انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

انجام پایان نامه ارشد|پایان نامه فاکتورهای ارتقای رده بندی سایت در موتورهای جستجو 45 ص

 

تـحـقـيقـي پيـرامـون :

فاکتورهای ارتقای رده بندی سایت در موتورهای جستجو

       
زير نظر استاد :
مهندس مريم برادران حسيني

       
 گردآورنده :
ليلا معماري

فهرست مطالب
عنوان                                                                                                               صفحه
مقدمه     6
 فصل اول:  موتورهای جستجوگر     
1-1-    اینترنت و حضور در آن     8
    2-1- تاریخچه جستجو گرها     8
    3-1- علت پیدایش موتورهای جستجو     9
     4-1- موتور جستجو چیست؟     9
     5-1-  معرفی انواع جستجوگرها     10
     6-1- نگاهى به موتورهاى جستجو در اينترنت,جستجو ميان صدها ميليون صفحه     17
       1-6-1- جستجو ميان صدها ميليون صفحه     18
       2-6-1- ايجاد فهرست     20
       3-6-1- آينده موتورهاى جستجوگر     22

فصل دوم: سئو (SEO) و بهینه سازی صفحات    
   1-2- سئو (SEO) و بهینه سازی صفحات چه ارزشی دارد؟     24
   2-2- سئو(SEO) علم است یا هنر ؟ SEM چیست؟     26
  3-2- بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM یعنی چه؟     27
  4-2- چرا SEO مهم است؟       27
  5-2- چه کسانی به SEO احتیاج دارند؟     28
   6-2- ابزارهای SEO چیست؟     28
   7-2- مقدمات SEO, شروع بهینه سازی    29
1-7-2-    انتخاب واژه های کلیدی    29
2-7-2- فرایند بهینه سازی    31
3-7-2- بهینه سازی متن ها     32
4-7-2- محل اعمال پارامترها    33

فصل سوم: اسرار و ترفندهای بهینه سازی    
  1-3- اسرار و ترفندهاي بهينه سازي صفحات     34
  2-3- ساختار سایت     40
  3-3- بهینه سازی تصاویر و پیوندها     41
  4-3- استفاده بهینه از متن     41
  5-3- معرفی به موتورهای جستجو و فهرست ها     41
  6-3- تبلیغات در موتورهای جستجو     42
منابع    44
 
 
فهرست شکلها
عنوان شكل                                                                                                    صفحه
شكل (1-1)    13
شكل (1-2)    26
شكل (2-2)    30
شكل (1-3)    34مقدمه
SEO     یا بهینه سازی بر پایه موتورهای جستجو درواقع پاسخ به نیاز اصلی سایت های وب جهان گستر یعنی ترافیک هدفمند یا آمار بالای بازدید کنندگان از سایت است. برای داشتن  بیننده در یک سایت یا به عبارت دیگری بازاریابی برای یک سایت چندین روش وجود دارد :
    روش نخست تبلیغات در خارج از وب است. یعنی تبلیغات به روش سنتی ، کارایی این روش  به دلایل زیر چندان مناسب نیست. با وجود اینترنت و پیامدهای آن توجه جامعه ی جهانی ازرسانه های دیگر به سمت این پدیده کشیده شده وتبلیغات به روش سنتی حتی در زمینه های قبلی نیز کارایی خود را از دست داده چه برسد برای کار کرد در خود اینترنت. گذشته از این چون این تبلیغات درخارج از محیط وب انجام می شود ،پس تاثیر گذاری آن کم است. تصور کنید که این تبلیغ روی تابلوی تبلیغاتی یک اتوبان نصب شده باشد ، حتی در صورتی که توجه بیننده را جلب کند، احتمال اینکه او به سایت مورد نظر برود کم است  چون تا از خیابان به منزل یا محل کار یا محیطی که در آن به اینترنت دسترسی دارد برود  ،فاصله زمانی زیادی رخ داده و تاثیرگذاری آگهی از بین رفته است.
    روش دوم تبلیغات در خود وب است به عنوان مثال قراردادن یک flash تبلیغاتی در یک  سایت پر بیننده. که کار روش دوم در اکثر موارد از روش اول بهتر است اما ضعفهایی هم  دارد مثلا هزینه ی زیاد واینکه ما مطمئن نیستیم که کاربران آن سایت پر بیننده به  آگاهی ما علاقه مند هستند یا نه .
    یک روش نوین دیگر هم وجود داردکه با روش های سنتی کاملا در تضاد است . در این روش در واقع به  جای ارائه ی سایت به بیننده در واقع به نیاز وپرسش خود او جواب می دهیم . اینجا به جای اینکه دنبال بیننده باشیم خود بیننده ما را پیدا کرده  وبه سراغ ما می آید . اما او چگونه اینکار را انجام می دهد؟ بهتر است از آمار کمک  بگیریم تا متوجه شویم که کاربران اینترنت چگونه موضوع های مورد علاقه ی را پیدا می  کنند :
تقریبا 90% از کاربران اینترنت با حداقل یک موتور جستجوگر آشنا هستند و از آن استفاده می کنند .50% از کاربران اینترنت هر روز جستجو می کنند که بیش از نیمی از این جستجوها برای  کالا یا خدمات است .
   یکی از اولین کارهایی که یک کاربر تازه کار شبکه انجام می دهد ، جستجو در یکی از  موتورهای جستجوگر است .
    از آمار بالا نتیجه می شود که جستجوگرها محبوب ترین ابزار  برای جستجوی اطلاعات در محیط وب هستند پس در این روش سعی می شود تا کاربر به این روش ما را پیدا کند درنتیجه چیزی که خود او به دنبالش بوده را ما به او ارائه می کنیم .
    نیاز به جستجوگرها یک نیاز انکارنا پذیر است . باتوجه به حجم عظیم وب و اطلاعاتی که روزانه به وب افزوده می شود کاربروب برای پیدا کردن موضوع خاصی در وب با  وجود این همه اطلاعات بی پایان دچار مشکل است و پیداشدن موتور های جستجوگر درواقع  پاسخ بر این نیاز کاربران است. درSEO سعی براین است که بینندگان بیشتری بااین روش  با سایت مورد نظر روبه رو شوند به عبارت بهتر سایت با صفحه ی مورد نظر درصفحه ی نتایج موتور جستجوگر که به کاربر ارائه می شود رتبه ی بالایی کسب کند . هدف نهایی  قرار گرفتن در صفحه ی اول نتایج است (نتایج اول تا دهم) و اولویت به نتایج اول تا  سوم است .
گذشته از این ها مهمترین نقش SEO در تجارت آنلاین است یعنی جایی که حضور بیننده پر  اهمیت ترین موضوع است. شرکت های بزرگ سرمایه گزاری زیادی برای قرار گرفتن سایت شان  در لیست جستجوگرهای بزرگ انجام می دهند همین موضوع باعث رونق بازار SEO شده است.


