انجام پایان نامه

درخواست همکاری انجام پایان نامه  بانک مقالات رایگان انجام پایان نامه

سفارش پایان نامه

|

اطلاعیه مهم
سایت مشاوران تهران باتوجه به تصویب قانون مبارزه با تقلب علمی، از تاریخ ۳۰ ام مرداد ماه سال ۹۶ تمام فعالیتهای خود را به صورت کامل پایان داده است و دیگر هیچ گونه فعالیتی در زمینه پایان نامه، مقاله، ترجمه، چاپ کتاب و حتی تدریس خصوصی و آموزش نرم افزار ندارد، لذا خواهشمند هستیم تحت هیچ شرایطی درخواستی برای انجام امور مشروحه نداشته باشید و همچنین تمام مشتریانی که قبل از این تاریخ کار خود را بما سپردند فقط میتوانند توسط ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
جهت کنسل نمودن کار و عودت هزینه حداکثر تا آخر شهریور سال ۹۶ با ما درارتباط باشند بدیهی است بعد از این تاریخ هیچ ایمیلی پاسخ داده نخواهد شد و همچنین در تاریخ ۹۶/۰۵/۳۰ محل موسسه تخلیه و تمامی خطوط ثابت و همراه واگذار شده است.
با احترام مشاوران تهران

 پایان نامه 

سفارش پایان نامه|ارزيابي كار و زمان تلويزيون هاي پارس الكتريك
         

چكيده :
مطالعه كار اصطلاحي است كه تكنيك هاي مطالعه روش سنجي و زمان سنجي را كه براي تأمين حد اكثراستفاده ممكن از نيروي انساني ، تجهيزات و مواد اوليه مورد نياز براي انجام يك كار مشخصي بكار مي رود را در بر مي گيرد اما مطالعه روش سنجي عبارت است از ثبت منظم و بررسي دقيق روشهاي انجام كار و پيشنهاد روشهاي اصلاحي به منظور كاهش هزينه ها ، ساده تر كردن عمليات و افزايش بازدهي  مي باشد.
در انجام ارزيابي روش در مراحل معيني به ناگزير نگرش انتقادي به جابجايي افراد و مواد در سراسر كارخانه يا محيط كار و بررسي جانمايي كارخانه مورد توجه قرار ميگيرد . اين كار ار اين نظر لازم است كه در بسياري از كارخانجات يا در موارد جانمايي اوليه بخوبي فكر نشده ، يا بهنگام توسعه موسسه و يا موازات ايجاد تغييراتي در بعضي از محصولات يا فرآيند هاي توليد آن در هركجا كه فضايي يافت شده ماشين آلات ،تجهيزات يا دفاتري اضافه شده است .
نتيجه كلي اين وضعيت ان است كه در موارد كاركنان اغلب بايد مسافت طولاني تري را ضمن گردش فرآيند توليد طي كنند كه منجربه اتلاف وقت و انرژي مي شود ،بدون اينكه چيزي به ارزش محصول افزوده شود . بنابراين اصلاح جانمايي كارخانه بخشي از وظايف كارشناس ارزيابي كار است .
زمان سنجي كار به منظور كوتاه كردن زمان انجام كار و ايجاد سرعت در ارائه كارها و ارائه خدمات به مشتريان و و ارباب رجوع بكار گرفته مي شود . با توجه به اينكه جريان كارها در اغلب سازمانها با مراحل زائد ، تكراري ، بي هدف و بي منطق آميخته شده است با بررسي علمي جريان كار مي توان به اين افتلالات و نارسايي ها پي برد و راههاي بهتر انجام كار را يافت و براي بهسازي روشهاي كار اقدام كرد . منظور از جانمايي كارخانه آرايش ماشين آلات و تجهيزات مورد نياز كارخانه مي باشد به گونه اي كه سهل ترين جريان مواد ، كمترين هزينه و حداقل جابجايي در طي مراحل تهيه محصول از زمان تهيه مواد خام تا زمان توزيع محصول تمام شده ميسر مي شود .     
 
فهرست مطالب
عنوان     صفحه
تاريخچه     1
 فصل اول : معرفي واحدصنعتي     3
1-1-   سازماندهي و تشكيلات     5
2-1-   بخش توليد     5
3-1-   بخش بازرگاني     13
4-1-   كنترل كيفيت     15
5-1-   مهندسي صنايع     16
6-1-   تعميرات وتأسيسات     17
7-1-   مركز ايمني و بهداشت     18
8-1-   امور اداري     24
9-1-  امور مالي و چارت واحد مالي     27
10-1-  بخش كامپيوتر     28
فصل دوم : سالنها و خطوط توليد     30
1-2-    سالن توليد تلويزيون     31
2-2-    انبارها     41
3-2-    خط pars    42
4-2-    خط Grundic    44
فصل سوم :نمودارهاي فرآيند جريان نمودار فرآيند جريان خطوط توليد     50
 1-3-    نمودار فرآيند جريان توليد شاسي     51
2-3-    نمودار فرآيند جريان توليد فرانت ( خط قديم PARS)     52
3-3-    نمودار فرآيند جريان توليد بك     53
4-3-    نمودار فرآيند جريان آماده سازي لامپ تصوير     54
5-3-    نمودار فرآيند جريان توليد فراتب ( خط جديد PARS)     55
6-3-    نمودار فرآيند جريان توليد مارك     56
7-3-    نمودار فرآيند جريان توليد فرم بلندگو     57
8-3-    نمودار فرآيند جريان توليد شيلت     58
9-3-    نمودار فرآيند جريان توليد سنترپل     59
10-3 -    نمودار فرآيند جريان توليد واشر     60
11-3-    نمودار فرآيند جريان توليد ترمينال     61
12-3-    نمودار فرآيند جريان مونتاژ بلند گو     62
13-3-    نمودار فرآيند جريان توليد فوم     63
14-3-    نمودار فرآيند جريان آماده سازي كارتن     64
15-3-    نمودار فرآيند جريان مونتاژ تلويزيون ( خط قديم سالن 1)     65
16-3- نمودار فرآيند جريان مونتاژ تلويزيون ( خط جديد سالن 2)     67
فصل چهارم : عناصر كاري     69
1-4-    معرفي عناصر و نقاط شروع وانفصال     70
2-4-    تعداد اپراتورهايي كه عمليات مربوط به هر عنصر را انجام مي‌دهند     75
3-4-    جدول زمان مربوط به انجام عناصر     76
4-4-    جدول بهبودي     78
فصل پنجم : پيشنهادات     80
1-5-    موارد مربوط به برنامه‌ريزي توليد     81
2-5-    موارد مربوط به حمل و نقل     82
3-5-    موارد مربوط ، ايمني و بهداشت     83
منابع ومأخذ     84

