از VTA آغاز می شود. تخریب VTA توسط6-OHDA تقریبا90% دوپامین آمیگدالی  را تهی میکند (101).
مسیر مزوآمیگدالیDA عملکرد مهمی را در رفتار بازی می کند. به عنوان مثال تحریک الکتریکی VTA با آمیگدال پاسخ های حاکی از ترس را در حیوان ایجاد می نماید. و حیوان ترس را نشان می دهد (129). تحریک الکتریکی VTA یا آمیگدال باعث بیان رفتار های وابسته به DA مزولیمبیکی می گردد (16). متابولیسم دوپامین در CEA وBLA (آمیگدال مرکزی و جانبی) در ترس شرطی در نتیجه افزایش فعالیت Projection نورونی دوپامینی در VTA افزایش پیدا می کند(40). آمیگدال دارای غلظت بالایی از mRNA گیرندهD1 دوپامینی بوده است(84). و تزریق آنتاگونیست این گیرنده SCH23390 می¬باشد به آمیگدال باعث بلوکه شدن ترس می گردد. نورونها ی DA واقع در VTA تنظیم رفتارهای هیجانی و بیان ترس را از طریق Projection به آمیگدال اعمال می کند(104).
1-2-6-هورمون آزاد کننده کورتیکو تروپین(CRH)
تزریق CRH  به درون سیستم عصبی مرکزی رت، موش و پریماتها تغییر رفتاری ناشی از افزایش ترس را ایجاد می کند(7.91).
اگر خطر بیشتر از چند ثانیه ادامه پیدا کند محورHPA (هیپوتالاموس- هیپوفیز-آدرنال) فعال می شوند و هیپوتالاموس هورمون CRH را آزاد می کند. CRHغده هیپوفیز را برای ACTH (آدنوکورتیکوتروپیک هورمون) تحریک می کند و ACTH نیز به نوبه خود بخش قشری غده آدرنال را برای ترشح کورتیزول تحریک می کند و کورتیزول امکان پاسخ هیجانی مربوط به ترس را فراهم می کند. اپی نفرین و کورتیزول از طریق آزاد سازی نوراپی نفرین در هسته بازولترال آمیگدال نقش مهمی در تنظیم قدرت حافظه دارد(33و74). اپی نفرین و کورتیزول آزاد شده از آدرنال از طریق رسپتورهای گلوکوکورتیکوئید ها (GRs) و مینرالوکورتیکوئید ها(MRs) اثر می کنند و این گیرنده ها در ساختارهایی مثل هیپوکامپ، آمیگدال و سپتوم که در ارتباط با ترس و اضطراب می باشند تمرکز یافته اند(123).
تزریق CRF به آمیگدال موجب کاهش رفتار جستجو¬گری در بازوی باز Plus-maze میگردد و تزریق آنتاگونیست CRF این اثر را از بین می برد(7.75).
Makino و همکارانش در سال 1994 اعلام کردند که حذف آمیگدال مرکزی موجب متوقف شدن بسیاری از اثرات رفتاری CRH مثل ترس و اضطراب می گردد در حالیکه تخریب PVN این اثر را ندارد(44). این عملکرد بر این مساله تاکید دارد که از لحاظ آناتومیکی دو سیستم CRHدر مغز وجود دارد:
1-    یک سیستم موجب تنظیم محور HPA شده  2- سیستمی که بر روی عملکردهای رفتاری ترس و اضطراب اثر می گذارد.
1-2-7-کوله سیستو کینین (CCK)
CCK پپتیدی است که درلوله گوارش و مغز یافت می شود(103). و عملکرد  CCK توسط دو گیرندهCCKA و CCKB صورت می گیرد. مطالعات نشان داده است که CCK ایجاد ترس را می نماید(63). به طوریکه تزریق سیستمیک آگونیست CCKB، پنتا گاسترین باعث افزایش ترس میگردد و در عوض آنتاگونیست این گیرنده که L-365.260 است باعث کاهش ترس در رت ها می شود(88). این نتایج نشانگر اثرات اضطراب آور آگونیستها و اثرات ضد¬اضطرابی آنتاگونیست ها می باشد. این داروها در Plus-maze نیز اثرات مشابه نشان می¬دهند. (124). نورونهای دارای CCK در آمیگدال توزیع گسترده دارند به طوریکه در هسته های جانبی، قاعده ای جانبی و قشری با غلظت فراوانی دیده می شود رفتار خوردن حاصل از ترس را آمیگدال میانجی گری می کند به طوریکه تزریق درون آمیگدالی آگونیست گیرنده CCKB که پنتاگاسترین است باعث پاسخ وابسته به دوز می شود(64).
آنتاگونیست دیگر گیرندهCCKB به نام PD135158 نیز باعث مهار ترس شرطی شده و رفتار Freezing  را کاهش می دهد و در واقع باعث بلوکه شدن بیان ترس می گردد.
1-2-8- استیل کولین(Acetylcholine) :
دلایل واضحی وجود دارد که افزایش استیل کولین در مغز باعث کاهش اضطراب می گردد و بسیاری از این اثرات توسط هیپوکامپ تعدیل می گردد(145). استیل کولین از طریق گیرنده های موسکارینی و نیکوتینی عمل می کند به طوریکه تزریق آنتاگونیست گیرنده موسکارینی باعث افزایش ترس در مدل رفتاری ماز می گردد(129).
در حالیکه تزریق آنتاگونیست گیرنده نیکوتینیک باعث کاهش ترس در مدل Plus-maze می¬شود(148). آنتاگونیست گیرنده نیکوتینیک(Mecamylanin) اضطراب ناشی از نیکوتین را کاهش می دهد و نیکوتین به طور غیر مستقیم از طریق آزاد¬سازی دوپامین، نورآدرنالین و سروتونین عمل می کند(75و137).
بیماران مبتلا به آلزایمر به دلیل کاهش میزان استیل کولین دچار اضطراب می شوند به طوریکه تزریق مهار کننده کولین استراز( فیزیواستیگمین) به هیپوکامپ پشتی باعث کاهش اضطراب می¬گردد(55).
1-2-9- ملاتونین(Melatonine) :
یک هورمون سنتز شده در غده پینه آل (اپی فیز) است و گمان می رود به عنوان واسطه در تنظیم ساعت بیولوژیک بدن شرکت دارد و دارای اثرات ضد اضطرابی می باشد(8). به طوریکه جلوگیری از آزاد شدن ملاتونین در رت باعث ترس می گردد(60). و احتمال می رود که اثرات ضد اضطرابی آن ناشی از کاهش دادن سطح سیتوکینین ها و پروستاگلاندین ها باشد و احتمالا ملاتونین از طریق تعدیل عمل گیرنده های گاماآمینوبوتریک اسید و رسپتورهای محیطی، مرکزی بنزودیازپین ها اثرات ضد اضطرابی دارد و باعث افزایش انتقال عصبی گاماآمینوبوتریک اسید و افزایش جایگاه های اتصال بنزودیازپین ها در مغز می گردد و برداشتن غده اپی فیز باعث افزایش اضطراب و افسردگی در حیوانات می گردد و آنتاگونیست ملاتونین (S22153) اثرات ملاتونین را مهار کرده و باعث افزایش اضطراب می گردد(119).
بنابراین غده اپی فیز در کاهش استرس نقش دارد.
1-2-10 اپیوئید ها(Opioides) :
از واژهOpiate یعنی دارویی که از تریاک مشتق می شود مثل مورفین و کدئین. ولی بطور کلی نامی است که جهت همه مواردی که اختصاصا به هر یک از گیرنده های اپیوئیدی متصل می شوند و عمل آلونیستی دارند اطلاق می شود. اپیوئید های داخلی شامل اندورفین ها، دینورفین¬ها، انکفالینها هستند. گیرنده های اپیوئیدی شامل گیرنده مو(Mu=) نام این گیرنده ها از واژه مورفین گرفته شده است. تحریک این گیرنده سبب کاهش حرکات دستگاه گوارش و سرخوشی می شود. گیرنده کاپا (Kappa=k) تحریک این گیرنده سبب تسکین عمومی و کاهش رفلکسهای عقب کشیدن می گردد. گیرنده سیگما(Sigma=) تحریک این گیرنده بر روی مردمک چشم، افزایش تنفس و هذیان تاثیر دارد. گیرنده دلتا(Delta=) که انکفالینها تدریجا این گیرنده ها را فعال می کنند.
جایگاه اثرات مهم اپیوئیدها در آمیگدال می باشد و حداکثر رسپتورهای اپیوئیدی در هسته مرکزی و جانبی قاعده ای آمیگدال وجود دارد بطوریکه فعالیت سیستم اپیوئیدی در هسته مرکزی آمیگدال میزان پاسخهای شبه ترس را در رت کاهش می دهد(32و 98).
پپتیدهای شبه اپیوئیدی باعث کاهش سطح نورآدرنالین می گردد و پاسخ های هیجانی را کاهش می دهد و این اثر توسط نالوکسان (آنتاگونیست گیرنده اپیوئید) از بین می رود به طوریکه باعث افزایش میزان ورود به بازوی بسته در مدل رفتاریPlus-maze می گردد(144).
و اپیوئیدها به طور پیش سیناپسی باعث کاهش ترشح نورآدرنالین می گردد و دلائلی وجود دارد که اپیوئیدها بیان ترس را کاهش می دهند(115).
تزریق آگونیست گیرنده مو و مورفین به درون آمیگدال بیان ترس را کاهش می دهد.41 به طوریکه حذف گیرنده مو باعث ایجاد ترس می گردد(125).