فصل اول:
  موتورهای جستجوگر

1-1- اینترنت و حضور در آن
    از سال ۱۹۹٢ يك منبع بسيار مهم ديگر به منابع اطلاعاتي اضافه شد و آن شبكه جهاني وب (World Wide Web) یا همان اینترنت است. به جز کاربرد در زمینه اطلاع رسانی اینترنت کاربردهای بیشمار و غیر قابل تصوری در تجارت و سایر زمینه های زندگی نیز پیدا کرده است. به بیان دیگر امروزه در هر زمینه ای که بتوان تصور کرد، اینترنت یک ابزار موثر و توانمند به حساب می آید. حضور در اینترنت حقیقتا باید بخشی از بازاریابی شما باشد.

2-1- تاریخچه جستجو گرها
     در اولین روزهای گسترش اینترنت، کاربران آن آزادی عملی کمی داشتند و مقدار اطلاعات آن نیز نسبتا کم بود. بیشتر دسترسی به اینترنت توسط کارکنان دانشگاهها و آزمایشگاه ها بود که از آن به منظور دستیابی به اطلاعات علمی استفاده می کردند. در آن روزها مشکل یافتن اطلاعات در اینترنت به اندازه امروز بحرانی نبود. دایرکتوریها یکی از اولین شیوه هایی بودند که دسترسی به منابع اطلاعات در شبکه را آسان می نمودند. در دایرکتوریها منابع اطلاعاتی بر اساس موضوع طبقه بندی شده بودند.                                                       

3-1- علت پیدایش موتورهای جستجو
    با وجود حجم روز افزون طراحی و راه اندازی سایت های وب مختلف، نیاز به دستیابی به مرکزی برای شناسایی این پایگاه ها برای استفاده بهتر و بیشتر کاربران وب، امر مهمی به شمار آمد. از آنجا که سایت ها و مطالبی که در وب منتشر می شوند، توسط هیچ مرکز رسمی بین المللی مسئول در اینترنت اعلام نمی شود تنها راه پیدا کردن یک موضوع، اطلاع داشتن دقیق از آدرس آن سایت به نظر می رسد.
موتور های جستجو برای سهولت دسترسی کاربران به مطالب موجود در سایت های وب راه اندازی شده اند. در واقع بدون نیاز به موتور های جستجو قادر نخواهیم بود تا از به روز رسانی های سایت های وب اطلاع کسب کنیم و نیازهای تحقیقاتی و آموزشی و تجاری و خبری و ... خود را پوشش دهیم.  مهمترین توانایی موتورهای جستجو جذب مخاطبان واقعی سایت است. مخاطبان وبگرد و سرگردان معمولا ارزش چندانی ندارند.

4-1- موتور جستجو چیست؟
     جویشگر یا موتور جستجو (به انگلیسی: Search Engine)، در فرهنگ رایانه، به طور عمومی به برنامه‌ای گفته می‌شود که کلمات کلیدی را در یک سند یا بانک اطلاعاتی جستجو می‌کند. در اینترنت به برنامه‌ای گفته می‌شود که کلمات کلیدی موجود در فایل‌ها و سندهای وب جهانی، گروه‌های خبری، منوهای گوفر و آرشیوهای FTP را جستجو می‌کند.
    برخی از جویشگرها برای تنها یک وب‌گاه(پایگاه وب) اینترنت به کار برده می‌شوند و در اصل جویشگری اختصاصی آن وب‌گاه هستند و تنها محتویات همان وب‌گاه را جستجو می‌کنند.
    برخی دیگر نیز ممکن است با استفاده از SPIDERها محتویات وب‌گاه‌های زیادی را پیمایش کرده و چکیده‌ای از آن را در یک پایگاه اطلاعاتی به شکل شاخص‌گذاری‌شده نگهداری می‌کنند. کاربران سپس می‌توانند با جستجو کردن در این پایگاه داده به پایگاه وبی که اطلاعات موردنظر آن‌ها را در خود دارد پی ببرند.