تاريخچه :
تأسيس كارخانجات :
 كارخانجات پارس الكتريك در تاريخ 5 اسفند سال 1341 با سرمايه 5000000ريال تأسيس و در 9 اسفند ماه همان سال بصورت شركت با مسئوليت محدود به شماره 8567 به ثبت رسيد . موضوع شركت ،‌تأسيس و ايجاد كارخانه صنعتي ،توليدي و مونتاژ راديو و تلويزيون بوده است.
 در تاريخ 22 اسفند ماه سال ، 1346 شركت از مسئوليت محدود به سهامي و پس از آن در 28 فروردين سال 1352 به سهامي خاص و سپس در 9 اسفند 1354 به شركت سهامي عام تبديل شد .
 ظرفيت توليد سالانه كارخانجات براساس پروانه بهره‌برداري شماره 31072 مورخ 18 ارديبهشت 55 وزارت صنايع ومعادن 170000 دستگاه تلويزيون و 190000 دستگاه راديو بر آورده شده است.

پيروزي انقلاب اسلامي و تحولات در كارخانجات پارس
 متعاقب پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي در ايجاد تحولات اسلامي دروجوه مختلف ساختار كشور در سطح صنايع ملي ، بويژه كارخانجات پارس الكتريك ، تحولات دامنه‌دار و عميقي ايجاد شده همانگونه كه در نگرش افراد جامعه به برنامه‌هاي راديو و تلويزيون ، تغييرات اساسي بوجود آمد و اقبال آنان به بهره‌گيري از برنامه‌هاي صدا و سيما به يكباره سطح نياز و تقاضايشان را بالا برده ، در كارخانجات پارس الكتريك نيز براي پاسخگويي به اين تقاضا در جهت ادامه توليد و بالا بودن سطح توليدات و گسترش فعاليتها و تلاشهاي پر ثمر كاركنان ، اصلاحات و تحولات عميقي صورت گرفت .

شركتهاي تابعه پارس :
 كارخانجات عظيم پارس الكتريك داراي شركتهاي تابعه بسياري با زمينه‌ فعاليتهاي مختلف مي‌‌باشد كه به صورت زير است :
1) شركت لوازم خانگي پارس با 78% سهام مالكيت به توليد يخچال و فريزر مي‌پردازد .
 2) شركت پارس كالري با 100% مالكيت انواع وسايل تزئيني چوبي و مبلمان اداري وغيره را توليد مي‌كند .
3) شركت لامپ تصوير رنگي عالم آرابا 70% سهام انواع لامپهاي تصوير رنگي در ايران را توليد مي‌كند .
4) شركت مهندسي و بازرگاني پارس با 100% سهام داراي فعاليت در زمينه خريد و فروش ، واردات و تعمير و نگهداري ابزار آلات توليدي مي‌باشد.
 5) شركت خانه‌سازي آريا با 87% سهام مالكيت ، طراح و سازنده قطعات پيش شاخته ساختمان و خانه‌سازي است .
6) شركت پارس نيك با 100% سهام مالكيت صادر و وارد كننده انواع واقسام قطعات و كالاهاي الكتريكي و الكترونيكي مجاز مي‌باشد .
7) شركت طراحي و مهندسي ساخت صنعت با 100% سهام مالكيت علاوه بر صادرات و واردات ، كارخانجات توليدي – صنعتي را ايجاد و تجزيه مي‌نمايند .
8) شركت عايق پلاستيك با 100% سهام مالكيت براي بسته‌بندي محصولات پارس الكتريك فومهاي مخصوص مي‌سازند .
9) شركت خدمات پارس با 100% سهام مالكيت كه با دارا بودن تعداد زيادي نمايندگي در سراسر كشور نقش پشتيباني را به عهده داشته و به تعمير ونگهداري محصولات پارس الكتريك مي‌پردازد .

فصل اول
 معرفي واحد صنعتي
نمودار شماره 1-1 چارت سازماني شركت كارخانجات پارس الكتريك[4]
 
1-1- سازماندهي و تشكيلات :[4]
مجموعه كارخانجات پارس الكتريك از يك سازمان منسجم و فعال برخوردار است كه تحت رهبري مقام مدير عامل كه رياست هيئت مديره را نيز بر عهده دارند ، كليه قسمتها را هدايت و رهبري و نظارت مي‌‌كنند .
به منظور آشنايي با سازمان ، چارت سازماني در ادامه آورده مي شود .
اكنون با قسمتهاي مختلف آشنا مي‌شويم ، نخست از قسمت توليد آغاز مي‌كنيم كه هدف نهايي مي‌باشد .

 2-1- بخش توليد : [4]
به منظور آشنا شدن با فرايند توليد قطعات ابتدا با نظم خاصي به پيش مي‌رويم و علاوه بر آشنا شدن باخط توليد با قسمتهاي اصلي و جانبي درگير نيز به مرور آشنا مي‌شويم .