 
 1-3- آزمون و روش اندازه گیری ترس و اضطراب:
تستهای مطالعات فارماکولوژیک ترس و اضطراب روی مدلهای حیوانی اضطراب در انسان یک حالت عاطفی و احساسی است که منعکس کننده یک سری تحولات روانی در فرد است. اما برای حیوان یک احساس ابتدایی که بیشتر با ترس تعبیر می شود، ترس در حیوان مانند اضطراب حالتی دفاعی و هشدار دهنده در مقابل خطر است. با در نظر گرفتن اینکه ترس می تواند یکی از نشانه های اضطراب باشد مدلهای حیوانی که بتوان رفتارهای ناشی از ترس و یا عدم ترس در حیوان را اندازه گیری کرد طراحی شده است.
1-3-1-Elevated plus-maze(EPM) test
امروزه رایج ترین تست مورد استفاده برای سنجش ترس و اضطراب در موش EPM است. وجود مزایایی از قبیل امکان بررسی هر دو اثر اضطراب زایی و ضد اضطراب در شرایط یکسان نتایج دقیق و قابل تکرار، قابلیت کامپیوتری شدن پاسخ ها، سادگی و آسانی روش و همچنین امکان بررسی فعالیت حرکتی حیوان همزمان با بررسی اضطراب علل مقبولیت گسترده تر این تست نسبت به سایر متد ها است.
محیط آزمون به شکل یک مثبت است ابعاد بازوی باز و بستهcm   50×10 بوده و دو طرف انتهای بازوی بسته دیوارهایی به بلندی  cm40 داشته و برای جلوگیری از افتادن در دو طرف و انتهای بازوی باز لبه ایی به ارتفاع cm1 از جنس شیشه نصب گردیده و چهار بازو به یک محدوده مرکزی به ابعاد 10×10cm منتهی می شود و ماز توسط پایه ای در ارتفا ع 50cm از سطح زمین قرار می گیرد. برای هر دوز بایستی از گروه های 6 تایی استفاده شود. در یک دوره 5 دقیقه ای حیوان مورد بررسی قرار می گیرد. تعداد ورود و زمان ماندن حیوان در هر بازو اندازه گیری می شود. کل زمانی که حیوان در بازو سپری کرده است محاسبه می شود. این آزمون بایستی در یک محیط بی سرو صدا انجام شود.
 البته در این روش ارتفاع باعث القا ترس می شود. بنابراین موش به دلیل احساس امنیت بیشتر، در بازوی بسته تمایل بیشتری به اقامت دارد. حال اگر عاملی این ترس را از بین ببرد دیگر برای حیوان تفاوتی بین بازوی باز و بسته وجود ندارد.
در پژوهش حاضر از تست EPM استفاده گردید.