5-1-  معرفی انواع جستجوگرها
    قبل از اینکه به تکنیکهای SEO بپردازیم لازم است که یک شناخت کلی از یک جستجوگر داشته باشیم. ابتدا به برسی ساختار یکی از انواع مهم جستجوگر ها یعنی Search Engine می پردازیم.
Search Engine -1
    هر موتور جستجوگر چندین بخش مرتبط به هم دارد :
         1.  روبات نرم افزاری : تشکیل شده از دو بخش است : Spider و Crawler
Spider  یا عنکبوت نوعی برنامه نرم افزاری است که وظیفه کاوش در وب و جمع آوری اطلاعات از وب و ارسال آن به موتور جستجوگر را به عهده دارد . و کراولر تعیین می کند که Spider باید چه کارهایی انجام دهد. کار Spider به این صورت است که طبق دستور Crawler به یک صفحه می رود اطلاعات آن صفحه را از رویSource صفحه خوانده .و به Search Engine ارسال می کند سپس باز هم با دستور Crawler لینک هایی که در آن صفحه وجود دارند را دنبال می کند .در صفحه های مقصد باز هم همین عمل را تکرار می کند . به این ترتیب Spider با دنبال کردن لینک ها )تارهای شبکه وب( مانند یک عنکبوت در شبکه تار عنکبوتی وب حرکت می کند و اطلاعات جدید را جمع آوری می کند . مجموعه روبات نرم افزاری وظیفه بایگانی کردن وب را به عهده دارد .
           2.  بایگانی : این قسمت شامل بخش تجزیه و تحلیل گر (Indexer) وبخش پایگاه داده
(Database) است.
    Indexer : اطلاعاتی را که روبات نرم افزاری جمع آوری میکند در اختیار این بخش قرار میدهد.             Indexer اطلاعات ارسالی را تجزیه و تحلیل می کند. به عبارت دیگر اطلاعات را سازماندهی می کند. به عنوان مثال در یک سند چند کلمه وجود دارد، کلمات کلیدی در کجای متن هستند، نسبت کلمات کلیدی به کل متن چند است، تصاویر در کجای صفحه هستند و به طور کلی همه پارامترهایی را که به جستجوگر، در تعیین رتبه سند کمک میکنند در این مرحله بدست میایند. این پارامترها در Indexer به یک مقیاس عددی تبدیل می شوند تا سیستم رتبه بندی بتواند الگوریتم های خاص ویژه و فوق محرمانه موتور جستجوگر را که آنها هم محرمانه هستند اعمال کند و در نهایت رتبه هر سایت مشخص می شود.
 Indexer سپس اطلاعات صفحه و پارامترها را در اختیار پایگاه داده جستجوگر قرار می دهد. با توجه به اینکه هر جستجوگر نوعی بایگانی کننده وب به شمار می رود، پس باید پایگاه داده عظیمی برای بایگانی وب داشته باشد. علاوه بر این یک جستجوگر باید الگوریتم های  خاصی برای جستجو در پایگاه داده خودش داشته باشد تا در کمترین زمان اسناد مورد نظر را بر اساس سوالات کاربر ارائه دهد.
     علاوه بر این برای بالا بردن سرعت جستجو در پایگاه داده، اطلاعات گروه بندی و کدگذاری می شوند تا دسترسی به آنها آسانتر شود. این مرحله ضعف عمده جستجوگرها بشمار می رود چون در صورت وجود ابهام در سوال کاربر و  گروه بندی های کلی نتایج  بسیار وحشتناکی ببار می آورد . یکی از تفاوت های عمده موتورهای جستجوگر در حجم پایگاه داده آنها و همینطور نحوه سازماندهی اطلاعات و جستجو در پایگاه داده است.
      هر موتور جستجوگر فقط نتایجی را به کاربر ارائه می دهد که در پایگاه داده اش وجود دارند، به عبارت بهتر عمل جستجو فقط در پایگاه داده جستجوگر انجام می شود. پس، پیش از مراجعه کاربر، جستجوگر باید پایگاه داده خود را آماده کند.
            3.  سیستم رتبه بندی Ranker : این مرحله تنها مرحله ای است که بعد از وارد کردن
کلمات کلیدی توسط کاربر انجام می شود. یعنی قبل از عمل جست و جو مراحل قبل باید به پایان رسیده باشند؛ Spider اطلاعات را ارسال کرده، در جستجوگر اطلاعات تجزیه  تحلیل و ذخیره شده اند و پایگاه داده جستجوگر آماده شده است و سیستم آماده پاسخگویی می شود.
     البته کار روبات نرم افزاری هیچگاه تمام نمی شود و دائما در حال پرسه زنی و جمع آوری اطلاعات از وب است. بعد از اینکه کاربر کلمات کلیدی خود را وارد کرد، این کلمات در بانک اطلاعاتی جستجو می شوند و نتایج مرتبط بدست می آید. اما هنوز یک مرحله باقی مانده است، یعنی چگونگی ارائه این نتایج به کاربر.  اگر نتایج جستجو کم باشد مشکل چندانی پیش نمی آید و نتایج در یک صفحه به کاربر ارائه می شوند. اما در صورتی که صفحات زیادی پیدا شود مثلا چند هزار صفحه، در این صورت، تصمیم گیری در مورد اینکه کدام صفحات در رتبه های بالا بویژه بین ده رتبه اول قرار بگیرند بسیار مهم است.
     سیستم رتبه بندی این وظیفه را به عهده دارد. این سیستم با اعمال یکسری الگوریتم های ویژه و خاص و البته محرمانه، روی پارامترهای سندهای مختلف، به هر صفحه یک رتبه اختصاص می دهد و در نهایت صفحات در خروجی به ترتیب از بیشترین تا کمترین ارتباط مرتب می شوند.
     مهمترین تفاوت موتورجستجوگرهای مختلف، تفاوت در الگوریتم های سیستم رتبه بندی آنها است. همین موضوع باعث می شود که یک کلیدواژه در چند جستجوگر مختلف، نتایج متفاوتی داشته باشد.
     هدف از بهینه سازی سایت این است که پارامترهای مورد توجه جستجوگر که در صفحات سایت وجود دارند را طوری تنظیم و بهینه کنیم که در سیستم رتبه بندی و بعد از اعمال الگوریتم ها روی آنها، رتبه مناسبی به سایت داده شود.
     نکته قابل توجه این است که هیچکدام از این پارامترها و الگوریتم ها شناخته شده و قطعی نیست و در موتورهای مختلف، متفاوت است. و در طول فرایندهای بهبود رتبه، از روی تجربه و مقایسه نتایج مختلف حدس زده می شوند.
     مهمترین ویژگی این نوع جستجوگرها، وجود روبات نرم افزاری است که هیچگاه از فعالیت نمی ایستد و همواره اطلاعات جدید وب را جمع آوری می کند یا اطلاعات قدیمی را به روز می کند. که این امر به روز بودن نتایج ارائه شده را در پی دارد.
مهمترین جستجوگر در این دوره Google است.                                                                     شکل (1-1)
سایر جستجوگرهای مهم عبارتند از :
Fast (All the web)
Altavista
MSN
Teoma
Info Seek
Nurthern Light