1-2-1- بخش تحقيق و توسعه : [4]
 در اين قسمت المانهايي كه به وسيله كارخانجات معتبر جهاني ساخته شده است مورد بررسي قرار مي گيرد تا پارس الكتريك همواره با تحولات تكنولوژيكي روز به روز پيش رفته و همگام باشند .
 بخش تحقيق وتوسعه به آناليز سيستمها پرداخته و كالاها را ارزيابي مي‌‌كند و كيفيتها را مورد بررسي قرار داده و پس از تحقيقات جامع ،اطلاعات تحليلي توسط متخصصين به صورت اسنادي حاوي اطلاعات براي شناسايي كد گذاري مي‌شود . پس ازانجام مراحل اوليه ازمحصول مورد نظر نمونه‌سازي مي‌شود و با اطلاعات لازم براي برنامه‌ريزي واجرا به واحدهاي مربوط بعدي فرستاده مي شود . اين تحقيقات بررسي تكنولوژي ماشين آلات ، ابزار توليدي و ايجاد تغيير و تحول در آنها را نيز شامل مي‌گردد.
 در بخش تحقيق و توسعه ، سيستمهاي ديجيتالي نيز مورد بررسي و تجزيه وتحليل قرار مي‌گيرند . در اين قسمت يك سيستم كدگذاري فني اقلام كارخانجات ( كد 11 رقمي ) كه به دنبال تدوين چهارجلد كتاب كدگذاري فني اقلام الكترونيكي و مكانيكي كارخانجات در سال 1358 انجام گرفته است به مورد اجرا گذارده مي‌شود و از اين طريق بيش از بيست هزار قلم مواد خام و قطعات ساخت داخل كارخانجات تحت كد اختصاصي طبقه بندي شده‌اند . علاوه بر مورد ذكر شده در اين قسمت فرمهايي به نام BOM ( پارت ليست ) تهيه شده و براي هر قطعه جداگانه است . اجزاي آن به صورت كدبندي شده تنظيم مي‌گردد.در واقع اين پارت ليستها ملاك سفارش و توليد يك محصول است .
علاوه بر وظايف فوق توسط اين بخش يكسري كاتالوگهايي نيز جمع آوري مي‌گردد و مجلاتي به صورت آبونه در اختيار دارند تا اگر قسمتها نيازي داشته باشند مورد استفاده قرار گيرد .
اين بخش از قسمتهاي الكترونيك شامل صوتي ،تصويري و ديجيتال ، مكانيك و مركز اسناد تشكيل گرديده است .
با مركز اسناد قبلاً آشنا شديم، واحد تصويري چند وظيفه اصلي دارد شامل :
1) تأييد و انتخاب محصول : هر چيزي كه بخواهد توليد شود از خارج نمونه‌ها آورده مي‌شود و اين واحد از جنبه‌هاي فني آنرا بررسي مي‌كند و بين نمونه‌هاي مختلف بهترين نمونه انتخاب مي‌گردد كه براي توليد معرفي مي‌شود .
2) نمونه‌سازي محصول : پس از مرحله تأييد و پيش از توليد دراين قسمت نمونه‌سازي مي‌شود و به واحدهاي مختلف كارخانه داده مي‌شود . تا به عنوان مرجع توليد قرار گيرد .
3) تهيه دفترچه راهنماي دستگاه كه به صورت فارسي نوشته مي شود .
4)‌ تأييد قطعات : قطعاتي كه وارد كارخانه مي شود در اين قسمت بررسي مي‌شود تا احياناً متفاوت يا اشتباه نباشد .
5) رفع مشكلات واحدهاي توليدي در ارتباط با توليد : اگر از نظر فني در قسمت توليد با مشكلاتي مواجه شوند به اين قسمت اطلاع داهد تا اين قسمت رفع نقص نمايد .
6) تأثير نمونه ساخته شده توسط مهندسي صنايع و تأييد براي انبوه محصول جديدالتوليد .
واحد صوتي نيز همانند واحد تصويري تقريباً همان وظايف را دارند لكن در رابطه با راديو ضبط ، بلندگو و كلاً چيزهايي كه با صدا مربوط است ، مي‌باشد .
در واحد ديجيتالي ، مانيتور و توليدات ديجيتالي مورد بررسي قرار مي گيرد ، اشكالات كلي محصول كه در توليد رخ مي دهد را مورد بررسي قرار مي‌دهند و اگر قابل رفع بود كه انجام مي‌شود در غيراينصورت با كارخانه سازنده مكاتبه كرده و رفع نقص مي كنند .

2-2-1- واحد مكانيك :
عمده كارواحد مكانيك در ارتباط با قطعات مكانيكي و بزرگ محصول است ( پلاستيكي و فلزي ) حدود 20 تا 25% قطعات مكانيكي است شامل شاسي ، بك و.... كه تعمير و جايگزيني طرح و ... مربوط به آنها با اين قسمت است . به غير از اين كارها يك سري كارهاي حاشيه‌اي نيز انجام مي‌دهند مانند طراحي وامور مربوط به بسته‌بندي محصول كه در اين قسمت طرح كامپيوتري تهيه شده و به كميته كارتن مي‌رود كه پس از تأييد براي تصويب نهايي خدمت مدير عامل كارخانجات مي‌رسد كه در صورت تصويب نهايي براي چاپ مي‌رود ، همينطور اين رويه براي طراحي دفترچه راهنما نيز صادق است .

3-2-1- برنامه‌ريزي مواد و كنترل توليد :
 در اين قسمت ابتدا مسائل اجرايي دقيقاً بررسي و طرح‌ريزي مي‌شوند ، آنگاه ليست اقلام و مواد مورد نياز كنترل و شيوه‌هاي اجرايي توسط رايانه‌هاي پر قدرت داده پردازي مي شود ، سپس اسناد مكتوب آن با چارتهاي عملياتي براي تدارك و اجرا فرستاده مني شود ، بطور كلي پس از تهيه پارت ليست محصولات و مشخص شدن مدلها ، اين قسمت آنها را آناليز كرده و از شركتهاي دو و يا گروند يك قطعات را مي‌گيرند ، اين قسمت درمورد اينكه چه موادي از داخل و چه موادي را از خارج تهيه كنند نيز تا اندازه‌اي تصميم‌گيري مي كنند ، خريدها اگر داخلي باشند به قسمت تداركات داخلي و اگر خارجي باشد به تداركات خارجي ارسال مي شود و پس از خريداري شدن قطعات ، كالاها به انبار ريسپشن مي آيند تا از آنجا هر كالايي به انبار خود منتقل گردد، دراين كارخانه انبارهاي مختلفي وجود دارد كه مخصوص نوع بخصوصي از اشياء است در انبارها يك كنترل كمي وجود دارد و تعداد را كنترل مي‌كنند كه به ازاء هر قطعه يك قفسه وجود دارد ،در انبارها يك سيستم جامع انبارداري كه با رايانه كنترل مي‌شود جريان دارد ، در اين شركت بطور كلي انبارداري شامل سه بخش عمده ورودي، نگهداري و خروجي‌هاست .
 در كارخانجات 21 انبار شناسايي شده است كه بعضي از آنها نگهداري مي شود كه بايد بيرون از شركت رفته و وتعمير گردد، حدود 15 انبار فعلاًفعال هستند كه انبارهاي عمده شامل انبار مركزي كه ريسپشن داخل آناست مي باشد ( ريسپشن ورود كالا) و اقلام حجيم مانند كابينت لامپ تصوير ، آهن آلات ، اجناس اهدايي به كارگران و كارمندان مانند برنج ، روغن و ... و انبار لوازم التحرير و انبار وسايل حفاظت فردي و ... در آنجا نگهداري و سپس توزيع مي‌گردد.
انبار پخش نيز تابع انبار مركزي است . انبار پخش ، محصولات توليدي را بار كاميونها كرده و به خارج كارخانه مي‌فرستد . انبار ديگر انبارهاي توليدي است كه اجناس مورد نياز توليد در كارخانجات انبار مي شود تا طبق سفارشات و پارت ليستهاي مربوطه كه كد بندي شده‌اند براي قسمت توليد هر قسمت در نزديكي خودانباري دارد كه اجناس سفارش داده شده نخست به آنجا مي‌رود . انبار شيميايي محل نگهداري كليه مواد شيميايي شركت است . انبار تعميرات نيز كليه اقلام واجناسي كه به نحوي با تعميرات سروكار دارد را نگهداري مي كند مانند لوله‌هاي گوناگون تاسيم ، كابل و ... همچنين بايد متذكر شد كه سالي يكبار انبارگرداني مي‌شود و كاملاً اجناس داخل انبارها شمارش مي گردد و با توليدات و ... مقايسه شده و كسري‌ها مشخص مي شوند .