شکل1-3-1-1- پلاسمیز


 
1-4-مشخصات سیستماتیکی گیاه جوزبویا
1-4-1- مشخصات خانواده
گیاهی است از خانواده : Myristicaceae
جنس : Myristica
گونه : fragrans
نام دارویی : Semen Myristicae
نام گیاه شناسی : Myristica fragrans Houtt.
نام رایج : Nutmeg
شکل1-4-1-1- شکل دانه و میوه گیاه جوز بویا1-4-2-مشخصات گیاه جوزبویا
Myristica fragrans  (M.f) یک درخت همیشه سبز معطر است که معمولا حدود 5 تا 13 متر و حتی بعضی اوقات 20 متر رشد می کند. دارای برگهای سبز تیرهء خاردار (5 تا 15 cm در 2 تا 7 cm ) که بطور متناوب روی شاخه ها قرار گرفتند و روی ساقه برگها به فاصله cm 1  متصل شده اند. سطح بالایی برگ براق است.
گلها معمولا تک جنسی هستند، البته بعضی اوقات گلهای نر و ماده روی یک درخت یکسان ممکن است نمایان گردد. گلهای ماده در گروههای 1 تا 3 تایی و گلهای نر در گروههای 1تا 10 تایی قرار دارند. گلها زرد کمرنگ و پر از موم  گوشتالو و فربه و به شکل زنگ هستند. گلهای نر 5 تا 7 mm طول دارند ولی گلهای ماده بالای cm 1 طول دارند.
میوه ها گوشتی، زرد و صیقلی هستند. 6 تا 9 cm طول دارند و دارای یک برآمدگی طولی هستند. هنگامیکه رسیده می شود پوشش میوهء زرد آبدار به دو نیم شکافته می شود و دانه براق جوز- که اطرافش بوسیلهء یک پوشش قرمز که پوسته نام دارد پوشیده شده است- پدیدار می گردد. دانه های جوز به طور وسیع به صورت تخم مرغی شکل (2 تا 3 cm  )، محکم، گوشتی که دارای رگه های عمودی قهوه ای مایل به قرمز است. هنگامیکه تازه است پوسته آن قرمز مایل به زرد تابناک که زیبنده است و زمانیکه خشک می شود به رنگ قهوه ای مایل به زرد می گردد که ترد و شکننده است. درخت تا حدود 9 سال گل نمی دهد تا زمانیکه میوه دارد این می تواند برای 75 سال نیز ادامه داشته باشد(67). دانه های جوز 3 تا 6 هفته نیاز به خشک شدن دارند قبل از اینکه آنها آماده مصرف شوند.
به صورت جنگلی و وحشی روی خاکهای آتشفشانی غنی در زمینهای پست نواحی گرمسیری رشد می کند و بومی Moluccas و جزایر Banda در اقیانوس آرام جنوبی است. اگرچه اکنون جوز در نواحی گرمسیری، مخصوصا اندونزی، گرانادا در هند غربی و سریلانکا نیز وجود دارد(68).

1-4-3-تاریخچه:
جوز به طور فراوان در غذا استفاده می شود. جوز و پوسته آن در هند در پختن غذا و طب سنتی کاربرد دارد. هندیان در طب آنرا برای درمان سردرد، درمان تب، تنفس های نادرست و ضعف روده ای تجویز می کردند. همچنین به عنوان یک مسکن در دردهای نوروتیک در مراحل عصبی بالا و یک ضد اسپاسم در آسم به کار می بردند.
در قرن 6 توسط بازرگانان عرب وارد شد. پزشکان عرب در طب از خوز برای درمان بیماریهای دستگاه گوارش استفاده می کردند. در قرن 11 برای تاثیراتش بر روی درد کلیه، استفراغ و بیماریهای مزمن لنفاوی و حتی برانگیزنده قوای جنسی مطرح شد. در درمان سل و ناراحتی های پوستی مثل لکه¬های پوستی . اگزما و خارش نیز کاربرد داشت. حتی به عنوان داروی هیپنوتیزم کننده نیز استفاده می¬کردند.
در قرن 12 این گونه به خوبی در اروپا شناخته شد و در اواخر قرن 19 پرورش و استفاده از جوز جالب شد و مصرف اصلی آن بر روی بارداری به عنوان یک سقط کنندهء جنین کاربرد داشت(70).
1-4-4- قسمتهای مورد استفاده از گیاه:
دانهء قهوه ای رنگ جوز و پوستهء آن مصرف خوراکی و درمانی دارد.1-4-5- استفاده جوز در داروشناسی :
مصرف جوز باعث تسکین و سرخوشی می گردد. در مواقعی ممکن است سبب افزایش تمرکز گردد(69).در طب قدیم نیز به عنوان مسکن از آن استفاده می شده است. در پزشکی به عنوان یک عامل برای درمان بی اشتهایی و داروی ضد نفخ و برای درمان ریزش روده و کنترل نفخ شکم کاربرد دارد.
همچنین جوز تاثیرات ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی دارد(50). به عنوان یک عامل برای درمان بیماران با سرطان مدولای تیروئید کاربرد دارد. تاثیر درمان ممکن است ناشی از مهار پروستاگلاندین ها در غشاء مخاطی کولون باشد پس به عنوان یک آنتی پروستاگلاندین عمل می کند(51و50).