Directory -2 :
         دایرکتوری یا فهرست، اطلاعات وب را به صورت موضوعی طبقه بندی می کند؛ به این صورت که کاربرازکل اطلاعات به قسمت های جزئی وتخصصی می رسد. درواقع کاربردر هر مرحله یک فهرست را انتخاب می کند و از آن فهرست یک زیرفهرست و به همین ترتیب آنقدر ادامه می دهد تا به نتیجه دلخواه برسد. به عنوان مثال اگر شما به دنبال تاریخچه یک تیم فوتبال باشید، به جای وارد کردن کلمات مرتبط در موتور جستجوگر، از دایرکتوری شاخه ورزشی را انتخاب می کنید سپس، زیرشاخه فوتبال و زیر شاخه تاریخ تیم های فوتبال را انتخاب می کنید که در این زیرشاخه ممکن است اطلاعات مورد نظر شما وجود داشته باشد.
     ساختار دایرکتوری ها به این ترتیب است که هر دایرکتوری چندین ویراستار دارد، هر سایت برای قرار گرفتن در دایرکتوری باید ضمن معرفی سایت  و انتخاب گروه و زیر گروه مناسب، خود رابه دایرکتوری معرفی کند. بعد از آن ویراستارهای دایرکتوری سایت را از نظر تناسب محتوا با گروه انتخابی و سایر قوانین برسی می کنند. در صورت پذیرفته شدن، سایت مورد نظر در دایرکتوری به ثبت می رسد. در نتیجه این نوع جستجوگرها نیازی به روبات نرم افزاری ندارند و از آن استفاده نمی کنند. بنابراین تا زمانیکه یک سایت خود را به دایرکتوری معرفی نکند از دید آن پنهان است.
     در فرایند بهینه سازی قرار گرفتن در دایرکتوری های بزرگ یک مرحله مهم و از اولین مراحل شروع ثبت در موتورهای جستجوگر است.
مهمترین دایرکتوری ها عبارتند از :
Yahoo
Internet Public Library
Dmoz
Look Smart
Galaxy
1.     موتورهای جستجوگر مادر (Meta Search Engine) :
     این نوع جستجوگر از چندین موتور جستجو به طور همزمان و موازی استفاده می کند. به این صورت که سوال کاربر را به طور همزمان به چند موتور جستجوی مهم می فرستد وگزیده نتایج مهم و غیر تکراری آنها را به کاربر ارائه می کند. به این ترتیب نتایج چندین موتور جستجو در یک صفحه در اختیار کاربر قرار داده می شود.
 مهمترین انواع موتورهای مادر عبارتند از :
Mamma
Meta Crawler
Dog pile
Ixquick

2.    جستجوگر پرداخت به ازای هر کلیک (Pay per click search engine) :
     طرز کار این نوع جستجو گرها دقیقا مشابه Search Engine است، با این تفاوت که شما برای قرار گرفتن در رتبه ای خاص باید مبلغ بالاتری نسبت به سایر رقبا بپردازید.
     مثلا اگر سایتی در رتبه سوم صفحه نتایج به ازای کلیدواژه خاصی باشد و برای قرار گرفتن در این رده مبلغ ¢30 به ازای هر کلیک را می پردازد، شما برای قرار گرفتن در این رتبه باید مبلغی بیشتر از ¢30 بپردازید. این مبلغ تنها برای یک کلیک است. یعنی هر زمان که یک کاربر کلیدواژه مذکور را جستجو کند و از طریق این جستجوگر سایت شما را پیدا کند، شما باید این مبلغ را بپردازید. به عبارت بهتر قرار گرفتن در رتبه های این نوع سایت ها حالت مزایده دارد.
     اگر سایت شما یک سایت تجاری باشد، برای قرار گرفتن در رتبه بندی اکثر جستجوگرها شما مجبور به پرداخت مبلغی معین هستید.

3.    جستجوگرهای تخصصی  (Specially Search Engine) :
   در این نوع از جستجوگرها شما می توانید در میان اسناد و در یک زمینه خاص و یا یک موضوع تخصصی جستجو کنید. دامنه نتایج این جستجوگرها محدود به همان موضوع می شود.
این جستجوگر می تواند از نوع موتور جستجوگر یا دایرکتوری و یا موتور مادر ولی نوع دایرکتوری مرسوم تر است.
     از مهمترین انواع این نوع،جستجوگرهای ویژه،مطالب پزشکی و اناتومی،تجاری،صنعتی و..... هستند.
جستجوگرهای ویژه زیادی در مورد جستجوی عکس فعالیت می کنند،اما بهترین وکاربرد ترین آنها Corbis است.
Corbis عکسها و تصاویر زیادی را بر اساس موضوع طبقه بندی کرده است. و هر روز عکسهای جدیدی به این مجموعه اضافه می شود. با توجه به این که طبقه بندی تصاویر توسط ربات نرم افزاری امکان پذیر نیست، بنابراین در مورد جستجوی تصویر موتورهای جستجوگر حرفی برای گفتن ندارند. دلیل این امر به خاطر ساختار متنی روبات نرم افزاری و بویژه Spider است. Spider تنها قادر به خواندن Source صفحه است بنابراین تنها می تواند از وجود یک عکس مطلع شود و نمی تواند در مورد تناسب آن تصویر با کلیدواژه تصمیم گیری کند.
     در مورد Corbis و یا سایت های مشابه،  طبقه بندی توسط ویراستاران حرفه ای انجام می شود. بنابراین شما می توانید از تناسب عکس ها با سوالات مطمئن باشید.  با توجه به غنی بودن پایگاه داده این سایت، پیدا کردن عکس های خیلی خاص هم راحت است. و از آنجایی که انتخاب عکسها توسط انسان ونه روبات انجام می گیرد، عکس ها جنبه زیبایی شناختی دارند. از طرف دیگر اضافه شدن عکس های جدید به صورت روزانه، به تازه و به روز بودن نتایج بسیار کمک میکند.
     متد جدیدی که در Corbis هم از آن استفاده شده، طرح سوالات از پیش طراحی شده برای رفع ابهام از سوالات کاربر است. مثلا اگر کاربر کلمه Winter را بنویسد. باید فهمید که منظور او منظره ای از زمستان است، یا یک تابلوی نقاشی با نام زمستان، یا یک عکس معروف. پرسیدن سوال از کاربر بهترین راه پی بردن به مقصود او است. این سوالات توسط ویراستاران حرفه ای انجام می شود.
 