4-2-1- مراحل توليد :
 يكي از قطعات اصلي تلويزيون شاسي آن است كه از المانهاي مختلف الكتريكي و الكترونيكي تشكيل شده است . فرآيند آن به صورت زير است :
 ابتدا فيبرهاي آماده چاپي كه از اول طبق طرحهاي توليد از نظر اندازه ، سوراخ پايه المانها ، علائم و مدارات چاپي طرح و تهيه شده است به دو صورت ماشيني و دستي روي آن مونتاژ مي‌شود. ماشينهاي اينسرت اتوماتيك با برنامه‌ريزي اوليه به طور خودكار در ابتداي اينسرت ، قطعات كوچك شاسي راسوار كرده و سپس قطعات ايستاده كوچك با ماشين ديگري به آن اضافه مي شود . باسرعت عمل اين ماشينها از اتلاف وقتو سرمايه و غيره صرفه‌جويي مي‌گردد.
براي اطمينان از سالم بودن قطعات ، شاسي‌ها دقيق با چشم چك مي شوند . اين كنترل از ابتدا تا انتهاي محصول ادامه پيدا مي‌كند . شاسي‌ها پس از مراحل طي شده براي اينسرت بزرگ به قسمت دستي آورده مي شوند ، كاركنان قطعات مختلف را مرحله به مرحله با دست روي شاسي سوار ميكنند و هر كس با توجه به شرح وظايف ، كار خود را انجام مي‌دهد . يكي از المانها كه روي شاسي‌ها نصب مي‌شود ، سيمها واتصالات است كه خود فرايند توليد جدايي دارد ، در واقع اين سيمها در كارگاه سيم بري بريده وطبق دستورالعمل دسته‌بندي مي‌گردد.
اين سيمها كه به وسيله ماشينهاي نيمه‌خودكار تهيه مي شود براي تكميل به واحدهاي ديگري ميروند وتوسط ماشينهاي مخصوصي ، قسمتهاي مورد نظر تهيه مي گردد.
 در اين قسمت سيمهاي افشان پس از بريده شدن ، قسمتهاي لخت شده آنها به يكديگر تابيده و در قالبهاي مخصوصي قرار داده مي‌شود و سپس پلاستيك به روي آن قسمتها تزريق مي گردد. دراين كارگاه همچنين سوكتهاي مخصوصي ساخته مي شود .
بعد از مرحله سوار كردن قطعات مذكور و سيمهاي قطعه روي شاسي و كنترل هر مرحله ، محصول به قسمت نهايي مي‌رود تا قطعات بزرگ روي آن نصب شود . پس از نصب قطعات بزرگ روي شاسي ، شاسي‌ها از قسمت دستي براي لحيم كاري با نوار نقاله به قسمت لحيم كاري فرستاده مي شود . لحيم كاري به صورت نيمه خودكار و خودكار انجام مي‌گيرد .
پيش از لحيم كاري براي زدودن گردوغبار و چربي‌ها با محلول ويژه‌اي زير شاسي‌ها (‌محل لحيم كاري) شسته وخنك و خشك شده و وارد حوضچه‌هاي مذاب قلع مي‌گردد تا لحيم كاري انجام شود ، دود و دم حاصل توسط سيستم تهويه موجود به خارج منتقل مي شود .
بعد از اين مرحله شاسي براي مونتاژ به خط ديگري منتقل مي گردد و تكميل لحيم كاري در اين قسمت به صورت دستي انجاممي گيرد و ضايعات انتهاي سيمها چيده مي شود . دراين خط درستي كار المانها توسط تكنسينها ورايانه تست ICT مي‌شود و پس از حصول اطمينان مهر تأييد زده مي شود . در مرحله بعدي از نظر كارآيي صوت و تصوير تنظيم و كنترل مي گردد .در هر شاسي كه عيب و نقصي مشاهده شود براي عيب يابي و رفع عيب به تعميركاران اين خط ارجاع داده مي‌شود . شاسي‌هايي كه در اين قسمت غير قابل تغييرباشند براي بازسازي به قسمت ديگري فرستاده مي شوند .
 همانگونه كه گفته شد در قسمت مونتاژ قطعات بزرگ ، شاسي ، كابينت و بك كه قسمت عقب تلويزيون است با يكديگر مونتاژ مي گردد بنابراين بهتر است مراحل ساخت قطعات پلاستيكي توضيح داده شود .
 ساخت قطعات پلاستيكي مستلزم طراحي و محاسبات اوليه است كه پس از طراحي و ساخت در قالبهاي دقيقي روي ماشينهاي تزريق پلاستيك نصب مي شوند . با اين ماشينها كه تا 50تن فشار براي مرغوبيت بيشتر محصولات فشار وارد مي كنند ،‌مواد پلاستيكي مخصوصي به قالبها تزريق شده ونهايتاً قطعات پلاستيكي تلويزيون بدست مي آيد ، آنگاه سوراخهاي مورد نظر در آن ايجاد مي شود و براي رنگ آميزي و چاپ علائم ونشانه‌ها به كارگاه رنگ كاري مي‌رود و با گذر از تونل خشك كن پس از رنگ آميزي در قسمت چاپ كن ، موارد مورد نظر بروي آن چاپ مي‌گردد.
اكنون به داخل خط اصل بر مي‌گرديم ،پس از تكميل شاسي‌ها ، قطعه مهم لامپ تصوير مونتاژ مي‌شود و بلندگوها به آن افزوده مي گردد و به خط مونتاژ نهايي شاسي مي‌رود .
 پس از ارتباط سيمهاي بلند گو وكنترل و .... اكنون تلويزيون آماده روشن شدن است و از اين خط خارج شده و به قسمت آزمايش تنظيمات صوت و تصوير مي‌رود و در صورت سالم بودن اسناد تلويزيون و توليد آن تهيه وتنظيم مي‌شود .
 براي حصول اطمينان از درستي كاركرد دستگاه تلويزيون ، اين محصول به محل لايف تست مي رود ، در اين مكان تلويزيون براي مدت نسبتاً طولاني روشن باقي مي‌ماند و پس از اتمام اين آزمايش به قسمتي مي‌رود تا به صورت روشن با زدن ضربه به قسمتهاي مختلف آن و وارد آوردن شوك نقصهاي احتمالي آنرا پيدا كنند . پس از اين مرحله محصول آماده بسته‌بندي مي گردد تا در نهايت بسته‌بندي وبه انبار فرستاده شود . لازم به توضيح است كه اولاً در قسمت پلاستيك سازي 30 دستگاه تزريق پلاستيك وجود دارد و در اين قسمت علاوه بر قطعات بزرگ پلاستيكي ، بخش سيم سازي كه كارپرچ كردن و دوشاخه سازي سرترمينالهاي سيمها را به عهده دارد نيز در اين قسمت فعال است كه براي چك كردن سيمها واطمينان از نداشتن قطعي سيمها ، آنها را به صورت رندوم چك مي‌كنند . ثانياً بايد متذكر شد كه براي بسته‌بندي محصولات هم كارتنهاي بسته‌بندي و هم انواع فومها به اندازه‌هاي مختلف توليد مي‌شود ، لذا لازم است مختصري راجع به فوم‌سازي بحث شود .
در كارگاه فوم سازي ابتدا موادخام پلي استرين قابل انبساط مي‌باشد از داخل سيلو با دستگاه مكش به داخل سه ماشيسن كه مجهز به مكش كننده مي باشند ( ماشينهاي فوم سازي ) كشيده مي شوند و به صورت اتوماتيك بخار 80 تا 90درجه سانتي‌گراد به آن فومها با فشار وارد مي‌گردد سپس قالب باز شده و به آن مي‌ريزند( به صورت اتوماتيك ) تاخنك شود آنگاه قطعه فوم را جدا مي كنند . آب استفاده شده جهت خنك كردن براي خنك شدن به برج خنك كننده مي رود تا دوباره خنك و مورد استفاده قرار گيرد .
 علاوه بر تلويزيون كه محصول اصلي اين كارخانه مي باشد ، محصولات جانبي نيز توليد مي شود مانند بلندگو كه در خط جداگانه‌اي صورت مي گيرد و ابتدا واشر پرچ مي‌شود و روي فريم نقطه جوش مي‌ خورد سپس يك ترمينال ساخته شده و به آن پرچ مي گردد و بعد از چسب كاري يك مگنت خام به آن اضافه مي شود و دوباره چسب خورده و كوئل و دمپر مربوطه با چسب اضافه مي شود آنگاه كوئل پيپربه آن چسبانده شده و داست گپ اضافه مي شود ودر قسمت لحيم كاري دوسيم ارتباطي خارجي بلند گو به بلند گو لحيم مي‌گردد و در نهايت يك درپوش به روي قسمت مغناطيسي قرار مي گيرد كه بار مخالف دو آهنربا را خنثي نمايد تا در تلويزيون باعث نشود تا آهنرباي بلند گو با لامپ تصوير تلويزيون ايجاد اختلال نمايد ،‌البته با توجه به اينكه قسمت مغناطيس در ابتدا خاصيت مغناطيسي ندارد پيش از گذاردن درپوش ، قطعه را توسط دستگاه مغناطيس كن ، به صورت آهن ربا در مي آورند .
 محصول ديگر كه جانبي بوده و در تلويزيون كاربرد دارد سيم بودبين ودگازينگ مي‌باشد كه در ابتدا كاغذ به صورت نوار رولي از داخل دستگاه Paper Varnish Coating Machine كه محتوي چسبب نيز مي باشد و داخل آب گرم قرار دارد تابه حالت مايع باقي بماند ، عبور كرده و كاغذ به چسب آغشته مي گردد، آنگاه به آن الكل مي‌زنند و به صورت استوانه‌هايي با قطر 1 سانتي‌متر در مي آيند و به طولهاي 16 ميليمتر برش مي خورند ( به صورت اتوماتيك ) سپس توسط ماشين VC Winding سيم پيچها روي استوانه‌هاي كاغذي 16 ميليمتري وصل مي‌شوند و دو طرف سيمها آزاد مي باشند و دو سر مذكور در قسمت قلع مالي ، قلع اندود مي گردند و براي استفاده در راديو ( بلندگو) و نيز در تلويزيون آماده مي شود . در قسمتي ديگر توليد مانيتور جريان دارد كه اول لامپ تصوير بروي ترانت كابينت مونتا شده و تنظيم ولتاژ 140 و 55 ولت انجام مي گيرد، نور نيز تنظيم شده ورنگ وابعاد هندسي را تنظيم وكنترل مي كنند ،آنگاه آماده بسته‌بندي مي شود . در قسمت دگازينگ سازي ابتدا دستگاه سيم پيچي از قرقره سيم مسي را كشيده و 125دور را درهم ميكند و سپس روكش مي گردد ( البته با دست اين عمل انجام مي‌گيرد يعني سيمهاي تابيده شده به داخل روكش كه در ميانه شكاف دارد گذارده مي شود ) بعد براي دوخت حرارتي فرستاده مي شود تا سيم كامل شود بعد سوكت به سر سيم وصل شده وقلع كاري مي‌شود و با زدن نوار چسب به دو سر اصلي سيم اتصال زده مي شود و در نهايت تست ظاهري و الكتريكي انجام مي گيرد .
لازم به ذكر است كه اين سيم براي تلويزيونهاي 21 اينچ ، 125 دور و براي 14 اينچ ، 60 دور سيم است .
در خط توليد راديو ضبط ابتدا به صورت دستي قطعات روي مدار چاپي اينسرت شده ( به صورت تقسيم كار در طي 18 ايستگاه كاري ) آنگاه در ديگ قلع ،مانند تلويزيون قلع كاري مي‌گردد واجناس پيش ساخته مانند بك و كابينت روي آن سوار شده و تست مكانيكي و الكترونيكي انجام مي گيرد .يعني در قسمت راديو ، SW, FM,AM تنظيم مي گردد و در قسمت ضبط ، كاركرد ضبط صوت و پخش صوت نوار كاست چك مي‌شود در قسمت نهايي كار تكميل تر شده و طيف فركانسي و كاست تست ميشود كه به آن جنرال تست مي‌گويند و براي بسته‌بندي مي‌رود .