موسسه سرطان ملی ثابت کرد که گیاه خانواده Myristicacea برای فعالیت بر ضد سرطان خون است. از عصاره های آزمایش شده 8/18 درصد فعالیت ضد سرطان خونی را ارائه کردند. گیاه جوز قادر است فعالیت آنزیم هایی را که درگیر فعالیت ضد سمی و ضد سرطانزایی هستند را تعدیل کند. این ویژگی ممکن است از قابلیت زیست پذیری سلول بکاهد وقتی در معرض Myristicin در یک دوز و زمان معین قرار می گیرد(105).
در خرگوشهایی که عصاره اتانولی از جوز را دریافت کردند، لیپوپروتئین، کلسترول و تری گلیسیرید با چگالی پایین در آنها کاسته شد. در حالیکه لیپوپروتئین با چگالی بالا در آنها تغییری نکرد(89.). فعالیت ضد دردی و ضد فسادی جوز در mice نیز گزارش شده است. همچنین فعالیت شبه انسولینی نیز از خود نشان داده است(22).
آلکالوئیدهای موجود در جوز شامل یک گروه بزرگی از ترکیبات نیتروژنی هستند که در سرطان کاربرد دارند. چون این آلکالوئیدها در تقسیم سلول دخالت دارند(39).
از جوز در طب قدیم برای برانگیختن انگیزه جنسی استفاده می شده است. امروزه نیز به اثبات رسیده است که عصاره 50درصد از جوز باعث افزایش رفتار جنسی در موش سوری و موش صحرایی می¬شود و رفتار جفت گیری آنها به شدت افزایش می یابد. مصرف بیش از حد جوز مقدار اسپرم را کاهش می دهد با اینکه رفتار جفت گیری را افزایش می دهد(133).
در زنان باردار نیز مصرف آن خطرناک است زیرا آنتی پروستاگلاندین است و باعث سقط جنین می-گردد(51).
1-4-6- سم شناسی :
مصرف جوز 1 تا 2 میلی گرم بر هر کیلوگرم وزن بدن باعث تحریک سیستم عصبی مرکزی می گردد. دوز بالای آن 5 گرم می باشد که باعث بروز اثرات کلینیکی و روان پریشی در فرد می شود(69).
 1-4-7- ترکیب شیمیایی گیاه جوز بویا
دانه جوز شامل 20 تا 40 درصد از روغنهای اشباع است که معمولا روغن جوز نامیده می شود. این روغنها شامل میریستیک اسید، تری میریستین، گلیسیرید، لوریک اسید و اسید پالمیتیک است. جوز همچنین 8 تا15 درصد از روغنهای ضروری دارد که گمان می رود تا حدودی مسئول تاثیرات سمیت جوز می باشد. این روغنها شامل Myristicin , Elemicin , Eugenol , Safrol هستند. این روغنها ترکیبات آروماتیکی هستند با رنگهای مختلف (نارنجی تابان تا زرد کمرنگ) که ترکیبی از هیدروکربنهای ترپنی هستند. که شامل Pinenes ,
Comphene , P-cymene , Sabinene , Terpinene,
Limonene , Myrcene هستند که حدود 60 تا 90 درصد
از حجم وزن جوز را اشغال می کنند. و مشتقات ترپن شامل
Linalool , Geraniol , Terpineol که حدود 5 تا 15
درصد از وزن جوز را اشغال می کنند و فنیل پروپان ها شامل
Myristicine , Elemicin , Safrol که با یکدیگر 2 تا 20
درصد را اشغال می کنند. از گروههای اخیر Myristicin
مسئول تاثیرات هالوسینوژنیک در مقدار دوز بالای جوز است
پوسته نیز دارای روغنهای ضروری است که مقدار
Myristicine و Safrol در آن بسیار کمتر از دانه جوز است.
ترکیبات فنولی موجود در دانه جوز دارای خاصیت آنتی اکسیدانی
هستند.
ترکیب Myristicine حدود 12/2 تا 88/2 درصد از کل وزن جوز را تشکیل می دهد در حالیکه Safrol 27/0 تا 39/0 درصد را تشکیل می دهد. و Elemicin 02/0 تا 36/2 درصد را تشکیل می¬دهد.
حجم روغنهای فرار جوز بطور مستقیم وابسته به منشاء جغرافیایی است(4).
1-4-8- متابولیسم :
Elemicin یک ترکیب اصلی از روغن جوز است که می تواند دستخوش اکسیداسیون از سمت زنجیره اولفین قرار گیرد. Safrol نیز در بدن اکسیده می شود و یک ونیل الکل را تولید می کند که می¬تواند به تبدیل 3,4,5-trimethoxy amphetamine (TMA) کمک کند.  گزارش شده که توان TMA بیشتر از مسکالین که یک داروی روان پریش است، می باشد.
Myristicin در بدن به 3-methoxy-4,5-methylene dioxy amphetamine (MMDA) متابولیزه می شود مانند متابولیسم Elemicin به TMA . گزارش شده که توان MMDA بیش از TMA است در روانپریشی که این هم توانش 3 برابر توان مسکالین است و خصوصیات توهم زایی شدیدی دارند(5).