از دیگر جستجوگرهای تخصصی :
Internet White Pages
MeSH
Yahoo Health

4.    جستجوگر زبان طبیعی (Natural Search Engine) :
     از مدتها پیش یکی از آرزوهای کاربران وب و حتی کامپیوتر صحبت کردن با ماشین و اینترنت بوده است. این جستجوگر پاسخی برای رسیدن به این آرمان است. در این سایت شما می توانید یک جمله به زبان انگلیسی بنویسید، به عبارت بهتر به جای وارد کردن کلمات کلیدی شما سوال خود را به صورت یک جمله طبیعی مطرح میکنید. در مرحله بعد جمله وارد شده، بر اساس ساختارهای زبان و الگوریتم های پیچیده تجزیه و تحلیل میشود تا منظور کاربر مشخص شود. در نهایت نتایج با توجه به تفسیری که از جمله کاربر بدست می آید ارائه می شود.
    این جستجوگر بر خلاف تقاضای زیاد چندان موفق نبوده است. زیرا برای رسیدن به نتیجه مورد نظر باید چندین بار جستجو کنید و هر بار جمله خود را تغییر دهید. بنابراین بیشتر کاربران واژه های کلیدی را ترجیح می دهند.

6-1- نگاهى به موتورهاى جستجو در اينترنت,جستجو ميان صدها ميليون صفحه
    حتماً شما هم بارها، زمانى كه به يك مقاله علمى، سياسى و... نياز داشته ايد يا حتى براى يافتن معنى اصطلاحى، پشت كامپيوترتان نشسته ايد و با استفاده از اينترنت در مدت زمان كوتاهى آن را پيدا كرده ايد. اما آيا تابه حال فكر كرده ايد چگونه در عرض چند ثانيه انبوهى از اطلاعات در اختيار شما قرار مى گيرد؟ صدها ميليون صفحه در اينترنت در دسترس وجود دارند و منتظر هستند تا اطلاعات را با تنوع شگفت انگيزى از موضوعات ارائه دهند. زمانى كه شما مى خواهيد در مورد يك موضوع مخصوص اطلاعات كسب كنيد، چگونه مى دانيد كه چه صفحاتى را بايد بخوانيد؟ احتمالاً مانند اكثر مردم، شما از يك موتور جست وجوى اينترنت بازديد مى كنيد.
    موتورهاى جستجوى اينترنتى، سايت هاى مخصوصى در شبكه هستند و طورى طراحى شده اند كه به افراد كمك مى كنند تا اطلاعات مورد نيازشان را كه در سايت هاى ديگر ذخيره شده است بيابند. تفاوت هايى در شيوه عملكرد موتورهاى جستجوى مختلف وجود دارد، اما همه آنها سه وظيفه اصلى را انجام مى دهند:
1.  در اينترنت، يا بخش هاى برگزيده اى از اينترنت، براساس كلمات مهم جست وجو را انجام مى دهند.
2.  يك فهرست از كلماتى كه پيداكرده اند و جايى كه آنها را پيدا كرده اند، تهيه مى كنند.
3.  اين امكان را براى كاربران فراهم مى كنند تا كلمات يا مجموعه اى از كلمات مورد نظر خود را كه در فهرست يافت مى شود جستجو كنند.
موتورهاى جستجوى اوليه يك فهرست شامل تنها چندصد هزار صفحه و فايل نگهدارى مى كردند و در روز شايد يك يا دو هزار بازديدكننده داشتند. امروزه يك موتور جستجوى خوب، صدها ميليون صفحه را فهرست مى كند و در روز پاسخگوى ده ها ميليون جستجو كننده است. حالا بايد ببينيم چگونه اين مسئوليت مهم انجام مى شود و چگونه موتورهاى جستجوى اينترنتى، بخش هاى مختلف را به كار مى برند تا ما بتوانيم اطلاعات مورد نياز خود را در شبكه بيابيم.

1-6-1- جستجو ميان صدها ميليون صفحه
    قبل از اينكه يك موتور جستجوگر بتواند به شما بگويد كه يك فايل در كجا قرار دارد، بايد آن فايل پيدا شود. يك موتور جستجوگر براى يافتن اطلاعات از ميان صدها ميليون صفحه كه در شبكه وجود دارند، روبات نرم افزارى خاصى به نام spiders را به كار مى گيرد تا ليستى از كلماتى كه در سايت هاى شبكه يافت مى شود را ايجاد كند. فرآيندى كه يك spider ليست خود را ايجاد مى كند، Web crawling ناميده مى شود. براى ايجاد و نگهدارى يك ليست مفيد و مناسب از كلمات، يك spider موتور جستجوگر بايد صفحات بسيار زيادى را بررسى كند. چگونه هر spider مسيرش را در شبكه آغاز مى كند ؟ معمولاً نقطه شروع، ليستى از صفحاتى است كه توسط سرورها زياد استفاده مى شوند و همچنين صفحاتى كه عمومى تر و معروف تر هستند. spider از يك سايت عمومى شروع مى كند، كلمات موجود در صفحات آن را ليست مى كند و هر لينكى كه در آن سايت يافت مى شود را دنبال مى كند. به اين طريق سيستم جستجوگر به سرعت شروع به حركت مى كند و در بخش هايى كه بيشتر از همه مورد استفاده قرار مى گيرد حركت مى كند.
 Google.com     به عنوان يك موتور جستجوگر علمى آغاز به كار كرد. سرجى برين و لورنس پيج بيان كرده اند كه spiderهاى سيستم آنها با چه سرعتى مى توانند كار كنند. آنها سيستم اوليه خود را به گونه اى ساختند كه از چندين spider استفاده كند، معمولاً سه تا در يك زمان. هر spider مى توانست با حدود سيصد صفحه شبكه كه در يك زمان باز بودند اتصال برقرار كند. در بهترين عملكرد خود، با استفاده از چهار spider، اين سيستم مى توانست در هر ثانيه به صد صفحه متصل باشد و حدود ۶۰۰ كيلو بايت داده را در هر ثانيه ايجاد كند. براى سرعت بخشيدن به جستجو، ايجاد سيستمى براى ارائه اطلاعات لازم به spider لازم است. سيستم گوگل اوليه داراى سرورى بود كه به فراهم كردن URL ها براى spider ها اختصاص يافته بود. به جاى وابسته بودن به يك فراهم كننده سرويس اينترنتى براى DNS كه نام يك سرور را به يك آدرس تبديل مى كند، گوگل DNS خودش را داشت تا تاخيرها را به حداقل برساند.
    زمانى كه spider گوگل يك صفحه HTML را مشاهده مى كرد، به دو نكته توجه مى كرد: كلمات درون صفحه، در كجا كلمات پيدا شده اند.
    كلماتى كه در عنوان اصلى يا عناوين فرعى و يا ساير موقعيت هايى كه داراى اهميت نسبى هستند، قرار دارند براى جستجوى بعدى كاربر مورد توجه خاص قرار مى گرفتند. spider گوگل هر كلمه معنى دارى در صفحه را فهرست مى كرد و از كلمات a an, the صرف نظر مى كرد. ساير spider ها از روش هاى متفاوتى استفاده مى كردند. در كل تمامى اين روش ها معمولاً سعى مى كند تا عملكرد spider را سريع تر كند، به كاربران اجازه بدهد تا با كارايى بهتر و بهينه تر جستجو كنند و يا هر دو آنها. به عنوان مثال، بعضى spider ها كلماتى كه در عنوان ها، عنوان هاى فرعى و لينك ها وجود دارند يا كلماتى كه بارها در صفحه تكرار مى شوند و هر كلمه اى در بيست خط اوليه متن را نگهدارى مى كند. سايت Lycos از اين روش استفاده مى كند.
    ساير سيستم ها، از قبيل AltaVista، هر كلمه در صفحه، شاملa an, the و ساير كلمات كه بى اهميت هستند را هم ليست مى كنند.