3-1- بخش بازرگاني : [4]
اين بخش كه تحت كنترل معاونت بازرگاني مي‌باشد ، به طور كلي درزمينه خريد و فروش اقلام و كالاها و بازاريابي محصولات توليدي فعاليت دارد .
اين بخش شامل :
1)    مديريت فروش ،
2)    مديريت خريد ،
3)    بازاريابي و صادرات مي‌باشد .
پس از اينكه برنامه خريد از قسمت برنامه‌‌ريزي توليد و كنترل مواد به اين قسم مي‌رسد ، كل خريدها تفكيك مي‌گردد،‌و بنا به شرايط خاصي خود از داخل و خارج كشور تهيه مي‌گردد ابتدا سفارشات توسط كارشناسان سفارشات خارجي و داخلي مورد تجزيه وتحليل وتصميم قرار مي‌گيرند ، چنانچه محصولي قابل تهيه از بازار داخلي باشد به مدير تداركات داده مي‌شود و او نيز به خريد داخلي مي‌دهد تا پس از استعلام از شركتهاي معتبر ، محصول مورد نظر را با كيفيت مناسب و قيمت مطلوب تهيه كنند چنانچه محصولي بايد از خارج از كشور تهيه گردد ، ابتدا كار كارشناسي انجام گرفته ، كارشناسان استعلام بها را از منابع تاييد شده انجام مي‌دهند و پروفورم يا پيش فاكتور مربوطه را گرفته و براساس تعيين نامه خريد بررسي مي‌گردد آنگاه به كميسيون خريد پس از تحقيق مبلغ ، گزارش خود را تسليم مدير عامل و سپس هيئت مديره مي كند و پس از كسب مجوز لازم ، اقدام به گرفتن ساير مجوزهاي مربوطه از ارگانهاييكه ممكن است به نحوي در خريدهاي خارجي درگير باشند شامل وزارت صنايع ، بازرگاني ، انرژي اتمي ، مخابرات ، استاندارد و.... مي‌باشد ، در مرحله بعدي كارهاي بيمه جنس يا اجناس مورد نظر انجام گرفته و پرونده آماده مي گردد و براي گشايش اعتبار تاييد شده و در امورمالي ، بودجه تامين مي گردد ،سپس مجوزمربوط به بانك مركزي براي اخذ مجوز ارزي فرستاده مي شود و از طرف بانك و شماره اعتبار اعلام شده و با شرايط اعتبار به فروشنده ابلاغ مي‌گردد، در نهايت فروشنده براساس شرايط اعتبار جنس يا اجناس مورد نظر را تهيه كرده و مي‌فرستد ؛ از طرفي اسناد حمل از بانك به قسمت ترخيصي فرستاده ميشود و ترخيصي كالا از گمرك انجام مي‌گيرد.
 بطور كلي خريدها به سه صورت خريد نقدي ، استعلام و خريد بصورت چك و يا به صورت قراردادي انجام مي‌شود و سه برگ اصلي براي وصول مبلغ مورد نظر از حسابداري مورد نياز است كه عبارتند از : درخواست خريد ،‌فاكتور فروشنده و رسيد كالا ، خريدهاي قراردادي چند صورت دارد . مثلاً كالاهايي كه بايد سفارش ساخت داده شوند مانندلامپ تصوير اگر براي نمونه 500 عدد بخواهند از شركت مورد نظر درخواست مي كنند ، اگر در زمان سفارش شركت اقلام سفارشي داشت كه مي گيرند ولي اگر موجود نبود قرارداد ساخت بسته مي شود ؛ و يا مثلاً در مورد ساخت نوار نقاله و ...
نوع ديگر ، پيمانكارهايي گوناگون مانند پروژه‌هاي ساختماني ، تاسيساتي و ... است كه قرارداد در قسمت تداركات بسته شده و بر حسن انجام كار و پرداختها نظارت مي‌شود ، يا قراردادهاي سم پاش محوطه‌ يا قرارداد آتش نشاني و امثالهم كه به اين صورت انجام مي شود . بطور كلي تداركات و تهيه به موقع اجناس و كالاهاي گوناگون و مورد نظر توليد كه گاه متجاوز از صدها قلم و قطعه است ، بسيار حائز اهميت مي‌باشد كه از وقفه‌هاي توليد جلوگيري مي‌كند ، همينطور نگهداري طبقه‌بندي ، بسته‌بندي و توزيع اجناس براساس سفارشات از مكانيزم دقيقي كه بر مبناء اصول علمي پيروي مي‌كند استوار است .