                 Myristicin                                                          elemicin
 C12H16O3                                 فرمول مولکولی                  C11H12O3 فرمول مولکولی
= 208.26             وزن مولکولی = 192.21                          وزن مولکولی
روغن جوز همچنین به عنوان اولئوم ( سولفوریک اسید دود کننده ) شناخته شده است. روغن جوز فرار است. بی رنگ یا زرد کم رنگ است با یک رایحه و مزه خاص از جوز. پوسته اطراف جوز نیز دارای روغنهای فرار است و به دشواری قابل تمییز از روغنهای فرار دانه است.
2نوع روغن وجود دارد : روغن جوز هند شرقی و روغن جوز هند غربی. روغن جوز هند شرقی وزنی حدودg/ml  885/0 تا 915/0  دارد و قابل حل در الکل 90 درصد به نسبت 2 از روغن به 3 از الکل است. روغن جوز هند غربی وزنی حدودg/ml 86/0 تا 88/0 دارد که قابل حل در الکل 90 درصد به نسبت 1 از روغن به 4 از الکل است. روغن جوز باید در مکانهای سرد، در محفظه های غیر قابل نفوذ نسبت به هوا و دور از نور نگهداری شود.
1-4-9- تاثیرات کلینیکی گیاه جوز بویا  بر روی بدن
در مرحله سمیت ابتدا بیمار احساس تحریک می کند و ممکن است بر اثر مواد هالوسینوژن درونش حالت روانپریشی به بیمار دست دهد. خواب آلودگی و هذیان و شاید بی هوشی ممکن است ایجاد شود. تشنگی هم گزارش شده است. در اثر خوردن جوز تپش قلب و افزایش فشار خون ممکن است رخ دهد. درد قفسه سینه و نیز اسپاسم نیز گزارش شده است. امراض معدی-روده ای شامل تهوع و درد شکمی و اسیدوز هم ممکن است رخ دهد چون اسهال و استفراغ صورت می گیرد و باعث اختلال در مایعات و الکترولیت های بدن می شود. نکروز کبدی در مسمومیت بالا نیز گزارش شده است. مسمومیت گذرای کلیه بر اثر تولید شدن ادرار آلبومینی نیز ممکن است رخ دهد(69).در مورد چشم نیز اتساع زیاد مردمک چشم و ادم پلک چشم گزارش شده است. مصرف بیش از حد جوز مقدار اسپرم را کاهش می دهد اما رفتار جنسی را افزایش می دهد(133). مسمومیت جوز معمولا در حدود 24 ساعت از بین می رود اما علائم روانپریشی ممکن است تازه شروع شود که شامل توهم زایی و اعوجاج رنگ است(135). تحریک شبیه زمانیست که مسمومیت آنتی کولینرژیکی رخ می دهد. این گیاه سیستم عصبی محیطی (PNS) را نیز تحریک می کند که شامل حس خارش و سوزش زیاد در سر انگشتان و بی حسی و کرخی در دستان و پاها بعد از استنشاق مقداری جوز رخ می دهد که بعد از نیم ساعت این رفلکسها از بین می¬رود. گیاه جوز با تحریک کردن سیستم خود مختار (ANS) سبب عرق کردن فراوان و فقدان بزاق می شود که این هم احتمالا بازتاب واکنش نوع آمفتامین می باشد(69). بومی ها گیاه جوز را با الکل، هروئین و ماری جوانا مقایسه می کنند. گرچه تاثیرات هالوسینوژنیک این گیاه رضایتبخش است اما تاثیرات جانبی دیگر آن اغلب استفاده مجددش را از بین می برد(1).
1-4-10- تحقیقات جدید
تحقیقات نشان داده است که خصوصیات درخت جوز شبیه مهار کننده مونوآمینواکسیداز(MAOI)  است که این هم احتمالا به دلیل Myristicin درون گیاه جوز است. همچنین به عنوان یک آنتی پروستاگلاندین عمل می کند(23). تحقیقات نشان داده است که برخی از ترکیباتش به لحاظ ساختاری شبیه آگونیست های سروتونین است. همچنین این گیاه تولید NO را نیز مهار می کند. همچنین گزارش شده که جوز در محیط In Vitro فعالیت شبه انسولینی از خود نشان می دهد. فعالیت ضد فساد و ضد دردی نیز در Mice گزارش شده است. با توجه به تحقیقات انجام شده تاثیرات شبه ضد افسردگی عصاره دانه جوز به واسطه برهم کنش سیستم های سروتونرژیک و دوپامینرژیک و آدرنرژیک است. فعالیت ضد کاریوژنیک Macelignan جدا شده از گیاه Myristica fragrans در برابر استرپتوکوکوس موتانس نیز به اثبات رسیده است. پوسیدگی دندانها بیشتر وابسته به پاتوژنهای دهانی هستند مخصوصا استرپتوکوکوس موتانس. آزمایشات ضد باکتریال مقدماتی آشکار کرد که عصاره گیاه جوز بویا به طور قوی فعالیت S.mutans را مهار کرد(130). بهبود حافظه موش بوسیلهء دانه گیاه Myristica fragrans نیز صورت گرفته است که عصارهء n هگزان از گیاه جوز بویا به طور خوراکی در 3 دوز (5,10,20 mg/kg) برای 3روز متوالی در گروههای مختلف در موشهای بالغ و پیر تجویز شد(116).
پارامترهای یادگیری و حافظه با استفادهء E-P-M و دستگاه Passive-avoidance مورد ارزیابی قرار گرفت.
عصاره M.f در دوزپایین (5 mg/kg) به صورت خوراکی(p.o.) به طور معنی داری حافظه و یادگیری را در موشهای بالغ بهبود داد. این عصاره همچنین اثرات اسکوپولامین و دیازپام را که محرک اختلال در یادگیری و حافظه هستند را در موشهای بالغ معکوس کرد. عصاره M.f  یادگیری و حافظه را در موشهای پیر و جوان بالا برد. فعال کردن غریزه جنسی توسط عصاره اتانولی 50 درصد از گیاهان Myristica fragrans و میخک در موش سوری نر نیز انجام گرفته است. عصاره های جوز و میخک یافت شد که محرک رفتار جفت گیری در موش نر هستند و بطور معنی داری رفتار جفت گیری آنها افزایش دادند. بر طبق گزارشات قبلی آلکالوئیدEugenol در هر دو گیاه یافت شده که احتمالا مسئول بعضی تاثیرات جنسی باشد. زیرا خاصیت Vasodilatory و ریلکس کردن ماهیچه های صاف را دارد و باعث افزایش فعالیت جنسی می شود(133). جلوگیری از تصلب شرائین در خرگوش بعد از تجویز عصاره دانه گیاه جوز بویا (Myristica fragrans). در این تحقیق عصاره گیاه جوز به خرگوشها به صورت خوراکی تجویز شد و کلسترول سرم و کلسترول LDL را با درصد 3/76 و 1/69 % کاهش داد. همچنین نسبت کلسترول/ فسفولیپید را با درصد 2/31 پایین آورد.
عصاره M.f بطور خوراکی از تراکم کلسترول و فسفولیپید و تری گلیسیریدها در کبد، قلب و آئورت جلوگیری کرد و پلاکها را در آئورت با درصد 9/70 و 5/76 حل کرد. ته نشین کلسترول و فسفولیپید در مدفوع خرگوشها به طور معنی داری افزایش یافت(89).