2-6-1- ايجاد فهرست
    زمانى كه spider ها وظيفه يافتن اطلاعات از صفحات شبكه را به اتمام رساندند (البته بايد در نظر داشته باشيم كه اين وظيفه هرگز واقعاً تمام نمى شود، خاصيت تغيير دائمى شبكه به اين معنى است كه spiders ها هميشه در حال حركت و جستجو هستند)، موتور جستجو بايد اين اطلاعات را به شكلى كه مفيد باشد، ذخيره كند. دو مولفه كليدى براى در دسترس قرار دادن اطلاعات جمع آورى شده براى كاربران وجود دارد: اطلاعات ذخيره شده با داده ها - روشى كه توسط آن اطلاعات فهرست مى شود.
    در آسان ترين حالت، موتور جستجوگر مى تواند تنها كلمه و URL را ذخيره كند. در حقيقت، اين روش براى موتورى با كاربرد محدود است، زيرا در اين حالت راهى وجود ندارد براى اينكه تعيين كند آيا كلمه در بخش مهم يا بخش بى اهميتى از صفحه استفاده شده است، آيا كلمه تنها يك بار يا چندين مرتبه تكرار شده است يا صفحه لينك هايى به صفحات ديگرى كه شامل آن كلمه هستند، دارد. به عبارت ديگر راهى براى ايجاد ليستى رتبه بندى شده كه تلاش مى كند تا مفيدترين و بهترين صفحات را در بالاى ليست نتايج جستجو قرار بدهد، وجود ندارد.
    براى به دست آوردن نتايج بهتر، بيشتر موتورهاى جستجو اطلاعات بيشترى علاوه بر كلمه و URL ذخيره مى كنند. موتور ممكن است تعداد دفعاتى كه كلمه در صفحه تكرار شده است را ذخيره كند، يا ممكن است مقدارى را به هر ورودى اختصاص بدهد و زمانى كه كلمات در عناوين، عنوان هاى فرعى و لينك ها ظاهر مى شوند ارزش اختصاص يافته به آنها بيشتر مى شود. هر موتور جست وجوگر تجارى، فرمول متفاوتى براى ارزش گذارى كلمات فهرست خود دارد. اين مسئله يكى از دلايلى است كه موجب مى شود جست وجوى يك كلمه در موتورهاى جستجوگر متفاوت، ليست هاى متفاوتى را ارائه بدهد و صفحاتى با ترتيب هاى متفاوت ارائه شود.
    داده ها براى صرفه جويى در فضاى ذخيره سازى رمزگذارى مى شوند. مثلاً در صفحه گوگل اطلاعاتى از قبيل اينكه آيا كلمه با حروف بزرگ بوده است، اندازه فونت آن، موقعيت كلمه و ساير اطلاعاتى كه به رتبه بندى آن كمك مى كند را به صورت بيت و بايت ذخيره مى كند. در نتيجه ميزان بسيار زيادى از داده ها مى تواند به شكل بسيار فشرده اى ذخيره شود. بعد از اينكه اطلاعات فشرده شد، براى فهرست شدن آماده است.
    هدف از ايجاد يك فهرست اين است كه باعث شود تا بتوانيم اطلاعات را با سريع ترين حالت ممكن پيدا كنيم. به طور كل، تنها چند راه براى ايجاد فهرست وجود دارد، اما يكى از مهمترين و موثرترين روش ها، ايجاد جدول hash است. در اين روش فرمولى به كار مى رود تا به هر كلمه يك ارزش عددى اختصاص بدهد.
    پرسش و جستجوى انجام شده توسط كاربر مى تواند خيلى ساده باشد، حتى يك كلمه. براى پرسش هاى پيچيده تر لازم است تا از عملگرهاى بولين (AND, OR, NOT, NEAR,) و... استفاده كنيد تا بتوانيد شرايط جستجو را گسترش بدهيد.
    به طور خلاصه عملكرد يك موتور جست وجو به اين صورت است: نرم افزار spider با جست وجو در سايت هاى مختلف ليستى از كلمات و جايى كه قرار دارند فراهم مى كند، سپس براساس سيستم ارزش گذارى خود فهرستى رتبه بندى شده تهيه مى كند، داده ها را رمزگذارى مى كند و سرانجام اطلاعات را براى دسترسى كاربران ذخيره مى كند.
 