4-1- كنترل كيفيت (QC):[4]
 بطور كلي كار كنترل كيفيت ، تحت كنترل گرفتن كيفيت در سالنهاي توليد مي باشد درانتهاي هر خط ( در پايان كار هر محصول ) فردي از كنترل كيفيت به صورت AQL ( رندوم ) نمونه‌اي از محصولات را انتخاب كرده و مبادرت به تست آن مي‌نمايد و چنانچه اشكالي داشته باشد به وسيله دفترچه درجه‌بندي عيوب گزارش مي‌گردد.دفترچه درجه‌بندي عيوب ، عيبها را به سه دسته A،B ، C تقسيم كرده است . اگر داراي عيب A باشد برگشت مي‌خورد ، عيب B خود همان محصولي كه رندوم انتخاب شده را براي تعمير مي فرستد و عيب C نيز اگر يك يا دوعدد باشد اشكال ندارد درغير اينصورت عيب A محسوب شده و كلاً محصولات آن برگشت زده مي شود . از طرفي اگر عيب B دو تا شود عيب A محسوب خواهد شد . از طرفي كنترل كيفيت بايد سعي كند در هنگامي كه در كيفيت محصولي خللي يا مشكلي وارد مي‌شود علت آن را بيابند خواه آن عيب فني يا الكترونيكي و ... باشد و اگر نتوانستند عيب آن را بيابند محصول را به قسمت تحقيقات و توسعه مي‌دهند و به آنها مراجعه مي كنند تا به كمك آنان مشكل مرتفع گردد . همچنين راه‌اندازي و آموزش خطوط با اين قسمت است. اين بخش داراي لابراتوار مي‌باشد تا اگر مشكلي حادث شد ، در مورد اينكه سهل انگاري در خط بوده يا غيرعمدي بوده و يا هر علت ديگري را اعلام نمايد .
 لابراتوار داراي قسمت ديركسيون مي باشد ، كه تلويزيونها را به طور روزانه روزي 15 تلويزيون در قسمت آورده شده و به مدت يك هفته به طور مداوم روشن نگه داشته مي‌شوند تا اگر مشكلي پيش آمد اقدامكنند همچنين روزي يك تلويزيون را داخل كوره‌اي كه داراي رطوبت نيز مي باشد قرار مي دهند تا آنرا از نظر تحمل گرما و رطوبت چك كنند. در مورد بلند گوي راديو و تلويزيون نيز همين اعمال انجام مي‌گيرد.
 در ضمن از هر مدل تلويزيون يكي تا دو تلويزيون به صورت رندوم انتخاب مي گردد و داخل آن رانگاه مي كنند و از نظر تنظيمات و سيم كشي و .... چك مي‌كنند ، نوع ديگر تست ، پرت كردن تلويزيون از يك ارتفاع تا ارتفاعات مختلف است كه از قسمتهاي مختلف تلويزيون را پرتاب مي كنند تا احتمال شكستگي كابينت و شاسي را بيازمايند و يا مشكلات الكتريكي حاصل را بيابند و در نهايت گزارش نمايند ( لازم به ذكر است عمل پرتال در هنگاميكه تلويزيون داخل كاور و فوم است انجام مي‌گيرد.)