1-4-مشخصات سیستماتیکی گیاه خرزهره
1-4-2- مشخصات خانواده
گیاهی است از شاخه: Plantae
 طبقه: Magnoliophyta
 دسته:  Magnoliopsida
 رده  :Gentianales     
 خانواده :  Apocynaceae
 جنس: Nerium  
گونه: Oleander
خرزهره تنها گونه از جنس Nerium است.
شکل 1-4-2-1-شکل برگ و گل گیاه خرزهره


1-4-2-مشخصات گیاه خرزهره
خرزهره بوتهء همیشه سبزی است که حدودا 4 متر رشد می کند. برگها 10-22 cm طول دارند و کم پهنا هستند.و به رنگ سبز تیره هستند. البته گاهی رنگ برگهای آن به رنگهای زرد یا سفید ممکن است دیده شود که به دلیل وجود موجودات ذره بینی برروی آن است.تمام برگها دارای یک شیار مرکزی  برجسته هستند. بافت چرمی دارند و معمولا در گروه های 3تایی به شاخه متصل می شوند.
در ناحیه انتهایی گیاه گلهایی را به رنگهای صورتی، بنفش، قرمز، ارغوانی و سفید تولید می کند. هر گل حدود 5 cm ضخامت دارد.گلها در ماه های آوریل تا سپتامبر دیده می شوند. گلهای گیاه خرزهره هر مافرودیت هستند. (هم ارگان نر و هم ماده هر دو روی یک بوته قرار دارند.)
گیاه خرزهره گیاهی بسیار مقاوم است، این گیاه قادر به زیست در خاکهای اسیدی، خنثی و قلیایی است و خاکهای سنگین مثل خاکهای رس را ترجیح می دهد. این گیاه نمی تواند در سایه رشد کند و نیاز به نور خورشید کامل دارد. خرزهره می تواند خشکی زیاد را تحمل کند.
میوه شامل کپسول باریک و بلند  با طول 10-12 cm  و ضخامت 6-8 mm است. آنها باز می¬شوند و دانه های پر مانند را پراکنده می کنند.
وقتی گیاه می شکند یا بریده می شود شیره زیادی از خود تراوش می کند که بسیار سمی است.
تمام قسمتهای گیاه از گل، ساقه، ریشه، برگ و حتی شیره آن سمی است.
محل سکونت این گیاه در نواحی گرمسیری و استوایی، در نواحی مدیترانه ای و شمال آسیا و آفریقا   و در زمینهای سخت و دره های تنگ رشد می کند(5).
1-4-3- ترکیب شیمیایی گیاه خرزهره
تمام قسمتهای گیاه سمی است و اصل مسمومیت مهم آن به دلیل گلیکوزیدهای قلبی است و ترکیبات آن شبیه Digixin عمل می کند.
ترکیبات خرزهره عبارتند از:
Scilirosidin /oleandrigenin / oleandrin / digoxigenin / digitoxigenin / uzarigenin / nelagenin / adynerigenin C / pregnenolone gincoside / pregnane/ neridienone A / gentiobiose / damhonitol / plumericin / flavonoids / triterpenoids / sterol
Oleandrin یک گلیگوزید قلبی است و سم اصلی است. Oleandrin بیرنگ، بی بو است و به شکل بلورهای نوک تیز است که بسیار تلخ است.
 با وزن مولکولی 576.7 است. قابل حل در آب است، در برابر C32H48O9 فرمول مولکولی الیندرین
نور کم دوام است ولی در برابر گرما مقاوم است. غلظت   Oleandrin در بافت گیاه تقریبا 0.08 درصد است.
Rosagenin نیز ممکن است از پوسته درخت استخراج شود که فعالیتش شبیه استریکنین است. خرزهره شامل چندین فلاون0.5 درصد و روغن فرار است، رزین و چربی، قند و هیدروسیانیک اسید نیز از برگها جدا شده است.
1-4-4- خواص دارویی در طب سنتی
با توجه به سمی بودن گیاه خرزهره، استفاده ای در طب برای درمان سوءهاضمه، تب، عفونت های قارچی، مالاریا، جذام، بیماریهای آمیزشی و سقط جنین کاربرد دارد. در سال 1936 توسط (Shaw&Pearn&Osterloh et.al) استفاده درمانی از گلیکوزیدهای خرزهره به عنوان داروی قلبی به اثبات رسیده است(25).
1-4-5- تاثیرات کلینیکی گیاه خرزهره بر روی بدن
صورت کلینیکی معمولا با علائم معدی- روده ای شروع می شود که شامل تهوع، استفراغ، درد شکمی و اسهال است. بعدا علائم عصبی و قلبی بروز می کند. سینوس برادیکاردی یا درجات مختلفی از انسداد دهلیزی و بطنی ممکن است بوجود آید. علائم عصبی مهم شامل خواب آلودگی، رعشه و ناهماهنگی حرکتی، اتساع زیاد مردمک چشم، حمله ناگهانی و کما است. فشار خیلی پایین و بی هوشی نیز ممکن است رخ دهد.
تاثیرات قلبی گلیکوزیدها ناشی از تاثیر مستقیم مسمومیت قلبی در اثر مهار پمپ سدیم – پتاسیم و تاثیر غیر مستقیم از طریق عصب واگ صورت می پذیرد(26). تاثیر مستقیم به علت مهار آنزیم پمپ سدیم- پتاسیم است.این فعالیت ویژه سدیم داخل سلولی را افزایش می دهد همچنین غلظت پتاسیم سرم را نیز افزایش می دهد. سدیم، آستانه پتانسیل غشا را پایین می آورد و باعث افزایش تحریک پذیری می شود(131).
1-4-6- تحقیقات جدید
تحقیقات نشان داده است که عصاره برگ گیاه خرزهره شامل مسکن ( Setadin ) است. در دوزهای بالا باعث ایجاد خواب هیپنوتیزمی می گردد که این هم تاثیراتش را روی CNS ثابت می کند. یافته های این مقاله نشان می دهد که این گیاه بوسیله آسان سازی سیستم گابا ارژیک عمل می کند(5).
THIP و Muscimol دو آگونیست گابا هستند که برای نیرومند ساختن هیپنوتیزم موثرند. در مقاله دیگر تاثیرات گیاه خرزهره را بر روی تشنج مورد بررسی قرار دادند. برای این هدف از آنتاگونیست گابا PTZ ، بی کوکولین و پیکروتوکسین و یک آنتاگونیست گلایسین استفاده شد. بر اساس نتایج بدست آمده یکی از عملکردهای عصاره خرزهره به طور کامل تشنج تحریک شده بوسیله آنتاگونیست رسپتور گابا شامل بی کوکولین و پیکروتوکسین را به طور کامل بلوکه کرد. یافته ها پیشنهاد می کند که گیاه خرزهره سیستم گابا-ارژیک را در CNS فعال می کند و باعث کاهش در گلوتامات و افزایش در میزان گابا می شود.
همچنین باعث کاهش در فعالیت حرکتی و افزایش در زمان خواب شد و فعالیت ضد دردی را نیز نشان داد(5).
خرزهره شامل یک سم شبیه استریکنین است و یک گلیکوزید قلبی است که شبیه داروی Digoxin عمل می کند که ممکن است سبب تپش قلب شدید شود یا ممکن است قلب از حرکت بایستد(26).
در مطالعات انجام شده اثرات ماده Oleandrin موجود در برگ گیاه خرزهره را و ترکیبات سمی این گیاه را بر روی موش بررسی کردند. مطالعات فارماکولوژیکی از Oleandrin نشان داد که یک گلیکوزید قلبی است. بعد از تزریق (I.V) با دوز(40mg/kg) یا (P.O) با دوز (80mg/kg) الیندرین به سرعت بعد از حالت خوراکی جذب شد اگرچه حذف نیمه عمر طولانی تر از دوز (I.V) است. بعد ازتزریق (I.V) نشان داده شد که غلظت الیندرین در کبد تقریبا 2 برابر میزان آن در بافت قلب و کلیه است. همچنین این مقاله نشان داد که الیندرین موجود در برگ گیاه خرزهره از سد خونی مغزی عبور می کند.
در برگ گیاه خرزهره Triterpenes  نیز وجود دارد(139).
خرزهره یک گیاه سمی است. در مطالعات اخیر ثابت شده که عصاره این گیاه روی درمان بعضی سرطانها از جمله سرطان سینه و تومورهای بدخیم پروستات تاثیر می گذارد. اما این مطالعات محدود بود و شامل سرطان خون در انسان نمی شد.
آزمایش MTT به عنوان تست سم شناسی بکار برده شد و ملاحظه شد که غلظت 50و 500 و 1000 میکروگرم بر میلی لیتر از عصاره شامل تاثیرات ضد سرطان خون است(38).
مطالعات نشان داده است که Oleandrin  وOleandrigenin پمپ سدیم – پتاسیم ATP آز را مهار می کند(6).
 