3-6-1- آينده موتورهاى جستجوگر
     در جستجوهايى كه از عملگرهاى بولين استفاده مى شود، جستجوهاى لفظى است. موتور دقيقاً همان كلمات يا عبارتى كه وارد شده است را جست وجو مى كند. زمانى كه كلمات ورودى داراى چندين معنى هستند، جستجوى صحيح آنها مشكل است. در اين حالت، اگر براى شما تنها يكى از معانى آن كلمه مهم باشد، احتمالاً شما نمى خواهيد ساير صفحات را كه شامل معانى ديگر كلمه است ببينيد. شما مى توانيد يك جستجوى لفظى ايجاد كنيد كه تا حدودى معنى هاى ناخواسته را حذف كند، اما بهتر اين بود كه خود موتور جستجو مى توانست اين كار را انجام بدهد.
    يكى از حوزه هاى تحقيق در موتورهاى جستجوگر، جستجو براساس مفهوم است. به عنوان مثال، استفاده كردن از تحليل هاى آمارى صفحاتى كه شامل كلمات يا عباراتى است كه شما جست وجو مى كنيد، براى اينكه صفحات ديگرى را كه ممكن است شما به آن علاقه داشته باشيد پيدا كند. بديهى است كه در يك موتور جستجوگر مبتنى بر مفهوم، اطلاعات ذخيره شده براى هر صفحه، بيشتر است. هنوز بسيارى از گروه ها تلاش مى كنند تا نتايج و عملكرد اين نوع از موتورهاى جستجو را افزايش دهند. قلمرو ديگرى كه پژوهشگران درباره آن تلاش مى كنند، پرسش ها به زبان طبيعى ناميده مى شود. منظور از اين پژوهش اين است كه شما بتوانيد پرسش تان را به گونه اى تايپ كنيد مثل اينكه آن را از شخصى كه كنار شما نشسته است مى پرسيد و نيازى نباشد تا از عملگرهاى بولين يا ساختارهاى پيچيده براى پرسش استفاده كنيد. معروف ترين سايت جستجو به شيوه پرسش به زبان طبيعى، سايت AskJeeves.com است. اين سايت تنها با جملات ساده كار مى كند، اما تلاش بسيارى انجام مى شود تا اين روش جستجو گسترش يابد تا بتواند سئوالات پيچيده تر را هم بپذيرد.
    همچنان تلاش هاى بسيارى براى افزايش كيفيت و ارائه خدمات بيشتر موتورهاى جست وجوگر انجام مى شود و هر روز شاهد خبرهاى جديدى در اين زمينه هستيم و رقابت بين سايت هاى داراى موتور جستجوگر بيشتر و بيشتر مى شود.
 
ليستى از سايت هاى مهم داراى موتور جستجو

* AltaVista -Dogpile - Go -Google - HotBot - Looksmart -Lycos -Mamma -Metacrawler - Northern Light - Open Directory Project -Search.com - NBCi -WebCrawler - Yahoo.

فصل دوم:
سئو (SEO) و بهینه سازی صفحات

1-2- سئو (SEO) و بهینه سازی صفحات چه ارزشی دارد؟
     تولید کردن صفحات وبی که برای موتورهای جستجو جالب و فریبنده هستند. بهینه سازی صفحات وب این است که شما در نتایج یک موتور جستجوی بزرگ بیشترین امتیاز را داشته باشید. اهمیت این موضوع ازآنجا ناشی می شود که اکثر مردم از موتورهای جستجو برای رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود استفاده میکنند.
    شاید بتوان گفت که تقریبا همه افرادی که با وب آشنایی هر چند کمی دارند، حداقل برای یک بار هم که شده واژه ی SEO را شنیده اند.
     اما SEO چیست؟ معنای لغوی SEO که مخفف Search Engine Optimization است، بهینه سازی موتور جستجو می باشد. SEO یعنی تولید کردن صفحات وبی که برای موتورهای جستجو جالب و فریبنده هستند.
    بهینه سازی صفحات وب این است که شما در نتایج یک موتور جستجوی بزرگ بیشترین امتیاز را داشته باشید. اهمیت این موضوع از انجا ناشی می شود که اکثر مردم از موتورهای جستجو برای رسیدن به مطلب یا محصول مورد نظر خود استفاده میکنند. به عنوان مثال در گوگل و یاهو، اکثر مردم فقط به صفحه ی اول نتایج جستجو نگاه میکنند. بنابراین برای داشتن ترافیک بالا از طرف موتورهای جستجو، این مسئله الزامی است که سایت شما در صفحه ی اول نتایج جستجو قرار گیرد.
    علم بهینه سازی موتور جستجو در مورد روشهای فنی مانند عنوان صفحه ی مناسب، تگ ها و متا تگ ها، کلمات کلیدی و عبارات کلیدی و توضیحات مناسب سایت و کلاً محتوایی که موتورهای جستجو دوست دارند، مطالعه می کند.
    موتورهای جستجو صفحات وب را به وسیله نرم افزار خزندگی (عنکبوت) پیدا و فهرست بندی میکنند. متاسفانه تمام نرم افزارهای خزندگی یک جور کار نمیکنند. برای مثال اگر صفحه وب شما در یکی از موتورهای جستجو امتیاز بالایی داشته باشد، ممکن است در دیگر موتورها این چنین نباشد.
یکی از کارهایی که متخصصان بیهنه سازی موتورهای جستجو انجام میدهند، پیگیری تمام تغییرات عملکرد داخل موتورهای جستجو است. بنابراین آنها میتوانند صفحات وب را بر طبق این تغییرات بهینه سازی کنند. به علاوه آنها همراه با تغییرات موتورهای جستجوی مختلف خود را تابع این موتورها قرار میدهند.
هنگامی که شما یک طراح برای طراحی سایت تجاریتان انتخاب میکنید، شما باید از این طراح درباره ی بهینه سازی موتورهای جستجو سوال کنید و باید از او بخواهید بر طبق اصول بهینه سازی برای موتورهای جستجو ساخت صفحات وب سایت شما را شروع کند. در صورتیکه این کار طولانی تر از طراحی هایی که شما بیش از این داشته اید، نیست. این کار خیلی آسان تر و معقول تر است که شما در همان بار اول که سایتتان بر روی وب قرار می گیرد، شامل بهینه سازی برای موتورهای جستجو شود.