5-1- مهندسي صنايع [4]
 به طور كلي اين واحد شامل سه قسمت مي‌باشد : 1) برنامه‌ريزي ، 2) طراحي ، 3) كارگاهها شامل كارگاه قالبسازي ، كارگاه ابزار سازي و كارگاه دستگاه‌سازي .
در مورد برنامه‌ريزي در ابتدا در مورد مدلي كه قرار است توليد شود كل برآوردها، وسايل براي توليد مورد نظر ، مراعات اصول ارگونومي و ايمني و بهداشت در ساخت وسايل و دستگاه‌ها ، صرفه‌جويي‌ها ، اصلاح روشها و پروسس كاري تعيين مي‌شود .
 به طور كلي به هنگامي كه قرار است توليد انجام شود پس ازاخذ موفقيت اوليه هيئتي براي تامين به خارج از كشور رفته و قرارداد منعقد مي كنند، آنگاه يك نمونه خريداري شده و به قسمت مهندسي صنايع ارجاع مي شود ، مهندسي صنايع كليه قطعات آنرا از هم باز مي كند ( دمونتاژ) و اين كار را توسط برنامه‌ريزي با زمان سنجي انجام مي‌دهد و وسايل مورد نياز درابزار سازي ساخته مي‌شود يا اگر نياز باشد قطعات بزرگ پرسكاري و دستگاه به خصوصي طراحي و ساخته مي شود تا با كمك آن محصول جديد توليد گردد. كار ديگر مهندسي صنايع تعيين خط توليد يا لي اوت (Layout) يعني استقرار ماشين آلات در قسمتهاي مورد نظر ،تعيين افراد وايستگاههاي هر قسمت ،تعيين ليست كلي نفرات در ايستگاههاي كاري ، مراعات اصول ارگونومي ، مراعات اصول ايمني و بهداشت و.... همچنين محاسبه جدول دست گرمي توليدي (منحني آموزش ) ، رساندن توليد تعيين شده در روز و تحويل خط به مديريت توليد است .
 پس از اين مرحله مهندسي صنايع همواره در تمام روزهاي كاري حالت آماده باش براي رفع گلوگاهها و معضلات كاري و توليدي مي‌باشد با كميت و كيفيت تعيين شده و بدون اشكال ادامه مي‌يابد .

6-1- تعميرات و تأسيسات :[4]
 به طور كلي تعميرات سالنها به سه قسمت عمده تقسيم مي شود :
 1) تعميرات خطوط مونتاژ اتوماتيك
2) خطوط مونتاژ دستي
3) خطوط مونتاژ الكترونيك
خطوط مونتاژ اتوماتيك شامل اينسرت اتوماتيك و SDM مي‌باشد . خطوط مونتاژ دستي شامل خطوط يك ، 2 و 5 است و خطوط مونتاژ نهايي و تنظيم نهايي و لاف تست با قسمت تعميرات مونتاژ الكترونيك است .
 در بخش تأسيسات دو قسمت وجود دارد كه يكي تأسيسات عمومي شامل سيستمهاي آتش نشاني ، آبرساني و تأسيسات جنبي و نيز فاضلابها كه چاه جذبي دارند ؛ و ديگري تأسيسات حرارتي و برودتي است شامل موتورخانه‌هاي حرارتي كه يك موتور خانه مركزي دارد وسالنهاي 1 ، 2 ، 3 را از نظر گرمايش پوشش مي‌هد ،‌يك موتور خانه مجزا نيز براي قسمت اداري در همان مكان در زيرزمين اداري پشت آموزش وجود دارد و يك موتور خانه فوم (‌ديگ بخار ) مخصوص كارگاه فوم سازي مي‌باشند .
تأسيسات برودتي كه سيستمهاي سرمايش هستند سالنهاي تأسيساتي مخصوص را دارا مي‌باشند ، همچنين ساختمان امور اداري و سالن فوم نيزبه طور جداگانه تأسيسات برودتي خاص خود را دارند ، سيستم هواي فشرده كه توسط قسمت كمپرسور تامين مي شود نيز تحت نظر مكانيك است ،‌مخابرات هم زير نظر اين قسمت يعني تعميرات و تأسيسات مي‌باشد بطور كلي كار اصلي تعميرات و تأسيسات ، تعمير و نگهداري كليه موارد گفته شده ونيز نگهداري و تعميرماشين آلات توليدي است .