مواد و روشها
2-1-حیوان آزمایشگاهی
برای انجام این پژوهش از موش های بزرگ آزمایشگاهی (Rat) نر بالغ از نژاد Wistar با میانگین وزنی 20±200 گرم استفاده گردید. این موش های بزرگ با وزن 120 گرمی از انستیتو رازی در حصارک کرج تهیه گردیده و سپس به حیوان خانه دانشگاه علمی-کاربردی رسول اکرم منتقل شدند وموشها در قفس های مخصوص نگهداری رت، به صورت گروه های 4-3 تایی نگهداری شده، آب و غذای مخصوص(پلت) که از شرکت خوراک حیوانات آزمایشگاهی جوانه خراسان از مشهد تهیه شده بود، به میزان کافی در دسترس آنها قرار گرفت. محل نگهداری حیوانات از نظر شرایط فیزیکی دارای دوره روشنایی – تاریکی 12 ساعته (7 صبح تا 7 شب ) و دمای 2±22 درجه سانتیگراد بدون هر گونه سرو صدا و آلودگی صوتی بود. درجه رطوبت نیز ثابت نگه داشته شد. بعد از به وزن رسیدن در این مکان و پس از ضدعفونی کردن کامل محل حیوان خانه دانشگاه آزاد واحد دامغان به این مکان منتقل شدند و در این مکان نیز دقیقا نکات فوق رعایت شد. برای آنکه استرس و ترس ناشی از جابه جایی حیوانات از بین برود و در مکان جدید عادت و سازش پیدا کنند، یک هفته به حیوانات زمان داده شد.
آزمایشات مورد نظر در زمان معینی از روز انجام می گرفت.شکل2-1-1- موش آلبینو نر نژاد ویستار
2-2 وسایل  و ابزارهای آزمایشگاهی مورد نیاز جهت انجام آزمایش
1- ترازوی Ohaus جهت وزن کردن موش ها با دقت یک دهم گرم.
2- تیغ اصلاح جهت اصلاح نمودن موهای سر حیوان.
3- تعداد زیادی سرنگ انسولینی یک میلی لیتری برای تزریق دارو (به تعداد هر حیوان یک عدد )
4- لوازم تشریح (قیچی، اسکالپل، گیره، پنس، ظرف تشریح و غیره)
5- تعداد زیادی سرسرنگ Gauge 21 از جنس فولاد زنگ نزن برای ساخت کانول تزریق.
6- ابزار کولیس با دقت 5/0 میلی متر.
7- تیغ موکت بری (Cutter)
8- کاغذ سمباده.
9- چراغ مطالعه.
10- پیچ های ظریف عینک به تعداد زیاد به منظور تثبیت سیمان دندانپزشکی و کانول راهنما برروی استخوان جمجمه.
11- پیچ گوشتی عینک و پنس ظریف مخصوص جهت نگهداری پیچ های مورد نظر.
12- سرمته دندانپزشکی به قطر 7/0 و 1 میلی متر جهت سوراخ کردن استخوان جمجمه.
13- پنبه استریل و سواپ به مقدار مورد نیاز.
14- دستگاه استریوتاکس مدل Stoelting  ساخت شرکت Stoelting آمریکا با استفاده ازاین دستگاه موش برای انجام عمل جراحی و کانول گذاری در ناحیه بطن کاملا ثابت نگه داشته می شد.
15- سرنک هامیلتون ساخت چین با حجم 5 میکرو لیتر.
16- سرسرنگ Gauge27 دندانپزشکی برای ساخت کانول تزریق.
17- لوله پلی اتیلنی به عنوان رابط بین سرنگ هامیلتون و کانول تزریق.
18- ترازوی Sartorius analytic برای وزن کردن داروها با دقت یک ده هزارم گرم.
19- ظروف شیشه ای درب دار استریل جهت تهیه مواد شیمیایی و عصاره.
20- دستگاه روتاری ( جهت حذف حلال).
21- قیف بوخنر.
22- بن ماری.
23- بوته چینی.
24- دستگاه Elevated Plus-maze از جنس چوب.
25- سه عدد کورنومتر دیجیتال جهت اندازه گیری زمان توقف موش ها در هر بازوی دستگاه Elevated Plus-maze و همچنین یک عدد ساعت شماطه ای برای تنظیم نمودن زمان ثبت.
26- ظروف شیشه ای یا پلاستیکی جهت نگهداری مغز حیوان.


2-3-مواد و داروهای مورد نیاز
1- 10% Chetamine و 2% Xylazine ساخت شرکت داروهای دامپزشکی ایران، به عنوان داروی بیهوشی.
2- عصاره الکلی 50% دانه گیاه جوز بوآ.
3- پنتیلن تترازول (PTZ) تهیه شده از شرکت SIGMA USA , USA .
4- الکل طبی 96 درصد.
5- آب مقطر.
6- سرم فیزیولوژیک 9/0 درصد نمکی (نرمال سالین).
7- بتادین برای ضد عفونی کردن محل جراحی.
8- سیمان دندانپزشکی ( پودر آکریل ) و محلول منومر خودپخت (صنایع پزشکی مارلیک ) جهت تثبیت کانول راهنمای ساخته شده.
9- کلروفرم یا اتر جهت کشتن حیوان پس از اتمام آزمایش.
10- فرمالین 10% برای تثبیت بافت مغز.
11- پنیسیلین 1.200.000 به مقدار نیاز.

2-4- گیاهان
گیاه جوزبویا به دلیل بومی بودن در هند به صورت خشک تهیه شد. همچنین گیاه خرزهره نیز به دلیل بومی بودن در آسیا به راحتی از دامغان تهیه و به لحاظ بیوسیستماتیکی نیز جنس و گونه این گیاهان توسط بخش بیوسیتماتیک دانشکده فردوسی مشهد مورد تایید قرار گرفت.(Myristica fragrans) و (Nerium oleander )

2-5- روش عصاره گیری
جهت عصاره گیری از جوزبویا و خرزهره از روش خیساندن الکلی با درصد الکل 50 برای گیاه جوزبویا و برای گیاه خرزهره از درصد الکل 70 تهیه شد(106).