 
2-2- سئو(SEO) علم است یا هنر ؟ SEM چیست ؟
     برخی موتورهاى جستجوگر خريدنى نيستند و شما نمى توانيد براى سايت خود رتبه اى بخريد. اينجا رتبه ها را بايد به چنگ آوريد و به طور مداوم براى حفظ آنها بايد تلاش کنيد.
    خوشبختانه، اينگونه موتورهاى جستجوگر متقاعد شدنى هستند. به عبارت ديگر شما با دانستن اصول و قواعد آنها، مى توانيد زبانى مشترک با آنها داشته باشيد. اگر بتوانيد اين زبان مشترک را بيابيد آنگاه سايت شما حتى مى تواند در صدر نتايج جستجو قرار بگيرد. به اين رتبه ها، رتبه هاى عادى (طبيعى) موتور جستجوگر مى گويند.
    حال بار ديگر اين سوال مطرح مى شود که اين زبان مشترک را چگونه مى يابيد؟ امروزه SEO به عنوان ابزار اصلى بازاريابى الکترونيک و خود يک تخصص بسيار جدى است. تخصصى که يک هنر است: هنر کسب رتبه هاى بالا در گوگل و موتورهاى جستجوگر ديگر!

                    شکل (1-2)

 SEO    کسى است که اين هنر را به خوبى مى داند. او زبان مشترک براى ارتباط با موتور جستجوگر را
 مى داند.او مى داند که رفتار موتور جستجوگر در طول زمان چگونه بوده است و امروز چه رفتارى دارد. او به خوبى مى داند که موتور جستجوگر هر روز سازى را کوک مى کند و باز هم اوست که اين سازها را به خوبى مى شناسد. او به خوبى مى داند که چگونه راه ورود موتور جستجوگر به سايت شما را هموار کند و سايت شما را برايش دوست داشتنى نمايد.
    کيست که گوگل را نشناسد و نام آنرا نشنيده باشد. اگر گوگل به شما لبخند بزند، تمام بازار به شما لبخند مى زند.
 SEO مى تواند سايت شما را براى گوگل و هر موتور جستجوگر ديگرى جذاب نمايد، ساختار آنرا اصلاح کرده، قابليتهاى آنرا به خوبى عرضه کند به گونه اى که بتواند در ميان سايتهاى ديگر سر راست کند.
توضیح: SEO را به معنای Search engine Optimizer  یا بهینه سازسایت درموتورهای جستجو نیز گفته اند.

3-2-  بازاریابی موتورهای جستجو یا SEM یعنی چه ؟
    وقتی یک کاربر اینترنت بدنبال کالایی برای خرید به صورت آنلاین می گردد. نخستین جایی که رجوع می کند ، موتورهای جستجو خواهد بود. حال اگر 50 شرکت آن نوع کالا را در وب سایتهای خود در معرض فروش بگذارند ، بخت با فروشندگانی است که جایگاه سایت آنها در موتور جستجو بهتر باشد.
گرچه امروزه فروشگاههای اینترنتی زیادی هستند که طیف گسترده ای از کالا ها را به فروش می رسانند اما همچنان رقابت سختی برای بالایردن سایتهای فروش کالا در موتور جستجو وجود دارد. SEM  کوتاه شده عبارت Search Engine Marketing  می باشد.

4-2- چرا SEO مهم است؟
چرا بهینه سازی برای موتورهای جستجو مفید می باشد. موارد ذیل برخی از دلایل این موضوع
می باشند:
•    برتر بودن در نتایج جستجو مشتری های زیادی را به دیدار از وب سایت شما دعوت میکند.
•    ۸۷ در صد تمام بینندگان شما از یک صفحه یک وضعیت دارند.
•    91 در صد از کاربران اینترنت از موتورهای جستجو استفاده میکنند.
•     طبق آخرین تحقیقات بیش از ۲۵۰ میلیون جستجو در روز در کشور انگلیس انجام میگیرد.
•    73 در صد معاملات آنلاین به وسیله موتورهای جستجو آغاز میشود.
•    3.5 میلیون از وب سایت با هم بر سر رقابت پول هستند، اما واقعیت این این است که فقط کسرهای از یک درصد به صفحه اول می رسند.

5-2- چه کسانی به SEO احتیاج دارند؟
     هر وب سایتی که به سوی تجارت و بازرگانی حرکت میکند، باید صفحات وب خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کند.
    هدف نهایی یک وب سایت جلب کاربران اینترنتی میباشد، و مطالعات نشان داده است که پهنه عظیمی از کابران اینترنتی وب سایت ها را در موتورهای جستجوی پیدا کرده اند.
    اگر شرکت شما نظر به ساخت یک وب سایت جدید و یا به روز کردن وب سایت قدیمی خود را دارد باید توجه داشته باشید که برای پیشرفت باید SEO را در الویت قرار دهید. به خاطر داشته باشید که SEO شما را به مسابقه بزرگ می برد و شما را در بازار معرفی میکند.

 6-2- ابزارهای SEO چیست؟
    در اینجا میخواهیم درباره ابزارهای SEO یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو صحبت کنیم و تعدادی از آنها را معرفی کنیم.
•    Keyword Suggestion پیشنهاد دهنده ی کلمات کلیدی: همانطور که در بالا گفتیم کلمات کلیدی در جذب موتورهای جستجو نقش به سزایی دارند. شما میتوانید با استفاده از Keyword Suggestion کلمات کلیدی بهتر و جذاب تری را انتخاب کنید.
•    Google Rank Checkerچک کننده ی امتیاز شما در گوگل: موتور جستجوی گوگل با محاسباتی خاص و دقیق به وب سایت ها امتیاز میدهید, هر چه امتیاز سایت شما در گوگل بالاتر باشد ارزش سایت شما بالاتر است. معمولا چک کردن این امتیاز آسان نیست اما این ابزار در بیشتر سایت های مرتبط باTools SEO کار شما را آسان کرده و شما میتوانید به راحتی امتیاز خود را در گوگل چک کنید.
•    Link Popularity محبوبیت لینک: محبوییت لینک به شما نشان میدهید که در موتورهای جستجوی مختلف وقتی شما را جستجو میکنند چه تعداد نتیجه ظاهر میشود و جدیدن از این ابزار برای مقایسه کردن بین چند وب سایت استفاده می شود.
•    Search Engine Position وضعیت سایت شما در موتورهای جستجو: این ابزار هم تعداد نتایج جستجوی سایت شما را در موتورهای جستجوی بزرگ نمایش میدهد.
در کل Web Site Optimization Tools یا ابزارهای بهینه سازی وب سایت که انواع مختلف و متنوعی دارند.

.

.

 

انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

سفارش پایان نامه