7-1 مركز ايمني و بهداشت[4]
 در شركت پارس الكتريك به امر بهداشت و درمان توجه خاصي شده است و با توجهات خاصي مديريت محترم عامل سازماني منسجم تشكيل گرديده كه تحت رياست يك كارشناس بهداشت حرفه‌اي مديريت مي‌گردد، به طور كلي مركز ايمني و بهداشت كار شامل دو بخش ايمني و بهداشت و بخش درمان و به اين ترتيب وظايف به دو قسمت خلاصه مي‌گردد؛ در بخش ايمني و بهداشت موضوعات ايمني نظير بررسي حوادث ناشي ازكار ، شناسايي نقاط خطر زا ، بررسي‌ بازرسي قسمتها از نظروجود خطرات ، ارائه طرحهاي حفاظتي و دستورالعملهاي ايمني ، تعيين استانداردهاي گوناگون داخلي و نمره مي باشد ، علاوه بر اين موارد ؛ بهداشت صنعتي ، بهداشت عمومي و تغذيه نيز مورد نظر قرار مي گيرد كه هر كدام چك ليست مخصوص خود را دارد و مرتباً توسط كارشناسان مربوطه ، كليه قسمتها بازرسي و كنترل ميگردد.
در بخش درمان ؛ بهداشت رواني و طب مدنظر مي باشد كه معاينات قبل از استخدام ، معاينات دوره‌اي و تخصصي ، انجام ادپومتري و اپتومتري كارگران ‌، انجام معاينات روزمره ، ارجاع به كار سبك با تاييد مراكز ايمني و بهداشت ، ارائه كمكهاي اوليه ، اعزام مصدومين وبيماران به بيمارستان وامثالهم را شامل مي شود . در بخش ايمني ، ايمني ماشين آلات ، مواد ،‌محيط كار و انسان در حيطه كاري قرار گرفته است و بروي آن كار مي شود ، در زمينه ايمني و بهداشت طرحهاي جامعي كه بعضاً براي نخستين بار در صنايع اجرا مي شود مانند ايجاد برگشتهاي ايمني سازماندهي شده است ، شناسايي خطرات و ارائه وسايل حفاظت فردي و كنترل خطرات در دستور كار قرار دارد ‌، سازمان‌هي محيط كار طرح جامع ديگري است كه با هفت سين صنعتي آغاز مي گردد. در رابطه با مسايل بهداشت صنعتي موضوعات عوامل فيزيكي شامل نور ، گرما ،‌صوت و ارتعاشات و پرتوها مورد بررسي قرار گرفته است ، عوامل شيميايي نيز در حال بررسي و كنترل مي‌باشد و در اين اندازه‌گيري ميزان بخارات اسيد در چاپكاري ، اندازه‌گيري گرد و غبار CNC و اندازه‌گيري سرب در خط توليد انجام گرفته است ،‌در زمينه مسايل ارگونوميكي طرح جامعي در دست تهيه مي‌باشد طرح ديگري به نام طرح آموزشي همگاني در رابطه با ايمني و بهداشت ، همينطور طرح گردش مواد شيميايي ، طرح جامع روشنايي ، طرح صنعت سالم نيز در دست تهيه توسط كارشناسان مركز مي باشد . در بحث تشكيل جلسات و كميته‌ها ، يك سري كميته‌هاي ايمني وبهداشت وجود دارد كه در راس آن كميته عالي ايمني و بهداشت كار قرار دارد ، واعضا اين كميته كه حداقل ماهي يكبار تشكيل مي‌شود شامل :
1)    مدير مالي
2)    معاون فني
3)    معاون منابع انساني
4)    مدير امور اداري
5)    مدير مهندسي صنايع
6)    مدير توليد
7)     مدير نگهداري و تعميرات
8)    مدير برنامه‌ريزي و كنترل توليد
9)    نماينده شوراي اسلامي كار
10)    پزشك شركت
11)    رئيس ايمني و بهداشت مي‌باشند .
كميته بعدي كميته ايمني و بهداشت كار واحد است كه ماهي يكبار تشكيل شده و شامل اعضا زير است :
1)    مدير واحد
2)    رئيس يا نماينده روساي واحد
3)    نماينده منتخب سرپرستان واحد
4)    مسئول ايمني واحد
5)    نماينده كارگران واحد
هم اكنون 5 كميته واحد شامل كميته‌هاي اداري ، نگهداري و تعميرات و مهندسي صنايع ، توليد و انبارها وجود دارد . بطور كلي كار اين كميته‌ها شامل :
1) تعيين خط مشي كلي و رئوس برنامه‌ها و روشهاي انجام كار در زمينه ايمني و بهداشت .
2) نظارت و ارزيابي عملكرد كميته‌هاي ايمني و بهداشت .
3) تصويب آيين نامه‌ها و دستورالعملهاي ايمني وبهداشت ، به پيشنهاد رئيس ايمني و بهداشت .
4) همكاري با ساير شركتها و كارخانجات و كارگاهها در زمينه ايمني و بهداشت .
5) تصويب و نظارت بر اجراي برنامه‌هاي آموزشي ايمني و بهداشت .
6) نظارت عالي بر نحوه استفاده از وسايل حفاظتي .

.

.

انجام پایان نامه

برای دیدن ادامه مطلب از لینک زیر استفاده نمایید

انجام پایان نامه | دانلود مقاله

سفارش پایان نامه