2-5-1- عصاره گیری به روش خیساندن الکلی
در این روش ابتدا وزن معینی(500 گرم ) از دانه گیاه جوز با ترازو وزن کرده و سپس کاملا آسیاب کرده. پس از آن به دانه آسیاب شده 400 سي سي اتانول 50 % اضافه نموديم و درون بن ماري(Ban mary) در دماي بين 30-40 درجه سانتيگراد قرار داديم تا عصاره كاملا استخراج شود و هر چند وقت يك بار مخلوط فوق را هم مي زنيم تا استخراج عصاره تسهيل گردد. آلكالوئيد هاي موجود در دانه جوز در درون اتانول 50 به خوبي حل مي شود(106) بعد از استخراج كامل آلكالوئيد ها عصاره فوق را كه مخلوطي از اتانول و دانه گياه مورد نظر است را به وسيله قيف بوخنر و به كمك كاغذ صافي و پمپ خلا كاملا صاف كرديم تا ناخالصي¬هاي آن به خوبي جدا شود و محلول مورد نظر را در دستگاه روتاري با دماي 40 درجه سانتي گراد و دور 60 قرار داديم تا عمل حذف حلال صورت گيرد و بعد از حذف حلال مايعي غليظ بدست آمد كه عصاره مورد استفاده در آزمايش حاضر بود.
در مورد گیاه خرزهره نیز وزن معینی (1000 گرم )از این گیاه به صورت تازه توسط دستگاه Mulinex کاملا خرد شد سپس 400 سي سي اتانول 70 % اضافه نموديم و درون بن ماري(Ban mary) در دماي بين 30-40 درجه سانتيگراد قرار داديم تا عصاره كاملا استخراج شود و هر چند وقت يك بار مخلوط فوق را هم مي زنيم تا استخراج عصاره تسهيل گردد. آلكالوئيد هاي موجود در برگ گیاه خرزهره در الکل 70%  به خوبي حل مي شود. بعد از استخراج كامل آلكالوئيد ها عصاره فوق را كه مخلوطي از اتانول و برگ گياه مورد نظر است را به وسيله قيف بوخنر و به كمك كاغذ صافي و پمپ خلا كاملا صاف كرديم تا ناخالصيهاي آن به خوبي جدا شود و محلول مورد نظر را در دستگاه روتاري با دماي 40 درجه سانتي گراد و دور 60 قرار داديم تا عمل حذف حلال صورت گيرد و بعد از حذف حلال مايعي غليظ بدست آمد كه عصاره مورد استفاده در آزمايش حاضر بود.

2-5-2-تعیین درصد رطوبت عصاره های جوز و خرزهره
به دليل خشك نبودن كامل عصاره های گیاهان جوز و خرزهره گرفته شده مي بايست براي آن درصد رطوبت محاسبه مي شد تا ميزان رطوبت موجود در عصاره های مذکور در دوزهاي انتخابي لحاظ گردد.
برای تعیین دوز مناسب از عصاره های جوز و خرزهره وزن خشک عصاره ها مشخص گردید. بدین ترتیب که ابتدا مقداری از عصاره را که برروی یک تکه فویل ریخته را توزین کرده، سپس آنرا در آون خشک نموده و مجددا آنرا توزین کرده.وزن ثانویه عصاره معین شده و اختلاف بین این دو وزن با عنایت به کثر وزن فویل، میزان ماده خشک عصاره در نظر گرفته می شود.

وزن ماده خشک جوز                                                     وزن عصاره جوز
32/0 گرم                                                             424/0 گرم
47/75 X=                                                                100
               
                                        53/24=%47/75-100


            وزن ماده خشک خرزهره                                                 وزن عصاره خرزهره
                     558/0 گرم                                                             747/0 گرم  
                    69/74 X=                                                               100
                                      31/25  =%69/74 - 100

 
2-6-گروه های مورد آزمایش
- گروه کنترل : در این گروه رت های نر مقدار 1 میکرولیتر از سالین را به صورت i.c.v دریافت نمودند.
- گروه کنترل مثبت : در این گروه رت های نر مقدار mg/kg 20 از پنتیلن تترازول (PTZ) را به صورت i.p دریافت نمودند.
- گروه های مورد تزریق i.c.v مقادیر ( μg/rat 600.300.150) از عصاره جوز را دریافت نمودند.
- گروه های دریافت کننده مقادیر ( μg/rat 600.300.150)از عصاره جوز به صورت i.c.v به همراه دریافت پنتیلن تترازول به صورت i.p
- گروه های مورد تزریق i.c.v مقادیر ( μg/rat1/0و 3/0 و 5/0) از عصاره خرزهره را دریافت نمودند.
- گروه های دریافت کننده مقادیر ( μg/rat1/0و 3/0 و 5/0)از عصاره خرزهره به صورت i.c.v به همراه دریافت پنتیلن تترازول به صورت i.p
لازم به ذکر است که گروههای تحت تیمار 6 تایی بوده است. (N=6)
جدول 2-6-1- جدول گروه بندی گروههای آزمایشی مربوط به گیاه جوز بویا

جدول 2-6-2- جدول گروه بندی گروههای آزمایشی مربوط به گیاه خرزهره

2-7- روش انجام پژوهش
2-7-1-روش جراحی حیوان
برای انجام عمل جراحی و کانول گذاری ابتدا موش ها از محل حیوانخانه به محیط آزمایشگاه منتقل شدند و موش مورد نظر را ابتدا با ترازو دقیقا وزن نموده و سپس داروی بیهوشی10% Chetamine و2% Xylazine را بر اساس وزن حیوان با استفاده از سرنگ انسولینی به صورت داخل صفاقی به حیوان تزریق گردید، بعد از بیهوشی کامل و اطمینان از بیهوش شدن حیوان از طریق چک کردن دم و چشم ها، موهای پشت سر حیوان را اصلاح کرده و سپس حیوان در دستگاه استریوتاکس قرار داده شد.
دستگاه استریوتاکس دارای یک Head holder  است که جمجمه حیوان را در وضعیت مناسب نگه می دارد همچنین دارای یک قسمت نگه دارنده کانول یا الکترود می باشد که می توان آن را در امتداد محور جلویی- عقبی  (AP)(Anterior-Posterior)، پشتی- شکمی (DV)(Dorso- Venteral) و میانی- طرفی (ML)(Medio- Lateral) حرکت داد. این دستگاه این امکان را فراهم می کند که کانول یا الکترود به قسمت مورد نظر مغز که قابل دیدن نیست وارد شود بدون اینکه سایر قسمت ها مورد آسیب جدی قرار گیرد. میله دندانی در مقیاس 3/3 میلی متر زیر صفر افقی تنظیم شد تا مطابق اطلس وضعیت صاف جمجمه (Flat Skull Position) حاصل شود. سپس میله های گوشی (Ear bar) را کاملا در مجرای گوش خارجی قرار داده بطوریکه از نظر شنوایی برای حیوان مشکلی پیش نیاید و پس از اطمینان از تقارن دو طرف آن، پیچ های مربوط به آن محکم گردید و سپس دندان های پیشین حیوان بوسیله میله دندانی ثابت نگه داشته می شود سپس میله پوزه بند را به عقب کشیده و پیچ آن محکم بسته شد.

.

.

 

انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه